WEDSTRIJDEN. Op de TJr an iavan H a m- b\»rg, teljmuiden iu quarantaineliggende, is Maandagochtend de stoker overleden, vermoedelijk aan cholera. Het schip wordt voorloopig niet uit de quarantaine ontslagen. Onze correspondent teljmuiden meldt ons aangaande dit geval nog Dit stoomschip werd Maandag morgen te s uur in de Voorhaven vastgemeerd, om het bezoek van den quarantaine dokter af te wachten. Toen juist de dokter ten 10.30 ure aan boord was, stierf een dér bemanning, waarschijn lijk aan .cholera, waarvan alle verschijn selen aanwetig waren. Onmiddellijk is de inspecteur van den geneeskundigen dienst ontboden. Zoedra deze gearrireerd was, zou be loten worden hoe te han delen. Voor een voldoende onder bewaking en buiten communicatie stellen vaa het stoomschip, dat slechts weinige meters van den publieken weg gemeerd ligt, is tot op het moment niet gezorgd IJ muiden bezit evenmin een dokter ais een apotheek. Waarom niet een oorlogs schip hier gestationeerd, waaraan de bewaking is opgedragen en waar aan boord een dokter aanwezig is, om on middellijk hulp te bieden. (iV. R. Cl.) Naar wij vernemen, wordt het uitbreken der cholera aan boord der Jason toegeschreven aan besmet drinkwater, te Altona ingenomen. De geneeskundigen, door de regeering Vrijdag naar 's Gravenzande gezonden, ijn Zaterdag naar de residentie terug gekeerd. Onder toezicht van den ge neeskundigen inspecteur is de behande ling der zieken in de barak aan dr, Ten Cate opgedragen. (A. R. Cl.) De Zaandamsche politie heeft de hand gelegd op een kermis reiziger, die daar aan een ander f 40 en een gouden ring had ontfutseld. De aanhouding had Zaterdagavond te Am sterdam plaats, terwijl de verdachte in de Warmoesstraat wandelde. Ongeveer f '33 en de ring werden nog in zij a bezit gevonden. Hij heet Van Praagd, en lis gesteld ter beschikking van den officier van justitie te Haarlem. Onder voorzitterschap van den luit.-kol. De Sitter, werd Maandag middag te 's Hage een raad-informatie gehouden in zake den jager M°, die, na zeer oproerig op de chambree te zijn geweestden sergeant-majoor zijner compagnie te liji wilde gaan. Was eerst het plan, dat de weg voor de tram van Purmsrend naar Alkmaar door de Rijp, Graft en Noord- eind van Graft zou leiden, dezer dagen is eene andere richting ter sprake ge komen en wel van Beemster, langs Rijp, door Schermerhorn, Schermer naar Alk maar. Deze weg heelt meer kans van slagen, omdat bij de nitvoering niet zooveel moeilijkheden te winnen zullen zijn. De Sche veningsche Sport tentoonstelling werd Zondag ji. bezocht door 5588 betalenden. Van 21 tot 28 Aug. gingen 53,069 en van 1 Juni tot 28 Aug. 426.929 personen'door de tour niquets. De schipper van een be lo gisch schip, die Zondag te Dordrecht naar het gasthuis werd gebracht, als lijdende aan cholera nostras, is her steld. Voorzichtigheidshalve is het schip ontsmet. De politie heeft streng gewaakt tegen alle verkeer van da schepelingen met den vasten wal. De havenmeester zou het schip beneden de stad by den in gang van het Mallegat doen brengen. Nabij de halte Usseloo is Zondagochtend een landbouwer door den' trein der Hollandsche IJzerec Spoor overreden de ongelukkige^ hoorde door doofheid niet het bellen van den machi nist. Hij overleed kort na het ongeluk. Uit Rukfen (N. B.) wordt ge- meld, dat gemaskerde personen des nachts in de woning van de kinderen Pietersen te Zegge hebben ingebroken. De dochter, die