NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. fctmUie garesfoof. 10e Jaargang. Maandag 7 November 1892. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Dit nummer bestaat uit drie bladen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. POLITIES QVJ0ÉÖCHT. FEUILLETON No. 2866. ARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsklad, per 3 maanden franco per post f 1,20. 1,65. 0,05. 0,30. 0,371. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 123. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOI. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE CoJO-HN F. JONESSucc.Parijs Blbis Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. Bij dit Nummer der Courant wordt un hen, die op het Geil. Zondagsblad inteekenden, No. 43 van dat tijdschrift toegezonden. De Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM Haarlem, 5 Nov. 1892 In ©os vorig nummer meldden wy reeds, dat de heer mr. A. A. Land, secretaris vaa deze gemeente, door Provinciale Siaten is benoemd tot griffier dier Staten. De heer Land vervulde juist gisteren zeven jaren de betrekking van gemeente secretaris. Vóór dien tijd was hij ambte naar ter provinciale griffie,laatstelijk com mies, chef der vijfde afdecliug. Hoewel wij den heer Laad vaa harte deze door hem geambieerde beaoeming gunnen, doet zij ocs in zooverre leed, omdat daardoor de gemeente eea amb tenaar verliest die haar door zijn ken nis en groote werkkracht jarenlaag •»- waardeerbare diensten heeft bewezen. De datum waarop Mr. Laad zijn nieuw ambt zal aanvaarden, is nog niet vastgesteld. Vermoedelijk zal dit 1 Janu ari zijn. De commissie van het Museum van Kunsfnyverheid alhier, heeft het plan opgevat einde van dit jaar eene ten toonstelling te houden van oude en nieuwe werken vervaardigd in smeedijzer, zy doet daarom een beroep op hen die oud smeedwerk in hun bezit hebben, om deze workstnkken der vroegere ambachtsny- vorheid gedurende eenigen tijd in brnik- jen te ontvangen. Tevens zulllen er pogingen in het werk^worden gesteld ook moderne werk- Btakken in smeedyzer voor deze te ver krijgen. Nadere inlichtingen dezer tentoonstel ling betreffende, kunnen worden verkre gen by den hear E. von Saher, conser vator van genoemd Museum. Des Zondags is de toegang van het Museum van Kunstnijverheid vrij. De onlangs uitgestelde voordracht van Dr. P. G. Buekers voor een aantal leerlingen uit de hoogste klasse der lagere scholen, waartoe de heer Buekers was uitgenoodigd door de //Vereeniging tegen het mishandelen van Dieren" al hier, zal nu plaats hebben op Maandag 7 dezer, des avonds 7 uur, in het Nuts gebouw in de Zylstraat. Dezer dagen hield het bestuur van de vereeniging voor Kindervoeding aan be hoeftige schoolkinderen, eene conferentie met een aantal hoofden van scholen voor lager onderwijs alhier, om de ibelangen dier zoo nuttige zaak te bespreken. Al de aanwezige hoofden, acht in getal, verklaarden zich bereid eene ver klaring te onderteekenen, waarby op het not van de kindervoeding wordt gewezen en die zal worden opgenomen in eene circulaire, welke dezer dagen door hef bestuur aan de ingezetenen zal worden rondgezonden. Het nadeelig saldo van de rekening van het vorige jaar is aanzienlijk en bedraagt niet minder dan f 283.24%. Dit wordt deels veroorzaakt door de nood zakelijkheid die gebleken is, om het aantal kinderen dat gevoed werd, uit te breiden. Terwijl tot Jaauari 1893 460 kinderen viermaal 'f weeks warm voedsel ontvingen werd na dien datum dat cyfer op 550 gebracht. Laat ons dus hopen, dat de burgery niet in gebreke zal blyven haar onmis- baren financiöelen steun aan deze zoo nuttige zaak te schenken. Waar blykbaar zoo'n groote en steeds stygende behoefte bestaat, daar zou het inderdaad te be treuren zyn wanneer door gebrek aan geld het aantal der kinderen waaraan voedsel wordt verstrekt, in dit seizoen moet worden ingekrompen. Bij de firma de Lange van Ek, Groote Houtstraat 147, zagen wy een nieuw artikeltje dat smaakvol en tegelijk praktisch uit. Het is een lucifersstandaard, die vakjes bevat bekleed met een stof, die de lucifer doet ontvlammen, zoodra men die met een rukje naar boven trekt. De firma P. de Nobel Co. in de Lange Veerstraat alhier, heeft naast haren bestaanden winkel een nieuw magazijn ingericht in het perceel No. 20. Dit magazijn is speciaal bestemd voor dea verkoop en de uitstalling van petroleumlampen en het moet gezegd worden, dat de collectie lampen zéo ruim is als de hoogst gestelde eischen kunnen verlangen. Wat vooral de aan dacht trekt, is eene waarlijk unieke verzameling van salonlampen, zooals men die in de amsterdamsche maga zijnen bezwaarlijk vollediger zal aan treffen. Bij avond maakt het flink ver lichte magazijn eea uitstekeaden indruk. Zoover wij wetea, bestaat hier ter stede een speciaal lampenmagazijn nog I niet. i De winkelbetimmering is eenvoudig, •maar smaakvol, donkerrood en zwart, waarop de schittering van het metaal der lampen en de zachte kleureu van de kappen, eigenaardig afsteken. Op de aardappelen- en botermarkten zijn in de afgeloopen maand aangev. verk. laagste hoogst» pr. Aardapp. 3750 HL. 3555 HL. f 1.— f 4.