Letteren en Kaast» WEDSTRIJDEN POLITIEK 0VEEZICHT. DE CHOLERA. naar het Krankenhaus gebracht en moet daar des nachts blijven. Klagen helpt niet; schadeloosstelling voor bedorven kleeren mag men vragen ot men ze krijgen zal is een andere zaak. En dit geschiedt met inwoners van een land,waar geen cholera heerscht,van eene stad, waar geen cholerageval zich heeft voorgedaan 1 Maar Osnabrück heeft nu eenmaal die instructie gemaak en zij wordt toe gepast. Zaterdag 24 Sept. jl. werd door den adviseur van den Bond van Ned. Stenografen, den heer H. J. Van den Berg te Leiden, een onderzoek gehouden naar de stenografische be kwaamheden van die leden van den Bond, die zich ter verkrijging van een der beide diploma's hadden aangemeld. Drie leden, die zich voor het eerste dipl. hadden aangemeld, voldeden allen aan de gestelde eischen en verkregen het dipl. (A) tot het geven van onder wijs ia het Ned. stelsel van stenographic, nl. de heeren J. H. Kray, te Leiden; D. Wiersma, te AmsterdamTh. A. M. Geen, te Rotterdam. Nog dit jaar zal het onderzoek wor den gehouden ter verkrijging van dipl. B, dat den bezitter maakt tot sten. verslaggever van den Bond, aan dit onderzoek kunnen ook beoefenaars van andere stelsels deelnemen. Als iets zeer ongewoons wordt medegedeeld, dat het waterschap Groot-Mijdrecht in staat van kennelijk onvermogen is verklaard. De Haagsche Gemeente raad heeft Dinsdag besloten tot aan stelling van een tijdelijk inspecteur tot besttijding der cholera op een maand- wedde van ƒ350, ter verleeniug van bijstand bij verdere beteugelingsmaat- regelen. Tevens zijn f 16,000 tGegestaan voor afzondering der eventueele cho- Ieralijders te Scheveningen. Maandagavond is op de Brouwersgracht te Amsterdam een 8jarig knaapje, wonende in de Palm- dwarsstraat, door een zwaren wagen overreden. Terwijl het paard werd aan gezet om over de hooge brug te komen, wilde de jongen nog voorbij het paard loopen, struikelde, kreeg een trap van het paard en kwam onder den wagen. Een der wielen ging hem over de borst, zoodat de knaap onmiddellijk gedood werd. Dinsdagochtend is te Am sterdam een metselaar aan het Centraal station van een steiger gevallen. De man werd hevig bloedende per rader- baar naar het Binnengasthuis gedragen, waar bij aankomst de dood werd ge constateerd. Wegens het uitschieten van den vaarboom verdronk Dinsdag morgen in het IJ een schuitenvoerders knecht. Later werd de drenkeling, die een vrouw met drie kinderen achterlaat, met behulp van dreggen opgehaald. De te Kralingen in verpie- ging zijnde lijder aan aziatische cholera is geheel hersteld. De goederen waar mede hij in aanraking is geweest, zijn door verbranding vernietigd en de wo ning is met de grootste zorg ontsmet. De gezondheidstoestand in Maassluis houdt zich goed. Nieuwe cholerage vallen zijn niet voorgekomen en de beide lijders, welke nog verpleegd wor den, zijn herstellende. De aansluitingen aan de waterleiding zijn zeer toegenomen en de meeste arbeiderswoningen thans aangesloten. Te Delft deed zich Dinsdag een ge val van cholera voor met doodelijken afloop bij het 9 jarig zoontje van een schipper, afkomstig uit Vinkeveen, die j.l. Vrijdag uit Rotterdam te Delft met zijne schuit was aangekomen. Ook het 8 jarig meisje heeft de cholerazij is zwaar ziek en niet buiten gevaar. De inspecteur van het geneeskundig staats- oezicht is met het geval in kennis ge steld het moet nog worden uitgemaakt of hier aan „cholera