Bs Familie OaresfooL NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. DE ZWARTE KOFFER. 10e Jaargang. Zaterdag 27 Augustus 1892. IMo. 28U6. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Nieuw Feuilleton. NABETRACHTING! Komst der Koninginnen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefooniinmmer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bp Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc.Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. Hel Bijvoegsel van het blad dat Zatcrdagvond verschijntzal bevatten Vit lnsulindeBe Cholera. Haar lemmer Hallèijes Ho. CXXXX. Binnen- en Buitenlandsche berichten. Varia. Kleine advertentiën uit het BlaadjeNo. XXXIV Adverien- tién enz. De nieuwste Roman van H. RIDER HAGGARD. Een van de meest geliefde eDgeische schrijvers van dezen tijd is Rider Hag gard. Zijne romans, King Salomon's Mines, CleopatraShe etc. behaalden zoowel in Engeland sis door geheel Europa een zeldzaam groot succès. Tot ons genoegen kunnen wij thans onzen lezers eeae vertaling aanbieden van zijn nieuwste werk, getiteld DAWN en dat onze vertaler genoemd heeft Wij twijfelen niet, of onze Lezers zullen met de keuze van deze boeiende, span nende en goed geschreven roman, in genomen zijn. DE REDACTIE. van den GEM EEN TER AA D.l XL1X. Zitting van Woensdag laatstleden. In de raadszaal tropische hitte. Dicht de blinden, als in een sterfkamer. Weinig lust tot discours onder de leden. Veel gebruik van duinwater. Op de back van het publiek drie dappere mannen, niet bevreesd om flauw of in slaap te vallen. Door de leome atmosfeer komt tor ons de stem van den waarnemend Secretaris, voorlezende de notulen van twee vergaderingen. O, rampzalige no tulen! Vervelende tijdroovende herkau- wiag van wat we allemaal al lang weten en dat niemand interesseertKonden we u, onuitstaanbare Notulen, maar weren uit de Raadszittingen en, evenals de hu- welijksraedsdeeiïngen op Zondag, des Woensdagsmiddags laten afkondigen van voor een raarnrje van 't Stadhuis. Maar neen, de wet is daar en gebiedt ons met yzig bevelenden oogopslag, ze te slikken die notulen, van het begin tot het einde Hierop stuit zelfs de onte vredenheid van het lastigste Raadslid af Onze burgemeester is tech een schalk. „Bedenkt, mijne heeren," aldus ver maande Z. E. A. den Raad, „dat al hebt gij geen officieel kostuum, toch rok, witte das en hooge hoed voorge schreven zijn 1" Ei, verdacht de burge meester sommige leden, dat zij in een blauw colbert, groengeruite pantalon en roode das het dejeuner zouden willen bjjwonen Zooals men weet, bestaat er voor burgemeester en wethouders wel een officieel kostuum, met steek en degen. Onze burgemeester heett dat, raaar de garderobe van de wethouders bevat zulk een feestgewaad niet. Of wij hen dus nog in pontificaal zullen zien, blijft voorshands eene verrassicg. Voer 't overige was er niet veel te doer. Dat de Raadsleden niet zouden Urnen aan het voorstel van B. eu W. om aan Gedeputeerde staten eene nieuwe grensregeling te verzoeken, was zeer natuurlijk. Dat niemand lust had om den grond aan de Koudenhorn, waarop zooals de burgemeester voorzichtig zegt „sommigen vermeende rechten doen gelden," nu aan het Douchebad te geven, spreekt vanzelf. Dat tegen den vischverkooper La Pierre, die de welwillende behandeling van de gemeente beloont met eene wei gering om het perceel dat hij van de stad in huur heeft, te verlaten eene rechtsvordering zal worden ingesteld, zal ieder volmaakt billijken. Jammer maar, dat Gedeputeerde Staten over zoo'n geval ah ij d nog moeten worden gehoord en dat daardoor een onwillige huurder ruimschoots gelegenheid heeft, om vóór dat de toestemming om hem er uit te laten zetten, komt, zelf er doodkalmp- jes uit te wandelen. Alleen het verzoek van het Barbara Gasthuis, om een subsidie voor reorga nisatie harer bewaarschool, lokte eenige gedachtenwisseling uit. Burgemeester en Wethouders zijn IJselijk bang, dat het bewaarschool onderwijs gemeentezaak zou worden. Toch stelden B. en W. voor, de ƒ2100, welke Regenten vroe gen, te geven op grond „dat (zij) eene uitgaaf van f 2100, niet belangrijk ge noeg achtten, om hun (Regenten) in dat opzicht eene teleurstelling te bezorgen." Nu vind ik het heel prijslijk, dat men iemaud niet gaarne eene teleurstelling bezorgt, maar in gemeentezaken is dat toch geen principe. Achten