Letteren en Hunat. rOLITIËK OVERZICHT. HEMEN® NIEUWS. De heer M. H. F. te Leiden, werd Maandagmiddag het slachtoffer van een moordaanslag. Een huurder van een zijner perceelen gelegen aan de Wouterenbrug, in dienst als beambte aan de practische ambachts school, die wegens wanbetaling van huishuur met ontzetting uit zijne woning was bedreigd, wachtte te ongeveer 3 uur genoemden F. op in de nabijheid van diens woning aan de Hoogewoerd, nabij de Kraaierstraat. Met een scherp mes bracht hij hem verscheidene won den toe aan voorhoofd, armen en borst, waarvan vooral die aan het hootd ge vaarlijk moet worden geacht. Na in zijne woning te zijn overge bracht, werd heelkundige hulp verleend en de wonden verbonden. Te ruim 5 ure was de patient nog niet tot be wustzijn teruggekeerd. De dader is in arrest genomen. (Z. C.) Zondag is als lijdende aan Aziatische cholera naar de barak op het exercitieveld te Rotterdam gebracht schipper Van Galen, van het lichter- schip „Wilhelmina," liggende aan de Punt van de Scheepmakershaven. De schipper is Zondagavond overleden. De overige zich aan boord bevindende per sonen zijn naar het ziekenhuis in de Baan gebracht en de lichter is naar de quarantaineplaats verwezen. Zondag middag werd te 's Hage door dr. Polano wederom een geval van Aziatische cholera geconstateerd, bij een werkman, die voor eenige dagen op de aschbelt had gewerkt. De man hield ver blijf in eene slaapstede op het Zieken, waar een Sotal menschen tezamen zijn. De patient is naar de barak over gebracht, terwijl de slaapstede op advies van den geneeskundigen inspecteur werd ontruimd en de bewoners naar het qua rantainehuis op het Huygensplem wer den overgebracht, waar zij thans ge huisvest zijn en ontsmet worden, ter wijl intusschen ook de slaapstede werd ontsmet. Tydens het voorkomen der ziekte waren vele kommensalen buitens huis. De lijder is Maandag overleden. De burgemeester van Amsterdam maakt bekend, dat de personen, die op 23 September aan vermoedelijke cholera asiatica leden, blijkens de uitkomst van het bacteiiologisch onderzoek niet lij dende waren aan cholera asiatica, maar aan cholera nostras. De minister van buitenlandsche za ken brengt ter algemeene kennis, dat de Pruisische regeering, met het oog op de cholera, alle bedevaarten uit het bui tenland naar Kevelaer heelt verboden. Maandagochtend te 7 uren is te 's Bosch overleden aan cholera asiatica Franciscus van der Staak, wonende „Achter den Boomgaard," aan den Vuchteróijk. Het lijk is onmiddellijk in het lijkenhuis op de begraafplaats te Orthen bijgezet, en door de gemeente politie zijn middelen ter ontsmetting terstond aangewend. Maandag heeft zich te Harlingen een geval van Aziatische cholera voorge daan bij een kind, waarvan de lamilie onlangs uit Hamburg kwam. Te Goudswaard hebben zich twee gevallen van cholera asiatica voorge daan met doodelijken afloop. De huizen worden door de politie bewaakt en de lijken zijn naar het lijkenhuis op de begraatplaats vervoerd. Zondagavond is in de haven te Duis burg het eerste cholerageval voorgeko men. Schipper Kok, schip „HugoGro- tius," voor eeuige dagen met hout be laden uit Dordrecht aldaar aangekomen, is Zondagavond na vijf uur ziekte aan de cholera asiatica gestorven. De aan- hoorigen zijn in barakken ondergebracht, het schip is ontsmet en op stroom ge legd. Dit is het eerste geval dat in de Ruhrhavens voorgekomen is, in dezelve wordt sterke quarantaine op de inloo- pende schepen uitgeoefend, terwijl op verschillende punten de waterleiding voor de schippers geopend Is. Nadat reeds Vrijdag een geval