Harddraverij te Haarlem. Een treurig Straattooneel, BINNENLAND. POLITIEK OVERZICHT. „HAARLIM'S ZAKGGMT". CONCERT, KENNISGEVING. Troii moet Blljcben. Zondag 4 September GEEN Concert in de Buiten-Socie- ;eit. In de plaats daarvan Zondag 11 September te 7% unr. GEMENGD NIEUWS. Aangeboden Betrekkingen in Nederland. Advertentiën. iPAARDEN. RIJTUIGEN etc. Paard, Bakwagen en Tuig. TRAMWAY-MAATSCHAPPIJ. Burgerlijke Stand. verkocht tot 300.000. Loopt het aan tal boven laatstgenoemd cijfer, dan zal door de algemeene vergadering van aandeelhouders eene nadere bepaling worden gemaakt. In de Vrijdagavond gehouden alge meene jaarvergadering van de koninkl. Liedertatel „Zang en Vriendschap" zijn de periodiek aftredende bestuursleden de heeren Ed. de Laney, K. vanBden en M. K. Brondgeest herkozen. Voorts werden eenige huishoudelijke zaken behandeld. zullen weder een werklieden daaraan worden. Zooals wij in een vorig nummer berichtten, worden er pogingen in het werk gesteld om hier ter stede eene harddraverij te organiseeten. Het zijn O. a. de heeren Wijnands en van den Berg, die zi«h hiervoor interesseeren, terwijl de heer C. Prins Szn. zich heeft laten vinden, om als president der commissie op te treden. Daar men financieel zoo goed als gereed is, biedt het plan veel kans van slagen. Als provinciale hoofdstad toch zal Haarlem voor eene harddraverij zeker deelnemers lokken, evengoed als het zooveel kleinere Alkmaar. Wij hopen, dat niemand die in de termen valt om er aan deel te nemen, bij dezen zoo echt nederlandschen wedstrijd zal achter blijven. Eenige dagen geleden meldden wij hoe op den Kinderhuissingel bij de Haarlemsche Katoenmaa'.schappij een gezin, bestaande uit man, vrouw vijf kinderen in de open lucht kampeert, omdat dit gezin uit zijn huisje is gezet eu nu geen enkele huiseigenaar het meer wil opnemen, te minder daar de vader niet genoeg kan verdienen om zijn fa milie geheel te onderhouden. Op dit oogenblik kan men het gezin daar nog vinden. Wij zagen gisteren de moeder op een kar zitten met haar jongste, een wurm van achttien maan den. Drie kleine jongens speelden in een zandschuit in de nabijheid. Nu en dan geven medelijdende buren hun eten, overigens leven zij den ganschen dag van brood. Door dê zorgen van een der omwonenden heeft de politie, die aanvankelijk het gezin niet langer wilde herbergen daar het reeds zoolang in het politieburean een onderkomen heeft gevonden, hen nu weer toegestaan daar te overnachten. Des avonds kan men den treurigen stoet naar net politiebu reau inde Zijlstraat zien trekken, om des daags maar weer in de open lucht verblijven, blootgesteld aan regen en wind, wanneer niet een medelijdende ziel hun een tijkelijke schuilplaats biedt. Stappen, gedaan bij den officier van Justitie en bij den Commissaris van Politie, hebben geen succes kunnen hebben. Dit is geenszins te wijten aan deze ambtenaren, maar aan de wet, die in een dergelijk geval niet voorziet, Het is waar, niet geheel buiten eigen schuld is het gezin in dien toestand gekomen. Maar mag dit een reden zijn, om den toestand te bestendigen? Wat er op deze wijze van de kinderen terecht moet komen, deze vraag moge ieder voor zichzelf beantwoorden. De man maakt zich sterk, dat alles weer terecht zal komen als hij eerst maar weer met zijn gezin onder dak is. De heer J. A. C. Schröer, Kinder huissingel No. 68a, chef de bureau van de Haarl. Katoenmaatschappij en directeur van de Broodfabriek „de Volharding," wil zich belasten met giften voor hen in ontvangst te nemen en zal dat geld in handen houden, om een huisje voor het gezin te zoeken en den eigenaar daarvan borg te zijn voor de huur. Wij willen niemand persuadeeren