baarmaking te geraoet van het rapport, door den heer Dirksen uitgebracht. Men meldt ons uit Amster dam Het Amstel hotel met zijne dépen dances, waartoe o. a. behooren het café „Continental4* en het nieuwe hulptele graafbureau, zijn thans geheel voorzien van clectrisch licht, dat door de directie in eigen beheer wordt geleverd. Om dit fraaie, maar nog kostbare licht te ver krijgen, was een groote installatie noo- dig, er moesten worden aangebracht lampen met leiding en toebehooren, twee dynamo's voor de opwekking van den stroom alsmede twee stoomwerk tuigen, twee ketels enz. de laatste in een daarvoor naast café „Continental" ge plaatst gebouw. De electrische installatie werd geheel geleverd door de„ Allgemeine Electricita'.sgesellsehaft," te Berlijn. De machines (systeem compoundmet, Ryder's expansie schuiven) werden ver vaardigd door de Ned. Fabriek van Werktuigen en Spoorwegmaterieel (voorm. Koninklijke Fabriek). De ge lijkmatige gang aan deze werktuigen, waarvan er een met den daaraan ge- koppelden dynamo steeds stil ligt en tot reserve dient, wordt in hoofdzaak ver kregen door een regulateur met stoom energie onmiddellijk op de expansie- schuif werkende. Het electrischt licht straalt den be zoeker zoowel binten als buiten het gebouw met zachten, rüstigen glans tegen, Vódr den ingang heelt men een ballon met koolspitsen, het ©verige licht wordt verkregen door gloeilampjes. De in richting levert door den zorgvuldigen aanleg hoegenaamd geen gevaar op en de spanning van den stroom is hoogstens van 60 tot 70 volts. Met vele andere groote gebouwen, winkels enz. in de AmBtelstad is dus ook het Amstel-hotel weder voorgegaan in de zich mter en meer baanbrekende toepassing van het electrische lieht. Wij hebben de vorige weck melding gemaakt van booze geruchten die omtrent een der groote magazijn- houders te Amsterdam waren verspreid en by onderzoek geleid hebben tot opsporing van den zegsman tot erkenning van dwaling en tot een boetedoening in den vorm van een gift voor een weldadig doel. Thans geeft ons een stadgenoot kennis van een soortelijk geval, hem overkomen, In een naamloos verspreid stuk, dat met den typewriter is vervaardigd, heeft men zijn moraliteit als koopman, eerst in Indië en later hier, aangetast. Hij toonde ons tevens 18 verklaringen naar aanleiding van die aantijging hem verstrekt. Daaronder zijn er van zeer hoog geplaatste personen die met hem in Indie in aanraking zijn geweest en van welbekende firma's en anderen die hem, hetzij in Indiü, hetzij hier in zaken hebben leeren kennen, en alLn zeer gunstige getuigenissen omtrent hem afleggen. Ook hij is dus het slachtoffer van dwaling zoo niet van erger. Ebld. Een moordaanslag is Woens dagmorgen gepleegd te Amsterdam in een huis in de Spoeksteeg. Eene juf frouw die in het perceel No. 1 een bierhuis houdt werd door een 33jarigen man die een glas bier stond te drinken, onverhoeds met een mes in het onderlyf gestoken. Bewusteloos viel zij neer en meer dood dan levend naar het Bin nen gasthuis gebracht. De dader is terstond in hechtenis ge nomen en zal zich wegens zijne gruwel daad voor den rechter te verantwoorden hebben. Wat velen misschien wei zullen hebben verwacht, is thans een feit geworden. De zich noemende Goo- lam Kader, arabisch oogarts, is uit Amsterdam verdwenen, met nalating van schulden en wat oude kleeren, waaronder zijn „schitterend" arabisch