BINNENLAND. Letteren en Smut* POLITIEK OVERZICHT. DE CHOLERA. üe taal der Apen. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal 8 dezer niet plaats hebben. De senaat der universiteit van Amsterdam is voornemens het stu diejaar 189293 te openen in eene openbare vergadering op Dinsdag 20 September a. s., des namiddags te 3 uur, in de Aula der Universiteit. In die ver gadering zal de rector magnificus ver slag doen van de lotgevallen der uni versiteit in het afgeloopen studiejaar en aan zijn opvolger, prof. C. M. Kan, zijne waardigheid overdragen. Tot het bijwonen hiervan worden alle belang stellenden in het hooger onderwijs uit genoodigd. Sedert eenigen tijd zijn on derhandelingen gevoerd tusschen de gemeentebesturen van Sloten en Am« sterdam voor eene wenschelijke verla ging der tolbrug te Sloterdijk. In de laatst gehouden raadsvergadering van Sloten werd door den voorzitter raede- gédeeld, een schrijven te hebben ont vangen van den Raad van Amsterdam, waarbij deze zich verbond den bouw der brug a 5000, voor zijne rekening te nemeD, plus de kosten van onderhoud, tegen eene jaarlijksche vergoeding van de gemeente Sloten van f 250, mits Slo ten dan ook de bediening der brug be kostigde. De raad van Sloten heelt zich met deze bepalingen vereenigd. Men hoopt dus dat spoedig eene draaibrug de thans bestaande gevaarlijke brug zal vervan- gen- Op de „U r a n i a" die te IJmui- den in quarantaine lag, hebben zich onder de bemanning, sedert het sterf geval op 29 Augustus, geen ziektever schijnselen voorgedaan. Het stoomschip is Zaterdagavond van de quarantaine ontslagen, waarna het onmiddellijk naar Amsterdam opstoomde. Naar aanleiding van een vroeger bericht over de uitbetaling op het postkantoor te 'sHage van post wissels, die vervalscht waren, wordt ons thans medegedeeld, dat de daarvoor gebruikte stempels in Duitschland zou den zijn vervaardigd en dat aan onze re geering daarvan zou kennis zijn gegeven, ten einde een onderzoek dienaangaande in te stellen. (D.) De vicepresident van het uitvoerend comité der Scheveningsche Sporttentoonstelling, de heer Van der Oudermeulen, is tot president en het lid de heer Ruijs, tot vicepresident van dat comité benoemd. De commissie voor het ge zin van den verslagen agent R. v. d. Berg te Rotterdam, heeft tot dusver ontvangen f 2062. Voor het geneeskundigon- derzoek van reizigers, komende uit Duitschland, zijn de officieren van ge zondheid Sleeswijk en Van der Harst tijdelijk gedetacheerd te Groesbeek en te Zevenaar, ten einde aan die grens sta tionsdienst te doen. In beide deze plaatsen wordt voor rijkskosten een barak in gereedheid ge bracht, ten einde choleralyders of hen, die verdacht worden aan die ziekte te lyden, onmiddellijk te isoJeeren en te behandelen. Het verder reizen van zoo danige reizigers is verboden. Daar er te Deventer her haaldelijk 's avonds groote volksoploopen plaats hebben en Vrijdagavond zelfs ruiten werden ingeworpen, waardoor de openbare orde in de gemeente is ver stoord, heeft de burgemeester, ingevolge art. 187 der gemeentewet, eene veror- ordening vastgesteld en doen afkondi gen, waarbij het verboden wordt deel te nemen aan volksoploopen en samen scholingen, en met meer dan vijf per sonen tegelijk over de openbare straat te gaan. Het houden van openbare vergaderingen zonder bestemming van den burgemeester wordt mede verboden. De verordening is terstond in werking getreden. (Da wanordelijkheden moesten hoofd zakelijk worden toegeschreven