MüUs^n en Kaast. WEDSTRIJDEN POLITIEK OVERZICHT. zijn warme vriendschap. Spreker, die de groote eer heeft de opvolger te zijn van Opzoorae* als hoogleeraar aan de Utrechtsche hoogeschool, brengt namens zijne ambtgenooten dank aan den man, die de beste oogenblikken zijns levens aan de universiteit wijdde. De nage dachtenis aan den genialen dierbaren yxiend zal ook bij de oud-leerlingen blij ven. Allen huldigen in hem, dat hij is geweest een zegen veor zijn vaderland. Nederland zal Opzoomer niet vergeten, die op zooveel den stempel zijner geni aliteit afdrukte. Dr. Ritter sprak een kort woord om hulde te brengen aan den intiemen vriend, ook uit naam van allen die toegang hadden tot zijn huis. Een zoon van den overledene dankte diepgeroerd voor de hulde zijnen vader bewezen. De lykkist was bedekt met tal Van fraaie kransen. Woensdagavond om 5 uur is te Amsterdam uit Bremen een zeer klein bootje aangekomen, de Falke genaamd, een nieuw soort van vaartuig met petro- leummotor, toebehoorende aan den in genieur Wehmann, die daarmede, slechts in gezelschap van een jongen de reis uit Bremen daarheen heeft gemaakt. De tocht ging over Wilheimshafen,Enden, Delfzijl, Groningen en Zwartsluis naar Amsterdam. Van Zwartsluis naar Ara sterdam duurde de reis ongeveer 7^ uur. Donderdagmiddag om 2 uur werd op den Amstel met het bootje eene proef vaart gemaakt. Het vaartuig is 11 meter lang en 1.80 breed; het heeft een diep gang van 70 cM. De motor verbruikt 3^ KG. petrole um per uur. Zijn grootste voordeel is gelegen in de verstelbare schroef, die alle bewegingen, ook de zijdelingsche, aan het vaartuigje geeft. De conducteur S., een on gehuwd man in dienst van de staats spoorwegmaatschappij op de lijn Emme rik 's Hage, is Dinsdag het slacht offer geworden van zijne menschlievend heid. Een vrijen dag te Emmerik, zijne standplaats, doorbrengende en langs den Rijn wandelende, zag hij een man, die een bad had genomen en hulp riep, in de rivier spartelen. Zich van zijne bo- venkleeding te ontdoen en den drenke ling in het water na te springen was het werk van een oogenblik. Doch, helaas 1 bleken ook zijne krachten niet tegen den sterken Rijnstroom opgewas sen. Beide personen werden door den stroom medegesleept in de richting van onze grenzen en hebben den dood in het water gevonden. De makkers vaa den ongelukkigen Conducteur hebben nog vruchteloos po gingen tot redding beproefd en zagen hunnen kameraad snel wegdrijven, tot dat hij ten laatste in de diepte weg zonk. De lijken waren tot dusver nog niet gevonden. Donderdagochtend is uit de rivier de Maas nabij den Feijenoord- dijk te Rotterdam opgehaald een onbekend lflk, dat blijkbaar al eenige dagen in het water heeft gelegen. Het is dat van een man ongeveer 30-jarigen leeftijd, vermoedelijk schipper, lang ongeveer 1.85 meter, postuur gezet, aangezicht rond, haar en wenkbrauwen bruin, neus klein, lippen dik, tanden gaaf, kin rond, gekleed met blauw linnen kiel, engelach lêeren broek, zwarte grijpen pantoffels, grijze wollen kousenblauw gzstreept boezeroen, blauw met rood gestreepten borstrok, blauw flanellen hemd, blauw gestreepte onderbroek, wit katoenen hemd, gemerkt W. v. S.; zijnde op het lijk bevonden eene lederen portemonnaie met eenig Hollandsch geld, eene stalen tabaksdoos en een roode zakdoek. Do commissaris van politie bij êe 2e afdeeling, bureau Kaasmarkt, te Rotterdam, verzoekt inlichtingen be treflende dit lijk. In den zoölogischeu circus van den heer Hagenbeek te Rotterdam, doet zich thans het geval