NIEUWS" 17 AT A 1 v' 17 rr V V T1 I 1? I> I A TA löe Jaargang. Maandag 31 October 1892. No. 2860 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: Dit nummer bestaat uit drie bladen. STADSNIEUWS. INGEZONDEN. 45ste üyziekuitvoeriny in den Hout Burgerlijke Stand. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franeo per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Ho. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEKEBOOM, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE CoJOHN F. JONESSucc.Parijs 31&is Faubourg Montmartre. ilJLI Ijlt X lJa-1 X IXL/JDX/xlIX. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentièn worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren' en courantiers. EERSTE BLAD. Bij dit Nummer der Courant wordt aan hen, die op het Geïl. Zondagsblad bleekenden, No. 42 van dat tijdschrift toegezonden. De Directeur- Uitgever, J. C. PEEREBOOM. Haarlem, 29 Oct. 1892 Burgemeester en Wethouder, beant woordende dc door de afdeelingea ge maakte opmerkingen ten opzichte van de begrooting, zeggen o. a. daarin, dat de afwatering van de Dreef slechts te verbeteren zou zijn door een over de geheele lengte loopend riool, hetgeen evenwel zeer kostbaar wezen zou. B. en W. zullen echter trachten, eeniger- mate aan de klachten tegemoet te ko men. B en W. adviseeren om afwijzend te beschikken op de adressen van de afd. Haarlem van den Bond vaa Nederl. onderwijzers om verhoogiag van trak tementen. Tevens stellen zij voor, den hoofde- lijken omslag met nog /6000, te ver meerderen daar dit noodig is door ver schillende uilgaven. Voor de herziening vaa de gemeen tebelasting achten B. en W. den tijd nog niet gekomen, omdat de Rijksbelasting j iu een overgangstijdperk verkeert. Gaarne namen B. en W. nota vaa den wensch in de afdeelingea geuit, om aan sommige scholen het schoolgeld te ver- I hoogen. Bij de H. B. S. met 5 j.c. zal er wellicht bezwaar zijn met het oog op I de subsidie van het Rijk. Wat deze sub sidie zelve aangaat, een verzoek aan den minister om verhooging er van, bleef tot dusver onbeantwoord. Ingevolge des wensch van twee afd. en van de comm. van Fin. wordt 54000 geraamd voor den bouw eener nieuwe school voor lager onderwijs, die B. en W, voorstellen te bouwen buiten de Amsterd&msche poort, op een terrein van den heer B. Zuithof, dat voor 5334,62 te koop is. In de commissie van Fin. was ook de meerderheid voor schoolgeldverhooging, de minderheid evenwel beslist er tegen. Voordracht voor onderwijzer 3de kl. aar. de burgerschool P. J. van Al phen, Klundert; E. B. J. Luitink, Zand- voortW. J, Jong, Leiden. B. en W. stellen voor, de Haze- paterslaan voortaan te noemen Haze- paterstraat, voorts om de vier straten uitmondende op den Zijlweg te noemen als volgt: ie den weg, loopende van de Brouwers vaart naar den Zijlweg, parallel meten westelijk van de Tweede Hasselaer- stiaat, te geven den naam van: Dui- ^envoordestraat 2e den weg, loopende parallel met den Spoorweg benoorden den Zylweg, te geven den naam vanColterman- straat 3e de twee wegen, loopende parallel met den Zijlweg, verbindende dePieter Kiesstraat met de Coltermanstraat, te betitelen als volgt: den zuidelijksten met den naam van: Gaelstraat en den noordeJijksten met den naam van koosveldstraat. Johan van Duivenvoorde was tydens het beleg Burgemeester van Haarlem en Kolonel der schutterij, werd buiten het pardon gesloten en overleed in de gsyangenis Hans Colterman, nam als afgevaar digde van den Prins, bij den aanvang v*n het beleg deel aan de versterking der