Lsttsrsn ei Kaast WEDSTRIJDEN. POLITIEK OVERZICHT. 6EMEN9D NIEUWS. ling gedaan, dat door hem een boekje in volapük is geschreven genaamd „Fata konsa." („de raad des vaders"). Bet doel met de uitgaat van dit boekje door den heer Hirschmann, is drieledig n. 1. de verspreiding van volapük bevorderlijk te zijn en tevens om den uitvinder dier taal en de kas der vereeniging een deel der opbrengst af te staan, zoodat de aanschaffing van dit werkje den vola- pükisten ten zeerste kan worden aan- bevolen;de prijs van 50 cent kan niemand daarvan terughouden. In hartelijke bewoordingen werd nog door genoemden heet dank gezegd aan de heeren dr. H. van der S.adt en D. Feikema, voor de vele moeiten, die zij zich hebben getroost voor de samen stelling van het jaarboekje der vereeni ging, hetgeen door de vergadering met "ipplaus werd begroet. Nadat de dank was gebracht aan den heer Jan J. Rittner Bos te Amsterdam, voor zijne bemoeiingen betreffende deze bijeenkomst werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Door de goede zorgen van genoem den heer Rittner Bos was in het verga derlokaal eene tentoonstelling daargesteld van litteratuur in, en over volapük, die zeer de aandacht waardig was en waar door het bewijs is geleverd, dat ook ia dit opzicht deze wereldtaal groote vor deringen maakt. De linke verzameling van briefkaarten uit alle landen en we- relddeelen in volapük geschreven, laat geen twijfel meer over, dat vooral als correspondentiemiddel volapük zeer groote en goede diensten bewijst en verdient vooral te dier opzicht kennis making met deze taal ten zeerste aan beveling. Een 54-jarig man, die aan toevallen leed, is Vrijdag te Charlois verdronken gevonden in eene sloot, niet ver van zijne woning. De telegraafbode te Aver- eest, H. C. K., ia terwijl hij op weg was met een telegram naar de Krim, door de duisternis in het diepe kanaal aldaar geraakt en verdronken. Den landbouwer A. H. te 4s-Grevelduin-Kapelle werd door een vrouw verweten, dat; hij zich aan sterken drank te buiten ging. Daarover boos geworden, is hij naar huis gegaan en heeft zijn geladen jachtgeweer, benevens eene geladen revolver, genomen en is de straat opgegaan. In de nabijheid van het huis der vrouw heeft hij geschoten en vier personen gewond: een zoo ernstig, dat de geneesheer niet gelooft, dat hij het ;leven er af zal brengen. De mis dadiger heeft zich uit de voeten gemaakt, waarschijnlijk naar het buitenland Voor een paar dagen vond een koopman te Harrnelen achter zijne woning een keurig met marmerpapier be plakt kistje. Voorzichtigheid was bij hem sterker dan nieuwsgierigheid, en hij be zorgde de doos bij de justitie, die er ook respect voor had en haar, vóór ze open te maken, 24 uur in het water liet liggen. Bij ©pening bleek werke lijk, dat men geed gedaan had met zoo voorzichtig te wezen. In het kistje be vond zich een tweede, gevuld met bus kruit, terwijl er zich een middenstuk in bevond, dat op verschillende plaatsen luciferskoppen bevatte, zoo geplaatst, dat een mede daarin aangebrachte wrij- ver ze bij het langs schuiven moest doen ontbranden. Dat iaugs schuiven werd bevorderd door een trekker van ijzerdraad even buiten het buitenste kistje uitstekende. Ware dus hieraan getrokken, dan was eene gevaarlijke ontploffing daarvan het gevolg geweest. De zaak heeft in het dorp heel wat be weging en schrik gegeven. Pas is Trijntje de Jong, de