NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. pe familie garesfoof. 10e Jaargang. Woensdag 2 November 1 89: No. 2862 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. FEUILLETON AARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door liet gelieele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37£. Bit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 132. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DATJBE Co., JOHN F. JONES, SuccParijs Blbis Faubourg Montmartre. Haarlem, i Nov. 1892 Ia de afgeloopen maaad is het stede- ijk museum van schilderijen en oudhe den op het Raadhuis bezocht door 142 personen tegen betaling en door 302 personen zonder betaling. De heer J. van Wermeskerken, be noemd tot notaris te Krommenie, is ter terechtzitting van de Avr.-Rechtbank ilhier van den in November j.l., als oodanig beësdigd. (ienieeiitebegrooting. N* de pauze worden de uitgaven irt kdsgewijze behandeld. UITGAVEN Volgnr. 56"). Goedgekeurd wordt de uktomentsverhoogiog van den bode J. [Coper met ƒ50. 61. Goedgekeurd wordt de verhooging rw 50 van de kosten van schoonmaak tan het Raadhuis. 82. Goedgekeurd werd de loonsver hoging van den straatmakersbazs met f 1 per week. In de ie aid. werd over 4e bestrating in het algemeen geklaagd I eenige straten speciaal ter verbetering toorgedragen. B. en W. zulien voor toovcr de middelen dit toelaten, daar uit voldoen. Onderhoud wanielpl. en plant- menen. Goedgekeurd wordt de looas- verhooging van den piaatsoenwachter J. van Waard met f 50.— en de poat vastgesteld op 7750: B. en W. deden naar aanleiding van tec j klacht der 2e afd. toezegging van toovoel doenlijke verbetering der alwa- tering van de Dreef.; 85.tr Onderhoud pompen. Een van de leden der 2e aid. had voorgesteld, de toet „onbruikbaar drinkwater" gemerkte pompen te sluiten en de post voor on derhoud ad f 674.te schrappen. In de aid. werd dit verworpen. De post wordt nu goedgekeurd. De heer Krol merkt op, dat het bag- jeren in Leiden niet alleen niets kost, naar zelfs een som opbrengt. Kan dat ook hier niet? De heer de Kanter antwoordt, dat daar de grond geheel anders is en het lier; aldus niet kan geschieden. De heer Stolp zou het denkbeeld van den heer Krol om de uitdieping te ver pachten, eens willen beproeven. Evenals vorige jaren deelen wig ....'ce/i die posten mede, welke gewijzigd ijn of waarover discussie is gevoerd. Deze nummers zijn die waaronder ie, posten in de ontwerp begrooting zijn gebracht. Besloten wordt, dat B. en W. met de ambtenaren met dit onderdeel belast, over de zaak zullen spreken. 100. Kleeding en uitrusting van agenten van politie en veldwathters. Besloten wordt aan de 8 agenten, die in den Hout in burgeikleediag moeten snrveilleeren, een vergoeding van /To. elk toe te kennen en de post, verhoogd met 80.alroo vastgesteld op f 3780.—. io4. Onderhoud der lantarens en verdere kosLe?i van verlichting. Goed gekeurd wordt de tra.ktementsvernoogbg met 200.van dea opzichter oyer de gasverlichting, den heer J. Holterman. De post bedraagt'ƒ25200 109. Kosteji wegens het ophalen van haardasch en vuilnisGoedgekeurd wordt de traktementsverhooging van den hoofdopzichter, den heer J. Ver koren, met f 200.Dc post wordt goedgekeurd tot ƒ67.450. in. De heer Wihink vraagt, of de post niet te laag is geraamd, daar men toch gratis duinwater verstrekt voor de [dreigende epidemie? De Voorz. antwoordt, dat er altijd meer op kaa worden gebracht, als dat noodig is. 114. Jaarwedden der onderwijzers {lager onderwijs). De post wordt goed gekeurd volgens de voordracht, ad f 107.000 B. en W. verklaarden zich, evenals ia 1891, tegen de inwilliging van een verzoek van de afd. Haarlem van den Bond van Nederl. Onderwijzers tot verhooging van de traktementen, die ongeveer ƒ16000 per jaar meer zou kosten. 118. Kosten van het stichten van schoollokalen en onderwijztrswoningen op de ontwerp-begrootisg uitgetrokken a 1.Ingevolge opmerkingen van de 3e afdeeiing en van de Comm. v. Fin. stellen B. en W. voor deze pos^ met f 54000.