Begonia-Tentoonstelling BINNENLAND. aanschaffen van desinfectie middelen, 't bereiden van geneesmiddelen en het aanstellen van siekenoppassers, van wier laatsten men 'hoopt geene diensten te behoeven. Door de ijverige nasporingen van den Rijksveldwachter Van Husen, t r Nieuw- Vennep, is het mogen gelukken, den vermoedelijken konijnen- en kippendief aan te houden en in verzekerde be waring te nemen. Iedere wandelaar in Haarlems omstre ken kent het prachtig buitengoed „Bosch- en Hoven" te Heemstede toebehoorende aan den heer J. D. Onderwater. Op dit oogenblik wordt daar eene expositie gehouden, die zeer eigenaardig heeten mag. Het is eene tentoonstelling van begonia's, welke de afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Maatschappij van Tuinboüw en Plantkunde heeft georga niseerd ter viering van haar iajf jarig bestaan, eene afdeeling waarvan de heer Onderwater voorzitter is. Reeds maaeden geleden werd het pro gramma met de voorwaarden toegezon den aan allen, die in de termen vielen om aan de tentoonstelling deel te ne men, namelijk al de leden van genoemde Maatschappij. Wijselijk had men het programma in tweëen gesplitst, de eene afdeeling voor bloemisten-vakmannen, de andere voor liefhebbers. Het kan toch wel niet anders, of in het algemeen moet de verzameling van den amateur, bij die van den professional achterstaan enkele uitzonderingen niet medegere- kend. Blijkbaar bestond er sympathie voor deze tentoonstelling. Althans daarop wyst het aantal inzendingen, dat meer dan 60 bedraagtdaarop wijst het aantal dergenen, die voldeden aan de uitnoodiging om medailles aan de ten- toonstelltng te schenken. De namen van de schenkers volgen hier Hoofdbestuur der Nederlandsche Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde, een gouden [madailleH, D. Willink van Collen te Breukelen, gouden medaille; Zocher Co. Haarlem, gouden medaille; Mevrouw Visser van Hazerswoude te Heemstede, gouden medaille; Mr. R. Veldwijk te Arnhem, zilver vergulde en zilveren medaille; L. E. Gerdessen te Haarlem, zilver vergalde en zilveren medaille; J. D. Onderwater te Heemstede, zilver vergulde en zilveren medaille; Vereeniging tot Verfraaiing van Haarlem en omliggende gemeente en tot bevor dering van het Vreemdelingenverkeer, zilver vergulde en zilveren medaille; Ant. Roozen Zoon te O/erveen, zilver vergulde medaille; Mejuffrouw van Heu kelom te Haarlem, zilveren medaille; L. Kruyff te Sassenheim, zilveren me daille. Hedenmorgen te tien uur werd de jury op het tentoonstellingsterrein ontvangen door den ondervoorzitter den heer L. E. Gerdessen. De jury bestond uit de navolgende heeren B. J. Gebhard, te Maartensdijk W. Goossen, te ZeistS. A. de Graaff, te LeidenJ.P. van der Hoeven, te Amsterdam; H. J. Kottmann, te 's Hage G. A. Kuyk, te Arnhem C. Kwast, te Dordrecht; J. C. de Lange, te Rotter damH. van Lunteren, te UtrechtB, A. Plemper van Balen, te Amsterdam: W. H. Wind, te Apeldoorn. De regeliogs-cammissie was samen gesteld uit de heeren Joh. de Breuk ;,C. van Dijk; L. Zuurenéonk; Leonard A, Springer. Het programma was uitvoerig behelsde 21 nummers voor bloemisten en 17 voor liefhebbers. Wij laten hier het programma benevens de bekronin gen volgen: Uitsluitend voor bloemisten 1. 50 dubbele knolbegonia's in min stens 25 verscheidenheden, niet meer dan twee stuks vau dezelfde verschei denheid. Eerste prijs gouden medaille, SEbcher Co., te Haarlem. Tweede prijs zilveren medaille, Ant. Roozen Zoon, O verveen. Derde prijs bronzen medaille, J. W. Daudey, Hz. Haarlem. 2. 50 enkele knolbegonia's in minstens 25 verscheidenheden, niet meer dan twee stuks van dezelfde verscheidenheid. Eerste prijs verguld zilveren medaille, Ant. Roozen Zoon. Tweede prijs zilveren medaille, Zocher Co. Derde prijs bronzen medaille, Zocher Co. g. 12 enkele gele knolbegonia's in verscheidenheden, welke zich door zui verheid van kleur onderscheiden. Eerste prijs zilveren medaille, Ph. Deys, Haarlem. Tweede prijs bronzen medaille. Ant. Roozen Zoon. 4. 