WEDSTEIJDEtf. POLITIEK QYE&ZIÖfiT. kerk en aeht andere gebouwen zijn ver brand. De telegraphische gemeenschap is verbroken. Van andere zijde meldt men, dat ook de toren en het raad huis door den brand vernield zijn. De brand is cntstaan door het spelen van kinderen met lucifers. Alieen het woonhuis was tegen brand schade verzekerd. Men schrijft ons uit Arn hem: Dezer dagen werd definitief vastge steld, dat de nationale tentoonstelling van planten, bloemen, bouquetten, vruchten enz., uitgeschreven door de aid. Arnhem en Omstreken van de Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde, aldaar zal worden gehouden op 8, 9, 10 en n September e. k. in het gebouw „Musis Sacrum" en op een deel van terrein aan de westzijde. De aan meldingsterraijn van inzendingen sluit reeds 27 Augustus, wat voor de kwee kers, bloemisten en liefhebbers overigens wel geen bezwaar zal opleveren, daar zij reeds langs in het bezit zijn van het programma met de inschrijviagsbiljet- ten. Deze mededeeling is dan ook slechts eene herinnering. De groote zaal van Musis zal met bizondere zorg worden gedecoreerdde teekening belooft veeleen smaakvol en niet alledaagsch geheel. Aau feestelijkheden zal het natuurlijk niet ontbreken tijdens de tentoonstelling, maar deze blijft de hoofdzaak; met haar wil de Arnherasche commissie naam maken, voor zooverre dat name lijk van haar afhangt. Inde R. K. kerk te Limmen is ingebroken. Twee offerbussen werden bestolen. Daders onbekend. Iets uit den Sittard schen gemeenteraad 1 Dolt. Hier wordt van geen stelen ge sproken; ik vraag slechts inlichtingen over eene zaak, die wij verplicht zijn te onderzoeken. Verheggen. Gij hebt wegens valschen eed terecht gestaan. Dols. Ik vind zulk een gezegde een karakterloozen trek. Gij meent mij daar mede te kunnen beleedigen en gij ver- gist u. Terecht staan is geen schande, daf kan iedereen gebeuren en bijzonder iemand, die zoovele oneerlijke en karak- terlooze politieke tegenstanders heeft als ik. Ik behoef voor niemand de pet in de oogen te trekken en ik weet heel zeker, dat, indien u een beetje schaam tegevoel bezat, uwe daden u terug hielden om in het publiek te verschijnen. Kamps. Stoort u toch niet aan die ploertetaai van den heer Verheggen. Zeg hem eenvoudig, dat hij reeds 1000 maal had kunnen terecht staan voor het priegelen zijner vrouw. VoorzitterGrijpt in drift de bel en begint zoo hard mogelijk te bellen en te roepen. Woensdag liep teVlissin- gen van de werf der Koninklijke Maats. „De Schelde" met het beste gevolg te water het stoomschip „Gedé", aange bouwd voor rekening van de Rotter- damsche Lloyd. De hoofdafmetingen van het schip zijn: 358 voet lengte, over dekbreedte 38 voethol zl voet. Het is het grootste stoomschip, dat tot dusver in Nederland is gebouwd. Dinsdagnacht braken te Vlissingen twee branden uit, waarbij de ververschingswagen van den heerVale- tijn aan het strand een prooi der vlam men werd. De tweede brand was ont staan in den smeltoven van de weri die echter spoedig gebluscht was. maar er is nog geen aanleiding tot handelend optreden gegeven. Wel wor den ook Israëlieten, die zich op straat begeven, met dezelfde uitroepen begroet maar overigens is het volk rustig en kalm. Letteren en Kunst. Het Bestuur der Boekhandelaars-Ten toonstelling te Amsterdam, verzoekt op name van onderstaand artikel. Boekhandel en dagbladpers zijn sedert