BINNENLAND. Bezoek aau Weiuiar. prof Pierson, F. van der Goes, mej. Lubbers, ds. J. A. Bas. mevr. Schook, A. H Gerhard e. a. Hierna ging de vergadering, die door slechts 28 personen was bezocht, uiteen. Tot directeur-geneesheer van het ge stic t Meer-en-Berg is benoemd de heer J. van Deventer Sz., te Amsterdam. Tot gemeente-secretaris te Velzen is benoemd de heer J. W. Repelius te Landsmeer en tot gemeente-ontvanger L. Natte te Heemskerk. De gewone jaarlijksche veemarkt te Aalsmeer wordt gehouden op Donder dag 27 October a. s. stedelijke muziekkorps van Haarlem, directeur Ch. P. W. Kriens. Als stukken van het programma ver melden wij 1. Prometheus van Beethoven. 2. Columbusmet orkest, geschreven voor dezen feestdag. 3. Aubadevoor solo en koor. Ook geschreven voor dit feest. 4. Ronigsgcbet uit den Lohengrin, van Wagner. 5. Wilhelmus (oude zetting) met orkest. (Hbld.) Het huis Prins Hendrik- kade 131 te Amsterdam, waar vroeger admiraal De Ruijter woonde, is door het „Leger des Heils" aangekocht, om te De minister van Binnen- landsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat volgens de bij hem inge komen ambtsberichten in de vorige week als aan aziatische cholera overle den zijn aangegeven in Noordbrabant: te Empel en Meer wijk 1 persoonte 's Bosch 2 perso' nen te Heusden 1 persoon in Gelderland: te Nijmegen 1 per soon; in Zuidholland: te Alblasserdam i persoonte Bleskensgraaf en Hofwegen 4 personente Kapelle aan den IJsel 2 personente Delft 2 personen te Goudswaard 3 personente 's Hage persoonte Maasland 1 persoonte Oostvoorne 2 personen; te Puttershoek 1 persoon; te Rotteidam 4 personen te Zwammerdam 3 pérsonsn; te Zwijn drecht 1 persoonte Zuid-Beierland 1 persoon in Noord-Holland: te Amsterdan personen in Utrechtte Breukelen-Nijenrode 2 personente Maarsen 5 personen te Utrecht 1 persoon te IJselstein 1 per soon te Zuilen 1 persoon in Groningen te Groningen 2 per sonen. Door het hoofdcomité voo de viering van het Columbusfeest is besloten 10. de eene helft der in Nederland bijeengebrachte gelden slechts dan als bijdrage tot de oprichting van een standbeeld te Calvi te bestemmen, als werkelijk mocht blijken, dat aldaar een internationale hulde aan Colum bus wordt gebracht; zoo niet, daa-aan te zijner tijd eene andere bestemming te geven; 20. in verband met het onzekere dier hulde te Calvi, en met het oog op de bijdragen, die, als opbrengst van feest vieringen, op of na 12 October te hou den, cog kunnen inkomen en reeds zijn toegezegd, den termijn van storting der gelden door de sub-commissïen bjj den penningmeester van het hoofdcomité tot 1 Januari 1893 te verlengen 30. de feestviering op 12 October e. k. te doen plaats hebben op de wijze als in de vroegere circulaire werd om schreven waarbij thans kan worden ver meld, dat de feestrede werkelijk door een Columbus-cantate van een Neder- landsch componist, met orkest geschre ven voor dit feest, zal worden begeleid 40. Vóór den aanvang van het be doelde concert bij genoegzame deelne ming een feestmaal te doen plaatsheb ben en wel in het American-hotel te Amsterdam a f6 per couvert (buitei den wijn). Wij kunnen hieraan nog toevoegen, dat zich tot dusver subcommissiën heb ben gevormd te Amsterdam, Breda, Haarlem, 's Hertogenbosch, Leeuwarden, Leiden, Nieuwer-Amstel, Nijmegen en Rotterdam. De Columbus cantate zal in het Con certgebouw op 12 dezer worden voor gedragen door de haarlemsche