12 enkele witte knolbegonia's in verscheidenheden, die zich onderscheiden door rechtopstaande bloemen. Eerste prijs zilveren medaille, Zocher Co. Tweede prijs bronzen medaille, Ant. Roozen St Zoor». 5. 12 enkele rose knolbegonia's, in verscheidenheden, die zich onderscheiden door rechtopstaande bloemen. Berate prijs zilver medaille, Zocher Co. Tweede prijs bronzen medaille, Ant. Roozen Zoon. 6. 12 enkele donker roode knol begonia's van dezelfde verscheidenheid, die zich onderscheiden door rechtop staande bloemea. Eerste prijs zilveren medaille, Niet toegekend. Tweede prijs bronzen medaille, Niet toegekend. 7. 12 enkele gestreepte, gevlekte of gonuanceerde begonia'6 in de meeste verscheidenheden. Eerste prys zilveren medaille, Zocher Co. Tweede prijs bronzen medaille, Ant. Roozen Zoon. 8. 12 dubbele gele knolbegonia's (erecta) in verscheidenheden. Eerste prijs zilveren medaille, Zocher Co. Tweede prys bronzen medaille, Niet ingezonden. 9. 12 dubbele witte knolbegonia's (erecta) in verscheidenheden. Eerste prijs zilveren medaille, Zocher Co. Tweede prijs bronzen medaille, Ant. Roozen t Zoon. xo. 12 dubbele rose knolbegonia's (erecta) van dezelfde verscheidenden heid. Eerste prijs zilveren medaille, Zocher Co. Tweede prijs bronzen medaille, Ant. Roozen Zopn. 11. 12 dubbele donker roode knol begonia's (erecta) van dezelfde verschel- denheden. Eerste prijs zilveren medaille, Zocher Co. Tweede prijs bronzen medaille Niet ingezonden. 12. 12 dubbele knolbegonia's (erecta) in 12 verscheidenheden, die uitmunten door goed gevulde fraai gevormde bloc- men Eerste prijs zilveren medaille, Zocher Co. Tweede prijs bronzen medaille, Niet ingezonden. 13. 6 enkele knolbegonia's in 6 der nieuwste verscheidenheden, die als een verbetering Kunnen worden beschouwd. Eerste prijs certificaat i® klasse, Zocher Co. Tweede prijs certificaat 2® klasse. Niet ingezonden. 14. 6 dubbele kuolbegonia's iu 6 der nieuwste verscheidenheden, die als een verbetering kunnen worden beschouwd. Eerste prijs |certificaat i« klasse, Niet ingezonden. Tweede prijs certificaat 2® klasse, Niet ingezonden. 15. 3 nieuwe enkele knolbegonia's van éiue verscheidenheid, uitsluitend in 't bezit van den inzender. Eerste prijs certificaat i® klasse. Zocher Co. Tweede prijs certificaat se klasse, Niet ingezonden. 16. 3 nieuwe dubbele kuolbegonia's van dene verscheidenheid uitsluitend in t bezit van den inzender. Eerste prijs certificaat i« klasse, Niet ingezonden. Tweede prijs certificaat 2e klasse, Niet ingezonden. 17. 12 knolbegonia's duplex, in ver scheidenheden. Eerste prijs certificaat i® klasse, Niet ingezonden. Tweede prijs certificaat 2® klasse, Niet ingezonden. 18. Een collectie bloeiende strnik- achtige begonia's (semperflorens,ls wel- toniensis enz.) in de meeste verschei denheden. Eerste prijs zilveren medaille, Niet ingezonden. Tweede prijs bronzen medaille, Niet ingezonden. 19. 3 welriekende knolbegonia's zoo veel mogelijk verschillend. Eerste prijs certificaat ie klasse, Zocher Co. Tweede prijs certificaat 2e klaase, Niet ingezonden. 20. De nieuwste enkele knolbegonia, die zich van de anderen onderscheidt. Eerste prijs certificaat i® klasse, Ant. Roozen Zoon. Tweede prijs certificaat 2e klasse, Zocher Co. 21. De nieuwste dubbele knol begonia, die zich van de anderen on derscheidt. Eerste prys certificaat 1® klasse, Zocher Co. Tweede prijs certificaat 2® klasse, Niet ingezonden. Uitsluitend voor liefhebbers. 22. 40 dubbele knolbegonia's minstens 20 verscheidenheden. Eerste prijs gouden medaille, (uitge loofd door de firma Zocher Co, Haarlem). C. Blankensteyn, Haarlem. Tweede prijs zilveren medaille, J. D. Onderwater, Heemstede. 