NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. pe familie garesfoof. 10e Jaargang, Donderdag 20 October 1892. No. 2851 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. Vereeniging Cremer. BINNENLAND. FEUILLETON HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Ho. 9, laarlem. Telefoonnummer 123. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren ën courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangêre G. L. DATJBE CoJOHN F. JONESSucc., Parijs 316is Faubourg Montmartre. Haarlem, 19 Oct. 189a. De Raad stond heden op voorstel van B.'fen W. wegens 'buitengewone bezig heden tengevolge der faecaliëa-belasting gratificatiën toe aaa de navolgende ambtenaren, de heeren H. C. van der Vangst f 50, de heer Braakenburg 25 en de drie deurwaarders der pi. dir. belasting elk f 20. Aan het einde dezes jaars zijn de heeren T. Figée, E, J. Wester veld, H. T. Peltenburg en A. de Clercq aan de beurt van aftreding als leden van de Kamer van koophandel en fabrieken alhier. De lijst der kiezers voor dat col lege, telt 693 personen, voor tien jaren 483 n^raea. De heer dr. J. B. W|mkoff, ge meente-geneeskundige, wiens diensttijd den 3isten van deze maaad eïsdigt, heeft zich voor die betrekking opuieuw bij den Raad aanbevolen. De voerloopige candidate® van de kies vereeniging „Vooruitgang" voor de verkiezing van eea lid va* den gemeen teraad alhier zijn de beeren: H. L. Janssen van Raay, D. Andié de la Porte, G. E. L. Hijmans en mr. A. J. vaaThiel. Door het bestuur der ambachtsschool zijn gisterenavond beaoeoid met ingang van 1 November e. k. tot baasstnid M. E. Naies, tot baastimmerman J. A. Raasveldt, tot baasschilder J. 3. van Vliet allen alkier ea tot baasateubel- maker J. Baron te Amsterdam. De benoemden hebben vooraf bewij zen moeten afleggen van practiscke en theoretische bekwaassheid. Het detachement osder bevel van den 20 luitenant van Bel, hetwelk dienst uitoefende in de H&aikmmenaeer bij de veeziekte, is afgelost door een deta chement van het 7e regetaent infanterie en Dinsdagavond alhier teruggekeerd. Kreeft en Budermaij'8 operette ge zelschap van den Artisschouwburg te Amsterdam, geaoeg bekend door zijne voorstellingen van „Surcouf de Kaper" gedurende de kermis, komt Donder dag (morgen) ia den Schouwburg al hier eene voorstelling geven van de overbekende, vroolyka operette „Mas- cotta". Het is te hopen dat het voor dit gezelschap niet bij eene proef behoeft te blijve», maar dat het publiek door zijne opkomst toone, dat het de goede krachten, waarover het gezel schap beschikt waardeert, ea het dus mogelijk maakt, dat deze voorstelling door meerdere gevolgd worde. Ieder die lid is of is geweest van een liefhebberij tooneelgezelschr.p, weet welke moeite het dikwijls kost om zulk een vereenigiig op de been te houden niet allee», «naar ook om het de sym pathie te doen behouden van het publiek waarvoor het optreedt. Het ligt in den aard der zaak, dat er nu en dan ver andering is in de personen die mede werk eo, veroorzaakt door vertrek naar elders, drukke bezigheden oi andere beweegredenen, die den liefhebber- tooneelist nolens voleas nopen de planken vaarwel te zeggen. En zelfs waaneer, zooals bij de ver- eenigingCreraer het geval is,de actriees en acteurs trouw blijven aaa de vereeniging dan nog bestaat er voor een vereeniging een groot gevaar, dat namelijk vaa op eenmaal gewonnen lauweren te gaan rusten en de blikken in zoete zelfvol doening gericht op behaalde eeretee- kenen, te vergeten dat alleen voortdu rende vooruitgang van achteruitgang, ja van ondergang kaa redden. Het is eeae groote verdienste van het eerste liefhebberij-tooneelgezelschap in onze stad, dat het ,dezen klip vol komen heeft weten te vermijden. Wel verre van in te sluimeren na behaalde triomf ea, zoekt „Cremer" steeds naar nieuwe. De toneelwedstrijd door haar uitgeschreven en met zooveel