kostuum. De politie spoort hem en de dame, die hem vergezelde, op. Het gerucht loopt, dat de burgemeester te 's Hage, ook de meeting ia de openbare lucht, aankondigd tegen 18 September, wegens den algemeenen gezondheidstoestand heeft verboden. Uit Den Haag meldt men: De walvisch te Bcheveningen staat in brand luidde het Woensdagavond laat. Het gerucht bleek overdrevenvan het houten gebouw, dat de houten walvisch omringt, is een gedeelte, dat als woning van den directeur diende, in vlammen opgegaan, maar de sche- veningsche brandweer met een paar spuiten, geholpen door de brandkraan van „Seinpost", slaagde er in het voort woekeren van het vuur tegen te gaan he; wxlvischach-.ig koffiehuis met den geheelen voorgevel en gedeelte van den zijgevel te behouden. Gelukkig was er geen wind, anders had „Seinpost" veel te lijden gehad. Thans is het slecht aan ééa kant wat geblakerd en bracht de brand slechts tijdelijk storing in de voorstelling aldaar. Maandag is aan de Ned. Gist- Spiritusfabriek te Delf een bru tale diefstal gepleegd. Terwyl des avonds omstreekt acht uur in het gebouw „De Gemeenschap" in het Agnetapark eene vergadering werd gehouden en de park wachter zich aan de voorzijde van het gebouw bevond, haalden eenige per sonen aan de achterzijde uit den kelder drie zakken, gevuld met koperen 1 pers platen welke in de fabriek bij de ver vaardiging van gist worden gebruikten zonder voorkennis der directie in ge noemden kelder waren geborgen. De dieven die zich met hun buit in de richting der schietbaan achter de tent verwijderden, werden evenwel achter haald door den parkwachter. Maar voor dat deze een der personen kon herken - ontving hij zulk een slag voor het hoofd dat hij in de sloot geraakte. Toen hij zich weder op den kant had ge werkt en in staat was oio hulp te roepen, waren de vogels gevlogen met achter lating van twee zakken. De zaak is in onderzoek bij de politie, aan wie indien het verhaal van den parkwachter juist is het zeker wel niet moeilijk zal vallen de daders te ontdekken. DeSftsehe Ci..) Woendag heeft zich te Winschoten een vrij ernstig geval van cholera nostras" voorgedaan.Eene onge veer 4ojarige vrouw werd Dinsdagavond ongesteld en is Woensdagmorgen over leden. De noodige maatregelen tot ont smetting zijn terstond genomen. Op de werkplaatsen der Staatsspoorwegen te Tilburg zijn deze week verschillende werklieden ongesteld geworden en van hun werk huiswaarts gebracht. Ook Dinsdagochtend werd weder een 2ijarige werkman plotseling ongesteld en dadelijk naar de ouder lijke woning vervoerd. De ziekte nam zéo hevig toe, dat de jongeling dien nacht overleden is. Naar men verneemt, is door een dokter cholerine geconsta teerd. Het lijk is Woensdagmiddag ter aarde besteld. De kleederen en het beddegoed, zijn verbrand, de woning gedesinfecteerd en verder zijn de noo dige voorzorgsmaatregelen in de werk plaatsen genomen, Een man te Zutfen bood aan een joegen van 12 jaar een paar centen, indien hij er io slaagde een duif van het dak van een huis te halen. De knaap beproefde het, wilde zich. boven gekomen, aan den schoorsteen vasthouden, doch weldra liet een steen los en de jongen viel van de betrekke lijk aanzienlijke hoogte met hoofd naar beneden op den grond. Eenige uren daarna bezweek hij. Te Vessera had Zondag eene hevige vechtpartij plaats tusschea drie lieden uit Oorschot en eenige belhamels