het bestaan dezer laatste steeds ten nauwste aan elkaar verbonden geweest. Het was daarom geen onaardige ge dachte van de commissie, een plaatsje te geven aan eenige nummers van couranten uit de 17e, 18e en 19e eeuw. Zoo vindt men er de volgende exem plaren Haarlemsche Courant van 1679 en 1718; Amsterdamsche Courant van 1672 1661, 1712, 1747 en 1795; Leidsche Courant van 1691Mercurius Araste- laedams van 1699 5 's Gravenhaegse Gourant van 1759; Extra Nationale Courant van 1795; Blaazsnde Nieuws post van 1795 Wekeljjksche Nieuws post van 1810Utrechtsche Courant van 1708; Rotterdanasche Courant van 1795 Nederiandsche Courant van 1784 Bataafsche Staatslcourant van 1805 en Algemeen Handelblad van 1829 No. 2. Deze kleine, doch tevens zeer merk waardige verzameling couranten doet onwillekeurig eene beschouwiug omtrent de dagbladpers en hare geschiedenis uit de pen vloeien. Deze kan hier ter plaatse uit den aard der zaak slechts zeer vluchtig zijn. Den oorsprong der dagbladpers schijnt men te moeten zoeken in het begin der 17e eeuw te Frankfort öf wel in de Nederlanden. Wij bedoelen hiermede natuurljjk de dagbladpers, zooal zij het aanschijn schonk aan bladen, die eenigszins met de onze overeenkomen, zonder natuur lijk rekening te houden met andere vor men, zooals die welke zich bij voorbeeld vertoonden in de „acta diurna" te Rotterdam. Het mag een opmerkelijk verschijnsel genoemd worden, dat eerst ruim ander halve eeuw na de uitvinding der boek drukkunst de gedrukte dag- en week bladen schijnen te zijn ontstaan. Voor een groot deel zal men dit verschijnsel moeten toeschrij ven aan het feit, dat zij, die aan het hoofd der regeering stonden, de drukpers steeds met een zeker wantrouwen begroetten en haar allerlei hinderpalen in den weg legden. Bekend is het ook, dat geschreven nieuwsbladen, die gemakkelijker in het geheim konden worden samengesteld en verspreid al is het dan ook in veel kleiner aantal nog eeuwen na de uitvinding der boekdrukkunst, vooral in Frankrijk, bestonden. Men noemde deze blaadjes „Nou- velles of Gazettes la main". Hun inhoud was meestal van alles behalve onschuldigen aard en veelal gericht tegen de handelingen der regeeiing of regee- ringspartijen. Deze blaadjes verschenen echter niet op gezette tijden, zoodat men deze niet kan rekenen te behoorea tot de perio dieke pers. De eer van het oudste periodieke drukwerk te kunnen aantoonea, hebben verschillende landen en steden elkaar voorkomende, blijkt, dat het in het vervolg geregeld zou verschijnen. De oudste nummers, die bewaard worden in de Koninklijke Bibliotheek te Brussel, gaan terug tot het jaar 1616. Ook Dultschland kan zich beroemen een der eerste landen te zijn geweest, waar de periodieke pers ingang heeft kunnen vinden. In 1615, sommigen be weren reeds in 1612, verscheen in Frankfort het eerste blad van dien aard. In 1616 werd het eerste nummer van de Frankfurter Oberpostamhts-Zeilung uitgegegeven. Het oudste hiervan be kende exemplaar is van 1658. Lang hebben de Engelschen getracht aan te toonen, dat de oudste courant was The English Mercuriedie in 1588 zou zijn opgericht. Latere onderzoe kingen hebben echter aangetoond, dat het blad van veel jonger datum is Het eerste periodieke nieuwsblad in Frankrijk, de Gazette de Francever scheen het eerst in 1631. Wat de Nederiandsche biaden betreft, het oudste exemplaar, dat bewaard