NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 5>e famü'ie garesfoof. 10e Jaargang. Donderdag 29 September 1892. No. 2833 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. Uit het Gemeenteverslag over 1891. BINNENLAND. EUILLET ON HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiara. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Haarlem, 28 Sept. 1892. Met den bouw van de eerste zeven woonhuizen op de terreinen van den heer J. H. Krelage aam dea Kleinen Houtweg, is Diasdag een aanvang ge maakt. Aannemer is de heer J. J. van Scheijndel. De huizen zullen alle voor den eer sten Mei e. k. betrokken wardeB. Be boek- en courantendrukkerij en lettergieterij van de heeren Johannes Enschedé Zonen. (Vervolg). Het afgeloopen jaar had geene bizon- dere reden tot opmerkingen gegeven. Het eerste halfjaar kenmerkte zieh voor de lettergieterij doer bizondere leven digheid, terwijl het tweede halt jaar, vermoedelijk als terugslag, op het eerste, stil was. Het getal werklieden aan deze fabriek bedroeg 260, waaronder 5# jongens beneden de 16 jaar. Be boekdrukkerij van de Erven Behn en van de Br ven Loosfes. Aan de localiteit voor de boekdruk kerij van de laatstgenoemde firma is groote uitbreiding gegeven. De toestand van beiden was evenals 't vorige jaar voldoende. De steendrukkerij van de firma Emrik e* Bingtr De door haar uitgeoefende tak van industrie leverde eeae bevredigende uitkomst op. Er werd aan deze inrichting uitbrei ding gegeven door het in toepassing brengen van de Phototypie of lichtdruk, zijnde dit de eerste drukkerij hier te lande, waar dit op uitgebreide schaal geschiedt en wel met gunstig resul taat. Op de laatstelijk in 1891 te Am sterdam gehouden internationale ten toonstelling van photographiën werd deze firma met den eersten prijs be kroond. Het laatst door Frankrijk met Ne derland gesloten handelstractaat zal, naar men vreest, van niet geringen na- deeligen invloed zijn e>p dezen tak van industrie. Het personeel, aan deze drukkerij werkzaam, bedraagt 120 k 130 man, de jongens medegerekend. De loonen der drukkers lo epen van 14,17, "s weeks. De lithografen werken per stuk. Er zijn ep, die met f 50 's weeks naar huis gaan, maar deze zijn artisten. De Bdarlemsche Brood en Meel fabriek aan de Bakenes- s er gr acht. In dea loop van 1891 werd het 25- jarig bestaan van deze fabriek herdacht. De fabriek is sedert hare oprichting menigmaal vergroot. Nog in het afge- loopen jaar verkreeg rij al weder uit breiding door het bouwen van 5 ovens. Haar debiet nam gaandeweg toe. In het 10 jaar harer oprichting bedroeg dit een half milliea» kilogrammen brood, terwijl dit in 1891 reeds gestegen was tot pl. m. drie aaillioen. Het getal harer dépóts bedraagt 50. Het aantal werk lieden in da fabriek is omstreeks 40. De prijs van het brood is gewoonlijk 2 cents lager gehouden dan die te Amsterdam.' Be Broed- en Meelfabriek de Volhardingu. Omtrent deze fabriek zija der Kamer geene opgaven geworden. Indien zij echter juist is ingelicht, moet de toestand dezer fabriek gedurende het afgeloopen jaar bevredigend geweest zijn. Be fabriek tot verduurzaming van levensmiddelen direc teur de heer fohs. de Breuk.) De toestand was voldoendeook in het afgeloopen jaar werden belangrijke hoeveelheden verduurzaamde levens middelen voor het leger ingemaakt en afgeleverd; 2 tot 6 arbeiders vonden dagelijks werk in de fabriek. In den inmaaktijd waren omstreeks 35 vrou wen bezig met het schoonmaken der greenten. De stoomfabriek van vruchtenmoes, limonadestroopenenz. van den heer C. Sipkes. De toestand dezer fabriek was bevre digend. Tengevolge van de hier te lande bestaande heffing van den suikeraccijns en