uit Vessem. De oorzaak sohijnt eene oude veete te zijn tusschen stroopers. Een der Vessemschen is deerlijk met 't mes toegetakeld. De burgemeester die de orde wilde herstellen, moest het duur bekoopen daar hij alle zijne tanden verloor, door de hevige slagen hem toegebracht. De maréchaussé^ van Oor schot heeft de belhamels uit beide gemeenten in verzekerde bewaring ge steld. In de gemeente Haren heb- ben zich verscheidene gevallen van typhHs voorgedaan, waarvan een paar reeds met doodelijken afloop. Eene vereeniging van tuin lieden uit de Beemster, leden van de tuinbouwvereenigiDg B. en O., zal Vrij- B ij het uitvoerend comité, dag 9 dezer een tentoonstelling openen der Sporttentoonstelling bestaat, men zegt, het plan tot het doen spelen van eene partij schaak met levende stukken. Dit zou plaats hebben na afloop der kolfwedstrijden. Naar aanleiding van het bericht over den te Haarlem waarge nomen maanregenboog, wordt ons me degedeeld dat dit verschijnsel in den zelfden avond van Zondag 4 dezer eveneens is gezien te Scheveningen door eenige personen, die met de stoomtram van xi.a naar het station der Hollandsche Spoor te 's Hage gingen. De boog was gedurende den geheelen rit zichbaar, en teekende zich scherp af tegen den hemel waaraan slechts weinig wolken dreven. Regen viel er daar toen niet. Op som mige oogenblikken werden de kleuren in den boog gezieD, en kon met name het rood duidelijk worden onderscheiden. get volgende wordt ons uitBeetster- zwaag van 7 September gemeldt: Een allerzonderlingst natuurverschijn sel werd gisterenavond omstreeks 9 uur door den brugwachter van Veenebuurt (tusschen Gorredijk en Beetsterzwaag) en door 2 aldaar passeerende schippers opgemerkt. Bij helderen hemel zagen zij de maan in eene slingerende beweging, eenigzins te vergelijken bij het heen en weer gaan van een vlieger. Het verschijnsel hield naar hunne schatting 10 15 minuten aan. Af. R. Ol. Omstreeks te 5 uren Woens- dagnamiddag is te Rotterdam de dien ochtend naar de barak op het exercitie terrein wegens Aziatische cholera ©ver- gebrachte Jan Hogendoorn overleden. van bloemen, planten, vruchten enz. in „De Tuinbouw" aldaar. De feestelijke opening heeft plaats 's namiddags te 2 uur, met een raatinée van het sted. muziekkorps van Alkmaar. Des avonds wordt een openingsrede uitgesproken door den heer De Beucker van Ant werpen. Een wielerwedstrijd en andere feestelijkheden zullen Zondag plaats hebben. Uit Hamburg isonsoniangs geschreven, dat men iu en om leer looierijen bevrijd is gebleven van besmet ting. Thans wordt ons gemeld, dat in Indie wel eens leder of lederasch met goed gevolg tegen de ziekte is gebezigd. De vraag wordt er bijgevoegd, of hierin niet een vingerwijzing is gelegen om in de bacteriologische laboratorio na te gaan, of het looizuur tot het vernietigen van smetstoffen kan dienen. (H. bid.) Lettsrsn en Kunst. en derde afdeelingen een eersten prijs hebben bekomen; 40. een internationale afdeeling, „division é'earcellenee„; f5,. een internationale hoogste afdeeling, division d'honneur." Sarah Bernhardt moet hebben ver klaard, dat zij van de reis naar Holland zou afzien, indien costumes en deeors aan de grenzen moeten worden gedesin fecteerd. De kosten der reis worden per dag op circa 7000 frs. geschat Sarah zelf moet 3000 frs. per avond hebben. De hertogin van Alva, die ver leden jaar een boekdeel„Bloemlezing