T.1MJ1ËIJ DE CHOLERA. Aangeboden Betrekkingen in Nederland. V arkeiisslagerij. Klein Boven- of Benedenhuis Burgerlijke Stand. AGENTEN VERHUISD: Lelden, Plantsoen 70. WESTFAALSCHE Leverworst, T. A. DON NEE, Zijden Stoffen, NIEUW Complimenteerboek. DIT doek" goedgekeurd. Op dezen zakdoek is allerlei nuttige informatie gedrukt be treffende het gebruik es de samenstel ling van het Lee Metfoidgeweer, het alphabet in gebruik voor legersignak-a, algemeene regelen, onder allerlei om standigheden in een veldtocht in acht te nemen, de verschillende trompet signalen en nog andere zaken, waarvan veel zoo mooi is geïllustreerd, dat het zonde en jammer zou zijn den doek te gebruiken voor het Jdoei waarvoor hij bestemd is. Volgens de Daily News is thans in meer dan 100 tabrieken van blik in Wales het werk gestaakt. Door de leden van den Mijnwerkersbond in Durham ruim 40.000 in getal, is dezer dagen gestemd over de vraag: Zijt gy voor de vaststelling van een en achtuzead&g bij parlements- akte, ja, of neen? De uitslag geweest, dat er 28,817 stemme» met neen en 12,684 stemmen met ja werden uitgebracht. Éene meerderheid van 15,533 bleek dus tégen den achturen dag. Hierbij dient aangestipt, dat het mijnvolk thans slechts zeven uur daags onder den grond werkzaam is, waarvan dan nog de schafttijd moet worden afgetrokken: De beoogde parlemeatsakte zou bijgevolg den zeer aaazienlljken rusttijd, op welken deze arbeiders aan spraak maken en dien zij ook feitelijk genieten, veeleer bekorten dan verlen gen. Ket dagloon bedraagt dooreenge- siagen ƒ3 25. Gedurende den geheelen tijd van Dinsdag tot Woensdag is te Nancy een geweldige regen gevallen, die overal iu den omtrek overstroomin- gen heeft veroorzaakt. Het spoorweg verkeer is gestremdfabrieken staan stil. Woensdagmorgen is het zwaar beginnen te sneeuwen. De spoorweg maatschappij heeft de noodige maatre gelen genomen om het verkeer over de geheele lijn te herstellen. Zooals reeds is gemeld, heeft de jury te Lausanne den directeur en de m&chisten vrijgesproken, die terecht stonden wegens het springen van den stoomketel op een der booteu in Juli van dit jaar, waardoor 26 personen het leven verloren. Uit nadere berichten blijkt, dat de directeur zijn vrijspraak te danken had aan een bepaling in het strafrecht van Waadtlaud, volgens welke geen veroordeeling mag volgen als de stemmen der juryleden zoodanig ver deeld eijn, dat de meerderheid die een beklaagde schuldig acht slechts ée» meer bedraagt dan de minderheid. Het open baar ministerie had veioordeeling ge- eischt, op grond dat de stoomketels reeds eenige jaren lang als gebrekkig bekend waren en de directeur verzuimd had ze laten repareeren, gelijk hij had belooid. In de onpartijdige uitspraak van Loubet,jbetreffende de werkstaking van Carmaux, wordt gezegd, dat geen geweld gebrnikt en de wet niet geschon den is. Calvignac zal door de mijn- maatschappij weder als werkman aan genomen worden en krygt verlof als hij zijn werkzaamheden als burgemees ter moet uitoefenen. De werkstakers worden door de mijn-maatschappij we der in dienst genomen, behalve zij, die veroordeeld werden door de rechtbank te jAlbi. De directeur Humblet zal zijn post behouden. De heer Pelletan die zich zeer on gunstig over de uitspraak van den heer Loubct uitlaat, noemde die uitspraak monsterachtig en zeide te geiooyen dat de mijnwerkers zich gemeenschappelijk verantwoordelijk zullen stellen met de negen veroordeelden. De uitp.oodiging, door de heereu Pelletan, Millerand en Clémenceau tot de redublikeinsche afgevaardigden ge richt, luidt als volgt: „Wij roepen al onze republikeinsche ambtgenooten op, zich morgen te 1 uur in de Kamer te bevinden, om te beraadslagen over den toestand, waarin de republikeinsche partij door hit incident Carmaux is ge bracht." Baron Reille heeft verklaard, de scheids rechterlijke uitspraak te aanvaarden. Drie der scheidsrechters hebben aan de