POLITIEK OVERZICHT. HEMENHD NIEUWS. bespiegeling van betere grensscheiding, van meer regelmatige administratie, van schooner verstandhouding nitgedacht. In deze innige overtuiging komen wy Hertogers, u, myae heeren, smeeken, Baarle Hertog aan eene ons geheel vreemde natie niet over te leveren. Woensdagavond had in het gebouw //Odeon" te Amsterdam een druk bezochte corpsvergadering van het i/Amsterdamech Studentencorps" plaats, ter bespreking van het voorstel tot op heffing der Universiteit. Aan het einde der beraadslagingen werd met algemeene stemmen de vol gende motie aangenomen „De vergadering der leden van het „Ameterdamsch Studentencorps" van Nov. 1892, //kennis genomen hebbende van de motie door den heer Wüste, lid van den Gemeenteraad van Amsterdam, in dien Raad ingediend; //Overwegende, dat de opleiding aan de Am8terdamsche Universiteit oneehat bare voordeelen oplevert, welke door een Raadsbesluit in den geest van die motie met ondergang worden bedreigd /spreekt de hoop uit, dat een dergelyk voorstel niet worde aangenomen." In de afgeloopen maand op Terschelling 271 mM. regen gevallen, dat is meer dan in de vier vorige maan den samen. De duinpannen, velden en wegen staan das ook grootendeels onder water en het spuien geeft weinig, door de zeer hooge vloeden. Dewerklieden derroodver very van de firma J. A. Carp te Hel mond hebben Woensdagochtend eenparig het werk gestaakt. Zy verlangen loons- verhooging. Op deze fabriefc wordt al sedert eenïgen tyd slechts vier dagen per week gewerkt. Nu was besloten om, wegens aanhoudende slapte in het bedryf, den werktyd met één dag per week te verminderen. De arbeiders waren hiermede niet tevreden en weigerden dientengevolge te werken. Te Maastricht werd Don derdag avond de wissel wachter Le Clair, van de spoorwegmaatschappij //Grand Central Beige," door eene locomotief overreden. Zyn lyk ia naar het gesticht Calvariönberg overgebracht. De onderwijzer T. Bantem» te Zelhem, had wegens zijne benoeming aan eene school te Gorinchem, met ingang van 15 Nov. eervol ontslag aangevraagd. Zelhem behoort nog tot de gemeenten, waar het minimum-tractement van f 400 wordt uitbetaald, zoodat er na tuurlijk, zelfs na eene herhaalde oproe ping, geen liefhebbers voo- dit schrale postje kwamen. De voorzitter deelde dit in de jongste raadszitting mede, en stelde tevens voor, aan den onderwijzer het gevraagde ontslag te verleenen. Een lid stelde voor, aan het verzoek niette voldoen, aangezien er zich geene solli citanten hadden aangemeld. Eenige leden konden zich met dit voorstel goed vereenigen, waarop een hunner voor stelde het ontslag met 15 Dec. te ver leenen. Een ander lid vindt dit echter te vlug, en stelde voor, 1 Jan, te be palen. Dit voorstel wordt aangenomen. Thans stelde een lid voor, eene op roeping te doen voor 450, waarmede de voorzitter zich vereenigde. Een ander lid wilde het echter nog eens met 425 beproeven, en al maakte de voorzitter de leden ook attent op de hooge advertentiekosten, het hielp niet: 425 werd vastgesteld. Woensdagmiddag is te Ze- venhuizen een kind van drie jaren te water gevallen en korten tyd daarna levenloos opgehaald. Uit Bunde wordt gemeld aan de A", R. Cl. Het is thans zeker, dat de ingestorte spoordijk tusschen hier en Beek weder aangevuld, en de lijn als vroeger daar over gelegd zal worden. Reeds is men Dinsdag begonnen met den aanvoer van kiezel, waartoe in het geheel 220 waggonladingen zullen benoodigd zijn. Deskundigen schijnen het eens tc wezen, dat eene degelijke aanvulling der in storting, bij voldoenden waterafvoer, geen gevaar voor verzakking meer zal opleveren. Woensdag heeft zich te Breda het eerste cholerageval voorge daan bij een verver, wonende in de Rozemarynstraat. Later op den dag is ook een zyner kinderen door de cholera aangetast. De patient is met zijn geheele gezin naar het ziekenhuis gebracht. Te Prinsenhage en te Beek, onder Breda, zyn Dinsdag 3 choleragevallen voorge komen, het eerste bij een metselaar, de twee andere bij