om zijn bijstand te verleenen, maar de vraag komt allicht bij velen op, of het niet treurig zou wezen, wanneer op den feestdag van den 7den September dit gezin nog verkeerde in zulk eene treurigen toestand. Hier is een weldaad te verrichten, hier is een ongelukkige familie te redden. Wij herhalen het: moet de omstandigheid, dat eigen schuld daaraan ten grondslag ligt, ons weer houden om hulp te bieden, waar die zoo dringend noodig is. Nadere inlichtingen zal de heer Schröer gaarne verstrekken- Door het Bestuur van den Haarlem mermeerpolder is de groote ijzeren brug en de Ringdijk over de voorhaven van het inundatie kanaal bij Aalsmeer op genomen en voor het publiek open gesteld. De oogst in IJ- en HaarJemraermeer- polders heeft geen voortgang door het ongunstige weder; de stand der gewas sen is over het algemeen zeer go doch thans is droog, zonnig weer eene dringende behoefte. Het stelen van kippen en konijnen te Haarlemmermeer weder schering en inslag. Men gelooft dat zulks door vreemde bedelaars geschiedt, die weder in grooten getale in de gemeente rondloopen. 8otal brabantsche werkzaam gesteld Terwijl de bewoners afwezig waren, is gisteren namiddag ten ruim 6 ure door het springen van een petroleum- toestel brand ontstaan ten huize van C. Smelter, woonachtig aan de Kamper laan. Een raam aan den achterkant der woning, benevens een jaloazie en gor dijnen zijn verbrand. De brand werd ontdekt en is geblnscht door den agent van politie Keesman. Met het oog op de werk- zaamheden der restauratie van de troon zaal, zal de sluiting van de gewone vergadering der Staten Generaal op r7 Sept. a. s, vermoedelijk in de vergader zaal van de Eerste Kamer plaats hebben. Vrijdag is te No.rdwijkaan Zee aangespoeld eene in goeden staat verkeerendej boot (eikenhout), aan weer zijden gemerkt met eene gouden kroon op blauw veld. Woensdagavond vervoeg de zich bij wed. P. te Dedemsvaart een net gekleed heer, die te kennen gat, tot herstel van gezondheid eenigen tijd hier te willen wonen en daartoe ge legenheid zocht tot kost en inwoning. Men werd het over de voorwaarden en de nieuwe commensaal betrok dadelijk zijne kamer. Donderdag ochtend gaf hij voor eens te willen wandelen, leende van zija hospita een horloge (hij had het zijne toevallig niet bij zich) vroeg haar of hij maar even eene para- pluie uit den standaard zon meenemen, wat hem gaarne werd toegestaan en is niet teruggekomen. Per telephoon is van den kantoorchef aan het tramstation te Dedemsvaart dien avond bericht ont vangen op eene desbetreffende informatie, dat een persoon, overeenkomende, wat kleeding enz. betreft met den man in quaestie, was gezien op den weg naar Zwolle. Men meldt ons uit Heems- kerk. Donderdag had alhier onder een grooten toeloop van nieuwsgierigen, op het kas teel Assenburgh een kinderfeest plaats voor de leerlingen der beide scholen. Gever van dit feest, waarvoor de ver jaardag van H. M. de Koningin het motief was, was ZEd. Achtbr. Jhr. Ge vers, burgemeester alhier. Verschillende wedstrijden werden ge houden om prijzen, geleverd door den Heer Kerkhof! te Haarlem, die zeer naar genoegen waren. Ook voor het inwendige was goed gezorgd. Gulle pret en opgewekte vroolijkheid hecrschten algemeen. Aan het feest namen 400 kinderen deel. Op de reede te Delizijl is aangekomen het ramtorenschip Guinea ter handhaving der maatregelen tegen de cholera. Tot dusverre werd door hèt recherche-vaartuig in den dienst voor zien. Woensdagavond hadden te Dalen ongeregeldheden plaats, doordien de bevolking ontstemd was omdat er geen feest gevierd werd. In optocht, met fakkellicht en ketelmuziek, trok een bende knapen van ongeveer zo jaar door het