van cholera nostras te Zwammerdam was voorgekomen, dat doodelijk verliep, is Zondag aldaar andermaal een geval van cholera, ditmaal als Aziatische vermeld, voorgekomen, Maandag ochtend gevolgd door een geval van cholera nostras. Naar aanleiding van dien, bezocht de geneeskundige inspecteur Maandag deze gemeente en de besmette woniBgen, en werden met den burgemeester en ge meente-geneeskundige ter plaatse de noodige maatregelen voor afzondering en ontsmetting beraamd tot bestrijding van de voorplanting der ziekte, en de barakken tot afzondering der cholera- lijders bezocht. Te Zonnemairen heeft zich een geval van cholera asiatica voorge daao| by een veldarbeider. De toestand van den patient is bevredigend. Van de door het uitvoer end comité der sporttentoonstelling betoonde vrijgevigheid, om tegen lagen prijs van kaarten voor leden van werkmansver- eenigingen, verkrijgbaar te stellen, een lakenswaardig misbruik gemaakt, dat door streng onderzoek aan het licht is gekomen. Buiten het terrein werden namelijk werkmans-entróes tegen hoo- gere prijzen verkocht. De politie heeft van het gebeurde proces-verbaal opge maakt. Het tentoonstellingsbestuur heelt intusschen de onschuldigen niet willen treffen wegens het bedrog van anderen, en tegen a. s. Zondag nog eens werk- manskaarten beschikbaar gesteld op de vroegere voorwaarden en met verscherpte contróle, zoodat de kaarten niet anders geldig zullen zijn voor een lid (werk man) van vereenigingen, dan op ver toon van zijne kaart van lidmaatschap. De sporttentoonstelling te Scheveningen werd Zondag bezocht door 9273 betalende personen. Van 18—25 dezer gingen 30,258 en van Juni tot 25 dezer 593»3I5 personen door de tourniquets. De gezondheidscommissie te Roermond deelt een schrijven mede, door haar ontvangen van prof. Pfuhi te Berlijn, als resultaat der onderzoe kingen van het „Institut für Infections Krankheiten" aldaar, omtrent de ont smettingswaarde van kalkmelk. Prof. Pfuhl zegt, dat dr. Koch niet medeging met de meening van prof. Pekelharing, dat kalkmelk geen vol doend middel was om uitwerpselen van choleralijders te ontsmetten. Eene nieuwe proefneming, waarbij de darrainhoud van choleralijders met ongeveer een ge lijke hoeveelheid kalkmelk werd ver- mengdj gaf na een uur tijds tot uitslag, dat alle cholerabacillen gedood waren. Prof. Pfuhl voegt er de opmerking bij dat men door schudden moet zorgen dat de kalkmelk zich met de stoffen vermengt, daar anders de werking niet volledig kan zijn. Zondagnacht is het café „du Commerce", op het Vlak, hoek Hoogenieuwstraat te Dordrecht geheel uitgebrand. De bewoners hadden het gebouw te n uur in den avond ge sloten en verlaten, terwijl men vermoedt dat de brand is ontstaan door een pe- troleumtoestel. De slangenwagen der politie was wel spoedig op de plaats des onheils, maar kon niets uitrichten daar niet alles in orde was. Een klein half uur na het uitbreken der vlammen begonnen eerst de inmiddels toegesnelde brandspuiten te werken, doch het vuur had reeds zulk een omvang genomen, dat aan blusschen bijna niet te denken viel. Toen omstreeks half een de be woners, onbewust van de ramp huis waarts keerden, schrikte de heer Bntz. het hootd der zaak, zoo hevig bij het zien der overal uitslaande vlammen van zijn café, dat hij bewusteloos ineenzakte en naar het hotel de Pologne moe3t worden vervoerd, Het café is geheel uitgebrand; het gebouw was verzekerd. De reizigers o p \d e lijn MaastrichtVenloo zijn Zondagochtend aan een groot gevaar ontinapt. De spoordijk tusschen Bunde en Beek is op een lengte van circa 80 meter bij