millioenenjuffrouw, uit de strafgevange nis te Appingadam in hare woonplaats Drachten teruggekeerd, of de kalme rust is van daar gevloden. Trijntje geeft door haar gedrag aanleiding tot volksoploopen, waaraan vooral de straat jeugd een werkzaam aandeel neemt. Zij loopt kroeg in, kroeg uit, tot zij ten slotte in beschonken toestand langs de straat zwaait, gevolgd door eene joe lende menigte, die blijkbaar behagen schept in dergelijke afzichtelijke too- neelen. Woensdagavond vervulde Trijntje weer de hoofdrol in zulk een treurig tooneelde politie kwam spoedig tus schenbeide en maakte aaü het treur spel een einde, door de juffrouw een plaatsje in het cachot aan te wijzen Lang zal Trijntje's optreden niet meer duren; zij is zoo vaak door den kan tonrechter tot boete, enz., veroordeeld wegens „kennelijken staat", dat zij in de termen valt voor opzending naar eene rijkswerkinrichting. De millioenen- juffrouw naar de kolonieBic Iraneil gloria 7tiundi. ten 132 (Reuffaer, uit Amsterdam 27). De Engelschen behaalden slechts 109 punten. In den wedstrijd tegen de Scarborough Visitors vielen nog eenige bizonderheden voor. De Hollanders wonnen het op gooien en gingen eerst aan 't bat. Van het totaal van 94 maakte Harrison 30 en SGhröder 19. Daarop maakten de Engelschen 81 waarbij Schröier, uit Amsterdam, 5 wickets nam voor 16 runs. Eindelijk volgden toen nog de scores van 70 en 56 not out van Schrüier en Eycken. De wedstrijden tu.schen Hollandsche wielrijders en leden van Engelse he Clubs hadden Zaterdagmiddag te Paddington bij Londen plaats. Het weer was zeer slecht, het woei hevig en de regen viel in stroomen neer. De uitslag van den Bicycle-handicap over 1 Eag. mijl (1609 M.), open voor alle mededingers, was als volgt: No. Minors, van de Catford Club, in 2 m, 31 sec.; No. 2 Oughton, van de Po lytechnic Club. In den „fiaal heat" reed geen enkele Hollander mede, maar in den vierden heat kwam No. 5, Griendt als tweede aan. In het tweede nummerUitnoodi gingswedstrijd over Eng. mijl kwam Lambley, van de Armoury Club, No, aan in 36 sec., A. Good tweede en T. Good derde (de beide laatsten van de Catford Club)Jan Feith was vierde. De uitslag van den bicycle-handicap over Eng. mijl was als volgt: No. 1. Brookes, van de Pol. Club, in 1 m. 9V1 sec.; No. 2, Jonkins, van de Pol ClubNo. 3, Lambley, van de Armouiy Club. Ook ditmaal kón geen Hollander het tot den final heat brengen, hoewel Raland uit Deventer in den 5en heat No. 1 aankwam. De „Team-race" ten slotte tusschen de Hollanders en de Cattord-Ciub, werd beslist in het voordeel van eerstgenoem- den. In den eersten heat kwam Feith No. 1 en Rademaker No. 2 aan, in den tweede Fentiman (Catf. Club) No. 1 en Raland No. 2. Voor den skiff wedstrijd en den Fortuna-beker, uitgeschreven door de roei- en zeilvereeniging „De Hoop" en Zaterdagmiddag te Amsterdam op den Amstel gehouden, waren drie roeiers ingeschreven, Ooms van „Neptunus", Schilling van „De Hoop" en Alta van „De Amstel". Het eerste kampte Schilling met Alta. De uitslag was, dat Schilling de baan aflegde in 6.41s, s en Alta in 6.49%, zoodat hiermede beslist was, dat Schil ling met Ooms om den prijs zou din gen. Ten einde den kamp eenigszins gelijk te stellen, moest Ooms nu alleen de baan afleggen, in een zoogenaamde walk over, en bezigde hij hiervoor 7.5 minuten. Hierna volgde eene pauze tot 4 uur, om aan de roeiers gelegenheid te geven uit te rusten. De