zangver- eeniging „Crescendo", directeur N. H. Andriessen, met medewerking van het worden ingericht tot hoofdkwartier. Maandagnamiddag te 2 is te Westzaan bij een hevig onweder de bliksem gesligen in den molen „De Oranjeboom,** waardoor eene roede werd gespleten, en in den romp brand ont stond die spoedig werd gebluscht. Door verborgen vuur begon des avonds te 7 uur de molen opnieuw te branden. Ook toen wist men den brand nog meester te worden. In een buitengewoon poli- tieblad bericht de Officier van Justitie te Alkmaar, dat in den avond van 25 Sept. 1.1., te Lutjebroek, gemeente Grootebroek, een man met ringbaard of baard onder de kin, tusschen 35 en 40 jaren, van fatsoenlek en scüraal uiterlijk, middelmatige lengte, met nette zwarte kleeding, schoenen en zwarten slappen ronden hoed, een valseh bank biljet van een honderd gulden bij on derscheidene personen ter inwiss'eling heelt aangeboden en ten slotte inge wisseld tegen echt bankpapier en zil vergeld. Dienzelfden avond vertrok die persoon in gezelschap van een man met kale kleeding, oude zijden pet en pan toffels, per trein 8.45 van het station Hoogkarspel, alwaar zij ieder een kaartje enkele reis naar Amsterdam namen. Genoemde Officier van Justitie verzoekt opsporing van en inlichtingen omtrent die personen. In Den Haag ontstond Dins" dagnamiddag een felle uitslaande brand in een in aanbouw zijnd perceel aan den Bezuidenhoutschen weg hoek Coen- straat. Door de krachtige werking van eene stoomspuit werden de vlammen, die aanvankelijk een grooten omvang hadden, beperkt tot de bovenverdieping. Het perceel was in opbouw verzekerd. Door het uitvoerend comité der Sporttentoonstelling zullen ook her inneringsmedailles worden uitgereikt aan hen die zich te haren opzichte in 't bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt. Over de weersgesteldheid in September 1.1. schrijft het U. D*: Met den zomer is het gedaange durende geen enkelen dag in September bereikte de temperatuur 25°C. De morgen- en avondtemperaturen (gemid deld i4°.3 en i3°.o C.) waren overeen komstig de veeljarig gemiddelden de middagtemperatuur (17.0) bleef één graad daaronder. De hoogste en laagste thermometerstanden bedragen 23.2 en 6.°3 C., terwijl de uitersten 29.5 en o.°8 in de laatste 40 September maanden bedragen hebben. Over het algemeen vertoont de afgeloopen maand de temperatuur-uitersten dus afgestompt, hetgeen in verband gebracht moet worden met het gebrek aan heldere dagen (1 tegen 4 als veeljarig ge middelde) en een te groot aantal be wolkte dagen (4 tegen 3) en te zware bewolking in het algemeen. Het meest kenmerkende van September is de groote regenhoeveelheid ook voor ge heel Nederland. (Utrecht 122 mM. tegen 67 mM. gemiddeld). Slechts tweemaal werd deze hoeveelheid in Sept. over schreden, in 1866 met 123 en in 1876 met 146 mM. Evenwel was het aantal regendagen 16, gelijk het gemiddelde van vele jaren. Bij zulk een aanzien lijken regenval moest de verdamping wel gering zjjn 57 mM., terwijl gemid deld in Sept. 72 mM. verdampen. Deze aanzienlijke regenhoeveelheid zijn wij vooral verschuldigd aan de onweders van 20, 22 en 28 Sept. Het aantal on- weersdagen in de afgeloopen maand bedraagt voor Utrecht 3, voor geheel Nederland 12, terwijl gemiddeld deze getallen 1, 7 9, 3 zijn. Zzw. winden waren zooals gewoonlijk in Sept. overheerschend, de windkracht echter gering, het aantal stilten 50 pet. zeer