löe Jaargang, Dinsdag 13 September 1892. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. pc famÜ'ie glaresfooi No. 2820, ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37L Bit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere, regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEKEBOOI. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. Haarlem, ia Sept. 1892. De voordracht voor hooid der OP* leidings school voor jongeni te Enschedé bestaat uit de heeren: 10. W. Verburg, onderwijzer 10 klasse aan de burgerschool alhier 2». P. Wijga, hoofd te Ternaard3*. J. Noordewier, hoofd te 't Zand in Groningen; 40. R. Bogstrra, onderwijzer te Loohem. Stukken vin den Raad. Burgemeester en Wethouders advi- seeren gunstig op een plaa vaa bebou wing van dea grond aaa den Kleinen Houtweg, toebehoorende aan den heer J. H. Krelage, over welk plan wij reeds een en ander ia het midden hebben gebracht. Wij voegen hieraan het volgende toe „Reeds lang bestend het plaa ©ra van genoemde terreinen bouwgrond te maken en zijn dan ook bij Raadsbesluit van 20 September 1888 de straten a en a~- vastgesteld. Van dea loant van den heer Krelage blevea echter nog groote moeilijkheden bestaaneea zog uitgebreide zaak met ai die gebouwen en plantenkasten te verplaatsen of althans hierin wijzigingen te maken, is niet gering. Volgens de voor korten tijd bestaande plannen, ging dit daa ook met groote kosten gepaard en werden dien ten gevolge de koopsommen voor de bouwterreinen te hoog, ja blevea de meeste ongunstig gelegen. Toen de oprichters van „Concordia" de coöperatie die op dit terrein zeven huizen zal bouwen, ook op deze be zwaren stuitte, werd door hun architect het voorstel gedaan om de plannen te wijzigen, cn maakte deze nu door het plan van ombouwing van het belang rijkste deel der kweekerij, niet alleen de oplossing voor beide partijen hoogst bevredigend, maar voor onze gemeente van dien aard, dat de groote moeielijk- heden tot het verkrijgen van goede ver bindingen van reeds gedeeltelijk aan gelegde straten nu uit den weg kunnen worden geruimd. Zooals wij vernamen, heeft de heer Krelage nu het plan om het ombouwde gedeelte van zijn kweekerij als reclame terrein in te richten en langs de strateD, die het omringen, een aanleg van planten en bloemen te maken. Haarlem zal dan voorzeker een schoon stadskwartier rijker worden en in aan sluiting met de plannen van de staal- brocmaatschappij, belooft de zoo stille Kleine Houtweg biane» enkele jaren een der meest geliefkoosde plekjes van de stad te worden." Tot leeraar in de aardrijkskunde aan het gymnasium wordt voorgedragen de heer L. van der Vegt, alhier. Voorgesteld wordt, de rekening en verantwoording ©ver het afgeloopen dienstjaar goed te keuren van de Stads Bank van Leening, sluitende met een winstcijfer van f 232466'; idem de be- grooting voor 1893 van het St. Eliza beths Gasthuis, sluitende in ontvangst en uftgaaf met 59-277,95, waaronder een gemeentelijk subsidie vaa ƒ32664,37; de begr©otiog vo©r 1893 vaa het Ste delijk Armbestuur, in uitgaaf 18742.— in ontvangst ƒ3690.terwijl wordt voorgesteld het tekort vaa 150.82 uit de gemeentekas te dekkende begroo- ting voor 1893 der d.d. schutterij, ad ƒ775685, waarvan ƒ7556.85 uit de gemeentekas te verstrekken en de be grooting der Stads-Apotheek over 1893 a4 8765.41, waaronder een bedrag van 5465.41 te verleenen uit de ge meentekas. Door eene vergissing werd door ons niet gemeld, dat op de landbouwten toonstelling te Leiden twee onzer stadge- nooten bekroond zijn geworden. Het zijn: de heer G. J. Heenk, die een eersten prijs behaalde voor eene verzameling handgereedschap voor land- en tuinbouw en een aden prijs voor Barstows water filter; en de heer W. van Arastel Wzn., die een 3^ prijs verkreeg voor zadel makersartikelen. De beroemde toneelspeelster Sarah Bernhardt zal te dezer stede in den schouwburg optreden op Zaterdagavond den 24en dezer maand. Welk