NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. familie @are#foof. 10e Jaargang, Donderdag 27 October 1892. No. 2857. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIE N: STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsrnimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiera. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSuccParijs 3l6is Faubourg Montmartre. Haarlem, 26 Oct. 1892 De léssen des- Stijlleer aan de school voor Kunstnijverheid, die wegens onge steldheid van den directeur werden uit gesteld zullen 3 November weder be ginnen. f rDe katholieke kiesvereenïging heeft in hare vergadering van Donderdag avond met 31 van de 33 stammen tot candidaat voor dea gemeenteraad (vaca ture de Clercq) geproclameerd den heer J. Leupen, alhier. Twee briefjes waren in blanco. De heer Leupen is zooals men weet ook door den zoogeheeten „Kieskring" aanbevolen. De heer Leupen heeft de candidatuur aangenomen. Zooals onze lezers uit de advertentie hebben kunnen lezen, vergadert morgen avond (Donderdag) de Radicale kies vereniging „Haarlem" ten 9 uur in het lokaal van Jufïr. van der Laan, Groenmarkt, ter bespreking van de candidatuur voor een lid van den gemeenteraad. Hier ter stede is ten overstaan van Notaris Beets opgericht de coöperatieve bouwvereniging „Houtlust", bestaande uit acht leden, met het deel eea even groot aantal heerenhuizen te bouwea den Wagenweg tegenover de Hazepateislaan. Al deze perceelen worde» gebouwd volgens teekening en onder toezicht van den architect S. J. W. Mons. Benoemd is tot hoofd eener openbare lagere school te 'sGravenhage de heer P. H. F. Bakker, hoofd der 2# tusschen- school alhier. Dinsdagnamiddag is een plank waarop zes werklieden arbeid verrichtten aan de in aanbouw zijnde school in de Rip- perdastraat door het breken van die plank naar beneden gestort. Drie hunner zijn er met de schrik afgekomen, maar van de andere drie heeft een, P. v. C., 2 ribben gebroken, de tweede J. A., de rechterheup gekneusd, en is de derde N. B., aan zijn rechterbeen nabij de knie verwond geraakt. In den atgeloopen nacht is In een in aanbouw zijnde woning aan de Haze- paterslaan een partij timmermansgereed schap ontvreemd. (Zie vervolg Stasdsieuws 3e pag.) Op de stallen, Parlevliet en v. Vuaren te Haarlemmermeer, waar mond- en klauwzeer is uitgebroken onder het rundvee, zijn de diere reeds herstellende. Op Donderdag 27 October a. s. zal de jaarlijksche veemarkt te Aalsmeer gehouden worden. Een iiHarig paard, afkomstig van de verloting te Hoofddorp, steigerde en kwam met de veorpooten terecht op de borst van P. Bosman, van wien, naar men verneemt, een der ribben is gebroken. Lettwen sn Easst» Bij de firma Dusseau Go. te Am sterdam is een brochure verschenen getiteld „Een Protest tegen het Leger des Heils", door Tom le Clercq. Het tamelijk lijvig boekje bevat ont- hullisgen over den toestaad van het Leger in ons land. Volgens den schrij ver, die anderhalf jaar ia het Leger is geweest, maar er uitgegaan omdat de toestand hem niet beviel, is de orga nisatie rot, de generaal een autocraat en het hoofdkwartier er allereerst en aller meest op uit, om overal „duiten uit te slaam". Ook over den toestand van de offi cieren, voornamelijk in de arme korpsen, schrijft de heer le Clercq menig hartig woordje. Met stapels kopie» van brieven wil hy de beschuldigingen, tegen het leger uitgebracht, staven. Hij eindigt met een open brief aan de korpsofficieren, waarin hij onder anderen aegt//Het ii mij te doen om de rotheid vae het legerstelsel verwij derd te krijgen, niet om 't Leger als evangelieverkondiger te vernietigen". Met een naschrift van de» heer P. H. van der Velde te Amsterdam wordt dit boekje, dat tal van bizonderheden over het Leger behelst en