WEDSTRUflEtf. BINNENLAND. POLITIEK OVERZICHT. allen, zonder onderscheid, die van plan zijn naar den Haag te trekken, op te roepen ter bijwoning van eene verga dering, die op Donderdag 15 dezer, 's avonds 8£ ure, in het Volksgebouw zal worden gehouden ter bespreking van de wijze en het uur waarop de reis naar den Haag zal worden aanvaard. Naar wij verder van den secretaris der afdeeling vernemen, is door hem een schrijven van het hoofdbestuur ont vangen, waarin wordt medegedeeld, dat niettegenstaande io. alle pogingen om goedkoope extra treinen naar den Haag te krijgen, zijn mislukt en 20. de burge meester van 's-Gravenhage geen vergun ning heeft willen verleenen tot het hou den van een optocht, de demonstratie toch zal doorgaan en dat voor de be tooging een stuk land is gehuurd aan den hoek van den Loosduiosehen weg en Beeklaan. Op het terrein zal vanaf 4 tribunes gesproken worden. Als spre kers zijn uitgenoodigdF. Domela Nieuwenhuis, dr. Vitus Bruinsma, A. H, Gerhard, mr. W. Heinekea, F. W, Gebing, raej. C. M. van Hoogstraten, mej: SchookHaver en R. van Zinde ren Bakker. De meeting wordt geopend te 2 ure. Het hoofdbestuur heeft, zooals zij schrijft, de vrijheid genomen een audiëntie aan te vragen bij den Minis ter Tak. Wij ontvingen dit bericht Donderdag, doch te laat om het in óns vorig num mer op te nemen. Donderdagmiddag is op de Boter markt alhier een i7jarige knaap S. A. op heeterdaad betrapt, terwijl hg bezig was een juffrouw hare portemonnaie te ontrollen. Hij wist zich met de porte monnaie, inhoudende ongeveer twee gulden te verwijderen, maar later aangehouden werd het geld in zijn bezit gevonden, terwijl de portemonnaie reeds door hem was weggestopt. Een igjarige knaap is aangehouden wegens diefstal van verschillende stukken lood van de gebouwen verbonden aan de Groote Kerk. Reeds sedert eenigen tijd werd lood van de kerk vermist, waarvan die jongen ook wordt ver dacht. De rijksveldwachter Edirveen, zag hem Donderdagavond van de kerk springen en de vlucht nemen, waarop spoedig zijne arrestatie is gevolgd. der rijkslandbouw8chool te Wageaingen bedraagt de gevallen regen over de maand Augustus 57 mM. tegen 89 mM. over dezelfde maand van 1891. Donderdag had te 's-Hage de teraardebestelling van mr. W. O. Tn. van Oudheusden plaats. Bij de plechtigheid waren o. a tegenwoordig generaal Ver- spyck, onze gezant te Parij3 jhr. De Steurs, de regeeringscommissaris en de leden van het bestuur der Sportteatoon- stelling. Voorte'waren vertegenwoordigd onder anderen de afdeeling schilder kunst, het perscomité, exposanten en buiteniandsche gedelegeerden, de direc teur van het Zeebad en het Oranjehétel en verschillende maatschappijen en ver- eenigingen, ia welker bestuur de over ledeae zat. Talrijke palmen, kransen en bloemen dekten de lijkbaar. Aza de groeve spraken de heeren Van Limburg Stirum, eerste-secretaris van het comité der tentoonstelling, de heemraad Knijff en de bode van het waterschap Woerden, ds. Heering, pre dikant bij de RemonstraBtsche gemeen te te 's-Hage, de heer Hattinga Ruven voor de Maatschappij van Landbouw en de heer Weydtland voor de Hulp bank. Allen huldigden de arbeidzaam heid, de minzaamheid en de verdiensten van den overledene. Een onzer lezers schrijft waarbij A. de L. uit Vught, wegens brandstichting, tot 10 jaren gevange nisstraf werd veroordeeld. De rechtbank te Roermond heeft de stiaf van dsn rangeermeester P. J. en de wissel wachter P. H. uit Venloo, wegens diefstal op het statiousterrein veroordeeld tot 12 maanden gevange nisstraf, verminderd met de voorloopige hechtenis. Gra»n- en Zaadmirkt gehouden te Hootddorp Haarlemmermeer, i Sept. 1892. Witte tarwe ƒ6.75 a 7-75> Rogge ƒ4.60 4 f 5-2°> Chevaliergerst ƒ4.55 i ƒ5-—. Wintergerst ƒ4.15 4 ƒ480, Zomergerst 4.a o.