B. en W. de zaak nuttig, dan kunnen zij voorstel len te subsidieereD, meenen zij, zooals in casu, dat de gemeente zich niet te bemoeien heeft met bewaarschoolwezen, dan konden zij m. i. niet anders dan adviseeren tot afwijzing van het verzoek. Weliswaar beroepen B. en W. zich op de „vrijgevigheid onzer vaderen", die in 1841 hei „Hofje" bestemden tot j bewaarplaats voor arme kinderen, maar dat behoefde toch bij een College van een halve eeuw later, niet zwaar te wegen. Ik wil daarmee niet zeggen, dat ik tegen de subsidie ben, integendeel doet het mij genoegen, dat het bewaar* schoolonderwijs in Haarlem althans dit stapje vooruit is gebracht, maar ik meen, dat W2ar lager, middelbaar en hooger onderwijs gemeentezaken zijn, hei niet aangaat het voorbereidend onderwijs geheel van de gemeente af te schuiven- Wat uit dit praeadvies spreekt, is m. i. vrees voor verdere aanvallen, ten dienste van het bewaarschoolwezen op de gemeentelijke financiën. Ik zou geeu belastingbetalend inge zetene van Haarlem moeten wezen, als ik die zorg voor onze gemeenschappe lijke beurs r,iet waardeerde. Eindelijk, kwart voor vieren, groot gestem Gestem over leeraren, gestem over eene lesrares, gestem over zetters. Bij al dat gestem is de stemming mat en staat evenals de thermometer op tachtig graden. Als het vroeger op school tachtig graden was, mochten we heengaan. Hier evenwel is geen ontfer ming. Onvermoeid en onversaagd brengt de Voorzitter zijn „drukkende" taak ten einde, de oudste misschien in de ver gadering, maar de zwakste zekef niet. Haarlem, 26 Aug. 1892. Naar aanleiding der aanschrijving van het departement van Oorlog dt. 18 Augustus heeft de minister van Oorlog goed gevonden, dat de 2e Luit. rnr. A. E. A. S. van Stralen van het Bataljon der dd. Schutterij alhier, op het door fhera gedaan verzoek de oefeningen van het 4e Regiment Iufanterie ia de legerplaats bij Zeist zal bijwoneD. ïn verband hiermede wordt gonoemde officier gedurende dien tijd ingedeeld bij de 4e Compagnie van het Bataljon alhier in garnizoen. Ingevolge koninklijke bevelen moeten de oefeningen der troepen zoodanig worden gehouden, dat excercitiën plaats hebben op tijdstippen van den dag dat de hitte zich 't minst doet gevoelen, terwijl de theoriën op de warmste ©ogenblikken van den dag plaats moeten hebben, zooveel mogelijk daaraan ont trokken. De weg, die door HH. MM. de Ko ninginnen met gevolg bij H. D. komst en verblijf in deze Gemeente zal wor den gevolgd zal naar wij vernemen zijn als volgt Van 't Station, Kruisweg, Parklaan, Kenaupark, Nieuwe ©racht NZ., Kruis straat, Barteljorisstraat. Daarna ontvangst ten Raadhuize. Vervolgens Groote Houtstraat, Spekstraat, Oude Groen markt, bezoek aan de Groote Kerk en de inrichting van de firma Johs. En schedé Zonen, Jaasstraat, Nieuwe Gracht naar de woning van den Beer Commissaris der Koningindaarna Kruisstraat, Barteljorisstraat naar het Raadhuis, alwaar een déjeuner dinatoire zal worden aangeboden. Verder door de Zijlstraat, Nassaulaan, Kenaupark, (bezoek aan de Kon. Rijtuigenfabriek der firma J. J. Beijnes) Kennemerplein, Schoterweg, Kleverlaan, Bloeraendaal, Overveen Zijlweg Leidschevaart Oranjestraat, Voorzorgstraat, Leidsche- straat, Wilsonsplein, Wilhelmiuastraat, Zijlstraat, Groote Markt, Groote Hout straat, Ged. Oude Gracht, Spaarne (bezoek aan Teijlersstichtiug), Lange Veerstrasit, Anegang, Groote Houtstraat, Plein, Wagenweg, Florapark, Dreef, Haarl. Hout, SpaDjaardslaan, terug, naar Museum van Kunstnijverheid, Dreef, Gr. Houtstraat, Gierstraat, Koningstraat, Barteljorisstraat, Kruisstraat, Kruisweg, Stationsplein naar het Station. De inrichting van den stoet zal zijn als volgtvier huzaren, de burgemeester in een rijtuig met 2 paarden, de adju dant van dienst in een dito, een half peletoa huzaren, dan het rijtuig waarin H.H. M.M. zijn gezeten, voorafgegaan en gevolgd door een eerewacht te paard, onder commando van jhr. W. P. Teding van Berkhout, hierna een half peleton huzaren, eenige hofrijtuigen, terwijl vier huzaren den stoet sluiten. De eerewacht die den stoet zal ver gezellen mits na goedkeuring van H. M. de Koningin-Regentes zal bestaan uit de navolgende heeren Jhr. P. Te- ding van Berkhout, Jhr. Deutz van Lennep, Jhr. M. Van Lennep, A. Ypey, Mr. A. Van Stralen, J. Van Stralen, Jhr. B. C. Van Merlen, P. Quarles van Ufiord, Job Posthuma, J. J. Korthals, De