vestingwerken; Jan Gael ClaeszooD, Burgemeester en Vroedschap, werd door Al va buiten het pardon gesloten; Mr. Lambert Jacobszoon van Roos- veld, was Pensionaris, Rector der La- tijnsche school en Burgemeester. Of schoon 84 jaren oud zijnde, werd hij tijdens het beleg opgehangen omdat hij geen nieuwen eed wilde zweren. Gemakkelijk zijn die namen juist niet en behalve de Gaelstraat wat tijdroovend. De volksmond zou er wel eens t©e kunnen kamen om van de Duivenvoor destraat en van de Goltermanstraat te gewagen als van de Deestraat en de Ceestraa'c, op het voorbeeld van de Amsterdammers met hun „Peesee". Men meldt ons het volgende De bisschop van Haarlem, Monseig neur C. J. M. Bottemanne, heeft even als het vorige jaar aan de vereeniging „Weldadigheid naar Vermogen" alhier, wederom eene aanzienlijke gift geschon ken, ten einde daaruit in den aanstaan den winter een tiental gezinnen gedu rende drie maanden op ruime schaal te ondersteunen. Door den gever is daarbij de wensch te kennen gegeven, dat deze gezinnen allen zullen behooien tot den niet-Katholieken godsdienst. Moge dit voorbeeld, dat getuigt van groote ver draagzaamheid en tevens van sympathie voor de vereeniging „Weldadigheid naar Vermogen", bij velen tot navolging op wekken. Naar wij vernemen, bestaat bij het bestuur der vereeniging „Weldadigheid naar Vermogen" alhier het voornemen, om evenals te 's Hage, Utrecht en ia verschillende steden ia Duitschlaad ge schiedt, voor de leden ea donateurs der vereeniging kleine bordjes beschikbaar te stellen ter bevestiging aan de huizen ea waarop de naam der vereeniging zal vermeld zijn. Het doel van dezen maat regel, die elders met veel succès wordt toegepast, ishoofdzakelijk wering van bedelarij aan de huizen. De hier ter stede bestaande postdui venvereniging „de Snelvlieger* heeft het goede denkbeeld opgevat, weer eens eene tentoonstelling te houden. Binnen kort zullen circulaires met verzoek tot deelname worden verzonden. Reeds nu onderscheidt zich deze ex positie gunstig van alle vorige, doordat het bestuur bizondere aandacht heeft gewijd aan eene afdeeling, die veelal op tentoonstellingen zoowel in hoeveelheid als in hoedanigheid te wenschen over liet. Het is de afdeeling hulpmiddelen van de duivensport, en ieder duivenlief-' hebber weet hoeveel er noodig is voor hij met gerustheid kan zeggen, dat zijne inrichting aan de eischen voldoet. Daar is allereerst het voedsel, dan eet- en drinkbakken, broeibakken, ontsmettings middelen, klappen, schellen, manden, plombeertangenconstateurs, boeken, photographiuche dépêches en wat al niet meer. Om de ingezetenenen op dit gebied te animeeren zal wanneer daartoe de vereischte toestemming wordt verkregen, eene verloting worden gehouden, waar voor de prijzen zullen worden aange kocht uit de voorwerpen en uit de duiven, die op de tentoonstelling zijn ingezonden* Notuurlijk blijft de afdeeling duiven de hoofdzaak. Deze bevat de navolgen de categorieën Voor doffers en duiven'. Blauwkras, blauw, roodkras, vaal, zwart en bont. Voor paren Blauwkras, blauw, reedkras en vaal, zwart en bont. In beide afdeelingen, duiven en voor werpen, zijn een reeks van medailles beschikbaar gesteld, waarvoor een nieu we aa at rijs in gereedheid is gebracht. Met waardeering mag vermeld worden, dat de beschermheer van de vereeniging, de heer Fr. Lieftinck, een groote verguld ziiv. med. heelt aangeboden als eereprijs, bestemd voor den schoonsten dofier of duif uit de winners van de eerste prijzen. De tentoonstelling wordt gehouden op Zondag 18 en Maandag 19 December