DERIVE «SLAP BINNENLAND. Letteren en Kunst. Bezoek aan Weimar. POLITIEK OVERZICHT. GEMENGD NIEUWS. BBHOOBENDE BIJ aAAJRLEM'S DAGBLAD TAN Maandag 10 Oct. 1892. K'aar aanleiding van het be van H.H. M.M. de Koninginnen Weimar worden de volgende be- joemingen in de Oranje Nassau-orde Groot-officier met de zwaarden de Von Heldorf en Von Schmeling, ommandeur met de zwaarden de hee- Von Wurmb en Von Franckenberg de eerste staatsminis- Von Gross, Graaf Henckel von Don- en Von Wedel; groot-offi- ierde theater-intendant Bronsart Von commandeurs: Graaf [unster en De Palezier Falconnet; fficierenGraaf van Bylandt, majoor on Bodecke (commandant der eere- ompagnie) en Von Wrochen; rid er de heer Vinkhuijzen, intendant van e Groothertogin te 's-Gravenhage. De medaille dezer orde is verleend an den „Feld webeV'der eere-compagnie ken. Mengelingen, lingen. Vraagbord. - I tie. Advertentiën. - Tentoónstel- Corresponden- Inhoud van „Sempervirens" van Vrij- ag 7 October. De Punten van Beschrij- ing voor de 21e Algemeene Vergade- der Nederl. Maatschappij voor en Plantkunde. Een vaasje rozen, met een afbeelding. De Ihrysanthemum, de volksbloem uit het De Tentoonstelling te Arn- em. Ingezonden. Nog eens hooge Ned. Maatschappij voor 'uinb. en Plantkunde. Vergadering der en Planten-Commissie, op 28 eptember 1892. Boekaankondiging - Weersgesteldheid. Inhoud van het Tuinbouwblad. Inhoud van „Floralia" van Vrijdag 7 Wat het gieten is. Nederl. ïaatschappij van tuinbouw en plant- unde. Sprokkelingen. Week- ieuws. Vraagbord. Corresponden- Internationale Sport,- Vischerij- n Paardententoonstelling te Sehevenin- en. Veeteelt. Ingezonden stuk en. Chrysanthemum. Tentoon- Prijscouranten. Tentoon- Advertentiën. Bijvoeg- sl Avicultura. Ingezonden stuk- Vrijdag namiddag is de Keizer zonder eenige praal aangekomen en door den groothertog in een gewoon rijtuig met .weespan afgehaald, terwijl kort te vo ren de koning van Saksen in een rijtuig met 6 paarden zijn intocht deed. Tegen 6 uur begon de schitterende gala-maaltijd, waaraan de thans voltal lige vorstelijke gasten en alle hooge personages deelnamen. In de groote zaal van het paleis was de tafel, in hoefijzervorm aangerecht, aan welker midden de Groothertogin met den Kei zer ter rechterzijde en daartegenover de Koningin-Regentes met den Groot hertog aan hare rechterhand gezeten waren. De groothertogin droeg eene robe van gele zijde, een weinig aan den hals uitgesnedeu, een sluiervormig hoofd tooisel van witte kant, waarin prachtige rijen diamanten schitterden. Bijzonder fonkelde ook een prachtige, breede di amanten collier met een groot medail lon op de borst. Koningin Emma had haar gewoon, ernstig weduwegewaad algelegd en droeg een wit toilet, uitge sneden aan den hals en korte mouwen, i ook zij droeg-, gelijk de groothertogin een sluierachtig hoofdtooisel van witte kant. Op den linkerschouder Jdroeg Koningin Emma een kleine strik van zwart en wit lint, blijkbaar het band der Pruisische Louise-orde. De Keizer droeg het oranjekleurige lint der orde van den Zwarten Adelaar over zijn uni form der witte kurassiers. Toosten werden or niet uitgebracht. Bijzondere typen vormden aan tafel nog de grijze aartshertog Reinier van Oosten rijk en de breedgeschouderde Russische grootvorst Wladimir met zijn donker haar, een toonbeeld van mannelijke schoonheid. Opmerkelijk was de opgewektheid der Groothertogin, die ondanks de ve moeiende recepties gedurende den gan- schen dag, zich