voor, dat een der gedresseerde ooievaars hardnekkig weigert des avonds als koorddanser te iungeeren. Des middags danst de vogel uit eigen beweging tot groot gecoegen op het koord, maar des avonds is de ooievaar er niet toe te bewegen. Een vermakelijk tooneel is tevens, dat een groot varken voor een wagen wordt gespannen, terwijl een kleiner er in plaats neemt en een groote; varken als palfrenier dienst doet. Een grootsche vertooning is de tri omfwagen van den koning der dieren. De leeuw zit namelijk in den wagen met den koninklijken mantel ea de kroon op het hoofd, terwijl hij getrokken wordt door twee groote koningstijgers en twee groote ulmerdoggen als palfreniers fan- geeren.j Ter verdelging van het wandgedierte het Armenhuis te Opmeer in een afdoend middel in toepassing gebracht. Men heeft namelijk die woning aan de vlammen prijs gegeven. Twee brandspuiten, aanwezig om het belendend gebouw te bewaren, hebben geen dienst behoeven te doen. De herbouw zal op een andere plaats geschieden. Van de Koninklijke maat schappij „De Schelde" te Vlissingen zullen, naar men verneemt, a. s. Zaterdag een 300 tal werklieden uit gebrek aan werk worden afgedankt. De militairen, die te Loon- opzand en Kaatsheuvel ingekwartierd waren, om bijstand te verleenen bij het inhalen der tienden, zijn 24 dezer naar hunne garnizoensplaats, 's-Bosch en Bre da teruggekeerd. Midden inhet land van Al- tena, pl. m. 2 uur Z. Z. W. vanWoud- richem en ongeveer 5 kwartier O.N.O. van Geertruidenberg, ligt het landbouw- dorp Dussen, in drie parochiën verdeeld, namelijk Dussen Muilkerk, Dussen-Mun- sterkerk eu Dussen-Polder. Het fraaiste daaryzn, de eigenlijke kom der gemeente, wordt gevormd door Dussen-Munster kerk. Midden in die kom staat of liever stond een flinke boerenstelling met een kapitale schuur daartegenover, behooren- de aan H. Verhoeven. Woensdag 24 Augusus 's namiddags ongeveer 2 uur, was men bezig met het binnenhalen der tarwe en het optassen in de schuur. AUe man was in de weer, toen plotseling brand werd bespeurddeze vond in de droge granen en het hooi zooveel voedsel, dat de gsnsche schuur in een oogenblik in lichtelaaie vlam stond. Het hois van Verhoeven aan de over zijde vatte eveneens spoedig vlam, en nu was aan geen blusschen meer te denken, te meer daar de gemeente slechts in het bezit is van eene kleine handspuit en alle schuren in den om trek nog met riet gedekt zijn. Van het eene huis op het andere sloeg de brand over tot hèt vuur ongeveer 80 M. ver der de herberg van W. J.Kesels en het prachtige nieuwe woonhuis van de da mes De Witt had in vlam gezet. Daarop volgt namelijk de haven en aan de overzijde stond het nieuwe raadhuis en de prachtige katholieke kerk met de pl. m. 30 M. hoogen. jtoren iedereen dacht, dat hierjhet einde van den brand zou zijn, zoo dat velen zelfs al hunne goederen en kostbaarheden naar de kerk brachten, waarheen zelfs het lijkje van een kind uit een der brandende huizen was ver voerd. Toch bleek het vuur te machtig. Toen de beide groote schuren vol graan naast het huis der dames De Witt in vlammen opgingen, en een kolenschip, in de haven, die op dat oogenblik door de eb bijna zonder water was, eveneens in brand vloog, toen verhieven de vlam men zich zoo ontzettend hoog, dat de klankborden boven in de galmgaten van den toren vlam vatten en de gansche toren weldra eveneens in vuur stond. De kerk volgde spoedig en het raad huis eveneens. De vuurzee bood nu een iraehtig schouwspel aan, vooral toen de toren omstreeks vier uvlr