PUBLICATIE. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. J)c familie garesfoof. XOe Jaargang. Dinsdag 6 September 1892. No. 2814. ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIËN: STADSNIEUWS. Een groote teleurstelling. Bekendmaking. FEUILLETON HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door liet geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37j. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSuccParijs 31 bis Faubourg Montmartre. Burgemeester en Wethouders der gemeente Haarlem, doen te weten, dat tengevolge van het uitstel van het bezoek van Hare Majesteiten de Koninginnen aan deze gemeente de van hunnentwege gedane ken nisgevingen buiten werkiDg worden gesteld Mitsdien zullen de verschillende bureaux der Gemeente-Secre tarie op Woensdag 7 Septem ber e. fc. op de gewone uren ge opend zijn en zal de wekelijk- sche Veemarkt als naar gewoonte gehouden worden op de Oude Groenmarkt, terwijl ook het Ste delijk Museum op het Raadhuis dien dag voor het publiek toegan kelijk zal zijn. De toegang tot dat Museum zal van heden af weder plaats vinden door de Groote Zaal van het Raad huis. Tevens geven Burgemeester en Wethouders kennis, dat de van ge meentewege gemaakte toebereidse len voor de plechtige ontvangst van Hare Majesteiten in den bestaanden toestand zullen blijven totdat het Koninklijk bezoek zal kunnen plaats vinden, hetgeen waarschijnlijk zal geschieden, zoodra het gevaar voor verspreiding der cholera-ziekte door samenbrenging van veel menschen, zal geweken zijn. Haarlem, 5 September 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd E. A. IORDENS. De Secretaris A. A. LAND. Haarlem, 3 Sept. 1892. Bij koninklijk besluit is bij de d.d. schutterij alhier eervol ontslag verleend op verzoek aau den heer E. A. W. Pauw, kapitein, en zijn benoemd tot kapitein de heer P. J. E. Lefèbvre, tot 3e luit. de heer A. E. J. M. Siakel en tot 20 luit. de heer J. D. Sickler. Naar wij vernemen zal de ambachts school den i5<lon October e. k. op fees telijke wijze geopend warden. De mi nister heeft de benoeming van den heer Van Erkel als directeur goedgekeurd. Men zal dus nu met het samenstellen van het overige personeel voor de inrichting kunnen aanvangen. Zondagmorgen berichtten wij per bul letin het navolgende „Wegens de dreigende cholera 13 het bezoek van HH. MM. onze Koninginnen uitgesteld. Misschien komen Hare Majesteiten einde September of October." Eenigen tijd daarna kon men op ver schillende punten in de stad eene publi catie vinden aangeplakt, die het, vol gende behelsde De Burgemeester van Haarlem brengt ter kennisse van de ingezetenen dat hij tot zijn bizonder leedwezen hedenmorgen ontvangen heeft het volgende telegram De geneeskundige inspecteur van Zuid- Holland, dr. W. P. Ruysch en de lijf arts van Hare Majesteit de Koningin dr. Van Tienhoven ontraden op dit oogenblik het bezoek aan Haarlem. Tot groot leedwezen van Hare Majesteit de Koningin-Regentes moet Hoogstdezelve daarom het bezoek aan Haarlem uit stellen. Worden de omstandigheden gunstiger dan zal het bezoek wellicht nog einde September of einde October kunnen plaats hebben. De Secretaris van H. M., (w.g.) DE RANITZ. De Burgemeester van Haarlem, (w. g.) E. A. IORDENS. Haarlem4 September 1892. Voor ons. allen is dit eene bittere teleurstelling die evenwel niet viel te ontgaan. Weliswaar gingen Zondag ge ruchten dat de burgemeester bij HH. MM. audiëntie had gevraagd, om alsnog intrekking van het noodlottig, besluit te verkrijgen, maar ieder die nadenkt kon begrijpen nat dit niets meer dan een gerucht mocht heeten. Een vorstelijk bezoek wordt niet gemakkelijk beloofd, maar evenzeer niet spoedig afgezegd. Men heeft zich afgevraagd, wat de reden kan zijn, die den inspecteur van het geneeskundig Staatstoezicht en den lijfarts van Hare Majesteit, kan hebben