het niet heffen dier belasting in Engeland, blijft echter de concurrentie van het Hollandsch met het Engelsch fabrikaat nog steeds onmogelijk. De veepziederij van de firma G. j. van der Aa 6- Zoon. De toestand, welke in het vorige jaar bevredigend was, is in 1891 on- vranderd gebleven. De har de-zeepfabriek van de hee ren D. Swens Co, Hoewel nog steeds door de heffing van den zeepaccijns bezwaard, bleet de toestand dezer fabriek voortdurend gunstig, zelfs vooruitgaande. Het personeel bestond voor een groot deel uit jeugdige arbeiders en arbeid sters. Be tabaks- en sigarenfabriek van den heer S. Bertram. De toestand dezer fabriek was gelijk aan dien van het vorige jaar, toen die gunstig genoemd werd, eat gaf geene aanleiding tot bizondere opmerkingen. Door den firmant werd uitvoerige opgave gedaan van verschillende be zwaren, door hem in de uitoefening van ziin bedrijf ondervonden, meer bepaald wat betreft patentbelasting, wetgeving op het faillissement, enz. Be sigarenfabriek van de firma A. Ratelband Gr* 60. Deze fabriek is op dezelfde hoogte gebleven. De steeds toenemende concurrentie deed zich 00k in dit vak gevoelen. De kunstboter fabriek van de heeren Cohen en van der Laan Volgens het proces verbaal der ar beiders-enquête werkten in deze fabriek 30 40 mannen, waaronder ook los werkvolk, Omtrent den toestand dier fabriek zijn onze Kamer geene opgaven ge daan. Volgens algemeene bekendheid moet die m alle opzichten gunstig ge weest zijn. Be kunstboter fabriek van den heer L. van de Griendt Jr. De hooge prijzen der grondstoffen (0. a. der oleomargarine) hadden in het afgeloopen jaar over het algemeen minder gunstige resultaten voor deze fabriek opgeleverd, daar de prijzen der margarineboter niet naar evenredigheid gestegen waren. De uitvoer van het fabrikaat, hoofdzakelijk naar Engeland, was ongeveer gelijk aan dien gedu rende het jaar 1890. Naar wij vernemen zal eerstdaags de beroemde zangeres Sigrid [Arnoldson hier ter stede zich doen hooren. De antispiritist Richard Lané en zijne vrouw Ida Lané-Ney, uit Weenen, zijn voornemens op Dinsdag 4 en Donder dag 6 October in den Nieuwen Schouw burg voorstellingen te geveD, met het doel om de grondslagen aan te toonen, treffende wijze hun doel. Evenals de spiritisten laten de heer en mevr. Lané geesten verschijnenmevr. Lané wordt vastgebonden, evenals een spiritistisch medium, en dan neemt de spookge schiedenis een aanvang. Geesten ver schijnen, vaatwerk wordt verbrijzeld, pistolen worden afgeschoten, muziekin strumenten bespeeld enz. en als het scherm van het kleine kabinet wordt opgehaald, is mevr. Lané 'geheel op dezelfde wijze geboeid als van te voren. Bovendien worden bewonderenswaar dige proeven gegeven van geheugen sterkte en clairvoyance, en de kracht toeren van miss Abott niet .alleen nagedaan, maar zelfs ver overtroffen. De voorstellingen worden geroemd als zeer onderhoudend, en hebben overal grooten bijval ingeoogst. Met zeer veel succes zijn te Amsterdam tien voor stellingen gegeven. De heer J. Pörtzgen, photograaf al hier overhandigde ons heden uitstekend geslaagde opnamen van de beide eere- poorten die de gemeente architect de heer Jac. Leyh, bij het bezoek van onze Koninginnen, op den Kruisweg en aan de Houtbrug heeft gebouwd. Def raaie poorten zijn bizonder goed ge- ticfen. Wie dus een aardige herinne ring aan het koninklijk bezoek ver langt, schafie zich bij de firma de Haan Zoon, Groote Houtstraat No. 137 de photographiën 1 aan. Met verwijzing naar aohterstaande advertentie van den heer J. E. Vigier, Groote Houtstraat 47 alhier, vermelden wij dat in zijn magazijn een nieuw soort parapluie voorhanden is welke door ele gantie