— Groene Erwten o.4 ƒ7.30, Kar- weiiaad o.4 ƒ12.40. De gewone audiëntie vau den minister van Justitie zal Dinzdag a. s. niet plaats hebben. Door de ministers van oor- log en van marine zijn op verzoek vaa den minister van binnenlandsche zaken de noodige officieren van gezondheid ter beschikking gesteld voor de grens stations, ten einde aldaar de voorgeschre ven maatregelen tot bestrijding der cho lera toe te passen en voor afzondering en behandeling van mogelijic voorko mende lijders zorg te dragen. Op de voornaamste riviermonden zijn ter verzekering van de nauwkeuri ge naleving der quarantaine wet oorlogs schepen gestationueerd. Officieel is bericht, dat net internationaal congres tegen drankmis bruik, dat te 's Gravenhage zou worden gehouden, is uitgesteld. Volgens den regenmeter „Zooals bekend is, maakt een kleine staatkundige partij ten onzent zich steeds geweldig boos, wanneer men haar ver wart met de sociaal-democratische. „Wy willen, zeggen zij dan, evolutie, terwijl de S. D. niet schromen te ver kondigen, dat zij slechts heil zien in revolutie. ^Het is niet kwaad, dunkt mij, ter juiste beoordeeling van de waarde dier uitdrukking, te vermelden, wat hierover een Belgisch blad verleden week schreef: Evolution, c'est revolution saus en avoir l'R (l'air)." Rb ld. Woensdagavond hadden te Deventer gedurende en na afloop van de séance van Sequah, waarbij eene groote menschenmassa op de been was, eenige ongeregeldheden plaats. In het gebouw waar het Leger des Heils zijne samenkomsten houdt, werden door eeni ge jongens, die socialistische liederea zongen, de ruiten ingeworpende ma- iechaussé-es, die het gebouw wilden doen ontruimen, ondervonden tegen werking van eenige zioh daar bevindende huzaren. Naar men verneemt, heeft de rechtbank te Groningen in raadka mer den commissaris en den hoofdin specteur van politie aldaar buiten ver volging gesteld. Te Callantsoog isaanhet strand der Noordzee aangespoeld het lijk van een onbekend manspersoon, gekleed als volgtflanellen hemd en baaitje, pilow kiel, een stuk van een blauw dimet onderbroek, zwarte aan gebreide kousen en witte klompen. Dit lijk is op de algemeene begraafplaats aldaar begraven. In het AlgPolitieblad is gesignaleerd Kari Bühring, arbeider, geboren te Hasselfelde 30 Januari 1866, laag 1.57 meter. Hij was laatst woon achtig te Halberstadt en wordt beschul- I digd van diefstal onder verzwarende omstandigheden in Maart en April 1.1 aldaar gepleegd. Den 8 en Juni 1.1. ia hij uit de gevangenis ontvlucht. Hij wordt vermoed zich hier te lande op te houden. De pruisische regeeriug heeft zijne uitlevering aangevraagd. Opspo ring en aanhouding wordt verzocht en onmiddellijk bericht aan het dep. van justitie. RECHTSZAKEN- Bij arrest van het gerechtshof te 's-Bosch van Donderdag is het vonnis der rechtbank te 's Bosch bevestigd,1 met Betreffende den wielerwedstrijd Za terdag jl. in Londen op de Paddington- baan gehouden, meldt het H. bid. nog het volgende: Uit het bericht van Zondag, aldus sohryft men ons, zou men opmaken dat onze