BINNENLAND. POLITIEK QYIBEICHT. GEMENGD NIEUWS. Steldheid van éan dag. Zij was gehuwd met den hertog van Cajanello. Een harer mooiste scheppingen was „Een Zomcr- nachtsdroom." Dinsdagnacht is te 'sHage plotseling overleden mr. H.J. Brouwers, lid van den Raad van State. De over ledene was geruimen tijd burgemeester van Roermond, en van November 1877 tot 1888 lid van de Tweede Kamer, eerst voor het hoofdkiesdistrict Boks meer, later voor het hoofdkiesdistrict Roermond. In den Raad van State had hij in de afdcelingen marine en oorlog zitting. Het Ned. Tijdschrift voor Ge?ieesku?ide van 22 October bevat de beide volgende opmerkelijke mede- deelingen, die hieronder woordelijk vol gen: 10. De ondergeteekende heeft de eer te berichten, dat hij in de Zondag 16 dezer gehouden vergadering aan het hoofdbestuur heeft medegedeeld, dat, naar zijne meening, door hem behoort gedragen te worden de verantwoorde' lijkheid voor de te late verzending van het adres aan de Tweede Kamer, en dat hy daarom zijn mandaat, dat den giBten December 1894 eindigt, ter be schikking stelt van de eerstkomende algemeene vergadering. 20. Door het hoofdbestuur ?s in zijn vergadering van 16 dezer aangenomen de volgende motie „Het hoofdbestuur der Ned. Maat schappij tot bevordering der genees kunst, overtuigd, dat de late indiening van het adres der Maatschappij omtrent het voorstel tot wijziging der artsen wet aanleiding geeft tot het onjuiste ver moeden dat het hoofdbestuur niet vol komen begrijpt, dat het in de eerste plaat3 is de uitvoerder van den wil der algemeene vergaderiagevenzeer over tuigd dat het hoofdbestuur te veel in dezen heeft laten aackoraen op den ijver van zijn bureau (president en secretaris) en dus ook zijn schuld in dezen moet dragen kennis genomen hebbende vanmissi- yes, gezonden aan het hoofdbestuur door de afdeelingen Tiel, Rotterdam en Gro ningen; kennis genomen hebbende van den brief, door den hoofdbcstuurders- Becretaris aan de afdeeling Tiel gericht betuigt zijn leedwezen over het in deze zaak door president en secretaris aan den dag gelegde gebrek aan acti viteit, en besluit deze motie door middel van het orgaan der Maatschappij ter kennis te brengen van de leden". Beide stukken zyn onderteekend door dr. Nijhofï, hoofdbestuurder-secretaris, De heer S. M. Josephus Jit- ta te Amsterdam herdacht Woensdag den dag waarop hij vóór 25 jaren tot lid van den gemeenteraad werd be noemd. Door eene commissie uit den Raad werd hem bij deze gelegenheid namens alle leden een fraaie zilveren beker aangeboden. tV&n Tessel schrijft men van DinsdagGelukkig rijst de baro meter en valt het water. Ia sommige woningen zag het er bar uithet water was er binnengedrongen. Met de hooge vloeden en het geringe verval bij ebbe konden de sluizen niet geopend worden en werd er uit de polders niet geloosd. Daarby kwam nog, dat de watermolen in den Prins Hendrikpolder wegens her stelling geen dienst kon doen. Dinsdag namiddag is een nieuw ijzeren aakschip, geladen met suikerpenen, op den blinden Dam van den polder Bruinisse, bij de schippers meer bekend als de Dam van het mast gat, zoodanig lek gevaren dat het bijna terstond in de diepte verdween. Al de opvarenden zyn door een in de nabijheid zijnden schipper gered en opgenomen. Naar de (7^. O/, verneemt) staan kansen voor de tot standkoming der Wielerbaan te Utrecht vrij gunstig. Het dagelijksch bestuur der gemeente schijnt de plannen zooveel mogelijk te willen beverderea ea niet ongenegen te zijn, de noodige gronden kosteloos van wege de gemeente af te staan. De vooiloopige commissie heeft de plannen op breeden grondslag ontwor pen, daarbij rekening houdende met de mogelijkheid, dat bij voldoende grootte van de Baan, reeds in 1893 de Kam pioenschappen vau de A. N. W. B. er op zouden verreden kunnen worden. Om die reden zou de Baan 500 meter laDg worden en een breedte hebben van 8 meter. Lengte