uitslag van de laatste race was niet twijfelachtig. Kalm en bedaard legde Ooms de baan af in 6.35 en liet Schil ling op korten afstand volgen, die 53/* sec. na Ooms aankwam. Er neerschte weinig enthousiasme onder de nieuws gierigen aan Amstels boorden. Zaterdag speelden te Scarborough,de Hollanders tegen Bridlingio?i\ zij maak- Tusschen de koninklijke zang vereeni ging La Legia van Luik en de lieder tafel Les Disciples de Grélry is een twist van langen adem hangende, over het toekennen van den prijs voor den kampstrijd bij gelegenheid van het Orpkeon feesi te Brussel. Er zal eerst daags een openbaar debat gehouden worden, waarin beide vereenigingen hare aanspraken zullen doen gelden vervolgens wil men aan weerskanten eenige vlugschriften in het licht geven, en eindelijk wordt er een eeregericht te gemoet gezien om het geschil, zoo mogelijk, uit de wereld te helpen. Intusschen heelt -La Legia het be drag van haar tweeden prijszijnde duizend franG, ten behoeve der stads armen aan den burgemeester vaa Luik gezonden. Inhoud: Semgervirens dzb Angus tus. Vaste planten XV. Gladiolus Lemoinei hybridus, met een afbeelding. De Orchideeën op Java. Een reeks onderscheidingen. Een prijsuitdee ling. Vooroordeelen. Knol-Begonia /omdat met getande bloembladeren. Botani sche Vereeniging. Necrologie. Weeknieuws. Verschillende mede- deeliagen. Ontvangen Prys-Couran- ten. Weêrsgestelheid. Inhoud van het Nederlandsch Tuinbouwblad. Inhoud van Floralia Vrijdag 26 AugustusDe Tomaat. Internat. Sport-, Visscherij en Paarden-teatoon- stelling te Schevingen. VIII. Doods bericht. Weeknieu ws. Korte mededeelingen. Vraagbord. Cor respondentie. Tentoonstelling te Eenrum. Ingezonden. Ontvangen prijscouranten. Avicnliura. Wenschelijkheid van de oprichting van Visscherij-vereenigin gen. Een paar historische feiten ter illustreering van kwade praktijken. St. Bernards-Postduivenwedvluchten. Mengelingen. Tentoonstellingen. Vraagbord. Correspondentie. poeder in den handel gebracht werd, dat zou voorzien zijn van een étiquet, slechts in geringe mate afwijkende van het étiquet door hem gebruikt by de verpakking van het door hem in den handel gebrachte poeder, onder den naam „Thomson's Puddingpoeder; bij getuige Polzin te Amsterdam, kocht hij een doosje en stelde dit ter beschikking der justitie. Get. T. H. Mortelmans en W. T. Krul, beide steendrukkers te Rotter dam, verklaarden van bekl. opdracht te hebben verkregen tot het maken van etiquetten volgens een door hem gegeven model, waarin eene geringe wijziging moest worden gebracht, 0 in de gedaante van den pudding en in den naam, die op het nieuwe etiquet staat als Jhonson's. Getuige Mortelmans voegde hier nog aan toe, dat beklaagde op zijn vraag, of hij recht had op dit merk, beves tigend had geantwoord. Beklaagde ontkende dit echter, verder opgevende, niet geweten te hebben dat de heer Nord Thomson zijn handels merk had gedeponeerd en ontkende het doel gehad te hebben diens merk te laten namaken. Het O. M. was van meening, dat beklaagde in deze schuldig was, de na- making had plaats gehad, in den zin der wet met geringe afwijkingen, terwijl het opzet blijkt uit de verklaringen der getuigen die de etiquetten vervaardigden. De vordering strekt tot veroordeeling tot f iqq boete, subsidiair 30 dagen gevangenisstraf. De verdediger mr. A. van den Hoeyen, bestreed ia een uitvoerig pleidooi het door het O. M. als bewezen aange nomen. Volgens pleiter moest hier oatslag van rechtsvervolging volgen, in de dagvaardiging ontbrak moeten aanblijven. In het antwoord der Britsch-Indische regeering aan den Emir wordt de wensch geuit, dat nu de opstand der Hazar*. 