aan de vijandschap tusschen socialistische en anti-socialistische werklieden, waardoor herhaaldelijk ernstige vechtpartijen dreigden.) Vr ij dagavond kwamen per trein van Gladbach, bestemd voor Ant werpen, te Roermond voorbij 100 land verhuizers uit Hongarije. De maréchaus sees begeleidden hen van de Pruisische tot de Belgische grenzen. Aan de tus- schenstations werd hun belet den trein verlaten. Iemand uit Hamburg die te Smilde bij zijne familie kwam logeeren, is daar onder quarantaine gesteld. Het huis, waar hij eerst zijn intrek had ge nomen, is ontsmet. Omtrent het nieuwe gewrocht op let terkundig gebied van de schrijvers van z/De Doofpot" geheeten „De Groote Trom" meldt het Bbld. het volgende: Het was moeilijk voor de schrijvers van wNaar een Eiffeitoren" en „De Doofpot" het succes van het vorige jaar te overtrefleu, dac nog altijd opgewekt voortleeft in het straatgezang. Is het thans onmogelijk gebleken Hoe dit te zeggen na de eerste voor stelling van „De groote Trom" in het „Salon des Variétés", die, wat het ook in het 3e ea 4e bedrijf te veel mogen hebben (want gedrongenheid is niet de fout van het nieuwe stuk) ongetwijfeld beter in elkaar zit Er is meer samen hang dan in de „Doofpot" en de tekst is doorlaopcnd geestiger. De „ball.de van den Boef" is Brederoo'sch der 19e eeuw, en het „draailied van Foezel' schijnt bestemd het lied te| worden, dat het „Broodje met kaas," ja zelfs „Dien der, diender!" kan doen vergeten. Daarbij is de muziek, die door den componist J. J. T. Renard samengesteld en jgeschikt is, alleraardigst en woidt verdienstelijk gespeeld vooral door de heeren Poolman, Pilger, De Blauw, Smith, en de dames Joh. Wertweijn, Julia Ude en Poolman Huijsers. Zooals 'tin een revue Het is dol, 't is onzinnig, onmuzikaal, maar verzet er u eens tegenEen geluk is, dat de woorden die er bij gemaakt zijn, er volkomen bij passen. Dan nog dit. Er is nog iets uit „De Doofpot" te voorschijn gekomen, nl. electrisch licht. Het Salon de Variétés is de eerste Amsterdamsche schouwburg, die electrisch verlicht wordt. Daaraan alleen is het te danken dat er Zaterdagavond in het stampvolle zaaltje niemand gesmolten is. Inhoud van Semptrv trens van 2 September: Een nieuwe Volksbloem? Impatiens glauduligera. Nieuwe Fuch sia's, met een afbeelding. Gomphrc- na's in den open grond. Aardbezie Laxton's noble. Naweeen 's Lands Plantentuin te Buitenzorg. Tectori- utn. Wat de Olijfboom opbrengt Ned. Maatschappij voor Tuinb. en Plant kunde. Vergadering der Bloemen- en Planten-Commissie op 24 Augustus 1892. Afdeeling Leiden en omstre ken. Weeknieuws. Verschill. me- dedeelingen. Vraagbord. Ontvan gen Prijscouranten. Weêrsgesteld- heid. JInhoud van het Nederl. Tuin bouwblad. Uw aller gewrochten Mooi tot matjes gevlochten". past, wordt alles en nog wat behandeld. De leiddraad is reclame, belichaamd in dr. Bambi, den dokter, de heilsoldaten. De kwakzalverij, krankzinnigenverple ging, vrouwenemancipatie, de midder- naehtzending, de nieuwe belastingen, gemeenteverordeningen (als het vroeg sluiten der kroegen, die daarop tot sociëteit" worden verheven) worden gehekeld en het vinnigst wordt bij dat alles een aanval gedaan op de Neder- landsche bedaardheid. Of de trom ge roerd, de belas ingea verhoogd, de dij ken doorgestoken, ,de cafés gesloten, toestanden veranderd maar niet verbeterd wordende Nederlander blijft er koud om en betaalt, verhuist, laat zich ver drinken. „Zij pruttelen, maar ze koken niet". Dit is overdreven, maar