NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. :0c Jaargang". Maandag ,/3 October 1892. I J\\». 2836 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Dit nummer bestaat uit drie bladen. STADSNIEUWS. De Stille Vennoot. BINNENLAND. Letter» en Haast» Poster ij e 11. ÖEMËMD NEÜ WS. Stoomïaartóericfltan. 42ste Muziekuitvoering in den Hout Aangeboden Betrekkingen in Nederland. Burgerlijke Stand. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37j. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon. en Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 3l6w Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. Bij dit Nummer der Courant wordt aan hen, die op het Geil. Zondagsblad inteekenden, No. 39 van dat tijdschrift toegezonden. De Directeur- Uitgever, J. C. PBBREBOOM. Haarlem, x Oct. 189a. Vrijdag (gisteren) avond ontvingen we, toen reeds nagenoeg de courant was afgedrukt, een telegrafische mede- deeling uit 's Gravenhage dat, tot offi cier in de orde van Oranje-Nassau is benoemd de burgemeester onzer ge meente, Mr. E. A. Iordens, en tot ridder in diezelfde orde de heeren M. O. de Kanter (oudste wethouder) benevens de heeren Mr. Johs. Enschedé Jr. en Beijnes, fabrikanten alhier. Van deze tijding deden wij gister avond onmiddellijk per bulletin mede- deeling. In de afgeloopen maand is het stede lijk museum van schilderijen en oudhe den op het Raadhuis bezocht door 382 personen tegen betaling en door 748 personen zonder betaling. Het Museum van Kuistnij verheid al hier is gedurende de maand Sept. 1.1. door 3094 personen bezocht. De verzameling van houtwerken op het Museum van Kunstnijverheid Pa viljoen alhier, is onlangs door twee keurige exemplaren uitgebreid. Eene ulraer bruidskist met oorspron kelijke sluiting en beslagen en keurige prolileeringen, benevens eene zooge naamde keulsche kast met inlegwerk. Aanstaande Zondag zullen eenige afgietsels van zilverwerken die op de gieterij van het Museum werden ver vaardigd, tentoongesteld zijn. Des Zondags is de toegang vrij. Als vervolg op de mededeeling in ons vorig nummer diene, dat niet alleen de bewoners van de Wilhelminastraat, maar ook eigenaars van perceelen op het Wilsonsplein bezwaar hebhen tegen den bouw van eene hoogere burgerschool op dat plein. Laatstgenoemden gronden hunne bezwaren op de omstandigheid, dat toen door hen op het Wilsonsplein huizen werden gezet, de gemeenteraad in een door hemzelven ontworpen en vastgesteld plan van bebouwing, het Wilsonsplein had aangeduid als een open plein, dat niet zou worden be bouwd. Vrijdagavond vergaderden in de boven zaal van Café Neuf op uitnoodiging van het Comité voor de versiering van de 2e Groote Houtstraat ter gelegenheid van het plaats gehad hebbende bezoek van H.H. M.M. de Koninginnen, eenige bewoners van deze straat om van het comité rekening en verantwoor ding te ontvangen over de ontvangsten en uitgaven. De rekening bleek te slui ten met een niet te noemen gering voordeelig saldo, waarover „Weldadig- heid naar Vermogen" zal mogen be schikken. Aan alle bewoners van dit gedeelte der Groote Houtstraat, welke hun financieelen steun voor de versiering hebben verleend, zal een gespecificeerde staat van de ontvangsten en uitgaven worden gezonden. Wannneer men weet dat op deze vergadering aanwezig waren: ten eerste de voorzitter, de heer Ed. de Lanoy, ten tweede natuurlijk het comité en ten derde de architect de heer