6tammen is geëindigd, het mogelijk zal zijn den datum te bepalen voor het vertrek der britsche zending naar Afgh*. nistan. Voorts wordt in dit stuk gewezen op de door afghaansche agenten aan de grenzen geprovoceerde onlusten en wordt het onmiddellijk ontslag van deze agen ten geëischt. Het woord voerende in eene verg*, dering te Malone, heeft president H*r- risoa o. a. gezegd„Onze afgezonderde ligging geeft ons het voorrecht, dat wij geen gevaren loopen door nauwe aan- rakingen met groote militaire mogend- heden. Canada wordt door ons niet bedreigd, wij wenschen het alle welvaart en voorspoed toe; maar onze zelfstan dige positie legt ons aansprakelijkheid en plichten op. in onze diplomatie hebben wij altijd het beleid getoond, dat uit het besef van kracht en van eene rechtvaardige zaak voorvloeit. Wij gaan eene uitbreiding onzer handelsbetrekkin gen met het buitenland te gesaoet. Wij moeten onzen vroegeren rang in de scheepvaart ter zee terugwinnen. Onze nieowe ooilogsvloot getuigt voor de bekwaamheid onzer scheepsbouwmees ters. Onze schepen kunnen met de beste der wereld wedijveren. Ik ben overtuigd dat wij den laatsten ernstige» aanval op het oppergezag onzer constitutie achtei den rug hebben." dat het merk „valschelijk" was nagebootst; ook gaf verdediger ©p, bij wijze dat het onderhavige geval een niet buiten gewoon geval was, dat de „Thomson's Puddingpoeder" reeds door verschillende andere merken was nagemaakt, alle «p .son" eindigende, zooals Nilson, Ponson enz., waarvan Z£d. de bewijzen in den vorm van een pakje overlegde. Subsidiair concludeerde pleiter tot vrijspraak, daar uit niets zou blijken dat beklaagde „opzettelijk" zou hebben gehandeld. Uitspraak 6 Sept. a. s. RECHTSZAKEN- Zaterdag werd behandeld aan de Arr. Rechtbank te Rotterdam de zaak tegen L. J. Akker, 34 jaar, koopman te Rot terdam, beklaagd van in of omstreeks Januari 1892 te Amsterdam opzettelijk door bemiddeling van J. Akker, zijn oom, aan H. Polzin te hebben verkocht en te Rotterdam opzettelijk aan Polzin voornoemd, door afzending aan diens adres te Amsterdam te hebben afgeleverd, eene hoeveelheid puddingpoeders, ver pakt in doosjes ieder inhoudende 3 pakjes, en welke doosjes en pakjes voor zien waren vaa étiquetten met een merk (op eene geringe afwijking na) waarop de Heer J. P. Nord Thomson, koopman te Amsterdam, voor het door hem onder den naam „Tnomson's Puddingpoeder" in den handel gebrachte poeder recht heeft. Vijf getuigen werden in deze zaak gehoord. De heer Nord Thomson verklaarde vernomen te hebben, dat er pudding- Iu een particulier telegram aan het Handelsblad wordt uit Berlijn gemeld dat de verandering van den diensttijd voor de infanterie, in de nieuwe militie- wetten niet zal gelden eene vermeerde ring van de ter beschikking blyvende verlofgangers, maar gelijkmatig ten goede zal komen aan al het voetvolk. Be russische minister Von Giers kwam Zaterdagavond te Berlijn en overnachtte in een hótel. Politieke bedoelingen heelt zijne komst echter niet, want reeds Zondagmorgen verliet hij de stad weer en reisde naar het Zuiden. Bij de sluiting van het vredes-congres te Bern heeft de heer Ruchonnet