23. 12 dubbele knolbegonia's in 12 verscheidenheden, die zich onderschei den door groote, goed gevormde op staande bloemen. Eerste prijs zilveren medaille, C. v. Dijk, Heemstede. Tweede prijs bronzen medaille, J. D. Onderwater. 24. 12 enkele knolbegonia's in 12 verscheidenheden, die zich onderscheiden door groote goed gevormde bloemen, Eerste prijs zilveren medaille, J. D. Onderwater. Tweede prijs bronzen medaille, C. v. Dijk. 25. 6 enkele gele knolbegonia's in verscheidenheden, die ztch door zuiver heid van kleur onderscheiden. Eerste prijs zilveren medaille, J. D. Onderwater. Tweede prys bronzen medaille, J. D. Onderwater. 26. 6 enkele witte knolbegonia's in verscheidenheden, die zich onderscheiden door groote rechtopstaande bloemen. Eerste prijs zilveren medaille, J. D. Onderwater. Tweede prijs bronzen medaille, Niet toegekend. 27. 6 enkele rose kuolbegonia's, van dezelfde verscheidenheid, die zich onder scheiden door rechtopstaande bloemen, Eerste prijs zilveren medaille, Niet ingezonden. Tweede prijs bronaen medaille, Niet ingezonden. 28. 6 enkele donker roode knolbe- gonia's van dezelfde verscheidenheid, die zich onderscheiden door rechtopstaande bloemen. Eerste prijs zilveren medaille, J. D. Onderwater. Tweede prijs bronzen medaille, Niet ingezonden. 29- 3 gestreepte, gevlekte of genuan ceerde kuolbegonia's in verscheiden heden. Eerste prijs zilveren medaille, J. D. Onderwater. Tweede prijs bronzen medaille, Niet ingezonden. 30. 6 dubbele gele knolbegonia's (erecta) in versckeidenheden. Eerste prijs zilveren medaille, J. D. Onderwater. Tweede prijs bronzen medaille, C. v. Dyk. 31. 6 dubbele witte knolbegonia's (erecta) in verscheidenheden. Eerste prijs zilveren medaille, J. D. Onderwater. Tweede prijs bronzen medaille, Niet ingezonden. 32. 6 dubbele rose knolbegonia's (erecta) van dezelfde verscheidenheid. Eerste prijs zilveren medaille, J. D. Onderwater. Tweede prijs bronzen medaille, Niet ingezonden. 33. 6 dubbele roode koolbegonia's (ecrecta) van dezelfde verscheidenheid Eerste prijs zilveren medaille, C. Blankensteyn. Tweede prijs bronzen medaille, C. Blankensteyn. 34. 3 nieuwe enkele knolbegonia's van éene verscheidenheid, uitsluitend 't bezit van den inzender. Eerste prijs certificaat ie klasse, Niet ingezonden. Tweede prijs certificaat 2e klasse, Niet ingezonden. 35. 3 nieuwe dubbele knclbegonia's van een verscheidenheid, uitssluitend in t bezit van den inzender. Eerste prijs certificaat i«t® klasse, Niet ingezonden. Tweede prys certificaat 2de klasse, Niet ingezonden. 36. 6 knolbegonia's duplex, in ver scheidenheden. Eerste prijs zilveren medaille, Niet ingezonden. Tweede prijs bronzen medaille, Niet ingezonden. 37. 25 biadbegonia's (begonia^Rex en dergelijke) iu de meeste verscheiden heden. Eerste prijs zilveren medaille, J. D. Onderwater. Tweede prijs bronzen medaille, C. v. Dijk. 38. de fraaiste bladbegonia (Speci menplant.) Eerste prijs certificaat i»te klasse, J. D. Onderwater. 1 Tweede prijs certificaat ad® kasse Niet toegekend. Te 1% uur was de jury met hare taak gereed en te a uur had in het gebouwtje waar de tentoonstelling wordt gehouden, de opening plaats met eene redevoering van den heer Viruly, den voorzitter van de Maats, van Tuinbouw en Plantkunde. Voor bizonderheden omtrent toegang etc. zie men de advertentie. De gewone audiëntie van den minister van Justitie, zal op Dinsdag niet plaats hebben. Het bestuur der bl oemen- en planten commissie van de Neder landsche Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde heeft de volgende onder scheidingen toegekend Getuigschriften ie klasse voor: 1. ofschoon hy niets achterliet om de onkosten te bestrijden dan wat brandewijn üw echtgenoot is ook al zoo iemand." //Laat ik u zeggen, juffrouw Jacobs, dat myn echtgenoot vol strekt geen onmensch is," snikte Hilda met