NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. DE ZWARTE KOFFER. 10e Jaargang. Zaterdag 20 Augustus 1892. No. 2800. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. let Bezoek onzer Koninginnen. FEUILLETON HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangêre G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31 his Faubourg Montmartre. Hei lijvoegsel van het blad dal Zaterdagavond verschijntzal bevatten Een lastige taak.Haarlemmer 'Mal- letjisLXXXFIl. Binnen- en Buiten- landsche berichten. Varia. Kleine advertentiën uit „Bet BlaadjeHo. XXX11I. Advertentièn eng. Haarlem, 19 Aug. 1892. Naar wy vernemen, zal bij het be zoek van H.H. M.M. de Koninginnen aan Haarlem, waarschijnlijk de eere- wacht worden betrokken door de dd. schutterij alhier. Reeds sinds lang ging het gerucht, dat HH. MM. onze Koninginnen Haar lem zouden bezoeken, doch het gerucht werd door niets bevestigd, tot wij tot onze groote voldoening in ons vorig nummer de tijding hebben kunnen brengen, dat in de maand September dit bezoek zal plaats hebben. Voor onze gemeente heeft dit Ko ninklijk bezoek eene bizonder groote beteekenis. Het is voor niemand een geheim en wij mogen het daarom gerust gen, dat in de laatste jaren Haarlem de koninklijke leden van het Huis van OrRLje niet binnen zijne grenzen heeft gezien. Daarom moet het ons Haar lemmers verheugen, dat de hoop en trots van het Vaderland onze jonge Koningin met hare geëerbiedigde Moederiot ens komen, om den band tusschen het Koninklijk Huis en de daaraan toegewijde Spaarnestad, nauwer aan te halen. loge het bezoek ook vluchtig zijn en niet meer dan een voormiddag in beslag nemen, het is niet de duur van het bezoek, maar het bezoek op zich zelf, dat ons verheugt. Natuurlijk zal de Raad onzer Gemeente zorg dragen voor een ontvangst, die zoo wel Hare Majesteiten als onze stad waar- is. Naar men zegt (maar officieel is daarvan nog niets bekend) zullen hier en daar eerepoorten van gemeentewege wor den opgericht. Maar de ingezetenen zeiven? zullen zij niets doen om hunne vreugde te toonen over het bezoek onzer Koning innen? Wij gelooven, ja wij weten dat ook zij niet zullen achterblijven. Laat dan ieder naar zijne krachten op den dag dat Hare Majesteiten ons ko men bezoeken, door versiering van zijn huis, gevlag met de nationale kleuren, toonen dat Moeder en Kind welkom zijn in de Spaarnestad, waar talleoze harten kloppen voor het huis van Oranje Door wijlen mejuffrouw M. J. Crom- melin is o. a. aan ket fonds ter aan moediging en ondersteuning voor den gewapenden dienst in de Nederlanden vermaakt eene som van f6000.vrij van suocessierecht. De firma J. van Ek Zoon alhier annonceert in dit nummer een nieuw, duitsch artikel Xyolith, of Steenhout. Het is geperst zaagsel in platen van een vierkanten meter, en hard als metaal, doch wordt bewerkt als hout. Naar luid is het artikel schier onver slijtbaar en kan circa 20 jaar, ook bij druk gebruik, dienst doen. Bij vonnis der Arrondissements Rechtbank alhier, dd. 18 Augustus 1892, is in staat van faillissement ver klaard Jan Meijer, brood- en koek bakker alhier, Koningstraat 37, met ingang van n Augustus 1892. Tot rechter commissaris is benoemd de rechter mr. J. de Clercq van Weel en tot curator mr. C. Joh. Prins, advocaat en procureur alhier. Men meldt ons uit Bloeraendaal In de Donderdagavond gehouden raadszitting kwam aan de orde een concept-verordening op het onderhoud van wegen en bruggen in particulier eigendom zijnde. Een der raadsleden wilde onder het tegenwoordig bestuur aan geen enkele verordening zijn stem geven, terwijl anderen in beginsel met de ge dane voorstellen wilden medegaan mits de bevoegdheden daarin vermeld niet aan B. en