NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. pc familie gare^foof. 10e Jaargang. Woensdag 28 September 1892. No. 2882 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. Uit het Gemeenteverslag over 1891. BINNENLAND. FEUILLETON HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Bijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 123. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentién worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE CoJOHN F. JONESSucc., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. Haarlem, 27 Sept. 1892. P Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken van a4 dezer, is bepaald dat het examen ter verkrijging van akten ia de vrije en orde oefeningen, voor de tweede maal op 17 Oct., zal aanvangen. Tot plaatsvervanger van den voorzitter van de afdeeling 's Hage is benoemd de heer F. j. Poatsma, schoolopziener in het district Haarlem. Tot lid van de afdeelicg Amsterdam, de heer J. A. van den Boom, leeraar aan de rijkskweek school voor onderwijzers, alhier. Benoemd aan de Groen vanPrinste- rerschooi alhier tot onderwijzer J. van den Brink te Renkum. De fabriek van stoom- en andere werktuigen van de heeren Gebroeders Figée» (Vervolg). .Volgens het proces-verbaal der enquête waren aan deze fabriek werkzaam 171 volwassen personen ©f wel werklieden boven de 16 jaar en 7 beneden dien leeftijd. De werkelijke arbeidsuur was 11% uur daags. Hoewel omtrent den eigenlijken toe stand dezer fabriek onze Kamer geene opgaven zijn gedaan, is het toch van algemeene bekendheid dat zij in bloeien- öen toestand verkeert en aldaar ook verschillende bestellingen vaa Goaver- nementswege zijn gedaan en uitgevoerd. Door de firma is alleen dit opgege ven, dat de eischen, welke ten opzichte van het vak dsr werktuigkunde gevor derd worden, steeds meerdere hoogte bereiken en dat de ontwikkeling van het werkvolk daarmede geen gelijken tred houdt. He maehinefabriek en ketelmakerij van de firma W. H Jacobs aan het Noorder-Spaarne. Met verwijzing naar vorige jaren wordt de toestand dezer fabriek thans weder als voldoende opgegeven. He Baarlemsche ijzer- koper- en metaalgieterfj Directeur de heer L. P. van Lohuizen De toestand dezer fabriek jwas on veranderd bet debiet bleef stationnair en de vroeger vermelde bezwaren om trent het verplicht gebruik van cokes, inplaats van steenkolen, en omtrent de verontreiniging van het water langs de fabriek door de riolen van het Scho terkwartier, blijven nog steeds voortdu ren en eischen dringend voorziening. Do schepen' en schuiten maker ij van de heeren Fi. T. Pel- tenburg Zonen Door deze firma wordt het volgende opgegevenHet jaar 1891 heeft zich voor de industrie van scheepsbouw ten opzichte van deze zaak door niets bi- zonders gekenmerkt, hoezeer wel kon worden waargenomen, dat de kleine binnenlandsche scheepvaart niet is voor uitgaande. Door deze firma wordt gewezen op den zeer onvoldoenden toestand der bestrating, zoowel in de nabijheid van de scheep makerij aan de Schalkwijker straat als op meerderen afstand, terwijl men zich tevens beklaagt over den slechten staat der wegen, welke op die hoogte naar dea Haarlemmermeerpol der leiden. De grofsmederij van den heer J. Graaff, ook met stoom werke?ide. De toestand was voldoende. Het getal werklieden bedroeg om streeks 30 waaronder 3 jongens beneden 16 jaar. Het loon voor een volwassen knecht bedsoeg gemiddeld 10 per week. He bierbrouwerij van de firma HLans 6- Zoon. De toestand was redelijk. De ver koop van het gefabriceerde „Stout" is steeds toenemende. Het personeel van werklieden be draagt 32, waaronder 5 jongens, waar van 2 beneden 16 jaar. Er wordt gewerkt van 6 uur 's mor gens tot 8 uur 's avonds met 3 rust tijden, 's morgens van 8 tot 9, van 12 tot ïfx en