Veemarkt NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Je familie gtoresfoof. 10e Jaargang. Dinsdag 30 Augustus 1892. No. 2808. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIE N: STADSNIEUWS. Komst der Koninginnen. BINNENLAND. U i l_ L ET ON. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 123. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentièn worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiera. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE CoJOHN F. JONESSuccParijs 31 bis Faubourg Montmartre. Wethouders van [AARLEMbrengen ter kennis, de wekelijksche Veemarkt p Woensdag 7 September e.k. van op de Oude Groen- narkt zal worden gehouden op de ed. Oude Gracht, tusschen het 'erwulft en de Stoofsteeg. Haarlem, 26 Augustus 1892. Wethouders E. A. IORDENS. De Secretaris, A. A. LAND. Haarlem, 29 Aug. 1892. De heer Commissaris der Koningin in deze gemeente van zijne baiten- indsche reis teruggekeerd en heelt zijn rerkzaamheden kervat. Aanstaanden Woensdag den verjaardag an K M. de Koningin zal hier ter lede aan den Schoterweg eene parade porden gehoudenwaaraan ook de chutterij, zal deel nemen. Zij zal worden ecommandeerd door den Majoor der inzaten den heer J. C. Lagerwerf! en ;einspecteerd door den luitenant kolonel jroizoerscommaidant den heer N. W. lofstede. I11 de groote Stater zaal van het Stad- uis worden reeds toebereidselen ge naakt voor de decoratie van dit echt uderwetsche lokaal, ©e trouwbanken ijn weggenomen en men, is bezig een iouten vloer te leggen waarover natuu' - ijk een tapijt zal worde» gespreid. De groote schilderij van Wijnberg foorstellen de Kenau Simons Hasselaar )p de wallen va» Haarlem, wordt ge- estaureerd, terwijl de groote tand a&H len zoldering zal worden verwijderd. Naar wij vernemea zal de Houtpoort 'oor het Koninklijk bezoek in haren raden vorm worden gebracht. Door den emecnte-architeet, den heer Jac. Leijfe, ijn twee ontwerpen voor eerepoorten emaakt. Van een onzer stadgenooten den lieer Pa»l C. van Vlissingen vernamen pij eene bizoncerheis, die aan den voor avond van het bezoek onzer Koninginnen w el in herinnering mag worden gebracht. De heer van Vlis3ingen heeft na melijk onze drie KoniDgeD, Willem I, II en III gekend en gesproken. Toen Koning Willem I, de fabriek zijns vaders be zocht (de bekende groote fabriek van stoom- en andere werktuigen onder de firma Paul van Vlissingen en Dudok van Heel) stond de jonge van "Vlissin gen, destijds een tienjarige knaap aan de schaafbank ea werd aan den Koning voorgesteld. Bij eene latere gelegenheid werd hij aan Koning Willem II gepresen teerd, toen ook deze de fabriek bezocht en tijdens de regeering van Koning Wil lem III was de heer van Vlissingen man geworden, zelf directeur der fabriek en mecht in die kwaliteit dikwijls de eer genieten van 's Konings bezoek. Hierop kunnen zeker weinig menschen zich beroemen. Naar wij vernemen zijn de bewoners van de Groote Houtstraat gereed met hun plan tot versiering dier straat bij de komst der Koninginnen, en is het benoodigde bedrag bij elkander. Aanvankelijk had men een gevelver siering willen aanbrengen, doch later is dat plan veranderd. Er komt nu een groenversiering over de straat heen, een zoogenaamd berceau, zoodat de straat bij het bezoek onzer Koninginnen als een groot prieel zal zijn. Ook de regeling tot versiering van Kruisstraat en Kruisweg is vastgesteld. De versiering zal in deze straten wor den aangebracht langs de huizen met groen, bloemen en vlaggen. Des avonds zullen zij verlicht ziju met 3600 lam pions en 1250 vetglazen (in kleuren), welke laatste tot kronen worden samen gevoegd. Heden was men reeds bezig met het oprichten van een muziektent op de Groote Markt. In de Oxanjest.aat circuleert ten lijst voor bijdragen om de straat te versieren, daar zooals men weet