wordt in de Kon. Bibliotheek te 's Hage, dagteékent van 1626. Het. was het eerste nummer eener reeks dagbladen, die uitgegeven ea gedrukt werden bij Broer J*nszen Joris Veeselaer te Amsterdam. De oudste der nu nc-g bestaande Nederiandsche couranten zijn, gerang schikt naar leeftijd, de volgende: Arastera&mscbe Courant 271 jaren; Oprechte Haademsche Courant 236 ja ren Dagblad van Zuid-Holland en 'sGravenhage 224 jaren; Utrechtsch Prov. en Stedelijk Dagblad 215 jaren; Leidsche Courant 205 jaren; Delftsche Courant 170 jaren; Groninger Courant 150 jaren; Leeuwarder Courant 139 jarenMiddelbujgsche Courant 133 ja ren Provinciale Noord-Brxbantsche en 's Hertngenbossche Courant 126 jaren; Prov. O /erïjsselsche en Zwolsche Cou rant in jaren. De Haarlemsche Courant gaf in 1856, bij gelegenheid van haar 2ooj*rig be staan, een fac-siraile van haar eerste nummer. Wij meenen, dat de Amsler- damsche Courant haar eerste nummer niet meer kan aanwijzen. Sarah Bernhardt treedt eerst 17 Sept. te Amsterdam op. gehouden wedstrijd tusschen het Neder iandsche elftal en de club uit Scarbo rough maakten de Engelschen 151, de Hollanders 57 (de Haas 13.) Zooals uit een telegram in ons Och tendblad van Woensdag bleek, hebben de Hollanders den eersten wedstrijd dien zij in Engeland speelden (tegen de „Huil Town-Cricket-Club") verloren en wel met 96 runs tegen 147 voor 8 wickets. Van de Engelschen maakte de captain W. Ostler 54hij werd door De Groot van diens eigen bowlen gevan gen, T. Wittry maakte 29 en J. Denni- son 19 not out. Na den val der 8 wic kets sloot de Engelsche capain zijne in nings; hij had den toss gewonnen en had eerst batten verkozen. Wat de Hollanders betreft, huu cij fers waren als volgt (in volgorde van in gaan); Eijken 7, Schröder 5, De Haas o, Posthuma 11, De Groot 25 (prachtig gespeeld). Ktlpfer 13, v. d. Bosch 1. Nclet 5, v. Oosterzee 3, Herman Gor ter 14, Rouffaer o not out extra's 21 De Groot werd gevangen, Posthuma, Ktlpfer en Gorter gebolwd. De Haas nam 5 wickets voor 47, Posthuma 1 v. 37, Schröder o v. 22, v. d. Bosch o v. 12 en De Groot 2 Iedereen zal het zeker ten hoogste verwonderen, dat Schröder zoowel in bowlen als batten zoo ongelukkig ge weest is. Vermoedelijk is de zeeziekte, waarvan hij meer dan een der anderen te lijden had, niet zonder invloed ge weest op zijn spel. Hull was de zwakste club waartegen de Hollanders te spelen hadden tot nu toe is het begin alles behalve bemoedi gend voor het Nederiandsche cricket. Hbid. Op Vrijdagavond 26 Aug. e. k. zui len de Kollaadsche wielrijders te Londen aankomen en door de leden der „Cat- ford Club" worden ontvangen. Hun wordt door de leden dezer club een souper aangeboden in het clubsgebouw. Zaterdag hebben dc wedstrijden plaats, die, zooals men weet, als een soort van „revanche" moeten gcldea voor de wedstrijden te Arnhem. Na de wedstrijden zullen de gasten en gastheeren te zamen hec middagmaal gebruiken, om vervolgens een avoadin het Alhambra door te brengen. Zondag is uitgezocht voor een uit stapje per rijtuig naar Ripley (eene aan engelsche wielrijders welbekende plaats) en indien de Hollanders 's avonds niet heengaan, zal tnen Maandag de bloe mententoonstelling te Earl's Court be zoeken. De wielrijders welke Nederland zul len vertegenwoordigen, zijn: C. A. Ko ning, uit Rotterdam W. J. Rademaker, uit ScheveningenH. L. Ralaud, 1ft Deventer; M. Adlor, uit