NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. pc familie (Saresfoot 10e .Jaargang. Woensdag 31 Augustus 1892. No. 2809 ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIËN: STADSNIEUWS. Komst der Koninginnen. FEUILLETON HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke uummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37£. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Ho. 9, Haarlem. Telefoonnummer 1 t'Z. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOE Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publidté Etrangére G. L. DAUBE Co.y JOHN F. JONESSucc.Parijs Slbis Faubourg Montmartre. IUaklem, 30 Aug. 1893. Naarmate de dag van het bezoek onzer Koninginnen nadert, wordt met grooten ijver gearbeid aan de toebe reidselen voor de ontvangst, De bewo ners van de Anegang zullen hunne straat versieren, terwijl ook die van de Lange Veerstraat hebben besloten hunnen wo ningen een feestelijk aanzien te geven, door die te versieren met guirlandes van groen, waartuischen voor de avond illuminatie vetpotjes zullen worden aan gebracht. De bewoners van de Koningstraat zullen hedenavond in het lokaal vroeger van den heer Köcke vergaderen, om daar te bespreken op welke wijze zij door het versieren der Koningstraat hulde aan onze Vorstinnen zullen brengen. Reeds begint men de eerepoort, die vanwege de stad bij de Parklaan wordt geplaatst, uit te zetten. Ook in het Stadhuis wordt met de vei sieiing voort gang gemaakt. De houten vloer is nu bijna gereed. Niet minder dan 230 meter tapijt wordt er overheen gelegd. Het plan bestaat, dat alleen HH. MM. de Koninginnen den grooten trap van het Stadhuis zullen bestijgen, na tuurlijk begeleid door den Burgemeester. Al de gasten, die deelnemen aan het déjeuner dinatoire zullen langs de kleine trap in de zaal komen. De kamer naast die des Burgemeesters dient voor receptiekamer. Door deze gaat men langs den gedecoreerden corridor naar de Raadszaal, waar de Leden van den Raad zullen worden voorgesteld. Al de tafels en stoelen zullen uit deze zaal weggenomen wor den, alleen zal een troonhemel worden opgeslagen. Konihgiu Wilhelmina zal de kamer van den Burgemeester bizonderlijk daar toe ingericht, tot hare beschikking hebben, cn van ait het venster dier kamer, zich na het dejeuner aan het publiek vertoonen. De groote Statenzaal zal worden gesierd met vijf groote antieke kronen voor waskaarsen, benevens met eene lambnzeeiiBg van doek en met een groot lambrequin van gouden franje. Ook de groote trap zal met deze franje worden versierd. De Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" zal, zooals reeds door ons werd gemeld, bij aankomst der Koninginnen op het Stadhuis, H.H. M.M. een lied toezingen, het Wilhelmus volgens de oude zetting, op woerden van den heer J. Nierop alhier. Naast de groote trap zal daartoe eene ver- hoogiDg worden opgericht, die met vlaggedoek en groen versierd, tot stand plaats voor de zangers dienen zal. Aan de besturen van verschillende vereenigingen hier ter stede is dcor de Haarlemsche Mannen-Zangvereeniging „Crescendo" de volgende circulaire ge zonden „De Haarlemsche Mannen Zangver- eeniging „Crescendo" van meening, dat de verschillende in Haarlem bestaande Vereenigingen of Corporaties welke in het bezit zijn vaa een Vaandel of Banier, daarmede e«ne gepaste bijdrage zouden kunnen leveren t©t verhoogiug van het feestelijk aanzien, bij gelegenheid der „Blijde Incomste" van HH. MM. de Koninginnen in Haarlem op 7 September a. s., heeft do eer hst Bestuur uwer VereenigiDg uit te noodigen tot eene vergadeiing op Maandag 29 Augustus, des avonds te 9 uur, in het lokaal „de Groote Vau3thal„ van den heer Prin sen, Wijde Appelaarsteeg, ter verdere bespreking dezer aangelegenheid. Het Bestuur van „Crescendo", kan U mededeelen, dat met het plan dat het de eer zal hebben U voor te stellen, HH Burgemeester en Wethouders be reids hunne ingenomenheid hebben te kennen gegeven.