asiatica" of „cholera nostras** moet worden gedacht. Intus- schen is een biljet vermeldende „cholera nostras" op de schuit aangeplakt en deze onder toezicht der politie gesteld. De cholera-patient te Groningen is overleden. Te Krimpen a/d. Lek werd Maandag aangifte gedaan van 2 gevallen van „cholera nostras", beiden mannen boven de 50 jaren. Het gemeentebestuur heeft in beide gezinnen zooveel mogelijk ge zorgd voor ontsmetting. De patiënten te Alfen en te Zwam- merdam, aan „cholera nostras" lijdende, zyn beiden overledenzoo ook de patiënt te Zwammerdam die lijdende was aan „cholera asiatica". Maandag zijn te Maarsen twee ge vallen van aziatische cholera voorge komen. In beide huishoudingen werd geen ander water dan Vechtwater ge bruikt. Naar den aard van een derde ziektegeval is door den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht een gnderzoek ingesteld. Maandagavond is te Dordrecht een 9jarig kind, aan de Kuipershaven woon achtig, door Aziatische cholera aange tast en in den nacht aan die ziekte overkden. Van overheidswege zijn ter stond de noodige ontsmettingsmaatre gelen genomen. Ia de gemeente Maasland bij Maas sluis kwam Zondagavond een geval van cholera asiatica voor bij het vijfjarig zoontje van den tuinder. Het kind is na enkele uren overleden. Er zijn on middellijk alle vereischte maatregelen genomen en den inspecteur van het geneeskundig toezicht werd telegraphiseh bericht gezonden. Ook op het eiland Voorne zyn in de laatste dagen eenige gevallen voorge komen, waarvan een te Brielle en twee te Oostvoorne. Een zeer verdacht geval van cholera nostras heeft zich voorgedaan bij iemand te Haarlemmermeer, nabij het stoom gemaal „De Lijnden" in de buurt van Halfweg. Maandagavond is te Utrecht een tweede geval van cholera voorgekomen in de Lauwerecht. De werkman W Brouwer, werkzaam in de fabriek van den heer A. F. Smulders en wonende in de Hofsteeg, No. 7, is Maandagavond om 7 uur ziek geworden en was weinige uren daarna reeds een lijk. Door het wetenschappelijk onderzoek is uitgemaakt dat de man geleden heeft aan cholera asiatica. Hy laat eene vrouw en zes kinderen na. zilveren medaille voor hem die in de serievorming voor A en B de hoogste serie speelt. ieder speler, naar het kampioenschap mededingend, betaalt als inleggeld ƒ3. Aangifte tot deelneming wordt liefst zoo spoedig mogelijk, doch in ieder geval vóór 3 November, ingewacht bij den penningmeester, den heer van Oppenraaij, Broerstraat te Nijmegen, alwaar tevens op franco aanvrage gratis reglementen te verkrijgen zijn, waarin alle bijzonderheden omtrent het Con cours zijn opgenomen. Mocht het Concours een batig saldo hebben, zoo is dit bestemd voor de algemeene armen. Inhoud van De Hollandscke Lelie van 28 September: Hoofdartikel: Onder het juk. Klanken en kleuren, door Wilh. v. W. Davos. Uit een geneeskundig oogpunt beschouwd. (Slot.) Peper zout. Handwerken. Kitty's echtgenoot. V. Vragenbus. Cor respondentie. Week-kalender. Advertentiën. Op 5, 6 en 7 November e. k. zal te Nijmegen in de groote zaal der Socië teit „Burgerlust" een Nationaal Biljart- Concours worden gehouden om het kampioenschap van Nederland. Er zal worden gespeeld op 3 nieuwe Caramboles-Biljarts, systeem Touiet. De spelers worden door het spelen van éene beslissende partij van 50 caram boles gerangschikt in twee seriea A en B. Seiie A speelt daarna door met 3 partijen; serie B met éene beslissende partij. L)e prijzen van serie A