aanzienlijk. De barometerstand slingerde tusschen 751771, de gemiddelde stand was 760.8, zooals ook de oudere waarne mingen zulks voor Sept. vorderen. Te Bleskensgraaf is van regeeringswege een geneeskundige ge plaatst, om toezicht te houden op de naleving der bij da epidemiewet voor geschreven bepalingen voor afzondering en ontsmetting, en om in gevallen, waarin plotseling geneeskundige hulp moet worden verleend, die hulp te ver strekken. Blijkens bekendmaking van den bur gemeester van Amsterdam is aldaar Maandag een persoon aan cholera asiatica overleden. Dinsdagochtend is aan den Jutphaa- sehen weg te Utrecht, nog een persoon aan cholera overleden. Te Akkrum doet zich een geval van aziatische cholera voor. De kermisrei ziger, tevens stoelenmatter Jelle de Vries, gedomicilieerd te Heerenveenen met een woonscheepje de provincie doortrekkende, is in de onmiddellijke nabijheid van deze plaats aangetast. De overheid is onmiddellijk gewaarschuwd en het scheepje, waar de patiënt met groote huisnouding zich nog aan boord bevond, is buiten de kom van het dorp gebracht. De lijder is Dinsdag overleden. De uitwerpselen van dea patiënt zijn in het vaarwater geworpen, dat in on middellijke verbinding staat met de Leeuwarder waterleiding, Deze is dade lijk gewaarschuwd en men zege, dat zij de levering van water reeds heeft ge staakt. Onmiddellijk zijn te Akkrum opnieuw waarschuwingen aangeplakt om voor geenerlei doei water uit de Booine andere kanalen te gebruiken en wordt aau ieder, die 'tvedangt, koste loos drinkwater verstrekt uit de regen bakken, behoorende bij de scholen en bij de kerk der Doopsgezinde gemeente. Het infecteeren der vaarwaters is zeer ernstig, daar zoowel schippers als par ticulieren ge woon zijn er van te gebruiken, ook als drinkwater. Een arbeider, wonende aan de Haag- sche Trekvaart te Zoeterwoude, is door „cholera asiatica" aangetast. Te IJselstein heeft zich Maandag een nieuw geval van cholera voorgedaan bij een werkman, die reeds in den afge loopen nacht is overleden. Bij den burgemeester van Bleskens graaf en Hofwegen, is Dinsdag weder een geval van „cholera asiatica" aan gegeven. gemeente-politie naar Roozendaal terug reizen ter herkenning aldaar, waarna proces-verbaal tegen hen» zal worden opgemaakt en hij ziek dan bovendien de kosten eener tweede reis ïaar 's Bosek zal hebben te getroosten. (P. Nb. ft.) Te Haskerdijken is een 23"j*«g meisje door een molenroede geraakt. De ongelukkige was onmiddel lijk op de plaats dood. In eene sloot te Zoete r- woude is Dinsdagochtend het lijk op gehaald van een eaden man, te huis behoorende in het Minnehuis te Leiden. Maandagavond en dien nacht zijn te Roelofarendsveen veel ruiten van ingezetenen en lantaarns in geslagen. Door het wegnemen der bruggetjes kon de infanterie niet op treden. Dinsdag was alles rustigde infanterie is naar Leiden teruggegaan. Des mid dags was er raadsvergadering, om te beslissen of het besluit tet schorsing van de kermis kan opgeheven worden, nu er geen cholera in den omtrek op treedt. Lettersa sa Inhoud van „De Hollandsche Lelie" van 5 October. HoofdartikelVoordee- len van een grondige kennis, door E. Reelfs. Brief aan Jasz, door Natuur kind. Aan de abonaées. Een aardig eiland, door Thérèie Hoven. Een muzikaal praatje, door Manita. I. Handwerken. Versjes. Kitty's echtgenoot. VI. Bericht-wedstrijd Vragenbus. Correspondentie. Week-kalender. Advertentiön. RECHTSZAKEN- Het