BOTER. BOTER j. I mm k ii, Jan Rustige Probeer de prima lekkere B i N E NL A i\ D. GEMENGD NIEUWS. DE CHOLERA. Advertentiën. Bakenessergracht No. 13, Bezoek van HH. MM. de Koninginnen. Gevel-, Kamer- en Trottoir-Ver sieringen, I111S1111, Molenpad 3, Haarlem. T.A.DONNEE KL Houtstraat 62. Deutsche en Leldscbe Haarsnijden en Scheren, Scheermessen aanzetten 15 Cts. 62. Gierstraat. 62. H. VELDWIJK, Lange Heerstraat 31. Ctaisclie ffascti-Iiirictiiina. Stoom ververij. «*r. Houtstraat 86. Helmbrekersteeg. JÏÏLIU3 WUUF Co., 25, Korte Spaarne 25. Aan de Dienstboden! Poetspasta „DE SABEL". POETSPASTA „DE SABEL". executeur tot den dag der opening van het testament afgetrokken worden." Dit kapitaal, mynheer Ehrhardt, heb ik dus, zooals ik hierby constateer, n ter hand te stellen." De verontwaardiging van neef en nicht over deze onverwachte wending der zaak was grenzeloos, //Maar dat is een ware valstrik zeide de koopman. //Dat jonge mensch wist ook wel wat by deed." De notaris scheen een oogenblik to willen opstuivenmaar by bedwong zijn verontwaardiging en hield zijn ambte- lyken toon vol. ,/Dit jonge mensch," sprak hy, met sterken nadruk op elk woord, „wist er even weinig van als u. Die bepaling was alleen mij bekend." z/Maar waarom hebt u dat dan niet dadelyk gezegd?" riep Kunegonde, gloeiend van toorn, dat het voordeel haar ontgaan was. //Omdat ik dat, volgens myn instrue- tiën, niet mocht," antwoordde de notaris ,yen de erflater ook zeer juiflt berekende, dat het lot van den hond slechts op zoo'n wyze verzekerd kon zyn. Ik wil u ook mededeelen wat deeiflater daarby gedacht heeft. Hy was van meening//Iemand moet ik natuurlyk myn geld vermaken, en dat doe ik het liefst aan dengene, die het 't meest waard is. Hoe kom ik dat te weten Daartoe heb ik geen men- schenkennis genoeg. Das neem ik een proef. Ik denkals de een of de ander zich onbaatzichtig over mijn hond ontferm, kan ik hem, naar myn meening, voor den beste honden, en op die manier is de zwarigheid opgelost." Die manier scheen bizonder naar zyn zin te zyn, en daarnaar heb ik moeten handelen. Hier mede is myn taak afgeloopen. De gelden liggen in myn brandbost en kunnen dadelyk uitbetaald worden." z/Ja, wees maar zoo goed dat te doen," zeide Johan Veit, giimmïg. z/Dus ben ik werkelijk zoo ryk gewor den juichte Willem Ehrhardt//rijk geworden door zulk een onverdiende goedheidVeroorloof mij nu, mijnheer de notaris, dat ik mij met mijn hond mijn gelukshond een uurtje verwijder (de notaris boog); ik gevoel mij gedron gen den ouden heer op zyn graf een stille herdenking te wyden. Kom, Bello B. N. Onlangs deelde Be Stan daard mede, dat de Middernachtzending vereeniging een informatiebureau te Amsterdam zou oprichtenthans meldt het blad, dat dit bureau opgericht is. Het is geopend in overleg met de Amsterdamsche afdeeling van den Vrou wenbond, en heeft, ten doel inlichtingen te verschaffen tegen gevaren van ver leiding tot onzedelijkheid. Al het moge- lyke zal gedaan worden om degelijke inlichtingen in te winnen en te waar schuwen tegen eiken dienst of elke betrekking, waar het voor een meisje gevaarlyk is te wezen. Het adres van het bureau is Heerengracht 192, übld. Te Enkhuizen sloop Don derdag midden op den dag een persoon in een woning, terwijl alle leden van het gezin afwezig waren, met uitzonde ring van de vrouw des huizee, die zich achter op de plaats bevond. Toen deze weder binnenkwam, bemerkte zij aan voetstappen op den vloer, dat er bezoek was geweest en bij onderzoek bleek haar, dat er uit een kast een bankbiljet van ƒ60 en ODgeveer f 10 aan zilver geld was verdwenen. Hetis denche f-v eldwachter te Apeldoorn Vrijdag gelukt, twee jongens in hechtenis te nemen, die den rijwiel- fabrikant Burgers, te Deventer, elk voor een rywiel hadden opgelicht. Do veelbe lovende knapen, te Amsterdam en Nieuwer-Amstel woonachtig hadden bij den heer B. ieder een rijwiel