werklieden aan de sui kerfabriek te Breda. Twee hunner zyn reeds overleden. De gezondheide-com missie vergaderde Woensdagavond met den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht, om te beraadslagen wat in de gegeven omstandigheden gedaan moest worden. Te Jutfaas is weder een geval van cholera asiatica voorgekomen. In de Barbara-kazerne te '8 Bosch had Dinsdag de stafmuziekant van het 2e reg. infanterie, J. Kreevels, 37 jaar oud, het ongeluk van een trap zyner woning te glyden. De toestand liet zich aanvankelyk niet slecht aanzien, maar de man kreeg later een flauwte, waarvan hy niet meer by kwam. Hy laat eene weduwe met zeven jeugdige kinderen na. Te Keyenborg gem. Heng e- loo (G.) is afgebrand de landbouwers woning in gebruik by Lensink en in eigendom aan een weeshuis te Zutfen be hoorende. Van den inboedel is weinig gered. Tien koeien en eenige varkens kwamen in de vlammen om. De inboedel was slechts laag verzekerd. Te Sneek heeft zich Dins dag jl. een cholerageval met doodelyken afloop voorgedaan by een man, die zich dikwijls schuldig maakte aan misbruik van sterken drank. Letteren en Kunst» Financieale Mededeelingen. Het Weekblad van Broekman en Honders bevat 0. a. de volgende opgave van minder courante of incourante fondsen, in de week, tot den datum van 1 November loopende, door hun tusschenkomst verhandeld. Aand. Amstel-Hótel- Maatschappij a 90 pet. Aand. Nederl.-Zuid- Afrikaansche Hypotheek bank, Serie A. 50 Aand. Billiton Maat schappij ie rubriek te sHageu ƒ3400. Aand. Billiton Maat schappij 2e rubriek te 's Hage2550. Aand. Landbouw-Mij. „Ngoepit"140-142 Aand. Ned. Ind. Cult.- Maaischappij 132Ü u Oblig. Ned. Ind. Cult.- Maatschappij M 104 Aand. Almelo-Salzber- gen Spoorweg - Maats. 94 v Aand. Kon. Ned. Locaal Spoorweg-Maats, te Apeldoorn 50 Oblig. ie Hyp. West- landsche Stoomtramweg- Maatschappij 95 Aand. Almeiosche Stoomspinnerij, Weverij en Verwery 30 Aand. Hollandsche Suikerraffinaderij 30 Aand. Meel- en Brood- Fabrieken (Mpij. voor) u 103 Aand. Nederl. Cement- Steenfabriek 40 Oblig. Ned. Fabr. van Werktuigen en Spoor- wegmateriëel A 45 Oblig. Ned. Fabr. van Werktuigen en Spoor- wegmateriëel A 100 Aand. Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft. 120 Aand. Noord, Zuid- Holl. en Zeeuwsche Zee- en Brand - Verzekering Maatschappij 70 Af- Inhoud van //Eigen Haard", levering 10 In Hedwig's atelier, door Geertrnida Carel8en. Een gouden bruiloft in het Oranjehuis (met portretten). Een familiebezoek naar Zwitserland, Een his toriach verhaal uit de oude doos, door J. Dirksz. Piëtro Mascagni, door S, van Milligen (met portret). Najaars stormen, door G. C. De stad Haar lem in feestdos, door Willem Muiier (met afbeeldingen). Uit het leven der Zigeuners. Een galajapon (slot). Nederland in Weimar (met afbeelding Een gouden bruiloftsgeschenk). Studie, door T. J. v. U. Mars in onze na byheid, door dr. E. van der Ven (met afbeeldingen). Ernest Renan (met portret). Iets over sport en over de aporttentoonsteiling te Seheveningen, door Willem Muiier: De afdeelingen Rijsport en Jacht (met illustratiën van den schry ver). Paladilhe als muzikaal wonder kind. Een communistische republiek, Feuilleton De vriend van de familie, De teekenles met plaat naar eene schildery van Louis de Schrijver. H. Hooyer 18441892, door mr. H. G. Quack (met portret). Een herin nering uit de Dauphiné, door A. Peaux. Alfred Tennyson (met afbeeldingen en portret). De vrouw van den val lenzetter. Een portret uit het Schrik bewind (met plaat naar de schildery van mad. Vigée—Lebrun, in het Louvre). Onze West-Indische eilanden St. Martin, door G. A. Linckers, met illustr. naar photographieen van den luitenant ter zee H. M. van Bemmelen. Verscheiden heden. FeuilletonAan boord van het stoomschip. Advertentiën. V 1 S S C H E R IJ. Seheveningen 2 Nov. Haring schuiten kwamen heden niet aan, wel vertrokken er 2 naar zee, terwijl eem 3e het ruime sop niet kon bereiken, lu verkoop deed volle haring f 11.50 tot f 13.50. Eng. wal. f9 tot f 10, ijle f 11.50 tot f 11.75. Twee Zandvoorder schuiten, gevoerd door P. Paap en J. Keesman, verkochten hunne |,versche visch voor f 110 en f 78, de prijzen der visch stonden gelijk aan die van heden morgen. 