bij den maaltijd steeds levendig met den Keizer onderhield, die ook zeer opgewekt scheen, zoodat beiden herhaaldelijk samen lachten. Itechts van den keizer zat de grootvorstin Wladi mir, die aan dit gesprek levendig deelnam. Koningin Wilhelmina zat heden niet mede aanstreng wordt er aan gehou den „het kind van staat" niet te veel te vermr iij was met hare jeug dige ve te zamen, die ook niet aan talie, waren. Spoedig nadat de maaltqd afgeloopen was en de/avond gevallen was, ont plooide zich'.n het park van het paleis een schilderachtig beeld. Onder bege leiding van militaire muziek togen tus- schen de zware boomenrijen, die naar het paleis leiden, de Weimarsche zan gers met bonte lampions en antieke lantarens voorwaarts de duisternis onder den bedekten hemel een langzaam voortkruipende vurige slang, die onder het groote [bal kon een halven cirkel vormde. Daar klonk uit 200 ,a 300 kelen het eerste lied, en minstens even groot was het 1 aantal dragers van lampions en de af- deeling der brandweer in uniform, welke de zangers begeleidde. Zoodra de eerste tonen weerklonken trad de Groothertog, in een militairen mantel gehuld, alleen op het balkonen luisterde aandachtigvervolgens naderde hem [zijne jongste dochter en eindelijk ook de Groothertogin,, die zich met een mantel van wit bont tegen de koude lucht beschutte. Het gouden echtpaar hoorde hand in hand staande toe. Na het eerste lied richtte te midden dei- zangers, een hunner een geestdriftige toespraak tot het groothertogelijk paar, waarin hoofdzakelijk gezegd jwerd dat de vorsten en vorstinnen van Weimar steeds beschermers der kunst en der zangers geweest zijn; men behoefde slechts aan den Wartburg, aan Göthe, aan Schiller, enz. te denken. De Groothertog dankte, betuigde zijne vreugde en zeide nog meer, Jmaar zijne woorden waren bij den sterken wind moeilijk te verstaan. De Groothertogin boog herhaaldelijk en wenkte met de hand den zangers ten dank, waarop de duizenden die voor het slotplein stonden, uit volle borst hoerariepen. Daarop weerklonk nog een kort lied en de muzikale hulde van Weimar was ten einde. Gelukkig bleef het weder droog, al was het ook zeer koel. Gedurende de serenade hielden alle andere vorstelijke personen zich op den achtergrond. (Uit de verte was alleen het feestvierend paar, wien dan ook de hulde gold, te zien. De graaf van Mérode is benoemd tot belgisch minister van buitenlandsche zaken. De bondsraad in Zwitserland heeft hoewel het nut. van de luchtscheepvaart uit een militair oogpunt erkennende, met het oog op de groote kosten de aangeboden voorstellen tot vorming van eene bizondere afdeeling verworpen. Het telegram, waarbij de duitsche Keizer de benoeming van den heer Zelle tot opperburgemeester van Berlijn be krachtigt is in zeer vleiende bewoordin gen vervat. Het werd door den Keizer I de stoet geleek gezonden buiten den opperpresident om en hieruit schijnt te blijkendat de houding van laatstgenoemde in deze aangelegenheid wordt afgekeurd. De lof spraak, welke den benoemde ten deel valt, maakt den indruk, als wil de Kei zer zich reeds vooraf van de ambtelijke medewerking van den heer Zelle ver zekeren. Thans moet de tweede burgemeester benoemd worden, en dan zal blijken, of de Keizer ook dan de benoeming van een vrijzinnigen candidaat zal be krachtigen. Het officieele blad te Belgrado zou heden eeneukase afkondigen, amnestie verleenende aan alle personen, die we gens pers-delicten veroordeeld