STADSNIEUWS. Letteren en Kunst. POLITIEK OVERZICHT. GEMENGD NIEUWS. Zaterdag 26 November zal alhier in het gebouw van 't Nut de 17ejaarlijk- sche algemeene vergadering worden ge houden van de Vereeniging voor Lijk verbranding- Op deze vergadering zullen o. a. de volgende punten worden behandeld: Voorstel van het Hoofdbestuur om, overeenkomstig art. 36c. der Statuten, het voordeelig saldo der Algemeene kas over het jaar 4891bedragende ƒ171.95 te storten in het Fonds voor Lijkovens. Voorstel van het Hoofdbestuur om ook voor het jaar 1893 de beide in art. 61 van het Alg. Regl. bedoelde kredie ten (dienende om het Dagelijksch Be stuur bevoegdheid te geven tot het ver- leenen van tegemoetkomingen in de kosten van het vervoer van lijken naar lijkovens) te bepalen op ƒ200 ieder. Verkiezing van zes leden ven het hoofdbestuur. Voorstel van het hoofd bestuur om ook voor hen die zich daar toe in het jaar 1893 aanmelden, het bedrag der stortingen in het fonds voor lijkovens, die {recht geven op crematie voor rekening der vereeniging te doen geschieden naar een tarief volgens eene verdeeling in 10 klassen, le klasse leef tijd hoogstens 30 jaar 100, telkens op klimmende voor iedere vijf jaar met 25, zoodat de 9e klasse boven 70 jaar is ƒ300, 10e klasse storting na overlij den ƒ350. Volgens het verslag van het hoofd bestuur over 1891 was het ledental na het einde van dat jaar 766, zijnde 32 minder dan het vorige jaar. Het aantal der plaatselijke afdeelingen is 10. De vereeniging voor Lijkverbranding heeft, na een 17-jarig bestaan, besloten over te gaan tot een daad, nl. het doen bouwen van een lijkoven, waarvoor zij in Hilversum daartoe geschikten grond kan koopen. Om dit plan ten uitvoer te brengen ontbreekt nog een som van ƒ20,000. Dit bedrag hoopt men bij el kaar te krijgen door vrijwillige bijdragen, en door het uitgeven van heele en halve aandeelen, resp. van ƒ100 en ƒ50. Inhoud van „Sempervirens", Vrijdag 28 Oct. Renanthera Lowii. Galanthus. Sneeuwklokje. Vastenavondzotje, met een afbeelding. Cissus mexicana. Mededeelingen van Java. Nepenthes (een weêrbarstige). Brieven uit Californië. Een tafel-decoratie. Derde natio nale Chrysanthemum-Tentoonstelling. Boekaankondiging. Weeknieuws. Verschillende mededeelingen.Ontvan gen Prijs couranten. Weersgesteld heid. Inhoud van het Nederlandsch Tuinbouwblad. Vrijdagavond is te Carmaux eene ver gadering gehouden, waarin bij acclama tie tot voortzetting der werkstaking is besloten. De Deensche minister van oorlog heeft de leger- en marine-kommandanten ver zocht, niet meer nog voor den dienst ge schikte officieren voor ontslag voor te dragen, daar Noorwegen nog geen pen sioenwet bezit met een ouderdomsgrens. Naar het heet is er zulk een wet in bewerking. De admiraal Brin, minister van bui- tenlandsche zaken in Italië, heeft te Turijn eene rede gehouden. Hij roemde de weldaden van het drievoudig verbond en herinnerde aan de feesten te Genua die eene afspiegeling zijn van het ver leden. Italië is vredelievend, maar het kan wegens de militaire toerustingen zijner naburen niet tot ontwapening over gaan. Eene sterke legermacht is de beste steun voor een volk. De minister verklaarde verder, dat de aandacht der regeering voortdurend gericht is op het herstel van 's lands financien, zonder de noodzakelijkheid van de militaire organisatie, die voor het behoud des vredes een vereisclite is, uit het oog te verliezen. Het ministerie is tegen de overdreven richting der protectionisten, en het ver werpt eene nieuwe verhooging der in voerrechten als maatregel van protectie. De Politizische Correspondenz te Wee- nen bericht uit Belgrado, dat de Ser