wankelde en instortte. Nog enkele schuren en woon huizen volgden, maar de wind, die eerst W. N. W. en daarna vlak W. was ge weest, kromp tot Z. W., en dat was het behoud voor verscheidene belendende perceelen, onder andere voor het fraaie klooster en pastorie, die op korten af stand van de kerk gelegen zijn. In de andere richting stuitte het vuur op de met pannen gedekte herberg van Van Beurden, maar hier wisten een groot aantal flinke mannen, die een keten ge vormd hadden en elkander het water met emmers aangaven, zich zoo krach tig te weren, dat dit huis, ofschooa het yeel schade bekwam, toch behouden bleef. Het blusschen werd ten zeerste bele1 door de gesteldheid van het brandende gedeelte van het dorp, dat in twee rijen langs den dijk, die den eenigen rijweg vormt, is gebouwd. Die weg was door de hitte niet te genaken, zoodat men uit de tuinen aan den voet van den dijk achter de woningen hulp moest aanbrengen. Dat dit niet goed mogelijk was met de geringe hulpmiddelen waar over men besehikte, is licht te begrij pen, ofschoon ook de spuiten van Meeu wen en Almkerk waren aangerukt. Eerst te 10 uur ongeveer, to ea h~t vuur geen voedsel meer vond, vooral door het draaien van den wind, en mede bestre- was den werd door eene flinke regenbui het gevaar voor het overige gedeelte van het dorp geweken. Groot is de verwoesting in dien korten tijd aangericht; niet minder dan 27 perceelen, waarender kerk, toren, raad huis, telephoonkantoar en verscheidene heerenhuizen liggen in puin en vormen eene onafgebroken rookende en smeu lende massa. Twintig huisgezinnen zijn van dak beroofd en hebben allen door de hulpvaardigheid hunner dorpsge- nooten tijdelijk een onderkomen ge vonden. .Het fraaie raadhuis was eerst 10 jaren geleden na de ramp van Nieuw- kuik, waaronder ook Dussen zeer leed, gebouwd, terwijl de kerk en de toren, die ook in 1842 afbrandden, van 1843 dagteekenen. Ook daarin is alles, zelfs het goed dat anderen erin gebracht hadden, totaal verbrand, wat vooral van den fraaien preekstoel en het schoone orgel te betreuren is; het lijkje, dat men erin gebracht had, werd nog tijdig weder verwijderd. De gausche ruïne met zijne rooken de puinhoopen biedt een allertreurigst schouwspel aan, de schade is nog niet met zekerheid op te geven, maar is zee: groot. Wel waren meest alle gebouwen geassureerd, maar het graan, waarmede de schuren gevuld waren, meestal nog niet, ook niet van den eigenaar, bft wien de brand ontstond. Ook deze brand heeft weder bewezen, dat rieten daken en groote schuren in de kom van een dichtbevolkt dorp uiterst gevaarlijk zijn, vooral wanneer zoo weinig en zeer gebrekkige bluaclimiddelen aanwezig zijn, als ook hier het geval was. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. (iV. R. Cf.) Te Dedemsvaart is, ver moedelijk door de duisternis misleid, Woensdag nacht een 73 jarige man het kanaal geraakt en verdronken. Ook Woensdagavond trok- keu te Oldenzaal weder troepen, meest opgeschoten jongens, joelende door de straten. Daar de Israëlieten zich echter bijna allen binnenshuis hielden, had de beweging geen voldoening. Wanneer de Israëlieten nu maar zoo verstandig zijn dit een paar dagen vol te houden, loopt het wel at. Er zijn enkele ruiten ingeworpen het was echter uiet mogelijk de daders te vinden. De burgemeester en de politie zijn aanhoudend op de straten. Om n uur was alles weer kalm. Donderdag is afgekondigd, dat elke samenscholing verboden is. De schutterij moet des avonds in het geweer komen. Te Lexmond is bij