zijn. Het Engelsch-Servisch tractaat zal op nieuw voor 6 maanden worden verlengd. De legercommissie uit de Hongaarsche delegatie heeft de oorlogsbegrooting in beginsel goedgekeurd en besloten de artikelen in behandeling te nemen. De legatie van Chili te Parijs heeft per telegraaf van de Chileensche regee ring het bericht ontvangen dat zij, met het oog op de cholera-epidemie, de ge zondheidsmaatregelen zal nemen, voor geschreven door de conventie van 1888. Kolonel Dodds meldt in eene dépêche aan den franschen minister van marine, van den 4n, dat hij bij Ghede een hevig gevecht gehad heeft met de Dahomeijers. De vijand werd met kracht teruggeslagen en op de vlucht gejaagd. Het is niet mogelijk het verlies der Dahomeijers nauwkeurig te schattendewijl er vele lijken in het struikgewas onopgemerkt kunnen liggen. Er zijn ongeveer 200 lijken gevonden, waaronder 20 van vrou welijke strijders. Er zijn ruim 200 snel vuurgeweren buit gemaakt. Het verlies der Franschen is 8 dooden en 33 ge wonden. De sterkte der Dahomeyers in Ghede wordt op tienduizend geraamd. Zij waren in het bezit van tien achterlaadkanonnen Het gevecht duurde drie uren. De koning, Benhanzin, was zelfbij het gevecht tegen woordig, maar sloeg het eerst,op de vlucht. De Franschen waren genoodzaakt ziel in carrés op te stellen. Een jong E n g e 1 s c h roman schrijver, Morley Roberts, die in een zijner werken het leven van de sjouwers in Londen wil schetsen, heeft geen ander j middel gevonden, om zich niet aan on juistheden schuldig te maken, dan zelf het baantje bij de hand te nemen. Men ziet hem nu eiken dag op de kaaien langs de Theems, in een sjouwersplunje en steeds plichtmatig zware lasten over brengen. Zijne vrienden vinden dit zoo bewonderenswaardig, dal zij aanmoedi gende woorden tot hem spreken, voor dat zij naar hunne club gaan. Uit Italië en uit het zuiden van Frankrijk komen berichten over storm en stortregens, waardoor op vele plaatsen groote schade werd aangericht. Te Sampierdarena (Italië) kwamen eenige personen in den watervloed om. De Columbustentoonstelling te Genua liep gedeeltelijk onder, waardoor eenige uitstallingen zwaar beschadigd werden. Het benedengedeelte der stad staat ge heel blank. De Dróme is zoo sterk gewassen dat over een lengte van 120 meter de spoor weg is weggeslagen, Ook de Roubion en de Jabion zijn zóo gestegen, dat men voor den spoor dijk van de ParisLyonMéditerranée vreest. Volgens een particulier schrij ven ontvangen uit Laguayra (Venezuela( van 18 September, waren die plaatsen Carcas „nog niet in handen der revo lutie", maar hadden de kooplieden er erg te lijden van de afpersingen der tijdelijke machthebbers. Deze zouden ook de vreemde kooplieden niet sparen, als de oorlogschepen er niet voor anker lagen. „Eenige dagen geleden waren een aantal zoo binnen- als buitenlanders op het politiebureau hier (te Laguayra) op gesloten om hen tot betaling te dw in gën-. Maar het Fransche oorlogschip in de haven bracht de kanonnen buiten boord, heesch de blauwe vlag in top en terstond werden de vreemdelingen los gelaten. Er ligt in de haven gelukkig een prachtige flotille; een Franschman, een Duitscher, een Spanjaard, een Hol lander, een Amerikaan en soms komen er nog een paar Engelschen bij. Naar Porto Cabello, dat in handen van Crespo en volgens de lui hier gesloten is, gaan toch de koopvaardijstoombooten, bege leid door hun oorlogschepen."

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 9