landgenooten weinig succes hebben gehad en wordt aan de Team race niet meer gewicht gehecht dan aan de andere wedstrijden. Dit moet echter zoo volstrekt niet worden opgevat. De Team race waarvoor de Hollanders alleen over waren gekomen, was de hoofdschotel van den dag en om het programma vol te maken werden er verder twee handicaps en 1 E. M. gereden, alsook E. M. invitatie scratch, een loopwed stxyd van 1 E. M. en het kampioen schap der Cattord Club over 5 E.M. Doch laten wij geregeld verslag geven van het geheelbezoek. Donderdag vertrokken de heeren Feith, Raland en Van der Griendt, vergezeld van den heer budok de Wit en troffen te Londen de heeren Rademaker en Adler aan, terwijl de heer Netscher als officieel vertegenwoordiger van onzen Bond Zaterdagmorgen arriveerde. Vrijdagavond werd door de Catford Club een soupee gegeven, ter verwel koming der Nederlanders; door een misverstand echter hebben de Hollanders, welke 's morgens reeds aangekomen waren daar geen deel aangenomen. Zaterdag, den dag der wedstrijden, is het misschien geen 10 miau en achter elkaar droog geweest. Niemand herinner de zich ooit een wedstrijd met zulk weder te hebben bijgewoond, harden wind en steeds stortregens. De eerste wedstrijd begon een kwartier na het vastgestelde uur. Onze rijders gaven er de voorkeur aan een paar maal mede te rijden in de wedstrijden, die de team race zouden voorafgaan, daar zij de baan wilden leeren kennen en zich wat los wilden maken- Good en Merry, die voor de Catford Club zouden rijden, dachten er evenzoo over. Fowler en Fentiman, de twee andere rijders der Engelsche team, die intusscher ook voor de andere wedstrijden is ing schreven, spaarden zich liever geheel voor de team race. In de handicaps en de invitatie E.M. waren onze rijders niet gelukkig. De haudieaps waren zoo zwaat, dat slechts eene seratchman een derde prijs wist te bemachtigen. In de handicap van één Eagelsche mijl reed Van der Griendt uitstekend, haalde de handicaps goed op eu werd slechts met eenige centimeters geslagen. Het was verkeerd van hem een machine van 72 inches gearing te rijden. 66 ten hoogste 68 incr.es had het moeten zijn met het oog op den harden wind en de zware baan. Ejq lagere gearing had hem op het laatste rechte einde meerdere yards gescheeld. De uitnoodigingswedstrijd over E.M. werd in 4 afdeeiiagen geiedon. Feith won in zijn afdeeling uitstekend, hoewel Merry veel beter afging. Deze zijn ernstigste tegenstander bleef op het laatste rechte einde verscheidene yards achter. In den beslissingswedstrijd reden Lam- bley, de 2 gebroeders Good en Feith. Bij het uitgaan der laatste bocht ver loor Feith zijn trapper en moest het opgeven. Lambley kwam nu eerste aan, ééi voet vejsc .il met Good ÖAt Feith zijn trapper verloor, was alleen te wijten aan zijn schoenen. Hij reed na melijk met gewone rijgschoenen, daar zijn raceschoenen waren achter geble ven. Mr* Blair, de handicapper, leende hem een paar raceschoenen, waarmede Feith in de team-race reed, terwijl hjj toen Good, die slechts een voet bij Lambley achter was gebleven, op het laatste einde met ten minste 5 y. sloeg. Het vsrliezen van dien invitatie-wed- strijd kan vrij wel gesteld worden op rekening van den Haagschen kruier, die zijn plicht niet deed. Ia het volgend nummer was Rjiland de ongeluksvogel. Ia zijn afdeeling sloeg hij Good gemakkelijk, doch bij de be slissing kon hij maar niet ophalen. Later