van 4 tot 4% uur. He bierbrouwerij van de firma v. d. Aa Sehmidt 6° Co. De toestand was tengevolge van de aanhoudende slechte weersgesteldheid gedurende den zomer van 1891 niet gunstig. De bierbrouwerij van de firma de Haan Raven. De toestand was gunstig en gaf geene aanleiding tot bizondere opmer kingen. In het afgeloopen jaar is de brou werij, die vroeger alleen was ingericht voor het brouwen van boveDgistings- bieren, geheel verbouwd om ook te kunnen labriceeren ondergistingsbieren. In de nieuwe gebouwen werden ge plaatst een tweede stoomketel, een stoommachine, een werkkuip met stel ling, bierketel en hopzeet, zoomede een ijsmachine (systeem Linde), terwijl ver der daarin het noodige vaatwerk voor gisting en bierberging geplaatst is. De fabriek voor kristalsoda van de heeren Lomeijerv. Huivenbode de Vlugt 6° Co. Men mocht zich in een toenemenden afzet van genoemd product verheugen. Deze soeerdere afzet werd hierdoor veroorzaakt, dat het verbruik van ver- valschie kristalsoda, uit Beigië afkomstig, althans in hef begin van het jaar eenigszins wa3 verminderd en daardoor de echte soda weer meer aftrek had gevonden. 9 Tengevolge van de belangrijke rijzing van de prijzen der grondstoffen is echter later het verbruik van vervaischte waar weer toegenomen. He azijnmaker ij van de firma L. Reekers Co. De toestand was voldoende. He azijnmakcrij van de?i heer C. W. Sckönhuth. In bet afgcioopen jaar hebben geene noemenswaardige veranderingen in deze fabriek plaats gehad. De zaak bleef op dezelfde hoogte. Hoewel de bestrating van de Beek- steeg, waar deze azijnmakerij gelegen is, gedeeltelijk vernieuwd is, acht men het echter wenschelijk, dat dit werk spoedig geheel voltooid worde. Maandagavond (gisteren) werd het navolgende schrijven verzonden: Haarlem, 26 Sept. 1892. Aan de Kamer van Koophandel e?i Fabrieken te Haarlem. WelEdele Heeren. De ondergeteekenden J. W. Stufiers, correspondent te Haarlem vandtHieuwe Rotterdamse/ie Courant en redacteur van de Spaarnebode en J. C. Peereboom, redacteur en uitgever van Haarlemse Dagblad, hebben de eer U te verzoe ken, hun toe te staan de vergaderingen van Uw College bij te wonen, opdat door hen in de bovengenoemde bladen verslag kunne worden gedaan van de in die bijeenkomsten gevoerde debatten en genomen besluiten. Het komt hun voor, dat de publici teit die aldus zou worden gegeven aan de verzichtingen van Uw College, voor de ingezetenen dezer gemeente aange naam en nuttig zal zijn en tevens de belangstelling van het publiek ia de Kamer van Koophandel zeer zal doen stijgen. Blijkbaar is men ook elders deze meening toegedaan, daar men toch als wij or.s niet vergissen, van de Kamers van Koophandel te Amsterdam, Rotter dam en 's Gravenhage, geregeld in tal van bladen uitvoeiige relazen van ge houden vergaderingen kan vinden. Uw gunstig antwoord gaarne te gemoet ziende, hebben wij de eer met ver schuldigde hoogachting te zijn Um DienstwHr. J. W. STUFFERS, J. C. PEEREBOOM. Op den Osdorperweg zijn twee wiel rijders door een drietal mannen aange houden en minder aangenaam behan deld. De politie te Sloterdijk met het geval in kennis gesteld, heeft onmiddellijk een onderzoek ingesteld dat leidde tot de ontdekking der daders.. Is den laatsten tijd de overvloed van onderwijzers sterk verminderd, onder- wijzeis in het bezit der hoofdacte blijken er nog al te zijn. Voor den IJpolder hebben zich niet minder dan 108 sollicitanten aange meld. De gewone audiëntie van den minister van Oorlog zal op Don derdag 29, en die van den minister van Marine op Vryd&g 30 September niet plaats hebben. De heer Von Bohlen und Halbach, militair attaché bij het duit- sche gezantschap te '3 Hage, die met zijn vierspan de reis van daar naar Duitschland maakte, is behouden te Heidelberg aangekomen. In zeven dagen en éen rustdag heeft hij een weg van 655 kilometer (nauwkeurig gemeten) afgelegd. Omstreeks half negen ont stond Maandagavond een zware uit slaande brand in perceel n°. 