„ Aan deze oproeping is Maandagavond door de besturen van 24 vereenigingen gehoor gegeven, welke zich bereid ver klaarden, met het plan mede te gaan, dat door „Crescendo" is voorgesteld en hetwelk Mierop neerkomt Bij de komst van HH. MM. de Ko ninginnen aan het stadhuis, zullen de deelnemende' vereenigingen met hare banieren zich op de Groote Markt be vinden om dan HH. MM. met de banieren het saluut te brengen en zich vervolgens bij het vertrek van het stad huis en haie op te stellen. Aan dit plan hebben Burgemeester en Wethouders reeds officieus hunne goedkeuring ge hecht. Verder is in bovengemelde vergadering nog voorgesteld, em bij het bezoek, dat de Vorstinnen zullen brcDgen aan het Paviljoen, aldaar in oen Hout te defi- leeren. Hiervoor moet evenwel de toe stemming van B. sn W. gewacht worden, wijl de tijd des middags zeer beperkt is. Bovendien hoopt men, behoudens goedkeuring van bovengenoemd college, des avonds na het vertrek der Vorstin nen, een optocht door de stad te kunnen houden met fakkel-verlichting en muziek. Behalve de Mannen-ZangvereeBiging „Crescendo", welke hiertoe het initiatief heeft genomen, hebben de navolgende vereerigiDgen zich aangesloten Liedertafel „Haailem's Zanggenot", Afdeeling Haailem van den Nederland- schen Schutterij Kaderbond, Afd. Haar lem van den Ned. Bond van Oud-On derofficieren, Onder olficiers vereeniging „Hasselaar", Vereeniging tot bevordering van 's lands Weerbaarheid „Voor Va derland en Koning", De Gymnastiek- (en Scherm) vereenigingen„Mars", „Haarlem"„Thor"„Kracht door Volharding", „Ripperda", „Sparta", „Concordia", „Unitas", Genootschap „Melpomene en Thalia", Letterlievende Vereeniging „J. J. Cremer", Afd. Haar lem van den R. K. Volksbond, De Haarl. Cricketclubs „Excelsior" en „Rood en Wit", Haarl. Wielervereeni- giDg „De Kettinggangers", Roei* en Zeilvereeniging „Het Spaarne", Kegel clubs „A. V. L." en „De Groote.Vaux- hai" en de Kolfclub „Haarlem". Vrijdagavond zal door de besturen der verschillende vereenigingen in de nieuwe zaal van café Brinkmaun nog eene vergadering worden gehouden ter nadere bespreking en regeling van de plannen. Waarschijnlijk zullen nog wel meerdere vereenigingen zich aansluiten. Naar wij in de O. H. CA lezen is het programma voor het bezoek van HH. MM. de Koninginnen officieel vastgesteld als volgt. Aankomst aan het station circa 10 uur 30 min. Van daar langs Kruisweg Parklaan Kenaupark (tot Nassau- brug) Nieuwe Gracht N. Z. 1 Kiuisbrug Kiuisstraat naar het Stad huis. Aankomst 10 uur 50 min. Vertrek van het stadhuis te 11 uur 20 min. door de Houtstraat Spek- straat naar de Groote kerk. Van daar vertrek te 11 uur 35 min. langs de Oude Groenmarkt naar de firma Joh. Enschedé en Zonen, waar HH. MM. blijven tot 12 uur. Van daar door de St. Jansstraat naar den Commissaris der Koningin jonkheer Schorer. Van daar langs Nieuwe Gracht en Kruisstraat naar het stadhuis. Eéjeuaer- dinatoire aanvang te 12 uur 45 min. Van daar door Zijlstraat Nassau- laan Parklaan Kruisweg naar de fabriek van de heeren Beijnesaan komst aldaar te 2 uur 45 min. HH. MM. blijven daar tot 3 uur 10 min. Vandaar wordt de volgende rijtoer gemaakteStationsplein Kruisweg Siatenbolwerk over de nieuwe brug naar Schotersingel Scheierweg Kleveraan Bloemendaalschen weg Zijl weg Zijlsiagel Leid- schevaart Oranjestraat Voorzorg* straat Leiéschestraat Wilsonsplein WilhelmiDastaat Zijlvest Zijl straat Groote Markt Groote Houtstraat Wageweg Florapark Dreef langs de buitensociëteit (oostzijde) grintweg naar de Spanjaardslaan Spanjaardslaan 2e weg rechts door den Hout naar de buiten sociëteit (west zijde) langs de muziektent, naar den Kleinen HoutwegPaviljoenslaan naar het Paviljoenaankomst aldaar te 4 uur 30 min. Van daar langs den Dreef Groote Houtstraat Gedempte Oude Gracht Spaarne naar Teylers-stichtingaan komst aldaar te 5 uur; vertrek 5 uur 20 min. Van daar door do Damstraat Lange Veerstraat Anegang Houtstraat Gierstraat Koningstraat Bartel- jorisstraat Kruisstraat Nieuwe Gracht N. Z. Jansweg naar