bleek, dat zijn ketting strak was ge- loopen, doordat het tandrad niet goed aan de as was bevestigd bij de ver andering der gearing van I2 op 68 inches. Na den loopwedstrijd, waaraan 65 personen deelnamen, kwam de team race. Iatusschen zag de baan er bijna onberijdbaar uit; overal groote plassen water, terwijl de ^ijdeis na een Paar ronden er als negers uitzagen. Een maal kwam er zelfs zooveel modder in Van de Griendt's ©ogen, dat hij om niet tegen het hek te rijden of van de baan te raken moest uitscheiden, De team-race werd in twee afdee- lingen geredenin de eerste kwam voor Nederland op: Feith en Rade maker, voor de Catford Club Good en Fowler. Het publiek, dat onder tenten voor den regen sc milde, kwam nu naar voren. Feith reed binnen, dan kwamen Good, Rademaker en Gowler. De start was langzaam, en met een kalm gangetje reden allen naast elkaar gedurende de eerste 2% ronden. Toen giüg de bel en werd de gang goed versneld, doch eerst bij de laatste bocht werd met volle kracht gespurt. Feith liep 4 I 5 yards weg en Rade maker sloeg nog juist Good, terwijl voor Fowler niet veel anders ©verbleef dan een bestudeeriog van een drietal bespatte ruggen. De toeschouwers waren als verstomd daar hun beste rijders ge makkelijk geklopt waren I Eerst een gen tijd klonken een paar flauwe toejuichingen. De aanwezige Neder landers waren uitgelaten daar de race zoo goed als gewonnen was. Nu kwam de tweede afdeeling. Fentiman stond binnen, dan kwamen Van de Griendt, Merry en Ralaad. De laatste twee bereden machines die hun vreemd waren. Merry was ongelukkig door een paar maal den trapper te verliezen, doch had de voet er steeds weer onmiddellijk op. Raland zat veel te laag. Hec plan der Neder landers was geweest te trachten de Eagelschen er uit te rijden, doch bijtijds waarschuwde Raland Van de Griendt niet te „jakkeren," daar hij niet ge makkelijk reed. Toch ging het harder dan in de andere afdeeling. Fentiman hield steeds de binnenbocht met v. d. Griendt, naast zich, dan kwamen Merry en Ralacé. Het was te zien, dat Fen timan, die dood kalm reed, zou winnen. Aan den overkant der laatste ronde liep Fentiman weg. Van de Griendt werd door de anderen voorbij gereden en Raland zette er alles op om Merry op zijde te komen. Raland voelde dat van hem alles af hing, hij moest winnen I Hij taurant, gevolgd door een rit met e«n coach door Londen naar het Alham- bra. Voor den volgenden dag was eea tocht naar Ripley georganiseerd met een rijtuig door een krachtig 4 span getrokken. Tot tien unr scheen het dat van de tocht moest worden afgezien doeh tegen elf uur, klaarde de lucht op ea het was verder op dien dag het prachtigste weder. De tocht was aller- genoeglijkst en te Ripley werd weder een diner aangebeden. Lang zal die tocht in het geheugen blijven zoowel van de Engelschen als van de Neder landers die er aan deelnamen. De beroemde Ripley read was bij de te rugkeer als bezaaid met wieiers terwijl een 4otal Catfordleden nu en dan om de coach heenreden. De ontvangst had in éea woord niet hartelijker kunnen z$n en toen eindelijk Maandagavond aan den trein werd afscheid genomen beloofden de Engel schen weder het volgend jaar naar Ne derland en de Nederlanders weder naar Engeland te komen. De heer Labouchèrre houdt in Truth vol, evenwel zonder bewijs aan te voe ren, dat Koningin Victoria en niemand anders, oorzaak is ran zijne buitenslui ting uit het nieuw