alleen te huis was, zag nit haar bed licht in de kamer, en denkende dat er brand was, sprong zij verschrikt op, doch werd door twee zwarte kerels gegrepen. Het meisje gilde het uit van schrik; een der indringers gaf haar nu meteen mes twee sneden over den arm, terwijl zij onder doodsbedreiging om geld vreegen. Het meisje riep nu uit alle macht om hulp, ,waarop de inbrekers, op een loos gerucht, ijiing de vlucht namen. De politie doet streng onderzoek. Men schrijft uit Mid de 1- burg Bij vele militairen deden zich Zater- ag en Vrijdag gevallen van hevige kramp in den buik voor, gepaard met diarrhee. Hit was soms zoo erg, dat de manschappen ineenzakten ea moesten worden weggedragen naar het hospitaal. Het geheele aantal lijders bedroeg 130 4 140, zoodat het hospitaal propvol was, en ook reeds velen werden ver voerd naar d; hulpkaaerne, waar enkele zalen voor ziekenzaal ingericht werden, Het drinken van koud water werd door de officieren van gezondheid aan de manschappen ten strengste verboden, zoodat thee uit het cantinef#nds werd verstrekt. Des middags is daar aange komen de dirigeerende officier van ge zondheid ie kl. uit Dordrecht, tot het instellen van een onderzoek. Maandag zou de generaal majoor, chef van den geneeskundigen dienst, verwacht worden. De Maandagavond ontvangen Mid- delburgeche Courant meldt hieromtrent Ofschoon sedert 11. Zaterdag nog eenige gevallen voorkwamen, is de ziektetoestand onder de militairen in het garnizoen Middelburg veel verbe terd; het grootste gedeelte is weder hersteld. De plotselinge daling in de tempera tuur na de gehcerscht hebbende warmte is als de meest vermoedelijke oorzaak van die ongesteldheid aan te nemen. Dat deze moet worden gezocht in het nuttigen van minder geschikt voedsel is niet waarschijnlijk; aan de bereiding der spijzen in de kazerne wordt de meeste zorg besteeden het is toch niet te vermoeden, dat alle ongesteldon buiten de kazerne iets zouden genuttigd hebbenwaardoor de ongesteldheid ontstond. Nog minder is de ziekte toe te schrijven aan gebruik van water, af komstig van eene kortelings na lang durig© droogte gevallen regenbui, daar de drie verschillende kazernen van water worden voorzien uit drie ver schillende bronnennl. duinwater in de Noordstraat, water uit de stadspomp in de Munt aan de Waag en welwater uit de stadsraanege in de hulpkazerne op het Molenwater, terwijl in al deze gebouwen ziektengevallen voorkwamen. Bij een wedloop van Brussel naar Antwerpen en terug (100 KM.)- legde de eerstaankomende Sommers, van de „Sport pèieste" te Brussel, den afstand 9 uur en 57 minuten af. Bij aan komst viel hij bewusteloos neer. De mededingiog van den tweeden aankomende, Deraemaker, werd on geldig verklaard, omdat hij een eind weegs gespoord had. Daardoor werd Vandewaele, van de „Antwerp Harriers Union," tweede, in 10 u. 25 m. Lïttsrsn en Hsnsi» Men leest in de favabode De heer Willem Potharst, eerste rol van het Giaad Tné&tre te Amsterdam, schrijft dat hij bereid is voor f45000 Vjsars uit te komen met een tooneel- gezelschap van 15 artisten van den eersten en tweeden rang, die voor twee jaren moeten worden geëngageerd en vrije passage moeten hebL-en iste klasse heen en terug. Er zou dan te Batavia eene vereeniging moeten worden opgericht «iet een bedrijfskapitaal van 50000 voor 2 jaren eu 50000 in portefeuille, terwijl te Amsterdam een te goeder naam en faam bekend stamde bankier en een dito notaris