de alarmfluit blies, maakten de andere ruimte. Tot vier keer moesten de wapens worden gebruikt, waaronder eenmaal in de St. Luciënsteeg, waarbij eenige per sonen onder den voet geraakten. Een jongen viel bewusteloos neer en werd in een tapperij binnengebracht. Toen de agenten, die eindelijk ver sterking hadden gekregen, het publiek, grootendeels nieuwsgierigen,eenige malen verspreid hadden, trokken zij af. Ondanks de strubbeling bij de St. Luciénsteeg, is het der poli de toch nog gelukt Bos op den N. Z. Voorburgwal aan te houden, ten einde hem zijn straf te doen ondergaan. Voorloopig werd hij in het bureau aan de St. Pie- tershal geplaatst. Ook de drager van de transparant werd aangehouden en naar den post op den hoek dar Mol- steeg gebracht. Een vrij talrijke bende opgeschoten jongens ging daarop luid zingendenaar de Damstraat, maar verspreidde zich toen van het politiebureau aan de St. Pie- tershal een paar patrouilles werden uit gezonden. Op de brug voor het Rus land werd een deel der menigte op zeer kalme wijze uiteengedreven. Een ander deel van de rumoermakers schijnt op de Hoogstraat met de sabel te zijn uiteengedreven. Een talrijke menigte was terstond naar de Damstraat gestroomd volgde later een uit een veertig zingende jongens bestaande bende, welke met het talrijk gevolg een driekwartier door de straten trok, en toen ia Constantia de gebeurtenissen van den avond ging be spreken, en de door het zingen droog geworden keelen verfrisschen. Bij het gebouw werd tot besluit van het relletje met los kruit een pistoolschot gelost. Een deel der knapen bleek ons met ploertendooders en boksbeugels gewa< pend te zijn. Hbld. De heer C. S. Adama van Scheltema, oud-predikant van Amster dam, heeft te IJmuiden 280 meter grond gekocht, om daarop een gebouw te plaatsen, hetwelk den naam zal dragen van „Zeemansrust". In dit gebouw zal gelegenheid zijn voor loodsen en zeelieden om te le geeren, en alles zal daar verkrijgbaar zijn, behalve sterke drank. Voor dit doel zijn 25,000 noodig. De heer S. ontving reeds ƒ1000 ia kleinere gaven, terwijl de heer Y hem een gift zond van 300. Uit Amsterdam meldt men, dat de jonge dame die ten gevolge van verstikking door gas Vrijdag ia het gasthuis werd opgenomen, aan de be terende hand is. Men heeft hoop dat zij weldra naar het huis harer ouders zal kunnen worden vervoerd. In de Gooische Vaart te Hilversum is Zaterdag de 23-jarige dienstbode van den heer Boddenheim, verdronken. De door twee geneesheeren aangewende pogingen om de levens geesten weder op te wekken, bleven vruchteloos. ^Zaterdagnamiddag zijn met de boot uit Dordrecht te Rotterdam aangekomen de president van de Fran - sche Kamer van afgevaardigden, de heer Charles Floquet, en mevrouw Fioquet, vergezeld van den consul-generaal van Frankrijk te Antwerpen en enkele an dere heeren. Ontvangen door den consul- generaal van Frankrijk aldaar, den heer M. Mali voire de Butet, is het gezelschap door hem door de stad geleid in rij tuigen. hoofdzakelijk langs de rivierka den, Feijeuoord en vervolgens door het Park, waarna naar het Fransche consu laat aan de Leuvehaven werd gereden, waar eenige ververschingen aangeboden zyn. Het gezelschap is per Hoilandsehe spoor te ongeveer 7% uur naar Den Haag vertrokken. Het voornemen be staat, Amsterdam en de meest schoone streken van ons land te bezichtigen. Vr ij dagavond had op den IJsel nabij Zutfen een