S. J. W. Mens, onder wiens lei ding de 2e Houtstraat in haar tooi een sieraad van de stad is geweest, dan zal men zich allicht kunnen voorstellen, dajl alvorens tot ontbinding van het comité over te gaan, er wederzijds dankbetui gingen werden gebracht, hetgeen dan ook geschiedde. Na ongeveer tien jaar lang zijnen boekhandel te hebben uitgeoefend in het perceel Kruisstraat No. 41 heeft de heer H. N. Mul dien overgebracht naar No. 25 in diezelfde straat, welk huis hij daartoe gedeeltelijk heeft laten ver bouwen. Zooals men weet, werd dit huis laat stelijk bewoond door wijlen den heer Fiora. De benedenverdieping is thans volgens een teekenlng van de archi tecten A. en J. A. G. van der Steur en onder hun toezicht, verbouwd tot winkel en, het moet gezegd worden met succes. De gevel, niet pretentieus maar smaak vol, is gebeeldhouwd door den heer G. Veldheer, terwyi het inwendige van den winkel afgetimmerd met mat noten hout en met donkerrood behangen, den stemmigen indruk geeft, dien men in een boekwinkel zoo gaarne ziet. Tot dien gunstigen indruk wekt het plafond, geschilderd op doekramen in de inrichting van den heer J. G. Veld heer, niet weinig door de harmonische kleuren, en tevens een uit dezelfde in richting afkomstige symbolische voor stelling van den boekhandel, aangebracht boven den ingang van het achter den winkel gelegen kantoor. Wanneer men zich hierbij voorstelt elegante gaskronen die de etalage en den winkel zullen verlichten en een mozaikvloer (geleverd door den heer W. A. J. van de Kamp), dan kan men zich een denkbeeld vormen van dezen nieuwen winkel, die ia alle op zichten aan zij» doel beantwoordt. Alex. Faassen (Habermehl) en W. C. Royaards(Graaf Stieglitz Steglitz)bizon- der, benevens mevrouw van Korlaar als mevrouw Habermehl. Teoh hadden wij Habermehls rol liever nog in de handen van den heer W. van Zuijlen gezien. Allicht had dan ook het gezelschap op een groot publiek kunnen rekenênterwijl nu de zaal slecht bezet was. Men vergete toch niet, dat ia Haarlem zooveel goeds op het gebied van dramatische kunst wordt vertoond. Daardoor lokken hier alleen groote namen nog een talrijk gehoor naar ons theater. Vrijdag 7 October wordt door de Ned. Opera in onzen Schouwburg „Faust" gegeven. Ongetwijfeld zal dit bericht den operabezoekers hoogst aan genaam zijn. Uit goede bron vernemen wij, dat afgeschrikt door de ofücieeie Cholera- berichten Sigrid Arnoldsen haar bezoek aan ons land voor eenigen fijd zal uit stellen. De fantasie van Carl Laufs en Wil helm Jacoby, welke vroeger het leven schonk aan de klucht „Pension Schil ler," heeft thans een nieuwe farce in het leven geroepen, die „de Stille Vennoot" heet, in Belgié, Hamburg en Dresden met groot succes is vertoond en nu gisteren (Vrijdagavond) door het gezel schap van den Tivoli schouwburg te Rotterdam ia ons haarlemsch theater werd opgevoerd. Men moet allereerst respect hebben voor de vindingrijkheid der auteurs. Wie zou op de gedachte komen, om een Centraal-verhuurbureau uit te denken, waar alles en alles te huur is, meubelen, tapijten, zilverwerk, bedienden, ja zelfs gasten, voor hen wier beurs hen niet veroorlooft dit alles aan te schaften of die plotseling rijk geworden, zich de weelde willen permiteeren van gasten met titels en decoraties, echt of valsch, aan hun tafel te zien I Er ligt) in dit denkbeeld van de schrij vers een kostelijke ironie op hel tegen woordige streven in