daarvoor is 't ook tooneelwerk. De populaire agent Foezel (de heer Pilger) is onverbeterlijk. Hij komt geheel friseh met een geheele reeks nieuwe moppen op de planken. Voor het verrassende reclamescherm werd de decorateur de heer J. D. G. Grootveld ten tooneele geroepen. Tot de vermaarde personen, die er een beetje bij de haren bijgesleept zijn, behoort de roeier Ooms, die als de dij ken zijn doorgestoken, allen redt. Vermeld moet nog worden, dat net zeeziekmakende „Tararaboemdiee," dat in Londen een epidemie is geworden en waarvan nu ook te Weenen gevallen zijn voorgekomen, groot succes had. RECHTSZAKEN. Voor de rechtbank te Dordrecht ver scheen Zaterdag op het zondaarsbankje een echtpaar uit Charlois, beschuldigd van moedwillige brandstichting. De echtelieden B. hadden door achteruit gang besloten den boel in brand tc ste ken. Alles was bij eene Maatschappij wel wat boven de waarde verzekerd, Niets gemakkelijker dan petroleum, Dat gevaarlijke vocht werd op verschil lende plaatsen gestort, en nu was niets meer noodig dan de olie aan te steken, Toen het daartoe kwam deinsde beiden veoc de misdaad terug. Ten laatste echter werd een gloeiend strijkijzer ge- genomen, daarmede slingerende, vielen er stukjes vuur uit, en de rest laat zich denken. Beide bekenden volmondig, evenals bij de instructie. Door een aantal ingezetenen uit Charlois, Barendrecht IJselmonde, enz. was een verzoek tot de rechtbank ge richt om beschuldigden zoo licht moge lijk te straffen. Het O. M.. de daad beoordeelende, wees op het ernstige van het feit, maar wees ook op het zeer gunstig verleden der beklaagden. Hij vorderde voor ieder eene gevange nisstraf van vyf maanden. Diep bewogen waren beklaagden bij het hooren van dien eisch. heeft, alvorens naar Konstantinopel terug te keeren, een onderhoud gehad met prins Ferdinand, die hem verzocht, aan den sultan zijn dank te betuigen voor de belangstelling die de vorst in de bulgaarsche tentoonstelling had be toond en hem ook de betuiging zijner trouw over te brengen. Er wordt inde laatste dagen in Bulgarije gesproken over een mogelijk bezoek van prins Ferdinand aan Konstantinopel. Ook in Oostenrijk zijn de groote najaars-manortvres afgekommandeerd. Het waren de oefeningen die bij Fünf- kirchen moesten plaats hebben en de keizer zelf heeft order gegeven, dat die niet zullen doorgaan. President Carnot vertrok Zaterdag met Ribot naar Chamberg. De heer de Freycinet is naar Aix les Bains gegaan. Deze diplomatieke vacantie is wel laat genomen. De Engelsch-Indische regeering zal binnenkort eene nieuwe expeditie van 4000 man zenden naar de Zwarte Ber gen, tusschen Afghanistan en den Indus. Het gewezen opperhoofd der aldaar wonende stammen, is nl., in strijd met het verdrag, noch uitgeleverd noch ver bannen. De politieke toestand in Argentinië is, volgens de Standardweinig ver trouwd. Men vreest een militairen op stand. Evenwel heeft de gevangenne ming van elf officieren, die aan de sa menzwering te La Plata hebben deel genomen, de gemoederen wat bedaard, De Senaat van Hamburg heeft doen weten aan den gemeenteraad van Hanover, dat het toezicht op de reizi gers, die Hamburg verlaten, ingesteld zai worden, zoodra de militaire genees- heeren, wier hulp ingeroepen is, aange- komen zullen zijn. Volgens een regeeringsorgaan zijn tot op at Aug. in Rusland 107,644 personen aan de cholera overleden. De Hamburger Nachrichtcnverloor drie zyner redacteuren aan de cholera. Zaterdag is kde post uit Denemarken