NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. pe familie garesfoof. 10e Jaargang. Donderdag 15 September 1892. No. 2822; ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. BINNENLAND, FEUILLETON HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, por 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37£. Dit blad veraohijnt dagelijks, behalve op Zon- en BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 133. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. Haarlem, 14 Sept. 189a. Als een bewijs van den uitneraenden gezondheidstoestand in Haailem mag zeker gelden, dat in drie dagen tijds, t. w. ep 7, 8 en 9 September, geen sterfgeval is voorgekomen. Heden is alhier, onder bet voor zitter schap van den luit.-kol. J. L. de Bock, van het reg. gren. ea Hger3> het offioiers-examen veor de v ©lontairs- sergeanten van de Militaire School aan gevangen. Heden morgen had op de begraaf plaats aan den Bchoterweg de ter aarde bestelling plaats van den heer J. C. Verveer, in leven Bureelambtenaar van 's Rijkswaterstaat. Aan de groeve werd door den hoofd ingenieur van Waterstaat in het 90 dis trict, den heer R. O. van Manen in een kort woord herdacht hoe de overledene onlangs den dag mocht herdenken waar op hij voor «5 jaren in 's Rijksdienst was getreden. Gedurende dien tijd is hij onder 5 hoofdingenieurs werkzaam geweest en allen konden even als Z. H. E. Ges. ge tuigen dat Verveer was een braaf en ijverig ambtenaar die zyn pliehten nauw gezet vervulde. Door den heer van Huijzen werd de overledene daarna als vriend her- daehf Verveer bereikte den leeftijd van 69 jaren. De vereeaiging „de Saelvlieger" hield den 4^oq en den nden September hare laatste wedvluchten met postduiven re spect. vau Schevenmgen en van Keulen. Betreffende de eerste die internat, was, was dc felle Noordenwind oor zaak, dat geen der prijzen uitgeloofd deor de Sporttentoonstelling kon worden bemachtigd. Deze toch vielen alle aan ae zuidelijke plaatsen ten deelde vier onderling te behalen prijzen werden ge wonnen respect, door de heer en Joh. Jung, J. F. Hessels, T. A. Donnée en H. E. Jung, met de volgende tig den 1 uur 1 minuut 26 sec. 1 1 26 1,2 25 I 2 59 Aan de laatste vlucht, dus die van Keulen, kon slechts worden deelgeno men met jonge duiveD, broed '92. Georganiseerd door den Ned. Postd. Bond dongea aan, deze wedvlucht alle vereenigingen mee die lid zyn van bovengenoemden Bond, te zamen met ongeveer 800 duiven. Van alle deze, behaalde de heer Joh. Jung den 2*161^ A. Haartman den nden, H. E. Jung den i5<len en T. A. Don née den i7<len prijs, met een snelheid resp. van 612, 547, 526 en 506^ Meter per minuut. Deze uitkomst mag niet schitterend zijn, het weder was het evenmin. Het telegram van loslatiag luidde alleen „zeer bewolkt", doch moeten de duiven in Duitschland en in Limburg met zwaar weder te kampen hebben gehad. Het bewijs hiervoor is, dat de afdee- linh Roermond op betrekkelijk zoo korten afstand van Keulen gelegen, hare prijzen behaalde met een snelheid van slechts 265 tot 211 Mbter per minuut. Van de circelprijzen waarnaar alleen Amsterdam, Alkmaar en Haarlen don gen, behaalden de heeren Joh. Jung den aden prijs. A. Haartraan H. E. Jung T. A. Donnée J. F. Hessels A. F. H. Harms Jeh. Muller J. F. Hessels J. Faber Joh. Jung H. E. Jung Ia de onderlinge vlucht (dus alleen van Haarlem) behaalden bovengenoem den de prijzen in dezelfde volgorde als hierboven. De zilveren med. voor de eerste drie duiven, getoond door éen eigenaar, werd toegekend aan H. E. Jung, de conso- latieprijs aan Joh. Jung. IO M u 14 15 n II 16 1» r> 17 23 it it tt 24 i» it 25 M *t n 26 u 27 it Het bouwen van een woonhuis aan den Zijlweg te O verveen voor rekening van de heeren Van Velsen aldaar, werd heden opgedragen aan de aannemers P. Rijnierse Zoon onder het beheer van de architecten Roog êt Van den Ban. Met voldoeoiDg kunnen wij mede- deelen, dat bij gelegenheid van het be zoek van eenige belangstellenden ter be zichtiging van de aangebrachte versie