alle standen, om zich hooger, rijker en deftiger voor te doen dan zij iu waarheid zijn. Eu wat was nu wel de inhoud van het stuk? Wie het (geestig) kau naver tellen, hij doe het. Wij voor ons zien er geen kans toe. Dit soort van duitsche grelJen is als een vuurpijl. Zoolang hij opstijgt ziet elk hem met voldoening na mazr als hij is uitgebluseht, kan men den weg niet meer aanwijzen dien hij gegaan is. Het zou ondankbaar zijn, niet met een enkel woord hulde tc brengen aan het spel der vertooners. Het Tivoli-gezel- schap heeft verdienstelijke leden en bij de voorstelling van „D-d Siilien Ven- noot" onderscheidden zich de heeren Het zoontje van J. Rijn te Haarlem mermeer, nabij Halfweg, is van een steiger gevallen waarop hij speelde, kwam op steenen terecht en was on middellijk dood. Het bericht ia sommige Couranten als zou te Haarlemmermeer een geval van cholera nostras geweest zijn, is ge heel uit de lucht gegrepen. Wel komen enkele gevallen van typhus in de gemeente voor, overigens is de gezondheidstoestand uitmuntend. Te Leimuiden komen in 5 woningen gevallen van typhus typhoidea voor. Vrijdag is, na langduri_ lijden, in den ouderdom van 48 jaren, te Arnhem overleden de letterkundige J. H. Hooijer, redacteur van De Gids bekend door een aantal keuiige novellen. Dr. I. I. De Bussy aanvaardde Vrijdag te Amsterdam het hoogleeraars- ambt ia de wijsbegeerte van den gods dienst, de zedenkunde en haar geschie denis met de openbare rede in de Aula over de wijsgeerige wetenschap en de persoonlijke overtuiging. Wie steeds de schoonestre ken van het onvergelijkelijk Zwitserland voor oogen wil hebben, schaffe zich een stel pliotographieën in kleuren aan van de gezichten die het oplevert. Dit ge heel nieuwe procédé, dat sedert kort door een Zwitsersche Maatschappij, te Zurich wordt toegepast is wel waard hier te lande meer bekend te werden. De eenige vertegenwoordiger van deze Maatschappij, de heer Ducommun, Ga lerij, Amsterdam verko9pt exemplaren in verschillende formaten van deze ge heel als schilderij behandelde photogra- phiéo. Men zie daarvoor ia ons blad voorkomende advertenlie. Weder zija een paar kippen- en eendendieven te Sloterdijk gepakt. In den vroegen morgen van Vrijdag ontmoette iemand twee mannen, die een zak met zich voerden, waarin „leven" scheen te zijn. De politie werd hiervan in kennis gesteld, en het mocht deze gelukken, de verdachte personen, dicht bij Amsterdam te achterhalen. Werkelijk bleek het, dat zij gestolen dieren bij zich hadden. Zij werden natuuurlijk ingerekend. Inhoud. Sempervirens van Vrijdag 30 Sept.De Fruit- en Groentenhandel tusschen Ned. en Groot-Brittannie. Een bloeiende Anjelier, met een afbeel ding. Het bloemenfeest te Arnhem, vervolg en slot van bladz. 466. Een voorjaarstentoonstelling in 1893 te Lei den. De Kaolbegonia's te Haarlem, vervolg van bladz. 463.-Fioralia te Purmerend. Derde Nationale Chry santhemum-Tentoonstelling. Week- nieuws. Vraagbord. Weersgesteld heid. Inhoud van het Nederlandsch Tuinbouwblad. Inhoud „Fioralia" van Vrijdag 30 Sept.: Bottelstamraen. De begonia- tentoonstelling te Heemstede. Een land-octopas. Korte mededeelingen. Correspondentie, Advertentien- Bij voegsel Avicaltura: Oaze Vinkenba- nen. Landbouwtentoonstelling te Oos terhout. Ingezonden stukken. Mengelingen. Tentoonstellingen. Vraagbord. C3rrespondentie. Ad- vertentien. De fung. directeur van het postkan toor alhier bericht