8 Kat wij kers verkochten i4 mand garnalen voor f 1,50 tot 2. Nieuwediep, 2 Nov. Door 10 korders werden hier heden 10 tot 40 groote, 5 tot 30 kl. tongen, 1 tarbot, 1 steur. 2 tot 20 roggen, 1 tot 2 mand jes kl. schol en 1 tot 2 manden schar, en door trekkers 70 tal haring aange voerdgr. tong gold 50 cent, kleine id. 25 cent, tarbot f 10, steur f 11, rog f 1 30 per stuk, kl. schol f 3.50 per mandje, schar f2 per mand, en haring f3.75 ét f4 per tal. De commissie der 21 belgische Ka merleden, belast met het onderzoek van de voorstellen tot herziening der Grond wet, is Woensdag tot stemming over gegaan. Een voorstel van den brusselschen afgevaardigde Janson tot invoering van het //algemeen kiesrecht" is met 17 tegen 4 stemmen verworpen. Een voorstel van het Kamerlid Hans- sens, tot invoering van het algemeen kiesrecht, beperkt door een census, is met algemeene stemmen verworpen. Het voorstel van den katholieken af gevaardigde Nothomb, om het kiesrecht toe te kennen aan alle burgers die 25 jaar oud zyn en drie jaar in dezelfde hebben gewoond, is verworpen met 20 stemmen en éen onthouding. Het voorstel-Sabatier, algemeen kies recht, beperkt door talrijke uitsluitingen, verworpen met 18 tegen 3 stemmen, fiat voorstel-Helleputte, samonstelliog der Kamer op den grondslag van verte genwoordiging der verschillende belan gen, is verworpen met 15 tegen 7 stemmen. De stemming over het voorstel van den heer De Smedt de Naeyer, tot aan neming van een woning-census werd tot heden verdaagd. De brusselsche afgevaardigden Féron en Janson hebben een voorstel ingediend, dat ten doel heeft in de grondwet het algemeen kiesrecht niet uit te sluiten, maar dit alleen in de kieswet te doen. In de franachen ministerraad is door Ricard aan den president der republiek ter teekening een besluit voorgelegd, tot het toekennen van gratie aan de mijn werkers, die door de rechtbank van Albi zijn veroordeeld. Onmiddellyk na de hervatting van den arbeid zal het be sluit worden geteekead. Crispi en Giolitti schynen volgens de Secoio te Rome met elkaar overhoop te liggen. Crispi heeft namelijk aan de tegenwoordigen eerste-minister de in menging van de regeering in de ver kiezingen verweten. Uit Florence wordt gemeld dat er een republikeinsch manifest is verspreid, waarin de republikeinen worden uitgc noodigd zich bij de aanstaande verkie zingen van stemming te onthouden. Voor eenige dagen vermeldden wij. wat de oorzaak was der Zappa-kwestie, welke verdeeiheid heeft gebracht tusschen de grieksche en rumeeusche regeeringen. Hieromtrent wordt nog gemeld dat stappen door de grieksche regeering in deze erfenis-kwestie te Berlijn gedaan, vruchteloos zijn geweest. Sir Herbert Mac Donnell, thans engelsch gezant te Kopenhagen, zal tegen het einde des jaars den tegen- woordigen gezant te Lissabon, die zijn ontslag neemt, vervangen; te Kopenhagen zal worden benoemd de heer Scott, nu gezant te Bern, waarheen de gezant te Belgrado St. John zal verhuizen, die zal worden vervangen door den heer Fane, secretaris van het gezantschap te Konsiantinopel, terwijl dit secretariaat zal te beurt vallen aan sir A. Nicholson, thans consul-generaal te Buda-Pest. Aan de Standard wordt uit Varna geseind, dat de russische ambassadeur Nelidofl de instructie heeft ontvangen, aan Turkije te vragen dat aan Rusland voortdurend de vrijheid worde verleend oorlogsmaterieel en munitie door de Dardanellen te zenden. De Sultan moet hierover zeer onthutst zijn en zou, mocht werkelijk deze vraag worden gedaan, antwoorden dat hij daarover het advies moet inwinnen van den ambassadeur eener bevriende mogend heid. Deze nieuwe vraag van Rusland is onafhankelijk van de vroegere, met betrekking tot de russissche vaartuigen, welke gedaan doch afgewezen werd in den loop der onderhandelingen over