Berlijn niet aangekomen. De post- directie maakt bekend, dat de stoom- pakketdienst over Lubeck en Straalsund tengevolge der quarantaine gestaakt is en dat het verkeer over Warnemunde- Gjedser op een schip per dag daarheen en 'snachts terug beperkt wordt. Te Berlijn Is de in- en doorvoer van boter uit Hamburg of uit den omtrek, onder bedreiging v.n twee jaren gevan genisstraf, verboden. Naar het schyat (maar het bericht behoeft nadere bevestiging) zou de Paus trachten om den tegenwoordigen eersten minister van EngelandGladstone gunstig te stemmen jegens Frankrijk. Dit zou zeker een beteekenend feit wezen, daar Gladstones voorganger lord Salisbury zyne sympathie had naar de zijde van Italië en Duitschland. Lord Roseberry, die tengevolge van zijne benoeming tot minister, als voor zitter van oe „Imperial Federation League" moest aftreden, is vervangen door den heer Stanhope, die in het kabinet-Salisbury de portefeuille van oorlog had. Zoo ziet men in de wereld wisselwerkingen. Uit Marokko wordt gemeldDe caid der cavalerie van het leger des Sultans, die bij de jongste ontmoeting met de Anghera's gevangen genomen werd, is op last van Hamam losgelaten. Vier Anghera's zyn in het kamp der keizerlijke troepen gekomen en hebben verscheidene ossen aangeboden, als tee- ken van hunne onderwerping aan den Sultan. Djemal Bey, de buitengewone ver tegenwoordiger van den sultan te Sofia. Volgens de ofifcieele cijfers zijn er ia de afgeloopen week in Parijs 112 personen overleden aan „diarrbee- ongesteldheid." Voor het overige neemt de epidemie te Parijs af. De cijfers van den 21a Augustus tol den 3m zija als volgt: 7-141219-23 2922-17-15-n.In Parijs worden evenals in de andere steden de wijken der arme klassen het zWaarst bezocht. Vooral in het Quarries de la Roquette heerscht de cholera sterk. In Tetschen (Bohemen) komen dage lijks ongeveer 200 landverhuizers aan; meest Slowenen, die over Hamburg willen verhuizen. Aangezien daar echter geen tusschendekspassagiers meer worden aangenomen, is het waarschijnlijk dat al die personen weer terug zullen komen hetgeen het gevaar voor cholera niet weinig zal doen toenemen. De nachttrein uit Rusland overLem- berg is voorloopig opgeheven, met het oog op het gevaar voor cholera. De doorgaande treinen van Frankfort en Keulen naar Milaan en Genua zijn opgeheven. De reizigers moeten te Chiasso en te Luino overstappen. De slaapwaggons loopea in 't geheel niet meer. In de beide genoemde plaatsen wor den reizigers uit Duitschland genees kundig onderzocht. Te Tabris in Perzië is de vrouw van den Franschen consul aan cholera ge storven. De zieken liggen daar soms uren lang in de straten, voor men ze wegdraagt. In Teheran is een correspondent van eenige Franscfie bladen een man van 27 jaar, aan de ziekte bezweken. Te Charlottenburg is de zoon der weduwe Angerstein (die aan cholera overleed) aan dezelfde ziekte gestorven. In de gasthuizen te Parijs z^n Zaterdag 59 personen opgenomen, die aan chole rische ziekten lijden, en 42 overleden. De houding van den gemeenteraad van Hanover, die een volledige ont smetting heeft geëischt van de goederen der reizigers, welke Hamburg verlaten, wordt in geheel Duitschland goedgekeurd. Tot Zaterdag breidde zich de cholera daar uit. Alle bals en concerten zijn echter op last der politie verboden. Onder dit opschriit meldt het Hbld. het volgende. Dr. Garner, omtrent wien wij in der tijd mededeelden, dat hij op reis zou gaan naar Afrika, ten einde de taal