NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. familie garesfoof. 10e Jaargang. Vrijdag 28 October 1892. No. 2858 ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIEN: „liet Blaadje" STADSNIEUWS. ArrDndiS3ements-Rechtbank. WEDSTRIJDER. Letlsrea se Kunst» FEUILLETON HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOI. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE Co., JO-HN F. JONES, Succ., Parijs 31&is Faubourg Montmartre: Ondergeteekende brengt beleefdelijk in herinnering, dat kleine Advertentiën bestemd tot plaatsing in en in de speciale rubriek in het Zater dagavondnummer van HAARLEM's DAGBLAD, 5 Cts. per regel te zamen, uiterlijk tot Vrijdagmorgen 12 uur aan het Bureau kunnen worden ingeleverd. J. C. PEEREBOOM. Haarlem, 27 Oct. 1892 Vanwege het ministerie vaa water staat, handel en nijverheid werd heden aan het gebouw van het provinciaal bestuur alhier aanbesteed: Het leveren en verwerken van puin tot versterking der boorden van het Morwede kanaal in de provincie Noord holland. Raming ƒ1250. Ingekomen 12 biljetten waarvan dat van Thomas Johannes Vermaak te Utrecht het laagst voor ƒ1039.50. Wij lezen in de N. H. Ct. dat heden oea der Eerw. Zusters ia het gesticht van de H. Veronica aan het Spaarne, in allen eenvoud het 25-jarig feest harer professie viert. Als religieuse Maria Pancrace genoemd heeft de voor de wereld bekende Henriette Joanna Maria Franken, als overste yan het gesticht 25 jaar lang al de lasten en zorgen aan het onderwijs verbonden, getorst en haar taak met ongeevenaarde toewij ding vervuld. De vereeniging „Het Vliegend Wiel" alhier, bleek met het oog op de ge zellige bijeenkomst van Woensdagavond een goede keuze te hebben gedaan met het uitBGodigen v&n den heer J. Donker alhier om voor de leden met hunne dames eene lezing te houden. Daze spreker bleek namelijk in zijne voor drachten te kunnen boeien, niét alleen door den aangenamesi inhoud van het voorgedragene maar ook door het na tuurlijke, het onbevangene in zijn voor dracht, waar hij zoowel in het tragische als het komische Diet door overdrijving effect zocht te bereiken, maar met een aan de eenvoudige stukjes passenden een voud de stukken ten gehoore gebracht. Voor de pauze ga! de heer Donker ten beste eea schets uit het Amster- damsche Volksleven, getiteld „Gerrit Jansen", eene natuurlijke beschrijving, hoe een vader en een dochter beiden door de zwakheid van des eerste en de wuftheid van de ander, zich zeiven en elkander ten verderve voeren. Na de pauze gaf de spreker twee stukjes, getiteld „Oost west, thuis be3t" en „Eea goede buur is beter dan een verre vriend", welke veel stof tot lachen gaven. Een luid applaus bewees dea spreker, dat zijne voordrachten goed ia dea smaak vielen. De boven zaal vaa de Vereeniging alwaar de bijeeakomst werd gehouden, was slechts matig bezet. Oader voorzitterschap van Jhr. W* P. Tedisg van Berkhout vergaderde Woensdagavond ia het Nutsgebouw de ysclub „Haarlem en Omstreken". Uit de verslagen vaa secretaris en penningmeester feleek, dat de vereeni- ging ia bloeienden toestand verkeert. Immers, er meldden zich niet miader dan 118 nieuwe leden aan, terwijl de rekening begonnen met een batig saldo van ƒ64, sluit met een voordeelig slot van ƒ597.66'. Tot het nazien van de rekening wor den benoemd de heeren mr. L. C. Kronenberg en A. Koolhoven. Uitge- looft worden weder vier aandeelen (4 ƒ50) en wel de Nrs. 12, 75, 45 en 19. In het bestuur is door het vertrek van mr. H. Tuvradaar naar elders eene vacature ontstaan, terwijl periodiek mosten aftreden de bestuursleden Haits- ma Muiier, van Ek en rar. E/erwiju Lange. Na stemming blijkt, dat voor de vacature-Tuymeiaar is gekozen de heer Van Son