zeker wel een warme discussie zal uitlokken, be sloten. Zola is nog niet van „La Déb£cle" af. Nu heeft een fransch gepensioneerd kolonel hem „eenige bedenkingen" ge zonden, en aangevoerd dat de roman schrijver regel heeft gemaakt vaa wat uitzondering was. Ook heeft de kolonel aangekondigd, dat „la France militaire" binnenkort herinneringen van een oog getuige, een medestrijder, zal bekend maken, welke zullen aantoonen, dat er nog andere tij pen in het leger waren dan de door Zola vereeuwigde. Zola beeft den kolonel een briefje teruggeschreven kort en droog. Intusschen heeft Charpentier dezer dagen het 1500 duizend vnn het boek de wereld ingezonden, j Zaterdag heeft zich te Brussel j voor de heeren Gevaart, directeur, en De Greef, leeraar aan het Conservatoire i doen hooren de elfjarige pianist Richard 1 Hsgeman. De uitslag van het onderzoek was zóo gunstig voor den knaap, dat hij reeds dadelijk als leerling kon geplaatst wordenhoewel de examens afge- jloopeD, de nieuwe cursus begonnen, en van de 86 adspiranten slechts 8 zijn aangenomen. Het is te verwachten, dat de joDge Hageman, de zoon van den bekenden Amsterdammer, later nog veel van zich zal doen hooren. JBblad. Inhoud van de Nieuwe Gids8e jrg. afl. IPlatonische studiën, ar. Ch. M. van Deventer; Fragment uit Johan nes Viator, Frederik van EedenGe neeskundige armenzorg, G. W. Bruinsma; Aaaxagaros (Slot) dr. Ch. M.Deventer; Gedichten ia Prosa, Frans Erens; Nederl. Politiek, P. L. Tak Zieke Prins, Deiang Nederl. Bourgeoisie, F. van der GoesSémeleïs, H. J. BoekenHet Aischvlos, H. J. BoekenIndrukjes, J. C. M. Inhoud van „De Hollandsche Lelie" van 26 dezer. HoofdartikelSmaak in het dagelijksch leven. (Slot volgt.) Antwoord aan aatuurkind, door Jasz. Vormen, door E. C. v. d. M. Te Weimar, door Manila. Handwerken. Leestafel. Kilty's echtgenoot. IX Bericht- wedstrijd. Vragenbus. Correspon dentie. Weekkalender. Adver- tentien. Eene annexatie met een uiterst kalm verloop heeft tegenwoordig plaats door Ne der laad en ten koste van het groote Duitsche Rijk. Wie het niet gelooven kan, bezoeke maar eens het zoogeaaamde Munsterscheveld nabij het Compascuumkaeaal in de Venen van het Emmer Corapascuum, en hij zal bevinden dat een geheele strook grond, vroeger toebehoorende aan Hannoversche landeigenaren, allengs het eigendom is geworden van aan deze zijde der gren zen woonachtige boeren. Het is de zoogenaamde A-streek, een gehucht met een streek huizen van temet een uur lang, langs onze grenzen in Hannover. De vroegere bewoners dier streek had den hunne gronden grootendeels binnen onze grenzen liggen en daarbij was veel veen dat vergraven en als turf in onze kanalen afgescheept werd. Na die ver- graviag begon men land te maken van de verkregen dallen, er moest mest worden aangevoerd, en de verkregen voordeelen zoowel van de vervening als van den landbouw op de thans gecul tiveerde gronden, maakten dat men ook geriefelijker woniögen wenschte, en deze, zeker mede met het oog op de duitsche krijgswetten, nu ook in het nederlandsche aan het kanaal vestigde. Zoodoende zal van de A-streek nog slechts de naam overblijven. In de Servet-steeg te Am sterdam wordt weer een tweetal kleine huisjes gesloopt ten behoeve van het café-Restaurant-Krasnapolsky. Zij staan aan de overzijde der steeg en worden, met het gebouw verbonden door een overdekte brug, als bijkeuken bestemd. Deze beide huisjes brengen het getal steeg woninkjes, in verloop van tijd door de inrichting in beslag genomen, thans totzeven-en-zeventig 1 Men schrijft ons uit Krom menie Zaterdag jl. werd alhier het vijf-en- twintig jarig bestaan van de ZaDgver- eeniging „Joh. J. H. Verhulst" gevierd met eene uitvoering van „die Jahres- zeiten", van Joseph Haydn, waaraan ook door oud-leden