gevormde Kabinet. Dit staadpuot wordt elders gegispt als volstrekt onverdedigbaar. De aanspra kelijkheid voor Labouchére's buitenslui ting (zoo wordt betoogd) kan niet an ders gelegd worden dan op de schou ders van Gladstone. Immers waa\ in eenen eonstitutioaeelen Staat, de Eerste ministei zich neerlegt bij een bezwaar van den Souvereia tegen eene benee ming welke hij zelf voordroeg, daar deelt hij niet de verantwoordelijkheid, maar aanvaardt haar in haar geheel. Hij kan indien hij dit verkiest, op de be 10e- ming aandringen. Doeh, in geval hij het optreden van den voorgestelden collega niet noodzakelgk genoeg oordeelt om den bedoelden aandrang te rechtvaar digen, verbeurt hij «ok het recht ®m zich te verbergen achter de tegenwer ping van den Souverein. Dit moest te dez-*r zake Gladstone's staudpust wezen. De ontvangsten de douane Ie Lissa bon en te Oporto zijn 338 contos reis lager dan die in 1891. Naar de Twics uit Kaapstad ver neemt, heeft de Kaapsche regeering onderhandelingen aangeknoopt met de Transvaal, tot verrainderiug van het nieuwe tarief. Men vindt de Transvaal ondankbaar tegenover de weldaad van de uitbreiding der spoorwegen, hoewel men eene verklaring vindt in de om standigheid, dat de Transvaal middelen zoekt tot het voldoen van zijnen intrest op de leening bij Rothschild en tot het naleven van andere verplichtingen. Daar de Volksraad op reces uiteengegaan is, vreest men dat de Transvaalsche re geering thans niet zal kunnen onder handelen. Er heerscht in Finland groote ontevre denheid over het plan der Russische regeeriog om de macht vau den fin- schen Senaat te beperken. De Fiusche pers verklaart dat de beoogde verande ringen de grondwet aantasten die door den Czaar pleehtig bezworen is Een bericht uit Situla meldt, dat de kwam Merry op zijde en het wasemir Kamsan op de Hazarra's heroverd te zien, dat een van beiden moest op geven. Ralaud volhardde en 5 meter vcor de streep was Merry geslagen. De Engelschen jubelden, dat Fentiman zich zoo flink had gehouden, de Nederlanders waren uitgelaten dat zy da team-race hadden gewonnen, De Catford Club had 11, Nederland 9 punten. Daarop werd besloten het kampioen schap uit te stellen: er was niet meer te rijden. Des avonds waren de Hol landers de gasten van de club op een gezellig diner in the Universi y R-s- heeft. De Hazarra's geven echter den moed niet op. Zij willen den strijd tot het uiterste deorzetten. Te Victoria in Britsch-Columbiz is door een bark de bemanning van vier visscherschepen binnengeb ïaeht. Die; visscherschepen waren op grooten afstand; van de Russische kust door een kano neerboot vermeesterd. De schepen wer«i den naar Petropavlovsk gezonden om daar verkocht te worden en den vis- jschers werd gedreigd naar SIbérië ge zonden te zullen worden. Men liet hen karakter van den ouden squire aan het daglicht te brengen, dan was het de ontdekking, dat er jongens en meer in het bizonder jongens die vogelnesten uithaalden, op zijn landgoed rond doolden. In de eerste plaats haatte hij dat rondzwerven van die jongens en in de tweede plaats was het een van zijne bescheiden genoegens om in een vroege morgenwandeling naar het gezang der vogels te luisteren rondom hem. Hij bleef dan ook plotseling staan en zich in zijne volle lengte verheffende, sprak hij den bevenden knaap zoo vriendelijk mogelijk aan. „U naam is geloof ik, Brady Jim Brady is dat juist of niet en gij