NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. pc familie garesfoof. 10e Jaargang. Maandag 29 Augustus 1892. No. 2807. ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIËN: Dit nummer bestaat uit twee bladen. STADSNIEUWS. EUILLET ON HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. P E E R E B O O M. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangêre G. L. DAUBE tb CoJOHN F. JONESSuec., Parijs 31ïris Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. Bij dit Nummer der Courant wordt aaa hen, die op het Geïl. Zondagsblad inteekenden, No. 35 van dat tijdschrift toegezonden. De Directeur- Uitgever J. C. PEEREBOOM. Haarlem, 27 Aug. 1892. Bij gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin, op 31 Aug., zal zooals wij reeds vroeger melddeD, de liedertafel „Zang en Vriendschap" eenige liederen ten gehoore brengen in de muziektent in den Hout en met begeleiding van het Stedelijk Muziek korps. Het programma bestaat uit de wer ken „Hollands Glorie", van Richard Bol, „Vlaggelied", van Verhulst en de Volksliederen, waarvan het Wilhelmus waarschijnlijk in de oude zetting. Bij het bezoek van H.H. M.M. aan onze stad zal bovengenoemde vereeni- ging voor de trappen van het stadhuis ter eere van de vorstelijke gasten ook een of meer liederen ten gehoore bren gen. Dit is evenwel niet in het officieel programma opgenomen. De tentoonstelling van zilverwerken is in de laatste dagen weder aanzienlijk uitgebreid met emailwerken en werken met niello versierd, alsook eene belang rijke verzameling bokalen, speelgoed en andere zilversmidswerken. De verzame ling oorspronkelijke teekeningen van oude zilversmeden trekt zeer de aandacht. Zondags is de toegang vrij. Heden werd door den franschen voorzit ter der Kamer, den heer Flcquet, met ge volg een bezoek gebracht aan Haarlem. Eenige merkwaardigheden van de stad werden bezichtigd, terwijl in „Hótel Funckler" door de hooge bezoekers werd gedejeuneerd. De heer en mevrouw Floquet betuigden den heer P. P. C. Jacobi, eigenaar van bovengenoemd hotel, hunne bizondere tevredenheid over het dejeuner en over de inrichting van de nieuwe zaal. Vrijdagavond is ten overstaan van den notaris Beets alhier de acte gepas seerd van de oprichting der coöperatieve feouwvereeniging „Concordia" alhier. Deze vereeniging zal een zevental heerenhuize» bouwen op het terrein van den heer J. H. Krelage aan den Kleinen Houtweg en wel deels aan den Hout weg zeiven, deels in eene geprojecteerde straat op het terrein loopende in de richting van het Spaarne. De tuinen aehter de huizen in de straat grenzen aan de korte Poellaan tegenover het Weeshuis der Doopsge zinden, zoodat de gevels het uitzicht hebben op de kweekery van de firma Krelage. Deze nieuwe bouwvereeniging maakt een begin van uitvoering van een sinds laDg bestaand plan, om het terrein van den heer Krelage geheel te ombouwen. Achter een doorzichtige omrastering bevindt zich de aanleg. Er is geprojec teerd een straatloopende van den Kleinen Houtweg af naar de plek waar de ambachtsschool staat, benevens eene die eene rechtstreeksche verbinding vormt van de Baan met de Bakker straat en met de projectiestraat, die om de geheele kweekerij gaat. Denkelijk zal door dit plan tot stand komen eene verbinding van de Esschil- derstraat met de Kamperstraat. Voor ieder die de uitgestrektheid der kweekerij van de firma Krelage aan den Kleinen Houtweg kent, zal liet duidelijk zijn dat dit plan als het ware een geheei stadskwartier in het leven roepen kan en tegelijkertijd, wat zeksr geen gering voordeel mag heeten, eene goede verbinding oplevert van den Hout met het Spaarne. Met bet oog op de belangrijkheid van het plan, waren deugdelijke be sprekingen