het sta tion. Het vertrek van HH. MM. is bepaald op 5 uur 30 min. 5 uur 40 min. Naar men ons mededeelt, zullen H.H. M.M. bij den iit door den Hout ook door Büigemeester en Wethouders dier Gemeente worden ontvangen. In ons vorig nummer was eene on juistheid geslopen. De groote kaak aan de zoldering van de groote zaal wordt niet weggenomen, maar blijft. Toch meenea wij, dat aanvankelijk het plan bestond het eigenaardige voorwerp weg te nemen, denkelijk om het eens ter naziening aan den dentist te zenden. Nu is dat echter niet geschied, de kaak blijft, ter meerdere hm. hm. ver siering van de zaal. Maandagavond ten ruim ure is een 10 jarige knaap in de Bakenesser- gracht gevallen, waaruit hij spoedig is gered door W. J. Hessels, bloemist- knecht, wonende Gasthuislaan, die zich daartoe gekleed te water had begeven. Tot gemeente-veldwachter te Haar lemmermeer is benoemd, J. de Poorter, als zoodanig te Zwartewaal. Door of beter vanwege eenige platte lands-gemeentebesturen in deze streek, worden of zijn aan de ingezetenen biljetten uitgereikt, waarin met het oog op de naderende cholera, eenige hoogst nuttige wenken worden gegeven. Vanwege de directie der Holl. IJz. Spoorweg-Mij., zijn aan alle stations bizondere reinigings-voorschriften ge geven. Intusschen zit onze havenplaats jljmuiden, zonder geneeskundige en S zonder apotheek. BINNENLAND. De ministervanbinu. zaken heeft, uit overweging dat, volgens ingekomen ambtsbericht, de cholera, met verschijnselen van Aziatische cho lera, voorkomt te Hêvre, alle plaatssn langs de noordkust van Frankrijk, van de Belgische grens tot en met Brest, bsnevens alle Fransche plaatsen, gelegen aan wateren op het kanaal uitmondende, besmet verklaard wegens Aziatische cholera. De ministers van binn. zaken en van financien breügen ter algemeene kennis dat, met intrekking van hunne beschik king van 9 Aug. jl. voor zooveel betreft bet daarbij uitgevaardigde verbod van in- en doorvoer van lompen, gebruikte kleedingstukken en ongewasschen lijf- en beddegoed uit de provincie Luik (en met aanvulling van hunne beschikking van 25 Aug. jl.) met ingaDg van 2 Sept. e. k. de in- en doorvoer van lompen, gebruikte kleedingstukken en ongewas schen lijf- en beddegoed uit Duitschland, Belgie en Frankrijk verboden is. Bagages, door reizigers medegebracht, zijn onder dit verbod alleen begrepen voor zoover betreft ongewasschen lijf- en beddegoed, dat niet mag worden in- of doorgevoerd dan ra, op wijze door den inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht te bepalen, te zijn gereinigd of ontsmet. Zaterdagavond is te Am sterdam een man, die aan den IJskant zat te visschen, in het water geraakt en verdronken. Zijn metgezel, een jongen, sprong den drenkeling na om een poging tot :edding te wagen. Het mccht hem echter niet gelukkenna veel moeite werd de jongen op het droge gehaald en bij een apotheker in bewusteloozen toestand binnengedragen. Zaterdag viel een kind van den sluismuur van het Westerkanaal te Amsterdam in het diepe water en zonk onmiddellijk weg. Een omstreeks 4ojarig werkman, Gerrit Roest, die in de nabijneid aan het hout lossen was, sprong haar na, maar verdween eveneens. Een andere man die beiden nasprong, werd slechts met groote moeite gered. De drenkelingen werden opgehaald, maar alle pogingen om het leven weder op te wekken bleken vruchteloos. Gerrit Roest was verdronken met de kleine, welke hij zoo zelfopofferend had willen redden. Door een Tesselschen bla zerschipper, die het Duitsche stoomschip Reijher in averij aantrof op de Noordzee, is voor den kapitein een telegram naar land gebracht. De visscher ontving daarvoor eene belooniDg van 10 pond sterling. HOOFDSTUK I. „Gij kent, oom, de treurige omstandigheden van mijn vaders huwelijk, daar zij in stand ver beneden hem stond, maar gij weet ook, dat zij mijne moeder was, en ik vereer haar nagedachtenis hoewel ik haar nooit heb gezien, terwijl ik nooit op eene der gelijke wyze van haar kan hooren spreken, en