het baden op een onveilige plaats ia de rivier de Lek, een 16 jarige jongeling verdronken. Woensdag avond heeft even buiten Gorredijk de laatste tram naar Drachten een man van vijf-en-dertig jaar overreden, die terstond een verminkt lijk was. De ongelukkige kwam terug van Beetsterzwaag, waar hij op het ge meentehuis de geboorte van zijn vijfde kind had aangegeven. Woensdag is te Harlingen aangekomen de vredesbark van het Heilsleger, bestemd om daarmede Fries land te bevaren. Onder aanvoering van de kapiteins Feenstra en Wijma zullen de soldaten van dit vaartuig zich be wegen op de wateren binnen de provin- eie en de bewoners van het platteland bewerken in hunnen geest. Het vaartuig, een flinke tjalk, kan ingericht worden tot vergaderplaats en alsdan een hon derdtal personen bsvattea waar daartoe de gelegenheid wordt gegeven, kan de bemanning ook eene tent uitspannen op het land, waarin wel 300 personen plaats kunnen vinden. De opvarenden, allen gezond volk, ferm van uiterlijk, bestaan uit acht officieren en zes ca detten. Men is voornemens te Harlingen enkele bijeenkomsten te houden. Van de Tentoonstelling van den Boekhandel wordt ons nog het volgende gemeldt: Als Christoffel Plantijn eens uit zijn graf kon opstaan om een kijaje te nemen op onze boekhandel-tentoonstelling, wat zou hij vreemd opkijken I En geen wonder. Sedert den tijd dat de drukkerij van Plantijn met hare „printen ende gereedschappen" eene wereldberoemde vermaardheid bezat, zijn niet minder dan drie en een haive eeuw veiloopen. Er is op het gebied der boekdruk kunst cn binderij nog al wat gebeurd in die 350 jaren. Men kan echter ge rust zeggen, dat de toestand gedurende ruim twee eeuwen nagenoeg stationair is gebleven, en dat de grootste ver beteringen eerst werden aangebracht, nadat de stoom aan het machinewezen was dienstbaar gemaakt. Thans zijn we zoover, dat zelfs de stoom staat verdrongen te worden deor een andere, nog verbazender kracht, de electriciteit, die zich langzamer hand van elke indus trie gaat meester maken. Vooral in de laatste vijftig jaren heb ben de boekdrukkunst en aanverwante vakken een hooge vlucht genomen. Een kijkje in de groote zaal van het Paleis voor Volksvlijt, wanneer alle machines in volle werking zijn moet iedereen daarvan overtuigen. Men kan er zien en de aanwezige technici zijn steeds gaarne bereid de eigen aanschouwing door mondelinge toelichting te verduidelijken welke verschillende bewerkingen een beek moet ondergaan, alvorens het in den handel gebracht wordt. Al die werktuigen hier afzonderlijk na te gaan, zou ons te ver leiden; we willen ons daarom bepalen bij een paar nieuwigheden op dat gebied. Als zoo danig komt dan het eerst in aanmerking de groote rotatiepers, waarop men geen papier zonder eind, maar losse vellen gebruikt, die door eene vernuftig aange brachte pneumatische inrichting in- en aangelegd worden, wat tot dusverre met de hand moest geschieden. Van niet minder belang is de boek drukpers, waarop men twee kleuren tegelijk kan aanbrengen. Ook verschillen de andere persen o. a. plaatdrukpersen, verdienen de aandacht. Zeer merkwaardig is de machinale boekbinderij, waarop men de verschil lende bewerkingen kan nagaan, die een boek noodig heeft alvorens het in den band zit. Zoo vindt men er snij- en vouw- machines; naaimachines, waarop de verschillende vellen aan elkaar gehecht worden; werktuigen om aan den rug van het boek die ronding te geven, wat vroeger een tijdroovende arbeid vorderde. Ook op ander gebied zijn zeer merk