bewogen om de Koningin-Regentes het bezoek aan Haarlem te ontraden. In het officieel telegram wordt van cholera geen melding gemaakt, doch wg meenen te mogen volhouden, dat viees veor cholera de genoemde medici tot hun ongunstig advies heeft bewogen. Wij stellen ons voor, dat de inspec teur Dr. Ruijsch, vreezende dat door groote opeenhooping van menscheömas- saas, die zich noodwendig bg het ko- ninklgk bezoek te Haarlem zoude heb ben voorgedaan, het gevaar voor cho leraverspreiding zou worden vergroot, gemeend heeft in 's lands belang te moeten doen, wat hij gedaan heeft. De vraag zal wellicht bij velen rijzenwaarom heeft de inspecteur dat dan niet een week eerder gezegd, daar toen toch het choleragevaar eerg -ooter dan geringer was In antwoord op deze vraag voegt eene kleine inlichting. Dr. Ruijsch is pas sinds eenige dagen als tijdelijk -inspecteur opgetreden in de plaats van Dr. Carst, die sinds laDgen tijd ziek is, en wanneer men nagaat dat een zoodanig besluit door H. M. de Koningin-Regentes maar Diet zonder rijp overleg kon genomen zijn, dan wordt het duidelijk, dat de late afzeg ging aan Dr. Ruijsch niet mag worden geweten. Men heeft uit het telegram van Harer Majesteits Secretaris willen op maken, dal Koningin Wilhelmina zelve ongesteld zou zijn, maar dit is niet aannemelijk, daar in dat geval het advies van den lijfarts voldoende zou zijn geweest en men bezwaarlijk van gunstiger omstandigheden had kunnen gewagen. Intusschen hoort men in de gansche stad over niets anders spreken. En geen wonderDe feestdag waarop men zich zoo verheugde, is in het water ge vallen. Rijk en arm heeft naar zijn krachten bijgedragen tot de versiering van de stad en, volgens eene vertrouwbare taxatie, is een bedrag van zestigduizend gulden door gemeentekas en particulie ren deels uitgegeven, deels verschul digd. Of wg thans Hare Majesteiten in het laatst van deze maand mogen ver wachten Wie zal het zeggen. Ook wanneer de cholera in ons land niet toeneemt, zal allicht de inspecteur over drie weken dezelfde reden hebben omthet bezoek af te raden, als thans. Wat een be zoek in het eind van October betreft, ons klimaat leent zich in dien tijd zeer slecht tot een rijtoer in een open rijtuig, welke eenige uren duurt. Intusschen blijft de versiering van wege de gemeente aangebracht, voor zoover die gereed istot nader order staan. De twee eerepoorten wor^ den drie meter uit den grond dicht getimmerd, de gaspijpen voor de illu minatie aan het Stadhuis worden gelegd en de groote hal op het Stadhuis blijft zooals die nu is. Maar wat moet de burgerij doen Zal de firma Beijnes, die hare fabriek op koninklijke wijze wilde tooien en met al hare toebereidselen gereed is, die weer opbergen Moet de firma Van Diesen en Kerrebgn hare prachtige eerepoort weer omver halen Zullen de duizenden, die hunne gevels wilden sieren met groen en bloemen, dit een voudig op den aschbelt laten werpen? Moet men trachten van den Burge meester vergunning te krijgen em tóch dezen Woensdag feest te viereD, de stra ten te versieren en de illuminatie te ontsteken Men zou kunnen feestvieren ter eere van de Vorstinnen, zij het dan ook zonder Haar. Maar het behoeft geen betoog, dat deze feestviering iets mats en geforoeed zou hebben en het eenige voordeel zou zijn, dat men althans eenig genot kad van wat gekocht en meerendeels reeds betaald is. Een lid van de commissie uit de tweede Groote Houtstraat, de heer H. van Ek Jbz., heeft heden aan Burge meester en Wethouders toestemming gevraagd, om Woensdag het feest te doen doorgaan, voor zoover de parti culiere versiering en illuminatie betreft. De burgemeester evenwel heeft dit ontraden. Z. E. A. ia van meening, dat er veel kans bestaat dat Hare Majesteiten einde September nog zullen komen en raadde daarom aan, alles te bewaren en evenals de gemeente doet, alle