gezegd, dat het denkbeeld van eenen algemee- nen en duurzamen vrede meer en meer in de gemoederen begint door te dringen en hierbij zelfs groote vorderingen heeft gemaakt. In Madrid weet men niets van den sluiting der tabaksfabrieken te Havana, die van andsre zijde gemeld was. In Argentinië is de presidents kwestie nog niet in het reine gebracht. Saenz Pena is nu benoemd, maar deze wil de functie niet aanvaarden voor het congres zijne zittingen heeft hervat. Daar nu het congres tot einde September is uiteen gegaan, zal president Pelle grini nolens volens nog wel een maand Te Luik, waar als gezond heidsmaatregel het venten van schelp dieren verboden is, hebben de mosselen vrouwen een geweldig standje aange- richt. Een agent van politie, die haai belette hare kiuiwagers uil eene in het kanaal liggende schuit te vullen, werd onder luid schreeuwen en schelden eerst geslagen en daarna met vereende krach ten in het water gesmeten. De man kon niet zwemmen en de furiën zagen met welgevallen zijne vruchteleoze po gingen aan om den wal op te krabbelen. Op het punt van te verdrinken, werd de drenkeling door veorbijgangers gered. Door schreeuwende wijven achtervolgd, bracht men hem naar het politiekantoor, van waar spoedig een detachement agenten gezonden werd om aan het ver bod de hand te houden. Vaa de op- roermaaksters zijn er eenige achter slot gebracht. Zaterdagavond te hall tien brak een geweldige brand uit ia het bassin Antwerpen, de opslagplaats van het uit het Noorden aangevoerde hout. Groote stapels, welke duizenden plan ken bevatten, stonden in brand, evenals de loods. De brand woedde over een opper vlakte van eenige duizenden vierkante meters en breidde zien met onbegrijpe lijke snelheid uit. Te Vaucouleurs begint men te arbeiden aan een gedenk teekcu voor Jeanne d'Arc. Het zal bestaan uiteene kerk en een kasteel, als zinnebeelden van het godsdienstige vuur en het krijgs vuur waardoor Frankrijks heldin zich kenmerkte. Omtrent het mij 11 ongeluk te Bridgend wordt nader gemeld dat het een gevolg was eeaer ontploffing. Zooals wij reeds meldden bestond erin de beginne Zaterdag weinig hoop om de 143 levend begraven mannen te redden maar volgens nadere berichten van Zaterdag zijn er 47 mijnwerkers, die men bedolven waande, levend te voorschijn gebracht. Professor Henry Nettles hip uit Oxford is bij een bestijging van den jeugdig, dat men hem algemeen hield voor jonger dan zeventig jaar, hoewel hij in werkelijkheid niet ver meer van de tachtig was verwijderd. Hij was bizonder slank, meer dan zes voet, en stond rechtop als een flink militair; zijne lengte en statige hou ding hadden ongetwijfeld reeds iets merkwaardigs aan zijne ver schijning gegeven; toch was er nog niets bizonders aan hem op te merken; zijne gelaatstrekken waren al even opvallend als zijne gestalte was. Zij waren fijn en aristocratisch besneden. Be neus was groot en recht, de kin evenals bij zijn zoon Philip recht, en het kenmerk dragende van vastberadenheid, maar wat zijn gelaat zulk eene zonderlinge uitdrukking verleende, waren zijne oogen. Zij waren staal-blauw en glinsterden onder zijne zware wenkbrauwen, die in tegenstelling met zijn sneeuwwit haar, zwart waren. Het waren die oogen, die in verband met verschillende, kleine eigenaardigheden in zijn humeur, den ouden man den titel hadden gegeven van „Devil Carestoot", een bijnaam, waarop hij bizonder trotsch was. Hij