dat vanaf heden ten zijnen kantore verkrijgbaar zijn gesteld lijsten vermeldende de dienstregeling gedurende den winterdienst der spoor wegen. Iogevolge beslissing van den Minister worden door de bestellers geene lijsten aangeboden, en kunnen die alleen door hen bezorgd worden op een schriftelijk verzoek. RECHTSZAKEN- Voor het gerechtshof te Leeuwarden is het arrest uitgesproken tegen H. R., oud 21 jaar, boereknecht teRuinerwold Oosteinde, die voor de rechtbank te Assen heeft terechtgestaan wegens po ging tot doodslag of tot zware mishan deling, omdat hij in den avond van 26 Mei 1.1. te Koekange uit eene met kogels geladen revolver drie schoten heeft gelost op een afstand van 15 20 pas op G. Tuit, doch dezen niet heeft getroffenwat door die recht bank niet bewezen is, omdat de afstaud niet bewezen was, en al had hij Tuit getroffen, hij met het door hem ge bruikte wapen dezen niet had kunnen dooden, waarom de rechtbank hem heeft vrijgesproken. Het Hof verklaarde echter het aan beklaagde ten laste gelegde bewezen en zijn doel om Tuit te treffen teneinde dezen eene gevoelige les te geven vernietigde mitsdien het vonnis, ver klaarde beklaagde schuldig aan zware mishandeling en veroordeelde hem tot 1 jaar gevangenisstraf. Een merkwaardig proces zal eerstdaags te Loiden werden ge voerd. Eenigen tijd geleden zat eene dame in den dierentuin aldaar op een bank en haalde haar zakdoek uit, die tevens hare portemonnaie medesleepte. Terwijl de dame hare portemonnaie die z&s guin jes (72 gulden) bevatte, een oogenblik in den schoot legde, kwam de tamme olifant voorbij waarop de kinderen rij den en waarschijnlijk de pertemonnaie voor een koekje aanziende, vatte hij die met zijn tromp en slikte het voorwerp naar binnen. Onmiddellijk geven de oppassers den dikhuid een braakmiddel in, maar zijn maag gaf slechts brokken vau de porte monnaie en twee guinjes terug. De da me heeft nu een eisch tot betaling van de vier guinjes ingesteld tegen het bestuur van den dierentuin, dat zij als eigenaar van den olifant, voor den „diefstal" aan sprakelijk stelt. Volgens een Reuter-1 e 1 e- gram aan de Eagelsche bladen is te Ot tawa een mensterkaas vervaardigd, welke 22,000 pond weegt en bestemd is voor een pyramid» van Canadeesche producten, welke naar Chicago zal wor den gezenden- Voor het stremsel is de melk gebruikt welke op eeu dag door 10,000 koeien werd gegeven. De kaas moet goed van samenstelling, smaak en kleur zijn. Het gevaarte zal na afloop der tentoonstelling naar Engeland wor den gevoerd. De oude, bekende joekey Jobn Osborne, die tegenwoordig om streeks 60 jaar oud is, heeft eindelijk, na 45 jarige uitoefening van zijn ambt besloten rustig te gaan leven. De correspondent van Vlniipendance te LondeD, bericht eau genoemd blad, dat hem door een groot aantal bewon deraars in een der zalen van New market een som van 3600 pond sterling als blijk hunner sympathie is aangeboden. Onder hen bevonden zich zelfs de heeren J. H. Houldsworth, het oudste lid van de Jockey-club; sir. Charles Russell, de bekende advocaat, tegenwoordig advo caat-generaal iu het kabinet Gladstone de graaf van Durham; Janus Lowther, oudmioistersir. H. Hawkins en ver scheidene andere baronetten. Een werkman te Siegen heeft zijne vrouw opgehangen, omdat h\j haar niet onderhouden kon. De misdaad is ontdekt en de moordeoaar reeds ach ter slot gebracht. Het stoomschip Soerabajat van bot terdam naar Java, arriveerde 28 Sept. te Batavia. De stoomschepen Zuid Hofland en Drenthe vertrokken 28 Sept. van Batavia naar Rotterdam. 