energie en succes ten einde gebracht, is daar van een bewijs. Het was „Cremer", die het eerst besloot zich de hulp van het gansche Stedelijk Muziekkorps bij hare voorstellingen te verzekeren, welke kost bare maatregel tot groot genot harer leden, nog steeds door haar wordt vol gehouden, en ook thans weer bij de opening van het speelseizoen toont de vereeniging ons, dat zij steeds streeft naar beter, daar zij den heer Wensraa, een der acteurs van het Nederlandsch Tooneel, heeft geëngageerd als regisseur. Dit alles zijn teekenea van opgewekt heid en va» eiaergie, waarop wij meenden bij den aanvang van het win terseizoen met een enkel woord te wogen wijzen. Cremer opende hare campagne Dins dagavond in den schouwburg met het drama Karei Eduard in Schotland, door den heer W. C. G (oteling) V (ianis) voor haar bewerkt naar het iransch van i Franpois Coppée. Het stuk zelf is den 'meesten leden bskend, daar het vijf jaar geleden door de vereeniging reeds werd ten tooneele gevoerd. De rol van den blinden bedelaar Angus was in banden van den beken den besten acteur van het gezelschap en de vertolking daarvan droeg steeds de blijken van goede studie en juist begrip van de rol. Door langdurige ondervinding heeft deze acteur allengs een grootere vrijheid van beweging op de planken verkregen, dan gemeen lijk eea liefhebberij tooneelgezelschap zich weet te veroveren. Sommige too- neeltjes waren aangrijpend. 'tls waar, hij werd uitnemend gese condeerd. De dame, die de rol van het kleinkind Marie vervulde, paarde aan een sympathieke stem een goede voor dracht en jsiste mimiek. Deze beiden werden dan ook meer dan eens toe gejuicht. Een nieuweling was voor ons de speler, die de titelrol vervulde. Wij mogen zeggen dat de kennismaking aangenaam was, daar deze rol goed werd gespeeld. Ietwat meer tooneelroutine en studie va» gebaren zullen zonder twijfel dezen nieuwen medewerker van de vereeniging, maken tot een Jeune premier", zooals „Cremer" in lang niet heeft bezeten. De andere rollen waren kleine, be halve die van lord en lady Fingall. Eerstgenoemde vertolkte zijn rol zeör goed, terwijl lady Fingall als onbezorgd en koket jong vrouwtje ons minder gelukkig scheen. Hare voordracht leek ons, in den aanyang vooral, wat gefor ceerd luchthartig, niet natuurlijk ge noeg. De costumes waren fraai en goedge kozen, de geweren evenwel in het tweede bedrijf niet uit dea tijd waarin het stak speelt, de helft der achttiende eeuw. In een buitengewoon Politieblad wordt gesignaleerd Jahannes Schempp, voer man uit Langenau bij Uim, 40 jareD, lengte ongeveer 1.8 meter, haar blond, lichaamsbouw sterk, oogen grys-blauw, gelaat geschoren. Hij draagt een don kerblauw pak, zwarte overjas en een slappen zwarten vilten hoed. Hy wordt in Baden vervolgd wegens diefstal met moord bij Billigheim gepleegd en is sedert 12 Oct. jl. voortvluchtig. De badensche Regeering heeft zijne uit levering aangevraagd. Opsp@ring en aan houding wordt verzocht en onmiddellijk bericht aan het Departement van Justitie. Dinsdagavond, omstreeks 8 uur, ont stond een begin van brand in een haoischuit, gelegen aan de Leidsche Vaart bij de Leidschestraat. Hoewel de vlammen er reeds ui.sloegen, werd de ge brand spoedig door de schippers bluscht. Hij is ontstaan door het heet worden der kachelpijp, waaromheen het hooi was opgestapeld. Tot leden van den raad der gemeente Velsen (vacaturen J. C. Enschedé en D. Langeveld) zijn heden gekozen de heer C. Goedhart te Santpoort, 158 stemmenherstemming tusochen de heeren A. M. Hofman te Velsen 92 stemmen, J. Looman te IJmuiden 125 stemmen. Ter vervanging der aanwezige mili tairen, ia zake mond- en klauwzeer te Haarlemmermeer, is op heien aangeko men een detachement militairen uit Naar den, sterk 15 man, ter observatie van nog verdachte stallen. De gewone audiëntie van den minister van Oorlog op Donderdag 