O. M. bij de rechtbank te Gr© ningen eisclite Dinsdag 3 maanden ge vangenisstraf tegen den commissaris van politie Vundering, in de tegen deza ingestelde strafzaak betreffende de be taling van standplaatsen van de kermis In de laatste dagen ishet bij herhaling voorgekomen, dat reizigers uit Antwerpen en andere besmet ver klaarde plaatsen aan de nederlandsche grensstations valsche namen opgaven. Dinsdag deed zich te 's Bosch het geval voor, dat de gemeente-politie een telegram uit Rozeadaal ontving, dat daar zou arriveeren iemand, z:ch noe mende v. d. H. en wonende in de Postelstraat, Toen den waarnemenden commissaris van politie gebleken was, dat hier een valsch adres was opgegeven, liet hij aan den trein, waarmee bedoelde reizi ger moest aankomen door de gemeente politie surveilleeren en vond men dezen in den persoon van een ingezetene uit V ucht. Deze moet nu onder geleide van Met welk een hoogst vriendschappe lijk gevoel in deze feestdagen de Ne derlandsche gasten te Weimar worden ontvangen, blijkt onder andere uit de volgende zinsnede in een hoofdartikel der „Weimarsche Zeituag" betredende de feestviering: „Van harte begroet Weimar de hooge verwanten ouzer Groothertogin uit het Nederlandsch Koninklijk Huis, de Ko ningin-Regentes en Koningin Wilhelmina. Voor de eerste maal vertoeven zij hier ter stede. In het welkom, hetwelk haar te gemoet klinkt, ligt boven alles de uiting van dank voor hetgeen ons land vijftig jaar geleden uit het Huis van Oranje heeft verkregen. Hoe de Prinses der Nederlanden als Thuriagsche Vor stin in het land van Weimar aller har ten voor zich heeft gewennen, daarvan getuigt de feestelijke stemming dezer dagen, Maar de hartelijke ontvangst on zer gasten uit het Huis van Oranje strekt niet minder ter uitdrukking van de sympathie, evenals voor dat Vorsten huis, ook voor het Nederlandsche volk, hetwelk in eene glorierijke geschiedenis zieh als eervolle kampstrijders voor va derland en onafhankelijkheid, voor poli tieke vrijheid en godsdienstvrijheid heeft doen kennen." Als Nederlandsche gasten zijn onder anderen nog aangemeld; de heerea graaf Bylandt en baron Tindal (leden der hoofdcommissie vóór het Neder landsche huldeblijk), Van der Ouder- malen en jhr. Hartsen (leden van het hoofdbestuur des sporttentoonstelling te Scheveningen), G. Boissevain en De Vries (van de stoomvaartmaatschappH „Nederland".) Indien er Nederlanders zijn, die de feestviering willen bijwonen en neg geen logies hebben, mogen zij wel dadelijk werk er van maken om ©ader dak te kunnen komen. Gelijk reeds kortelijk gemeld is, ver wachtte de Groothertogin Maandag avond in het kasteel de Nederlandsche gasten. Zij ontving hen aan de hoofd trap en bracht, gearmd, de Koningin- Regentes naar de voor deze bestemde vertrekken, terwijl de Groothertog de jeugdige Koningin bij de hand geleidde en met deze zich onderhield over hare reis hierheen. In den nauwste» familie kring gebruikten daarop de beide ko ninginnen, haar eenvoudig toilet niet verwisselend, een ontbijt, waarbij op de tafel enkele kleine eerbewijzen aan Nederland vielen op te merken. Zoo waren bijvoorbeeld bij het dessert de bonbons gewikkeld in papiertjes met de Nederlandsche kleuren, op de taarten waren afbeeldingen van steden en kas- teelen uit Nederland te zien. Ook bij de versieringen der stad spelen de Ne derlandsche leeuw en driekleur eene eerste rol. Aan het in