zijt hier gekomen jonge deugniet om mijne vogels te stelen." De ontstelde knaap liep langzaam achteruit, gevolgd door den ouden man, wiens trotsche oogen op zijn gelaat waren gericht, totdat ten laatste de aanrakicg met een boom verder terugdeinzen onmogelijk maakte. Hier stond hij een dertig seconden bevend onder den blik uit die glanzende oogen die door hem heen scheen te dringen, totdat hij het ten laatste niet langer kon uithouden, op den grond viel en ui it iep „O, doe het niet mijnheer; kijk mij niet zoo mét uwe oogen aan. Pak mij aan én sla mij, mynheer, maar kijk mij niet zoo aan. Ik heb er dit jaar niet meer dan twintig gehad, terwijl Tom Smith er twee en vijftig heeft gevonden met nog een jongen uil. O! O!" Hevig vertoornd over deze laatste mededeeling, voldeed Ca- resfoot aan het verzoek van zijn slachtoffer, staakte zijne proef nemingen met zijne oogen, om over té gaan tot de minder fraaie straf methode om den knaap er van langs te geven met zijn stok met gouden knop op eene wijze, die Jim, zooals hij daar op den grond lag, zelfs in verbazing bracht, ofschoon hij later had ver klaard, dat de stok van den squire niets was vergeleken by zijne oogen, die als gloeiende kolen tot in zijn binnenste drongen. Toen Jim Brady was verdwenen om nooit weer terug te keeren, en de oude heer weer zijn gewone beminnelijkheid had herkregen, zeide hij tot zijn zoon „Het menschelijk oog bezit eene eigenaardige hoedanigheid, welke naar ik geloof in het mijne zeer sterk is ontwikkeld. Hebt gij opgemerkt, welke uitwerking mijn blik op den knaap had? Ik was bezig met eene proefneming. Ik herinner mij altijd het zelfde te hebben gedaan met uwe arme moeder. Zij kon mijn blik volstrekt niet verdragen.44 Philip antwoordde niet, mnar was van meening, dat dit niet te verwonderen was, wanneer zij het voorwerp van dergelijke proefnemingen was geweest. Kort na hun terugkeer ontving hij een briefje van miss Lee, waarin zij het voor hem treurige nieuws mededeelde, dat zy voor onbepaalden tijd naar haar tante Chambers te Jersey zou gaan om daar om te gaan met hare nichten en de fransche taal te leeren. Het eindigde aldus: „Ik hoop, dat gij nog wel tijd zult vinden om morgenochtend bij my te komen om afscheid te nemen? Vaarwel, lieve Philip. Uwe toegenegen vriendin „MARIA LEE." Philip kon den volgenden morgen tijd vinden en keek zeer mistroostig toen hij terugkwam. HOOFDSTUK IV. Philip maakt kennis met Rilda Volgens afspraak ging Philip nu naar de universiteit en Georgt vertrok naar Roxham om daar zich op het door hem gekozen vak toe te leggen. Het zal echter niet noodig zijn om in bizon' derheden uit te weiden over hun respectieve loopbaan gedureadf dit tijdstip van hun leven. Op de universiteit gedroeg Philip zich vrij goed, en maakte daar hy een Caresfoot was, geen schulden. Daar hij bizondei veel lichaamskracht had, werd hij een athleet eerste klasse, en roeide dan ook twee jaar achtereen de Magdalen boot. Hij ver waarloosde evenwel zijne boeken niet, maar zijn kennis was nog al vluchtig. Nog al tamelyk gezien onder de jongelui met ffi( hij omging, kon men hem moeielyk bemind noemen; zijn was daarvoor te veel aan afwisseling onderhevig. Somtijds wai hij de vroolijkste onder de vroolijken, en wanneer hij dan weei in een bui verkeerde, was hij soms dagen lang somber er terneergeslagen. {Wordt wervolgdt)

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2