zouden moeten worden aangewezen. Wanneer uiterlijk half Januari 1893 het geld te zijner beschikking wordt gesteld, kan de heer Potharst half Mei met den troep op reis gaan; hij stelt zich dan voor elke week 2 of 3 avonden te Batavia en 2 of 3 avonden elders te spelen. Mocht iemand de zaak ter hand nemen, dan zullen wy gaarne onze tusschenkomst verleenen, maar iatus- schen zullen wij den heer Potharst maar schrijven, dat zijn plan niet voor uitvoering vatbaar is. De bekende uitgever en eigenaar van het te Milam verscaijaeade blad Secoioaangemoedigd door het sucees van zijne eers;e prijsvraag, waaraan de „Cavallecia rusticana haar ontstaan te danken heeft, heeft twee jaren geleien opnieuw eene prijsvraag voor eene opera van éea bedrijf uitgeschreven. Daarop zijn 6o werken ingeleverd, waarvan de in Venetië bijeengeroepen jury cr dade lijk 46 verworpen en 14 aan een nader onderzoek heeft onderworpen, met dit gevolg dat de opera uFest& Mariaa' (raatrozenfeest) van Coronaro uit Vicen- za met den eersten en „Don Paéz" van Boëzzi uit Rome met den tweeden prijs is bekroond. RECHTSZAKEN- De officier van justitie bij de arron- dissements-rechtbank te Rotterdam heeft hooger beroep ingesteld van het op den 19a dezer door de arrondissements rechtbank gewezen vonnis, waarbij de heer J. C. Nygh is vrijgesproken van het hem bij dagvaarding ten laste ge- Omtrent den wedstrijd dien de Hol landers Vrijdag jl. tegen „East York shire (eigenlijk tegen „East-Brialiogton- Qu*y") speelden, verneemt men nog het volgende De; wedstrijd werd gespeeld te Brid lington. Het cricketveld maakt het middenterrein uit van een wielerbaan, zooals in Engeland, zeer dikwijls het geval is. De grond was in uitstekenden toestand en het weer was ook zeer gunstig. De Engelschen, die het opgooien hadden gewonnen, verkozen eerst te batten. Zij maakten 157, waarvan de topscorer er 44 had. Hierna gingen de Hollandera in en maakten 149. Van dit totaal maakten de heeren Eijken, De Haas, Posthuraa, Harrison en Nolet resp. 19, 18, 24, 46 en 11. Ook Zaterdag werd (tegen Bridlington) te Bridlington gespeeld. KOLONIËN- BATAVIA, 29 Juli. Aan een onder dagteekening van 22 dezer van dea goeverneur van Atjeh ontvangen telegram wordt het volgende ontleend Vermits de spoorbaan tusschenLam baroe en Lamreng op 19 en 20 dezer door kwaadwilligen, die op een afstand van 150 meter hadden post gevat, on veilig w&s gemaakt, werden de vijan delijke pasitiëa ea de achtergelegen kampongs op den 2ien d. a. v. door geschutvuur uit bedoelde posten en uit Lampeneroet, in vereeniging met de tusschen Lambaroe en Lamreng in stelling gekomen bergartillerie, getuch tigd, waarna met eene compagnie van het 12e bataljon infauterie en met deta chementen getrokken uit de bezettingen der posten Lampermei en Lxmbaroe naar het voorterrein werd uitgerukt. Het mocht gelukken den vijand te verjagen en zijne stellingen te slechten tot nabij Kaboel gekomen, hetwelk zwaar versterkt bleek, keerde de troep geheel ongehinderd terug. Wij leden bij deze gelegenheid een verlies van 6 dooden en 7 gewonden (allen minderen), terwyl de Atjehers, onder welke vele lieden uit de XII en XXV moekims zich bevonden, volgens de tot dusver iogekofiaen berichten, minstens 19 dooden en 7 gewonden telden. Van den goeverneur van Celebes en onderhoorigheden zijn de volgende mededeelingen ontvangen In den nacht van 7 op 8 Juni jl. te 2 u. 5 m. werd te Bima eene zeer