en breedte afmetingen zijn beide grooter dan die van de ver maarde Arnhemsche Wielerbaan. Niet ten onrechte stelt men zich voor, dat de flinke lengte van 500 meter het maken van mooie records ten goede zal komen. De ligging van de Baan aan het einde van het Hoogelaadspark is zoo gunstig als maar gewenscht kan worden. De nabijheid van de halte Biltstraat van den Oosterspoorweg, alsmede van den Stichtschen en den Utrechtschen Tram weg, de ruime toegangswegen, het open terrein, en vóór alles het feit, dat de baan in hel hart van het land is gelegen,het zijn alles even zoovele voor deelen, die aan de Utrechtsche Wielerbaan reeds bij voorbaat een goede toekomst ver zekeren. Het was te verwachten, da de begrafenis van het stoffelijk over schot van den onlangs te Dieren doode lijk gewonden socialist J. v. V., door de socialisten zou worden aangegrepen als gunstige gelegenheid om er een propagandatocht van te maken. Dinsdagmiddag te twaalf uur had deze te Zutfen plaats; zelden was bij eeae begrafenis zulk eene massa menschen op de been. Van verschillende afdee lingen van den socialistischen bond wa ren afgevaardigden overgekomen, met hunne banieren bij zich. Na eerst in het gebouw „de Hoop" te zijn verza meld, trok men met ontplooide vaandels naar het ziekenhuis, om daarna door de Nieuwstad en Turfstraat, de Markt over, een groot gedeelte der stad alzoo door, naar het kerkhof te marcheeren. De kist was in eene roode vlag ge wikkeld. Aan het graf werd door alle afgevaardigden hel woord gevoerd. Het eerst door den voorzitter Vallinga, van de afd. Zutfen, welke den overledene schetste als „een slachtoffer van de maatschappelijke wanverhoudingen, die hoewel gebreken hebbende, toch een mensch was en recht had op het leven" en hij meende namens de geheele ar beidersbeweging in de atad te spreken, om „zijn dood te wreken." Verder werd nog het woord gevoerd door VanEm- menes uit Arnhem, die op zijn bekende wijze de maatschappelijke wanverhou dingen schetste en den overledene het eerste slachtoffer noemde, dat in Neder land door moord voor het socialisme was gevallen. Zijne bekende uitdruk kingen van „geldzak", „bourgeoisie" enz bleven ook nu niet achterwege, waarna ten slotte de voorzitter van de afd. Zutfen nogmaals het woord voerde. (Zutj. U) Dinsdagmiddag te 2 uren is te Gent (Over-Betuwe) van een vaar tuig over boord geslagen en in de Waal verdronken de schippersknecht T. Lart, gekleed in bont katoenen boezeroen, engelsch leeren broek en roode pluis- pantofiels. Het lijk is zeker stroomaf waarts gedreven en nog niet gevonden. Op het vinden er van is eene belooning van 10 gulden gesteld. Woensdagochtend is te IJsselstein een nieuw geval van cholera asiatica geconstateerd bij een meisje wonende in hetzelfde huis in de Voor straat, waar Zondag jl. een kind aan die ziekte is overleden. De vrouw en het meisje die Vrijdag, en het eene kind dat Zondag werden aangetast, zijn nog ia leven en er be staat bij die kans op herstel. Nadat sedert eenige dagen geen nieuwe gevallen van cholera in Utrecht voorkwamen, heeft zich thans weer een geval voorgedaan bij een 7-jarig kind aan den Jutfaaschen weg. De kleine lijder is naar de Amaliastichting ver voerd. In de gemeente Maarseveen heeft zich Woensdag weder een geval van cholera asiatica voorgedaan. De erfgenamen van den on- langs te Ryperkerk overleden miilioe- nair mr. A. Looxma Ypey hebben diens nalatenschap aanvaard onder het voorrecht van boedelbeschrijving. De reden hiervan is, naar men zegt, gelegen ia de omstandigheid, dat de overledene aan al zijne talrijke bedienden en werk lieden belangrijke jaarlijksche uitkeerïn- gen gedurende hun leven heeft vermaakt, en nu zouden de erfgenamen eerst wen- schea te weten, of de nalatenschap, na aftrek van de aanzienlijke legaten, aan onderscheidene personen, instellingen enz., uit te keeren, wel toereikende is om uit de inkomsten