zijn 10 prijs gouden kampioensmedaille en kunstvoorwerp ter waarde van 73 20 prijs verguld zilveren herinnerings medaille ter waarde van 503e prijs zilveren herinneringsmedaiJle ter waarde van ƒ25. Voor serie B kunstvoorwerpen ter waarde van ƒ5o, 25, 10 en f 5. Bovendien *ordt gespeeld op vrije banen 1®. alleen open voor hen die aan het Concours deelnemen, met prijzen in kunstvoorwerpen ter waarde van f $0, f 20 ea 10, 20. voor lief hebbers, alleen open voor hen die niet aan het Concours deelnemen, om fraaie kunstvoorwerpen. Nog wordt uitgeloofd een verguld RECHTSZAKEN- Door de rechtbank te Assen is 12 Juli 1.1. H. Er., boerenknecht te Rui- nerwold Oosteinde, vrijgesproken van de hem ten laste gelegde poging tot doodslag, van welk vonnis de olflcier van justitie heeft geappelleerd. Het was bewezen en ook door H. Pr. erkend, dat hij op Hemelvaartsdag te Koekange driemalen met eene re volver op G. Tuit geschoten, doch deze niet geraakt heeft, zoodat de kogels langs hem over de ste9nea van den weg stoven. De rechtbank heeft echter H. Pr. vrijgesproken, omdat het door hem gebruikte wapen gebrekkig was en de afstand tusschen hem en Tuit niet met zekerheid was te bepalen. Voor het gerechtshof te Leeuwarden verklaarde de geweermaker bij het ie reg. inf., Van Zuijlen, die de revolver onderzocht en beproefd had, dat het een van de goedkoopste soort was doch men op 20 pas afstand er best mee door een dikke schijf kon schieten. Mede bleek uit een nader onderzoek en vei klaringen van getuigen, dat bekl. den eersten keer op 13, de beide andere keeren op 15 20 pas afstand van Tuit op dezen heeft geschoten. De adv.-gen., jhr. mr. F. v. Panhuijs, neemt aan dat bekl. geen doel had om Tuit te dooden doch „een gevoelige les" wilde geven en vordert zijne ver oordeeling tot 1 jaar gevangenisstraf. Uitspraak 29 Sept, a. s. Het Openbaar Ministerie bij den Hoogen Raad, van oordeel, dat het indertijd veel besproken artikel der Haagsche politie-verordening, betreffen de het verspreiden van geschriften op de openbare straat niet belemmert de bij de Grondwet gewaarborgde vrijheid om door de drukpers gedachten of ge voelens te openbarenvoorts dat be doeld artuel ook niet eene ongeoor loofde delegatie van bevoegdheid van gemeenteraad op burgemeester inhoudt heeft mitsdien geconcludeerd tot ver werping van het cassatieberoep tegen het vonnis der Haagsche Rechtbank waarbij een venter van Recht voor Allen op grond van meerbedoeld artikel is veroordeeld. Uitspraak 7 November. De berichtgever uit Enschede, van het Deve?iter Dagbladis wegens be leeding van den burgemeester van Loaneker veroordeeld tot 25 boete, subsidiair 5 dagen gevangenisstraf. De civiele actie van den burgemeester om 150 schade vergoeding,„werd afgewezen. BKOlUOIMIÏEiN. BATAVIA, 26 Aug, Omtrent een stoute* zet van den commandant van den post te Segli op Atjeh wordt aan de Java-Bode het vol gende geschreven: Eenige Moslims aldaar weasehten een bezoek te brengen op een ter reede liggend vaartuig en begaven zich ter verkrijging van vergunning daartoe naar den commt. onzer versterking, den kapt. der inf. Van Heurn. Bij laatstgenoemde toegelaten zijnde, deelde deze aan mede hun verzoek te znllen inwilligen, op voorwaarde dat zij hem tot gids wilden verstrekken naar eene te kampong Bah- roe opgeworpen Atjehsche benting. Ten rechte bevreesd voor de wraak hunner landgenooten, hadden de heeren in dit yoorstel natuurlijk niet veel zin maakten