gothisehen stijl opgetrokken raadhuis vormt het middel punt van alle versieringen een verguld Nederlandsch wapen. Ook maakt de kleineKoningin eeeen allerliefsten indruk. Toen zij heden voormiddag, bij heerlij ken zonneschijn, in het park eene wan deling makende, zelve frisch en rozig als een jonge bloem, met kinderlijke vriendelijkheid alle» groette die zij tegen kwam, verwekte zij algemeen vreugde en welbehagen. Waar men ze ook hoort, overal spreekt het volk van Weimar van het allerliefste koningskind, dat reeds dadelijk alle moederharten heeft gestolen. Bij het mooie herfstweer was Dinsdag gansch Weimar op de been. Overal wordt aan de versiering der straten en huizen gewerkt, en het verkeer is haast zoo druk als in eene groote stad, ook door de vele kijkers naar de talrijke aankomende heoge gasten. De twee hoofd feestdagen zullen Zaterdag en Zon dag zijn. Op Zaterdag des namiddags, kerkelijke inzegening van het jubelpaar, des avonds in het hoftheater eene reeks levende beelden. Op Zondag groote historische optocht, die zich door de hoofdstraten der stad bewegen zal en met de levende beelden het glansnum- mer van de gansche feestweek zal vor men. De geheele Weimarsche schilder school heeft zich met geestdrift er op toegelegd om iets prachtigs voor den dag te brengen, en reeds uit de dage lij ksche voorbereidingen laat zich op maken dat vooral de levende beelden schitterend zullen zijn. Dicnter, musicus en schilderwerken dragen daarbij samen tot verheerlijking der vorstenhuizen van Saksen-Weimar en Oranje. Eene ouver ture met iavkchtiag van het nieuwe Wilhelmuslied vormt de muzikale in leiding. Daarna eene proloog v&n Richard Voss, waarbij de genieön van verleden, heden en toekomst verschijnen. Dan acht stuks levende beelden, in wier schikking Rochussen de hand heelt. Op uitnoodiging der schilders aldaar zal de heer Rochussen naar Weimar komen, om van de uitvoering zijner groepen getuige te zijn. Omtrent den historischen feeststoet op Zondag worde thans slechts aange stipt, dat deze de volgende vier hoofd groepen zal bevattenie. Den zooge- naamdea Wartburg tijd, als bloeitijd v*n het ridderdom; 2e. den tijd van de Hervorming eu den der tig jarigen oorlog 3e. den tijd van groothertog Karl August en Goethe40. den nieuwen tijd. De verbazende omvang van dezen optocht blijk reeds hieruit dat niet minder dan 60 feestwagens er aan zullen deelnemen, benevens een groot aantal beredenen en eenige duizenden voet gangers, volwassenen en kinderen. schaffen; gjj moet mjj evenwel beloven, dat gij wilt werken en doen wat ik u zeg." i,0wat zjjfc gjj goed I Natuurlijk wil ik werken. Wanneer mag ik beginnen „Ik weet het niet morgen als gjj wilt, maar eerBt moet ik er met uw vader over spreken." Haar gelaat betrok een weinig by het noemen van den naam baars vaders, maar weldra zeide zjj kalm „Mijn vader is het geheel onverschillig of ik leer of niet. Ik zie mijn vader nauwelijks; hij houdt niet van mij. Ik spreek nie mand anders dan Pigott, u en den ouden Jakes, en Sam somtijds. Gij behoeft het mijn vader niet te vragen, hij zal mij nooit missen als ik leer. Vraag het Pigott." Op dat oogenblik verscheen Pigott in eigen persoon op het tooneel, haastig loopende. „O, zijt gij daar; miss Angela Waar zijt gij al dien tijd ge weest, ondeugend kind Zeker weer naar de sterren gestaard, en mij een doodsangst op het lijf gejaagd. Het is zeer verkeerd van u, miss Angela." Het