stuk zal worden vertoond is nog niet bekend. In de plaats van dr. J.C. van Persyn, welke ontslag heefj genomen als ie ge neesheer directeur van het gesticht„Meer- en-Berg," worden ter benoeming voor gedragen, de HH. Drs. D. de Snoo en C. Jelgeisma, beiden 20 geneesheer aan voorgemelde inrichting, benevens dr. Cowan, directeur van 't Krankz. ge sticht te Dordrecht en dr. Hoffman ©ud-directeur van idem te Batavia. Ook in de naburige gemeente Sloten worden de neodige maatregelen geno men tegen de cholera; in alle wijken warden de minder reine plaatsen flink gezuiverd, slooten schoongemaakt en mestverzamelingen opgeruimd, terwijl de ziekenbarakken van het bij verple ging n©odige zijn voorzien. Te Halfweg zal een buiten het dorp staande scnuur voor barak worden in gericht. In eene Vrijdag avond gehouden ver gadering van de afdeeliog Zandvoort van het „Witte Kruis" alhier werd de heer dr. C. A. Gerke benoemd tot be stuurslid. Nog werd besloten bij voor komende gevallen van cholera het nieuwe magazijn in te richten tot lokaal voor verpleging der lijders. Het bestuur werd gemachtigd bij voorkomende gevallen handelend op te treden. De voorzitter herdacht den heer mr. P. N. Engelberts, afgetreden onder voorzitter, waaraan de afdeeling een waar dig lid verliest. Donderdag jl. vertrok de heer mr. P. N. Engelberts, oud burgemeester van Zandvoort per stoomschip Oranje Nas sau naar Suriname. Ia Amsterdam, maar vooral te IJoiuiden waren tal van vrienden en van Zandvoort er aanwe zig ora Z. G. A. en echtgenoote nog een laatst vaarwel toe te roepen. Ia eene gisteren avond gehouden ver gadering had de rekening en verant woording plaats van de commissie van het volksfeest te Zandvoort van 31 Aug. jl. De ontvangsten bedroegen ƒ515.265 en de uitgegeven f 470.10s batig saldo 45.16 Het batig saldo zal besteed worden ais reserve fends voor een in het a. s. jaar te honden volksfeest. De netto opbrengst van de verloting van de biggen zal worden besteed voor de traktatie van de verpleegden van het oude-mannen- en vrouwen gasthuis alhier. Nog werd een dronk gewijd op den eeie voorzitter P. N. Engelberts. De Koninklijke familie zal Zaterdag 17 Sept., na een verblijf van ruim 3 maanden, het lusthof Soestdijk verlaten. Het stalpersoneel en de paarden gaan voor de helft naar Het Loo en voor de andere helft naar de residentie. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag 15 dezer niet plaats hebben. In een bijvoegsel tot nr. 214 der Siaatseourant wordt medege deeld een tabel, bevattende de statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood in Nederland, over Juni 1892. Daaraan is het volgende ontleend: Levend geboren 11512; levenloos aangegevenen 554; overleden metinbe grip der levenloos aangegevenen 7407 aantal overledenen met levenloos aan gegevenen op 1000 inwoners per jaar 19-50- Overleden op den leeftijd van minder d*n 1 jaar 2059, 1—5 j. 950, 5—14 j, 313, 14—20 j. 186, 20—50 j. 1113, 50—65 j. 759, 65—80 j. 1135, boven So j. 332, onbekend 6. Overleden zijn ten gevolge van gebrekkige ontwikkeling 104, lichaams zwakte 929, klierziekte 106, abces ulcus, gangraeno 70, kanker 326, water zucht 28, typhus 43, aanhoudende koorts 26, tusschenpoozende koorts 8, pokken 4, roodvonk 9, mazelen 167, huidziekten 21, stuipen 294, apoplexia 231, hersenziekten 353, ruggemergs- lijden 19, keel- en longtering 730, croup 39, kinkhoest 97, acute ziekten der ademhalingswerktuigen 836, chro nische id. 249, hart- en vaatziekten 74, organische hartgebreken 196, angina diphterlna 48, diarrhoea 57, cholera nostras 9, acute ziekten der spijsverte- rings-werktuigen 757, chronische id. 212, ziekten der organa urogenitalia 210, ziekten van het kraambed 41, gewelddadige dood 79, verdrinken 102, onbekende oorziak 379, zonder genees kundige behandeling 371. Recht voor Allen zegt, dat het bericht Jdat de burgemeester van 's-Gravenhage geen JvergunniDg heeft verleend voor het houden van