NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. familie gtaresfooi. 10e Jaargang:. Zaterdag 29 October 1892. No. 2859 ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIËN: STADSNIEUWS. BLAftlCHËTTE. BINNENLAND. FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door bet gebeele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37£. Bil? blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No, 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en cóurantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. Hel Bijvoegsel van het blad dat Zatcrdagvond verschijntzal bevatten De ledige Boot. De öresund De Sond. Een Reis herinnering door A. v. d. V. Haarlemmer Hallèljes No. CXLVEL Binnen- en Buitetilandsche berichtenVaria Kleine advertentiën uil \'„Bet BlaadjeNo. XLI1. Adver tentiën. enz. Haarlem, 28 Oct. 1892 VERGADERING van den Raad der gemeente Haarlem, op Maandag 31 Oct. 1892, des voormiddags te 10 uur. De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld. 1. Mededeeliagen ea ingekomen stuk ken. Verzoek eervol ontslag onderwij zers 3e klasse aan de kostelooze school letter B. Processen-verbaal keurmeester Slachtvee; 2 Ontwerp-begrooting voor 1893 met bijbehoorende stukken; 3. Rapport commissie van financiën be- grootiug 1893 St. Elisabeth's of Groote Gasthuis4. Idem idem suppïetoire be grooting 1892 Barbara Gasthuis; 5. Idem idem begrooting 1893 idem; 6. Voorstel B. en W.W. aankoop grond buiten de Amsterdamsche poort7. Idem idem staat af- en overschrijving j dienst 1892, met rapport commissie van financiën8. Idem idem verandering naam Hazepaterslaan9. Idem idem benaming nieuwe straten Zijlweg10. Verzoekschrift dr. J. B. Wijnhoff her- benoeming gemeente-geneeskundige; n. Aanbeveling curatoren leeraar gymna sium; 12. Voorstel B. en W.W. verzoek eervol ontslag leeraar H. B. School met 3-jarigen cursus; 13. Idem idem ver hooging jaarwedde leeraar dr. H. J. Calkoen14. Idem idem benoeming ouderwijzer 3e klasse aan de Burger school; 15. Verslag Gasopzichter over September. Wij ontvingen de gedrukte adviezen van de afdeelingen van den Raad over de* gemeenlebegrooting voor 1893 en ontleenen daaraan de volgende hoofd punten In de i« afd. onder voorzitterschap van den burgemeester werd geklaagd over de bestrating. De atdeeiing heeft geen bezwaar tegen de 4 voorgestelde traktementsverhooging van de gemeen telijke opzichters J. Verkoren en J. Holterman, benevens van den bode J. Koper en van den plantsoenwachier J. van Waard. Met algemeene stemmen op éen na werd besloten, den wensch uit te spreken dat B. en W. een voor stel indienen tot verhooging van het schoolgeld der Hoogere Burgerschool met 5-j. c. en de Meisjesschool voor M. O en tevens na te gaan in hoeverre bij de opleidingsschool voor Meisjes tot het M. O. en by de Burgerschool school- geldverhooging aanbeveling verdient. Na langdurige discussie werd in deze afdeeling met 6 tegen 3 stemmen het volgende voorstel aangenomen„De Afdeeling kennis genomen hebbende van het wederom vermeerderen van het nadeelig saldo van het St. Elizabeth's Gasthuis en zich niet in staat achtende, om over deze post vóór de behandeling der begrooting van het Gasthuis vol doende te oordeelen, stelt voor deze post voorloopig te stellen op ƒ15.000." In de 20 afdeeling voorzitter de heer M. O. de Kanter, werd opgemerkt, dat de wegen en voetpaden op de Dreef, wat betreft den afvoer van regenwater, te wenschen overlaten. Verworpen werd een voorstel van een der leden, om de met „onbruikbaar drinkwater" gemerkte pompen te sluiten. De afdeeling ver- eenigt zich met het voorstel om een subsidie van ƒ32655.te verleene» aan het St. Elizabeth's Gasthuis, in het volle vertrouwen dat Regenten