treurig ongeluk plaats, Het schip van J. Middendorp, te Amsterdam woonachtigwerd des namiddags van daar opgesleept naar Zutfen; bij het ankeren viel de vrouw door een noodlottig toeval over boord en niettegenstaande men dadelijk alle pogingen aanwendde om haar te redden, mocht dit niet gelukkentot nu toe is haar lijk niet gevonden. Vóór een p a a r d ag e n we r d gemeld, dat eene vrouw te Barendrecht ten gevolge van het geweldig slaan op de deureu en vensters harer woning, midden in den nacht, van schrik plot seling overleden was, en dat het lijk zou geschouwd worden. Deze lgkschou- wiog heeft nu plaats gehad en schijnt aangewezen te hebbec, dat de dood der vrouw van J. Grandia niet het on middellijk gevolg van den bekomen schrik geweest is. De rustverstoorder bevindt zich dan ook niet in hechtenis. Vr ij dag-a vond omstreeks 11 uur woedde boven Delden en om streken een zwaar onweder. De bliksem sloeg in het boerenhuis bewoond door de wed. Ter Haar, te Wienen, op on- gdveer uur vau Deiden. Huis inboe del en oogst zijn verbrand. Huis en inboedel waren verzekerd. Op eene pachthoeve bij Voereadaal (Heerlen) is eenRomeinsch gebouw ontdekt. Door de loffelijke be moeiingen van de heeren Jos. Habets, rijksarchivaris; dr. van Oppen, rector van het gymnasium te Maastricht, en J. van Oppen, jur. stud., die Woensdag jl. met den heer Serolea, ingenieur te Heer len, op het terrein aanwezig waren, is thans met de opgraving dezer villa een aanvang gemaakt. Wegens de groote kosten, aan die opgravingen verbonden, zal bij de regeering eene subsidie wor den aangevraagd. Reeds is een gedeelte blootgelegd, o. a. het hypocaustum, eene kamer, die onder den vloer, op zuiitjes van tichelsteenen rustende, verwarmd werd. Thans is men bezig den kelder op te delven. Tot de gevonden voorwer pen behoort een sera, hangslot, zooals er een, doch in grooter formaat, te Rome in een graf gevonden is en een ander in het Britsch museum bewaard wordt. Sedert Donderdagochtend werd te Spijkenisse de 14-jarige Johan nes Kok vermist, en alle nasporingen waren vruchteloos. Toen Zaterdagoch tend by laag water de haven werd afgevischt, vond m;n zijn lijk dicht bij zijne woning. LetUrsn en Kanst< Het bestuur der Boekhandelaars-Ten toonstelling te Amsterdam, verzoekt op name van het volgende De huidige tentoonstelling van den boekhandel geeft een duidelijk beeld van wat men in den boekhandel noemt het antiquariaat. Men vindt namelijk in de retrospectieve afdeeling een paar inzendingen, die een ruimen blik geven op de geschiedenis van het boek. Het zyn de inzendingen van de „Vereeoi- ging ter bevordering van de belangen des boekhandels", en van de firma's Fred. Muller Co. en R. W. P. de Vries, beiden te Amsterdam. Vooral de firma Fred. Muller Co, mag eene waardige vertegenwoordigster genoemd worden van den antiquariaat- boekhandel, die reeds ia het begin de zer eeuw door menig boekhandelaar werd beoefend, en met succes. Frederik Muller was de man, die in het auctie-wezen en het antiquariaat eeue guastige hervorming bracht. Hy wist niet alleen vakgenootea, maar ook het letterkundig publiek op te wekken tot liefde voor den wetenschappelijken handel in oudere boeken. Niemand meer dan hy besefte de waarde voor de wetenschap, gelegen in denantiqua- rischen boekhandel, en naarmate hij zich als bibliograaf meer en meer naam maakte, werd hij ook de vraagbaak van binnen- en