hevige aardbeving in de richting van het Oosten naar het Westen waarge nomen, die tien minuten aanhield. Te 2 uur i7 m. werd een tweede aardschok in dezelfde richting gevoeld, die slechts eene halve minuut duurde en minder hevig was. Een kwartier daarna nam men tot 5 u. 10 m. des morgens eene zeer zachte golvende aardbeving waar gepaard - met eene zeebeving, die te 3 u. zich kenmerkte door het met hevig geruisch opspringen van het water by den ingang van de baai van Bima, welk geruisch twintig minuten aanhield en op twee uren afstands zich duidelijk liet hoeren. Onmiddellijk daarop begon het water zeer snel te stijgen, zoodat men te 5 ure des voormiddags in plaats van eb den hoogsten waterstand had. Te 8 ure 10 min. des voormiddags werd weder een zachte aardbeving in de richting van het Oosten naar het Westen gevoeld, die vijftien seconden duurde. Volgens berichten uit Reo zouden aldaar ten gevolge vau de hierbedoelde schokken eenige huizen zijn ingestort. Aan het verslag der voornaamste gebeurtenissen in het goevernement Atjeh en Onderhoorigheden, loopende van 5 tot en met 18 dezer, wordt het volgende ontleend: Groot-Atjeh. Aan de beschietingen, waaraan ©nze posten nu en dan bloot stonden, werd telkens door granaat-en geweervuur een einde gemaakt. Op den 70a dezer werden door het vuur van Larajoag drie Atjehers gedood, terwijl op den ioen d. a. v. door schoten uit Tjot Iri drie vijanden ge wond werden. In den nacht van 13 op 14 dezer rukte uit Siroen een detachement om de loopgraven, die de kwaadwilligen ten Z.O. van deze versterking hadden aangelegd, te dichten, hetgeen over eene lengte van 200 meter geschiedde, zonder dat men met den vijand in aanraking kwam- Ia den avond van den 13werd door de matéc'aausséis eene bende Atjehers op de vlucht gejaagd met achterlating van éea doode en eenige gewonden. Volgens nader bericht werdeu bij den uitval van Boekit Karang op 2 dezer (zie Javasche Courant van 19 dezer No. 58) éen Atjeher gedood en drie Atjehers gewond. De cholera eisohte zoowel binnen als buiten de linie nog verscheidene slacht offers. Onderhoorigheden. Noordkust. De versterking te Segli werd byna dagelijks beschoten, het gelukte evenwel met behulp van het geschut het vijandelijk vuur telkens spoedig tot zwijgen te brengen en de benden te verdrijven. Den 146a dezer des avonds te halt elf ure trachtte eene vijandelijke bende ter sterkte van ongeveer vijf en twintig man langs het strand naar de uoorder- fa.ee van de versterking te sluipen. Een geweerschot van dea schildwacht was voldoende om haar op de vlucht te jagen lingen (Kota Bras en Kota Mebedilï een-en-twintig dooden en zes gewonden terwijl nog drie Atjehers werden vermist! Onder de gesneuvelden waren lieden uit Pedir, Ajer Leboe, Gigieng, Endjoene en Samalanga. 6 In dén nacht van 9 op 10 dezer werden op sloepen van Hr. Ms Ceram welke vonr de kust van het landschap Kerti op brandwacht lageD, van het strand eenige geweerschoten gelost welke door een paar salvo's werden beantwoord. Te Ajer Leboe schijnt een soort van miltvuur onder het vee te zijn uitge- broken. Westkust. De versterking en de passar te Melaboeh werden nu en dan be schoten. De regens lieten zich nog altijd wachten; dagelijks woeien hevige wes telijke winden. De gezondheidstoestand was over het algemeen stalionnair. Het gemiddeld ziektecijfer bedroeg per dag 25 tegen 26 en dat van beri-beri 11 tegen 13 gedurende deu vorigen