eene diepte van ongeveer 6 meter weg gezakt. De correspondentie is totaal verbroken. De reizigers moeten aldaar thans overstappen.i Door den heer Paap, op zichter bij de Exploitatie-maatschappij te Meppel, wordt tegenwoordig in plaats van de lorrie eene soort vélocipède gebruikt, waarvan de raderen op rails staan. Wijl het sneller gaat en gemak kelijker wordt voortbewogen, bovendien des gevorderd met betrekkelijk weinige moeite van de baan is te lichten, wordt die wieier met veel voordeel gebruikt. Zaterdagnacht kwam uit Loppersum met zijn vaartuig te Gro ningen aan zekere De Roode. De man is kermisreiziger; hij had eene kraam met koek en suikerwaren en wilde naar Roden gaan. De kraam was des avonds te Loppersum afgebroken, het vaartuig door den man naar Groningen getrokken. Zondagochtend vroeg nu werd hij ernstig ongesteld, zoodat geneeskundige hulp ingeroepen moest worden. Er aziatische cholera geconstateerd. De man is naar de barak overgebracht, zijn toestand was zeer ernstig. De vrouw, hare moeder en twee kinderen zijn ia het bijgebouwtje van de barak onder toe zicht gesteld. Het schip en zijn inhoud is onteigend en achter de „verzamel plaats" van faecaliën verbrand. N. G. Gt. nog niet berecht was (art. 116 straf vord.) Het O. M. verzette zich tegen die con clusie, met aanhaling van verschillende beslissingen. De rechtbank vereenigde zich met den officier van justitie tegen de conclusie van mr. Foekens, die echter in geen minder gezelschap was dan van een arrest van den Hoogen Raad van 1887, opgenomen in het Weekblad van het Reeht No. 5407, besproken door mr. Cremers in Week blad No. 5422. Het O. M. betoogde bij monde van mr. Pelerin, dat bekl.'s lezing van een aanval onaannemelijk was en dat de 520, in zijn hoed gevonden, eenvoudig een deel is van de gelade gelden en dat dus die som door bekl. is ont vreemd ten nadeele van zijn patroon. Als een lichtpunt nam het O. M. aan dat bekl., schoon gewichtig werk moe tende doen, zulk een karig loon areeg, dat de man met zijn gezin er onmo gelijk van kon leven. Het O. M. eischte ten slotte twee jaren gevangenisstraf. De verdediger, mr. Foekens, conclu deerde in een uitvoerig pleidooi tot ontslag van rechtsvervolging, op grond dat men verzuimd had in de dagvaar ding een strafbaar feit te stellen, sub sidiair tot vrijspraak, omdat van de ten laste gelegde verduistering niets be wezen is. RECHTSZAKEN- De firma E. 9c H. van Cranenburg, kassiers te Amsterdam, had sedert eenigen tijd in dienst een knecht, ge naamd Bernard Heinrich Wermeling, oud 54 jaar, geboren te Hannover. Hy «vas belast met het innen van qaitan- tiëo, wissels, accepten enz. Op 17 Aug. jl. werd hij door zijne patroons uitge zonden en incasseerde hij f 10.795,22 aan bankpapier ea specie. Aan zijne patroons droeg hij echter f550 minder dan dat bedrag af. Hoe kwam dat? Bekl. die zich voor dit feit te ver antwoorden had voor de rechtbank, beweert op straat door twee personen te zija aangevallen en ter neer geworpen en daarna uit zijn portefeuille 550 te hebben vermist. Onthutst als hij was, ging hij op raad van een anderen knecht van zyn patroon, naar de politie, die blijkbaar wantrouwend, den man deed ontkleeden en in zijn hoed ƒ520 aan papier vond. Iatusschen beweerde de looper, dat hij die 520 van een jongen persoon had ontvangen om er een effect voor te koopen. Wie was die jonge persoon Dat mocht de kassiersknecht niet zeggen. Maar hebt gij, zeide het O. M. bij monde van den heer Pelerin, geen moeite gedaan om uw jongen vriend te nopen of te verzoeken u van de u opgelegde geheimhouding te