toebe reidselen te staken tot nader. Natuurlijk schuilt de groote zwarig heid in de onmogelijkheid om bloemen en de raoeielijkheid om groen lang te bewaren. Reeds is de Vleeschhal en de kelder daaronder gevuld met sparregroen bestemd ter versiering van Kruisstraat en Barteljoristraat, De heer Van Ek koesterde nu het plan, de verschillende commissies uit de straten hedenavond te 10 uur bij een te roepen tot eene vergadering in de bovenzaal van Montagne om hun dit antwoord van het Gemeentebestuur mede te deelen. Van een deskundige vernemen wij, dat men het langst afgesneden groen kan bewaren door de ondereinden in wa ter zetten en het nu en dan met water te besprenkelen. Wij vernemen ook nog dat de eere poort door den heer Kerrebijn in de Gierstraat aangebracht, voor eerst niet zal worden afgebroken. Mochten er onder onze lezers zijn, die uit het telegram zouden opmaken, dat het gevaar voor cholera in Haarlem grooter zou zijn geworden, dan kunnen wij tot hunne geruststelling zeggen, dat de gezondheidstoestand niets te wen- schen overlaat. De commissaris der Koningin in Noord-Holland, jhr. mr. J. W. M. Scho- rer, bezocht hedenmiddag de fr?ai ver sierde fabriek van de firma J. J. Beijnes, terwijl later ook de burgemeester Mr- E. A. Iordens, de reeds vergevorderde toebereidselen in oogenschouw nam. Een en ander blijft nog tot morgen staan, doch wordt Woensdag wegge nomen, daar het natuurlijk voor den gewonen arbeid in de fabriek zeer hin derlijk is. Aan belangstellenden zal de firma Beijnes zeker gaarne morgen toe gang verleenen. In onze beschrijving van den nieuwen winkel der firma A. van der Laan Co. is abusievelijk als een der leveran ciers genoemd W. H. J. van der Kamp. Dit moet zijn W. A. J. van de Kamp, bovendien leze men in plaats van G. Hessels G. Wessels. Men meldt ons uit Zandvoort van 3 September Hedenavond werd namens een zeven tigtal ingezetenen van Zandvoort aan den oud-burgemeester, mr. Engelberts en zijne echtgenoote, respectievelijk aan geboden een stok met gouden knop, waarop de wapens der gemeente [Zand voort én van Z.E.A. gegraveerd waren en eei: randschrift luidende „Van Zand- voorfsche vrienden aan mr. P. N. En gelberts Burgemeester 1887—1892" en eene eikenhouten schrijftafel. Bij de cadeaux behoort een album, waarin de naraen der gevers. De heer P. van der Mijé, eerste wethouderwaarnemend burgemeester, sprak het eohtpaar toe en wees erop hoe mr. P. N. Engelberts bij zekere kringen impopulair was ge worden, alleen toch door steeds flink voor zandvoortsche belangen op te ko men en den kleinen man te steunen tegen gezagsaanmatiging der grooten. Aan mevrouw Engelberts bracht hij den dank der bevolking voor alles wat zij steeds voor armen en bedrukten ge daan had. Hoogst aangedaan dankten de heer Engelberts en zijne echtgenoote de leden der commissie voor de eer en vriend schap hun bewezen. Aan de te Sloterdijk gehoüdëïrhard-—- draverij namen 9 paarden deelde fraaie en kostbare prijs en premie werden behaald door H. Hoogland en G. van Beem Hzn. Aan de ringrijderij werd door 18 dames deelgenomen, van welke de dames J. van Eikeren, M. van Zeem en L. C. Ravenhorst prijs en premiën verwierven. Aan de openbare lagere school aan den Overtoom (Sloten) zijn benoemd tot onderwijzer de heer R. ten Cate te Apeldoorn en tot onderwijzeres mej. W. C. Tijl te Schiedam. 