Onze Premie. Kleine Advertentiën. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 5>e familie glaresfoof. 10e Jaargang. Vrijdag 4 November 1892. Nr. 2864 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: POBTEIT van H. I. J. C. PEBREBOOM. „Het Blaadje" STADSNIEUWS. Provinciale Staten. Zittiag Yan Wen Donderdag I21/» uur. BINNENLAND. FEUILLET ON HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rij k, per 3 maanden 1,135. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DATJBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31&is Faubourg Montmartre. in 12 Kleuren. In dit nummer der Courant vinden de Geabonneerden op de 4e pagina een BON, tegen inruiling waarvan en betaling van 20 Cents een Exemplaar van dit inderdaad zeer fraaie Portret van heden af aan het Bureau Kleine Houtstraat 9 kan worden afgehaald. Dit Portret heeft een sprekende ge lijkenis en is een sieraad in iedere huis kamer. Het wordt enkel en alleen aan Ge- abonneerden en aan hen, die zich alsnog abonneeren, tot dezen bizonder lagen prijs verstrekt. Tegen inlevering van den Bon en betaling van 20 Cents is dit Portret ook te verkrijgen bij de Agenten van dit blad, de Heeren H. N. MUL, Kruis straat D. J. van der Wilk, Groote Houtstraat 105 en C. van DUIJN, Anegang. De DirecteurUitgever Ondergeteekende brengt beleefdelijk in herinnering, dat kleine Advertentiën bestemd tot plaatsing in en in de speciale rubriek in het Zater dagavondnummer van HAARLEM's DAGBLAD, 5 Cts. per regel te zamen, uiterlijk tot Vrijdagmorgen 12 uur aan het Bureau kunnen worden ingeleverd. T. C. PEEREBOOM. Haarlem, 3 Nov. 1892 Tot leeraar aan het instituut „Prins" an het Prinsenbolwerk alhier is be noemd de heer H. Oltmans Smith te Oosterhout. Naar wij uit goede bron vernemen, zal de Operetten-Vereenigiog „Con Amore" op 22 November a.s. haar eerste uitvoering in dit seizoen geven. Ten gehoore zullen gebracht worden de ope- retten //Incognito of Vorst tegen wil en dank" (op verzoek) en „De Kwakzalver", beide werken van H. Kipper. Herinneren wy ods het succes in vo rige seizoenen door deze vereeniging met hare uitvoeringen behaald, dan twijfelen wy niet of „Con Amore" zal zich ook nu weer in eene flinke belangstelling der stadgenooten mogen verheugen. Aan de orde waren de rapporten, brieven en aanvragen, die voor advies Dinsdag in handen van Commission wares gesteld. Voorgesteld werd door een dier Commissies iaplaats van een subsidie voor den tijd van 5 jaar, van ƒ2500. per jaar toe te kennen aan het Museum en de school voor Kunstnijverheid, dit te splitsen in 500.aan het Museum en 2000.— aan de school. Gunstig adviseerde zy op het voorstel om een som van 500.voor 3 jaar aan het Matrozen-instituut te Amsterdam. idem va» ƒ100.voor 3 jaar aan de Alg. bewaarschool op Wieringen te verleenen. idem van 125.— voor 3 jaar aan de bewaar- en handwerksschool op Terschelling. Omtrent eene door de bestmurders va® het Nederh Schoolmuseum te Am sterdam gevraagd subsidie van 1000. over hetwelk Ged. Statea ongunstig ad- viseeren met het oog op het weinige nut van die inrichting, stelt de commis sie van Rapport voor, de zaak te ren- voyeeren aan Ged. Staten ter nadere informatie bij de hoogere autoriteiten op het gebied van lager onderwijs. voorts stelt de Commissie voor om, naar aanleiding van het verzoek van bestuurderen der Ambachtsschool en het voorstel van Ged. Staten, voor den tijd van 3 jaar niet een subsidie van ƒ2000.per jaar toe te kennen aan de Ambachtsschool te Alkmaar, maar een subsidie van ƒ1500.en ƒ500. bijdrage in de oprichtingskosten. Voorgesteld wordt door de Commissie, om ingevolge verzoek van het bestuur van het pare vaccinogène voor onver- mogenden te Amsterdam en het advies van Ged. Staten, een subsidie voor 3 jaar van 500.s jaars, toe te kennen, eveneens van ƒ300 voor dat te Haarlem. Op een verzoek van den directeur der Nederl. Opera om een subsidie van ƒ5000.per jaar voor deze