e. k. Inschrijvingsbiljetten zijn te ver krijgen bij den secretaris den heer J. Faber, Spaarne 22, waar ook hét regle ment te bekomen is. Volgens artikel 7 zal de jury bestaan uit nederlandsche liefhebbers, die van de mededinging zullen zijn uitgesloten. Hopen wij, dat deze tentoonstelling den bloei va® deze voor de door baar beoefende tak van sport zoo ijverige vereeniging, nog bevorderen en tevens de liefhebberij voor postduiven ver- grooten zal. Wij vestigen er de aandacht van onze lezers op dat Zondagavond (mor gen het ie populaire concert van den heer Kriens in de Vereeniging plaats heeft. Een paar dagen geleden bemerkte het hoofd van een onzer lagere scholen, dat een jongen een klein fleschje bij zich had, dat er uitzag als een reageerbuisje. Hij nam het den joDgen af en bemerkte tot zij a verbazing, dat het fleschje kleine korreltjes bevatte en dat er een etiket op was geplakt, met het woord „Strych nine." Men weet, dat strychnine een van de zwaarste vergitten is. „Hoe kom je daar aan vroeg de hoofdonderwijzer. „Gevonden meneer op de Kinder- huisvest." „Heb je er nog meer?" „O ja meneer, nog drie in mijn zak, en dan heeft mijn broertje er een en de andere heb ik aan een jongen ia de Margarethastraat gegeven. Inderdaad diepte de jongen nog drie van de gevaarlijke fleschjes uit zijn zak ken op en overhandigde die met zeke ren spijt aan het hoofd der school. Het spreekt vanzelf, dat deze verder informeerde, waarbij hij tot zijn schrik hoorde dat de jongen en zijn broertje, die in eeu andere klasse van dezelfde school zit, beide van het goedje hadden rondgepresenteerd aan de klasgenooten. Eén korrel maar, éen jongen had er twee genomen. De hoofdonderwijzer snelt naar den dichtstbijzijnden apotheker, en vraagt welke dosis van strychnine gevaarlyk is. De apotheker kijkt na en vindt, dat esn tot vijf milligram doodelijk kan zijn en dat in eiken korrel van het fleschje een halve milligram aanwezig was. (De fleschjes waren namelijk uit een homoeo- pathische apotheek). Dit joeg den hoofdonderwijzer angst aan voor den smuller; die twee korrels genomen had en met bekwamen spoed ging hij met dezen jongen, die hetzij van aDgst dan wel door wezenlijke wer king van het vergift, klaagde over kou in de maag en een brandende tong, naar het gasthuis, waar de heer H. van den Berg hem een tegengift voorschreef. Gelukkig werd de jongen niet ziek én liep dus alles gelukkig af. Thans bleef „de jongen uit de Margarethastraat" nog over. Ook dezen zocht de hoofd onderwijzer op en, hem niet thuis vin dende, waarschuwde hij de ouders voor het gevaarlijke goedje, 's Avonds kwam ook dit fleschje zander ongelukken te hebben veroorzaakt terug, maar de heele familie tot de oude grootmoeder toe, had uit nieuwsgierigheid eens even zoo'n korreltje geproefd, eentje maar, dat kon toch geen kwaad. Aan de politie is verzocht te onder zoeken, hoe op de Kinderhuisvest zes fleschjes strychnine uit een parysche apotheek kunnen liggen en de onvoor zichtige die ze verloor, mag blij zijn dat zijn onvoorzichtigheid geen treurige ge volgen hééft gehad. Aan eene ongeneeselijke kwaal is hier overleden de. heer C. A. L. Rodelsturtz, gepensionneerd officier van gezondheid ie kl. der huzaren en laatstelijk sinds 1883 hier woonfachtig. Als officier 3e kl. diende hij by het vierde regiment Huzaren en in den rang van 20 kl. bij het eerste. De ontslapene in 1877 op non activiteit gesteld, werd in 1889 eervol ontslagen en gepansionneerd. Op 3 Pebr. 1843 te Utrecht geboren, zou hij het volgende jaar den leeftijd van