eene meeting op eea stuk weiland aan den Loosduinschen weg van den Bond vooi algemeen kies- ea stemrecht op 18 dezer, alleen betrekking heeft op de openbare beraadslaging die nogmaals gemotiveerd is aangevraagd. Dat verzoek moet zijn geweigerd. Het regelingsc©mitié voor de be tooging op 18 Sept. machtigt het blad mede te deelen, dat de geruchten om trent het verbod der meeting berusten op een misverstand. Het comité zelf had niets aangevraagd, omdat men voor het houden van eene vergadering in de open lucht niemands vergunning noodig heeft, wanneer zij niet het karakter draagt van eene gemeenschappelijke beraadslaging, m. a. w. wanneer er geen debat is. Volgens een te Amsterdam verspreid manifest zal op 13 September aldaar eeae openbare vergadering wor den gehouden, waar de heeren Bax, Ten Bokkel, Gerhard en Rot over al gemeen kiesrecht zullen spreken. Verder zal op Zaterdag 17 September eene demonstratie ten gunste van al geméén kiesrecht worden gehouden bestaande in eene gemeenschappelijke wandeling van alle belangstellenden langs de drukste straten der stad. Deze demonstratie zal naar het manifest zegt niet het karakter van eene op tocht hebben. De marine-torpjedoboot XXI is bij de manoeuvers in de Zuiderzee in aanvaring geweest met den monitor Tijger en heeft daardoor belangrijke scnade bekomen. Geconvoyeerd door de torpedoboot X kwam het vaartuig heden te Nieuwediep binnen. De zéér brutale dief, door de snelle en afdoende activiteit der politie in Edam aangehouden, zekere A. JoDgejan (alias Van Leeuwen), ge boren te Scheveningen, schijnt vooral de provincie Zuid-Holland (Vlaardingen, Rotterdam, Ouwerschie) tot operatieveld te hebben gekozen. Wellicht is de schuit, waarmee hij rondzwierf, ook al gestolen. Alles was van zyne gading: petroleumtoestellen, koffiemolens, snij boonenmolens, kannen, handkarren, kruiwagens, bed, pakjes lucifers, stoelen enz. enz. Gelukkig dat de man vooreerst onschadelijk is. Vr ij dagavond half negen ontstond er te Uitgeest, door het om vallen van eene petroleumlamp, brand op den zolder van het winkelhuis, be woond door P. Meijer. De brand nam in korten tijd zoozeer in omvang toe, dat aan blusschen niet meer te denken viel. In een half uur tijds stond dan ook het huis van boven tot beneden in lichte laaie vlam. Huis en inboedel zijn verzekerd. Te Maassluisheeftzicheen geval van hevige cholera voorgedaan bij een meisje van 5 jaren, dat in korte tijd stierf. Door de overheid zijn on middellijk maatregelen voor {ontsmetting genomen. In de gemeente Sliedrecht doen zich twee gevallen voor van „cholerine". De eene lijder is iemand uit Heerenveen, die verblijf houdt op een der bokken, liggende in de Mer- wede op eenigen afstand van den wal. De andere lijder is een ingezetene in een ander deel der gemeente. Van overheidswege worden alle maat regelen genomen tot ontsmetting, enz# Volgens verklaring van den heer Hartmans, arts te Dedems- vaait, is aldaar een geval van ernstige cholera nostras^oorgekomen. Sequah is te Deventer we gens jachtdelict bekeurd. Hij had eene groote jachtacte genomen, maar jaagde op eens anders terrein, waarvoor hij geen toestemming had. Te Breda is uit de kathe- draal ontvreemd het kruis met zilveren beeld van het altaar. Het vermiste kruisbeeldje, hebbende ongeveer eene hoogte van 15 20 c.M., was van zwart gekleurd hout, Blijkbaar is het kruis van het voetstuk gebroken, daar dit laatste achter een stoel in een zij bank gevonden werd. De politie heeft een onderzoek ingesteld, zonder evenwel nog iets van den dader te ontdekken. Te Rijssen is een lijder aan 13) HOOFDSTUK VII. h Vergeet niet, Hilda, dat George er nog is, wiens eenig levens doel is om in myne rechten te kannen treden. Wanneer ik hem daarvoor eene schoone kans gaf door hier na te blijven, dan zon ik verdienen wat ik kreeg of liever niet kreeg." Met een zucht stemde Hilda toe; was zy een vrouw geweest met een zachter gemoedsaard, daa