van documenten van het Huis Alva" uitgaf, liet nu een tweede deel„Hand schriften van Christophorus Columbus en Amerikaaosche papieren" verschijnen. De papieren, welke vooral in deze dagen, nu men het vierde eeuwfeest der ontdekking van Amerika viert, van belang zijn, bleven, naar de Hertogin verhaalt, door een gelukkig toeval be waard. Zij lagen jarenlang in het archief der Alva's samengepakt met het op schrift „waardelooskan vernietigd worden." Uit dat pak haalde de moedige nakomelinge van den „IJzeren Hertog," na het doorworstelen van veel onlees baars, 47 documenten, welke, zooals alleen reeds blijkt uit de namen Co lumbes, Mendez, Sebastian Cubeto, Velazquez, Cortes e. a. van groot belang zijn. De meeste zijn uit de i6« eeuw, maar eenige va» de belangrijkste dag- teekenen uit het laatst der 15e eeuw, als o. a. de instructie» van den koning en de koningin voor kapitein de Aguado, om over te brengen aan den eersten admiraal (Columbus). Die instruetien betreffen voornamelijk het verdeelen van levensmiddelen ia het nieuw-ontdekte gebied. Bq dat verdeelen kwamen zulke misbruiken voor, dat „men verscheidene menschen van honger liet sterven." Het is verrassend, dat in die rqkc, vrucht bare landen de ontdekkers vele ontbe ringen moesten lqden en dat zij dikwijls gebrek hadden aan de noodigste levens middelen. Op de keerzijde van dat stuk staat, door Columbus eigenhandig geschreven: „Hier is opgeteekend, wat mij Jaan Aguado in Indie, krachtens een mij overhandigd legitimatiebewijs uit naam van hunne Koninklijke Hoogheden, mededeelde. Indië, November 1495." A and. Brood- en Meel fabriek te 's-Hage 13e Oblig. Ned. Fabr. vaa Werktuigen en Spoorweg mater iëel „100 Aand. Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft. 122 Gert. Vereenigd Bezit van Hyp. Amer. Sp.-Obl. Rest. bew f 7o. RECHTSZAKEN. De rechtbank te Rotterdam deed Dinsdag uitspraak in de zaak tegen L. I. A., koopman aldaar beklaagd van het opzettelijk verkoopen en afleveren van waren, die op hare verpakking valsehelijk zijn voorzien van het merk waarop een ander recht heeft. De recht bank overweog, dat ter terechtzitting niet is gebleken, dat bekl., toen hij de dagvaarding gestelde afzending en afle- vering van doosjes met pakjes pudding, poeder bewerkstelligde, wist dat Jos. Ph. Nord voor het door deze onder den naam Thomson's puddingpoeder inden handel gebrachte puddingpoeder recht zou heboea verkregen krachtens inzen ding, inschrijving en publicatie overeen komstig de wet op het merk, waarvan de nabootsing is de dagvaarding wordt vermeld. Dit niet bewezen zijnde, oor deelde de rechtbankdat het alzoo onbewezen is, dat de beklaagde, zooals hem in de dagvaarding is ten laste gelegd, het daar bedoelde ieit opzettelijk zon hebben gepleegd, en sprak hem mits dien vrij. 103 ™3% f 120. Omtrent den nationalen en interna tionalen zang wedstrijd, dien de Zang- vereeniging „Kunst en Broederschap" te Amsterdam, directeur Anton H. Tierie, leeraar aan het conservatorium van de Maatschappij t. b. d. Toonkunst op 6, 7 en 8 Mei 1893 zal houden, is voor- loopig vastgesteld: Er zal zijn i°. een afdeeling voor Nederlandsche Vereeni- gingen, die nog nimmer bekroond waren; 2°. een afdeeling voor Nederlandsche I schappij Vereenigingen, die nog geen eersten prijs 1 Aand. Kon. Ned. Locaal behaalden; 30. een afdeeling voor Neder- j Spoorweg - Maatschij. te landsche Vereenigingen, die in tweede 1 Apeldoorn. Financisele Msdsdselingen. Het Weekblad van Broekman en Honders bevat o. a. de volgende op gave van minder courante of incourante fondsen, in de week, tot den datum van 6 Seatember ioopande, door hun tnschenkomst verhandeld. Aand. Amsterdamsche Voorschotbank 103 pet. Aand. Incasso Bank. Aand. Nederl. Zuid- Afrik. Maatsch. voor Vaste Goederen Aand. Landaanw. o. d. vlakte v. h. Zw. Diep (Mij. ter bev. van). 