en dat de aftredende bestuursleden zijn herbenoemd. Op voorstel van het Bestuur wordt de heer W. J. H. Muiier benoemd tot afgevaardigde ter algemeene vergade ring van den Nederl. Sch&atsenrijders- feond. Ingekomen is een schrijven van drie lede», de heeren A. Koolhoven, L. H. Koolhoven en G. Eldering, waarin wordt verzocht een gedeelte van de ijsbaan te willen afschieten voor bandy-baan. De heer A. Koolhoven deelt mede, dat bandy de eigenlijke naam is van wat op het land hockey heet. Het doel van het verzoek is, om de leden in de gelegenheid te stellen, zich in dit spel te oefenen. De voorzitter heeft bezwaar. Het be stuur is van meening, dat voor het groote aantal leden de baan toch al wat klein is, terwijl bovendien de leden volgens ait. VI van het reglement recht hebben op de geheéle baan. De heer Jhr. J. J. Sandberg merkt daarbij nog op, dat wanneer dit ver zoek toegestaan werd, ook andere clubs om een afgeschoten stuk van de baan zouden kunnen vragen en aldus het geheele terrein zou worden versnipperd. De heer Koolhoven beantwoordt deze bezwaren. Het is geen club die het vraagt, maar een aantal leden. Ieder lid die wil, kan een bat nemen en mee spelen. Bovendien zou de aisluitiog zoo licht zijn te maken, dat ze als het aoodig was, dadelijk kon worden weg geschoven. Laat het bestuur eens een proef ermee nemen. Bij den vroeger gehouden wedstrijd met de Eogelschen is gebleken, dat het publiek er gaarne naar kijkt. En dat ook voor andere spelen een stuk van de baan zal worden gevraagd, daarvoor bestaat volgens spreker geen gevaar, omdat er geen aedere spelen zijn. Na nog eenig debat stelt het Bestuur voor, een proef te nemen met het af schieten van eea bandy-baan, echter niet op Zoadag en met de uitdrukke lijke bepaling, dat wanneer het bestuur bemerkt dat het op de rijbaan te druk wordt, het spel onmiddellijk wordt ge schorst e» de baady-baan bij de groote ijsbaan getrokken. Hiermee kan zich de geheele verga dering vereenigea, terwijl de heer Jhr. Sandberg zich buiten stemming houdt. De Voorzitter deelt nog mede, dat het terrein vaa de baan voor vijftien jaar direct van den eigenaar en niet meer door een tusschenpersoon, is ge huurd, tegen voordeeliger voorwaarden. Na dankzeggiag aan het bestuur ge bracht door de heeren Koolhoven, Pleyte en Haitsma Muiier, wordt de vergadering gesloten. In de laatste dagen van Augustus werd aaa een aantal ingezetenen een inteekenlijst gepresenteerd van den na volgenden inhoud „Te dezer stede is het officieele be- „richt 0Mtva«gen, dat H.H. M.M. de „Koninginnen in het begin van Sep tember deze gemeenten met bezoek „zullen vereeren, reeds zijn wij in over eenstemming met Burgemeester en „Wethouders de plaatsen bepaald in „deze gemeenten, om eerebogen zullen „worden opgericht terwijl de burgerij „met geestdrift een klynen bij dracht „geliefen ten geven voor het versieren „van de stad Haarlem, ieder gift hoe „klijn ook zal met Liefden worden om gangen. Met toestemming van Burge- „meester en Wethouders." In weerwil van de gebrekkige spelling der lijst hebben eenige ingezetenen onzer gemeente daarop geteekend en hunne bijdrage, meestal twee kwartjes, aan den brenger ter hand gesteld. Het was zekere Gerardus van den Berk, een man die wel verre van het ontvangen geld te gebruiken voor het doel dat hij voorwendde te beoogen, dat door het keelgat liet gaan in den vorm van sterken drank. Twee der inteekenaren bevestigen het feit ter terechtzitting, het zijn mevrouw Teves en jonkvrouwe Tuijll van Se- rooskerken. Trouwens de beklaagde bekent alles. Met zeldzame brutaliteit is hy te werk gegaan. Toen de politie te Haar lem de lijst in beslag had genomen, próbeerde hij hetzelfde te Heemstede en