vijftig jaren hebben bereikt. De bloemist M. J. F. Bolderdijk heaft zijn winkel op den Kruisweg verwisseld met een grooter perceel aan de over zijde No. 51. Dit huia is geheel nieuw gebouwd volgens teekening van den architect J. H. Welsenaar. De gevel is sierlijk zonder overladen te zijn en het flinke étalagevenster zal, wanneer het smaakvol met bloemen en planten wordt gede coreerd, stellig de aandacht van menigen voorbijganger trekken. De winkel is een ruim vertrek van ongeveer 50 vierkante meters. Een gra nitovloer, gelegd door de firma Ge broeders Rigutto, zal dien irisch houden en de kleurige bloemen steken treffend af bij de zwarte winkelbetimmering. Treedt men binnen wanneer de voordeur openstaat, dan ontstaat er door de drukking van den voet op een rooster, contact roet een electrisch belletje, dat uitkomt in de achter den winkel ge legen bergplaats. Twee vertrekken achter den winkel worden met warm water op verschillende temperatuur verwarmd. In zestien weken tyds heeft de aan nemer C. Romeijn het gebouw geplaatst, dat een sieraad van den Kruisweg mag heeten en den in Movewber door den heer Bolderdijk betrokken wordt. Het bestuur der haarlcmscheScherm- Vereeniging ffUnitas," is op hare ver gadering van 27 October vast£ esteld als volgtde heeren A. J. Meijerink, Pre sident; H. Hnlshoft Pol Jr., Secretaris; A. Sluizer, Penningmeester. Oefenings- avond Donderdag van 8—9^ uur aan de inrichting Jacobijnenstraat 20. Sedert de laatste dagen is alhier we der vafsch geld in omloop, althans zijn door de politie in beslag genomen een halve gulden, voerende de beeltenis van koning Willem II en het jaartal 1848, ea een kwartguldenstuk met dezelfde beeltenis met een onleesbaar jaartal, blijkbaar bestaande uit lood. (Zie vervolg Stasdnieuws 3e blad.) Te Bennebroek overleed dezer dagen een der kinderen in Juni 1890 door een dollen hond gebeten en daarna in de inrichting van Pasteur te Parijs behan deld. Volgens de geneeskundige was watervrees niet vreemd aan dat over lijden, waarvoor dan ook alles wat met den lijder in aanraking was geweest werd vernietigd. De ontstelde ouders der andere kinderen ontboden daarop den geneeskundigen inspecteur. Uit het door dezen nader ingesteld onderzoek en de mededeelingen uit Parijs ont vangen blijkt dat men zich in deze volstrekt niet ongerust behoeft te maken. Te Houtrak en Polanen doet zich in zake de arbeidswet een bizonder geval voor; aldaar is nl. door de politie ge constateerd en proces-verbaal opgemaakt wegens het werkzaam zijn van vrouwen op de terreinen der suikerfabriek. Wijl deze vrouwen eehter in dienst van den landbouwer bezig waren met het lossen van beetwortelen en dus niet, direct voor de fabriek werkten, doet zich de vraag voor, of dit werk onder de bepalingen der arbeidswet valt Daar later meerdere vrouwen dergelijke werk zaamheden verrichtten in het van belang dat de kwestie beslist wordt. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk Mijnheer de Redacteur. Mag ik u een plaatsje verzoeken ora het ingezonden stuk der heeren Bonariuste beantwoorden. De beklaagde B. deelde mij in de gevangenis, waar ik hem be zocht, mede dat op het oogenblik dat hij de hem toevertrouwde zaken in pand gaf (dus in Maart of April) werk on derhanden had van twee heeren Bona- rius wier adressen hij mij mededeelde, voor dit werk had hij bij de aflevering aan loon en verschotten te vorderen pl, m. 20 zoodat hy zeker was die week f 20 te zullen ontvangen waarmede hij de in pand gegeven goederen zoude kunnen inlossen. Daar dit feit voor