daarop allerlei bezwaren. Ten einde hen zcoveel mogelijk voor de onaangename gevolgen hunner hande ling te vrijwaren, stelde de kapitein Van Heurn voor, hen als inlandsche solda ten te kleeden, en onder die vermom ming hem en zijne manschappen naar de bewuste benting te geleiden. Na veel tegenkantingen gaven zij te» laatste aan zijn wensch gehoor. In den nacht van 30 op 31 Juli werd door onzen wakkeren kapitein aan het hoofd van een detachement van 2 luit. 70 k 80 bajonetten de gevaarvolle tocht aangevangen en die met zooveel tact en beleid ten uitvoer gebracht, dat onze dappere troep tegen het aanbre ken van den dag reeds voor en kort daarop binnen de vyandelijke benting was, vóór de zieh daarin bevindende Atjehers-'wisten uit welken hoek zij eigenlijk waren komen opdagen. Na inderhaast zonder eenig succes hunne geweren te hebben afgevuurd, kozen zij dan ook in allerijl het hazenpad, met achterlating van 8 dooden en 4 gewon den. Van onze zijde werd zelfs niemand gewond. Na de vijandelijke benting te hebben geslecht en in braad gestoken, werd daarop de terugtocht aanvaard, die dank, zij der uitstekende wijze waarop de luitenant der artillerie Doijer door zijn geschutvuur de troepen dekte, zonder eenig beletsel in de beste orde plaats had. Uit goede bron vernemen wij dat Nja Makam, na aankomst te Pérlak, naar Tamiang en Langkat is getrokken met 60 volgelingen, waarvan een klein gedeelte gewapend waren met achterlaad geweren. Onze bevriend® radja's, die omtrent Makams doortocht met een zeer onschuldig gezicht veinsden niets te weten, hebben hem hierin geholpen en hem overladen met rijke geschenken, onder voorwaarde, dat hij hen in hunne staatjes zou laten. Den ion dezer moest hij met pl. m. 100 volge lingen (gedurende de reis aangegegroeid) in het Tamiangsche zijn aangekomen. Door het bestuur is de uitvoer van peper te Edi geheel verboden, terwiji de radja's met boete zijn bedreigd, wan neer zij niet weten te verhiuderen, dat Nja Makam op de Oostkusc tot vijan delijkheden overgaat. (At/eh-Ct.) Het congres handelde hierna over de quaestie betreflende Blzas-Lotharingen. Liebknenht verklaarde dat de oorlog die quaestie niet kan oplossen. Iadien Frank rijk Blzas-Lotharingen terugnam, dan zou de oorlog opnieuw binnen tien jaren uitbarsten. De zegepraal van het soci- alisme in Frankrijk en Duitschland zal de ware oplossing zij». Liebkneeht voad op zijne rede aJge- meenen bijval. In ét laatste zitting van het werkliedea-eongres zeide Van Kol, afgevaardigde der socialisten in Neder land, dat hij gelukkig 'was van zijne broeders te kunnen zeggen dat zij op Frankrijk kunnen rekenen. Wanneer Frankrijk den verlossingskreet zal aan heffen, dan zal deze in Nederland eene geweldige echo viaden. Het congres is heden gesloten. Het nam bij resolutie aan, dat op 1 Mei 1893 de arbeid overal zal worden ge staakt. Uit Rome wordt gemeld, dat de ka tholieke dagbladen een eensluidend be richt behelzen, waarin wordt mede gedeeld, dat de paus het verbod aan de katholieken om bij de staatkundige verkiezingen ter stembus te gaan, niet zal opheffen. Het is heden de verjaardag van de omwenteling va* 1868 in Spanje. Men schijnt ech'.er bevreesd te zijn, dat dit niet kalm zal afloopen tenminste uit Saragosea wordt gemeld, dat aldaar door de militaire overheid groote voorzorgen zijn genomen, en de troepen ia de ka zernen zijn geconsigneerd. ©e heer Cleveland heefteen schrijven opeabaar gemaakt, waarin hij