inrichting, wordt door Qed. Staten afwijzend ge adviseerd, omdat bij deze zaak geener lei provinciaal belang is betrokken. De Commissie adviseert evenzeer ongunstig. Naar aanleiding van een verzoek van de afd. Haarlem vtn de Holl. Maats, van Landbouw, kan de Commissie zich vereenigen met het advies van Ged. Staten in deze, om namelijk voor 3 jaar een som van ƒ350.toe te staan voor den door deze afdeeling gehouden cursus voor hoefbeslag, maar met den wensch dat daarna afd. meer door eigen kracht, of door het Gemeentebestuur de kosten van den cursus zal bestrijden. De Commissie adviseert gunstig op een voorstel van Ged. Staten om naar aanleiding van een aanhangig wetsvoor stel in te trekken het besluit van Prov. Staten van 8 Juli, waarbij de heffing van provinciale opcenten voor 1893 is aange vraagd en bij de regeering aan te vragen 4 opcenten personeel, 7 op gebouwde eigendommen, 8 op de hoofdsom der belasting op de ongebouwde eigendom men, een zooveel geheele opcenten over die hoofdsom, als noodig is om het geraamde bedrag voor de begrooting 1893 te verkrijgen. Dc Commissie adviseerde eveneens gunstig op eene suppl. begrootïng voor 1892 van het gesticht Meerenberg. Tevens vereenigt zij zich gaarne met het voorstel van Ged. Staten, om aan den geneesheer-directeur van het gesticht Meerenberg, die eervol ontslag heeft gevraagd en verkregen, een pensioen toe te kennen van 3000.'s jaars, ten laste der provincie. De Commissie kan zich vereenigen met het voorstel van Ged. Staten, om aan den Raad van Texel toe te staan een som van f534.als zijnde V» is de kosten van het maken van toegangs wegen naar de terreinen der haven beoosten het Oude Schild op Texel. Goedkeurend wordt door de Com missie geadviseerd op een voordracht van Ged. Staten, strekkende tot toe voeging aan den hoofdingenieur van den provincialen waterstaat van drie opzichters, meer in het bizooder belast met de handhaving der verordening op de duinen. Eveneens hecht de Comm. hare adhaesie aan een vermindering van jaarwedde (van f150. tot flOO. van den secretaris-penningmeester van de banne Purmerend in het hoogheem raadschap Waterland. Idem aan een verzoek van de inge landen van den Veenpolder onder Heemstede en Haarlem, tot verhooging van de jaarwedde van den secretaris- penningmeestër van f 40.tot f 100. Idem aan een verzoek van het be stuur van den Monnikenmeer om het salaris van den secretaris-penDÏng- paeester te verhoogen van f 30. tot 160.— Morgen (Vrijdag) wordt over deze punten beslist. Dan ook komt de be noeming van een Griffier der Staten aan de orde. Woensdagavond omstreeks io', ure is brand uitgebroken in de stoomkleer- bleekerij van J. K. Kloes, gelegen aan de Scheepmakersdijk no. 55, ontstaan op een der droogzolders waarvan de oorzaak vooralsnog onbekend. Deze localiteit en een gedeelte van de woning is uitgebrand, terwijl het overige gedeelte veel waterschade heeft bekomen. De brandweer benevens de politie met haar slangenwagen waren spoedig aanwezig en hadden ten 12% ure den brand ge heel gebluscht. De schade is vrij be langrijk maar alles verzekerd. De markt van herkauwende dieren en varkens te Uithoorn is, met het oog op de veeziekte, door den minister van Binnenlandsche Zaken verboden. Behalve de „Lijnden" die één dag niet in werking was, zijn de drie stoom gemalen van den Haarleramermeerpolder de laatste acht dagen geregeld werkzaam geweest. Het door de inwonersvan Baarle-Hertog aan de belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers gezonden, bezwaarschrift is van den volgenden in houd Aan de Ah. Voorzitter en leden van de Kamer van VolJcsvér tegen- Een kreet van algemeene verwondering, verontwaardiging en misnoegen is uit de harten van ons allen Belgen opgestegen, toen wij vernamen, dat de internationale commissie tot regeling der grensscheiding tueschen Nederland en België in plan had de gemeente Baarle-Hertog, het se dert eeuwen in de oudheid gekende