W. doch aan den Raad zelf werden opgedragen. De heer J. J. v. d. Stok, hoofd der school te Overveen, zal met 1 Novem ber zijn ontslag nemen wegens gevor derden leeftijd. Op een verzoek om overplaatsing van het hoofd der school te Vogelenzang naar Overveen, welk verzoek door den schoolopziener in handen van den Raad werd gesteld om advies, werd met algemeene stemmen besloten de wenschelijkheid dier over plaatsing te kennen te geven, zoodat naar alle waarschijnlijkheid de heer Dirken te Overveen zal worden geplaatst. De Wethouders vacature blijft voortduren daar geen der leden naar 't schijnt lust gevoelt die betrekking te aanvaarden. Nadat toch eerst 3 leden tot die be trekking benoemd, bedankten, werd een later voorstel door B. en W. gedaan om jaarlijks om beurten 't Wethouder schap te bekleedeD, verworpen, zoodat in 't college van het Dag.Bestuur slechts 1 Wethouder zitting heeft. 't Is te hopen voor de gemeente dat deze Wetheuderscrisis binnenkort op de een of andere wijze een einde neemt. Reeds vroeger heeft ook een langen tijd dergelijke crisis bestaan. Te Lisse is door den gemeenteveld wachter Walraven aangehouden de per soon van Nicolaas Van der Veldt, ar beider te Vogelenzang, welke persoon was gesignaleerd in het Politieblad als zijnde bij vonnis van het kantongerecht te Haarlem van den 2n Maart jl. ver oordeeld tot eene geldboete van 2, subsidiair 2 dagen hechtenis, wegens dronkenschap. ©e aangehoudene is ter beschikking gesteld van den ambtenaar van het Openbaar Ministerie te Haarlem. Graan en zaadmarkt gehouden te Hoofddorp Haarlemmermeer, 18 Aug. Jarige tarwe f6.f7.10, rogge f4.60 f5.50. Wintergerst f4.20 f4.65, karweizaad f 10.45 f 10.75. BINNENLAND. Volgens bericht uit Apel doorn zullen HH. MM. in het begin van October naar het Loo vertrekken om daar eenigen tijd te vertoeven. De groothertog van Saksen- Weimar bracht Donderdagmiddag een bezoek aan de Sporttentoonstelling te Scheveningen. De Vorst werd ontvangen en rond geleid door den regeeriDgs commissaris, baron van Brienen, en alle leden van het uitvoerend comité, na eerst in den Hofsalon te zijn binnengeleid. Onze gezant te Berlijn, jhr. Van der Hoeven, werd in het gevolg opgemerkt. De Groothertog bezichtigde met veel belangstelling de verschillende inzen dingen en sprak veel met de vertegen woordigers der exposanten. Bizondere [aandacht wijdde de Groothertog aan de i afdeeling retrospectieve kunst, welke in hooge mate zyn belangstelling scheen te wekken, evenals de inzendingen van de Regentes en van de Prinses V©n I Wied- Bij de komst van den vorstelijken bezoeker stond de muziek van het 7e 1 reg. infanterie opgesteld in de hoofdhal en voerde daar eenige nummers uit en toen de Vorst van de galerij door den tuin naar het hoofdgebouw terug- I keerde, werd hij begroet door het duitsche volkslied, gevolgd door het Wien Neerlandsch Bloed. BIy kens een telegram van den goeverneur-generaal van Ned.-Indië van 18 dezer, wordt de goevernements- koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 586,477 pikols. De toestand vanluitenant Metelerkamp is niet ongunstiger, maar wegens de gevolgen van de hersenschud ding is zijn vervoer nog verboden. Het bewustzijn is teruggekeerd. Voor het eind-examen der H. B. scholen met 5j. c. in Noord-Holland hadden zich 92 candidaten aangemeld; daaraan hebben deelgenomen 91, waar van 80 het diploma hebben verkregen. Geslaagd zijn Van de H. B. School te Amsterdam. H. Altman, T. J. Th. Bakx, J. de Bruijn, F. M. Cohen, T. J. C. ten Dam Ham Jr. A. T. M. Endel, A. C. Fok ken, A. K. Gelderblom, T. L. de Groot, P. H. L. Heeneman, A. Heldring, A. L. Heijbroek, H. B. Holsboer, L. Jon ker Cz. F. A. Kohnstamm, C. |G. J. W. Koopman, J. Koster, W. 