de be noeming tot candidaat der democraten voor het presidentschap aanvaardt en verkkart gestemd te zijn vóór de her vorming der douanetarieven. De grond stoffen, welke de nijverheid noodig heeft, moetea niet zoo zwaar g tuceerd zijn. „Wij vragen geenen vrijhandel, maar wij begeerea dat de dauanelasten billijker verdeeld zullen zijn." Ten op zichte van de muntkwestie verklaart de heer Cleveland, dat, hoewel alle dollars, hetzij vaa gnud, van zilver of van papier, natuurlijk dezelfde waarde meettn heb- hea, dit het geenszins onmogelijk maakt zich tegelijkertijd te bedienen èn van goud èn van zilver bij de regeling van de circulatie der geldswaarden. Alle bezwaren, alle nadoelen welke uit deze hervorming mochten kucnen onisiaan, zouden gemakkelijker te dragen zijn dan de algemeeae malaise, uit het dis- crediet der munt voortspruitende. De Indtpendance komt op tegen het bericht in den Stat Congo, dat Del- commune met de Arabieren verschei dene bloedige ge?echten zou hebben plaats gehad. Bij de opening van de Maandagavond te Marseille, gehoudens zitting van ket revolutionair socialistisch nongres deel de Jules Guesde mede, dat een tcle gram uit Parijs doet zien, dat men de uitzetting van Liebknccht uit Frankrijk kau verwachten. De vergadering besloot hierop, bij wijze van protest tegen dien maatregel, Liebknecht tot voorzitter te benoemen. Toen Liefeknecht onmiddellijk daarna in de zaai was gekomen, werd hij door een salvo van bijvalsbetuigingen, dat verscheidene minuten aanhield, ontvan gen. Aangeven werden te Hamburg, 70 zieken, 33 dooden; daarvan Maandag 64 zieken, 23 dooden. Vervoerd werden 65 zieken, 16 lijken. In de havens van Hamburg zijn se dert twee dagea geen gevallen van cho* lera voorgekomen. Te Wandsbeck wer den opnieuw 5 personen aangetast. Te Altena kwamea Zondag 15 ziektegeval len en 6 sterfgevallen voer en Maan&ag iï ziektegevallen er. 7 sterfgevallen. De vermindering der cholera te Ham burg uit zich in vermeerdeiiog der le vendigheid in de stad. Zondag vooral heergchte er weer een sinds lang niet gekende drukte, waarvan de gevolgen misschien weer io de ziekfcecijfers van Maandag te vindea zijn. Met het boren van artesische bronnen vordert men goed; enkele zijn reeds in gebruik genomen. Dat AlUna zich geheel vaa Hamburg afsluit, zet daar veel kw»ad bioed, aan gezien men beween dat het ziektecijfer in Altona zelf nog zeer hoog is. zeerste, dat er van myn kant geen bittere herinnering besta, dat als gy na jaren op dit alles terugziet, gij u dan een hard of on vriendelijk woord mijnerzijds niet zult kunnen herinneren. Om die reden en ook omdat ik gevoel, dat het niet aan my ligt u te oor- deelen, en gy reeds veel te dragen hebt, zal ik doen wat gy my verzoekt, en zeg: Philip, uit den grond van myn hart schenk ik n vergiffenis, en vertrouw, dat de Almachtige u ook vergiffenis zal 6chenken." Hy wierp zich op zyne knieën voor haar neer en trachtte haar hand te vatten. //Gy weet niet, hoe gy my hebt vernederd," kreunde hij. Medelydend zag zij hem aan. /,Ik betreur het zeer," zeide zy, //het was myne bedoeling niet om u te vernederen. Ik heb u nog een woord te zeggen en dan moet ik gaan. Ik heb zooeven voor deze aarde afscheid genomen van uwe echtgenoote. Mijn afscheid van u moet van denzelfden geest zyn, alsof het graf reeds een van ons beiden bevatte. Wy hebben voor alfcyd met elkaar afgedaan. Ik denk niet, dat ik hier zal terugkeeren. In wakenden toestand zal