vische regeering tot dusver nog geen officieele aanvraag heeft gedaan tot ver lenging van het handelstractaat met Oostenrjjk-Hongarije. Te Parjjs is een telegram ontvangen van Kolonel Dodds, gedagteekend 2-4 Oct., waarin hij meldt, dat het provi andeeren en het aanvullen van de ge leden verliezen uit de garnizoenen aan de kust is afgeloopen. De kolonne was gereed om onder zeer gunstige omstan digheden de aanvallende beweging te hervatten. De Donderdag verspreide geruchten over geschillen in het engelsche Kabi net worden tegengesproken. Lord Salisbury heeft een brief het licht doen zien, waarin hg verklaart dat zijne regeering nooit het voornemen ge had heeft om Oeganda te verlaten. De speciale commissie voor het scheep vaartkanaal van Manchester, door het stedelijk bestuur benoemd, jheeft haar rapport vastgesteld, waarin zij voorstelt dat het stedelijk bestuur van Manchester gemachtigd worde tot een nieuw voor schot van 2 millioen aan de Kanaal maatschappij, mits de stad het recht krijge, nog 5 leden in het kanaalbe- stuur te kiezen, met een overwegend stemrecht in de algemeene vergade- ringen. D epart. corresp. van de IV. R. CU te Berlijn vermeldt het volgende inter view met den ex-kanselier. Sedert kor ten tijd verschgnt hier een nieuw week blad, die Zukunft, welks redacteur, "Maximilian Harden, heden een laDg en belangwekkend onderhoud met prins Bismarck te Varzin openbaar maakt over den politieken toestand en het militaire wetsontwerp. Het gesprek kwam na een bespre king van de cholera te Hamburg op de bovenmate vriendelijke politiek voor de Polen van de tegenwoordige regeering te Berlijn, waarin Bismarck een zeer groot gevaar ziet wegens de mogelijk heid van twist met Rusland. De Pool- sche adel, de geestelijkheid en vrouwen intrigeeren te zamen naar zjjne meening, om een oorlog met Rusland uit te lok ken, op welks nederlaag zij hopen om dan een Poolschen staat, met anti-Duit- sche en anti-protestantsche neigingen, weder op te richten. Daarom zet onze nieuwste Poolsche Wirtlischaftook in Rusland zooveel kwaad, omdat daar terstond de meening opgang vindt, dat wij op een opstand der Russische Polen speculeeren. „Bij onsging Bismarck voort, schijnt men van dit alles volstrekt niets te mer ken. Men gelooft dat wij in de beste aller werelden leven. Er ontbreekt kracht (Bismarck zeideRückgrat) en ook detail kennis. Men laat zich thans door de kalmte bedriegen, maar in zulke toe standen moet ik altijd denken aan de geschiedenis van dat bataljon, dat in het revolutiejaar 1848 met de barricade- mannen /Ach verbroederde. Groote ver bazing y Plotse]^* werd den comman dant fn ieriehfi geacht en terstond heetb? hef^~u j jongens, hebben wij weer patronen, nu gaat het er op los!" Ook Rusland kan niet eerder aan eene actieve politiek in grooten stijl denken, tot het geld en het juiste wapen heeft. Maar de ontstemming is er, en juist nu ware zij zoo gemakkelijk te vermijden geweest. Rusland heeft de natuurlijke behoefte zich door vriendelijkheden over de groote moeilijkheden in het binnenland weg te zetten; wij echter geven het daartoe geen aanleiding. Daarom is het vrien delijk tegen Italië, tegen Oostenrijk, te gen den Paus en misschien zelfs wel wat al te veel tegen Rumemë, en het eoquetteert met Frankrijk als|DonJuan met eene nieuwe schoone jonkvrouw. Eene agressieve politiek in Europa en in Azie is stellig niet in den geest en naar de bedoeling van den Czaar, die een kalm en bezadigd man is, die zich in het familie-geluk zeer behagelijk ge voelt; maar als hij van Duitschlands zijde eene onvriendelijke stemming en eene versterking van het Polendom meent waar te nemen, dan