deze gelden strikt noodig achten en overtuigd, dat rekening wordt gehouden met de fiaancieele draagkracht der gemeente. Ook hier wordt de wensch uitgespro ken, dat vei hooging van schoolgeld aan de scholen voor middelbaar onderwijs in overweging worde genomen. Met de voorgestelde traktementsver hooging gaat deze afdeeling mede. De derde afdeeling onder presidium van mr. H. Enschedé is van oordeel, dat de bestratingen zorgvuldiger zouden kunnen geschieden; zij verwondert zich er over, dat terwijl eene nieuwe school voor lager onderwys in het volgend jaar zal moeten worden gebouwd, die post op de begrooting slechts voor f 1.is uitgetrokken en wenscht het juiste be drag daarvoor en voor schoolmeubilair te zien uitgetrokken. De meerderheid der afdeeling wil voor belooniagen en eereblijken op de lagere scholen f 100 meer uittrekken. Een lid maakte de opmerking, dat naar hem verzekerd is, de kosten van braad- assurantie belangrijk lager konden zijn. Voorts werd de wenich geuit, dat door overbrugging van den spoorweg aan den Kruisweg de belemmering van het verkeer aldaar worde weggenomen verder dat de gazons in het Florapark en Kenaupark vaker zullen worden ge maaid. De afdeeling gaf den wensch te ken nen, dat als de Rijksbelasting daartoe geen aanleiding geeft, B. en W. spoedig Door B. en W. wordt op initiatief van de comm. van Toezicht op het M. O. voorgesteld, de jaarwedde van den leeraar dr. H. J. Calkoen aan de H. B. S. met 5j. c. met ƒ200 te ver- hoogen, ingaande 10 Maart 1.1. De levering vande fourages ten dienste van de gemeentereiniging alhier, voor het tijdvak van 1 November e.k. tot 31 December 1893, is door B. en W. gegund ais volgt: haver ƒ8.40 per 100 KG., paardenkoonen ƒ6.15 per HL., aan de êrma Johs. Vermeulen 8c Zoon te Waspik. eene andere gemeentebelasting zullen voorstellen, die beter dan de thans vigeerende, tegen ontwikkeling waar borgt. Eindelijk werd door de afdeeling gevraagd, of er kans bestaat op ver hooging van de rijkssubsidie aan de H. B. S. met 5j. c. en op herstel van de vroeger genoten rijkssubsidie voor de Meisjesschool voor M. O. Hedenmiddag werd aan den onder wijzer ia kl. aan de Burgerschool alhier, den heer W. Verburg, een fraaie pendule aangeboden door zijne leerlingen, die der zevende klasse, wegens zijn vertrek naar Enschedé. De vergadering van de radic. kies- vereeniging „Haarlem" alhier op Don derdagavond uitgeschreven in het lokaal Nieuwe Groenmarkt 10, is niet door gegaan wegens te geringe opkomst. Slechts drie leden verschenen, daar de aanwezigheid veler leden in het Volks gebouw werd vereischt. Zondagmorgen a. s. zal nu in het Voiksgebouw eene vergadering worden gehouden, om te bespreken, welken der voorgestelde kandidaten voor lid van den gemeenteraad genoemde kiesvereeniging zal steunen. Van een eigen kandidaat zal dus wel geen gpiake zijn. Blanchette, het tooneelspel dat Don derdag in onzen schouwburg werd op gevoerd door het gezelschap uit den Salon des Variétés, is oorspronkelijk een fransch stuk, dat in Arasterdam voor het eerst werd gegeven door het „Thé£tre Libre". Het stuk is daar evenwel niet choquanter om dan vele andere theater- producten, noch wat de strekking noch wat de inhoud aangaat. De historie die er zich in ontrolt, is zoo eenvoudig mogelijk. Het echtpaar Rousset, kleine landbouwers en herbergiers, heeft hunne dochter met opoffering vaa veel geld, op een dure school gedaan en zooveel laten leer en, tot zij het diploma van onderwijzeres heeft kunnen behalen. Evenwel, met de bevoegdheid komt de betrekking nog niet. Blaachette keert in de vaderlijke herberg terug en wacht daar, tot zij benoemd zal wor den. Aanvankelijk is haar vader, een onbeschaafde kerel, verrukt