met Burgemeester en Wet houders noodig, zoodat tot nu toe geen tijd was om de plannen aan den Ge meenteraad ter goedkeuring voor te leggen. Vergissen wij ons niet, dan is thans evenwei de adhaesie van B. en W. verkregen, zoodat op eene gunstige beschikkiDg door den Raad mag worden gehoopt. Het kan, zij het dan ook wat voor barig, hier opgemerkt worden, dat zich thans eene gunstige gelegenheid aan biedt, om den naam van een der meest beroemde mannen op het gebied der bloembollencultuur,ter vereeuwigen door de eerst bebouwde straat te noemen naar den heer Krelage. Deze hulde mag men zeker brengen aan den man, dien wij allen kennen als een der meest uitstekende mannen in het vak, dat in Haarlem en omstreken met zooveel succes wordt beoefend. De heer Wolbers zal de zeveneerste huizen bouwen, die naar ons uit de teekening bleek, in alle opzichten een goed figmr. zullen maken. Omtrent de door ons met een enkel woord besproken versiering van ce Spaarne kerk, bij gelegenheid van het 2S jarig jubileum van den heer P. J. Thunnissen, schrijft een op het gebied van Planten en Bloemen^ welbekend stadgenoot het volgende in het NederL Tuinbouwblad BLOEMVERSIERING. „Gevolg gevende aan eene nitnoodi- ging van den artist-decorateur want dit en en niets minder ls de chef der firma Ruijsenaars op het gebied door het woord hierboven uitgedrukt werd ik in staat gesteld een genot te smaken, zooals dat nog slechts eens het geval was, en wel als ik mij goed herriuner te Gent, pendant le M&is de Mariede Meimaand in een der kerken aldaar. Ook hier was de plaats van het décor de versiering, een kerk en wel ter gele genheid van het jubileum van een der aan die kerk verbonden priesterseen kerk niet te groot, maar juist groot en eenvoudig genoeg om te kunnen toonen, wat een heerlijk effect, met wat groen en bloemen in bakken van kurkschors of zink, eene vaardige door veel goeden smaak geleide hand voor het oog weet te tooveren. Nergens overlading, nergens zich op den voorgrond dringen, zijn de planten groepen, als het ware van den ingang tot aan het altaar een climax vormend, zoowel in gehalte als in groepeerisg, aangebracht op eene wijze die werkelijk boven lof is verheven, evenals de moeite en zorg reeds weken, ja maanden te voren daaraan ten koste gelegd. Hieraan is het dan ook te danken dat, wanneer de feestweek geëindigd zal zijn, die duizendtallen van Flora's kinderen niet het lot beschoren is ge leefd te hebben le te?tips ce que vivent les ros&s". Haarlem16 Aug. Men meldt ons het navolgende Voor belangstellende kan de bezich tiging worden aanbevolen van de gebou wen ten dienste van het R. C. Kerkhof op den Schoterweg, welke eerdaags geheel voltooid zullen zijn. Zij bestaan uit eene wachterswoniug, een lijkenhuisje en een groote kapel, ©e beide eerste zijn reeds afgewerkt. Deor een te plaat sen rijk versierd hek, hetgeen eveneens als het geheei door den architect Nelis alhier is geteekend. zullen beide worden verbonden en eene zeer artistieke af sluiting vormen van de groote begraaf plaats, waarop eenigzins verder het ge noemde gebouw op het verhoogde ter rein is geplaatst. Hoogst edel van vorm verheft het zich, slank en rijzig gecon- cistieerd, nog meer en reeds van den weg uit is het gezicht der keurige vormen een waar genet. Er is in het werk een frisch jeudig leven dat blijk geeft van een waarachtig talent. Vast en zeker van verhoudingen is daarbij zonder stre ven naar effect de verschillende baksteen schilderachtig gerangschikt. In het bizon der is het gracieuse, fijn gedetailleerde van het kleine kerkgebouw hoogst aan trekkelijk. Voor kenners en liefhebbers der schoon bouwkunst zal eene wandeling naar Scho ten, volgens onze overtuiging, eene