waardigheid. z/Ja, mevrouw, dat zei ik ook altijd van myn echtgenoot, maar hy was nietteminbhet grootste onmensch in de drie koninkrijken; ik meen er echter geen beleediging mee, ik noem een man een onmensch wanneer hy slechts tweemaal per maand zijne wettige vrouw komt bezoeken, en baar alleen schreiende achterlaat." //Daarvoor hoeft mynheer Roberts zyne redenen, juffrouw Ja cobs; gy moet niet op die wyze van hem spreken." z/Ja, dat zeide m;jn Samuel ook altyd wanneer hy een paar dagen wegbleef, dat hy er zyne redenen voor had. Zy hebben er altyd hunne redenen voor, maar deelen die nooit mee. Maar kom, doe uw goed om en ga wat wandelen, het is een mooie, warme avond. Gevoelt gy u vermoeid o, dat is niets; het is voor u nist goed om eens wat te wandelefi. Ik herinner my nog zeer goed Hilda brak hier haar woordenvloed eensklaps af, door haar koed te gaan halen. Het was een heldere zomeravond en zy vond het buiten zoo aangenaam, dat na Lincoln's Inn Fields te zyn omgewandeld, zy haar wandeling nog wat wilde uitbreiden, en Lincoln's Inn Hall voorby ging naar New Square, waarna zij den weg insloeg naar de galery tegenover New Law Courts. In deze galery had een boekverkooper zyn nest gebouwd en achter ramen van breed spiegelglas stonden zyn verleidelijke artikelen gerangschikt, als het lokaas om studenten, begeerig naar kennis der rechtswetenschap pen, mee te vangen op hun weg naar hunne kamers of de uni versiteit. Op het oogenblik, dat Hilda de galery binnentrad stond een jonge man voor het raam, zyne oogen gevestigd op een brochure over het successierecht. Die jonge man was George Ca- resfoot, die er over nadaoht of het de moeite waard zou zyn om de brochure te koopen om daarin te kunnen nazien of hy ook eenige aanspraken zou kunnen doen gelden wanneer zijn oom zonder teBtament stierf zooals hy somtyds vreesde, dat het geval zou zyn. Hij was in Londen gekomen voor zaken zyne firma be treffende, en wachtte na tot het tyd zou worden om een aange- namen avond te- gaan doorbrenger, want George was een zeer vroolyke jonge man. Hy was evenwel ook een scherpzinnig man, zoo scherpzinnig, dat hy zelfs schaduwen zag, vooral zooals in dit. geval, wanneer de schaduw levensgroot en scherp wordt afgeteekend op den don keren achtergrond der boekenrijen voor hem. Hy sloeg ze een oogenblik gade, en toen de eigenares in gepeins verzonken lang zaam uit het heldere zonlicht in de schaduw van da galery kwam, trok het George's aandacht, dat deze eigenaardige en volstrekt niet onbevallige schaduw iets bekonds voor hem had. Hy wachtte tot ze was verdwenen en de voetstappen voorby hem waren, waarna hy zich omkeerde en met een oogopslag Hilda von Holtzhausen herkende, de schoone gezelschapsjuffrouw van miss Lee, die ver ondersteld werd naar een ververwyderd deel van Duitschland te zijn vertrokken. George's oogen schitterden, en allerlei gedachten welden in zyn brein op. „Eindelyk heb ik wat gevonden," mompelde hy. In dien tusschentijd wandelde Hilda langzaam door Chancery Gladiolus hybr. lemoineiLeoiard Kei way (1891) als nieuw ingevoerde >lant; a. Gladiolus hybr. lemoinei leverend W. Wilks (1891); als nieuw ingevoerde plant; 3. Kniphofiacomos* als onvoldoend bekende plant4! montbretia crocosmiaeflpra, feu d'artifice (1891) als nieuw ingevoerde plant. De inzendingen sub no. 14 van de firma E. H. Krelage Zoon te Haarlem5. Colchicum sibthorpii, Baker, als nieuwe plant ingezonden door den heer C. G. van Tubergen jr. te Haarlem6. Abies nordmanniana pendula (onder voorbe houd eener nadere onderzoeking der moederplant in de kweekerij van den inzender) ingezonden als nieuw gewon nen plant door den heer J. Walraid Jzn. te Beskoop. Getuigschriften 2® klasse voor: 7. Nicotiana colossea, ingezonden als nieuwe plant door de firma Groenewegen Co. te Amsterdam. 