der vereniging werd deelgenomen, zoodat het koor uit het niet onbelangrijk aantal van 110 zangers bestond. Door de executanten werd uitstekend gezoügen, en trokken vooral het „Sei uns gn&dig, milder Himmel", het„Juhe, Juhe", en het slotkoor oaze aandacht door de zeer fraaie vertolking. Ook de uitspraak van het duiisch liet niets te wenschen over. Als solisten traden opmej. Johanna Stuifsand van Rotterdam (sopraan), en de heeren J. J. Rogmana (ten©r) ea P. L. Hegener (bas). De sopraan-soliste ver wierf spoedig aller sympathie door haar fraai geluid ea uitstekende voordracht. De heer Rogmans zong als altyd heerlyk mooi, terwijl ook de heer Hegener, eerelid vaa de Vereeniging „Joh. J. H. Verhulst" de bassolo's zeer verdienstelijk vervulde. De begeleiding was in handen van een dubbel strijkkwartet van het orkest van het Paleis voor Volksvlijt, en verdient een woord van lof, alsmede de piano- en orgelbegeleiding, voor welk laatste instrument de directeur, de heer A. M. de Jong, de zoo moeielijke overzetting had vervaardigd, en dat een zeer fraai geheel vormde met de overige instrumenten. Het orgel werd bespeeld door den organist eer Mozes-en-ASronskerk te Amsterdam, welke zich van zijne taak uitstekend kweet. In de pauze werd den heer A. M. de Jong, die reeds zoo vele malen blijken heeft gegeven, ook in het buitenland, van een uitstekend musicus te zijn, als blijk van hulde een fraaien krans aan geboden. Des Zondags werd een matinée en een soirée gehouden. Een brigadier, Dinsdag- avond dienstdoende bij het afvoeren van paarden in de cavaletiekazerne te 's-Hage, kreeg een slag van een der paarden tegen de borst, ten gevolge waarvan hij bewusteloos neer stortte. Naar het hospitaal overgebracht, bleek de ongelukkige, een 24jarig jongeling, reeds te zijn overleden. Maandagavond kocht een heer in den sigarenwinkel van den heer Boele, in de Wijde Marksteeg te Rotter dam, eenige sigaren en liet bij zijn vertrek zijne portemonnaie, waarin tamelijk veel geld zat, op de toonbank liggen. Na zijn vertrek kwam er een jongen in den winkel, kocht sigaren en vertrok. De depóthouder bemerkte thans de porte monnaie en liep, in de veronderstelling dat deze van den jongen was, hem achterna, haalde hem in en overhan digde hem de portemonnaie, nadat de jongen die als eigendom herkend en den depóthouder vriendelijk voor zijn moeite bedankt had. Toen nu kort daarna de ware eigenaar naar zijn por temonnaie navraag kwam doen, kwam het misverstand aan het licht. Bij de politie is biervan kennis gegeven en de opsporing van den jongen verzocht. Door Tjark Visser, Jan Vis- ser, Jakob Viseer werd de bemanning gered van het schip Aaltjekapitein Morra, geladen met pannen, komende van Makkum, bestemd naar Hamburg, dat Zaterdagavond door den harden Noorden wind overvallen werd en ge raakte vast in de gronden der Lauwers, tusschen Schiermonnikoog en Rottum. Hooge golven sloegen alles van het dek en de bemanning, kapitein en stuurman naaen de wijk in de mast. De noodvlag werd geheschen. Dit werd Zondagmorgen door genoemden Vissers opgemerkt en dadelijk werd tot redding besloten. Dat gelukte hun en Zondagmiddag werden ze overgenomen in Vissers schip en gebracht naar Polderzijl, onder Warfum. De botjalk achter Rottum gestrand, sloeg door den harden wind van Zater dagnacht uiteen, een groot deel der lading is geborgen op Rottum. Het hooge water van „Scher merboezem" was bijna noodlottig ge worden voor den „Overweerschen pol der" bij Purmerend. Zondagavond was de toestand zeer kritiek, en (hoewel er vrij wat water na?r binnen is gekomen) heeft men toch den dijk door krachtige versterking weten te behouden. Allerlei materialen, klei, zand enz., zijn uit Purmerend aangevoerd, en nacht en 47) HOOFDSTUK XII. //Al hadt