dorp, schreeuwende en tieren de. Rechtstreeks ging het naar de wo ning van den heer Baning, hoofd der school. Omdat er ook geen schoolfeest werd gegeven, richtte zich de veront waardiging allereerst tegen hem. Nadat er veel leven was gemaakt, werden plotseling alle fakkels uitgedoofd en wierp men de ruiten in. Toen daarop de politie ernstig optrad, trok de bende af, doch keerde zich nu tegen de wo ningen van den eersten wethouder en den burgemeester. Ook hier was het wederom op de ruiten gemunt, en niet eer slaagde de politie er in den troep, die intusschen ook nog dronken gewor den was, uiteen te drijven, vóór nog bij een drietal andere ingezetenen even eens de ruiten waren ingeworpen. Bij de politie te Maastricht is aangifte gedaan van een diefstal van zilver ten nadeele van graaf Dumonceau, te Hocht (Belgisch Limburg). De dief oi dieven hebben gebrnik gemaakt van een feest, dat ter gelegenheid van de opening der jacht in het kasteel is ge< geven en waarbij veel zilver in gebruik were genomen. Gelukkig waren de kostbaarste stnkken reeds opgeborgen, waardoor de waarde van het ontvreem. de zich tot 2000 fr. bepaalt. Men verzekert dat de door Giolitti te houdea rede zal worden opgesteld in overleg met Crispi en Zanardeili. Tot voorzitter van den Senaat in Argentinië is Varda gekozen, met twee stemmen meerderheid boven den vorigen voorzitter Roca. Zooals bekend is, werd voor eenigen tijd gemeld dat Hodister met een aantal van zijn volgelingen door de Arabieren vermoord was geworden. Nu rijst echter de vraag, of het hoofd der Katanga^ expeditie werkelijk zulk een treuiig lot heelt ondergaan. Men vergete niet, dat Stanley, Emin Pacha en dr. Peters zoo dikwijls in kleuren en geuren als dood gemeld zijn en toch later bleken springlevend te wezen. De directeur van de maatschappij van den Boven Congo heeft een telegram gezonden, meldende dat de stoomboot Aartshertogin &ltphaniet 30 Mei Kin- schaffa verlaten heelt en na tot 5 Juli te Stanley falls te hebben gelegen thans te Stanley Pool is aangekomen. Had de moord werkelijk plaats gehad, dan had de kapitein van de stoomboot, toen hij te Stanley-falls was, er niet onkundig van kunnen blijven en zou zeker aan den directeur der maatschappij rapport hebben uitgebracht. Deze zou natuurlijk zulk een belang rijk nieuws onmiddellijk naar België overgeseind hebben. De directeur, de heer Delcommune, spreekt echter in zijn telegram geen woord over Hodister. Men heeft dus altijd nog reden te hopen, dat de ongelukstijdingen geen ware tijdingen zijn geweest. De paus heeft naar de Columbus-ten- toonstelling te Genua (eenige ethnogra phische merkwaardigheden uit de musea van het Vaticaan gezonden. De N*w York Herald verneemt uit Valparaiso, dat de nieuwe leening van Chili waarschijnlijk te Londen geplaatst zal worden. Estévo Serzedello is tot minister van financiën ad interum benoemd. Sept. W. C. H. Nieuwenhuijs Hamerslag 2. Drunen. - A. C. de Vlaming—Rebel z. Amst. - A. M. van WoerdenSmits d. Amst. Overleden: 30 Aug. Wed. A. Borren—Romeijn 61 j. Deil. - 31. W. F. Scbafer 29 j. Utreeht. - C. A. Mostert jd. 5 j. Baarn. - D. Bskes, Amst. - 1 Sept. K. J. Medemblik 61 j. Edam. - L. van Ekeren 53 j. Koog aan de Zaan. ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 6 Sept. 1892, des na middags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en Fuga. G. F. Handel 2. Sonate No. 5 a. Andante. b. Adagio. c. Vivace. 3. Fantaisie 4. Adagio uit 't Septet. 5. Finale. Ondergeteekende bericht bij deze dat hij als President van bovenge noemde Liedertafel bedankt heeft, en°acht zich verplicht in het alge meen zijn oprechten dank te betui gen, aan allen, die hem in deze betrekking gesteund, geacht en ge waardeerd hebben. D. BREMER. Haarlem, 1 Sept. 1892. J. S. Bach. Ttttsehel. Beethoven. 