ringen ter ontvangst van H. M. de beide Vorstinnen aan de Koninklijke Rijtuig- fabriek in onze gemeente door welwil lende gevers in het ziekenfonds dat aan deze inrichting is verbonden, voor de werklieden door verschillende greetere en kleinere giften is bijeen gestort een som van ongeveer j 120.waarvoor aan de milde gevers by deze wordt betuigd de welgemeende dank van de werklieden dezer fabriek. Dinsdagavond ging hier ter stede een gerucht als zou er een moord in de stad zijn gepleegd. Gelukkig bleken die geruchten ver bazend overdreven te zijn. Een oppas send werkman, J. J. van Nimwegen, wonende op de Brouwersvaart No. 8oa, heeft in ds herberg „het Jagertje" ge legen in de Kinderhuisstraat, alwaar hij zijne vrouw, van wie hy gescheiden leefde, had ontboden, in blinde drift onstoken na een heftige woordenwisse ling met haar, een byltje gegrepen en haar daarmede een slag op het hoofd gegeven zoodat zij gewond neerviel. De in allerijl te hulp geroepen genees heer k n dadelijk verklaren, dat ër hoegenaamd geen levensgevaar bestond, Van Nimwegen heeft zich vrijwillig bij de politie in arrest begeven. Naar aanleiding van het desbetreffend bericht in ons vorig nummer, merken wij nog op, dat de mededeeling als zou Vrijdag a. s. eene ofjjcefiele voordracht voor directeur van Meerenberg ge schieden, niet van een lid der commis sie van toezicht, doch van onzen corres pondent afkomstig is. Hare Majesteiten de Ko- ninginnen zullen Maandag 19 September omstreeks half vier in de residentie terugkeeren. De gewone audiëntie van den minister vau binnenlandsche zaken zal op Zaterdag I7 September niet plaats hebben. De Centrale Raad van de sociaai-demooratische partij maakt het volgende bekend Van het hoofdbestuur van den Bond voor algemeen kies- en stemrecht ver nemen wij, dat de meeting is uitgesteld, en wel op grond van een verbod van den Haagschen burgemeester, op advies van den geneeskundigen inspecteur. Volgens ingewonnen rechtskundig advies, is dit verbod niet op de wet gegrond en hoewel wij ons nu, met het oog op de heerschende omstandigheden, bij de noodzakelijkheid zouden neer leggen, meenen wij echter, dat, nu de maatregel alleen ons geldt, daar de opening der Staten-Generaal de mili taire manoeuvres, het kegelconceurs te Dordrecht, het gymnastenfeest te Hoorn en de in besloten ruimten gehouden wordende kerkelijke samenkomsten en theatervoorstellingen niet verboden wor den, wij van ons grondwettig recht snoeten gebruik maken, te meer omdat de autoriteiten op geen enkele wetsbe paling, zich kunnen beroepen, tot ver dediging van hun verbod. Daarom zuilen wij toch op 18 Sep tember a. s. naar den Haag komen, om zoo al niet (daaitoe onwettig ver hinderd) ons reeht van vergadering, dan toch ©ns recht van pretest uit te oefenen en noadigen, in verband hiermede, alle voor de meeting aangewezen en gede legeerden en de hoofdbesturen van de landelijke bonden uit, voor de meeting, samen te komen in „Walhalla," om 12 uur. Een treurig voorvalheeft Maandagnacht onder Nieuwer-Amstel plaats gegrepen. De 19 jarige H. A. H., wonende in de Saaienburgerstraat, heeft in een vlaag van krankzinnige drilt zijn vader een zoo ernstige wonde toegebracht, dat deze, hoewel grootendeels door eigen schuld, aan de gevolgen is overleden. Het geval heeft zich als volgt toe gedragen. De vader, die zich geregeld aan misbruik van sterken drank schuldig maakte en dit nog wel, daar hij zelf geen cent in huis bracht, op kosten van zijn zoons, die het gezin onder hielden, had bovendien de gewoonte, in zijn dronken buien hevig tegen zijn vrouw uit te varen en haar te mis handelen. Reeds meermalen moet dit tot heftige tooneelen hebben aanleiding gegeven, daar de kinderen zeer op hun moeder gesteld waren. H., die met zijn broe ders op den besten voet verkeert maar overigens zeer zenuwachtig van aard en licht prikkelbaar is, ontstak Maandag nacht in opgewonden drift, toen hij voor de zooveelste maal getuige was van mishandeling zijner moeder. De vader schijnt voor zijn