uw naam nooit uit vryen wil over myne lippen komen. Ik zal hem nu voor het laatst noemen. Philip, Philip, Philip, wien ik boven allen op deze wereld de voorkeur gaf, ik bid God, dat hy my tot zich neme, of myn lijden verzachte, dat ons beider wegen elkaar nooit meer kruisen, en uw gelaat ray nooit meer onder de oogen moge komen." De volgende seconde was zij uit de kamer getreden en ook zyn levensweg. Dien nacht, of liever hy het aanbreken van den volgenden morgen, liet Hilda, gevoelende dat haar einde naby was, haar echtgenoot ontbieden. z/Ga spoedig, dokter/' zeide zy. //Als het dag is, zal het voor bij zyn." De dokter vond hem gezeten op dezelfde plaats, waar Maria Lee hem had verlaten. z/Wat, nog meer ellendezeide hy, toen deze hem zyn bood schap had gedaan. //Ik zal het niet meer dragen. Er rust een vloek op mij dood, boosheid, ellende en nog eens dood I" //Gy moet komen als gy uw vrouw nog levend wilt zien." //Ik zal komen;" en hy stond op en volgde hem. Een droevig schouwspel wachtte hem. De dag begon te grau wen, en op verzoek van zyne vrouw, had men de luiken van een der vensters ontsloten, opdat hare reeds half verduisterde oogen nog eenmaal het daglicht mochten zien. Op het groote bed in het midden van de kamer lag Hilda, wier levensgeesten nu snel aan het afnemen waren en naast haar lag het slapende kind. Zij zat htU en werd aan beide kanten gesteund door kussens, terwijl haar loshangend blonde haar over hare schouders viel als eene omlijsting van haar gelaat. Een plechtige schoonheid, zooals er vroeger niet op te vinden was, zetelde op haar bleek gelaat, terwijl in hare oogen, die vreesachtige en voorspellende uitdrukking zetelde, welke men somtijds by degenen aantreft, die voor het raadsel des doods staan. Naast het bed lag Fraser, de predikant van het kerspel geknield, die op ernstigen toon voor den stervende de gebeden opzegde, terwijl de omstanders met droevig gelaat zich uit het licht terugtrokken tot in do duisternis van het vertrek. Toen Philip kwam, hield de predikant op met bidden, en trok zich ook terug naar het andere gedeelte van het vertrok, evenals Pigott en de min, terwijl Pigott de zuigeling met zich nam. Hilda beduidde hem om dicht by haar te komen. Hy kwam, boog zich over haar heen en kuste haar, terwijl zy met eenige krachtsinspanning haar ivoorblanken arm om zyn hals sloeg, en liefelyk glimlachte. Na ongeveer een minuut, terwyl zy oogen- schynlyk hare gedachten verzamelde, zeide zy met zachte sternen in baar moedertaal z/Ik heb u niet eerder verzoeht, Philip, om hier te komen, om twee redenon ten eerste omdat ik u het leed wilde besparen, en ten tweede omdat ik nog tijd moest hebben om alle toornige gedrchten uit myn geest te bannen. Zij zyn nu alle gevloden gevloden met alle aardsche belangen, maar ik was vertoornd op u, Philip. Luister nu naar my ik heb niet veel tyd meer en vergeet myne woorden in de toekomst niet, wanneer de ge schiedenis van mijn leven nog slechts een schaduw zal zijn, die eens uw levenspad heeft verduisterd. Word anders, Philip, houd u niet op met bedrog, breek met het verleden; sluit, als het mo gelijk is, vrede met Maria Lee, en huw met haar jahet is jammer, dat gy dit niet reeds dadelijk hebt gedaan, en my mijn weg hadt laten vervolgen en boven alles verootmoedig uw hart voor de Macht, voor wie ik weldra van aangezicht tot aangezicht zal staan. Wordt verolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2