gij my het leven vijftig maal gered, dan zou ik u nog dwiDgen het te doen. Ah 1 het is volstrekt overbodig, dat gy naar de yzeren kist kykt. Ik twijfel niet of gy hebt mijne sleutels ge zocht, en de kist doorgesnuffeld terwyl ik ziek was, maar ik was te slim af. Ik heb de brieven ergens anders verborgen, toen ik hoorde, dat gij my zoudt komen verplegen. Nu zijn zy daar echter weer in veiligheid. Wat zult gij teleurgesteld zijn geweest En lij schudde van het lachen. wik zou beter gedaan hebben met u te laten sterven, monster van boosaardigheid en ondankbaarheid, die gij zijt I® zeide zij, en 8tampte met haar voet op den grond, terwyl tranen van gram schap in hare oogen stonden. «De brieven, myn beste Anne; vergeet niet, dat gy uwe brieven nog moet verdienen. Ik ben u zeer verplicht voor uwe zorgvul dige verpleging, maar zaken zyn zaken.® Zy zweeg een oogenblik en zeide toen met haar gewone stem //Van brieven gesproken, er is er van morgen een gekomen van de hand van uw neef Philip, en met den poststempel Londen. Wilt gy hem lezen?® jyOf ik hem wil lezen ja, alles afkomstig van den vader van mijne aangebedene, zal mij welkom zyn.® Zy zocht den brief en gaf hem dien. Hy las hem overluid. Na eene bladzyde gewyd aan gelukwenschen over zyn herstel, eindigde hy als volgt: z/En nu wil ik u een voorstel doen, om namelyk deland- goederen van Isleworth van u terug te koopen. Ik weet dat gy het huis verafschuwt en die afschuw zal na uwe ernstige ziekte nog wel zyn verdubbeld, wilt gij echter het huis met de landerijen zelf in uw bezit houden, dan ben ik er niet zoo bizonder op gesteld om ze aan te koopen. Ik ben bereid eru een goeden prys voor te bieden, enz. enz.® //Liever zag ik hem aan een boom hangen,® was het eerste wat George zeide. //Hoe is hy aan dat geld gekomen «Hij zal het, denk ik, opgespaard en verdiend hebben.® z/In ieder geval zal hy het niet van mij koopen. Neen mynheer Philip, mijn liefde voor u is niet groot genoeg om dat voor u over te hebben.® //Gy schynt niet te beseffen,® zeide zy koel, wdat gij in uw handen een wapen krygt, waarmee gij al de moeielykheden betref fende dit meisje, uit den weg knnt ruimen.® //Drommels Anne, dat is waar. Verlaat u altyd op het verstand eener vrouw. Ik wil evenwel het landgoed niet eerder verkoopen, of ik moet er toe worden gedwongen.® z/Wilt gy liever scheiden van het landgoed, of uw plan opgeven om met Angela Caresfoot te huwen //Waarom vraagt gy dat //Omdat gy daartusschen zult moeten kiezen.® //Dan verkoop ik liever myn landgoed.® //Het zou beter zijn als gij nwe huwelijksplannen wildet opge ven, George. Ik ben niet bygeloovig, maar ik voorzie voorn niets dan ellende als gy dat plan doorzet.® //Anne, eens en voor altyd, dat plan wil ik niet opgever, zoo lang er nog een sprankje leven in my tintelt, en ik zal myn eed houden, dat, als gij my niet helpt, en eerlyk helpt, ik u zal ont maskeren.® uO, ik ben uwe nederige dienaresse; gy kunt op mij rekenen De galeislaaf roeit goed wanneer de zweep hem boven de schouders hangt,® en zy lachte koel. Juist op dat oogenblik kondigde een bediende de komst van mynbeer Caresfoot aaD, die zyn neef dringend wenschte te spreken. Den bediende werd bevolen hem in de ontvangkamer te laten. Zoodra hy verdwenen was, zeide George; «Ik wil hem niet ontvangen, zeg hem, dat ik nog te ongesteld ben. Weest gij zoo goed hem te ontvaDgen, en zie, dat gy van deze schoone gelegenheid gebruik maakt.® Lady Bellamy knikte en verliet het vertrek. Zij vond Philip in de ontvangkamer. «Zoo mynheer Caresfoot, hoe gaat het? Ik kom unit naam van uw neef zeggen, dat hij u vandaag niet kan ontvangen, hy is nauwelyks genoegzaam hersteld van de ziekte, gedurende welke

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1