buitenlandsche geleerden omtrent oudere en nieuwere boeken die zij no e dig hadden. Het catalogiseeren en verkoopen van de kostbaarste bibliotheken werd bij voorkeur .aan zijne zorg toevertrouwd, en de wijze, waarop hij zich steeds van die taak kweet, vestigde zijn roem. Het goede voorbeeld, door hem ge geven, vond navolging, zoodat het vroeger eenigszins miskende antiquariaat langzamerhand een tak werd van den boekhandel, waaraan de bekwaamste mannen zich gingen wijden. Het verkoopen van boeken ging zoo doende uit de handen van velen over die van een kleiner aantal meerbe voegden. De verzamelingen oude boeken, op zolders en in pakhuizen opgestapeld, werden geordend en tot een meer ge- regelden handel geschikt gemaakt en leverden zoodoende belangrijke bron nen voor kennis en wetenschap, Yoor de geschiedenis der letterkunde en der beschaving. De bibliograp'nie werd een op zich zelf staand vak, dat zich bij de andere wetenschappen aansloot; de antiquar werd om zoo te zeggen zelve historie schrijver door systematische boeken lijsten, die zij van hunne verzaraelingea uitgaven. Groot is het aandeel, dat Frederik Muller genomen heeft in de ontwikke ling van het antiquariaat. Door zich steeds in verbinding te stellen met buitenlandsche firma's, bibliotheken en boekenverzamelaars opende hij zich alle wegen tot een meer en meer uitgebreid debiet. Bekend is het, dat Frederik Muller voor de keizerlijke bibliotheek voor Pe tersburg alles bijeenbracht, wat hier te lande betrffende Ruslaud was uitgege ven hoe hij alles opspoorde wat in betrekking stond tot de reizen en tochten onzer voorouders, tot de vestiging der overzeesche koloniën. Wat de iazending zijner firma be treft op de boekhandeltentoonstelling, deze is voer de geschiedenis van het boek van het hoogste belang. Zy geeft een tamelijk volledig over zicht der boek- en plaatdrukkunst van de vroegste tijden tot op heden, alsmede een overzicht der boekversiering door bindwerk. Men vindt er onder meer15e eeuwsche binnen- en buitenlandsche drukken, 16e eeuwsche Antwerpsche drukken, enkele specimina uit den tijd van Lodewijk XIV18e eeuwsche fransche plaatwerken in kleurendruk, en eene zeer merkwaardige verzameling van 19e eeuwsche kiaderboeken. Wat het bindwerk betreft, vindt men er: Midöeleeuwsch bindwerk, banden uit den Renaissance-tijd in geperst kalfs- en zwijnsleder, mozaïek enz.17e eeuwsche banden in rood marokijn met verguldsel petits Iers"hoornen banden, banden met wapens, enz.een met zijde geborduurd bandje uit het begin der 17e eeuw, benevens vele banden uit de 18e en 19e eeuw. Wie een bezoek brengt aan de boek- handelaarstentoonsteliing, verzuirae niet eea kijkje te gaan nemen aan het uicerste einde der zaal. Achter de barrikade van oude boeken, schijnbaar ordeloos daar opeengehoopt, zal hij in deze merkwaardige collectie een regelmaat ontdekken, die eerbied In het einde dezer maané zal in den „Salon des Varié.