— (volgens gissing) te ver- hoogen met het oog op den bouw eener nieuwe school voor lager onder wijs. Hiertoe wordt besloten. 118. De heer de Kanier herhaalt, dat het cijfer van f 54000, een uiterst glo bale ramiag is, waarmee de architect vol- strokt niet is gemoeid. 3 21. a Meubilair voor nieuw tc bou wen schoollokalen. Deze post wordt, in verband met het besluit genomen om trent No. 118, van 1.gebracht op ƒ6000.(gissiagscijfer). 123. e. en g. Kosien van schoonmaak (der scholen voor 1. o.) Wegens meer dere kosten van schoonmaak van de scholen B en D (onlangs verbouwd) wordt deze post met 50 verhoogd en alzoo bepaald op een bedrag van 11890. 127. Kosten van beloeningen en eere blijken (1. o.) Deze post is uitgetrok ken op ƒ650, d. i. ƒ50 meer dan ten vorigenjare. B. en W. achten dit cijfer voldoende. De meerderheid der 3e aid. en de Comm. van Fin. wenscnen de post evenwel, met het oog op het ge stegen aantal kinderen !e zien gebracht op 750. Wordt besloten 127. De heer Krol verdedigt de nood zakelijkheid om deze post op 760, te brengen. Reeds is hem door besturen der katholieke school en van de school met dea bijbel gevraagd, daarin even eens te mogen deelen. Spreker heeft gezegd, dac hij hiertoe geen aanleiding vond. Kwamen deze kinderen er bij (2000 3000) dan zou er zeker nog meer noodig zija. De heer Klein verbaast zich. Spreker acht het verkeerd, de kindereu te leeren werken voor prijzen en belooningen. In Zwitserland doet men dat ook niet meer, daar geeft men een certificaat. De heer Krol merkt op, dat al de hoofden van de scholen hier paedago- gisch dea maatregel zeer zija toege daan. De heer Macaré vraagt aan den heer Klein of het certificaat in Zwitserland dat een bon ia op den zak van papa en mama, niet precies hetzelde is, in anderen vorm De heer de Kanter is principieel niet voor prijsuitaeeling. Eenige jaren gele den ware» de paedagogea het lang niet met elkaar eens. Wat het bedrag betreft, de post is reeds 50 gulden hooger dan ten vorige» jare. Gemakkelijk kan de commissie met het geld toe, als zij zich houdt aan het reglement en niet meer zooals nu prijzen uitreikt in de laagste klasse der opleidingsscholen. De keuze der prijzen is ook wel eens wat vreemd zoo kreeg een jongen van 12 jaar bij het verlaten der school een scheermes.... (hilariteit) omdat hij barbier wou worden. De heer Krol meent, dat van dat scheermes een aardigheid is. De heer de Kanter verklaart geene aardigheden te verkoopen. Spreker heeft voor school E een mandaat ge- teekead voor een scheermes. De heer Krol trekt au het voorstel tot de verhooging ia. De post wordt goedgekeurd ad ƒ650. Bij puat 133 wordt besloten, f 400. hierop te brengen voor een leeraar, die 4 uur les xal hebben te geven. 148. Belooning van dokiersheel meesters enz. Naar aanleiding vaa een schrijven der geneeskundige armen- commissie stellen B. en W. voor, de bezoldiging der 6 geneeskundigen (thans ƒ400) gelijk te steilen met die der 3 heelkuadigea (ƒ500) en alzoo met f 100 te verhoogen, alsmede die van den oogheelkundige van ƒ300 te brengen op 400. Dienovereenkomstig wordt besloten, de post derhalve verhoogd met 700, jen alzoo vastgesteld op ƒ5800. 153. Subsidie aan hei St. Elizabeths- Gasthuisgeraamd op ƒ32.665. De ie j afd. wenscht, nog niet kunnende oor- deelen over de begrooting van bedoeld (Gasthuis, deze post te zien gebracht op 1/15000. Dit wordt afgeraden door B. jen W. terwijl de 2eaid. en de comm. I van Fin. zich vereenigen met het voor- j stel om het subsidie ad ƒ32.665, te verkenen, daar zij deze voor de be- ihoeiten noodig achten. 