80 Aand. Ned. Mij. van kunstmatige Oesterteelt te Bergen-op-Zoom 38-40 r Aand. Nederl.-Indische Gas-Maatschappij te Rot terdam 94% y Aand. Ned. Ind. Land- bou w-Mij. (Winst-Aan deden f 20. Aand. Oost-Ja va Cul tuur-Maatschappij 101-105 Aand. Samarangsche Cultuur-Maatschappij n Aand. Sinkep Tin-Maat- (Opr.-Aand.). fS 4%. 5° KOLONIËN- BATAVIA, s Aug. In een extra-bijvoegsel van de Java Cl. is opgenomen het verslag van den resident van Menado omtrent zijne de uitbarsting van den vulkaan Awoe ondernomen reis naar de Sangi-eilanden en twee vervolg rapporten omtrent den toestand aldaar. Blijkens een vam den civielen ea militairen gouverneur van Atjeh en On- derhoorigheden ontvangen telegraphisch bericht is op 31 Juli jl. bij hetaanbre ken van den dag de vijandelijke verster king Kota baroe bq Segli door den postcommandant met een detachement van 2 luitenants en 75 80 bajonettei overrompeld en daarna in brand ge stoken. De vijand vluchtte met achter lating van zes dooden, terwijl van onzi zijde geene verliezen werden geleden. Volgens bericht van den residen van Amboina werd in den nacht vai S op 6 Juli jl. te Kajeli een licht» schok van aardbeviag gevoeld in d< richting van O. naar W. Een van dea gouverneur vu Celebes en Onderhoorigheden ontvan gen rapport meldt, dat in den n&ch van 13 op 14 Juli jl. te Saleier een» vrij hevige aardschuddiog werd waar genomen, die minstens tien secondei duurde, en dat op ongeveer hetzelfd» rijdstip ook te Maros een aardschol werd gevoeld. Aan de Ja/eabode werd dan 30e» Juli uit Medau geseind: Volgens een gistci en alhier ontvan gen bericht is Nja Makam uitEdi naa deze residentie opgerukt. De residen en de militaire commandant verirekkei heden met eene mobiele kolonne a Bindjei naar Beneden-Laagkat en Bil tang. Dit bericht wordt aangevuld doo hetgeen in de JDeli CL van 23 Ja voorkomt, dat namelijk te Medan dade lijk eenige ongerustheid ontstond toei men hoorde dat Edi door 400 Atjeher onder Nja Makam werd bedreigd. D bende heeft waarschijnlijk bemerkt d» tegen Edi niets te beginnen was en daarop verder getrokken. Van den aanvoerder zegt de DeliCi HOOFDSTUK VI. Arme Maria Het duurde eenigen tijd alvorens Philip een besluit had geno men of hij zyn afspraak met Hilda zou houden of Biet. In de eerste plaats begreep by, dat hot een nogal gevaarlijke handelwijze was, want als eene samenkomst by maanlicht met zulk een be koorlijk meisje miss Lee ter oore zon komen, dan kon dit tot verwikkelingen aanleiding geven, maar vooral was het gevaarlyk omdat als zy hem eenige teederheid bewees, hy innerlyk wist, zichzelf dan niet te kunnen vertrouwen, hoezeer hy ook reeds aan een ander gebonden was. Op een en twintig jarigen leeftjjd kan men zy» genegenheid niet straffeloos geweld aandoen, ten opzichte van hetgeen onze eer ons gebiedt. Het is evenwel regel, dat, als wy innerlyk iets wenschen te doen, het al zeer slecht moet zyn, als wy er geen voldoende ver ontschuldiging