és te Amster dam opgevoerd worden Daniéla, tooneelspel in 4 bedryven naar het Duitsch van Philippi, met mevr. Rössing Sablairolles en den heer Henri van Kuijk in de hoofdrollen. Zaterdag 3 Sept. zal de eerste opvoering plaats hebben van de nieuwe revue getiteld: De groote tromdoor de schrijvers van De Doofpot. Met ingang van dien da tum zullen de schouwburgzaal en het tooneel van den Salon electriseh verlicht worden. Inhoud van Flor alia 19 Augustus. Een reis naar het Zwarte Woud VI. Vergadering der Bloemen- en Plan- ten-Commissie van de Ned. Maatsch, v. Tuinb en Piantk. Internationale Sport-, Visscherij- en Paarden-tentoon- stelling te Sc'neveniagen VII. Korte Mededelingen. Vraagbard. Cor respondentie. Liefhebbers van Rozen (3e vervolg). Veeteelt. Aviculiura. Naar aanleiding van vraag 210 in No. 30 van „A.viculiura". Post- duivenwedvluchten. De gewone pauw. Visscherjj, Kwade praktijken. Ingezonden. Vraagbord. Corres pondentie. Mengelingen. Inhoud: „van Sempervirens 195 Ausgustus" Montbretia. Xanthoceras sorbifolia, met een afbeelding, Comphrena. Stensgastra multiflora. Musa ;Mariini. Praktische aanwending van rupsenlijm bij Orchideeën. Ziekte de perzikboomen in jAmerika. Tectoriura. Tuinlieden derjAmster damsche plantsoenen. Bioemenweel de. In Amerika. Humbug. De Kamfer-industrie. Ned. Maatschap pij voor Tuinb. eu Plantkunde. Verga dering der Bloemen- en Planten Com missie op 10 Augustus 1892. Week nieuws. Verschillende mededeelingen Antwoord op het Vraagbord. Vraagbord. Ontvangen prijs couran ten. Varia. Weersgesteldheid. Inhoud van hel Nederlandsch Tuinbouw blad. VISSCHERIJ- Van 15 tot 20 Augustus 1892, arri veerden te IJmuiden, van de Trawl- visscherij, de navolgende smacks: „Ethel", capitein Orford„Alpha", capit. Tenner; „Liszy",capit.R.Zwem mer „Vinguard", capit. Watson „El Dorado", eapt. Woollis; „Maart", capit. F. Kooper„British Queen", capit. Holmes„Chanticlear", capit Moxey „Protector", capit. High; „Januari", capt. E. de GroGt„Valiant", capt. Stanner„George Emma," capit. Karter Young Harry", capit. J. Scholder; „Dick Wittington", capit. W. Scholder; „Youcg Joseph", capit. Stoladaij, met besommingen van f 60.tot ƒ300. Er werd besteed voor gesorteerde groote tongen, van ƒ0,55 tot ƒ0,75, middeltong van ƒ0,30 tot ƒ0,40 per stnk. Schol van ƒ1,50 tot 7,25; schar van f 2.tot ƒ3,90 per maudje. Alles naar gelang van kwaliteit en grootte. De botters brachten over het algemeen niet veel visch aan, alleen een partij buitenwaarders maakte mooie besom mingen. Van de haringvisscherij arriveerde hier de bom „Cornells en Margaretha", schipper Jan Bal, met 285 kantjes pekelharing, 20 kantjes steurharing en 500 lossen. Öe bom „Voortman", schipper E. afdwingt voor het antiquariaat en zijn j Groen, met 400 kantjes pekelharing en hoogst begaafde vertegenwoordigers. Binnenkort wacht den Amster dammers weer een groot kunstgenot. Sarah Bernhardt zal in het „Grand Thè&tre van den heer van Lier optre den. De beroemde tooneelspeelster komt den ien September. Iu welke stukken zij dan zal spelen is nog niet zeker. 46 kantjes steurharing. POLITIK OVERSIGHT. De duitsche keizer heeft, naar de j treden. 1 dagbladen melden, bij zijne toespraak' tot de hoofdofficierenwaarin hy zich tegen den tweejarigen diensttijd ver- klaardezich ook zeer gunstig uitge laten over den algemeenen vredestoc- stand. Hy voegde er bij, dat men dezt opvatting van den Europeeschen toe. stand en de gevolgen welke daaruit voor den duur van den dienstt^d en de leger versterking voortvloeien, in wqderea kring kon verspreiden, als van hem »f. kooastig. Als zeker geldt, dat geen militaire voorstellen in de aanstaande zitting van den Rijksdag -zullen ingediend worden, Aan eene verzwakking van Caprivi'j stelling gelooft niemand. Eer zou men aannemendat het mislukken der militaire voorsteilen hem, om staatkun- dige beweegredenen, zelfs aangenaam