5! Bij gunstig weder: Gemeentelijk Muziekkorps, op Dinsdag 6 September 1892, s avonds 8 uur, voor de Leden es hunne Dames. HET BESTUUR. Burgemeeatar en Wethouders van Haarlem, doen te weten, dat van heden op alle werkdagen van des voorin. 10 tot des naroidd. 4 nar, tot 15 Sept. e.k. 's nam. ten are, ter gemeente secretarie ter visie zijn nedergelegd, de ingekomen verzoekschriften met de bijlagen vaalo. G. Posch, alfaier, om vergunning tot oprichting van eene koek-, banket- en suikerbakker^ in het perceel aan de Barteijorisstraat No. 40, knd. sectie C, No. 4677 2o. J. van Booren om ver gunning tot oprichting van eene harssmelterij in het perceel aan den Spaarndammerweg, kad. sectie G, No. 187; So. W. Rieu, om vergunning tot oprichting van eene koper- en blikslagerij, in het perceel aan de Anthoniestraat No. 36, kad. sectie D, No 6246 en dat op den veertienden dag na heden, zynde 15 September e.k. en wel des namiddags ten 2% nar op het Raadhui» der gemeente de gelegenheid zal worden gegeven, om ten overstaan van het Gemeentebestnnr of een of meer agner leden, bezwaren tegen het oprich ten dier inriehtingen in te brengen. Een Betlijnsch bankier, de beer Brook, is mei zijn gids genaamd Bick, op den 1 razogletscher van de Mont Grévola onder eca lawine van gteenen bedolven geraakt. De pastoor van Cnorgne heeft de lijken gevonden Het lijk van den heer Broek zal naar Berlijn worden overgebracht. De uitbarsting van de Etna is weder heviger geworden. Een vreeselljk spoorweg ongeluk is op de lijn langs de Hudson rivier gebeurd. De brug bij de New- Hambar was geopend voor eene stoom boot, toen juist een exprestrein in volle vaart aankwam. De brugwachter trachtte nog de brug te slniten, maar tevergeefs, De locomotief sprong over de opening heen, terwijl de rest van den trein tegen de brug stiet en vernield werd. De machinist, de stoker en een beambte in den postwagen werden gedood, ter wijl een conducteur eu twee andere beambten levensgevaarlijk werden ge wond. StoomuaartbariEhten. Het stoomschip Didamvan de N A. S. M., van Amsterdam naar New- York, passeerde Vrijdag 2 Sept. n. m. 3 u. 30 min., Lezard. Het stoomschip Edamvan de N A. S. M., van Rotterdam, arriveerde Donderdag 1 September te Baltimore, Het stoomschip Prins Willem 111 van Suriname naar Amsterdam, vertrok September van Havre. Het stoomschip Print Alexandervan Batavia naar Amsterdam, arriveerde Sept. te Suez. Aan Geabonneerden op dit Blad en hunne huisgenooien worden aan hei Bureau Kleine Houtstraat 9, op monde linge aanvrage de adressen medegedeeld waar de te Betrekkingen xljn ie bevragen Abonnés buiten Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending van posixegel, 1. Kinderjuffr. R. K. liefst hoven 80 j. tegen kost, inwoning, bewasaching. 2. Eerste mediste, zoor bekw. in het vak. E. Machine naaistars op een stoomfabriek van corsetten, boezelaars enz. 4. Directeur tegen hoog honorarium grond, kennis v. administratie. 5. Agent voor Nederland en België voor een firma te Parijs en Lyon in geweven goederen, modes, galanteriën, goede getuigenissen gevr. 6. Vertegenwoordiger voor een handelsinfor matiebureau, vereischtsgunstig verleden, net voorkomen, bescheiden doch wel bespraakt. 7. Jongmenseh, gunstig voork., met menschen' kennis en welbespraaktheid, teg. flinke provisie. 8. Agenten voor verk. con ante artikelen in Groningen, Friesland, Drente, Overijssel en Limburg, met bewijzen van soliditeit. 9. Agent v. politie te Maassluis, jaarwedde ƒ475, bekleeding 60, sellicit. flink uiterlgk en kunn. schrijven. 