mijnwerkers een uitvoerig verslag gezonden. Zij geven daarin een over zicht van het verhandelde met den heer Loubet en verklaren dat de uitspraak van dezen niet overeenstemdt met het geen hij hun gezegd heeft. Zij voegen er bij, dat zij de rechten der mijn werkers zullen blijven verdedigen. Het comité heeft overwogen, dat waar de minister-president Loubet in z\jn scheidsrechtelijke uitspraak heeft beslist, dat het ontslag ,van Calvignac een verkorting van het algemeen stem recht is Calvignac daarom terstond weder had moeten worden aangesteld, in plaats van met verlof te worden gezonden. Wijl Loubet verder onderscheid maakt tusschen de mijnwerkers en de veroor deelde werkstakers heeft het comité besloten de scheidsrechterlijke uitspraak niet aan ta nemen ea de werkstaking voort te zetten, om alle wettige midde len uit te putten. Uit de aanvragen om onder- stand te Hamburg wordt opgemaakt, dat er tegenwoordig 8000 kleine handelaars in moeilijkheden verkeeren en 15,000 arbeiders zonder werk zijn. Te Aken is een diefstal ge pleegd van 50,000 mark. Geheime poli tieagenten uit Duitschland hebben in Limburg naar den 'dader gezocht, die vermoed wordt, zich in die proviucie op te houden. InhetWaldsteinsche erfe nis-proces is te Praag uitspraak gedaan. Graaf George Waldsteiia, die in No vember 1890 stierf, drie maanden na den tragischea dood van zijn jonge vrouw Pacqueiine Metternich, onterfde zijn moeder en zuster en benoemde de stad Weenen tot zijn erfgenaam, onder last vaa een menigte zeer hooge le gaten aan al zijn bedienden. De stad Weenen aanvaardde de erfenis niet. De moeder en zuster, die de wettelijke erfgenamen waren, betwistten de gel digheid van het testament en van een bijgevoegd codicil, waarbij 400.000 florijnen aan vier der bedienden waren nagelaten, op grond van de zwakheid der geestvermogens van des erflater en van gepleegd bedrog door zijn bedien den. Het getuigenverhoor hing; een treurig tafereel op van de familieverhou dingen in deze kringen van den hoogen adel. Graaf Waldstein werd afgeschilderd als een halven idioot en een dronkaard, die, van de jeugd af aan den drank verslaafd, het laatste jaar zijns levens niets dronk dan cognac met bekers vol. Alle pogingen zijner vrouw, om hem van 't drinken af te brengen, mochten niet baten. Hij was langzamerhand ge heel verstompt en toonde zijn moeder op allerlei wijzea, dat hij bezield werd door haat tegea haar. Intusschen heeft het hof, na een onderzoek van een maand, than beslist, dat hij niet geacht kon worden ontoerekeningsvatbaar te zijn, en dat de beschuldiging van be drog tegen zijn bedienden niet is be wezen. Het testameat is geldig verklaard en zijn bedienden zija du» schatrijk ge worden. Uit Daatzig Lw o r d t gemeld» dat vier vissckers Maandag 1.1. ver dronken zijn toen zij bij hooge zee hunne actiën beproefden binnen te halen. Er woei zulk een stevige bries, dat de boot weldra met water gevuld werd. Tot overmaat van ramp viel een der visschers overboord, waardoor de anderen zoodanig het hoofd verloren, dat zij in zee sprongen. Drie hunner kwamen in de golven om; de beide anderen werden gered door de aan de kust toegestroomde menigte. De ver ongelukten laten aUen vrouw en kin deren achter. Volgens de National Zei- tung heeft de duitsche rijkskanselier een onderzoek ingesteld naar de wijze waarop de inhoud der legervoorstelle» aan de Höln. Ztg. bekend is geworden. De beroemde beoefenaar van het Romeinsch re«ht, prof. Wind- scheidt, is Dinsdag nacht te Leipzig overleden. In de kazerne te Belli n- rona, zijn wanordelijkheden uitgebro ken. Toen er verteld weid, dat een. kolonel der Duitsche-Zwitsers een sol daat met zijn revolver had gedreigd, ontstond er een groot tumult. De soldaten riepen: „A. la bajonet". Een oificier, met een revolver gewapend, slaagde er in vele manschappen naar de cachot te brengen. Er wordt een onderzoek ingesteld. Het bericht omtrenteene