daarvan de be doelde jaarlijksche uitkeeringen te doen. Te Hoogstede (nabij de Drentsche grens) heeft zekere F. N. bij ongeluk den schoenmaker G. met een revolver gedood. Hij werd in den buik getroffen en stierf bijna onmiddel lijk. Financieele Mededeelingen, Het Weekblad van Broekman en Honders bevat o. a. de volgende op gave van minder courante of incourante fondsen, ia de week, tot den datum van 25 October loopende, door hun tuschenkomst verhandeld. Aand. Utrechtsche Bank- vereenigicgi 105 pet Aand. Billiton Maat- ie rubriek te K O LON1EN- De Alj. Courant van den 17e meldt: Op den i5«n dezer vertrok ook naar Edi de 30 compagnie van het 15e ba taljon met vrouwen, kinderen, kazer- neeriag, enz., per gouvernementsstoomer Albatros. De bij die compagnie ingedeelde officieren zijn de kapitein Kamerman, ie-luits. Thijssen, Gceriiag en Kilian. Over eeuige dagen zal de 1 ©-luite nant der genie Van der Staaij ook derwaarts moeten vertrekken, om be hulpzaam te zijn bij het bouwen van barakken voor de gedetacheerde troe penmacht aldaar. Tijdens de afwezigheid van deze compagnie van het garnizoen te Oleh leh, is eene compagnie van het 12e ba taljon naar dat garnizoen gedelegeerd, Van Edi kwam het bericht, dat de twee compagnien, per stoomboot Maet- suijker derwaarts vertrokken, bij het debarkement veel last hadden van het slechte weder. Zware winden en groote deining waren ooi zaak van het oponthoud. Hoewel onmiddellijk na aankomst ter reede Edi het debarkement een aan vang nam, ('s middags van den 12a dezer) kon op dien dag slechts 1 JÉ com pagnie den wal bereikenhet andere gedeelte heelt van des namiddags uur tot den volgenden dag 5 uur in de prauwen gezeten. Eerst op den 14a dezer was alles, wat personeel betreft te Edi, behalve de kazerneering, die op dien dag nog ia de prauwen bleef. Toekoe Longbattah, Patjoet Matahir., Toekoe Brahim (V Moekims) en Hablb Samalangan hebben zich thaus te Kaloet verzameld om van daar de ceiatuurbaan op te breken en daardoor onze troepen naar buiten te lokken. schappij 's Hage Aand. schappij 's Hage Aand. schappij Aand. schappij Billilon Maat- 2e rubriek te f 33°°* 2525-2550 Cultuur-Maat- ,Kayoe Enak". iooJÉ pet, Cuituur-Maat- „Penampean". 68-j( Aand.Landbouw-Maat schappij „Ngoepit" 140 Aand. Preanger Koffie cultuurMaatschappij „Tjlh&roes-Rahajoe" 45 Aand. Sinkep - Tin- Maatspij. (Opr.-Aand.) ƒ84. Aand. Almelo-Salzber- gen Spoorweg-Mpij. 94 Aand. Kon. Ned. Lo caal Spoorweg-Maatschij. te Apeldoorn 50 Aand. Kon. Ned. Grof smederij te Leiden 104 Aand. Meel- ea Brood- Fabrieken (Mpij. voor) „103 Aand. Ned. Stoom- bleekerij te Nij verdal 98 Oblig. Vereeniging tot Christelijke verzorging van Krankzinnigen en Zenuwlijders te Utrecht. „99 RECHTSZAKEN- Te Alkmaar, zijn bij vonnis der arrondissements-rechtbank van Dinsdag, wegens het vervaardigen en in omloop brengen van valsche guldens, C. J, Hoenson tot 5 jaar, en F. A. Wolchenhauer tot 4 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Een pirticul. telegram uit Berlijn aan de N. R. Ct. meldt het volgende Talrijk zijn nu de beoordeelingea van Caprivi's militaire plannen, ook in de dagbladen uit de pruisische provinciën en uit de verdere deelen van het Rijk. Het is ruimschoots de moeite waard, na te gaan wat zij zeggen, daar er, naar men weet, buiten Berlijn zeer invloedrijke organen verschijnen. Welnu, het is niet te veel gezegd, te beweren dat Caprivi met zijne voorstellen het kunststuk heeft volbracht, dat niet één enkel blad van beteekenis de aanneming zonder wijzigingen wenscht. Integendeel alle bladen ziju het er over eens, dat de ontwerpen zonder twijfel geheel ver worpen zullen worden, indien de regeering geenc belangrijke concessies doet. Zulk eene algemeene reroordeeling heeft zelfs bij de wetsvoorstellen be treffende het volksonderwijs niet plaats gehad. Het is onder deze omstandigheden dan ook niet de moeite waard, van