werd, toen ook daar de knoeierij ont dekt werd, aangehouden en in arrest genomen. Tevens staat hij terecht wegeas dief stal ten nadeele van zija zwager van een gouden ring en een charivari, die hij daarna in de Bank van Leening heeft beleend. Van den Berk is in 1882 wegens op lichting veroordeeld door de rechtbank te Amsterdam tot 3 maaaden gevange nisstraf. De substituut officier van justitie Mr. Joh. van Ouïeren requireert de veroor deeling van beklaagde tot gevangenis straf van een jaar. Mr. W. van Hulst, optredende als verdediger vaB beklaagde, pleit verzach tende omstandigheden. Uitspraak 3 Nov. e. k. Daarna staat terecht Hendrik Cornelis Bodé, kleermaker alhier, die in den loop vau de maand Maart of April van de firma A. von der Möhlen ontving een lap cheviot, om daarvan pakjes te maken voor de twee zoontjes van dea smid J. C. Meijerink. Inplaats van dit te doen heeft Bodé, volgens de dag vaarding, zich het cheviot wederrechte lijk toegeëigend, misbruikt ea aangewend ten eigen bate. Beklaagde is in voorloopige hechtenis genomen. Ambtshalve is hem Mr. Johan Spoor als verdediger toegevoegd. De beklaagde heeft het cheviot in pand gegeven aan den slaapsteehouder Hendriks voor 10, terwijl hij het zou terugkrijgen als hij 11.50 betaalde. De eisch is veroordeeling tot 6 maan den gevangenisstraf, met aftrek van den tijd in preventieve heehtenis doorge- bracht. De verdediger betwist de qualificatie van oplichting. De wet maakt onder scheid tusschen in pand geving met het doel om terug te koopen en iu pand geving zonder die bedoeling. Beklaagde nu wilde het goed terug- koopen, hij zou dat ook kunnen, omdat hij van gebroeders Bonarius nog 20 had te vorderen. Uit een vonnis van 19 Juli 1888 van deze rechtbank blijkt, dat de rechtbank iemand die effecten verpandde onder geheel dezelfde om standigheden, heeft vrijgesproken, zoodat ook deze beklaagde Bodé zal bchooren te worden vrijgesproken. De drie stoomgemalen van den Haarlemmermeerpolder zijn wegens de groote hoeveelheid gevallen water der vorige week geregeld in werking ge weest. „Leeghwater" en„Cruqiuis" da gelijks, „Lijnden" vijf dagen. Met de kleinere bij Haarlem gelegen polders ziet het er nog treurig uit, wyi wegens het stille weder de molens niet kunnen malen. De werken aan de nieuwe schutsluis te IJmuiden vorderen goed. Nog in dit jaar zal worden aanbesteed het maken van de twee sluisdeuren, een werk dat geraamd wordt op 489.000. Van uit de gemeente Sloten was voor eeaigen tijd een adres gericht aan het gemeentebestuur van Amsterdam, waarin werd verzocht gelijke schoolgelden te heffen voor kinderen dis van daar een der inrichtingen van middelbaar onder wijs te Amsterdam bezochten, met kin deren van ingezetenen. B. en W. van Arasterdam hebben op dit adres afwij zend beschikt. Ook onder Alkemade en Mijdrecht is het mond- en klauwzeer onder het rundvee uitgebroken. Militairen uit Leiden zijn derwaarts vertrokken. Te New-Oxleans zullen twee der meest bekende Amerikaansche wiel rijders Zimmermann en Singer om 20.000 d. een match houden, hoofdza kelijk met het doel de Engelsche rijwielen tegen de Amerikaansche te beproeven. Uit Stockholm komt het bericht van den dood van Charlotte Edgren, een 1 der meest begaafde Zweedsche schrijf- sters. Zij stierf te Napels na een onge- 481 HOOFDSTUK XII. „Verscheidene mannen verbeteren in hun huwelijk," antwoordde zy kalm. ,/Hoe meer ik er over nadenk," vervolgde Philip in eene op gewondenheid, die deed denken alsof zy tot hartstochtelijkheid zou overslaan, „des te meer zie ik er de onmogelijkheid van ïd, en ik moet zeggen, dat ik er mij over verbaas, hoe gij zulk een boodschap hebt willen overbrengen. Aan den eenen kant een jong