Amsterdam; Jan Feith, uit Den Haag en P. W. j betwist. Volgens Hatin komt die eer Uit O 1 den zaal w.ordt gemeld, toe aan de Zuidelijke Nederlanden en dat er sedert eenige 'dagen 's avondswel aan Antwerpen, waar een zekere j Scheltema Beduin, uit Amsterdam, eene buitengewone drukte ia de straten j Abraham Verhoeven ia 1605 van Al- De heeren Frans Netseher en A. heerschte van 8 tot 11 uur bewogenJbert en Isabella het privilegie zou Koolhoven vertegenwoordigen zich troepjes volk door de stad, voor j hebben gekregen tot het drukken en N. W. B de huizen van Israëlieten roependej uitgeven van „Alle de nieuwe Ty- //Buschhoff, kindermoordenaar 1" De dinghen". politie is versterkt door matéchaussées,Uit een bericht van 1617, in dat blad den A. terwijl ook de heeren C. A. A. Dudok de Wit, C. A. Beels en G. Neujean Jr. aanwezig zullen zijn. In den Woensdag te Scarborough, 92 6°',i 3715 '39Ï '3° 84". 97 IOl£ pet. Financieels Mededelingen» Het Weekblad van Broekman en Honders bevat o. a. de volgende op gave van minder courante of incourante fondsen, in de week, tot den datum van 23 Augustus loopendc, door hun tusschenkomst verhandeld. Aand. Amstel- Hótel- Maatschappij a Aand. „Brakke Grond" (Maatschappij tot exploi tatie van „De). Aand. Asahan-Tabak- Maatschappij Aand. Landbouw-Maat- schappij „Ngoepit" Aand. Ned. Ind. Cul tuur-Maatschappij Aand. Oost-Java Cul tuur-Maatschappij u Aaud. Sinkep - Tin- Maatschappij (Opr. - Aand.) Oblig. i® Hyp. West- landsche Stoomtramweg- Maatschappij Oblig. Ned. Fabr. van Werktuigen en Spoor- wegmateriëel. Aandeelen in de overwinst r Oblig. „Eigen Hulp" afd. Zekerh. v. ambten, en bea. (Vereen.). Aand. Bergbau Gesell- sckait „Holland" Serie B 105 Op het internationale spoorwegcon gres te Petersburg waren tal vauFraasche en *Fransch-sprekende leden; daarente- jv gen zeer weiniz Duitschers. Laatstere-£C"2P en Russische volksliederen gespeeld en de Russen en Franschen riepen telkens hoera voor elkaar, zonder Van de anderen eenige notitie te nemen. De Nrooit Vremya merkte dit ook op. Al de leden zijn door den minister van verkeerswegen op een groot diner genoodigd en door het gemeentebestuur van Moskou op een seuper. Bij dit laatste hield sir Andrew Fairbarn, een der Eagelsche afgevaardigden eene korte rede om voor de ontvangst te danken. Het vredescongres te Bern heeft de volgende resolutie aangenomenHet congres noodigt de Europeesehe vredes- vereenigingen uit eene unie der staten te vestigen en een permanent congres der natiën samen te stellen. Het con gres is van oordeel, dat zoo de uitvoe rende machten verplicht waren van de lands vertegenwoordiging verlof te krijgen alvorens den oorlog te verklaren, de kans, dal de oorlog uitbreekt, aanmerkelijk verminderd zou worden. In Parijs is bericht gekomen over den veldtocht in Dahomy. Nadat Ta- kou genomen was, is eene koloaue, sterk 1200 man, doorgedrongen tot Sakelé en is vervolgens d:n 21 de zer te Takou gaan kampeeren. In het gevecht bij Takou zijn 90 per sonen gedood. De kommandant Riauis licht gekwetst, alsook de escadrouchd Lesserie. In het ouderhoud, daf Starabuloff met den verslaggever van de Figaro had, zeide de eerste-minister ook neg, dat prins Ferdinand gemiddeld 15 uur per dag werkte en eeae menigte gevaren en onaangenaamheden trotseerde voor de zaak van Bulgarije. Hij hoopte den prins spoedig gehuwd te zien. In het