over zijn dcchter. Het diploma wordt in de gelagkamer opgehaigen en ieder die de herberg bezoekt, moet van vader Rousset hooren, dat hij zoo'n knappe dochter heeft. Evenwel gaat allengs de aardigheid van deze vertoocing ervoor hem af. Hij noemt zija dochter, die in niets met hare onontwikkelde ouders sym pathiseert en door haren omgang met eene rijke vriendin allerlei illusie a van weelde en gemak koestert, een doeniet en een opeter. De twisten volgen elkaar onafgebroken op, vooral wanneer Blan chette haar vader een soort kunstmest aanraadt die zijn graan totaal bederft en na eene laatste heftige scóae ver laat zij haar ouderlijk huis met den vloek van haar vader, om er niet in terug te keeren. Hoewel dit stuk menig treffend too- neeltje bevat, wordt men er warm noch koud bij. Van het begin tot het einde weet de toeschouwer niet aan wie van de beide partyen hij zijn sympathie schenken moet. Aan Rousset en zijn vrouw, die van hunne dochter voortdurend aanmerkingen moe ten hooren op hunne kleederen, uit drukkingen en manieren Oi aaa de dochter, die ?.ls ontwikkeld meisje, zich misplaatst gevoelt ia de lompe en plompe omgeving, bij een vader die met dubbel krijt schrijft en eene moeder, d:e dit goedkeurt De ouders zouden door het publiek zeker in bescherming worden genomen tegen de dochter, wanneer niet de schrij ver van het stuk goedgevonden had den vader te schetsen als een soort van barribaal, die zich zelfs de moeite niet geven wil om te trachten zijne dochter te begrijpen. De heer Henri van Kuijk verscherpte dezen ongelukkigen indruk nog, door een extra barre grime en een woeste manier van spreken. Ook de toon van mevrouw Rëssing-Sablairolles (Blan chette) had ietwat lager kunnen zijn. Het krijschen van het dan toch zoo ontwikkelde en beschaafde meisje deed niet onder voor het bulderen van haar absoluut onbeschaafde» vader, wat schade deed aan den indruk. Mevrouw Kamphuizen-Colpaar als vrouw Rousset wist de sympathie beter op te wekken voor de arme moeder, die haar kind allengs van zich heeft zien vervreemden. De overige rolletjes weren van min; der belang. Na de pauze kregen wij Molières blijspelletje „le dépit amoureux" (ver liefden twist) te hooren. Het waren vooral mevrouw Rössing als Marinette, en de heer Malherbe als Gros René, die daarin uitblonken. Het publiek was dankbaar maar niet groot. By vonnis der Arr. Rechtbank alhier dd. 27 October 1892 is failliet ver klaard Henriette Wilhelmina Hoffmann, hotelhoudster te Zandvoort met ijsgang van 26 October en is benoemd tot rechter commissaris de heer Mr. W. A. t Hooft en tot curator de heer Mr. H. J. D. D. Enschecé, advokaat alhier. Gelijk men zich herinneren zal, is de heer B., die onlangs een zijner kinderen ombracht, onder toezicht gesteld om na te gaan in hoever hij toerekenbaar kon worden geacht. Naar wij vernemen, is thans eene vervolging wegens dat feit tegen hem ingesteld. (O. H. Cl.) De Raad van Haarlemmermeer heeft besloten, dat voortaan elke Raadsver gadering met gebed zal geopend worden. Het formulier gebed van den Raad van Amsterdam, zal ook te Haarlemmer meer gebruikt worden. Graan- en Zaadmarkt gehouden te Hoofddorp Haarlemmermeer, 27 Oct. 1892. Roode wintertarwe f o,Jarige tarwe o—o,Witte tarwe f 5.60 7.50, Zomer ristarwe ƒ5.90, 6.40, Rogge 5*4° ^5-65> Haver 6 90 7,50, Chevaliergerst ƒ4.60 a ƒ5,20, Winter- gerst ƒ4.25 o,Zomergerst f o.— a f o,Duivenboonen f 6,65, 6.85, Paardenboonen ƒ6,—, o,—Groene Erwten f 7.8.50, Grauwe Erwten f8,30, Kanariezaad 12.50 o. Den yea Oct. jl, is door W, Jongmans in de bus van het postkan toor te Leerdam een brief geworpen, geadresseerd aan de heeren Koevoets en Hogerheide, sigarenfabrikanten te Zieriksee en inhoudende een bankbiljet 49) HOOFDSTUK XIII. Nadat de wederzydsche begroetingen hadden plaats gehad, bracht lady Bellamy dadelyk het bewuste onderwerp op het tapijt. «Uw neef, mijnheer Caresfoot, blyft steeds bij zyn plan. Zyt gij reeds tot een goed besluit gekomen?