gehuurd, en vertelden te heeten Keizer en Hof man, en te Apeldoorn te wonen. Te Nijmegen eu ook te Arnhem had den zij getracht hun machines te ver- koopen, en toen dit niet gelukt was, had den zij ze te Kleef beleend voor 20. De heer B., wegens het lange uitblijven oplichting vermoedende, stelde de politie in kennis van het feit, en door haar be leid waren de daders spoedig in hechtenis. Een der jongens had vroeger te Apeldoorn gewoond. Van het geld was het grootste gedeelte verdwenen. Donderdag geraakte te M y- drecht H. Stigter, die aan toevallen leed, bij het aardappeldelven te water. Zijne moeder snelde terstond toe om hulp te verleenen, doch de levensgeesten waren by haar zoon reeds geweken toen hy uit het water werd gehaald. Op de Noordseae kust is een Spaansch schip door Noordsche zee- roovers aangevallen en geplunderd. Van de bemanning werden 11 personen ge vangen genomen. Te Piguera, in Spanje zyn onder de troepen onlust en uitgebroken, tengevolge van mishandeling der solda ten door de officieren. Er zyn solda ten gedeserteerd. Tegen de officieren wordt eene vervolging ingesteld. De //Tunnel Power Company" is sedert 4 October 1890 bezig met het graven van een tunnel door de rots van den Niagara-waterval, met de bedoeling het water als beweegkracht aan te wenden. Van die tunnel is thans een lenete van 6000 voet gereed en 1000 voet moet nog gegraven worden. Van October 1890 tot heden heeft het werk behalve op de schafttijden geen oogenblik stil gestaan, want er werd gewerkt met een dag- en een nachtploeg. Iedere 24 uren worden er 1400 pond dynamiet verbruikt ten einde de rotsen te doen springen en gemiddeld zyn er steeds 800 werklieden aan den arbeid. Het dynamiet wordt in bevroren toestand aangevoerd en dan in een schuur, welke met heet water buizen verwarmd wordt, ontdooid. De tunnel loopt uit op een holte, waarin vier spiraalvormige raderen zyn aangebracht. Het kanaal, dat het water naar de holte in de rots voert, heeft een diepte van 12 voet, en een breedte van 100 voet. De onderneming van de //Tunnel Power Company" heeft de //Niagara Falls Hydraulic Canal Com pany" aangespoord het kanaal, dat zy reeds in gebruik heeft, tot een diepte van 12 voet uit te graven en op een breedte van 50 voet te brengen. De radenen zullen op de oevers van de rivier geplaatst worden, niet ver van de nieuwe tunnel. Er zullen zware batteryen van dynamo's aangewend worden om de ontzaglyke kracht in electriciteit om te zetten. Op deze manier hoopt deze maatschappij evenveel beweegkracht te verkrijgen, als de //Tunnel Power Com pany" door haar nieuwe tunnel. Een redacteur van de Graphic is op de Arolagletscher aan gevallen door een met een geweer gewapend persoon, die den redacteur van zyn portefeuille, welke f 1200 bevatte, beroofde. Gladstone is dezer dagen aan eeu arcadisoh gevaar ontkomen. Toen hij in het park van Ha warden wandelde, kreeg hy opeens eene koe in het oog, die kalm aan den kant van den weg lag. Gladstone naderde eenige stappen om naar het dier te kyken, dat daar in allen geval niet thuis hoorde, toen plot seling de koe opsprong, op den minister aanrende, hem tegen den grond wierp en op hem trapte. Gladstone trachtte weer op de been te komen zoo spoedig als hij koa en verschool zich toen achter een boom. Maar de koe galoppeerde hard weg. Gelukkig waren de horens van het dier zoodanig achterwaarts gebogen dat Gladstone daardoor niet was getroffen. Hy kwam trouwens, geheel zonder letsel, alleen met den schrik vry. De koe was, zooals later bleek, uit eene naburige pachthoeve losgebroken en had reeds een ander persoon aange vallen. Zy werd later gevangen en afge maakt. In een artikel over den voorspoed van blinden in Amerika haalt de New-York Weekly Herald daar van treffende voorbeelden aan. Te Bristol in Rhode Island is zekere Herreshoff, sedert zyn ryftiende jaar blind, het hoofd van een der bekendste scheepstimmerwerven. Hy ontwerpt plan nen en beoordeelt nieuwe machineriëo, loopt overal rond om bevelen te gevaD, alsof hij de beste oogen ter wereld had, Hy heeft honderden werklieden in dienst. 