verslagtijd. Het sterftecijfer was hooger. Uit Kot a-Ra ija woidt het vol gende aan de favabode geschreven: De belangrijkste ontmoeting met den vijand in den laaisten tijd was die nabij onze versterking te Segli, waar zich eene bende Atjehers in een beating had ge nesteld die het den onzen zoo lastig mogelijk maakten. De commandant te Segli, de kapitein der infanterie Van Heum, besloot aan den vrijpostigheden een ein^e temaken en het gelukte hem niet alleen de benting te nemen en den vijand daariut te ver drijven, doch hem bovendien gevoelige verliezen toe te brengen daar hij 1, dooden achterliet. Van onze zijde be kwamen we slechts twee licht gewonden Eene tweede minder belangrijke ont moeting had plaats dicht bij onzen pwst te Boekit Karang, wau een troepje Atjehers door de bezet ing overvallen. Zij werden zoo overrompeld dat zij daarbij vergaten een paar doodeu .bene vens hunne wapens, w. o. een Beanmnc tgeweer, mede te nemen. Te Melaboeh drong een troep Atjehers nachts het établissement van den aannemer nabij de benting bianen ea onthaalde den slachter op een paar klewanghouwen.Opdiens hulpgeschreeuw kwam een detachement uit de benting toesnellen, dat den vijand, die vrij sterk in aantal scheen, dwong h;t terrein te ontruimen, met achterlating vau 5 dio den en medeneming van 10 gewonden. Ook onze brave m iréchaussees Heten zich niet onbetuigd en schoten onder de brug nabij de versterking te Lira* peacroet ia den nacht vaa i3 op 14 Juli een Atjeher neer, waarbij twee donderbussen hun ais buit in handen vielen. Sedert eenige dagen is een gedeelte van dit korps bewapend met nieuwe karabijnen, die in zooverre van de tot heden doer hen gebruikte cavalerie- karabijoen afwijken, dat zich daar au eene bajonet bevindt, die langs den loop kan worden neergeslagen. De gezondheidstoestand war ia de laatste dagen vermoedelijk tengevolge vaa de buitengewone hitte, ongunstiger en vooral onder de bewoners vaa Nesoeh kwamen verscheidene gevallen van koorts en waterpokken voor. Ook de berri-berri blijft nog steeds gretig om zich hoengrypen ca evacuatie is tot nu toe het eenige geneesmiddel dat onze medici daartegen weten voor te schrijven. Te Semarang is de vergunning ingetrokken, door de politie aan Ssquah gegeven, om met zijnen reclamewagen rond te rijden en redevoeringen tot het volk te houden, aangezien hij zien daarbij uitlatingen veroorloofde tegen Blijkens latere berichten bekwam de j het bestuur, die minder gepast zijn vijand bij gelegenheid van de vroeger j in het logement ontvangt hij evenwei medegedeelde overrompeling zijner stel- nog druk bezoek. zal ik u onterven ten gunste van oh, oh 1" en de oude man deinsde achteruit en viel tegen den grijzen muur en drukte zijne handen tegen zijn borst, terwijl het koude zweet op zijn bleek gelaat parelde. De beide jongens sprongen op hem toe, maar alvorens hem te hebben bereikt had hij zich weer hersteld. „Het is niets," zeide hij met zijne gewone vriendelijke stem, „een onbeteekenende ongesteldheid. Ik wensch u beiden goeden morgen, en verzoek u mijne woorden in gedachtenis te houden." Nauwelijks was hij weg, of George trad op zijn neef toe en legde zijn hand op zijn arm.