zoon gevlucht te zijn naar de keuken. Maar hier greep deze laatste in het halfduister een voorwerp, dat hij op de keukentafel vond liggen, en stiet het zijn vader onder het schou derblad in den rug. Het bleek toen spoedig, dat hij hem een diepe wond had toegebracht met een keukenmes. Terwijl de ongelukkige dader met zijn broers het bloed trachtten te stelpeD, werd inmiddels een neet uit de buurt te hulp geroepen, die een geneesheer haalde. De gewonde werd toen ver bonden en te bed gebracht, maar niet tegenstaande het nadrukkelijk verbod van den arts verliet hij, nog steeds in beschonken toestand, gedurende den nacht tot viermaal toe het bed en rukte zelfs het verband los. Ten tweeden male werd de hulp van den geneesheer in geroepen. Het mocht echter niet meer baten de man overleed in den vroegen morgen. Toen zijn zoon, die te half vijf naar de diamantslijperij was gegaan, waar hij werkte, daar de tijding van den nood- lottigen afloop vernam, spoedde hij zich naar huis. De politie, inmiddels met het geval bekend geworden, arresteerde hem eenige oog en blikken later en zorgde, dat dit met zoo min mogelijk vertoon gepaard ging. yHbld.) In een buitengewoon Poli- tieblad deelt de eommissaiis van politie te Nieuwer-Amstel mede, dat op 21 Augustus j.l. in eene woning aan den Amsteldïjk aldaar, onder verzwarende omstandigheden outvreemd zijn 2 bank biljetten van /40,1 bankbiljet van f 25, 5 muntbiljetten van f ro, een gehaakt beursje van roode, witte en blauwe wol, inhoudende 2 gouden tiengulden stukken en voorts zilvergeld, alles tot een gezamenlijk bedrag van f 267.50. Aan dezen driefstal heeft zich vermoe delijk schuldig gemaakt een man, wiens signalement luidt: oud ongeveer 30 jaren, kort en gezet van postuur, bleeke kleur, zonder baard of knevel, gekleed met kort jasje, geruite broek, geruit over hemd, jockeypet en pantoffels; waar schijnlijk genaamd Arnoldus Wahlen, die op 16 Augustes j.l. uit het krank zinnigengesticht „Meerenberg" te Bloe- mendaal ontvlucht en Woensdag j.l. te Nieuwersluis gezien is. Door de bemanning van den ïoodskotter No. 11 is Maandagochtend lusschen de Nieuwersluis en de Wielin gen drijvende gezien een manspersoon met zwarten snor. Des namiddags zagen zij hem andermaal bewesten de Wielin gen. Met den vloed dreef hij naar Vlis- singen. Te 'sHage zijn ontvreemd verschillende gouden en zilveren voor- werpen, alsheeren vestkettingen, vrou- wen halskettingen, riDgen, broches en een horloge. Van dezen diefstal wordt verdacht een persoon, die zich bij den bestolene onder den naam Van Alphen als kostganger aanmeldde, doch den 8 dezen zijn kosthuis verliet en ver moedelijk naar Rotterdam vertrok. Het vermoeden bestaat dat de naam Van Alphen gefingeerd is. Maandagavond circa 7 uur ontstond te Apeldoorn door eene on bekende oorzaak een hevige brand aan den Holthuizerstraatweg in de woning van De Klein, wien reeds eenmaal een dergelijk onheil trof en die thans met nog twee gezinnen zijne woning deelde. Slechts van twee huishoudens was de inboedel, die grootendeels, evenals de levende have, gered werd, verzekerd. Maandagnacht heeft zich te Maassluis weder een ernstig geval van cholerine met doodelijken afloop voorgedaan bij een kind van ruim 3 jaar. Ongeveer acht uur Maan- dagavond brak te Dalen ten huize van den bakker en landbouwer Reinders een hevige brand uit. De beide belen dende boerenbehuizingen vatten mede j binnen vijf minuten vlam en, ware de wind iets heviger geweest, het halve dorp had moeten af branden. De schade aan hooi en koren is groot. Huizen en j inboedels waren verzekerd De spuiten uit Koevorden, die te hulp kwamen, konden even weinig als die uit Dalen 15) HOOFDSTUK VIII. Hy stond naast de deur vau de groote receptiekamer en ontving zijne gasten met eene deftigheid, waaraan een hoveling een voor beeld had kunnen nemen; toen miss Lee binnentrad merkte Philip, alsof het een voorgevoel was, met eene huivering op, dat bij in plaats van de gewone buiging haar een kus gaf. Hy merkte ook op, want