uitmunt, daar alles er op berekend is deze parapluie, welke gepatenteerd is, zoo dun mogelijk te doen zijn, zonder dat de stevigheid er eenigszins onder lijdt. Deze parapluie zoowel in het model voor heeren als dames heeft slechts zes baleinen, de stok is driehoekig, terwijl het gewioht niet meer dan 350 gram bedraagt. Dinsdagnamiddag is aan den Burgwal een 3-iarig meisje overreden door een kar van de gemeentereiniging, bespan nen met éen paard, waarbij een der wielen over het rechterbeentje is gereden dat daardoor belangrijk is gebroken. De bestuursprijs van 100 verschillende planten, op de landbouwtentoonstelling te Bakhuizen, is toegekend aan de heeren D. J. Tas en Zn. te Aalsmeer. waarop het bedrog van mediums berust. Volgens berichten uit Mtlnchen, Wee nen, Berlijn, Leipzig en Amsterdam en Den Haag, bereiken zij op de meest In verband met de quarantaine maat regelen en de voorschriften omtrent in- en uitvoer bij de administratie van 's Rijks belastingen, is het stoom-re- cherche vaartuig Zeemeemw aangewezen om dienst te doen op jhet Noordzee kanaal tusschen Amsterdam cn IJmuiden. De minister van Binnen- landsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat volgens de bij hem ingeko men ambtsberichten in de afgeloopen week als aan aziatische cholera over leden zijn aangegeven in Zuidholland: te Alblasserdam, 1 persoonte Bergambacht, 1 persoon te Bleskengraaf en Hofwegen, 2 perso nen ie 's Gravendeel, 1 persoonte Rotterdam, 7 personen te Zwijndrecht, personen in Noordbrabantte 's Bosch, 1 per soon; te Mill en St. Hubert, 1 per soon in Gelderland: te Millingen, 1 per soon in Zeelandte Kruiningen, 1 per soon (een schipper uit Belgiëte Hansweert in «quarantaine liggend en aldaar in de ziekenbarak overleden) te Veere, 1 persoon (aan boord van de stoomboot de Valk 1komende van Rotterdam) in Groningente Loppersum, 1 per soon in Utrechtte Breukelen-Nijenrode, 1 persoonte Utrecht, 1 persoonte Zuilen, 1 persoon. Ernstig en met nadruk zegt de Artih. Cl. waarschuwen wij onze landgenooten, niet naar Oscabrück te gaan. Een onzer bekenden, inwoner van Arnhem, kwam Dinsdag van ®daar terug hij had er zijn zoon heen gebracht. Te Osnabiück gekomen, werd hem gevraagd van waar hij kwam, en toen hij zeide: „uit Arnhem", moest hij ontsmet wor den, evenals iedereen die uit Holland kwam, zeide de dokter, geen jongmcnsch, maar een man van jaren. De reizigers moeten zich in een don keren goederenwagen, waarvan de vloer met carbol bedekt was, naakt uitklee- den en kregen dan een hemd, pantalon en sokken van grof linnen aan. Al hnnne kleederen evenals de inhoud van hunne koffers werden een uur lang uit gestoomd en daarna men kan na gaan in welken toestand hun terug gegeven. In den donkeren wagen konden zij zich weder, zonder spiegel, aankleeden en daarop mochten zij verder gaan. De bewerking duurde in bet geheel twee uren en toen zij was afgeloopen werd 2 m. 50 pf. voor de kosten in rekening gebracht. Wie 's avonds aankomt wordt terstond 25 HOOFDSTUK XIII. Deze mededeelingen waren voor haar een nieuwe bron van smart^ want zy had den ouden heer leeren liefhebben; de warme genegen heid, die zy voor Hilda had gekoesterd, was nog niet ïb baar hart uitgestorven, en nu zy hoorde, dat hare mededingster zich reeds byna in de macht van den dood bevond, voor wien alle aardeche liefde, haat, hoop en eerzucht moeten buigen en machte loos worden, ontmaakte ze weer met alle kracht en verdween iedere gedachte aan het onreeht haar aangedaan. Binnen eem half uur had zy Abbey Honso bereikt, waar zy door den dokter werd ontvangen, die in antwoord op haar haastige vraag, haar zeide, dat het menschelyk gesproken onmogelyk was, dat haar