het handelstractaat. Voor de financieele comraitsie der hongaarsche Kamer verklaarde de mi nister van Financiën, dat de spoorweg ontvangsten aan de verwachtingen zul len beantwoorden. Irany is overleden. Woensdag heeft do Sobranje te Sofia in eerste lezing genomen het ontwerp der leeninghet werd in beginsel goed gekeurd en naar de financieele com missie verzonden. Men verzekert dat de fransche gezant van den Sultan van Marokko verschei dene verminderingen op de tarieven van in- en uitvoer heeft verkregen. Aan de Times wordt uit Belgrado dat een speciaal onderzoek de® correspondent in staat stelt te bevestigen, dat het vorige Servische ministerie een geheim leeningscontract met de russi. sche Staatsbank aanging, waarbij de laatstgenoemde aannam tegen 6 pet. rente 1 millioen rb. voor te schieten, waarvan 2/3 is opgenomen, deels tot betaling der ammunitie voor de Berdan- geweren die Rusland aan Servië ver kocht heeft. De //Skupshtina" bekrach tigde dit leeningscontract nooitwaaraan werkelyk het geld besteed is, is onbe kend. Een uittreksel uit eene correspon dentie van 5 October meldt omtrent de expeditie naar Dahomey het volgende: De kanonneerboot Ofale heeft den 5en plotseling Dolkoli aangevallen en ge nomen, dat verdedigd werd door 600 Dahomeyanen. Aan onze zjjde werden drie matrozen gedood en verscheidene gewond. Den volgenden dag verraste de kommandant Andeoat den vijand, die de vlucht nam en vele lyken achterliet. Dagelyks komen vele zieken en ge wonden aan. Een Italiaansch vaartuig is ter reede gekomen. Het heeft zyne me dewerking verleend, door dienst te doen als ambulance. Het comité totonderzoek van de plannen voor een tentoonstelling BrusselAntwerpen, voorgezeten door den Brusselschen burgemeester Buis, heeft besloten bij het Antwerpsche comité nieuwe pogingen te doen, in het belang eener over beide plaatsen verdeelde tentoonstel ling. Ingeval van een nieuwe weigering zal Brussel een eigen tentoonstelling met allerlei aantrekkelijkheden inrichten, zoa dat men dan in 1894 in België twee tentoonstellingen zal hebben. Het Hof van Assises van Brabant te Brussel heeft Woensdag den directeur van het dagblad La Misère zich noemende Villeval, veroordeeld tot 2 jaren gevangenisstraf voor anarchis tische artikelen. Terwijl de terechtszitting geschorst werd, is de gedaagde op den loop ge gaan. Het vonnis werd door anarchisten met gefluit begroet. Vóór de gezworenen het gebouw verlieten, werden zij uitge scholden en beleedigd, zoodat ze door do politie beschermd moesten worden. Op de meeting, Maandag op Towerhill te Londen door dewerklieden gehouden, deelde O'Keefe mee, dat men Zondag aanst. in optocht naar de West- minster-Abdy zou optrekken. Er werden weder moties aangenomen ook door zekere miss Oliver ondersteund om van de Regeering, desgevorderd op grond van een machtiging van het Parlement werk te vragen. By de discussie bleek nogal eenig verschil te bestaan over de aanstelling, door de socialisten van be zoldigde leiders der bewegingeen deel der werkloozen was daarvan niet ge diend. Nog voor de eersten het door hen opgericht spreekgestoelte bezet had den, was het beklommen door een der woordvoerders van de deputatie, welke den vorigen dag by dr. Parker was ge weest. Hy deelde mede, dat Zaterdag op andere vergadering een motie was aangenomen, waarin werd aangedrongen op het aftreden der betaalde leidershy meende, dat zij voor hun geld niet ge noeg deden en bovendien vond hij het noodig, dat de beweging geheel langs, wettigen weg werd geleid. Na de meeting trok men weder in geregelde orde door de straten. Er had esn standje plaats, daar het volk onder de manifestanten een politiespion meende te ontdekken. De man vluchtte, maar werd achtervolgd, en hy zou het hard te verantwoorden hebben gehad, als niet een 20-tal agenten hem hadden ontzet. Stanley heeft Dinsdag- avond te Londen eene rede gehouden betreflende de ontdekkingen in Afrika» laatste weken sterk gezwollen, op zekeren nacht het bruggetje had vernield