waardige machines ingezonden, zooals linieer-, perforeer- en stempelmachines. Veel is hierbij, wat we reeds voor eenige jaren zagen op de tentoonstelling van hulpmiddelen voor den boekhandel. We herinneren onso. a. de uitstekend ingerichte drukkerij van den heer J. J. Arndt, welke op genoemde tentoon stelling in volle werking te zien was, Onwillekeurig, bij het beschouwen van al dat nieuwe en nieuwste, vragen we ons at, of de tentoonstelling, wat het historische gedeeite betreft, niet aan merkelijk zou gewonnen hebben, indien eene afdeeling ware gewijd geweest aan oude werktu:gen ea hulpmiddelen veor boekdrukkerij en binderij. Wij weten wel, dat het ondoenlijk zou wezen iets bijeen te brengen, wat ook maar in de verste verte zou ge lijken op een museum PlantijnMaretus, een der grootste merkwaardigheden der Seheldest&d, maar ons dunkt toch wel, dat er in menig museum (o. a, te Haar lem en Leides) nog wel voorwerpen zouden te vinden geweest zijn, die ons een aardige voorstelling zouden gegeven hebben van het boekdrukkessbedrijf onzer voorvaderen. Vooral de stad Haarlem, van euds bekend om zijoe boekdrukkerijen zou hiervoor een belangryk aandeel kunnen geleverd hebben. De firma Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem, die op zoo waardige wijze op deze tentoonstelling is vertegen woordigd, had wel gedaan met daartoe het initiatief te laten nemen. Wellicht had zij ons dan ook in de gelegenheid gesteld kennis te maken met het eerste boek det in Haarlem gedrukt werd (1483), namelijk „Dat lijden ende die passie onzes Heeren Jezus Christus", waarvan het eenige bekende exemplaar zich in de biliotheek der heeren Enschedé meet bevinden. Mascagni, die zijn Rantzau heeft voltooid en thans bezig is me: Zanetto (naar Coppée's Le Passant), is van plan een opera te schrijven op een-Roraeinsch verhaal Vestilia; middelerwijl leest hij Hamerlings Nero, ook al met het oog op een te maken opera. De „Vereeniging tot bevordering van de belangen des boekhandels," die thans 75 jaren bestaat, meende op geen waardiger wijze dit jubilé te kannen vieren dan door het organiseeren dezer tentoonstelling voor den boekhandel, waarop zij terecht met trots mag terug zien. Het kan hier de plaats zijn eens in herinnering te brengen, op welke wijze deze vereeniging is tot stand gekomen. Tevens kunnea wij de gelegenheid aangrijpen hulde te brengen aan deze vereeniging voor hare onvermoeide pogingen om den Nederlandschen boek handel op te voeren tot die hoogte, waarop zij zich thans bevindt. De geschiedenis van haar onstaan is in korte trekken als volgt In 1801 zonden de heeren Holtrop en Cornel, beiden boekhandelaren te Amsterdam, eene circulaire aan hunne collega's naar aanleiding van eene ver- kooping van ongebonden boeken, die zou gehouden worden, in welke circu laire genoemie heeren hunne collega's uitnoodigden ter comparitie, teneinde „zoodanige middelen te beramen als genoegzaam zullen geacht wordea ter bereiking yan al zulke oogmerken, als men zich voorloopig durve verbeelden, onderling nuttig en voordeelig te zijn/ En de aanhef dezer missive luidde als volgt: „Du boeknegotie in ons vaderland toch is met te veel recht gehouden ge worden voor eenen gewichtigen tak van handel, dan dat men dcszelfs verval en ondergang, die, naar ons iozien, onver mijdelijk te wachten staan, niet ©p alle mogelijke wijze zoude trachten te voor komen." Dit kan men beschouwen als de eerste poging tot oprichting eener ver eeniging voor boekhandelaars, die echter geen resultaat