vriendin nog vier en twintig uur zou bly ren leven, terwyl hy er de waarschuwing by voegde vooral niet te lang by haar te blijven. Met een bezwaard hart trad zy de ziekekamer binnen en ver nam van Hilda's stervende lippen het verhaal van haar huwelyk en Philips trouweloosheid. De verzoening was zoo volkomen als maar eenigzins mogelyk was by de wegstervende stem harer vriendin. Ten laatste rnkte zy zich met geweld van haar los, en sloeg een laatsten blik op Hilda, die zich op haar elboog had op geheven, en haar nazag met treffenden ernst. Die oogen, dat ge voelde Maria, waren gevestigd op iemand, welke Hilda voor de laatste maal hier op aarde aanschouwde. Toen de stervende dien blik vol tranen opving, glimlachte zy, hief haar hand op en wees naar boven. Aldus scheidden zy. Maria kon zich nu eehter niet langer beheerschen haar eigen schoone vooruitzichten, het verlies van den man, dien zy had lief gehad, en het aandoenlijk tooneel zooeven door haar bygewoond, dat alles by elkaar, deed haar haar kalmte verliezen. Zy snelde naar beneden naar de eetzaal, wierp zich daar op een sofa neer en gaf lucht aan haar overvol gemoed. Weldra kwam zy echter tot de ontdekking, dat zy niet alleen was. Philip stond voor haar of liever de schim van hem, dien zy als Philip had gekend. Het was inderdaad moeielyk om in dezen ongelukkigen man, met zyne verwarde haren, bleeke en trillende lippen en met zwarte kringen om de oogen, den fiinken, knappen jongeling te j erkenneD, dien zy had liefgehad. Zyne |verschyning stilde haar droefheid, en de herinnering aan het bitter onrecht baar aange daan, kwam weer kraehtig by haar op. „Wat wilt gy van my vroeg zij. „Wat! ik wil vergiffenis. Ik ben verplet, Maria, verplet totaal verplet,4 en hy sloeg zyne handen voor zyn gelaat en snikte. Zy antwoordde hem met de kalme waardigheid, waarover geede vrouwen in gewichtige oogenblikkea kunnen beschikken waar digheid van een geheel ander genre, dan de fierheid van Hilda, maar wellicht in haar soort even indrukwekkend. „Gy vraagt my vergiffenis, en zegt, dat gy geheel verplet zyt. Hebt gy wel een oogen blik bedacht, dat ik zonder dat het myn schold is, of men my iets anders verwyten kan dan alleen, dat ik u heb vertrouwd, zooals ik u liefhad, ook geheel verplet ben Weet gy wel, dat gy uit lichtzinnigheid of met zelfzuchtige be doelingen myn hart gebrokeD, mijn naam geschandvlekt, en my uit myn huis hebt gedreven, want ik kan hier niet langer leven? Beseft gy wel, dat gy my een van de grootste beleedigingen hebt aangedaan, die de eene mensch den ander kan aandoen Ik zeg u, Philip Caresfoot, weet gy dat alles wel, en vraagt gij my dan in dat bewustzijn nog, of ik u vergiffenis wil Bchenken i Denkt gy, dat het mogelyk is, dat ik u kan vergeven Hy had haar nog nooit op die wijze hooren spreken; en bedacht niet, dat innerlyke overtuiging de moeder der welsprekendheid is. Hy zag haar een oogenblik verbaasd aan, bedekte toen zyn gelaa t weer met beide handen, kreunde en gaf geen antwoord. Na een oogenblik gewacht te hebben, vervolgde zy „Ik ben een onbeteekenend persoontje, dat weet ik, en waar schijnlijk zal myn geluk of ongeluk weinig invloed hebben op den loop der dingen, maar voor my was de gave der liefde alles. Dm liefde gaf ik u, Philip ik gaf ze u zonder twyfel of aarzeling, gaf ze u met beide handen. Ik kan ze nooit weer schenken Hoe gy my hebt behandeld, weet gyzelf het best." Hier verloor zy een oogenblik hare kalmte„Het mag zonderling schijneD, maar ol« schoon ik m$n liefde zoo had misplaatst, en gy, aan wie ze waa geschonken, ze zoo slecht hebt beantwoord, toch verlang ik ten

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1