* //Het kan niet, lady Bellamy. Ik ben hier gekomen om het u mede te deelen. Voor geen geld ter wereld wil ik mijn dochter tot zulk een huwelyk dwingen." Lady Bellamy begon te lachen. «Het is eigenaardig om te zien, boe bevreesd een vader is voor aijn eigen dochter, gy zyt evenwel te haastig, mynheer Caresfoot. Er is immers geen sprake van om haar te dwingen. Zorg nu maar dat gy den jongen Heigham alle gedachten aan een huwelyk met haar uit het hoofd praat, dan zal het overige wel van zelf komen. O ja," vervolgde zy langzaam, //George heeft mij verzocht om u uit zijn naam te zeggen, dat hij u alvast een gedeelte gronds wil verkoopen." z/Hoe groot is het stuk vroeg Philip afgetrokken. //Nogal groot, negen hectare." Haar toon was duidelyk genoeg. Hy begreep maar al te wel, dat dit een lokaas was. //Hier is het koopcontract," vervolgde zy en toonde hem het kost bare papiert je, dat by met begeerige blikken gadesloeg. Zy ne aarzeling duurde slechts een oogenblik en hy strekte er zyne handen naar nit, en stak het by zich. Nu was Philip in haar macht. //Dus zooals afgesproken," zeide zy, //gij zult er voor zorgen, dat Heigham zoo spoedig mogelyk Bratham House verlaat Philip knikte toestemmend, maar toen hy op het punt stond van te vertrekken, zeide hij //Bedenk, dat ik in deze zaak vol strekt geen verantwoordelijkheid op my laad. Ik wasch myne handen in onschuld en wil er niets meer van hooren." HOOFDSTUK XIV. Van al het voorgaande had het gelukkige paar niets vermoed. Philip durfde Heigham niet weigeren en zeide daarom niets, met eenige vrees het oogenblik afwachtende, dat de jonge man zQn antwoord zou komen halen. Dit oogenblik bleef niet uit. Met welk een ongeduld had Arthur de dagen voorbij zien kruipen, die korte dag<sn van ons bestaan, maar die voor wachtende verliefden toch nimmer snel genoeg omvliegen. Op het uur af een week na zijn onderhoud met Philip, tikte Arthur aan de kamerdeur en vertoonde zich aan den blik van Caresfoot. Philip gevoelde, dat er nu geen ontkomen meer mogelyk was. Hoe gaarne hy in zyn lafheid het beslissende onderhoud zou heb ben willen uitstellen, begreep hy volkomen, dat Heigham de man niet was, om met praatjes af te schepen. Nu moest hy optreden, beslist een weigerend antwoord geven. z/Ik kom uw besluit vragen," zeide Arthur, een stap voorwaarts doende en met bevende stem. ffHefc is nu eene week geleden, dat u...." aO ja, zeker, zeker," antwoordde Philip op gemaakt luchtigen toon. ,Is het al een week geleden? Hoe snel gaat de tjjd toch om Deze in de omstandigheden vry laffe opmerking werd door Heigham niet beantwoord. Alleen kwam hy nog een stap naderby zich verwonderende, dat Philip hem op zoo zonderlinge wyze ontving. De heer des huizes keek onwillekeurig naar de lade van zyn schrijftafel, waar het koopcontract lag, dat hy van lady Bellamy had gekregen en in eene opwelling van wanhopigen moed besloot hy een eiide te maken aan dit tooneel en zich voorgoed den las- tigen pretendent van den hals te schuiven. Zich half naar Arthur omwendende, zonder dezen evenwel aan te zien, begon hy z/Mijn waarde Heigham, gy zyt te veel een man van onder vinding om niet te weten, dat men niet altijd in de wereld kail zooals men wil. Waren er niet zeer dringende en bizondere rede nen, dan zou ik geen oogenblik aarzelen om u Angela's band te geven maar zooals de zaken nu staan, kan er van een huwelyk

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1