ongesteldheid van den Paus is onjuist. De koning en de koningia ,n Italië zullen een bezoek brengen aan de koningin van Engeland, als deze te Florence vertoeft. Dinsdagavond waren op den spoorweg der //Great Northern" Spokane (Washington), eenige weik- lieden bexig met het leggen van spoorstaven op een brug, toen deze plotseling instortte. Zeven man werden gedood en 5 doodelijk gewond. Den 2d«n Augustus werd de Campbellop reis van Washington naar Qaeenstown, lek en moest door den kapitein en de bemanning verlaten worden. Allen scheepten zich in op twee reddingsbooten en zouden trachten de Hawai-eilanden te bereiken. De twee booten raakten elkander kwijt en op 20 September werd een der booten door visschers van Nanawalla in zee aange troffen. Op den bodem der boot lagen 12 mannen. Zij konden niet spreken. De oogen van allen stonden glazig en de ougelukkigen waren bewusteloos. Dank zij de zorg der visschers kwam de stuurman tot bewustzijn en kon een verhaal doen van de ellende, welke de schipbreukelingen doorgestaan hadden, Kort na het verlaten van het schip was er gebrek aan drinkwater. Tweematro zen werden krankzinnig en weldra had den alleen nog de stuurman en een der matrozen begrip van den toestand, waarin men verkeerde. De ongelukkige krankzinnigen wilden nu eens overboord springen en dan weder zeewater drinken. Slechts met moeite hielden de stuurman de matroos hen terug. Eindelijk Wetgevends Macht. EEKSTE KAMEK. Vergadering van Woensdag 26 October 8)6 's avonds De Voorzitter herinnert dat, sedert de laatste bijeenkomst der Kamer een even zeldzame als gelukkige gebeurtenis heeft plaats gehad. Eene Prinses uit het geliefd Vorstenhuis van ^Oranje heeft het voorrecht genoten haar gouden huwlijksfeest te viere». Ik ben overtuigd zegt de Voorzitter [de tolk te zijn van de geheele Kamer wanneer ik u voorstel een brief va» gelukwensching te zenden aa» H. K. H. de Groother togin van Saksen en Z. K. H. de Groothertog van Saksen wegens hun gouden feest op 8 October 1.1. Ingekomen is eene kennisgeving van den heer Smits van Oijen dat hij zijn ontslag seemt als lid der Kamer. De Voorzitter wijdt een woord van waardeering aan het karakter van het voormalig lid. Ingekomen zijn de laatstelijk [door de Tweede Kamer aangenomen wetsont werpen, die naar de afdeelingen worden verzonden. De vergadering is verdaagd tot waar schijnlijk Vrijdag, n uur. Zoo troffen hen de visschers aan, nadat den vorigen dag ook de stuur man en de matroos weger?s uii putting van krachten onder in de boot waren gaas liggen. Van de bootj waarin de kapitein zich bevond, is nog niets ver nomen. Misschien is de bemanning dier boot door een ol ander .vaartuig opge nomen. Volgens bericht va nD a Izic l zija in Texas 200 movers gevangen genomen, behoorenrie tot de beruchte bende vaa Gazza. Mevrouw Harrison, de echt- genoote van den president der Ver. State», wier dood wij dezer dagen mededeelden, is overleden aan'Iongont- sfeking. Zy stierf naast het vertrek waarin de edele Gat field, president der Ver. Staten, tengevolge zijner wonde, hem door den moordenaar Guiteau toegebracht, den laatstcn adem uitblies Zij is de tweede vrouw-presidente, welke in het Witte Huis is overleden. De eerste was de echtgenoote van pre sident Tyler. Dalziel seint omtrent den dood van mevrouw Harrison, dat Woens dag een openbare lijkdienst is gehouden in het Witte Huis. Heden wordt het lijk vervoerd. Een dynamietpatroon is Dinsdagnacht te Saiat Gseiez ontploft. Een huis werd zwaar beschadigdvier naburige woningen schudden ©p hare grondveste». De aanslag schijnt een wraakneming op de politie. Volgens officiëele mededeeliogen zou den te Hamburg in 't geheel 17,980 ziekte- en 7607 sterfgevallen ten gevolge van cholera zijn voorgekomen. Langza merhand worden de gezondheidsbepalin gen thans opgeheven. Zoo zija o. a. de bi- zondere bepalingen voor Elbe-vaartuigen die Hambarg of Cujhaven aandeden, niet