153- Bij dit punt wordt behandeld de begrooting voor het St. Elizabeths- 'Gasthuis, waarbij een subsidie aan de gemeente van ƒ32.665. De heer Koopmans beantwoordende de opmerkingen van den Voorzitter, j merkt op dat het bestuur van het Gasthuis in geenea deele eigenmachtig handelt. Het bestuur wordt door den Raad gekozen en het Gasthuis is ver plicht, allen wier maatschappelijke toe stand verpleging in hunne woning niet toelaat, gralis te verplegen. Spreker meent, dat zoolang niet gebleken is, dat het Gasthuis ook andere patiënten gratis verpleegt, het niet wel aaDgaat het subsidie niet te gunnen. Bovendien zija altijd de vergroote kosten van het Gasthuis uitgegaan van den Raad. Door den bouw van een nieuw gasthuis, op besluit van den Raad, verdween het gansche voor handen kapitaal. Zoo sterk was de meening van den Raad, dat het Gasthuis alle de perso nen die er behoefte aan hadden, moesten opnemen, dat in i877 de Raad wenschte dac men voortaan ook ongenees lijke zieken zou opnemen, wat een groote vermeerdering van kosten ten gevolge had kunnen hebben. Hieruit sprak de geest van den Raad. Later droeg men het Gasthuis ook het her bergen van lijders aan syphilis en scabies op. De begrooting wijst aan, dat in het volgend jaar 3O.UOO verpleegdagen zul len zijn, tengevolge van het zeer toe genomen aantal patiënten. Per ver pleegde bedragen de verpleegkosten ongeveer ƒ1.55, vroege: in I880 was dat 1.98, in 1881 2.06daarna f I.77, altijd bleef het hooger dan voor I893. In I89I waren de kosten f 1.65. Dn onkosten voer onderhoud zijn hoog, maar onvermijdelijk, we hopen dat later een normaal cyfer ka» worden verkregen. In andere plaatsen zijn de verpieeg- kosten niet lager, in Arnhem bedroegen die over 1291 1.5s6/,e, terwijl daar enkele uitgaven door de gemeente wor den betaald, die hier ia de begroeting van het Gasthuis voorkomen. De heer van der Mersch herinnert dat in de ie afdeeiing is vooigesteld een som van f 15000 op de gemeenter begrooting te brengen voor het Gasthuis. Spreker hoopt, dat dit voorstel niet weer zal komen, daar z. i. de begrooting volkomen correct is. Zeker is 't dan ook geen blijk van wantrouwen geweest jegens regenten, maar de wensen om de zaak in het openbaar besproken te hebben. Spreker vraagt eenige inlichtingen omtrent onderdeelen der begrooting en vraagt ten slotte of wanneer het subsidie niet geheel noodig is, het batig saldo terugkomt aan de gemeentekas. De heer Kruscman merkt cp, dat het in strijd is met de verordening, dat het Gasthuis drie personen een pensioen uitkeert. Spreker komt niet op tegen die pensioenen, maar tegen het be ginsel. De heer Snelt/es is vóór de begroo ting. Het is een plicht der gemeente, om een behoorlijk gasthuis te hebben en te onderhouden en moest Haarlem het geheel voor eigen rekening doen, dan zou dit veel meer dan ƒ32000. kosten. Toch wil spreker een opmerking over de begrooting maken. Reeds ten vorigen jare merkte hij op, dat de barakken zoo duur waren en nu staat er weer ƒ1000.op voor schilderen. De ba rakken kosten alzoo j 16000.en ik kan niet goedkeuren, dat Regenten het geld der gemeente op zoo splendide manier besteden. De heer de La?ioy zou wel gaarne minder bedrag geven aan het Gasthuis, maar vindt daarin nog geen reden om de begrooting af te keuren. De vorm waarin de begrooting is gegoten, kan spreker evenwel niet behageD, er wor den slechts cijfers gegeven zonder op heldering en zulk eene toelichting zou spreker gaarne geregeld ontvangen. Dan kan men ook beter vooruitzien. De heer Van den Berg brengt als medicus hulde aan de inrichting van het gasthuis. Wat voor een deel de oorzaak ia van de grootere kosten, zal welzijn het vermeerderde aantal patiënten. Spre ker onderstelt, dat wel eens patiënten worden opgenomen, die cok thuis konden worden genezen en stelt voor, den aan dacht der doctoren op het desbetreffend artikel te vestigen. De heer Enschedé wenscht eveneens de begrooting goed te keuren. De heer Klein wil maar niet zoo klakkeloos het subsidie toestaan maar de tering naar de nering zetten. Het be heer is uitstekend, te uitstekend. Vroeger werd er geen gebruik van het gasthuis gemaakt ik zou dien tijd haast terugweDschen. ƒ150:0, is een heele som, 't is geen bagatel. Als er sprake is van bezuiniging, knikken we om )D HOOFDSTUK XIV. „Ik zal," ging Angela voort en nu beefde hare stem, „ik zal niet