8, Dahlia (cactus) „Blus- hing Bride; 9. Idem (grootbl.) „Mrs Cock"; en 10. Kuiphofu hybr. „Solii- tare" (1890); alle als nieuw ingevoerde planten. De inzendingen sub 8, 9 on 10 van de firma E. H. Krelage Zoon Haarlem. 11. Echinacea purpurea, ingezonden als onvoldoend bekende plant, door den heer H. D. Willink vin Collen te Breukelen. 12. Verzameling coleus hybriden, als nieuw gewonnen planten, ingezonden door den heer Zuurendonk te Haarlem. Botanisch getuigschrift voor13' Biarum Russelianura, Schott, ingezon den als nieuw ingevoerde plant door de firma E. H. Krelage Zoonte Haarlem. Dankbetuigingen voor 14. Helianthus laetiflorus, ingezonden door de firm* Groenewegen Co.te Amsterdam 15. Alstroemeria psittacina, „Frans Hals", 16. Idem idem, „Rembrandt", 17. Idem idem, „Van der Helst; 18. Idem idem, „Wouwerman", 19- Gladiolus hybr. Lemoinei „Favorite" (1890); 20. Idem idem, naneeianus „Kleber" (1890)21. Idem idem, „Président Carnot" (1889), alle als nieuw ingevoerde planten 22. Helianthus laetiflorus (rigidus semi- plenus); 23. Idem laevis24. Idem strumosus, alle als onvoldoend bekende planten. De Nos. 1524, ingezonden door de firma E. H. Krelage fZoon. te Haarlem; 25. Crinum speciesum 26, Idem spec. Venezuela, beiden ingezon den als onvoldoend bekende planten. Beide Nos. ingezonden door den heer C. W. R. Scholten Jr. te Amsterdam 27. Verzameling bol- en knolgewassen van den heer C. G. van Tubergen te Haarlem. 28. Heliopsis laevis, ingezon den als onvoldoende bekende plant. 29. Polygonum compactnm, ingezonden als onvoldoende plant. 30. Phytolace* acinosaingezonden als onvoldoend bekende plant. De Nos. 28, 29 en 30, ingezonden door den heer H. D. Wil link van Colien te Breukelen. Teruggevraagd werden 31. Stanhope* tigrina, ingezonden door den heer J. Balvers te Alkmaar. 32. Gladiolus gin- dav. fl. pl. „Oberpraiident von Sydewitz", ingezonden door de firma E. H. Kre lage Zoon. De ingezonden bloemen waren verbloeid. 33. Lycopodium, spec, ingezonden door den heer C. W. R. Scholten Jr. 34. Solanum canarieuse ingezonden door den heer H. D. Wil link van Collen. In het Algemeen P olitis- blad bericht de burgemeester van Edam dat in het schip van Albert Jongejan, in die gemeente aangehouden als ver dacht van diefstal, de navolgende goede ren gevonden zyh, waarvan de eigenaars nog onbekend. 1 handkar op raamveerengehar- puisd: gemerkt op de kar A W D 32) op den buitenkant der wielen idem, van voren geschilderd met witte verf 121 van voren een ijzeren poot, van achteren een houten met ijzeren kruk. 1 handkar geolied, op gewone veeien gemerkt van voren met witte cijfers Lane, wendde zich toen links om tot zy in Holborn kwam, en sloeg toen langs een anderen weg den terugweg in naar Lincoln's Inn fcFields. Onnoodig is het te zeggen, dat George haar op ei biedigen afstand volgde. Zyn eerste opwelling was geweest 1 naar haar toe te gaan en haar aan te spreken, maar hy wist die opwelling te bedwingen. Op den drempel van het huis, waar Hilda woonde, stond haar hospita een slagersjongen geducht uit te vegen, zoowel om bet vleesch van zyn baas als om de hoedanigheden van den jongen. Juist toen Hilda de trap opging, zweeg zy een oogenblik om op adem te komen, keerde zich toen om en zeide iets, dat laatstge noemde deed lachen. De slagersjongen maakte van de gelegen gebruik om haastig af te trekken, terwyl juffrouw Jacobs nog een paar komplimenten nariep. Zoodra Hilda het huis wai binnengetreden, nam George zijn kans waar. Hy trad beleefd op juffrouw Jacobs toe, en vroeg haar of zy de eigenares van bet huis was, en toen zy bevestigend had geantwoord, vroeg hij naar de vertrekken. z/Dank n mynheer," zeide juffrouw Jacobs, #ik verhuur mjjn® kamers niet aan heeren, die alleen wonen." ffDan vergist gy u toch. Ik ben gehuwd." W.rdt vervtlgi')

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2