ofiicieele grieksehe blad is een koninklijk besluit afgekondigd, wiar- bij de gezanten van Griekenland te Parijs,, te Berlijn, te St, Petersburg, te Rome en te Weenen van hunne tunctiën ont heven worden. Een gerucht maakt melding van het voornemen der Spaansche regeering tot opheffing van haar gezantschap in Grie kenland. Sir W. Haicourt, kanselier der schat kist, is Woensdag met 6508 stemmen tegen 1629, die op den heer Atkinson, candidaat der iodependenten, uitgebracht zijn, herkozen als lid vau het engelsahe Lagerhuis. De emir van Afghanistan heeft aan de Engelsch-Iadische regecring een be richt van Yanoff doen toekomen be treffende de botsing bij Sooaalasch. Vol gens deze lezing heeft de aanvoerder der Afghanen eene door Yanoff ge vraagde vriendschappelijke bijeen komst van de hand gewezen. De Afgha nen rukten dreigend naar de Russen op. Yanoff beval daarop de Afghanen zich te ontwapenen. Laatstgenoemden scho ten toen op de Russen, en deze beant woordden het vuur. Naar luid van het Atghaaasch bericht zijn het de Russen, die aanvallend te werk zijn gegaan. De emir vraagt nu hulp van de Engelsch- Indische regeering tegen de Russen. Een bericht uit Caracas meldt, dat Crespo elk oogenblik de stad kac aan tasten. De voorhoede van het ieger der opstandelingen is reeds aangekomen te Losteduos. Tenzij generaal Monagxs antwoordt op het verzoek om hulp van generaal ViUegas en versterkingen in tijds uit Barcelona arriveeieu, zal Caractfi zich onvermijdelijk moeten overgeven. Generaal Yharra, de minister vin oorlog, is overtuigd dat Monages iotijds te Caracas komen zal met 40 000 mm. Eenige ieden van het Congres hebbed aan Villegas voorgesteld het presidentj leggea en kracütig«| kcu zeer weinig Duitschers. Laatstee-1 EcniiP necr te noemden schij nea bevreesd te zijn geweest I maatregelen te nemen om de beweging» voor moeilijkheden, wanneer er weerdle Se"?eraal ürbancia in het werW Fransch-Russische betnogingen gehou- j "°s.t,?okt. "B™ te J den werden- Dit is dan ook geschied.! Vl,**jg* heoft n°& S«n bevredigd Zoo a. werden op den boottocht jaEtwourd naar Kroonstad telkens de Fransche In ieder geval zou het voor mij veiliger zijn wanneer de om standigheden het schenen aan te duiden, dat de moord des mor gens had plaatsgevonden. Dat zou ook nog beter zijn voor het bewijzen van mijn alibi. Ik sloop het huis uit, en reed in allerijl naar huis. Daarna liep ik het huis rond naar de voordeur. Toen ik boven was vestigde ik de aandacht van mijne hospita op het feit, dat het nog geen half elf was. Indien het noodig ware ge weest, had ik kunnen bewijzen den ganscheu nacht het huis niet te hebben verlaten." De schavuit! Ik wist, dat het hem mogelijk ware geweest. „Den volgenden morgen vergezelde ik Philip naar Londen. Men was van meening, dat miss Raynell reeds voor ons was gegaan. Zoodra ik den moord had gepleegd, was ik verwonder lijk kalm en op alles bedacht. Mijn eenige gedachte was nu, moet ik bekennen, hoe de verdenking op Philip te kunnen doen vallen. Ik hield het oog op onze bagage, en aan het station te Londen gebeurde het, dat, terwijl ik toevallig naast den koffer stond, ik hem merkte met de letters „P. H.n, waarbij ik het schrift van Philip nabootste. Ik deed dat naar mijne herinnering, maar ik kende de letters zeer goed." Gekneveld niet in staat om te spreken, hulpeloos op den grond uitgestrekt naar zyn verhaal