de Koninginnen ook deze straat zullen bezoeken. Naar wij vernemen is het plan, min stens twee eerepooiten op te lichten. Uit goede bron vernemen wij, dat de firma J. J. Beijnes, koninklijk rijtuigfa brikant alhier, uitgebreide aanstalten maakt om HH. MM. de Koninginnen op feestelijke wijze te ontvangen. Over de wijze waarop dit zal ge schieden, zullen wij in staat worden gesteld nader een en ander mede te deeleo. Heden avond vergaderen de bewoners van de Anegang in het Caié van den heer Neef, om te beraadslagen over de versiering dier straat. Wij twijielen niet, of geen hunner zal achterblijven, waar het geldt eene onzer eerste winkelstraten een recht feestelijk aanzien te geven. Bij kon. besluit is verplaatst van Middelburg naar Haarlem, de contro leur der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen, M. Scfeuijienburg. De kolonel Bloem commandant van het 4e reg. Inf., arriveerde heden alhier ter stede tot het houden eener inspectie over het 3e bataljon. ZHEG. was ver gezeld van zijn adjudant den kapitein Paillant. Tijdens het karapeeren door het alhier verblijf houdende bataljon infan terie van 9—22 Sept. zal alhier in den garnizoensdienst worden voorzien door een detachement van het 10 reg. inf. uit den Helder ter sterkte van 1 luitenant en pl. m. 40 minderen. Commissarissen van de naamlooze Vennootschap Maatschappij tot exploi tatie van staalwaterbronnen in de Haar lemmermeer, hebben de navolgende voordracht opgemaakt voor de be trekking van Directeur dier Maatschappij: No. 1. W. Travagliuo; No. 2. C. J. Vis, beiden te Haarlem N®. 3. A. J. Fransen van de Putte te Amsterdam. Vrijdag a. s. vergaderen de aandeel houders om eene benoeming tc doen. De heer Wehmann, die zooals wij reeds vroeger aan onze lezers meldden, in een klein bootje met een petroleummotor de els van Bremen naar Amsterdam heeft gedaan, schrijft ons heden dat hij door het slechte weer tot dusverre niet, zooals zijn plan was, ten onzent heelt kunnen komen. Donderdag e. k. echter is nu de heer Wehmann voornemens, hier langs te ko men op zijne reis naar Rotterdam. Zooals onze lezers uit de advertentie in ons vorig nummer hebben gezien, heeft de firma Verkruijsen en de Lange, wijnhandelaars alhier, in de Groote Houtstraat 146, een tweede dep&t geopend. Door kunstig aangebrachte spiegels, heeft de heer Zuithof eeu zeer in het oog vallende etalage weten te maken, waarin des avonds met gas verlichte vruchten de aandacht trekken. Het lokaal zelf, hoewel klein, is keurig in gericht door de zorgen van de firma's Oosten in de Anegang en Scheer in de Groote Houtstraat. Dit tweede depêt van de firma Verkruijsen de Lange, draagt er het hare toe bij, om de wandeling des avonds in de tweede Groote Houtstraat te vervroolijken. alhier, ds. Barbas, met zijne beide zonen aan het strand te Zandvoort, toen plotseling de opkomende vloed hen verraste. Zij grepen zich vast aan een van een visscherspink afhangend touw en riepen om hulp. Onmiddellijk werd aan het strand een booije uitgezet en het gelukte, zjj het dan ook met moeite, de drie baders behouden daarin binnen te halen. De heer Barbas evenwel had zich aan het been bezeerd en moest in de badkoets naar zijn verblijf worden gebracht. Hij was een ©ogenblik bewusteloos maar werd dank zij de toepassing der kunst matige ademhaling weer spoedig bijge bracht. Zondag (gisteren) heeft dan ook de heer Barbas zijn predikbeurt niet kun nen vervullen. Naar wij vernemen is zijn toestand op dit oogenblik zeer be vredigend. Als een gevolg van de gunstige ver andering in de jaarwedden van het onderwijzend personeel in de gemeente Sloten (N. H.) hebben zich voor de vacante betrekking van onderwijzers al daar (jaarwedde f 550, met opklimming tot ƒ65o) niet minder dan 36 sollicitanten aangemeld. Wegens voortdurende ongesteldheid van den Wethouder