Bel gische dorp, aan Nederland af te staan in verruiling tegen twee gehuchten van Baarle-Nassau, Ulicoten en Casterlé. De mannen onder ons, die eenige ken nis van zaken, van ligging en van on derlinge betrekkingen hadden, riepen eenparig „Weihoeeene bevolking van 700 zielen, allen, tot den laatsten man toe, getrouwe onderdanen van het aloude België, kinderen van den hertog van Brabant, onze beminden koning, alzoo slachtofferen, dat zulks toch niet gebeure! Slachtofferen aan de willekeur van eenige kortzichtige mannen der douanen of van gewaande ryksbedienden Het schoone Baarle-Hertog, zoo bloe iend, zoo handeldrijvend, het hartje van het aloude Baarle, dea hertog van Phare Baarle-Hertog, dat eertyds de nieuwstij dingen overseinde naar de moederstad van het land, BrusselBaarle-Hertog, de schildwacht der stad Turnhout, de eerste voorpost van het vaderland aan de Ne- derlandsche grenzen Baarle-Hertog, dat zijn toren, met keizers kroon versierd, in de wolken verheft, als kind van Maximi- liaan en Keizer Karei Vdat dorp, hetwelk door zyn verleden en heden zoo nauw aan België verbonden is, zal men zoo niet zonder slag of stoot overleveren aan Nederland, wiens vyand het sedert den Westphaalschen vrede van 1648 altijd geweest is, en wiens knevelarijen het gestadig sinds dien met gelatenheid heeft moeten uitstaan. Neen, zoo kan men ons van Belgenland niet afscheuren, vooral op dezen stond dat wy ons ge heel aan Holland hadden onttrokken! Thans toch niet, nu wy ons zeiven van alle zyden hebben vrijgevochten, na ons schoolwezen sedert 1859 zijn zelf bestaan heeft bekomen, en dat onze kin deren aldus aan het gevaar van het pro- testantismus ontsnapten nu toch niet, dat onze H, Remigiuskerk, het pronkjuweel der Kempen, na eene negenjarige proce- duur in appel te Breda en te 's Hertogen bosch vrijgevochten fis nu ons ambts- bestuur na eene driejarige onderhandeling gescheiden is van NaBsau, Castelré en Minderhoutnu wy odzo schoolgebou wen en gemeentehuis voor ons eigen hebben ongerichtneen, Da al dat wer ken en zwoegen om de laatste kluisters van het Hollandsch bewind, waaronder ons Baarle zuchtte, verbroken te hebben, met handen en voeten geboeid ter prooi geleverd te worden aan hen die ons altyd dwarsboomen0, dat zal niet wezen Ona dierbaar vaderland, voor wiens vrij heid onze dappere vaderen in 1830 hun goed en bloed veil hadden, kan in 1892 zulke ongerijmdheden niet onderteekenen. Neen, neen! Wy beroepen ons op de genade van onzen vorst, die Diet kan toelaten dat een juweel zyner kroDings- kroon, Baarle-Duics, aan den vreemde wordt geschonken. Wy beroepen ons op onze staatsmannen die niet kunen stemmen dat zoo getrouwe vaderlanders hun zelfbestaan, hunne na tionaliteit, hunnen koophandel en hunne nijverheid verliezen, om opnieuw een juk t© ondergaan, dat ware Belgen nimmer dan ongeduldig droegen. Deze grondige beweegredenen, gesteund op ons recht en odzo liefde om België als vaderland te behouden, hopen wy, zullen onzen genadigen vorst en zyne regeering aanzetter), om Baarle-Hertog aan Belgenland te bewaren en het geenszins door onze sluwe tegenstrevers, om eenige zelfsvoldoening of wat gewaand meer geregeld staatsbestuur, laten afscheu ren van 'tland zyner voorkeur/tis immers niet om den abnormalen staat van rijkszaken weg te nemen dat men ons van Belgie's landkaart uitvaagtmaar om met Baarle-Nassau een der schoonst© gemeenten van de provincie Noord Bra bant uit te maken, heeft men die schoon© 53) HOOFDSTUK NV. Toen zijne bezoekster was heengegaan, liet George zich, in diep gepeins verzonken, op een stoel vallen en dacht na over den boosaardigen raad, dien zy hem, zij het dan ook op bedekte wyze, duide!yk genoeg had gegeven. George was zooals alle menschen me t een boosaardig karakter, lafhartig van aard en daarom schrikte hij in den beginne terng voor de gedachte, om zyn gelukkigen medeminnaar een streek te spelen, die hem, George, zeiven