had. In 1815 werd eene nieuwe poging beproefd, hoofdzakelijk om door geza menlijk optreden den hoe langer hoe meer voorkomenden nadruk van hol- laadsche boeken te weren. Dit tweede pogen had tengevolge, dat den 11 en Augustus 1815 vier-en-twintig boek handelaren, met de heeren D. du Mor tier, A. Loesjes en J. van der Heij aan het hoofd, eene „Acte van Ver bintenis" ©nderteekenden, die men kan beschouwen als het uitgangspunt der vereeniging. Nadat zij van dit verbond hadden kennis gegeven aan den nederlandschen boekhandel, hadden zij spoedig de gele genheid krachtdadig op te treden. Van tien verschillende kanten ontvingen zij klachten, dat Noman te Zalt-Bommel verscheidene werken, waaronder niet minder dan 36 gezochte schoolboeken, had nagedrukt. De wedstrijd door den Nederlandschen Kolf bond op 12 en 13 September te Scheveningen op het sportterrein te houden belooft zeer belangrijk te zullen zijn. Niet minder dan 200 kolvers uit ver schillende provinciën van ons land worden da* verwacht, om elkaar vreedzamen strijd in de eerste plaats de groote zilveren medaille te betwis ten die door H. M. de Koningin-regen tes is uitgeloofd. Zoo zal het natuurlijk ook zijn met de vijl prijzen, ter beschikking ge door het comité der Sporttentoonsteiling, De belangrijkste wedstrijd zal worden gestreden door de heeren C. W. Witte- veen eu H. F. v. Tffiel te Haarlem; A. Kist te Zuid-Scharw©udeW. Ten- sen te Sehellingshout en N. S. Polak te Gouda, die zullen kebbea te kampen om eene groote gouden modaille uit geloofd door den Bond voor die heeren, die reeds de zilveren boudsraedailie in hun bezit hebben. Als bepalingen voor dezen wedstrijd zijn vastgesteld, dat op den 12 Septem ber ieder speler de eerste serie moet hebbon afgespeeld. Is dit niet bet geval, dan krijgt hij vijf streepjes, in plaats van de punten die hij had kunnen behalen, zoo hij tegenwoordig ware geweest. Op 13 September moet ieder te 10 uur in de baan tegenwoordig zijn. Wie er niet is, mag niet mee slaan. De algernecne vergadering heelt plaats op is September, 's avonds tcS. uur, en het algemeen diner te 6 uur. Voor den korps wedstrijd zij a doori den bond uitgeloofdeen groote verguld! zilveren medaille, benevens drie kleine draagmedailles. Donderdag werd te Scarborough de derde cricket wedstrijd gespeeld,nl. tusschen het Nod. XI en een elftal, samengesteld uit logeergasten ie Scu*. borough (Scarb. Visiters.) De Hollanders maakten in de eerste innings 94 en in de tweede 136 voor het verlies vaa slechts 1 wicket. (Schiö- der 70, Eijken 56 nol out) zoodat dt Hollanders ditmaal op de eerste innings wonnen met 13 runs. Geen nieuws in de politiek 1 Wat de telegrammen melden koffi alles neer op cholerine en cholera, dii met de politiek niet in verband sum Zelfs uit Duitschland geen nieuws De duitsche keizer, die anders door zij01 toespraken en redevoeringen nogal eetf wat stof tot praten geeft, is nu in all' ernst met staatszaken bezig, maar heef toch nog tijd gevonden om te verklart' dat de ouderwetsche valkenjacht weei zal worden ingevoerd en dat hf van plan is naar Chicago te ga*0 zoodra de wereldtentoonstelling ge' reed is. Men zal ook al eens gedacht hebben dat het den Keizer allengs moeilijks»; vallen, oorden op te zoeken waar hi nog niet is geweest, amusementen wtf' aan hjj nog niet deelgenomen heeft. Engeland, Oostenrijk, Italië, Neder land, Noorwegen hebben een bézac gehadde Keizer is als sportsman 0 als waiviachvaarder opgetreden

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2