herhalen wat Arthur tot u heeft gezegd. Het zou yonnoocig Wezen. Maar ik heb zelf u iets te vragen en van het antwoord flaarop zal afhangen hoe ik mij ïh de toekomst wensch te ge- Philip bewoog zich onrustig op zyn stoel heen en weer en Wachtte met onrust af, welke vraag zij hem stellen zou. Wat het meisje aangaat, het was gemakkelijk te zien, dat zij niet dan met groote moeite hare tranen bedwong en in zeer geschokten toestand Verkeerde. „Gij hebt Arthur niet gezegd waarom gij hem mijn hand hebt geweigerd. Ik wil de reden daarvan niet weten. Maar een ding wil ik u vragen Heeft Arthur ooit iets gedaan, dat hem on- Waardig maakt, te dingen naar de hand van een meisje Heeft hij in een enkel opzicht, waar ook, getoond dat bij geen eerlijk, geen braaf, geen rechtschapen man was?" Philip zweeg, Diet wetende hoe daarop te antwoorden. „Vader, geef mij antwoord. Als gij mij op uw eerewoord ver zekert dat Arthur geen eerlijk en braaf man is, dan zal ik naar de bizonderheden niet vragen. Ik zal u gelooven en zijn beeld rakken uit mijn hart, als onwaardig daarin nog langer te vertoe ven Vader, antwoord mij ik heb het recht dat te vragen. Is Arthur slecht?" „Neen," bromde Philip nijdig, zich wendend en keerend op zyn stoel. „Ik wist het wel, ik wist het wel. Hy kón niet anders zyn dan een braaf man. Nu vader," en hier verhief zy hare stem en straalden haie oogen van geestdrift, „ik zeg u, dat ik hem nim mer zal vergeteD. Ik heb hem trouw beloofd, myn woord zal ik houden. Gy kuDt nu doen wat gy wilt, mij opsluiten, hem van my vcrwyderd houden, maar dit zeg ik uik vergeet hem niet, neen nooit, nooit, nooit. Wy zullen kampen om ons geluk te ver overen, nu gy, myn eigen vader, dat in den weg blyft staan." Zij was schoon, zooals zy daar stond, het hoofd opgeheven, vlammen schietende uit de donkere oogen. Philip was er door getroffen, maar hy begreep, dat bij geen oogenblik zwakheid aan den dag mocht leggen en, opspringende, riep hij uit„Gy ver geet, meisje, dat een kind haar vader heeft te gehoorzamen I" „Maar denkt u er wel aan, vader, dat een kind ook verlangen mag billijk behandeld te worden Zie, ik ben niet meer het kleine kind, dat in den boomgaard speelde, ternauwernood bewust van de roepingen van het leven; ik ben volwassen, ik gevoel dat g^j ©nrechtvaardig tegenover hem en tegenover my zyt geweest. Nogmaals, vader, zeg mij op uw eerewoord dat Arthur onwaardig is de liefde van een vrouw te verwerven en ik zal hem ver geten Philip antwoordde niet, maar keerde zich naar zyn schrijftafe en ging voort met zyn werk, als om te kennen te geven .dat het gesprek was geëindigd. Angela ging naar de deur. Op den drem pel bleef zij staan en zeide„Gy weet myn besluit, vader, ik zal daar niet van afwijken, zoolang ik gelooven mag dat Arthur een braai en edel mensch is. Tot myn dood toe zal ik hem lief hebben CareBfoot keerde zich niet naar haar om en een oogenblik latex was Angela verdwenen. Toen eerst hiel hy het hoofd op en staarde naar de plek, waar zy gestaan had. Was dit niet Hilda von Holtzhausen die gesproken had, de trotsche Hilda met hare fiere houdÏDg en hare stem, die zoo koel kon zijn en zoo vastberaden wanneer zij verzet ondervond? Voorwaar, dacht Philip, Hilda heeft toen zy stierf, haar beeld in Angela achtergelaten. Maar berouw over zyn wreed gedrag kwam niet in hem op j nu het gesprek met Heigham en met zijne dochter met succes was doorstaan, zag hy immers op een niet ver verwyderden afstand de schoone toekomst gloren I Hy, Philip Caresfoot, zou das weer eigenaar worden van de bezittingen zyner voorvaderen, waaruit die George, dien hy haatte, hem onrechtvaardig verdreven had. Hg rukte de lade open, waarin het koopcontract voor het stukje gronds lag, dat lady Bellamy hem had gegeven en verslond als 't ware de woorden met den verlangenden blik. Dat op dit oogenblik door zyn toedoen twee jonge menschenharten tot brekens toe bedroefd waren, daaraan dacht hy niet.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1