ontheffen Gij kondet hem immers uit de gevan genis schrijven? Nu, dat was zeker niet juist, want als de man uit de gevan genis had géschreven waar alles eerst gelezen wordt door den cipier zou het O. M. den naam des jeug digen patroons vanzelf hebben vernomen. Afdoend was de opmerking van den heer mr. Loeft, rechter, die hij dea be klaagden kassiersknecht deed „gij hadt uwen verdediger mr. Foekeas den naam kunnen opgeven en dien rechts geleerde verzoeken zich met den be- wusten persoon in verbinding te stellen, ten einde u van de opgelegde geheim houding te ontheffen." Geen antwoord. In de zitting van Maandag nam bekl.'s verdediger mr. Foekens eene incidenteele conclusie, daartoe strek kende, dat de bekl. terstond in vrijheid gesteld zou worden, dewijl het bevel tot gevangenhouding op 23 Aug. 1892 verleend, was verstreken omdat geene verlenging was aangevraagd en de zaak In de St. Stephanuskerk te Nijmegen zyn tegen het metselwerk, dat het voor malig priesterkoor omsluit, sehoone oude muurschilderingen ondekt. De kleuren en het goud zijn nog in vrij goeden staat. De Raad van Nymegen heeft met bizondere mildheid geld beschikbaar ge steld voor de restauratie der oude merk waardige bouwwerken. Te wenschen is het dat de kerkeraad der Herv. ge meente ook zijnerzijds zich vrijgevig zal betoonen nu het geldt een der msest grootsche bouwwerken* zooveel mogelijk in eere te herstellen. Met het oog op de ramp te Ham burg, ontstaan door de cholera-epideraie, zal door de firma C. Kooyker te Lei den worden uitgegeven eene novelle van den heer R. Koopmans Van Boe- keren, predikant te Leiden, getiteld: „Een tinnen feest", herinneringen van een oud-atudent, prijs 90 cents. Na aftrek van de onkosten, zal dit werkje strekken tot leniging van de ellende die daar onder de bevolking heerscht, terwijl ook giften dankbaar zullen woraen aanvaard. te Koblenz woonde, by de moeder van Richter persoonlijk haren invloed aan wendde dat hij geestelijke zou worden omdat hij bij het godsdienst-onderwijs zich als goed scholier bizonder onder scheidde. Evenzoo beval fle hem bekende later veld-prediker van het pruisische leger Thielen hera aan, de theologische loopbaan te kiezen. Van de zijde der politie wordt ver- zekerd, dat aan de russische studenten onlangs niet het verblijf in bet land ontzegd werd op vertoogen van Rus- land, maar omdat zij het door hunne politieke bemoeiingen in het buitenland lastig maakten. Eene sociaal-democratische vergade ring van gemeenteraadskiezers eindigde Zondag met eene geduchte kloppartij tusschen de verschillende variëteiten van onafhankelijben, officieelen en anar chisten. Deze zich tegenwoordig voor doende regelmatige twisten tusschen onze bleekroode en bloedroode socialis ten vormen een grappige illustratie van hetgeen Liebknecht Zaterdag te Mar seille sprak van internationale verbroe- deiing vaa het gezamenlijk proletariaat. Te Berlijn slaan voorloopig nog zelfc de broeders van ééne spreektaal en éöne nationaliteit elkander de ribben in. In de tegenwoordige politiek spelen de robben éen niet onbelangrijke rol met het oog op de Behring Zee kwestie. Nu wordt weer gemeld, dat blijkens de verklaring der bemanningen van de eDgelsche robbenschepen, door russische kruisers opgebracht, de russische regee ring aanspraak maakt op het eigen domsrecht over gevangen robben, on* verschillig waar zij gevangen zijn, indien zij slechts op Russisch grondgebied zijn gebaren. Deze opvatting vermeerdert de moeilijkheid der Engelsch-Ameri- kaansche scheidsrechters, moetende zij nu de nationaliteit der robben vast