daaiom sloeg ik hera. Ik hoop, dat gij beiden het mij zult vergeven; ik kan het niet anders zeggen." „Hij liegt weer; hij kan geen waarheid spreken," zeide Philip. „Philip, sta mij toe u te doen opmerken," zeide zijn vader op zija vriendelijkste^ toon, „dat het voortdurend herhalen van dat afschuwelijke woord „liegen" niet aangenaam, noch overtuigend Misschien wilt gij wel zoo vriendelijk zyn om deze geschie denis te vertellen, zooals gij ze voor waarheid houdt; gij weet, dat ik altijd strikt onpartijdig wensch te zijn." „Hij heeft vanmorgen tegen u gelogen, wat betreft het geld. Het is waar, ik heb op de jaarmarkt te Roxham de tien pond verdobbeld in plaats van ze naar de bank te brengen, zooals gij mij hadt gezegd, maar hij heeft er bij mij op aangedrongen en zou de helft deelen van de winst, wanneer daarvan sprake was. Ik was een lafaard, maar hij een nog grooter lafaard; waarom moet ik steeds de schande dragen en hij mij steeds als een hei lige worden voorgehouden Daarom heb ik hem afgeranseld, dat is alles." „Mijnheer, he'. spijt mij, dat ik Philip moet tegenspreken, maar hij vergist zich werkelijk; de herinnering aan hetgeen heeft plaats gehad is bij hem vervlogen. Ik kon desnoods een getuige doen ontbieden mijnheer Bellamy...." „Gij behoeft u niet verder te verklaren, George," en daarna zijn glinsterende oogen op Philip richtende„Het is zeer be droevend voor mij slechts een zoon te hebben, en dan te weten, dat hij een leugenaar, een bedrieger is. Weet gij wel, dat ik zooeven mijnheer Bellamy heb gesproken, den eersten klerk van de bank, wien ik vroeg of hij ook wist, wat er met die tien pond waren gebeurd, en weet gij wat hij mij zeide „Neen, en het kan mij niet schelen ook." „Ik moet er tcch uw aandacht voor verzoeken; hij aèide mij, dat een dag na de jaarmarkt uw neef George met tien pond aan de bank is gekomen, waar hij heeft verteld, dat gij de tien pond, welke gij daar hadt moeten afgeven, hadt verteerd, en dat hij nu het geld bracht, zijne eigen spaarpenningen om het ver dobbelde geld te vervangen; Bellamy voegde er nog bij, dat hy het in ieder geval niet rechtvaardig vond, dat geld op myn naam in te boeken. Wat hebt gij daaiop te zeggen?" „Wat ik dAarop heb te zeggen? Ik heb daarop te zeggen, dat ik er geen woord van geloof. Als George my een dienst had willen bewijzen, dan had hij het geld betaald en er Bellamy niet over gesproken. Waarom schenkt gij mij niet wat meer uw ver trouwen, vader? Ik zeg u, dat gij mij tot een boosdoener doet opgroeien. Men heeft mij in een net van leugens gewikkeld, zoo dat ik verplicht zal zijn om ook te liegen, wil ik er niet altijd in verward blijven. Ik weet, wat deze slang voorheeft; hij wil u zoover brengen, dat de eigendommen, die mij rechtmatig toe komen mij zullen worden onthouden. Hij kent uwe zwak heden...." „Mijne zwakheden, mijnheer mijne zwakheden I" balderde zijn vader, terwijl hij met zijn wandelstok met gouden knop op de steenen stampte; „wat bedoelt gij daarmee?" „Houd u kalm, oom, hij bedoelt er niets mee," zeide George. „Er niets mee bedoelen 1 Als het dan slechts onbezonnen taal is dan zal het hem toch duur te staan komen. Hoor eens, Philip Caresfoot, ik weet zeer goed, dat onze familie even goed bekend is om hare ondeugden als om hare deugden, mtar in de laatste twee honderd en vijftig jaar zijn wij gentlemen geweest, en gy hebt getoond een dief te zijn; wij hebben de waarheid ge sproken, en gij zijt, wat gij uw neef, die tweemaal beter is dan gij, zoo gaarne wilt toedichten, een leugenaar. Luister nu. Hoe heerschzuchtig ik ook op mijn tegenwoordigen leeftijd kau zijn geworden, toch kan ik nog eerbied hebben voor den man, die mij tegenspreekt, alhoewel ik hem haat, maar ik veracht een ieder, die mij bedriegt, zooals ik u veracht, mijn zoon Philip en ik zeg u, en hoop, dat gij het ter harte zult nemen, dat als ik ooit bespeur, dat gij mij hebt bedrogen, dan, by den hemel,

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1