10. Sigaren sorteerder op een fabriek te Amst. 11. Snelpersdrukker voor kleurendrukeen lithograaf en aankomend lithograaf. 12. Meesterknecht in een smederij, zeltst. kunnende werken, met goede getuigen. 13. Meesterknecht op een kaohelmakerij van onbespr. gedrag. Zie vervolg Advertentiën in het Tweede Blad. van 21 Juli 1892. Woensdag 14 September 1892 zal ten overstaan van den Deur waarder A. GLASER publiek wor den verkocht, voor de Stallen van de Haarlemtche Tram waij-Maatschij, Baljuwslaan No. 4 alhier, des voor middags ten 10 ure, de 5e onaf gehaalde hoofdprijs in bovenstaande verloting, zijnde een Haarlem, 5 September 1892. J. H. VAN WEST Ja., Secretaris. HAARLEMSCHE Ingevolge aanschrijving van Bur gemeester en Wethouders van Haar lem, zal op den 7den September a s. hij de komst van H.H. M.M; de Koninginnen alhier, de dienst van de Tramway-MaatS, dien dag niet plaats vinden. Haarlem, 5 September 1892. Mr. W. JAGER GERLINGS, Voorzitter. J. H. VAN WEST Jr., Secretaris. Bevallen van eene DOCHTER Mevrouw A. J. THOMAS Persenaire. 3 Sept. 1892. Bij gunstig weer zal de campagne aan de suikerfabriek te Halfweg 20 Septembei omvingen; c-'_ dit j.ar Geboorten: i Sept. E. Jacobs— Sehornagel z. - J. R. Bruijnsteeuv. IJsseldijk z. - M. v. d. Voortv. Schie d. - 2. E. S. M. Serné—Kuijken d. - M. M. ten BoschKeerwolff d. - J. B. de RidderBouwer z. - W. Donker van Gelder z. - H. HoppeVoslamber z. - M. E. Joostenvan Eden z. - F. van Somerenv. Ekeren d. (leven loos). - 3. A. J. ThomasPersenaire d. Overleden 2 Sept. G. Kaakebeen— Corver 72 j. Ged. Voldersgr. - J. Ha- geboud 1 md. d. Ursulasteeg - J. Ha- geboud 18 d. d. Leidschevaart - 3. B. J. F. Breems 4 j. d. Anthoniestraat. FAMILIEBERICHTEN- Gehuwd: i Sept. Th. E. Drees en E. Stoffers, Amst. - 2. G. van Ginkel en C. S. H. Deurink, Den Haag. - W. A. J. Berlage en A. E. T. Lehman de Lehnsfeld, Den Haag. Geboorten: 31 Aug. A. van Zijp- Slotboom 2 a's. Klambir-Lima (Delf). - Heden overleed te Baarn onze geliefde Zuster en Be huwdzuster CATHAMA AHA MOSTERT, in den ouderdom van ruim 53 jaren. J. MOSTERT. J. C. MOSTERT— Kramer. Haarlem, 31 Augustus 1892. M. Bij deze heb ik de eer U kennit te geven dat ik door vertrek naai Nijmegen, mijne zaak als Lood- en Zinkwerker, aanlegger van Gas- en Waterleiding, aan den Heer H. KONING heb overgedaan. Onder dankzegging voor het ver trouwen, dat ik steeds in zoo ruime mate van U mocht genieten, beveel ik mijnen opvolger ten zeerste bij U aan. Met de meeste hoogachting UEd. dm. dienaar, G. VERPOORTEN. Haarlem, Augustus 1892. Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen bij het over lijden van mijnen geliefden Zoon, FREDERIK COENRAAD AN- THON BRUIJNS, betuig ik mijnen hartelijken dank. Wed. S. BRUIJNS— Lanoholt. Haarlem, 3 September 1892. Voor de vele bewijzen van deelneming ontvangen tijdens de ziekte en bij het overlijden van mijn geliefden jongsten zoon, betuig ik, ook namens mijne kinderen, mijn welgemeenden dank. Wed. J. VAN SANTÉ— Veldheeï. Haarlem. 3 Sent. 1892. M. Onder referte aan bovenstaande heeft de ondergeteekende de eer U kennia te geven dat hij de genoemde Lood- en Zinkwerkerjj, Nassau- laan No. 50, van af heden- an den Heer G. VERPOORTEN heeft over genomen en nevens zijne reeds be- ataande zaak voor eigen rekening zal voortzetten. Hij hoopt door eene nauwgezette waarneming der zaken, zich het vertrouwen door zijnen voorganger zoo ruim genoten, waardig te maken. Onder aanbeveling heeft hij de eer met de meeate hoogachting te zijn UEd. dm. dienaar, H. KONING. Loodgieter en Zinhoerker. Aanleg van Gas- en Waterleiding. Korte Zijlstraat No. 10. Nassau)»*? No.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2