was er inderdaad zoo mee ingenomen, dat hij den naam in stevige eikenhouten letters van een duim hoogte liet graveeren in de lijst van een levensgroot en ook naar het leven genomen portret van hemzelf, dat in het huis boven de trap hing. „Ik wil," placht hij tot zijn zoon te zeggen, „aan mijn nage slacht bekend zyn, zooals ik aan mijne tijdgeDooten bekend ben. Die schildery stelt mijn persoon niet geheel juist voor; mijne afstammelingen zuilen uit mijn bijnaam leeren, hoe de dwazen en gekken uit mjjne omgeving mijn karakter beoordeelden. Ja, jongen, het loopt bij mij op het laatst; de menschen zullen spoedig naar dat portret staren en zich verwonderd afvragen of het op mij geleek. Binnen een paar jaar zal ik niet meer „dui vel" maar „naar den duivel" zijn, en bij deze slecht gekozen grap placht hij te schudden van het lachen. Philip gevoelde, dat de oogen van zyn vader op hem rustten, en deinsde er voor terug. Bij de enkele gedachte aan de gevol gen der kastijding van zijn neef, had zijn gelaat al de schoon heid en uitdrukking verloren, die het een oogenblik te voren hadden bezield; nu was het koud en somber, de aangename trekken waren geheel verdwenen, en in plaats van een jongen held, gloeiende van wraaklust, stond daar een zwijgende jongen met doffe, verschrikte oogen. Zijn zoon, zoowel als aan de meesten, die onder zijn invloed kwamen, boezemde „Devil" Ca- resfoot vrees in. Weldra opende de gestalte in de opening van de deur zijn mond, en zeide op eigenaardig afgemeten, beleefden toon: „Neem my niet kwalijk, Philip, dat ik u stoor in uw t 61 e- i-tête, maar mag ik vragen, wat dit hier beteekent?" Philip gaf geen antwoord. „Daar uw neef niet in een zeer mededeelzame bui schijnt te zijn, George, zoo wilt gij mij misschien wel mededeelen, waarom gij op uw gelaat ligt en op zulk eene onaangename wijze ligt te kreunen?" George hief het bebloede hoofd van de steenen op, zag zijn oom aan en begon nog luider te kreunen. „Mag ik u vragen, Philip, of George is gevallen en zich heeft bezeerd, of dat er een een geschil tusschen u beiden heeft plaatsgehad Nu stond George op, en alvorens Philip kon antwoorden, wendde hij zich tot zijn oom. „Mijnheer," zeide hij, „ik zal voor Philip antwoorden, er heeft werkelijk een geschil plaats gehad, en in het gevecht heeft hij mij op den grond geslagen, en ik beken," hij bracht zijn hand naar zijn verwond gelaat, „dat ik zeer veel pijn lijd, maar wat ik zeggen wil is, dat ik u verzeek het Philip niet euvel te dui den. Hij meende, dat ik hem had verongelukt, en ofschoon ik geheel onschuldig ben, en mij zeer gemakkelijk zou hebben vrij gepleit indien hij mij daartoe de gelegenheid had gegeven, moet ik bekennen, dat tot op zekere hoogte de schijn tegen my is....,c' „Hij liegtbarstte Philip ruw los. „Het zal u verbazen, mijnheer," vervolgde de bebloede George, „dat ik het gewaagd heb, mij hier op eene dergelijke wijze aan te stellen, daar zulk eene handelwijze schande over uw huis kan brengen. Ik kan alleen zeggen, dat het mij zeer spijt" dit was ook werkelijk het geval „en dat ik mij zijne woorden vol strekt niet zou hebben aangetrokken, wetende hoezeer het hem bij goed nadenken zoude berouwd hebben ze te hebben uitge; sproken, wanneer hij niet in een onbewaakt oogenblik een on aangename zinspeling op mijne geboorte had gemaakt. Wtrdt vervolg)

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2