20 October en die van den minister van Binnealandsche Zaken ©p Zaterdag 22 October zullen niet plaats hebben. Het *S ta a i s b I a d t e B r u s s e 1 bevat een besluit, waarbij de invoer en doorvoer verboden wordt van runderen uit Nederland, behalve langa den spoor weg in verzegelde wageBS, zonder over lading. Namens Hare Majesteitde Koningin-Regentes is Diasdag de hoog gewaardeerde toezegging gedaan, dat op de tentoö&stelling vaa chrysanthemums te Amsterdam vanwege H. M. eene groep chrysanthemumplanten ter opluis tering zal worden ingezonden. Door H. M. de KoniDgin-Regentes, beschermvrouw der Nederlandsche Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde, werden reeds vroeger voor deze ten toonstelling, welke van 10—14 Novem ber in de daarvoor geheel afgehuurde //huize Stroucken" gehouden zal worden, een zilveren en een bronzen medaille met de beeltenis van H. M. de Ko ningin, benevens eene zilveren en eene bronzen medaille versierd met die van H. M. de Koningin-Regentes, ge schonken. Van de redactie der Rn- schedesche Courant is de volgende mededeeling ontvangen: Maandagmiddag omstreeks halfdrie passeerden alhier H.H. M.M. de Ko- ainginnen op hare reis van Burgsteinfurt naar het Loo. Tijdig aan het station aanwezig zijnde, verzochten wij op hef perron toegelaten te worden, doch te vergeefs, daar zoo men zeide „niemand toegelaten werd". Op onze pertinente vraag of de pers ook werd geweigerd, luidde het antwoord: ,Ook de pers wordt niet toegelaten". Toch bleek ons later dat er wel per sonen op het perron geweest waren die er ve;l minder te maken hadden dan wy. Niet dat een en ander van onder geschikt personeel uitging. Wel neen, de orders kwamen van den stationschef, van wien wij dergelijke behandeling het minst verwacht hadden. Nog kunnen wij er bijvoegen, dat men aan eenige heeren peironkaartjes verkocht, en hun desondanks toch den toegang tot het perron weigerde. Door het bestuur van het nationaal biljart-concouis te Nijmegen, te houden op 5, 6 en 7 November e.k., wordt ons medegedeeld, dat door Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin- Regentes van ieder eene medaille met respectievelijke borstbeelden als eere- prijs is uitgeloofd, welke prijzen zijn toegevoegddie van H.M. de Koningin aan den i«a prijs serie A, die van H.M. de KoniDgin-Regentes aan den ien prijs serie B. Tevens, dat door het gemeentebestuur van Nijmegen zijn uitgeloofd twee me dailles, zijnde éene zilveren, toegevoegd aan den ien prijs der vrije baan deel nemers, en éene bronzen medaille, toe gevoegd aan den iea prijs der vrye baan liefhebbers. Verder, dat door de Maatschappijen der Staats- en Hoilandscbe Spoorwegen reductie verleend is van personentarief, uitsluitend aan deelnemers op vertoon hunner kaarten en wel zoodanig, dat voor een retourbiljet voor 4 dagen enkele reis wordt betaald, zijnde deze retourbiljetten geldig van 5 tot en met 8 November. In verband hiermede is het uur der loting gesteld in plaats van 10 uur 's morgens op 2 uur des namiddags van den 5en November. Uit bovenstaande mededeelingen, als ook uit het getal liefhebbers dat zich reeds aanmeldde om aan het concours deel te nemen, blijkt genoegzaam, dat de dagen van 5, 6 en 7 November voor de belangstellenden iu het edele biljartspel zeer belangryk eu aangenaam zullen zijn. Maandagnacht te omstreeks 12% uren werden de machinist en de conducteur van den goederentrein der Hollandsche spoor, komeude van Am sterdam, op ongeveer 200 pas voorbij de brug aan de Delftshavensche Schie eenen schok gewaar. Na den trein tot staan te hebben gebracht, vonden zij onder de wagens de verminkte lede- 4L HOOFDSTUK VI. Hy nam een tweeden brief en begon daaruit een zinsnede vcor fe lezen. //De teerling is geworpen, ik zal komen; ik kan niet langer aan uw invloed weerstand bieden; deze wordt iedere» dag sterker, en nu zal ik daardoor