was. De Nordd. Allg. Zeilung herinnert, dat Caprivi zich in den Rijksdag, in Mei 1890, in beginsel tegen de in- voering van den tweejarigen diensttijd verklaarde, In iiberale bladen uit zich de vrees, dat het besluit !,des Keizers tegen de invoering vau eenen twee-jarigen dienst tijd in het leger, riet zal blijken in zich tt sluiten dat de jaariijksche be grooting voor oorlog niet meer zal worden verhoogd. In verband daar mede vallen zij Caprivi aan en drijven den spot met hemreeds heeft Caprivi zoo zeggen zij zich ver bonden eene vermindering vau den dienstplicht te bewerkstellingen, en nu moet hij toonen ot hy liever zijn ont slag neemt als rijkskanselier of ap be vel des Keizers, gehoorzaam als een onderofficier, een door Z. M. bevolen zwenking maakt. Ook den minister van financiën vallen de liberale bladen telkens aan, Hem wordt gezegd, dat men zonder de concessie van den tweejarigen dienst tijd in geene nieuwe uitgaven voor oorlog zal toestemmen, zoodat zijne ontwerpen van belasting-hervorming overbodig zijn, daar zij toch slechts verhooging der belastingen bedoelden, Daarentegen zijn er staatkundige kringen, waarin men verneemt, dat de Keizer juist daarom van de diep in grijpende militaire veranderingen, waar onder die van den tweejarigen dienst tijd, heeft afgezien, ten einde aaa Miquel de invoering van zijne belastingpLauen gemakkelijker te maken en groote parlementaire schokken iu de eerst volgende zitting te vermijden. In zijn antwoord op de nota van deu heer Ribot heeft het bestuur van den Kongo-staat aangevoerd, dat het aan gaande den moord van den heer Pou- mayrac geen enkel bericht heeft ontvan gen. Was deze moord werkelijk gepleegd op het grondgebied, door de soldaten vae den Kongo-staat bezet, daa zoude het bestuur er van verwittigd zijn. Van wege den Kongo-staat is geen enkel nieuw en goed vuurwapen aan de in landers verstrekt. Er is te Londen een tweede blauw boek verschenen over het gebeurde in Marokko. Sir Euan Smith verklaart daarin, dat de Sultan nimmer plan hac gehad een nieuw handelstraetaat te slui ten. In een schrijven aan Smith ver klaarde Lord Salisbury, dat, zoolang Engeland niet de volledige instemming der overige mogendheden bezat, het beter ware den Sultan niet tot het slui ten van een handelstraetaat over te halen. Eenige weken geleden is door de Ko ningin van Engeiand aan den Sultan een Mahommedaan gezonden, Fadieu ge naamd, die een door de Koningin zelve onderteekenden brief in het Turksch overbrachthandelde over ds Bul- gaarsche en Egyptische zaken. De Ko ningin gaf het verlangen te kennen dit prins Ferdinand erkend zou worden, waarna hij in het huwelijk zou kunuen Van welonderrichte zijde wordt ver heid zoeken, waar ik den nacht kon doorbrengen. Ik deed geen moeite om haar tot stilzwijgen te dwingen. Het maakte niets uit, want ik was nu zeker van mijn man. HOOFDSTUK XXIX, lk begin alles te begrijpen Het was nu voor mij mogelijk het verloop van de misdaad na te gaan tenminste mijn denkbeeld er over met tame lijk wat zekerheid. Blijkbaar had Austin HarVey den moord Op zijn tante beraamd met het oog om zich het bezit van haar nalatenschap te verzekeren, alvorens zij haar testament weer ver anderde. Het plan was zeer slim in elkaar gezet, het eenige wat den moordenaar zorg inboezemde was het bewijzen van een alibi. Hierin was hij oogenschijnlijk geslaagd. Hij kon natuur lijk zijne aanwezigheid