'Ie Milwaukee heeft de Evening Wis consin in William E. Cramer sedert 45 jaar een blinden hoofdredacteur, tevens grootendeols eigenaar van het blad. Ten gevolge van een ongeluk verloor hij als kind het gezicht en ten deele het ge hoor. Zijne courant, als weekblad door hem begonnen, is nu een der meest rendeerende dagbladen in het Noord- Westen. Sedert vele jaren dicteert hy ettelyke kolommen aan een snelschrijver. Met den eersten graad gepromoveerd, heeft hy met zyne vrouw Noord- en Midden-Amerika en ook Europa door reisd. Te Leyden (Wester-Massachusets) woont een rijk blindgeboren landbouwer Davenport. Op zyn 700 //acres" bouwland is hij volkomen thuis hij is een degelijk kenner en fokker van vee en zet dikwyls 100,000 dollars 'sjaar aan wol om. In eene onteigeuings-kwestie verdedigde hy met schitterenden uitslag zijne belangen voor een raad van scheidsiechters. Hy reist dikwijls naar Now-York on Boston en altijd alleen. Te Boston oefent de heer Coche, als klein kind door een onhandig geneesheer blind gemaakt, eene hospitaal-praktyk als specialiteit in hart- en lcngkwalen uit. Hy bestudeerde de ontleedkunde met zelf uitgedachte middelen. Daar er geen in relief gedrukte medische werken be stonden, moest hy zich alles doen voorlezen. Zijne examens waren bui tengewoon goed. Te Chicago heeft men zulk een blinden specialist in dr. Babcock. Een der meest bekende inwoners van SaiDt-Paul is de neer Kellogg, een blind weerkundige. Dertien jaar geleden ver loor hy het gezicht. Zyne vrouw en twee dochters honden hem op de hoogte en helpen hem in zyn arbeid. Op verschillende plaatsen van Noord Amerika heeft men 150 blinden, die den kost verdienen als pianostemmers, even zooveel muziekonderwijzers aan blinden instituten, 500 by particulieren, 100 organisten, tusschen de 15 en 20 com ponisten en uitgevers van muziek. Op IJsland is een beweging ontstaan om den band met Denemarken te verbreken, omdat Denemarken met de Zuidelyke staten van Europa door handelsverdragen byna niet in betrekking staat. Met Noorwegen is dit wel het geval en daarom kunnen de Noren de visch, die zy in de IJslandsche wateren vangenin Zuid Europa verkoopen. IJsland wil ook in dien handel deelen en dit is de reden, dat het zich wenscht aan te sluiten by Noorwegen De -Ftytzrobevathetvolgen do merkwaardige bericht. Zooals men weet, heeft de heer Dru- mont, de befaamde redacteur-uitgever der Libre Paroleeenigen tijd geleden een inschrijving in zijn blad geopend voor de hongerlijders in Rusland. Het ingeko men bedrag wilde hy nu dezer dagen doen toekomen aan den Rassisehen gezant, baron Yon Mohrenheim, maar deze weigerde het aan te nemen. Niemand begreep wat deze weigering beteekende van den gezant van het antisemietische ryk by uitnemendheid tegenover den redacteur van het antisemie tische orgaan. Het blijkt thans echter (altyd volgens de Figarodat de gezant aldus handelde op uitdrukkelijk bevel van den czaar. Het zou dezen nl. ter oore zijn gekomen dat een groot deel der inschryvers meer het steunen van het antisemitisme dan het verleenen van hulp aan noodlijdenden op het oog hadden eu dientengevolge gaf de czaar bevel om het bedrag van eene dergelijke //geruchtmakende en lichtzinnige inschryviag" (ongeveer 30,000 frs.) niet in ontvangst te nemen. Daarentegen werd aangenomen de opbrengst eener inzameling in een circus, waarby echter uitsltrtend Russenliefde in het spel was geweest. Moer dan 1,000,000 Mark schade is aangericht door een brand in de spoorwi genloodsen te Breslau. Behalve tal van werktuigen en materieel werden 120 a 150 waggons vernield. In Antwerpen zyn tot Vrijdag 55 choleragevallen voorgekomen, Er zijn 19 personen overleden, maar ook