81, Da Costakade te Amsterdam, waarschijnlijk door het springen van een petroleum lamp. Althans de vronw, die de voor kamer op de tweede verdieping be woonde. kwam in doodelijken angst haar achterburen waarschuwen, roepende dat haar lamp gesprongen was. Een paniek ontstond toen onder de bewoners der beide bovenverdiepingen die de treurigste gevolgen na zich sleepte. Ten eerste dacht men eerst na ver loop van eenigen tijd er aan, de brand weer te alarmeeren, die, éénmaal ge roepen, in enkele oogenblikken ter plaatse was. Maar verder verbeeldde men zich al dadelijk, dat de uitgang naar beneden niet meer vrij was. Zoo gebeurde hel, dat, toen eenige buren naar boven snelden om hulp te bieden zij daar den bewoner der achterkamer van de derde verdieping, zekeren Ot- tenhof, juist uit het raam naar beneden zagen springen. Ook de vrouw van Ottenhof had den gevaarlijken sprong gewaagd en was in den tuin van een aangrenzende woning terecht gekomen. Hoewel beiden niet gedood waren, bleken zij toch deerlijk verwond te zijn, zoodat vervoer naar het BuiteDgasthuis noodzakelijk was. De bewoner der voorkamer van de derde verdieping werd door een brand wacht in het aangrenzende huis gevon den, en stond als wezenloos, prevelende „mijn vrouw en kind zyn weg". Verder schijnt de man, zekere Rustenburg, over de daken te zijn gevlucht en zich ep dien tocht ook al verwond te hebben. Zijn zoontje vond men eenigen tijd later bijna geheel ontkleed in het tuintje achter het huis zitten. Toen de brandwacht, die hem daar aantrof, vroeg„Ben je uit het raam gespron gen ?n antwoordde de joDgenNeen, maar moeder wel", een antwoord, dat Diet met den waren toestand was te lijmen. Ook dit knaapje was verwond en werd in het Buitengasthuis opge nomen. Het was een verwarring zonder eind, die het ongeluk nog grooter afmetin gen deed aannemen dan onvermijdelijk was. Toen de brandweer eenmaal ter plaatse was, en met vier slangen uit twee standpijpen werkte, was men het vuur spoedig möester. Hbld. Te Hilversum isZondag- ochtond omstreeks negen uur de fraaie villa van den heer A. Scholten, staande op den Trompenberg, nabij het hotel Beau-lieu, geheel afgebrand, vermoede lijk tengevolge van het vlamvatten van gordijnen door raiddd~~Vah een bran dend gaskomfoor. Bijna alles is veibrand, alleen eenïg meubilair, benevens porselein en zilver werk, in de benedenverdieping aanwezig, is gered. Daar niet tijdig hulp kon verleend worden wegens den afstand van de kom der gemeente, nam de brand spoedig in hevigheid toe. De bewoner heeft met zijn gezin tijdig het brandend perceel verlaten. Zondagnacht brak te Weesp een vry hevige brand uit in een krui denierswinkel, veroorzaakt door het in slaan van de vlam bij het uitblazen van eeoe petroleumlamp. Door de aanwezig heid van brandbare artikelen liet de brand zich dreigend aanzien. De vier stadsspuiten en de stoombrandspuit der cacaofabriek waren echter spoedig aan wezig en werden het vuur in circa 1% uur meester. Het geheele pand is uit gebrand. 21) HOOFDSTUK XIII. Handelende onder een zonderlinge betoovering, keerde hy Daar het kleine studeervertrek terug, en by* de herinnering aan het testament, bedacht hy, dat het wel zoo veilig zou zyn als hy het wegborg. Toen hy het van de tafel opnam, viel er een opgevou wen papier uit, van welks inhoud veel was doorgekrast. Hy her kende het schrift van Bellamy, nam het op en begon het klad- lormulier, want iets anders was het niet, te lezen. De inhoud was ongeveer als v~lgt. Het document begon met te vermelden, dat het vorige testament van den erflater voor nietig werd