der apen te bestudeeren, heeft thans een werk te Londen bij Meinemann in het licht gegeven. In 't algemeen tracht de schrijver daarin te betoogen, dat elke apenstam een afzonderlijke taal bezit, dus dat er niet, cooals hij vroeger dacht, één groot apeo-volapuk bestaat. Daarbij deelt hij tal van aardige bij zonderheden en proefnemingen mede, welke laatste de pbonograaf vooral hem uitstekeode diensten bewees. Zoo plaatste hij twee apen, een man nelijk en een vrouwelijk dier, in afzon derlijke kooien, terwijl zij vroeger steeds als echtelieden tezamen hadden gewoond. Hij ving in den phonograaf eenige klanken op, die het wijfje had geuit en bracht een phonograaf toen aan het werk vlak voor de kooi van den echt genoot. Mijnheer ging op eens recht overeind zitten, tiok een gezioht dat de grootste verbazing uitdrukte en stak door de traliën zijn arm in den pkoncgraaf; kortom: hij gaf ondubbelzinnige teekenea van verbazing en blijde verrassing. Maar dr. Garner verhaalt nog merk waardiger proeven, waarvan wij de vol gende hier mededeelen. „Bij een vaa mijn bezoeken aan Chicago," aldus vertelt hij, „leunde ik tegen een apenkooi in den dierentuin aldaar en uitte het geluid dat, volgens mijne proefnemingen, in de taal der Capucijaer apen waarschijnlijk „melk" beteefcende. Hij keerde zich om en keek mij aan en, teen ik het geluid.eenige malen herhaalde, antwoordde hij zeer duidelijk met hetzelfde geluid. Ook nam hij den schotel op waaruit hij gewoonlijk melk dronk, bracht dien naar de traliën en uitte het woord toen w ;der zeer duide lijk. Toch had ik hem geen melk laten zien, evenmin als eenig voedsel, be opzichter der apen bracht het dier op mijn verzoek wat melk. Hij dronk die begeerig op, keek mij aan, hield zijn schotel op en uitte het woord weer. Ik weet zeker dat hij, telkens als hij melk wilde hebben, hetzelfde geluid maakte, Een andermaal s«heen dr. Garner's aap te zijn beleedigd en scheen zich zeer gekrenkt te achten. .Ik weet niet waarin de beieedi- ging bestond maar de houding en de uitdrukking van het gezicht zoowel als de toon waren vol uitdrukking. Hij zat in een gebogen houding met zij u linker- haud den rechterpols vasthoudende en hij redeneerde heel vlug maar op be scheiden toon. De uitdrukking van zijn gezicht viel niet te miskennen. Na eenige oogen blikken hield hij plotseling op en scheen toen hetzelfde twee- of driemaal te herhalen; hij scheen een toenaderig waar het gebeente van onzen stamvader Caresfoot rust, die den „Stal der Caresfoots" heeft geplant, en daar wensch ik te rusten in goed gezelschap. Vergeet dat niet, Philip, wanneer de tijd eenmaal fs gekomen. Er is ook nog plaats voor een ander, wan neer gij die voor u zelf wilt houden, maar wellicht geeft gij den yoorkeur aan den grafkelder." „Gij moet nog niet van uw dood spreken, vader. Nog verschei dene jaren kunt gij immers leven." „Neen, Philip, misschien nog een of twee jaar, maar niet meer dan twee; misschien een maand, ja misschien geen dag meer. Mijn leven hangt nu aan een draad." En hij wees op zqn hart. „Dat kan iederen dag blijven stilstaan, wanneer het maar even wordt aangedaan. Wat ik u zeggen wil, Philip, ziet gij die kast Doe ze eens open. Ziet gij daar die flesch met een kurk er op, en een rood etiket? Goed, welnu, als ik weer een hartaandoe- ning kryg (sedert gij weg waart, heb ik er reeds een gehad zooals gij weet, en ik was er bijna bij bezweken) zoek die dan zoo spoedig mogelijk en geef er mij de helft van te