be looning aanbieden. Wij verheugen ons dat ook op dit gebied weer dezen bloei zichtbaar wordt en zouden wij wenschen dat in het algemeen het artistieke in hoogeren graad ook op de kerkhoven, die wij in ons land gezien hebben tot voorbeeld genomen werd. Eene over tuiging, een idiaal uit te spreken met betrekking tot de dooden, welke wij bemind en gefierd hebben, welke dan ook de aanschouwing zij, wij voor ons kunnen er slechts vooruitgang inzien in artistieke in waardige vormen deze gedachten te belichaamen. De heer F. Köcke, die vroeger in de Koningstraat eene restauratie en bierhuis had, heelt thans de zaak in de Damstraat 10 overgenomen, die laatste lijk door den heer Comaita werd ge ëxploiteerd. Tevens heeft de heer Köeke de zaal verbeterd en o. a. achterin een gezel lige „Pkuderecke" ingericht, -voorzien van schilderwerk van den heer H. F. van Beijnen, die niet heeft verzuim' er de „Loreley" op af te beelden. 0®k voor restauratie, vergaderingen etc., bestaat in een zaaltje aohter het café eene geschikte gelegenheid. Vrijdagavond vervoegde zich bij een abonné op het Zuider Buitenspaarne, een man die een inteekenlyst aanbood voor de illuminatie bij de komst van onze Koninginnen. Hij gaf voor te komen namens den burgemeester en in het schemerdonker was dan ook de naam mr. E. A. Jordens op de lijst te lezen en daarachter 25. Toen dén man de opmerking werd gemaakt, dat de Koninginnen vóór don ker vertrokken en illuminatie dus on- noodig is antwoordde hij dat HH. MM. van plan veranderd waren en nn twee dagen zouden blijven, 't Stond in de krant (nota bene). Natuurlijk kreeg de man niets en toen de politie van dit bezoek vernam, bleek ons dat in dezen tijd herhaaldelijk op dergelijke wijze met gefingeerde inteekenlij3ten wordt getracht der bur gerij het geld uit den zak te kloppen. Bovenbedoelde lijst was op velin schrijfpapier met roode staande lijnen geschreven. Men zij derhalve gewaarschuwd voor deze nieuwe en brutale industrie, waar van de beoefenaars naar wij vernemen door den officier van justitie strafrech terlijk zullen worden vervolgd. Vrijdag is de sojarige metselaar H. Krijnsbergen, werkzaam aan de in aan bouw zijnde school aan| de Parklaan, gestruikeld en gevallen, waarbij hij zijn linkerarm op drie plaatsen heeft ge broken, welk lichaamsdeel spoedig daarna is geamputeerd. Hedenmiddag te 2 uur ongeveer ging het paard j van den vrachtrijder ©p Hillegom (bestuurder H. Z. Sehoonder- woert) op de Groote Markt op hol. Het dier rende eerst een der zuurkraamp jes half omver, holde toen ora de kerk heen en werd door een lantaarnpaal bij de Damstraat in zijn vaart gestuit. De kar was intusschen omgeslagen en zwaar beschadigd. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats, terwijl ook het paard zonder kwetsuren er at kwam. Omtrent de gisteren medegedeelde ontvluchting van Rosier vernemen wij nader, dat hij gebruik maakte van het oogenblik waarop hij het Huis van Bewaring verlatende, naar de gevangen- wagen moest loopen, om aan de haal te gaan. Natuurlijk werd hij door de rijks veld wachters onmiddellijk achter volgd^. agenten van polirie sloten zich "daarbij aan en het werd een ware klopjacht, tot Rosier den Vijfhoek inrende naar het huis van zijn moeder Hier klom bij op het dak en trachtte over de aangrenzende woningen te ont vluchten, doch reeds hadden de ver volgers de omringende daken beklou- terd (een der agenten raakte daarbij nog tusschen een luik beklemd) en sneden hem dus den pas af. Spoedig was dan ook Rosier weer gevangen en werd naar het Huis van Bewaring teruggebracht. Hedenmorgen is een infanterist, alhier in garnizoeD, wegens voortdurend wan gedrag met briefje van ontslag uit den dienst