van Mijdrecht L. de Vlieger is aldaar tot tijdelijken Wet houder en Ambtenaar van den burger lijken stand benoemd de heer W. van Wijngaarden Jr. Zaterdagmiddag baadde een der pre dikanten bij de Nederd. Herv. Gemeente De VêssischeZeitungbs- vat een breedvoerig en van hartelijke symphathie getuigend artikel van haren Amsterdamschen correspondent over wij len den oud-hoogleeraar Opzoomer. De schrijver wijst op de wetenschappelijke beteekenis van Opzoomer en op jzij- ne vriendschappelijke houding jegens Duitschland tijdens den oorlog met Frankrijk, „waarvoor den grooten doode de innigste dank toekomt, waarmede ieder vaderlandsch Duitsch hart vervuld moet zijn." Het was Opzoomer, die in Nederland den eersten grondslag tot eene rechtvaardiger en onpartijdiger beoor deeling van Duitschland heeft gelegd „daarom moet zijne nagedachtenis ook door iederen Duitscher hoog in eere worden gehouden." De gearresteerde A. W. Ockeloen heeft in de strafgevangenis aan den Noordsingel te Rotterdam, aan de justitie bekend, den moord op den agent van politie, R. van den Berg aldaar, gepleegd te hebben. L.l. Zaterdag had in „Mai s0n Stroucken" te Amsterdam de derde jaarljjksche algeraeene vergadering plaats van de Algemeene Nederlandsche We reldtaal vereeniging„Balif mekom valfldi" („Eendracht maakt macht"). Deze ver gadering, voorafgegaan door een bijeen komst van het bestuur te n uur voor- middags, werd te éea uur door den voorzitter, den heer E. F. L. Haastert uit Rotterdam, met een pittig en hartelijk woord van welkom aan de tegenwoordig zijnde leden, geopend, waarna de lezing der notulen van de vorige vergadering plaats vond, die door de vergadering werden goedgekeurd. Het verslag van den secretaris-pen ningmeester deelde o. a, mede, dat het aantal leden der vereeoiging thans ruim 200 bedraagt, terwijl de financieele toestand reden tot tevredenheid geeft, daar de schuldenlast, waaronder de ver- eeniging (eenigszins gebukt ging, niet alleen geheel is weggenomen, doch het nieuwe vereenigingsjaar zelfs met een klein saldo in kas kan aanvangen. Het conoept-statuten ia den loop van het vorige dienstjaar door eene com missie van drie leden ontworpeD, werd in deze vergadering na eenige kleine wijzigingen thans definitief vastgesteld. Bij de verkiezing van het Bestuur, dat dit jaar moest aftreden, werden herkozen de heeren E. F. L. Haastert, Rotterdam, voor zitter, dr. H. van der Stadt, Arnhem, onder voorzitter, L. den Hartog, Ever- dingen, ic secretaris-penningmeester, J. H. Vos, Haarlem, 20 secretaris en D. Feikema, Arnhem, Asiedei en werd nog als latsiedel benoemd de heer G. A. Boes, Purmerend, terwijl de heer dr. T. C. Winkler eere-voorzitter der ver- eenigiug is. Aan den heer J. E. K. van Wijnen Willige Langerek, directeur-uitgever van Pakamabled (het orgaan der vereeniging) werd eene subsidie toegekend van vijftig gulden, tevens werd vastgesteld, dat de eerstvolgende alg. vergadering in 1893 zal worden gehouden te Utrecht op den tweeden Paaschdag. Eene dame, niet ter vergadering aan wezig, die meeimalen van hare groote belangstelling in de wereldtaal (volaptlk) had blijk gegeven en op stoffelijke wijze de vereeniging had gesteund, werd met algemeene stemmen tot eer e-lid be noemd. Door den heer H. G. J. J. Hirsch- mann, gepens, kapitein van het Ned. Ind.