verklaard, tengevolge van het j/Bchandelyk en verachtelijk gedrag van zijn zoon Philip." In korte maar krachtige bewoordingen werden de niet vastgelegde bezit tingen en persoonlyke eigendommen vermaakt en aan curators verwezen, ender wie Philip niet genoemd werdten eerste ten gunste van een zoon, zoo deze geboren mocht warden dit het huweiyk van bovengenoemden onterfden Philip en zyne echtge noot© Hilda de mogelijkheid, dat er ook dochters konden zijn was waarschijnlijk by ongeluk over het hoofd gezien en was er geen zoon, dan zou de erfenis vervallen aan den neef van den erflater, George Caresfoot, evenwel onder de volgende zeer eigen aardige voorwaardeMocht bovengenoemde George Caresfoot, bij wyze van schenking of testamentaire beschikking trachten het land goed weer in het bezit van zyn neef Philip te stellen, dan zonden de rechten van bezit van genoemden George nietig zyn, en zou alles overgaan in handen van ververwyderde bloedverwanten van den erflater, welke in Schotland woonden. Daarna volgden ver scheidene legaten, waaronder een ten laste van het landgoed, ten bedrage van 1000 pd. st. per jaar, voor het persoonlijk gebruik van bovengemelde Hilda CareBfoot, gedurende haar geheele leven, en hetwelk by haar dood overging op den eigenaar van het erfgoed. Kortom Philip was door dit testament geheel onterfd, ten eerste ten gunste van zyn eigen mannel ijken nakomeling en dien van Hilda, zonder dat er van dochters sprake was, en bestond er geen nakomeling dan ten gunste van zyn gehaten neef George, van wien alsof het ODreeht nog door een beleediging moest worden versterkt, verwacht werd, dat by bereid zou zyn om de bezittingen aan hem of zyne afstammelingen terug te geveD, waarby de erflater waar- schyolyk had gedacht aaB de kinderen uit een tweede huwelyk. Philip las het document tweemaal nauwkeurig over. «Bah zeiée hy, dat was nog juiat op het kantje af. Hij heeft gelukkig geen tyd gehad om zyne vriendelyke voornemens ten uitvoer te brengeD.* Op dat oogenblik kwam echter een vreeselyk denkbeeld by hem op. Hy beide haastig. Daarop werd gehoor gegeven door den be diende, die nadat hy een uur geleden zyn armen meester naar boven had helpen dragen, geheel versuft was. Het duurde eenigen tyd alvorens Philip een antwoord kon krijgen op zyn vraag, of er flien dag toen hy uit was ook iemand by zyn vader was ge weest. Ten laatste slaagde hy er in uit den man dit antwoord los te krygen, dat er niemand was geweest behalve die jonge dame ffhy vroeg wel verschooning, mevrouw Caresfoot had hy haar hooren noemen." #Nu ja, haar er buiten gelaten," zeide Philip met eene gewaar werding alsof een zware last hem van de borst was gewenteld, vzyt gy er zeker van, dat er niemand anders is geweest?" //Neen mijnheer, niemand, tenminste hy vroeg wel versohooning, behalve mynheer Bellamy en zijn bediende, die hier denganschen middag hebben zitten scbryven met een zwarte portefeuille, en zy hadden Simmons laten roepen om getuige te zyn." ffGy kunt gaan," zeide Philip met kalme stem. Hy begreep nu alles, hy had den ouden man laten sterven nadat hy het nieuwe testament had gemaakt, waarin hij onterfd werd. Hy had hem laten sterven, en had dus zyn eigen keel afgesneden. Ongetwyfeld had Bellamy ook het nieuwe testament met zich genomen, en was er dus voor hem geen gelegenheid om het te vernietigen. Langzamerhand maakte de toestand van dofheid plaats vooreen stomme y?oede tegen zyne echtgenoote maar vooral tegen zyn ge storven vader. Dronken van opgewondenheid, woede en teleurge stelde hebzucht, greep hy een kaars en strompelde naar boven naar de kamer, waarheen het l}jk was gebracht, ver weBschingea uitende toen hy het lyk naderde. Toen hy echter in tegenwoor-

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1