ontslagen en door de politie buiten de gemeente gebracht. De raad der gemeente Schoten heeft mede afwijzend beschikt op het verzoek van J. Holland om concessie met rente garantie ,;voor den aanleg van een stoomtram door deze gemeente (Haar lemAlkmaar. f- vpj é-^cfai n Uit het cngelsch VAN H- RIDER HAGGARD. HOOFDSTUK I. Devil Cares foot* a „Gij liegt, gij zijt steeds een leugenaar geweest en zult steeds een leugenaar blijven. Gij hebt mijn vader verteld, hoe ik het geld verteerde". „Welnu, wat zou dat? Ik moest toch dunkt mij ook aan mijzelf denken. Gij vergeet dat ik hier slechts geduld word, terwijl gij de zoon des huizes zijt. Het zou u niet gehinderd hebben, maar hij zou mij de deur gewezen hebben", jammerde Goorge. „Loop heen, met uwe mooie woorden; gij zijt het, die ver geten hebt. Gij hebt vergeten, dat gij mij hebt gevraagd ora het geld mee te nemen naar de speeitent, en mij liet beloven u de helft van de winst te geven terwijl ik voor beiden moest be talen. Wat, begint gij het u nu te herinneren keert hefc in uw geheugen terug na een gansche maand? Ik zal uw geheugen eens goed opfrisschen, dat verzeker ik u; mij dunkt dat ik nog al wat heb moeten betalen. Ik weet welke uwe voornemenszijn; g\j wilt neef Philip uit het nest duwen, zoodat neef George zijn plaats kan innemen. Gij weet dat de oude heer gevoeligs plekjes heeft en nu zijt gij slechts bezig om hem tegen mij op te zetten. Gij zijt van meeniDg, dat de oude plaats u wel goed zou pas sen, wanneer hij er eenmaal niet meer is niet, maar ik zal nu wel zorgen, mijn schuld van u tot den laatsten cent betaald te krijgen," en terwijl hij de tranen van woede, die in zijne bruine oogen stonden, met den rag van zijne hand wegwischte, trad de spreker vastberaden op George toe. Philip met zijne breede schouders en flinke gestalte zou zelfs op zijn achttienjarigen leeftijd, geen te verachten tegenstander zijn geweest voor een volwassen manhoe veel meer schrik verwekkend moest hij niet zijn in de oogen van den tengeren, uit zijn kracht gegroeiden, aankomenden jongeling, die in gebukte houding in den hoek was teruggedrongen, waar hem verder terugdeinzen werd belet. „Philip, gij zult mij toch niet slaan, nu gij weet dat gij zooveel sterker zjjt „Ja, ik zal het toch doen, wanneer Ik u niet met mijn tong kan verslaan, dan zal ik in ieder geval mijne vuisten gebruiken. Pas op I"4 „O, Pnilip, doe het niet. Ik zal het aan uw vader vertellen." „Zeg het hem 1 natuurlijk zult gij dat doen, dat weet ik wel p gij zult er evenwel weer eene leugen bij vertellen," en hij maakte zich gereed tot den aanval met eene grimmige vastberadenheid, die den neef niets goeds voorspelde. Toen hij besef e dat er geen ontsnappen mogelijk was, keerde George zich tot hera onder het uiten van zulk een luiden vloek, dat deze de tamme duif gezeten onder het bladerrijk dak van den eik deed schrikken. Hij deed meer dan vloeken, hij vocht als een in het nauw gebrachte rat, en met evenveel kans als een rat heeft tegen een geoefenden fox-terrier. Binnen een paar seconden zat zijn hoofd stevig tusschen den arm van zijn neef, zoodat het hem onmogelijk was om los te komen. Laat ons niet te lang bij dit tooneeltje verwijlenvoor George was het zeer pijnlijk, zoo pijnlijk, dat hij het nooit vergat. Zijn neus werd ook nooit meer zoo recht als hij was geweest. Het was spoedig voorbij, hoewel voor een hunner de tijd natuurlijk langzaam verliep. „Welnu, ik denk, dat gij nu wel genoeg hebt gehad," zeide Philip, terwyl hij de gestalte, die voor hem op den grond lag, met een kennersblik beschouwdeterwijl hij deze woorden uit sprak, zag hij er zeer knap uit. frordi vervolgd t

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1