reeds 11 hersteld. Te Parijs werd een persoon zoo hevig door de cholera aangetast, dat hy overleden was voordat hy zyn naam kon opgeven.Er werden aldaar Donderdag 21 personen in de hospitalen gebracht, waarvan er reeds 10 overleden zijn. Al moge de epidemie slechts cholera nostras zyn zooals de geleerden verzekeren, ze is toch nogal hevig. Te Havre hadden 72 gevallen plaats, waarvan 33 met doodelyken afloop. In Petersburg treedt de cholera thans in zeer bedenkelijken vorm op, //droge cholera" noemen de geneesheeren deze, ziekte die met zeer weinig ontlasting gepaard gaat.De krachten der lyders nemen echter verbazend snel af. Te Berlijn heeft thans een arbeider de cholera gekregen, welke met een der eerst aangetaste cholera lijders te zamen gewerkt had. Er kon dus niet beweerd worden, dat hij de cholera uit een andere plaats had medegebracht. Te Jerxheim in Brunswyk is eene vrouw aan de cholera overleden die 3 dagen geleden uit Hamburg was gekomen. Zoo ook stierf te Coblentz een man, die van Hamburg kwam. Een dergelyk bericht komt uit Greifswald. De passagiers van schepen, die in de Ver. Staten aankomen, klagen over de strengheid der quarantaine en dringen aan dat de passagiers le klasse, die kunnen aanwijzeD, waar zij 10 dagen voor hunne inscheping vertoefden, van die quarantaiae vrij zullen worden gesteld Ook in Zwitserland houdt men een streng toezicht op alle personen, die de republiek binnenkomen. De invoer van sommige levensmiddelen, byv. schelvisch en kavi aar uit Frankryk, België en Rusland is verboden. De Engelschen, welke in Zwit serland vertoeven, reizen naar hun vader land, maar de Duitsehers begeven zich by voorkeur naar de hoogste gedeelten van Zwitserland. Te Weenen worden dagelijks alle hotels en logementen door geneesheeren geïnspecteerd. De regeering van Noorwegen heeft bekend gemaakt dat zy alle havens aan de Theems als besmet beschouwd. Vanwege het gezondheidsdepartement te New-York, wordt medegedeeld, dat een verdacht geval is voorgekomen in de benedenstad. De zieke was een Rus, onlangs aangekomen. De Inman-Stoomvaartmaat8chappy doet bekend maken, dat zij, wegens de cholera, geen landverhuizers uit Europa aanneemt gedurende de maand September. Een strenge quarantaine is te Montreal, ingesteld. Alle schepen uit besmette ha vens worden geweerd. In weerwil van het te Brussel, voor komen van eenige ziektegevallen die op cholera geleken, is de gezondheidstoestand daar zeer bevredigend, vooral ook in de benedenstad. In de laatste dagen zyn in het hospitaal St. Jean geen zieken op genomen die eenigzins verschijnselen van cholera vertoondon. Vele reizigers verzoeken uit eigen beweging en dringend dat hun goederen zullen worden ootsmet, hetgeen hun wordt ingewilligd. In het Staatsblad te Madrid, staat een besluit waarbij aan de Traosatlantische stoombooten verboden wordt, besmette havens aan te doen. Te Barcelona is de gezondheid uit stekend. Te Bolliogton, in de nabyheid van Macclesfield, is Vrydag eene vrouw aan cholera overleden.Dit is het eerste cholera geval is Cheshire. Het bestuur der //Red Star Line" heeft aangekondigd, dat het vervoer van landverhuizers tusschen Antwerpen en New-York Philadelphia wordt gestaakt, ten gevolge van dequarantaioemaatrege- len, door de regeering der Vereenigde Staten van Noord-Amerika aangekondigd ten opzichte van de paketbooten, die landverhuizers naar de Amerikaansche havens vervoeren. De Opinion meldt, dat choleragevallen zyn voorgekome i te Boom, by Antwerpen. Sedert verleden-Vrydag zyn 7 personen aangetast, van wie 3 zyn overleden. Uit Weenen wordt gemeld dat de dienst voor alle passagiers-treinen van en naar Duitschland is geschorst. De Vrydag bekend gemaakte opgaven te Rouaau zyn: in het Hotel-Dieu 26 zieken, 2 sterfgevallen in de gevange nis Bonne Nouvelle 2 sterfgevallen te Sotteville 5 zieken; I sterfgevalte Darnetal 1 sterfgevalte Gissel 3 