^ „Waarom twist gij toch altijd met mij, Philip? Het einde is altijd zooals nu; het loopt steeds slecht voor u af." Het eenige antwoord evenwel van Philip was, dat hij hem ruw van zich afduwde, en door de deur verdween in de richting van de vijver. George zag hem na met een eigenaardigen glim lach, die nog eigenaardiger was door de verwrongen trekken van zijn gezwollen gelaat. HOOFDSTUK II. Hoe de familie Caresfoot te Bratham kwam. Het 13 moeielyk om zich een meer eigenaardige studie voor te stelten en leerzamer in barer gevolgen dan de beschouwing jran de voornaamste karaktertrekken van verschillende familien, zooals die zich door een reeks van geslachten vertoonen. Het is een onderwerp, dat uit den aard der zaak meer en min der waarde heeft, naarmate wy meer of minder van onze voor ouders weten. Wanneer wij nu en dan eens een blik werpen op de oude beschilderde doeken, waarvan sommige dikwijls zelfs geen naam dragen, maar die nog slechts bestaan om te spreken van het werkelijke leven, het genot en verdriet, de zonden en deug den, welke gewoond hebben in de personen, welke die ruwe portretten voorstellen, en in ons zei ven, dan zien wij misschien trekken, die na zes geslachten worden teruggevonden in den kleinen knaap op onze schouders of in de dochter, die naast ons staat. Op dezelfde wijze zijn wij somtijds in staat gesteld, deels door overlevering, deels door andere middelen om in ons zelf of in onze kinderen karaktertrekken zich sterk te zien ontwikkelen, die de familie reeds eeuwen geleden kenmerkten. Als plaatselijke ©verleveringen en dergelijke familiegeschie denissen eenig vertrouwen waard zijn, dan valt er niet aan te twijfelen of de Caresfoots van Bratham Abbey hadden de eigenaardigheden van hun karakter ongeschonden bewaard van vader op zoon ondanks de voortdurende inmenging van nieuw bloed ten opzichte van de moeder. De geschiedenis van de familie Caresfoot behelsde niets bizon- ders. Sinds onheuehelijken tijd waren zij bewoners van Bratham, ja wellicht van den dag af, dat het bestaan van het dorp een geografisch feit was geworden; eerst na de uitroeiing van de kloosters evenwei begon zij eenig aanzien in die landstreek te verwerven. Bratham Abbey had het aJgemeene lot gedeeld en was door Hendrik VIII aan een zijner hovelingen, een zekeren sir Charles Varry geschonken. Twee jaar lang liet de eigenaar zich niets aan zijne nieuwe bezitting gelegen liggen, maar op zekeren dag verscheen hij in het dorp, en reed naar het huil van Caresfoot, dea meest aehtenswaardigen landbouwer van hel dorp, wien hij verzocht hem Abbey House met de daarbij be- hoerende landerijen te laten zien. Het was op een donkeren namiddag in November, en toen de landbouwer en zijn ver moeide gast de drassige landerijen waren ©vergestoken, en hel gröote, grijze huis hadden bereikt, begonnen de dampen en de schaduwen van den avond reeds een sluier over het gebouw te werpen, zoedat dit, eenzaam als het daar lag, nu een alierdroe- vigsten, somberen indruk maakte. „Dat is het hier wel." „Het is hier zeker nat en dampig, mijn vriend zeide sir Charles met eene huivering, en wierp een blik op den vijver, waarin de regen neerdruppelde. „En eenzaam ook, nu de monniken weg zijn." „Ja, en men zegt, dat de geesten van de dooden in het oude gebouw rondspoken," en de landbouwer liet zijn stem dalen tot een angstig gefluister. Sir Charles maakte het teeken des kruizes, en mompelde: „Dat wil ik best gelooven," daarna wendde hij zich weer tot zijn begeleider: „Weet gij ook soms iémand vriend, die de abdij met al de rechten en landerijen zou wiUen koopen?" Wordt vervolgd'.)

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2