stellen, alvorens den eisch te kunnen toewijzen. Volgens een telegram aan de herald uit Valparaiso, is er te Santiago een Peruaansch afgevaardigde aangekomen, oin een handeistractaat voor te stellen tusschen Peru en Chili. Dit tractaat zou wel de verscheping van suiker naar Europa, maar niet den amerikaanschcn handel raken. De afgevaardigde zal ongetwijfeld de Peruaanscfe-Kogelsche corporatie begunstigen Doven de Fran- sche en andere schuldeischers. De Kamers in Italië zullen tegen 20 November worden bijeengeroepen. Het Kabinet zal dan eeu nieuwe kredietwet vragen en daarbif de kwestie van ver trouwen stellen. Verder ;wordt nog ge meld dat het besluit totj (ontbinding der tegenwoordige Kamers niet voor Oc tober zal verschijnen. Uit Pest wordt geseind, dat graaf Apponyi een rede heeft gehouden te Jaszkereni, waarin hij de zwakheid der hongaarsche regeering ten opzichte Yan Rumenie en hare houding jegens de geestelijkheid laakte. Vol lof weidde hö uit over Kossuth. De ltidépetidance zegt, dat de com- mercieele beperkingen, waardoor de belgische maatschappijen aan den Kongo zijn getrotöen, aan de hollandsche maat schappij aan de» Kongo zijn mede gedeeld, die zich daarop tot hare regee ring heeft gewend om te protesteerea tegen de handelingen van den Kongo- staat. Van particuliere zijde wordt mit Berlijn aan de JV. R. C. het volgende gemeld In de herinneringen uit zijne jeugd, v/elke Eugen Richter zooeven begint openbaar te maken, verhaait hij o. a., dat de overleden keizerin Augusta ten tijde dat zij nog als prinses van Pruisen Uit Londen werd den 2 6atea geseind Greote opschudding- verwekte het bericht van den plotseiingen dood van Marian Sharpe, actrice van het Gaiety Theatre, bekend onder den naam van „Ruby Russell". Na een onderzoek, dat Zondag is gehouden, bleek, dat de be gaafde actrice aan vergiftiging is ge storven, haar door dr. Heron toegediend, met wien zij van plan was een reis naar Afrika te ondernemen. Het lijk van den dader heeft men in een hotel, gelegen in de Craien-Street, gevonden. Vau een verzegelden brief, dien hij achtergelaten heeft en die aan een vriend was geadresseerd, is de inhoud nog aiet bekend, welke waar schijnlijk de sleutel van het drama bevat. De optocht te Parijs op dan 22e is door omstreeks 1,800,000 per» sonen bijgewoond. Het heeft eenige verwondering gewekt, dat atleea het engelsche en het italiaansehe gezant schap 's avonds verlicht waren en uiet het russische. Russische vlaggen waren in groote menigte als straatversiering aangebracht. j De vrienden van wijlen generaal Boulanger kwamen Maandag avond te Parijs bijeen, naar aanleiding van den verjaardag van zijn dood. Besloten werd zich aanstaanden Maan- digheid van den doode was, bekoelde zyn woede, en een kille gewaarwording van de ontzag inboezemende kalmte en almacht van den dood overviel hem en joeg hem vrees aan. Met welk doel verzette hy zich tegen dat plechtig kalme lichaam, dat levensmasker, dat daar lag als onbeweeglijke spotternij van zyne beschimpingen Zyn vader was dood, en hy, ja hij, had zyn vader vermoord. Hy was de moordenaar van zijn vader. En nu werd hy aangegrepen door doodsangst by de gedachte, dat er een dag zou komen, dat de afrekening tusschen den geest zijns vaders en den zyne zou plaats hebben, en een voorgevoel van de vreese- lyke toekomst, die hem wachtte bekroop hem, en deed hem geheel verstijven. Hy wierp weer een blik op dat gelaat en voor zyn verhit brein was het alsof een sardonische glimlach om zyne lippen speelde. De vloek van Caïn rustte op hem en drukte hem ter neer en terwijl hy daar