-Leger te Gorkum een warm voor stander der wereldtaal werd mededee- HOOFDSTUK I. Zijn gekruld zwart haar hing in golvende wanorde over zijn voorhoofd, zoodat zijne bruine oogen nu eens helder glinsterden to dan weer in de schaduw verborgen waren, terwyl zijne flinke toewei ietwat breede gelaatstrekken, die levendigheid hadden van tone vroolijke opgewektheid, welke bij negen van de tien Angel- I*k3crs zich uit, wanneer zij bezig zijn een ander levend ichepsel te dooden of te bedwingen. Op het gelaat vertoonde rich een zekere waardigheid van de gerechtigheid; het was de lelaatsuitdrukking van iemand, die gevoelt, dat al heeft hij over bid en gestreng gehandeld, zijn daad tenminste deugdzaam is geweest. Dc voile maar mooi besneden lippen hadden ook eene eigenaardige uitdrukking, half ernstig, half komisch, humor, ver- ichting en zelfs medelijden waren er ia te lezen. Over het alge meen was het uiterlijk vau Philip Caresfoot in dit oogonblikvan pensachtige wraftkrernirg i. nemend en 3aage»anm. We! !ia echter kwam e; c.cn g-oote veraade.iög op zijn ge laat zooals wij opmerken san den hemel wanneer een wolk de zon aan ons oog onttrekt, het licht verdween er uit. Het was eigenaardig om op te merken hoe suf en somber ja zelfs nog erger, hoe leelijk hjj er tegelijkertijd uitzag. „©at zal weer een mooie geschiedenis geven," mompelde hij en gaf de liggende en kreunende gestalte voor hem op den grond een flinken schop, terwijl hij zeide„Sta nu op, ik zal u niet meer aanraken. Misschien zult gij niet zoo spoedig leugens van mij vertellen, hoewel men van iemand van uwe opvoeding altijd wel leugens kan verwachten. Gij weet wel, zoo moeder, zoo zoon." Deze laatste woorden werden vergezeld door een bitteren lach, en maakten eene grooten indruk op George, die zich langzaam op zijne handen ophief, zijn hoofd oprichtte en zijn neef goed in het gelaat keek. Het was niet het spookachtig schouwspel van zijn opgezwollen en bebloed gelaat, dat Pnilip zoo haastig deed terugdeinzen en hem de oogen van zijn eigen werk deed afwenden hij had op school te dikwijls gevochten om bang te zijn van wat bloed; bovendien wist hij, dat zijn neef slechts op den grond was ge slagen en geen ernstige verwondiagen had bekomen maar het was de uitermate duivelachtige boosaardigheid van de uit drukking, die zetelde zoowel op het gezwollen gelaat als in de halfgesloten oogen. George deed echter geen poging om dien blik in woorden over te brengen en Philip gevoelde ©ok, dat dit onmogelijk was. Ook besefte hij eenigszins, dat de haat en boos aardigheid, die de persoon aan zijn voer, hem in zyn blik toonde, heviger waren en een langeren levensduur zouden hebben dasi dit met de meeste menschen het geval kan zijn. Bij het onheil spellende licht van dien eenen blik was hij, hoewel niet al te schrander, in staat om tot de donkerste schuilhoeken van het hart zijns neefs door te dringen, en zijn meest verborgen ge dachte te lezen, niet langer door een sluier, maar in het volle licht. En wat bg zag was wel in staat om het bloed uit zijne blozende wangen te doen verdwijnen en zijne oogen eene uitdruk king van vrees te doen aannemen. Het volgende oogenblik liet George zijn hoofd weer op den grond vallen en begen zeer onrustbarend te kreunen om de aan dacht te trekken van iemand, wiens voetstappen duidelijk ge hoord konden worden, die langzaam voortliep langs een pad met struikgewas beplant aan den anderen kant van den tuinmuur. In ieder geval werd het doel bereikt, wabt het volgende oogenblik nog voor dat Philip aan eene ontvluchting had kunnen denken, werd een deur in den muur geopend, en een heer bleef op den drempel staan en overzag met blijkbare verwondering en niet zeer aangename verrassing het geheele tafereel met behulp van een gouden monocle. De oude heer, want hij was ond, maakte zulk een eigenaardige verschijning, omlijst als hij werd door den boogvormigen ingang, afstekende tegen een natuurlijken achtergrond van verschillend getint groen, dat zijn uiterlijk, zooals hij daar stond, eene be schrijving waard is. Om te beginnen was hij gekleed naar de mode van het begin dezer eeuw, en was hij, zooals gezegd is, oud, maar hoe oud zou moeielijk gezegd kunnen worden. Ziju uiterlijk en gestalte waren zoo flink en betrekkelijk zoo

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1