3 Het stoomschip Schiedamvan de N. A. S. M., van Rotterdam naar Bal- timore via New-York, arriveerde Dins dag 27 September te New-York. Het stoomschip Rotterdam van de N. A. S, M., van Amsterdam, arriv. Dinsdag 27 September te New-York. Het stoomschip Prins Willem III vertrok 29 Sept. van Amsterdam naar Suriname. Het stoomschip Gelderland, van Java naar Rotterdam, vertrok 30 September van Aden. Het stoomschip Utrechtvan |Java naar Rotterdam, arriv. 30 September te Marseille. Het stoomschip Prins Hendrikvan Amsterdam naar Batavia, arriv. 30 Sept. te Padang. op Zondag 2 Oct. des middags van 2^—4 uur, door het Stedelijk Muziek korps, onder directie van den Luit.- Kapelm. C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. The Elfen quick Marsch. Theubert. 2. Ouverture Le Cheval de BroazeAuber. 3. Herz blattchen Tyrolicnne Faust. 4. Fantaisie sur des motifs de l'opéra La Bohemienne Balfe. 5. Ouverture Tancret. Rossiui. 6. Royal Manuel Valse Scazrl. 7. Potpourri de l'opérette Madame Angot. Lecooq. fgST Aan Geabonneerden op dit Blad ttn hunne huis genoot en worden aan het Bureau Kleine Houtstraat 9, op monde- linge aanvrage de adressen medegedeeldt waar deze Beirekkingen zijn te bevragen Abonnés buiten Haarlem ontvangen In* lichting tegen toezending van postzegel, 1. Gezelschapsjaff., tevens tot assist, in da huish. te Arnhem, teg. goed salaris, goede gat. vereisehte. 2. Huish. Israël, teg. hoog loon en veel verval voor direet in een kl. gez. en m- goede get. 3. Juffr. of .heer P. G., om als hoofd eaner winkelz. op te tred., teg. void, borgst. 4. Linnenjuffr. te Hilversum, om ged. het winterseiz. de rerz. der waschjop zich te nemen, aan een pension. 6. Jnffr. ongch., erv. in naaiw., vrasch, huit- eu keukendienst, niet boven do 85 j. aan een Rgks-opvoedingsgest. voor meisjes, jaarw. ƒ500 met vrije won. en verpleg., tevens getuigsohr. kunn. orerlegg. 6. Kinderjutlr. om m. een kl. faro. v. onbtp. tijd naar het bnitenl. te gaan. 7. Bnrgerjuffr. P. G. niet onder de 25, teg. Nov, loon ƒ110 ra. goeds get. vereisehte. 8. Jnffr. voor een garen en handwinkel met Nor. te Tiel. 9. Costuum-huisnaaister, bekw. in 't vak. 10. Zeer bekw. rokkenmerkster. 11. Strijkster voor terst., zeer bekw., tegen hoog loon en vast werk aan een wasch-inricht. te Zeist. 12. Reiziger in galantoriën, voor direct, grond, bok. met 't vak en goede referent, bez. 13. Persoon ter verzorg, van een alleen won. heer, bek. met huish., teg. hoog loon. 14. Correspondenten voor eea inform, bnr. tet het gev. van handeUinform. 15. Agenten verk. van een courant art. der ijzerbranche aan fabr. en stoomb. 16. Volontair sigarenfabr. voor direot. 17. Volontair op een magaz. v. manufact. 18. Agent voor den verk. van flesschen aan branderijen, bottelaars, enz. van goede referent, voorzien. 19. Volontair, bij voork. met de mod. talen op de hoogte. 20. Jongm. P. G. niet bov. de lSineenconf. mag. te Leeuw., teg. kost, in*, en salar. 21. Bediende voor een kant.-boekh. teg. goed salaris en een percentage v. d. verkoïp, tegen medio October. 22. Banketbakkersbed., zeifat. knnn. werken, zoo spoedig mogelijk. 23. Salonnier, zeer bekw. Geboorten 29 Sept. A. M. van ZijlHagen z. - 30. C. M. Frecsen— Brummelaar z. - A. v. NesBleeker

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1