Favauge, Andié De la Porte, A. Van Wickevoort Crommelin, Mr. W. Everwijn Lange, H. De Booij en H. Del Court van Krimpen. Huu kostuum zal bestaan uit rok, tricot broek handschoenen en cylinder hoed. Geslaagd voor het examen h00fdacte te 's Hage de heer J. de Nobel, en te Amsterdam de heer D. Brouwer, beiden alhier. g H. Rosier, de vermoedelijke inbreker bij den heer Van Vlissingen, Leidsche vaart, is hedenmorgen uit het huis van bewaring ontvlucht door overklimming van eene muur uitkomende in een poort in de Gierstraat. Zijne ontvluchting werd echter dade lijk ontdekt en het is spoedig gelukt hem aan te houden in een kelder in de Lange Raamstraat. De egyptische duisternis des winter zal te Hoofddorp en Nieuw-Vennep voortaan tot de vergetelheid behcoren. Vanwege de gemeente Haarlemmer meer zijn in beide dorpen een voldoend aantal lantarens aangebracht. Graan- eu Zaadmarkt gehouden te Hoofddorp Haarlemmermeer, 25 Aug. 1892, Witte tarwe 7.30 ƒ7.90, ja rige ƒ6.50 4 8.—, Rcgge ƒ4.45» 5.25, Haver f o.—J 7,50, Cheva- liergerst ƒ4.95 f 5»2^> Wintergerst ƒ4.10 425, Groene Erwten ƒ6.50 ƒ7.50, Capucijneis o.ƒ8. De audientien van den mi nister van biDnenlandsche zaken en van den minister van waterstaat, handel en nijverheid zullen op Zaterdag niet plaats hebben. Donderdag is het stoffel ij k overschot ter aarde besteld van prof. Oj zoemer op het keikhof te Ooster beek. Onder de aanwezigen merkte men op de hoogleeiaren Van der Wijck, Sneller, Mohzer, Pols, Lameir, Van Bemmelen, ds. Maronier, dr. Ritter enz. Pi of Van der Wijck sprak bij de groeve. Pas nam spr. deel aan de uit vaart van prof. De Vlies en nu wordt het stoffelijk omhulsel van dieDS ouden trouwen vriend, Opzoomer aan de schoot der aarde toevertrouwd. Beiden waren der Nedeilandsche taal tot eer, beiden waren kunstenaars van het woord. Herinnerende aan de treurige ziekte der laatste jaren, bracht spreker hulde aac de trouwe zorgen der liefde volle gade. Vervolgens wees hij op ce schitterende gaven van den overledene als redenaar, schrijver, philcsoof, aan zijn geest, aan 39. HOOFDSTUK XXXI (Slat.) Dat is mijne bekentenis. Doe er mee wat gij kunt. Wanneer ze van eenig nut voor Philip kan zijn, is het mij ook goed. Zeg Edith, dat ik haar steeds heb liefgehad; dat ik haar nog liefheb.'1 Hij begon langzamerhand zijn stem te verheffen. Toea hij had uitgesproken zette hij vastberaden den loop van zijn revolver tegen zijn linkerslaap en schoot zich dood. Hy had gemeend na het schot achterover te vallen, maar tengevolge van het schot wankelde hij een oogenblik boven mij, en viel toen rechtuit met een zwaren, doffen slag over mijn lichaam. Ik trachtte te schreeuwen natuurlijk gelukte mij dit niet. Ik trachtte mij van dien last te bevrijden het was tevergeefs. Het doode lichaam lag boven mij en drukte mij ais een warme, onbewegelijke massa. Dat was te afschuwelijk. Ik verloor het bewustzijn. Er blijft verder niets meer te vertellen over. De feiten spra ken genoeg voor zichzelven; de beambten van Scotland Yard zagen hoewel met onwil, maar al te duidelijk wat zij wel verplicht waren te zien; de zaak werd geschorst. Ik meen, dat miss Simp- kinson- met haar armen tot niets deugenden beminde naar Nieuw Zeeland of Australië vertrok, waar zq met hem is ge huwd. Ik hoop, dat zij gelukkig zi&en zqn, maar ik kan niet nalaten hieromtrent vrees te koesteren, wanneer ten minste Philip zijne hartstocht voor den drank niet geheel heeft over wonnen. Men heett mij verteld, dat dit bet geval was en dat de vreeselijke schok, waaraan bij had blootgestaan hem geheel had doen veranderen. Natuurlijk geraakte hij door den dood van Austin io het bezit van het kleine fortuin zijner tante. Eenige maanden na de gebeurtenissen, welke ik in dit botfc heb verhaald, nam ik mijn ontslag uit mijne betrekking aan het bureau van onderzoek en in dien tijd werd ik niet meer in eene zaak betrokken, welke eenigerwijze zoo belangrijk was als het treurspel, dat slechts aan enkele personen bekend is onder den naam van den moord betreffende den zwarten kofier. Ik heb de geschiedenis zoo goed mogelijk verteld. Zooals ik reeds in den aanvang zei de, ben ik geen letterkundig man, en ik hoop dan ook, dat de lezer teiwille van den inhoud de let terkundige tekortkomingen over het hoofd zal willen zien.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1