tegelyk kon treffen. Niet als de leeuw, die ook op klaarlichten dag aan valt, maar als de hyena, die rondsluipt in het donker en zyn vyand aanvalt zonder dat deze of iemand anders hem ziet aóo wilde hy Arthur belagenDe duistere kronkelwegen van verdachtma king en leugen, waarlangs hy reeds in zyn jeugd zijn neef Philip van diens erfdeel had beroofd, alleen die wilde Lij bewandelen} omdat zoo zyne aanvallen al mislukten, dit hem in geen geval zou blootstellen aan het gevaar, dat de wrekende hand van de ustitie hem zou treffen. En nu raadde lady Bellamy hem juist een daad aaD, die hem licht met den strafrechter in onaangename aanraking zou kunnen brengeD. Hy huiverde er voor terug, waarlyk niet uit gewetens bezwaar, maar uit vrees voor de gevolgen die hem bedreigden van den kant der justitie. De avond viel en in de schemering zat by nog daar, het hart vol van booze planneü, zonder den moed die uit te voeren. De maan kwam op en scheen door de vensters, terwyl de takken der hoornen buiten grillige figuren teekenden op de wanden der kamer, die bewogen wanneer de avondwind de twijgen deed siddefen. Hy werd angstig te moede en schelde om licht. Bij het zachte schijnsel van de lamp trachtte hy te lezen, maar kon zyne gedachten niet by zijn boek bepalen. Telkens en telkens weer drong zioh in zijn brein de raadgeving van zyne medewerk ster naar voren en deed zich aan hem voor als het eenige middel, om Angela's hart van Arthur at te trekken. Toornig knarste by op de tanden. Maar al te wel gevoelde hij, dat hy voor een jong meisje de vergelykiog met den flinken en beschaafden jongen man niet kon doorstaan en niet minder levendig besefte hy, dat wan neer de stand van zaken niet door een of andere bizondere ge beurtenis kon worden veranderd, zyne kansen zwak stonden en Angela, tegen wier vastberaden karakter haar vader toch niets zou vermogen, met geduld en volharding ten slotte toch haar zin zou krygeD. Zyn hoofd brandde by deze gedachte. Deze man, die in de ver vulling van zyne egoïstische wenschen steeds een middel had ge? vonden, zich te verdooven voor het onwaardige en onedele van zyn zelfzuchtig bestaan, deze man gevoelde zich nu ongelukkig. Hij had Angela lief, met al de aanhankelijkheid waartoe hy in staat was, al deed de wyze waarop hy haar beminde zeker verre onder voor de loyale liefde van Arthur, die tot iedere opoffering in staat zou zyn geweest. Nooit zou George Caresfoot meer voor zyn vrouw kunnen worden dan een welwillend meester in het gunstigste geval, maar toch altoos een meester en heerschar. Van de liefde als die van Arthur, welke de uitverkorene beschouwt als gelyk aau hem, maar steun en opoffering van de zyde des mans behoevende als een zwakke vrouw daarvan kon tot het gemoed van George Caresfoot nimmer het begrip doordringen» Caresfoot stond op en ging de kamer op en neer, Zyn hoofd gloeide als in koortshitte en zyne handen waren klam. Het wares de booze gedachten, die in hem spookten en zyn voorhoofd aldus n vnur zetten. Eindelyk kon hy het Diet meer uithouden en wierp het venster open. Hel scheen de maan aan den wolkloozen heme 1 en de frissche avondwind wuifde hem koelte toe. Voor hem strekte zich de boschryke streek uit in al hare pracht. Alles was stil. George gevoelde de lust in zich ontwaken, om eene kleine wandeling te doen in het fraaie weer. Daar de uitgang van het huis ver van zyn kamer was verwijderd en het hem niet behaagde, te moeten antwoorden op de vragen van den huisknecht, of hy nog uitging, aprong hy het lage, openslaande venster uit en was in een oogenblik op den weg. Hier stond hy een oogenblik stil om een sigaar aan te steken en wandelde toen met de handen in de zakken den weg langs, in de schaduw van zware beuken. „Ik zal eens naar de beek gaan zien," mompelde hy, zyn stap ietwat versnellende. Vyf minuten verder was een beek, die door de regens van de

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1