kan hij al licht ten slotte in een stoot de beste parade zien. "Voor de zuiver Duitsche belangen kan het in den grond volko men onverschillig zijn, of Rusland op een goeden dag den sleutel der Darda- nellen in den zak steekt en de Sultan zijne veiligheid en zijn serail waarborgt en dan afwacht of Europa het den oor log verklaart. Ik weet niet of Frankrijk deze proef wel doorstaan zou, want in het Oosten heeft het ook zoo zijn eigene liefhebberijen. Mgne politiek zou {he den nog dezelfde zijn {als tijdens den Krimoorlog; ik zou zeggen: laat mij met uwe zaken met rust, ze gaan mij niet aan en ik wil er ook niets mede te maken hebben. Ik ben er altijd voor, zich niet er in te mengen dan loopt de een den ander na. Maar bij ons zou men nu het j liefst overal de hand in het spel en vooral niet alleen blijven. Dat herinnert mij aan een kamermeisje, dat mijn vrouw eens den dienst opzeide om deze reden aan alles kan ik wennen, alleen niet aan de eenzaamheid. „Het ergste intusschen is, dat de te genwoordige regeering gelooft dat zij op den rechten weg is, omdat zij steun vindt. Maar wie steunt haar dan'? In de allereerste plaats de partijen, die onte vreden zijn met de langs historisclien weg gevormde toestanden! Wij zullen dat waarschijnlijk weer bij het leger- ontwerp beleven. De conservatieven ver zekeren dat volkomen van het centrum zijn, maar zg zullen voor den druk der regeering zwichten, en de regeering zal zich door het cen trum laten leiden, dat met zijne Pool sche en Welfische aanhangsels gaarne elke impopulariteit zich getroost, indien deze impopulariteit maar in de eerste, plaats ook de bestaande rijks instellin gen treft. Trouwens, de regeering weet ook zeer goed dat zij het centrum noodig heeft. Tot zuivering van den toestand zullen, gelijk de bladen zeggen, immers de militaire en belastingszaken wel iets bijdragen. „Ik zal slechts in het parlement ver schijnen, als het onvermijdelijk noodig is. Berlijn is eene garnizoensstad, en ik zou als de esnige in 's Konings rok naar plicht en geweten oppositie moeten maken tegen Zijner Majesteits regeering. Dat is eene fatale rol voor mij, en ik hel een weerzin daartegen, gelijk vroeger, toen ik nog in openbare bassins zwom. als ik op de springplank stond. Ook zon de pers natuurlijk alles verminken va' ik zeg; dit is zoo gemakkelijk zondei vervalsehing, slechts door iets weg t* laten en door te halen. Ik heb mij zei ook eens aan dat vak gewaagd, toei ik redacteur was der dépêche van Ems waarmede de sociaal-democraten reeds 20 jaren voortdurend uit vissehe: gaan, welke Benedetti den oude: "Wilhelm in 1870 te Ems overhandigdr en waarop de oorlog volgde. De Konin zond ze mij met de opdracht, ze gehei of slechts gedeeltelijk openhaar te makei en toen ik ze nu door doorhalingen e verkortingen geredigeerd had, riep Mol ke, die bij mij was: eerst was het een charade, nu is het eene fanfare. „Bovenal echter maakt ééne zaak ft het optreden in het parlement buitei gewoon moeilijkde persoonlijkheid d tegenwoordige ministers is te dun;1 dekkende schijf, welke zij voor den aai val biedenis zoo doorzichtig, dat1 persoon van den monarch er altijd doe schijnt. Ik zie er voor de toekomst A monarchale idee een gevaar in, also1 vorst, zij het ook met de beste bedoelt genal te vaak zich in het openba vertoont zonder ministerieele kleedin stukken, en daar mij dit gevaar nal schijnt en een strijd met stroomanm mij niet aantrekt, daarom zeg ik; f' mich hal die Situation heïn Schvw' Men kan er staat op maken dat dt ontboezemingen van Bismarck weer It wat beweging veroorzaken zuilen.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 10