meer van kracht. Volgens ambtelijke opgaven zijn te Hamburg, voorgekomen, Woensdag 6 gevallen van cholera, waarvan een met doodelijken afloop. Donderdag slechts een ziektegeval. VARIA. zonken zij uitgeput op den bodem van de boot en bleven daar wezenloos liggen. Stadhuiswoorden. Een rechter van eeae arrondissements rechtbank vraagt schriftelijk aan een dorpsburgemeester eenige inlichtingen omtrc.t de antecedenten van een in woaer van het d.rp, die van eene misdaad wordt beschuldigd. De bur- gervader antw.ordde„Zijne antece denten zijn sinds langen tijd dood, maar het waren zeer fatsoenlijke en achtens waardige lieden." Een zekere heer Sydney Hodges te Londen heeft een toestel bedacht waar mede hij een groote, schitterend ver lichte letter bij nacht op de wolken kan doen schijnen. oe hij dit doet, de bizonderheden van zijn machine verzwijgt hij, maar aan een aantal deskundigen, waarbij een genie officier, gaf hij eene uitlegging die volkomen voldeed. Als de uitvinding wordt toegepast, zal weldra de avondlucht tenzij de maan schijnt er even bont uitzien als ket advertentie-sck.rm van een schouw burg. Bij zonneschijn kan de uitvinding van heer Hodges nog niet worden toe gepast, maar daar zal spoedig wel iets op gevonden worden. Dan zullen we spoedig in plaats van blauwe luchten en witte wolken niets meer zien dan reusachtige aankondigingen van zeep of cicao tenzij alle regeeringen der aarde zich gezamelijk ook een toestel aanschaf fen en een verbieden „Hier aiet aan te plakken" ep de wolken doen schijnen. StocmrartÏMricMsn. Het .stoomschip Merapivan Rotter dam naar Java, arriveerde 25 Oct. te Marseille. Het stoomschip Didamvan de N. A. S. Mvan Amsterdam, arriveerde Dinsdag 25 Oct., des voormtéd&gs, te New-York. Het stoomschip Bataviavan Rotter dam naar Java, vertrok 25 Oct. van Perim. Het stoomschip Drenthe van Java naar Rotterdam, arriveerde 26 Oct. te Suez. Het stoomschip Soerabaja vertrok 26 Oct. van Batavia naar Rotterdam. Het stoomschip Burgemeester den Tex, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 25 Oct. van Southampton en passeerde 26 Oct. Ouessant. MARKTNiEUWS. Alkmaar, 24 Oct. Op de heden gehoucr. Veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 28 koeien f 160 a 260, 78vette kalveren f35 a 98, 23 nuchtere dito f 5 a 12, 815 vette schapen f 14 a 24, 16 mageie varkens f 14 a 18, opaarden fa alles per stuk, 198 vette varkens 40 a 52 ets. per Kg. Advert en I-k-mi. Sociëteit „VEREEÏTIGING". POPULAIR CONCERT van het Gemeentelijk Muziekkorps, onder di rectie van den Luit.-Kapelm. C. P. W. KRIENS, op Zondag 30 October 1892, 's avonds te 8 uren. PROGRAMMA. 1. „V'lè. le régiment", MarcheNefcour. 2. Ouverture „Acléon". Auber. 3. Duo de Topéra „Norma" pour clai inet et flüte- solo Cavallini. (Uit te voeren door de heeren Théo Hofmeester en George Schmidt.) 4. a. Entr* acte de i'opéra „Mignon" Thomas, b. Séréaade des Man dolines Desormes. 5. Grande Fantaisfe sur des motifs de l'opéra „Le Prophéte"Meyerbeer. 6. Ouverture Prince Conti Les Prés Saint-Servais Lecocq. 7. „Der Kaiser und die Kaiserin", Walaer Eilenberg. 8. Polka de Concert pnnr cornet k piston-solo. Arban. (Uit te voeren door den heer Henry Hofmeester.) 9. Variatiën op het Onsten- rijksche Volkslied Haydn. (Voor strijk-kwartet.) 10. Potpourri aus der Ope rette „Der arme Jona than" Millöcker- Aan Geabonncerden op dit Blad sn hunne huls genoot en worden dan hei Bureau Kleine Houtstraat 9, op monde linge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze heirekkingen zijn te bevragen. Ab&nnts buiten Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending v*n postzegel 1. Dame, ontw. in eon gez. met 5 kiud., voor opv. en de kuisli. 2. Juffrouw, beach., en v. g. fam. totgezelsch. 6 jarig meisje, liefst v. inform, vcorz. 8. Jnffr. tot hulp in de huish. 