eene moordenares worden, want de schok zal hem dooden. En toch ben ik de eentonigheid van dat beuzelach tige leven moede; myn geest werkt te krachtig om door zulke boeien te kunnen worden omsloieD." //Dia zin is werkelyk aardig," zeide George. '//Kijk niet zoo mistroostig, Addo, ik moet u nog lastig vallen met een, die een jaar later is gedateerd. Luister //Ik heb verscheidene malen den man gesproken, dien gy tot ray hebt gezonden; hy is een dwaas en verachtelyk in zyn uiter- i'lyfc, en wat nog het ergst is, toont in alles, dat hy op my ver liefd wordt; wanneer het echter uw verlangen is, dan zal ik met hem de ceremoniën van het huwelyk meemaken, arm slachtoffer! Gy wilt niet met my huwen, en ik zou nog veel meer doen om in uwe nabijheid te tijver; ik heb dan ook geen keus, ik moet bij u blyven. Voor eenige dagea heb ik den Dierentuin bekocht, en zag hoe een ratelelang een konyn tot voedsel kreeg; het arme beest bad ruimschoots de gelegenheid om weg te loopen, maar het kon niet, het was betooverd, en bleef onder het uiten van angst kreten stil zitten. Eindelijk vatte de slang het beest en ik meende, dat hare oogen op de uwen geleken. Ik ben even hulpeloos als dat arme dier, en gij zijt veel wreeder dan de slang. En toch is in ieder opzicht mijn geest sterker dan de uwe. Ik begryp het niet. Wat is de bron van de macht, die gij over my hebt? Gij weet, dat mijn echtgenoot dood ie; hy stierf met mijn naam op zijne lippen. Ook het kind is, naar ik hoor, gestorven in een aan val van kroep; de verpleegster was uit het huis gegaan en er was niemand om het te verplegen. Voor degenen zooals u en mij is geen vergeving. Wat de kleine B.„. betreft, ik zal hem huwen, zooals ik u, naar ik meen, reeds heb verteld; in ieder geval zal ik voor hem zyn fortuin maken ik moet myzelf aan iets wijden, en eerzucht geeft meer afleiding dan iets anders ik zal ten minste hooger sty gen. Vaarwel, ik weet niet wat my het meeste pijn doet, mijn hoofd of mijn hart." z/Als wy üit gedeelte eens aan Bellamy voorlazeD, dan zou het hem nog al boeieü, denkt gij niet Plotseling sprong zy nu voorwaarts en greep naar den brief. George was haar echter te vlug, hy wierp hem in de brandkast naast zich en wierp het zware deksel dicht. //Neen, neen, beste Anne, het is een te kostbaar bezit om er afstand van te doen, tenzij onder andere omstandigheden." Toen zij bemerkte dat hare poging was verijdeld, liet zij zi *2$ weer in haar stoel neervallen. HWaarom kwelt gy mij zoo vroeg zy met schorre stem,//Hebt gy eene bedoeling met de spoken van het verleden op te roepen, of doet gij het slechts uit vermaak z/Heb ik u niet gezegd, dat ik u om hulp kwam vragen, maar u eerst in een geschikten gemoedstoestand wilde brengen //Mijn hulp. Gy wilt zeggen, dat gij weer een verfoeielyk plan hebt beraamd, maar zelf een te groote lafaard zijt om het uit te voeren. Voor den dag er mee; ik ken u te goed om er van te ontstellen." //O, uitstekend. Gy hebt hier gisteren Angela Caresfoot, de dochter van Philip, gezien *Ja, ik heb haar gezien." vZeer goed. Myn plan is om met haar te huwen, en daarbjj moet gij my helpen." Lady Bellamy bleef stil zitten, en gaf geen antwoord. z/Gy zult nu begrypen, waarom ik u die uittreksels heb voor gelezen," vervolgde George, zeer verheugd toen hy bemerkte, dat de uitbarsting, die hy had verwacht, niet kwam. ,/Ik ben vast besloten om met dat meisje te huwen, ten koste van wat ook, en ik zie het zeer duidelyk in, dat ik het zonder uw hulp niet kan klaarspelen. Met uw hulp zal het gemakkelijk gaan, want niets dan de deod van het meisje zou het u met uw yzeren, wilskracht 0 n overtalryke hulpbronnen onmogelyk maken." z/En als ik weiger z/Als gy over weigeren spreekt dan moet het voorlezen van dï brieven weinig aan myne verwachtingen hebben beantwoord. Al

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1