8) HOOFDSTUK IV. Van Fiaulein von Holtzhausen vernam Philip in den [loop van hun reis verscheidene bizon derheden betreffende miss Lee. Nu zij meerderjarig was geworden keerde zij terug naar haar vroegere woning in Rewtham om daar blijkbaar te blijven, en waarheen zij ook haar tante Chambers had willen bepraten baar te ver gezellen, zonder succes evenwel, daar de dame te veel aan Jersey was gehecht om het te verlateD. Na een lang verblijf op het eiland, waren de twee meisjes boezemvriendinnen geworden, en deze vriendschap had geleid tot een aanbod van Maria Lee aan Fraulein von Holtzhausen om tot gezelschap bij haar te komen wenen, een voorstel, dat laatstgenoemde zeer aangenaam was. Het noemen van den naam van miss Lee had aangename herinneringen bij Philip opgewekt, herinneringen, die in andere omsUnóigheden wellicht op zijn gemoed gewerkt konden hebben, maar nu onder den invloed van de blauwe oogen der fiere Duitsche was het hem onmogelgk om aan iemand anders dan aan haar te denken. „De reis is veel te spoedig voorbij," was de geheime gedachte van beiden, toen zij op het perron te Ro»- ham uitstegen. Alvorens zij echter afscheid van elkaar hadden genomen, kwam een jonge dame met een vlugge gestalte, een zonnehoed op en gekleed in een japon, rood met wit, op het per ron aansnellen. „Hilda, Hilda, hier bén ik 1 Hoe gaat het. Welkom hier," en zij wilde haar welkomstgroet met een kus bezegelen, toen haar oog viel op Philip, die dicht in de nabijheid stond. „O, Philip 1" riep zij met een blos op hare wangen uit, „kent gij mij niet? Ben ik veel veranderd? Ik zou u overal herkend hebben, en het doet mij genoegen, verschrikkelijk veel genoegen u weer te zien (vergeef mij dat woord, maar het is zoo heerlijk om „verschrikkelijk" te kunnen zeggen, zonder door tante Cham bers te worden berispt). Denk eens aan, in drie jaren hebben wij elkaar niet ontmoet. Hoe zie ik er uit? Denkt gij, dat gij nu nog zooveel van mij zult houden als vroeger?" „Mij dunkt, dat gij nog hetzelfde lieve meisje zijt van vroeger," gaf hij ten antwoord; „gij zijt liever geworden en toch is het niet mogelijk, dat ik nog meer van u houd dan vroeger." „Ik geloof, dat men u te Oxford komplimenten heeft leeren maken, Philip." antwoordde zij, en bloosde van genoegen, „het is echter onzin van u om te zeggen, dat ik er lief uitzie, want ik weet, dat het niet zoo is" daarna vertrouwelijk om zich heen kijkende om te zien, of zij ook door iemand geh rord kon worden (Hilda was ia gesprek met een kruier over haar bagage) „Kijk eens naar mijn neus en gij zult spoedig van gedachte veranderen. Hij is breeder en stomper dan vroeger. Ik ben van oordeel, dat het lot mij met mijn neus een poets heeft gespeeld. Ha! daar komt Hilda. Is zij niet mooi! Zulk een schoonheid zult gij toch ook wel bewonderen. Zij heeft niet zulk een neus als ik. Kom, breng ons maar naar het rijtuig. Gij wilt toch wel met ons meerijden en morgen bij ods komen lunchen Het ver heugt mij zoo weer terug te zgn in mijn vroeger huis, vooral wat betreft den tuin 1 Het leven is kort, zijne genoegens vluch tig, zooals tante Chambers altijd zeide; ik wil er dus zooveel mogelijk van genieten. Ik heb gisteren uw vader gezien. H$ is ondanks zijne verschrikkelijke oogen, een goede oude man. Ik heb mij in mijn leven nog nooit zoo gelakkig gevoeld als nu, Vaarwel. Een uur dus." En zij was weg en liet Philip in gedach ten verdiept achter. De ontvangst thuis was voor Philip hartelgk en geruststellend. Hij vond zijn vader aanmerkelijk verouderd naar zijn uiterlijk maar nog even flink in zgne houding als altijd, en blijkbaar verheugd hem te zien. „Het doet mij genoegen, dat gij weer terug zijt, mijn jongen," zeide hij. „Gij komt hier de u toekomende plaats innemen. Als gij mij aanziet, dan zult gg beseffen, dat het niet lang meer zal duren, of gij zult mij opvolgen. Ik voel wel, Philip, dat het niet lang meer met mij zal duren. Twee en tachtig jaar, het is een flinke leeftijd om dien te bereiken. Ik heb mijn tijd gehad, en al mijne zaken geregeld, en moet nu voor een ander geslacht plaats maken. Ik heb mij gisteren door den ouden Jakes doen vergezellen en hem mijn graf aangewezen. Er is een lief, klein plekje naast den steen, die volgens anderen de plaats aanduidt,

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1