4. Juffr. in magazijn luxe-artik., fl. verk., v. goede inf. voorz. en liefst met fr. taal bekteg. goed Bal., met opg. v. leeft., refer, en wanneer betr: kunn. aanv. 5. Verpleger, ongeh. en bekw., bij een hulp- bch. ouden heer. 6. Reiziger voor kruideniers- en bakkeraartik. gerout. en bek. met client., voor*, ia het zuid. van Ned. 7. Hoofdagenten voor een brandverz.-maatsch. 8. Eerste befi. teg. fl. salaris en vooruitz. op effectenkaat., bek. met 't vak, boekh., zeer goed kunn. correBp. en net schr. zijn vereischten, m. opg. v. refer. 9. Chet hofmeester, kenn. duitsch en eng., tevens bevaren scheepskellners, met één dier tal. minstens bekend. 10. Jonkman, R. K., bek. met manuf.vak. 11. Magazijnmeester voor fabr. v. verd. levens- midd., aaDb. in pers. 's morg. 1012 u. 12. Photograaf te Utrecht, met opg. v. verd. salaris. 13. Persoon, liefst gep., goed schr. en voor gedeelt. opz. over een fabr., aanb. met inl. eigenh. geschr. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 26 Oct. J. M. Vieira wedr. van A. Heymans en S. Santcroos, Ouderkerk aan de Amstel. Geboorten: 23 Oct. L. J. W. van Someren GréveLugt z. Soerabaia. - A. J. F. van RhijaIkuijt z. Gro ningen. Overleden: 22 Oct. Wed. Sigling 79 j. Amst. - A. van Wijland 42 j. Gesticht Meeretiberg24. J. A. Jansen Heijtmajer jm. 22 j. Amst. - G. Moer- kereken van der Meulen Thennissen 45 j. Nunspeet. - H. J. A. Looman, Amst. - 25. Wed. M. M. Hazebroek Bloklander 73 j. Den Haag. - G. J. J. Rieff 42 j. Den Haag. - O. van Calcar Duivis 24 j. Koog aan de Zaan. Direct gevraagd een flinke JONO-H nar. AdresJ. P. STOL, Keizerstraat. TE HUUR gevraagd, voor nette lieden zonder kinderen. Huurprijs f 10 h 12 per maand, of twee Earners met Keuken binnenshuis. Brieven fr. lett. Ebur. v. d. blad. Getrouwd 27 Oct. J. W. Kloes en A. M. Heinsbergea. - F. T. Stein- back en H. W. Bustiasns. Geboorten: 26 Oct. A. de Vogel- Warmerdam z. (levenl.). - P. de Vrieza de Glopper d. - 27. J. M.v.d. Horst- de Pree z. - D. v. VrieslandSchool meester. z. Overleden: 24 Oct. M. P. J. v. d. Aar 7 md. Broawersv. - 25. J. Kok 10 dg. z. Oranjestr. - A. E. Cramer Nikkel 24 j. L. Boogaardstr. *t' Voorspoedig bevallen van eene DOCHTER E. H. van DAMCliteur. Haarlem26 Oct. 1892. Algemeene kennisgeving. Wordt gevraagd te Haarlem in een stil gezin, bij eene fat soenlijke R. C. familie, voor eene bejaarde dame, eene nette gemeu bileerde of ongemeubileerde Bene denkamer, met gelegenheid tot pen, kost en bediening. Brieven franco onder lett. G.. bij de Boekh. Wed. F. VAN COLLENBURG, Haarlem. worden in alle plaatsen van Holland GEVRAAGD. Zij, die met ijver als zoodanig werkzaam willen zijn, kan nen zich daardoor een ruim bestaan verschaffen. Franco offerten, onder let ters A. T. H., Algemeen Ad vertentie Bureau NIJGH VAN DITMAR, Rotterdam. Van af heden verkrijgbaar de alom bekende delicieus van smaak, 50 Cents per Kilo. Mi. Houtstraat voor Robes en Garneering. Or. Houtstraat 24. H. J. VISSER. Voor ïa Centen. Fb. MEYER. Nieuw Compli menteerboek, Handleiding om zich in gezelschappen onberispel$k te ge dragen en daarin gepast te spreken, alsmede opgave der verschillende vormen, waaronder Invitatiën, Be kendmakingen en de antwoorden daarop behooren te worden opge steld, met de titulatuur, die aan verschillende standen der Maat schappij gegeven wordt, verder de regelen der wellevendheid tot in de kleinste bizonderheden, alsook Toasten, Toespraken, Brieven eene Bloemenspraak, Al bumversjes, Liefdesverklarin gen in PoezieAardigheden voor Bruiloften, enz. enz. enz., een boek voor den goeden toon en voor den meer gedistingeerden smaak in taal, in houding, in beweging, en in gedrag. werk, dat voor elkeen goud waard is, ja laat ik liever zeg gen. dat voor elkeen onmisbaar is, wordt uitverkocht voor slcchtB 75 Centen, bij D. BOLLE. Bazaar vau Goedkoope Boeken, Hang hij de Vischmarkt, te Rotterdam. Franco mits na ontvangst van Postwissel, waarop vermeldCom plimenteerboek.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 3