zon zij geschreid, en dit haar verlicht hebben, maar zoo was zy niet. Voor de eerstvolgende post schreef hij nu een hartelyken brief aan zyn vader, waarin hij hem zyn leedwezen betaigde over den angst, dien deze had uitgestaan, en over zyne nalatigheid om niet te schryven; de oorzaak was, aldus meldde hy, dat kjj eenigo vrienden ait zijn studententijd had opgezocht en niet voer dien namiddag de elub had bezeebt om te zien of er ook brieven voo- hem waren. Hij zon echter, voegde hij er by, dea volgenden dag terugkeeren ea in persoon zyne verontschuldigingen te maken. Dezen brief overhandigde hy aan zyne vrouw om dien te lezen. //Dunkt u, dat het zoo goed is vroeg hy nadat zij hem had f,0 jagaf zy ten antwoord met een zweem van haar vroeger sarcasme; //het is een meesterstuk van bediog." Philip keek zeer toornig en gtérgerd, maar gaf geen antwoord, en den volgenden morgen vertrok hy naar Bratham Abbey. //Philip, Philipzeide zyn vader door zyne vierde glas port in eene vriendelijke stemming verkeerende op den avond van zyn komst. #lk begryp zeer goed, wat u in Londen heeft opgehouden. Ik zal er my niet over beklageD, jonge mannen zyn nu eenmaal jonge mannen, maar ik zou niet willen, dat dergelijke dingen in vloed uitoefenden op uwe plannen. Denk aan Maria Lee, myn jongen, nwe belangen staan in die richting ernstig op het spel, verwaarloos die belangen niet; ik heb het recht om van u te eischeo, dat gy die belangen niet zult verwaarloozen." Zyn zoon ancwooride niet, maar dronk zyn wyn langzaam op, terwijl zyn hart verlangde naar zyn afwezige vrouw, en hy zich nieuwsgierig afvroeg wat zyn vader zou zeggen, ais hy werkelijk wist, wat hem in Londen bad opgehouden. Een maand ja zelfs nog iets langer ging nu alles tamelyk goed; gelukkig voor Philip was het gewichtige onderwerp Maria Lee eea onderwerp, dat hoe meer hy er over nadacht, hem des te pijnlijker voorkwam, voor eenigen tyd van de baan ge schoven door de afwezigheid van bovengenoemde jonge dame, die haar tante op het eiland Wieht een bezoek bracht. Tweemaal in die maand wist hy onder verschillende voorwendsels Lenden en zyne vxoiw te bezoeken, die hy lydzaam en geduldig vend als in de gegeven omstandigheden mogelyk was, hoewel zy verre van gelukkig was te noemen. By het tweede bezoek legde zy hem duidelijk het afschuwelijke van haar toestand bloot, en smeekte hem zelfs om zyn vader op de hoogte te brengen van den stand van zaken, en bood aan om dit zelf te doen. Hy weigerde dit be slist, en er vielen eenige scherpe woorden; .zeer spoedig was ech ter de vrede weer gesloten. By zyn terugkeer van zyn tweede bezoek vond Philip een briefje onderteekend door *Uwe liefhebbende Maria Lee" op hem wach ten, en waarin de jonge dame hem haar terugkomst meldde en hem verzocht den volgenden dag den lunch by haar te komen gebruiken. Hy ging er heen hy had inderdaad ook geen reden om weg te blyven; en weer begunstigde hem de fortuin in de persoon van eene onbekende jonge dame, die by Maria een bezoek was komen brengen, en den ganschen middag niet van haar zyde week, tot groote ergernis van laatstgenoemde, en tot groot genoegen van Philip. Een ding werd hem echter niet bespaard en dat was het voorlezen van Hilda's laatsten brief aan hare vriendin, oogen- schijnlyk ia Duitschland geschreven, en eene uitvoerige beschrij ving behelzende van de levenswijze der schrijfster en van den toestand van haar oom, die, naar zy meldde, haar terugkeer on mogelijk maakte. Helaas, hy kende eiken regel maar al te goed^ want Hilda had geweigerd die taak te verrichten, zoodat hy eea week geleden zelf den brief had opgesteld. Philip raakte evenwel gehard ia het bedriegen en het was hem mogelyk om den brief van het begin tot het einde te lezen en met Maria over den in houd te spreken, zonder te aarzelen of te blozen. H\j kon echter niet verwachten, dat miss Lee steeds door zfllk

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1