drinken. Het is een zeer krachtig middel en de oude Caley zegt, dat als ik het by den eerstvolgenden aanval niet inneem het met „Devil" Caresfoot ongetwijfeld zal zijn afgeloopen," en hij sloeg met zijn stok krachtig op den eikenhouten vloer. „En dus, Philip, wilde ik gaarne, dat gij u volkomen op de hoogte steldet met de inrichting van het landgoed, zoodat gy, wanneer ik gestorven ben het beheer kunt overnemen. Ik hoop, dat gij altijd voorzichtig zult zijn en een goed toezicht zult houden. Vergeet niet, dat een groote bezitting, zooals deze, een heilig pand is. „En nu zijn er nog twee zaken, waarover ik u bij deze ge- schihte gelegenheid gaarne wilde spreken. Ten eerste heb ik bemerkt, dat de verstandhouding tusschen u en uw neef George niet al te best is, en dat doet mij leed. Gij hebt n altijd van George een valsche voorstelling gemaakt, ec gemeend, dat hij slechte plannen koesterde. Gij kunt u in niets meer vergissen dan in dit vermoeden. George is een beminnelijk jongmensch en de eenige zoon van mijn geliefden broeder. Ik wenschte wel, dat gij dit in gedachte wildet houden, Philip gij weet, bloed is dikker dan water en wanneer ik er eenmaal niet meer ben, dan zijt gij beiden de eenige Caresfoots. Gij zijt misschien van meening, dat ik van plan ben George ten koste van u rijk te maken, maar dat is niet zoo. Neem dezen sleutel en open daar mee de bovenste lade van de secretaire en geef mij dan dat pakje. Dit is mijn testament. Als gij het wilt inzien en het kunt begrijpen hetgeen meer is dan ik kan dan zult gij be merken, dat ik alles aan u nalaat, met uitzondering van de hoeve te Holston, die drie hoeven in Essex, welke ik twee jaar geleden heb gekocht en dan twaalfduizend pond in geld. Na tuurlijk is zooals gij weet Abbey House en het land onmiddel lijk cr aan grenzende vastgemaakt erfgoed sinds verscheidene geslachten is het altijd de gewoonte geweest om het als erfgoed vast te maken. Leg ze nu maar weer weg. En nu ten slotte nog Philip, ik zou u gaarne getrouwd willen zien. Ik zou voor mijn dood nog gaarne grootvader willen zijn. Gaarne zou ik willen, dat gij met Maria Lee huwdet. Ik houd veel van het meisje. Zij stamt at van een goede oude familie uit Marlabire onze familie is in het jaar 1703 door een huwelijk met de hare ver. bonden. Bovendien zou haar bezitting een groote aanwinst vooi u zijn. Zij is bovendien een verstandig meisje, en lief genoeg voor eene vrouw. Ik hoop, Philip, dat gij er over zult na denken." „Ja, vader, maar misschien wil zij my wel niet hebben. Ik ga mor gen bij haar lunchen." „Ik geloof niet, Philip, dat gij daarvoor bevreesd behoeft te zijn, maar ik zal u niet langer ophouden. Geef mij een hand, mijn jongen. Gij zult misschien nog wel eens vriendelijk van uw vader denken, wanneer gij zijn plaats hebt ingenomen. Ik hoop dat Philip. Wij hebben reeds verscheidene malen oneenighcid gehad en somtijds had ik ongelijk, maar ik heb steeds mijn plicht jegens u willen doen, mijn jongen. Vergeet niet om mor gen bij den lunch de geschikte gelegenheid u ten nutte te maken." Philip verliet de studeerkamer van zijn vader diep getroffen door de vriendelijkheid en achting, waarmee hij was toegespro ken, en niet weinig verlicht nu hij ontdekt had, dat zijn positie met feetrekking tot het opvolgen in zijn vaders rechten veel gun* stiger was dan hij vermoedde, terwijl de kansen van zijn neef George veel slechter waren. [Wordt vervolgd-)

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2