luisterende, was ik zoo verstandig om mijne meening hierover niet uit te spreken. „Tegelijkertijd," vervolgde Austin, „scheurde ik het biljet er al, dat er te Southend was opgeplakt. Het zat reeds meer dan half los. Ik deed het in de meening, dat de letters gemakkelijker in het oog zouden vallen, hoe minder biljetten op den kofier stonden geplakt. Ik wilde, dat ze gezien zouden worden. Ik kon mij niet verbeelden, dat de koffer raot andere verwisseld of de letters weggevaagd zouden worden. Als ik er de gelegenheid voor had gehad, dan zou ik den naam van Philip er met groote witte letters op geschilderd hebben. Nu had ik daartoe geen gelegenheid, eu teekende de letters zoo goed en kwaad als het ging. Het afgescheurde biljet wierp ik weg." Weer had de man, dien hij in zijn macht had, het hem anders kunnen vertellen. „En nu kom ik aan de eenige groote ramp ia deze geheele geschiedenis. De koffer van mijn broeder werd te Charing Cross met dien van miss Simpkinson verwisseld, en deze werd nu ook in de zaak gemengd. Ik had er alles voor over gehad om haar dit te besparen. Het is onmogelijk om te zeggen hoe dit is ge beurd. Mijn broeder had er op aangedrongen om op de bagage een oogje te houden, en zeer tegen mijn wil was ik verplicht om bij de dames te blijven. De koffers waren bijna geheel aan elkaar gelijk. Wij hadden de dames aan haar hotel afgehaald, waar zij den nacht hadden doorgebracht, en alle koffers waren op een omnibus geladen. Waarschijnlijk heeft de kamenier den verkeerden koffer als dien harer meesteres aangewezen. „Mijn broeder zou de dames tot Dover vergezellen en daar blijven. Door een gril van het noodlot, dat voor da politie de beste bondgenoot is, maakte de koffer, die het lijk van myne tante bevatte, een reis naar Frankrijk tusschen de bagage van mevrouw Simpkinson, en werd hij te Parijs aan het station geopend. z/Mijn bedoeling was geweest, dat mijn broeder de koffer mee naar Dover had genomen, en daar het lijk in zijn bezit zou zyn gevonden. Waarschijnlijk zou hij hetzelf hebben gevonden, h ieder geval zou al het gewicht van de verdenking op heit vallen. „Op dit punt mislukte mijn plan geheel. In alle andere op* zichten was ik anders zeer gelukkig. Gij zult waarschijnlijk vei standig genoeg zijn om nu te begrijpen, waarvoor ik u heb g& bruikt. Gij kwaamt mij zeer van pas. Gij zijt evenwel verde gegaan dan rayne bedoeling was en hebt meer ontdekt dan ii had verwacht. Dat alles helpt nu echter niets. „Ik zweer u, dat ik van het eerste oogenblik af had gehoop Philip bijtijds weg te krijgen. Daarvoor heb ik steeds gewerkt De hemel weet, dat ik er moeite genoeg voor heb gedaan. Dooi u wensehte ik hem schrik aan te jagen en tot de vlucht te nood zaken. En hij had kunnen ontsnappen, waarna er een einde zon zijn geweest aan de geschiedenis. Hij zou hier den weg vrij vooi mij hebben gelaten, en ik zou hem daarginds geholpen hebben* Nu is hij gearresteerd en is dus de geheele zaak veranderd, ft kan hem niet laten hangen. En wat er ook gebeure, ik hei Edith verloren. Gisteren heb ik een brief van haar ontvangen waarin zij schrijft mij nooit te hebben liefgehad, altijd Philip hebben bemind hem nog vuriger bemint, nu hij zich in on gelegenheid bevindt, en dat zij hem of hij een moordenaar is of niet, steeds trouw zal blijven. Wordt vervolg

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2