hij was eea nauwlettende toeschonwer, dat op het gelaat der aanwezigen een eigenaardige blik vol spanning niet viel te miskennen. Zy ware» byna allen reeds van voor jaren naburen van de familie Careefoot sommigen zelfs siüds geslachte» en zoo vertrouwelijk met i.are leden als overeenkwam met de buitengewone styfheid der engeleche conversatie onder de land eigenaars. Zy waren dus goed bekend met de familie, en hare geschiedenis tot in de bizonderhede»; maar naar hnn gelaat te zien, was het duideiyk, dat deza bizondere wetenschap hun nu vau geen nut was, en zy geheel in het onzekere verkeerden, om welke reden zy hier bijeengekomen waren. Ten laatste verscheen tot aller genoegen, de laatste der uitver koren vijftig gasten, en het diner werd aangekondigd. Allen be gaven zich naar de hun toegewezen dames, en wachtten het teeken af om zich op weg te begeven, toen een onverwacht voorval eene nieuwe eigenaardigheid aan de reeds bizondere zaak gaf, en waarin Maria Lee een hoofdrol vervulde. Maria zat in een hoek van de receptiekamer zich verwonderd afvragende of Philip haar naar tafel zou geleiden, en waarom hij haar in de laatste dagen niet had bezocht, toen zy plotseling tot het besef kwam, dat alle aan wezigen haar aankeken, en toen zy hare oogen opsloeg, bemerkte zy wat daarvan de oorzaak was. Dicht by haar trad met majes tueuze stappen eci uitgestrekten arm de oude Garesfoot op haar toe, met het duidelyke voornemen om haar zyn arm aan te bieden in tegenwoordigheid van al de aanwezige gehuwde, ja adellyke dames. Zy wenschte vurig, dat de grond onder haar zich mocht openen om baar te verzwelgen; zy had daaraan inderdaad den voorkeur gegeven boven het diner. Dit geschiedde echter niet, zoodat haar niets andera overbleef dan den haar aangeboden arm aan te nemen en met zooveel waardigheid als zij slechts tentoon kon Bpreiden, ten aanschouwe van de zeer verbaasde gasten, die hetgeen zy zeer goed hoorde, onwillekeurig een kreet van verba zing deden hooren, door de ver opengeslagen deuren te gaas langs het groote, eikenhouten trapportaal, versierd met uitheemsche ge wassen, vervolgens door een gaDg met rood doek behangen, en door dubbele eikenhouten deuren, die by hun aankomst werden opengeworpen, in de eetzaal. Op den drempel was zy het niet alleen, maar byna alle gaateo, die achter haar aankwamen, uitten een kreet van verbazing, en hot schouwspel voor hen gaf er dan ook wel aanleiding toe. De zaal was eene ruimte van flinke afmetingen, zestig voet laBg en dertig breed. Zij was zeer hoog, on de donkere, kastanjekleu rige balken van de prachtig gewelfde zoldering kwamen scherp uit by het licht vau de vele kaarsen. De wanden waren tot aan de zoldering met eikenhouten paneelen voorzien, welke in den loop der eeuwen byna zwart van kleur waren geworden; hier en daar waren zy versierd met portretten en glinsterende wapenrustingen. In het midden van de zaal stond een lange tafel, terwyl opeen groot bnflet al het zilverwerk van de familie Caresfoot tentoonge steld stond, dat het licht van de kaarsen met verblindende helder heid deed weerkaatsen in de oogen van de gasteD, die geheel wa ren verbysterd. i,0hoe prachtig 1" zeide Maria verbaasd. Ja," antwoordde de oude heer, terwyl hy zyn plaats aan het hoofd der tafel innam, en Maria aan zyn rechterhand liet zitten, whet is zeer mooi zilverwerk; twee eeuwen zyn noodig geweest om het byeen te zamelen; rayn vader heeft in dat opzioht meer gedaaa, dan wy allen te zamen; hy heeft gedurende zyn leven er tienduizend pond voor uitgegeven; dat gouden servies daar op het buiet heeft hem toebehoord. Ik heb slechts tweeduizend pond er voor uitgegeven. Denk er aan, liefste/ voegde hy er op zachten toon bij, «dat gy het ongeschonden bewaart, wanneer het in uw bezit komt; ik behoef u echter niet aan te raden er nog meer bjj te koepen; er is reeds te veel voor eene eenvoudige familie van een landeigenaar?/' Maria bloosde, maar bewaarde het stilzwygen.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1