in de kerk tot na half tien bewijzen. Hij kon bewijzen, dat hij voor halt elf weer thuis was, na, zooals hij waarschijnlijk zou zeggen, „een omweg te hebben gemaakt over de klippen." Hij had nog meerdere beschikkingen gemaakt, de schavuit, om te bewijzen, dat hij dien nacht het huis niet had verlaten. Niemand, zoo meende bij, zou hem beschuldigen van twee en een halve mijl te voet te hebben afgelegd, een moord te hebben begaan, een koffer vol boeken te hebben uitgepakt in veel min der dan een uur, en hierin had hy ongetwijfeld juist geoor deeld. Hij was met nog slechts een paar andere personen de be woners van het huis bekend met de aanwezigheid van het rijwiel in het schuurtje; onopgemerkt kon hij het wegnemen; waarschijnlijk hoewei niet zeker had hij in zijn jeugd zich op het wielrijden toegelegd, vóór dat hij in Southend woonde. Niemand zoil eén zoo onwaarschijnlijke verklaring kunnen droo- men want, om te beginnen, niemand zou hem ooit verdenken. Hij moest van de kerk naar huis zijn geijld, en daarna op het rijwiel de twee en een halve mijl hebben afgelegd. Dan was hem nog raim een kwartier overgebleven voor hetgeen hij in het huis te verrichten had. Tijd genoeg volgens mijn oordeel. Was de misdaad eenmaal gepleegd, dan was er verder niets te doen dan de verdenking op zijn broeder te werpen, den na tuurlijken „verdachte". Aan den eenen kant scheen dit eene monsterachtige laagheid, aan den anderen kant kwam het meer begrijpelijk voor, wanneer men bedacht in hoeverre de mededinging naar de hand van miss Simpkinson waarschijnlijk de twee broeders van elkaar had vervreemd ondanks hunne vroegere gehechtheid. Het is waar, Philip had van zijn ouderen broeder steeds met waardeering ja zelfs met bewondering gesproken, maar toen was Philip de gelukkige bezitter van de genegenheid der bewuste jonge dame, zelfs al had Austin haar hand veroverd, en een succes in zulke zaken is even geschikt om iemands gemoed te verteederen als de tegenspoed het verhardt. Austin was ongetwijfeld van meening, dat hij zijne zaak niet eerder had gewonnen of hij moest zijn broeder uit het hart van miss Simpkinson hebben verdrongen. Er was een middel, en ook maar een middel, waardoor hij wel licht in beide opzichten zijn doel kon bereiken ——zijn eigen vei ligheid en den val van zijn medeminnaar. Is het te verwonderen, dat nij het aanwendde, zelfs nu toevallig zijn broeder zijn mede minnaar was In den strijd der jaloezie bestaat geen toegene genheid uit verwantschap. Toen eenmaal dé moord was gepleegd kon hij slechts twee doeleinden voor oogen hebben een om zijn broeder openlijk als dc schuldige te doen kenmerken, en hec tweede om dien broeder uit de handen van het gerecht te houden. Hij verlangde niet daarvan kunt gij zeker zijn om zijn broeder op de galeien te zien. Zijn wensch was om Philip veiiig naar het een of ander ververwijderd land te zien vertrekken, vanwaar hij nooit zou terugkeeren, om dan veilig en vreedzaam te leven zich ver heugende iu het bezit van zijne vrouw en het geld zijner tante. In die. omstandigheden zou hij waarschijnlijk al het mogelijke hebben gedaan om zijn broeder het leven daarginds zoo aan genaam mogelijk te maken. Nu begreep ik ook duidelijk hoe ten opzichte van zijne be* doelingen de inmenging van een particulier detective in deze zaak voor hem hoogst nuttig was. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2