stond rezen zyne haren naar omhoog en parelde het koude angstzweet op zyn voorhoofd. Ten laatste kon hy hot er niet langer uithouden, keerde zich om, vluchtte de kamer en het huis uit tot in de duisternis van den nacht. Toen hy uitgeput naar geest en lichaam eindelek terugkeerde, was het reeds na middernacht. Dokter Caley wachtte op hem; hy was zooeven uit de ziekekamer gekomen, en droeg een angstigen blik op zyn gelaat. «Uw vrouw is moeder geworden van een mooi meisje," zeide hy, //maar ik ben verplicht u mede te deelen, dat haar toestand verre van bevredigend is. Het is een zeer gevaarlijke toestand." «Een meisje!" kreunde Philip, gedachtig aan het testament. i/Weet gij zeker, dat het een meisje is?" ^Natuurlijk weet ik het zeker," antwoordde de dokter verbaasd. //En Hilda ziek ik begrip het niet." z/Hoor eens, mijn beste vriend, gij zyt geheel in de war; neem eec glas brandewijn en ga naar bed. Uw vrouw wil u nu liever niet spreken, maar als het noodig is, zal ik u waarschuwen. Doe nu wat ik u heb gezegd, anders raakt gij geheel uitgeput. Uwe zenuwen zyn zeer geschokt." Philip deed wat hem werd aangeraden, en zoodra de genees heer hem naar zyn kamer had vergezeld, begaf hy zich weer naar boven. Den volgenden morgen vroeg liet hij twee collega's ontbieden en hield met hen consult, waarvan het resultaat was, dat zy tot de conclusie kwamen, dat niets dan een wonder Hilda's leven zou kunnen redden eene conclusie, die zij eenige uren te voren voor zich reeds had gemaakt. //Dokter," zeide zy, //ik vertrouw het aan u toe om my te doen weten wanneer het einde daar zal zyn. Ik wil dat myn echtge noot hier is wanneer ik sterf, maar eerder niet." ,/Kom, myn kind spreek nog niet van sterven. Zoo het God© behaagt, hebt gij nog verscheidene jaren levens voor u." Zij schudde een weinig droevig het blondlokkige hoofd. //Neen, dokter, myn levensader is gesprongen, en dat is misschien ook maar het best. Geef my het kind waarom houdt gij het kind van my weg Het is een bode gezonden om my naar een betere wereld te roepen. Ja, zy is een engeltje. Als ik hier niet meer zyn zal, zorg er dan voor, dat zij //Angela" wordt genoemd, opdat ik weet met welken naam haar te moeten begroeten als de tyd gekomen is." In den loop van den mo'gen gaf zij haar varig verlangen t0 kennen om Maria Lee te zien, die dan ook gewaarschuwd werd- Men zal het zich herinneren, dat de oude heer Caresfoot den vorigen dag, onmiddellijk nadat Hilda hem had verlaten een brief aan Maria Lee was gaan zitten schry ven. In dit briefje deelde hij haar de geheele treurige waarheid mede, eindigende met eenige woorden van bittere vernedering en zelfverwijt, dat zooiets haai moest worden aangedaan door iemand, die zyn naam droeg. O vei den stryd door het ongelukkige meisje dien ten gevolge gevoerd met schaamte en smart zullen wy een sluier werpen. Het is ge; lukkig voor den menschelyken geest, dat het leven niet dikwijls ons in zulke omstandigheden plaatst als met haar het geval was na de ontvangst van dezen brief. Het was niet meer dan natuurlijk ondanks Caresfoots korte verontschuldiging voor Hilda's gedrag ii den brief, dat Maria met verontwaardiging was vervuld over zooals zij het noemde, haar verraad en bedrog. Terwyl zy nog van deze gedachten was vervuld, kwam er eei bediende van Bratham Abbey aanryden met een brief je van doktei Caley, waarin haar de plotselinge dood van haar ouden vriend, dei gevaarlyken toestand van Hilda en het verlangen van deze oir haar te zien, werd gemeld. Wordt verolgd-)

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2