bizondere opmerkingen in de bladen hier nota te nemen. Het is voldoende twee groepen aan te duiden de eerste groep bestaat uit alle partijen van de uiterste linkerzijde tot het centrum hier wordt verklaard, dat men voor namelijk om staathuishoudkundige redenen de enorme verhooging der belastingen moot afkeuren, te meer daar de dringende noodzakelijkheid nog geenszins is gebleken. De tweede groep is klein: zij bestaat uit een hoopje conservatieven, die, zwerende bj| den driejarigen diensttijd, zich verzetten tegen de reeds gemaakte concessie van eene vermindering tot twee jaren. Hiermede, zoo zeggen zij, is men een gevaarlijken weg opgegaanmen heeft militaire belaDgen „verparlementari- seerd", men heeft ze gemaakt tot een voorwerp van ruilhandel. Bovendien zijn deze menschen woedend over dt onhandige indiening van deze voor stellen; Bismarck verstond veel beter de kunst, verhooging van belasting yoor militaire doeleinden door te drijven, Menï zal nu bij eventueele nieuwj verkiezingen in de vermeerdering der oppositie wel zien wat men bereikt heeft. Men zegt, dat Caprivi bij den keizer is aangekomen met een bizonder pbn naar aanleiding van de onbescheiden! heid der Klinische Zeitung. Het ir echter niet recht duidelijk hoe men, met de wetgeving op perszaken in dé hxnd, dit biad iets «on kunnen doen, De Standard meldt uit Odessa, dat de Russische Stoomvaartcompagni: in overleg met de Russische regeering drie nieuwe Zwarte zee-stoombooten, elk vnn 4500 ton besteld heeft welke ais oor logsschepen kunnen dienen in geval vzs ncod. Aan de limes wordt uit Konstantinopel geseind, dat Rusland vraagt vrijen door tocht door de Dardanelles voor zijne vloot der Zwarte zee en voor oorlogs- materiaal. De Porte schijnt te duchten dat dit enkel de inleidieg is voor het eischen van andere concessiën, mogelijk wel de herziening van het traotaat van Berlijn. De minister van eeredienst in Hongz. rtje verklaarde aan de financieele com missie, niet te kunnen antwoorden op de vragen over de politiek der geeste lijkheid; hij verzekerde echter, dat de regeering niet afwijkt van har; begin selen omtrent godsdienstzaken, welke ook omtrent de keuze van eenen aarts bisschop te Agram hebben beslist. Deze keuze heeft tot opmerkingen uit Rome aanleiding gegeven. De Hongaariche regeering handhaaft de drie kardinalen voor Hongarije. Volgens het Dagblad le Soleil zal de fransche regeering versterking van alle wapens naar Tonkin zenden. De kroonprins van Denemarken en prins Christiaan zijn in Griekenland aangekomen. Generaal Booth heefteen manifest uitgegeven, waarin hij aan kondigt dat hij gedurende November 60.000 moet hebben voor de voort, zetting van zyn Darkest England plan hij zijne vrienden oproept hem te ondersteunen en die som te storten, daar hij anders in moeilijkheden zou geraken en de aangevangen hervormin gen zou moeten staken. De generaal zegt„mijne perplexiteiten groeien met den dag„ onmiddellijke hulp is noodig, wachten tot 1893 is onmogelijk"* In* middels besloot de gevormde enquête commissie de tegenstanders uit te noo* digen hunne bezwaren tegen het plan van Booth mede te deelen. Het engelsche blad The World verhaalt, dat keizer Wilhelm, ten spijt van zijn vele goede eigen schappen zeer verspillend is. Bij vele berlijnsche winkeliers staat hij in het krijt, bij een zelfs voor 800.000 mark. De keizerin, die vroeger zeer een voudig was, is dit nadat zij keizerin werd, niet meer. Mantels en japonnen draagt £zij slechts eenmaal en toch alles van beste hoedanigheid zijn. Verleden jaar heeft keizerin Frederik haar zoon nog met ij£ millioen mark bij gesprongen. Tot dusver behoorde een zakdoek niet tot de uitrusting van den Britsehen soldaat. Men meent echter dat daarin verandering zal komen en alvast verlof tot het by zich hebben van bedoeld artikel zal worden verleend. De militaire autoriteiten hebben althans het patenteeren van een „militairen zak- „Omdat ik gif heb doen binnendringen in het brein van Philip, en het zekerste vergif werkt altyd langzaam. Bovendien, het kwaad is verricht. Vaarwel. Over een paar dagen zal ik n weer eens komen opzoeken, als ik mijne plannen heb gemaakt. Gij ziet, dat het my ernst is om de brieven in myn bezit te krygen." HOOFDSTUK XIII. Kort geluk. Philip was des Maandags te een uur ten zijnen huize terugge keerd, en na in de kinderkamer zyn middagmaal te hebben ge bruikt, richtte Arthur zyne schreden naar het studeervertrek en bevond zich weldra in de met spanning tegemoet geziene tegen woordigheid van den man, wiens dochter hij ten huwelijk zou vragen. Philip, die zyn middagmaal nog voor zich had, en dat hy niet scheen te hebben aangeroerd, ontving hem met zyne gewone be leefdheid, en zei de met een glimlach, dat hy hoopte, dat Arthur niet was gekomen om hem te vertellen, dat het landgoed met zijne bewoners hem begonnen te vervelen en dat hy wegging. „Verre van dat, mynheer Caresfoot. Ik kwam u over een ge heel ander onderwerp sproken." Met een snellen blik vol nieuwsgierigheid zag hy hem aan maar zeide niets. „Ik zal kort zyn," zeide Arthur in wanhoop, „ik kom u vragen om myne verloving met Angela te willen bekrachtigen." Een stilte een zeer pijnlijke stilte volgde. „Gy zyt dus met myne dochter verloofd?" „Tenminste behoudens uwe goedkeuring." Weer volgde een stilte. „Gy zult mij volkomen begrijpen, Heigham, als ik u zeg, dat gy my verbaasd doet staan. Gy kent haar nog maar zoo kor ten tyd." „Dat is zeer waar, maar ik heb haar veel gesproken;" „Dat kan zyn, maar zy kent nog niets van de wereld, en dat zy u de voorkeur geeft want daar gij, zooals gy zooeven zeidet, met elkaar verloofd zyt, moet ik veronderstellen, dat zy n den voorkeur geeft kan wel eene vergissing harerzyds zyn, niets dan een romantische meisjesgril." Arthur dacht aan zijn gesprek met Angéla, en kon niet nalaten te glimlachen, terwijl hy antwoordde „Ik geloof, dat als gy haar vraagt, zy u zal vertellen, dat dit niet' het geval is." „Heigham, ik zal openhartig met u zyn. Ik houd van u en gy zyt, naar ik geloof, bemiddeld. Ik moet evenwel nog eens over de zaak nadenken alvorens ik u een beslissend antwoord geef, laat ons zeggen over een week. Gij zult ons echter, hoop ik, niet ver laten, of het moest juist uw verlangen zyn, evenmin wil ik ver andering gebracht zien in uwe verhouding met Angela. Uw aan zoek is mij welgevallig, maar ik moet eerst nog tyd hebben om er over na te denkeD, maar gy moet bedenken, dat op dit tijdstip aarzeling nog juist geen toestemming inhoudt." Arthur was evenwel met dit antwoord nog al voldaan. Angela en hij zagen de toekomst, zoo zonnig en gelukkig in hunne ver beelding, vol hoop tegemoet. Immers wanneer Angela's vader er een geldig bezwaar tegen had, dan zou hy hem immers daarover wel hebben gesproken. „Arthur," zeide Angela op den morgentoen er acht dagen waren verloopen na den terugkeer van haar vader uit Londen, „wy zyn te gelukkig." „Denkt gy dat?" vroeg hy. „Moeten wy dan soms voor ons te groot geluk onze raven of Aleck opofferen?" „Spot niet, Arthur, ik zeg u, dat wij al te gelukkig zyn." Op het tydstip, dat dit gesprek tusBchen de verloofden werd gevoerd, werd Philip door een livereiknechtje van Rewtham House een brief gebracht, welke aldus luidde Rewtham House, Maandag. Waarde mynheer Caresfoot. „Haar aanleiding van ons gesprek verleden week gevoerd over uwe dochter en G. is myn verzoek of gy hedenmiddag my kunt komen bezoeken, om eens op ons gemak te praten? „Uw toegenegene, „ANNE BELLAMY." Met een eigenaardige gewaarwording trad Philip dien namiddag het ryk gemeubileerd boudoir op Rewtham House binnen. Hy had die kamer niet weer gezien sedert hij er met Maria Lee had gesproken, die op dezelfde sofa had gezeten, waarop nu lady Bellamy zat. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2