de: verdediging van beklaagde m. i. van het hoogste belang was, oordeelde ik het noodig dit te memoBeeren. Dat het vermelden van het vaste vertrouwen dat beklaagde had, intijds door de hee ren Bonarius betaald te zullen worden (hetgeen toen natuurlijk ook geschied is) ook maar eenigermate zou kunnen schade aan de reputatie van genoemde heeren verklaar ik niet te begrijpen, zoodat Ik meen door het vermelden van een voor de reputatie van anderen totaal onscha delijk, doch voor de verdediging hoogst gewichtig feit niet gezondigd te hebben tegen de zoo hoog geroemde moeder der porseleinkast. Dat in het couranten berichtje misschien bij vergissing heeft gestaan „te vorderen heeft" iu plaats van „te vorderen had" is niet aan mij te wijten. U dankzeggende mijnheer de redacteur voor de verleende plaatsruimte, teeken ik mij, met de meeste hoogachting, Uw. dw. dienaar, JOHAN SPOOR. Mijnheer de Redacteur Ter verbetering van een bericht in Haarl. Advertentieblad van Zaterdag 29 October, dient dat de Anti Revolu tionaire Kiesver. „Nederland en Oranje" te dezer stede niet tot de „Katholieke Kiesver." alhier het veraoek heeft ge richt den heer A. van Huizen als can- didaat voor den gemeenteraad over te nemen en dat dus van afwijzing van dat verzoek geen sprake kan zijn maar dat eenvoudig tóan de //Katholieke Kiesver." mededeeiing is gedaan van de candidatuur derA. R. Kiesvereeniging. Voorts is de verwachting uitgesproken, dat de „Katholieke Kiesver." óók den heer v. H. zoude stellen, 0. a. opgrond dat laatstgenoemde kiesvereeniging vroe ger reeds den heer v. H. canriidaathad gesteld. Ik wil u niet verhelen, Mijn heer de Redacteur, dat de rn. i. begin- seilooze houding de. „Katholieke Kiesvereeniging" op vele anti revoluti onairen niet zoozeer een indruk van teleurstelling als wel eenen van deernis heeft gemaakt. Met de opneming dezer regelen zult u mij genoegen doen, daar Haarl Advertentieblad niet tijdig genoeg ver schijnt, om deze rectificatie vÓ3r den verkiezingsdag ter kenuisse van het pu bliek te brengen. Hoogachtend verblijf ik Uw dw JAC. POST. op Zondag 30 Oct. des middags van 2';4 uur, door het Stedelijk Muziek korps, onder directie van den Luit.- Kapelm. C. P. W. KRIENS. programma. 1. Haarlemsche Schutterij- MarschKriens. 2. Ouverture Mireille Gounod 3. Morgen blatter, Walzer. Strauss. 4. Fantaisie sur des Mo tifs de l'opéra L'ombre. Floton. 5. Ouve-ture Stradella. Fioton. 6. Bonjour quadrille Litchoff. 7. Offenbachiana Pot pourri Conradi. Geboorten 27 Oct. J. Klumper Wolper z. - 28. H. Hogeboomvan Andel d. - J. T. Lindeman—van der Linden z. (levenl.) - 29. H. Bruinsma Drent d. Overleden: 26 Oct. H. Benraadt67 j. Hoogstr. - 28. M. E. Möller 30 3. Raamvest. FAfVIIL.ltBERlC'-t tiM Getrouwd: 26 Oct. P. J. C. van der Hagen en A. G. G. Schindler, St. Oedenrode. - 27. S. Susholz en Th. ten Bosch, Amst. - H. Rademacher en L. M. E. v. Weijdom Claterbos, Kampen. - J. C. Muller en M. PL J. Weekenstroo, Utrecht. Geboorten: 27 Oct. J. PosMur z. Loenen aan de Vecht. - M. Knebel— Spruit z. Amst. Overleden: 25 Oct. G. W. Vast- wijkVan Velsen 80 j. Weesp. - G. Everbag jd. 49 j. Amst. - 26. P. Maas Geesteranus 47 j. Baarn. - Wed. J. E. v. BeestMarreveld 82 j. Amst. - G. Slaap 53 j. Amst. - E. J. Sterba jd. 5 m. Amst. - H. J. Brouwers, Den Haag. - S. Hannema 61 j. Bergum. - 27. Wed. A. VinkWiegel 72 j. Leerdam. - C. Kaag 88 j. Den Haag. - J. C. Bouterse 41 j. Apeldoorn. - 28. J. Berkhout jm. 25 j. Amst. W. P. A. Lxnge^eld 47 j. Den Haag.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1