zieken, I sterfgeval. VERKOOPLOKAAL kunnen dagelijks goederen wór den ingebracht en worden op ver langen van huis afgehaald. N. D. DE LEUR, Makelaar. met PlantenGuirlandes VlaggenTrofeënIllumi- neerglazen, enz., enz., door BLOEMIST, Bekroond met lsten en 2den prijs op de Tentoonstelling te Sche- veningen. GROSSIER IN SPECIALITEIT in Abonnement goedkoop, Immer iemand te huis. van 50, 55 of 60 Ce^t de 5 ons en zij zal u bevallen. BIJ MAGAZIJN FABRIEK S£ a a r l e m. Specialiteit tot het verven van Amenblementstoffen. Uitatoomen van alle voork. mende Kleedingstukken. Handelaren in alle soorten van Turf, Hout, Vlam-, Machine-, 8mee- en Kachelkolen, Gas-, Giet- en Distellatie Coke, An- thracietkolen, beuken Houts kolen, Houtskool- en Bruin kool-Br iquetten, tot concurree renden prijs. De Heer HERMAN DAM ta Amsterdam schrijft Juni 1892 het volgende Wat is de reden dat uwe handen dikwerf zoo groezelig zien, terwijl ge toch den geheelen dag in water werkt en ze buitendien nog zoo dik werf wascht? Als ge de verschillende lijnen en poriën uwer handen naziet, zelf» kort nadat ge ze gewasschen hebt, is het u dan niet dikwerf opgeval len dat het is of die lijnen en po riën weer vuil zijn Welnu, niettegenstaande al uw handenwasachenis deze donkere groezelige aard niet uit uwe handen verwijderd en als ge een oogenblik dacht dat dit wel zoo was, dan ver- gistet gij u deerlijk, want werkelijk was uw hand niet schoon en zal zonder aanwending van voor de huid hoogst nadeelige chemische produc ten niet licht goed schoon worden. En wat is nu de reden daarvan? Wel niets anders dan het vette poets- goed dat ga gebruikt bij het zooge naamde droogschuren. Vermijdt alle poetsgoed dat aan gemengd is met vettige bestanddee- len en eene napoetsing met krijt noodig heeft om het vet weder van het gepoetste te verwijderen het metaal wordt door slechte poets middelen opgelost en deze vette op lossing trekt in uwe poriën en massa's water zijn niet in staat het daaruit weder te verwijderen. Wilt ge weder knappe, schoone en zachte handen krijgen, vraag dan bij uwen kruidenier, drogist of koperslager in plaats van vettige poetsmiddelen, de nieuwe drooge Wanneer ge daarmede gewerkt hebt, kunt ge uw handen met een voudige zeep en water weder prach tig schoon wasschen en het dooru gepoetste heeft een niet te beschrij ven prachtigen glans in plaats van het vettige waas dat zich anders weder zoo spoedig verspreidt over het werk waaraan ge zooveel tijd hebt besteed. De POETSPASTA „DE SA BEL" laat ook geen vettig zwart, of krijt van napoetsen, in naden en lofwerk achter De aanwending van de Poetspasta „De Sabel" is zoo zindelijk en dood eenvoudig, dat men de doeken er voor gebruikt, weder kan uitwas- schen. Voor glas, kristal en spiegels neemt men een katoenen doek, maakt die in gewoon water of jenever nat, wrijft daarmede eenige keeren over het stukje Poetapasta en wrijft daar mede bet voorwerp in, daarna neemt men een drooge wollen of flanellen doek, waarmede men flink nawrijft, op spiegels of ruiten en schiiderij- glas altijd in eene draaiende be weging. Voor koper en andere metalen precies dezelfde bewerking, hetzij met water, jenever, spiritus, bran dewijn of terpentijn. De eerste keer kan het gebeuren dat ge niet geheel tevreden zijt, dat komt omdat dan nog het vette van vorige poetsmiddelen op het koper vastzit, een tweede bewerking met de Poetspasta „De Sabel" zal u ver wonderd doen staan van het prach tige resultaat. Vraag echter overal Alleen het wettig gedeponeerde merk „De Sabel" dat ge onder en bovsn in de stukjes gedrukt ziet, is de echte Poetspasta „De Sabel". Want zooals met alle werkelijk goede dingen, bestaat k reeds hiervau veel waarielooie namaak. Let duB goed op dat men u geen andere levert dan de eenige echte POETSPASTA „DE SABEL". In eiken soliden winkei verkrijg baar.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 7