meisje keek haar aan met een bizonder innemenden glim lach, en nam haar forsche hand tusschen hare eigen tengere vingertjes. „Wees niet boos, lieve Pigott," zeido zjj. „Het was mgn voor nemen niet om u angst aan te jagen. Ik kon het niet nalaten om te gaan ik kon het werkeljjk niet, en bovendien heb ik met mjjnheer Fraser staan praten." „Ja, ja, ik zou gaarne willen wefèn, wie op die manier boos op u kan bljjven. Zjjn uwe voeten nat? Ja, dat dacht ik wel. Loop spoedig naar huis en trek uwe schoenen uit." „Zal dat nu niet wat moeieljjk gaan en met een vroolijken lach snelde zg weg. „Zoo is het nu altijd met haar, mgnheer; zg weet zoo lang te praten tot men niet meer weet of men boos moet zjjn of niet. Ik wil wedden, dat gij haar daarginds hebt gevonden," en zg wees met een hoofdknik naar het kerkhof. „Ja." Pigott kwam een weinig meer naderbjj en zeide met zachte stem „Ik geloof, mgnheer, dat dit kind dingen ziet; zg is het merk waardigste kind, dat ik ooit heb gezien. Er is niets waarvan zij meer houdt dan des avonds het huis uit te sluipen, en naar dat afschuweljjke kerkhof te gaan, om gezelschap te hebben, zooals zij zegt inderdaad mooi gezelschap. En het is geheel hetzelfde met stormen. Gjj herinnert u dien vreeseljjken orkaan een maand ge leden, waarbjj de „North Grove" is omgewaaid, en de torenspits van de kerk te Rewtham naar beneden is gevallen. Nu juist toen de storm op zijn ergst was, en ik zat te bidden, dat het dak boven onze hoofden voor ons gespaard mocht blijven, keek ik rond naar Angela, en zag haar niet. „Weer een van hare kuren," dacht ik bjj mijzelf en juist op dat oogenblik komt juffrouw Jakes om te vertellen, dat Sam de kleine miss in een der lanen had zien loopen. Ik was zoo ontsteld, dat ik naar beneden jjlde om Sam op te zoeken, want Jakes zeide, dat hg niet naar buiten wilde, waar de boomen als stroohalmen door de lucht vlogen neen voor geen duizend pond, en nu gingen wjj met ons beiden haar zoeken." Hier hield Pigott een oogenblik stil by de herinnering aan die wandeling. „Welnu," zeide Fraser, die veel belangstelling toonde alle wat het zonderlinge kind betrof, boezemde hem belangstelling in „waar hebt gjj haar toen gevonden „Gjj kent wel, mijnheer, die plek waar de oude muur bjj de „Staf der Caresfoots" in het water eindigt Welnu aan het eindo is een inham met een ring aan den muur en met een ceintuur om haar middel, stond het kind aan den ring vastgebonden. Zij stond met haar rug tegen den wal geheel blootgesteld aan de woede der natuurelementen, terwjjl het schuim om haar hoenvloog, hare armen voor haar uitgestrekt, zonder hoed, terwjjl haar lang haar recht overeind stond, en hare oogen glinsterden alsof zij in vlammen stonden, en al dien tijd kraakten en zweepten de boomen om haar heen op eene wijze om iemand zijne bezinning te doen verliezen. Wij brachten haar Goddank weer in veiligheid, maar hoelaüg wij haar zullen behouden weet ik niet. Nu eens staat zij op het punt om in het meer te verdrinken^ want zg houdt van het water als een eend, dan weer om haar nek te breken bij een val uit een boom, en dan weer om te worden meegenomen door de spoken, wier gezelschap zjj op het kerkhof zoekt. Het grieft mij verschrik- keljjk, dat is zeker." Fraser glimlachte en zeide„Kom, gij zult toch niet van haar willen scheiden ondanks al hare slechtheden, nietwaar?" Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2