en grootendeels medegevoerd. Men had er nu een smal houten noodbruggetje overheen gelegd, dat alleen voor personen begaanbaar was, maar door paarden niet kon worden overschre den. Dit was evenwel slechts voorloopig geschied, daar het voor nemen was een steenen bruggetje te bouwen, dat aan het stroompje beter weerstand zou kunnen bieden. Toen George het beekje bereikte was dit weer aanmerkelyk verminderd. Voorzichtig betrad hij het smalle bruggetje, dat eigenlyk eerder een vonder had mogen heeten en vond aan de overzijde reeds een grooten hoop steenen, die men er had gebracht om zoo spoedig mogelyk aan het metselen van den brug te beginnen. Een onbekwame hand had de steenen zoo hoog op elkander ge stapeld, dat de minste drukking daartegen dien kon doen vallen en George maakte dadelyk deze opmerking by ziohzelven. Hy had geen hoed opgezet en de avondwind deed hem nu rillen. Juist wilde hy den voet op het bruggetje zetten, om naar huis terug te keeren, toen de hoefslag van een in draf naderend paard zyn oor bereikte. //Wie kan dat zijn dacht hy en onmid dellyk schoot hem iet denkbeeld door het hoofd, dat het Arthur zou zyn, die Daar het logement terugkeerde. In een oogwenk begreep hij, dat Arthur langs een anderen weg was gereden en nu langs dezen terugkeerde, Diet wetende dat het bruggetje verdwenen was. De haat tegen zyn mededinger keerde in een ommezien met verdubbelde kracht in zyn hart terug en tegelijk herinnerde hy zich den raad van lady Bellamy. Was er mogelykheid, om nu in de stilte van den avond bij het bosch waarin hy zich verbergen kon. Heigham een hinderlaag te Wat zou deze doen, als hy by de beek komende, het grootere bruggetje waarover hy vroeger zijn paard aan den teugel kon leiden niet meer zag. Caresfoot wist, dat Arthur een onver saagd ruiter was en twyfelde er geen oogenblik aan, of hy zou met zyn paard den sprong over de beek wagen. Plotseling kwam George voor den geest, wat hem te doen stond. Wanneer het paard by den grooten sprong met de voorpooten niet in de weeke klei, maar op de losse steenen terechtkwam, zou het dier waar- schynlyk storten en in de kracht van den val zijn beryder afwer pen. De hoefslagen van het snel naderende paard klonken reeds dichterby en ieder oogenblik kon de naderende ruiter den hoek omdraaien en zou hem in den maneschyn stellig zien. Caresfoot wilde dit tot eiken prys vermyden en met een hevigen schop deed hy de opgestapelde steenhoop omvallen, zoodat de steenen in on regelmatige stapeltjes op den oever terechtkwamen. Gelukkig voor hem verdoofden de hoefslagen het geraas van de vallende steenen. Als een aDgstige misdadiger vluchtte George Caresfoot nu het bosch in zonder om te zien. Toch luisterde hy scherp naar de geluiden om hem heen. Hy hoorde hoe een stem, die hy herkende als die van Arthur, het paard aanzette tot den sprong en een ondeelbaar oogenblik daarna een kreet, de angstkreet van een menschEen smartelijk gehinnik volgde daarop. Toen vervolgde George Caresfoot, die even was blyven staan, zyn weg in wildon ren. Dwars door het bosch snelde hy, nu en dan hakende aan scherpe takjes en doornen tot de flarden langs zyn kleederen hingen. Als vervolgd door een leger van booze daemonen vluchtte hy weg voor zyn eigen daad, die hy wel begreep, dat maar al te goed was gelukt. Eerst toen hy uit het bosch op de open vlakte kwam in de nabyheid van zijn huis dwong hij zich om langzamer te gaan, ten einde geen argwaan te geven zoo wellicht iemand hem ia den hellen maneschijn zag. Voorzichtig sloop hij het hnis langs tot hij aan het nog steeds geopende venster van zyn kamer kwam. Met een vlugheid, waartoe hy onder gewone omstandigheden niet in staat zou zyn geweest, sprong hij naar binnen en sloot het raam zorgvuldig dicht. Toen zonk hy op zyn stoel neer en bedekte het gelaat met beide handen, om te ontkomen aan het akelige visioen van den man, die daar door zyn schuld, nu hulpeloos lag aan de beek, dood misschien. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2