voor vinden; zoo was het ook met Philip. Nu, zoó dacht hy by zichzelf, zal dit een gesehikte gelegenheid zy*B om Hilda in kennis te stellen met zyne verhouding tot Maria Lee» ■n aldus een einde te maken aan zyne flirtation met haari want hoe in het oog loopend ook, het was niet veel meer dan een ernstige flirtation dat is te zeggen ofschoon er woorden van liefde waren gewisseld, en zelfs van haar kant eene harts tochtelijke bekentenis harer liefde was uitgesproken, haar in een onbewaakt oogenblik ontlokt nit het diepst van haar trotsch ge moed, was er nog geen formeele verklaring gevolgd. Het moest dus gedaan worden, en na was het geschikte oogenblik gekomen. Hy besloot dns om te gaan. Toen hy zich evenwel 's avonds op de afgesproken plaats be vond, wachtende op de komst van het meisje, dat hy van zich wilde stootte, hoewel hij haar liefhad met al den gloed van zyn krachtige natuur, begon hij de zaak uit een ander oogpunt te be schouwen, en gevoelde hy zyn vastberadenheid zwakker worden. Of het de doodsche stilte om hem heen was, die invloed oefende op zyne zenuwen, gespannen als zij waren door zijne verwachtin gen want stilte, en vooral stilte des avonds ontslniert zeer duidelyk de werkelijkheid of de vrees voor bittere woorden, of het voorgevoel van het pynlyke van het afscheid want hy kende Hilda genoeg om te weten, dat, wanneer hy hetgeen hy haar wilde zeggen, eenmaal was uitgesproken zy hem niet meor lastig zou vallen of het al deze dingen waren, of dat iets anders hem ontroerde, hy gevoelde een onverklaarbaren angst en eene gedrukt heid in zyne stemming. In dezen gemoedstoestand kwamen al de donkere en verborgen trekken van zyn karakter helder aan den dag. Bijgeloof en voorgevoelens kwelden hem. Hy bevolkte zijn omgeving met de sohaduwen van ontastbare daden, die nog te doen overbleven, en hy werd bang voor zyne eigen gedachten. Hy had deze plek willen ontvluchten, maar hy kon niet; hij zag slechts de weerspiegeling van het maanlicht in den vreedzamen vijver naast hem, en wachtte. Eindelijk kwam Hilda met vlugge, angstige schreden, en ofschoon by eenige minuten geleden haar komst had gevreesd, begroette hy ze nu met blijdschap. ^Eindelyk," zeide hy met een zucht van verlichting. #Wat zijt gij laat, Hilda?" /,1k kon niet wegkomen. Er was bezoek by het diner;" en vei volgens op zachteren toon. //Wat ziet gij bleek? Scheelt u iets? //Neen, alleen een weinig vermoeid." Nu heerschte een oogenblik van stilzwijgen en zy stonden elkaa aan te zien, ieder met zyne eigen gedachten bezig, en beide vreezende ze in woorden te brengen. Een keer begon Philip nog het gesprek, maar zyn stem om brak hem; het kloppen van zijn hart scheen het hem onmogely te maken. Ten laatste ging zy als om steun te zoeken tegen den stam va een pynboom geleund staan, in wiens bladeren de avondkoell suisde, en zeide met koele, heldere stem ifGy hebt mij gevraagd om u hier hedenavond te ontmoete! Hebt gy my iets te zeggen Neen, spreek niet, wellicht is beter, dat ik eerst spreek. Ik heb u iets te zeggen, en dat ka wellicht van invloed zyn op hetgeen gij my hadt te vertelle! Luister; gij herinnert u wat ongeveer een maand geleden tusschfl ons is voorgevallen, toen ik zoo zwak was om u te laten blijke' hoezeer ik u liefhad Philip boog het hoofd by wyze van instemming. Wrdt vervolgd1')

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2