5R. A. toe Laer, J. C. Loman, J. H. H. Mantz, M. Meijer, J. A. Obreen, M. L. Ritt- ner Bos, A. C. Sanohes, E. van Eiber gen Santhagens, G. Scheltema, F. Schuh. J. D. van der Sluijs Veer, F. R. Trivelli, H. M. C. v. Tyen, L. J. Verhagen, D. A. Vreedenberg en W. H. E. Vrijdag. Van de H. B. School te Haarlem (reeds in ons vorig nummer vermeld) C. G. Bakker, mej. A. M. Broras, D. P. Brondgeest, mejuffrouw C, M. Bron- gersma, P. R. Tromp de Haas, C. Kersten, W. M. Boer Leffef, S. M. S. Philipse, H. W. Plaatzer van der Huil, mej. J. C. Roog, J. C. Rijk. C. Schultz, P, Stassen, Th. J. van Waveren en J. van Wort. Van de H. B. School te Alkmaar. P. A. A. v. Loon, H. J. C. Mensoni- des, B. T. Paets en O. W. G. Strumpter. Van de H. B. {School te Hoorn. E, Besse, J. A. Blok, B. P. Trese; Th. Hammes, G. W. Sannes enF. G. B. de Wijs. Van de H. B. School te Zaandam. A. A. Donker Pz., J. van Hille en A. C. van de Stadt. Van de H. B. School te Leiden. H. L. E. van den Berg, A. G. BosmaD, W. W. Brouwer, A. von Bülow, S. Chavannes, B. Coops, E. Cramer, M, de Graat, C. de Groot, D. A. Kelder, P. A. Meerburg, J. W. Oostveen, H. H. Poelman, ,G. J. Pool, T. C. van Sillevoldt, H. E. T. van Sillevoldt, B. M. Taverne, H. P. Veldhuizen en T. Vos. Deze opgaaf ontvingen wij gisteren te laat, om nog in ons vorig nummer op te nemen. In bericht No. 41 over de Landbouwkolonie „Nederlandsch Met- tray op Rijsselt bij Zutfen wordt het volgende gemeld, In de vergadering van de hoofdcom missie, gehouden 3 Juni 1892, werd in de plaats van den heer mr. J. P. Portielje die wegens drukke bezigheden zijn be trekking als algemeen secretaris moest neerleggen, gekozen de heer Jhr. Mr. W. G. Dedel te Amsterdam. Voorde vacature, onstaan door het bedanken van den heer Mr. H. Enschedé werd gekozen Mr. M. G. P. del [Court van Crimpen te Haarlem, voor de vaca ture ten gevolge van het overlijden van den heer van Marie, mr. H. R. van Marle te Deventer, en voor de vacature tengevolge van het bedanken van mr. A. van Naamen van Eemnes, mr. A. G. A. Baron Sloet tot Oldhuis te Zwolle. Op 1 Januari 1891 waren op de ko lonie 159 kweekelingen. Er kwamen 29 jongens bij en 40 gingen er af, zoodat op het einde des jaars het getal 148 beliep. Uit het verslag der heeren commissa rissen waarin zijn opgenomen de rap porten omtrent de kweekelingen, die in de laatste vier jaren Mettray verlieten, blijkt weer duidelijk dat de stichting aan haar schoon doel beantwoordt. De rekening over 1891 sluit in ont vangst en uitgaaf met een voordeelig saldo van f 23.32. Het Rij k s Politieblad b e- vat onder de bekendmakingen het vol gende Bij de zittingen van den zoogenaam- den arabischen oogarts Goolam Kader, kortelings wegens het onbevoegd uit oefenen der geneeskunde, bij herhaling gepleegd, door den kantonrechter te Amsterdam veroordeeld, heeft eenigen tijd geadsisteerd een persoon, circa 40 jaar oud, vrij gezet, sterk gebouwd, lengte gewoon, aangezicht breed en opgezet, haar blond en dun (schier kaalhoofdig), knevel donkerblond, als heer gekleed, dragende een donker gekleurd lint als van eene decoratie in het knoopsgat, zich noemende Anema, arts van Scheveningen, doch eigenlijk geheeten Daniël Adriaan Zwigtman van Noppen, geb. 28 Dec. 1851 te Krui- ningen. Achtereenvolgens woonde hij te Kralingen als houthandelaar, en te Rotterdam, waar hij iü 1884 wegens bedrog ten nadeele van eene firma in houtwaren werd aangeklaagd en de rechtbank hem in Febr. 1882 failliet verklaarde, waarna hy handelde in vijlen, om weder in Maart 1889 beklaagd te worden van zich bij den handel val- schelijk voor rijksambtenaar te hebben uitgegeven. Ook trad hij bij tusschenpoozen op als magnetiseur te