meisje, dat, ofschoon ik door de omstandigheden gedwongen haar zelden zie, naar ik geloof zoo goed is als zij schoon is „Aan den anderen kant," viel lady Bellamy hem ironisch in de rede, „het landgoed Isle worth." „En aan den anderen kant," vervolgde Philip zonder aan hare opmerking aandacht te schenken „ik zal openhartig spreken, y Bellamy ia een man, die zija uiterlijk, zyn karakter, zijn leaftyd, alles tegen zich heeft, en gij vraagt my om zulk een huwelyk in de hand te werkenIk wil er niets mee te makon hebben, myne verantwoordelijkheid als vader verbiedt het my. Het zou de slechtste daad zyn ooit door my bedreven, door myn dochter aan zulk een man over te leveren." Lady Bellamy barstte in een luid lachen uit: zy lachte Dooit overluid, en meende dat het na tyd werd om hem een weinig in de war te brengen. „Vergeef het mij," zeide zy met haar zoetsten glimlach, „maar gy zult my moeten toestaan, dat er iets belachelijks in ligt, den held van het groote Maria Lee-schandaal te hooron spreken over een zedelyk karakter, en den vader, die zyn dochter zoozeer ver foeit, dat hij haar niet in het gelaat durft zien, en wiens eenig doel ia om haar kwyt te raken, van zyne vaderlyke verantwoor delijkheid te hooren spreken." Philip ontstelde zichtbaar by deze woorden. „Ja mijnheer Caresfoot," vervolgde zy, „het verrast u, dat ik zoo goed op de hoogte ben, maar wy vrouwen zyn goede spion nen, en het verschaft mij genot om de geheimen van anderen te ODtdekken, een zeer nuttig genot. Ik zou u vele staaltjes kunnen vertellen." „Ik wilde u nog zeggen," viel Philip hsar haastig in de rede, terwyl hij natuurlyk den sluier, die zijn geheimen bedekte, door haar niet verder opgeheven wenschte te zien, „dat zelfs al wilde ik Angela kwyt zijn, ik daarin weinig moeite zou hebben, want de jonge Heigham, die een paar weken op Abbey House heeft gelogeerd ia doodelijk verliefd op haar, ja zelfs houd ik het voor zeer waar- echynlyk, dat zy nu reeds verloofd zyn." Nu was het de beurt van lady Bellamy om verrast op te zien. „Dat wist ik niet," zeide zjj, „dat maakt de zaak ingewikkeld." En toen op een geheel anderen toon vervolgde zy „Mynheer Caresfoot, laat ik u als eene vriendin verzoeken zulk eene gele genheid niet haastig weg te werpen terwille van eenige onzinnige begrippen betreffende het meisje." „Wat krygt gij voor uwe bemoeiingen, lady Bellamy?" „Ik!" antwoordde zy met vroolyken lach, „0, gq weet wel, dat de deugd zichzelve beloont. Ik zal geheel tevreden zyn wanneer ik zie, dat ik allen gelukkig heb gemaakt. Kom, ik wil u nu niet tot overyling in deze zaak aanzetten. Denk er eens op uw gemak over na. Ik verzoek u alleen geen beslist antwoord te geven aan den jongen Heigham, als hy n om de hand van Angela mocht komen vragen, tot ik u weer heb gesproken laat ons zeggen binnen een week. Als gy er dan nog tegen zyt, dan znllen wy van het plan afzien, en niemand zal er door geschaad worden.' „Zooals gij wilt, maar ik zeg u, dat ik er nooit in kan toe stemmen," en Philip nam afscheid. „Uw neef weigert beslist zyne toestemming en Angela is op het oogenblik naar alle waarschynlykheid verloofd met uw ex-pupil, Arthur Heigham," was lady Bellamy's niet zeer bemoedigende mededeeling aan de in spanning verkeerende herstellende, die in het eetvertrek zat. Na aan zyne gevoelens lucht te hebben gegeven bij deze tyding in verre van heusche bewoordingen, merkte George op, dat in deze omstandigheden de zaken er slecht bijstonden. „Volstrekt niet, zy staan er goed by. Over een week zal ik uw neef gaan opzoeken, en dan zal hij wel anders praten." „Waarom wilt gy nog een week wachten, terwyl die jonge man daar is

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1