Amsterdam, Haarlem en elders, terwijl hij zich nog andere namen, als die van Hobson, gaf. Van 33) HOOFDSTUK XXIV. „Ik ben om elf uur naar bed gegaan, en heb hem in zijn slaap zwaar hooren ademhalen, zooals hij altijd doet; den volgenden morgen heb ik hem als naar gewoonte warm water gebracht, en ik, die zoo licht slaap als een veertje zou hem immers stellig hebben gehoord wanneer hy des nachts in het huis rondliep." Juffrouw Hopkins was zeer verontwaardigd. „In ieder geval hebben wij bewijzen noodig zeide ik koeltjes. Juffrouw Hopkins snoof van gramschap. Ik stond op om af scheid te nemen. Er was niets meer uit de hospita te krijgen. Lucy verhief zich terzelfdertijd snel van haar stoel en snelde naar voren. „Geef u geen moeite, moeder," zeide zij; „ik zal mijnheer wel uitlaten." Toen wij in de gang waren deed zij de deur achter zich dicht en zag mij vervolgens aan. „Wordt hij beschuldigd?/' hijgde zy, „is hij in gevaar Ik besefte welke schoone kans ik had, en maakte er ge bruik van. „In zeer groot gevaar," zeide ik met nadruk, „wanneer wij tenminste niet met juistheid kunnen te weten komen, waar hij dien avond geweest is." Het meisje beefde en werd beurtelings rood en bleek. Een paar maal maakte zij bewegingen als om te spreken, maar zy bleef toch zwijgen. „Alles hangt daarvan af," zeide ik. „Hij heeft het huis niet verlaten," barstte zij eindelijk uit„ik weet, dat dit zoo is." „Ah zoo," zeide ik, „maar weet gij dat zeker?" „Ja zeker," fluisterde zij. „Vraag mij niets en vertel niets aan mijne moeder. Al zal het mijn ongeluk zijn ik verklaar u, dat hij het huis niet voor den volgenden morgen acht uur heeft verlaten." Zij begon zoo heftig te snikken, dat ik tot mijn spijt moest wegijlen en haar in de gang achterlaten. Ik was bevreesd, dat haar moeder ons daar zou zien. Dat had zeer noodlottig kunnen worden. HOOFDSTUK XXV. Be aanhouding. Toen ik het huis had verlaten en op het voetpad liep, stond het mij duidelijk voor den geest, dat in twee dingen myn be zoek met een goeden uitslag was bekroond. Vooreerst dat het, menschelijk gesproken, geheel onmogelijk scheen, dat Austin Harvey bij den moord betrokken was. Ten tweede was de man zedelijk wel tot zulk een misdaad in staat te achten. Zijn be minnelijkheid, zijn talent om zich aangenaam voor te doen dat alles had mij aangetrokken en verblind dat alles was een masker waarachter hij zich verborg. Die man was een schavuit. Deze ontdekking, of liever deze bevestiging van de vage on zekerheid van de laatste vier en twintig nur, deed de mogelijk heid van Austin Harvey's schuld des te duidelijker uitkomen, nn de feiten voor mij iets onverklaarbaars bezaten. Ik legde den afstand af en nam nauwkeurig den tijd op. Mijn grootste vrees werd bewaarheid. Austin woonde meer dan anderhalve mijl ver wijderd van het huis, waar zijne tante had vertoefd, en de kerk stond ongeveer op een derde van den geheelen afstand van zijn huis. Wanneer het waar was, wat het meisje had gezegd, en ik had geen reden om aan hare woorden te twijfelen, dat hij deo ganschen nacht het huis niet had verlaten, na nit de kerk te zyn teruggekeerd, dan bleef nog maar over om uit te vinden wat tusschen 9.45 en 10.30 was geschied. Ongetwijfeld was het totaal onmogelyk om in dien tijd twee en een halve mijl te voet af te leggen, en dan nog alles te doen, wat hij in dat huis had moe ten doen. Was hij dan onschuldig? Ik wist, dat dit niet zoo was. Er scheen nog een kans voor mij te zijn. Hij had misschien van de kerk en terug in een of ander voertuig gereden. Dat kwam mij echter zeer onwaarschijnlijk voor, omdat in dit geval men natuur lijk een overtuigend bewijs zou hebben.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1