— Boter 744 KG. 721 KG. f 1,60 f 1.80. Biggen 738 st. 653 st. f5,f 10. Schrammen 359 st. 324 st. f 10.— f 18. Peren 860 HL. 659 HL. f4.50 f 8.—. Appelen 973 - 733 f3.— f8.—. Door don raad der gemeente Yelsen is de jaarwedde van den burgemeester gebracht op f1600 en werd besloten tot invoering eener hondenbelasting. De torpedo-schietoefeniDgen in Zyka- naal F zyn voor dit jaar geëindigd. Aan de beetwortelsnikerfabriek //Hol land" te Halfweg liggen thans ruim 50 schepen met ladingen beetwortelen groote hoeveelheden bieten liggen reeds op het fabrieks-terrein. omtrek van de fabriek wel eenig volk op de been was, was er van rustver storing toch geen sprake. Als voorzorgs maatregel wordt de fabriek des nachts door de marèchausseés bewaakt. In den Wyker meerpolder bij Beverwijk heeft in den nacht van Woensdag op Donderdag diefstal plaats gehad van zoogenaamde voorbieten. On geveer 16 mud werd ontvreemd ten nadeele van G. Tabak. Men vermoedt dat zij via Beverwyk naar elders zyn vervoerd. De politie Blaagde er nog niet in de daders op te sporen, Niettegenstaande te Oud- Beierland de kermis, die samenviel met de eerste naj aars-veemarkt, al sedeit vier jaar is afgeschaft, blijft het volk steeds voortgaan dies dag te vieren en hebben er tooaeelea plaats, die tijdens de kermis nooit voorkwamen. Donder dag waren reeds vroeg in den middag de straten gevuld met zingende en hos seade pare» baldadigheden hadden er niet plaats. Dit duurde tot half twee in den nacht. Toen op dat uur eeae groote volksmenigte op den dijk bij het politie-bureau verzameld was, kwam op een gegeven oogenblik de politie met de blanke sabel naar buiten en begon er geducht op in te hakken, waardoor een groot aantal personen werden ge wond. Daarna verspreidde zich de menigte en was de rust spoedig terug gekeerd. De werkstaking by de firm a Carp te Helmond is geëindigd met het ontslag der werkstakers. De fabriek wordt nu gaande gehouden met de zes of acht werklieden, die niet aan de staking hadden deelgenomen. Alhoewel er Donderdagavond in den Eerst Vrijdag werden te Berlyn Bis marck's uitlatingen over het voorstel be treffende het leger en den Europeeechen toestand algemeen bekend, Hans Blum, als leider der nationaal-iiberalen te Leip zig, en zoon van don in het revolutie jaar 1848 doodgeschoten democraat Robert Blum, is eea bekend politiek persoon en zijn //interview" aan Bismarck beeft in zooverre een groote staatkundige beteeke- nis, daar hij in zekeren zin als vertrouwde van de Saksische nationaal-iiberalen naar Yarzin kon vertrekken. Algemeen bestaat de indruk, dat door Bismarck's uitlatingen de voorgestelde leger wet in haren tegen- woordigen vorm voor goed dood gemaakt is. Vrijdag maakte Hans Blum verdere uitlatingen van Bismarck openbaar. Dezer dagen bevatte de Deutsche Revue een zeer venynig artikel, uit den pen van jeen diplomaat gevloeid, waarin be weerd werd, dat Bismarck in 1875 met alle geweld tot een nieuwen oorlog met Frankryk dreef. Om zijne verlangde mi litaire versterking tegen te werken, werd achter den rug van dea ouden keizer Wilhelm gemanoeuvreerd. Toen de keizer hiervan kennis kreeg, heeft hy de plan nen van Bismarck verworpen, en de handhaving van den vrede bevolen. Deze nederlaag van den rykskansilier is echter voor Daitechland noodlottig geworden; daar de inmenging van Rusland tot be houd van den vrede en de toenadering tusschen Rusland en Frankrijk van het zelfde jaar 1875 dagteekent. Hierop antwoordt Bismarck thans met de volgende onthullingen „Het archief van baitenlandsche zaken bewaart de oorkonde, welke volledig die beweringen als leugens brandmerkt. Ik bezit die oorkonde natuurlijk niet in afschrift. Maar ik kan overvloedig andere getnigenissen en bewijsmiddelen tegen deze lasteringen bijbrengen. Frankrijk was in het voorjaar van 1875 zoo zwak, dat toen het oorlogsgeschreeuw zich deed hooren, de Fransche generaals, naar of- ficieele verzekeringen, openlyk verklaar den, dat zy in het geheel niet in het open veld zonden verschijnen, in het ge heel niet zouden vechten, ten einde de frivoliteit van den Duitschen aanval voor de geheele wereld in het licht te stellen. Ik heb mijnerzijds de uitbarsting eens oorlogs, dien wij niet als gedwongen hebben moeten aannemen, altyd voor eene gewetenlooze zaak gehouden en dienover eenkomstig gehandeld. In den verderen loop van het zeer langdurige gesprek zeide Bismarck nog: z/Ik zeide reeds, dat ik het vertrouwen van czaar Alexander II tot aan het eind zyns levenB genoot en dit had voorna melijk ten gevolge, dat ook Rusland jaren lang met Duitschland en Oosten- ryk-Hongarye vereenigd bleef Id het Driekeizorsverbond. Telkens wanneer zy te zamen kwamen, wees ik er de drie hooge heeren met goed gevolg op, dat zij, in het monarchaal belang, tegen de re volutie veel meer te zamen te verdedigen hadden dan zy, gescheiden, door verove ringen op eigen hand meester worden. Ik hield dit verbond, zoowel uit natuur lijke oorzaken als uit die der noodzake lijkheid voor hechter dan het tegenwoor dige drievoudig verbond dat wel is waar alleen tegen den wil en tegen het inzicht van hen, die een politiek oordeel hebben, zou kunnen worden ontbonden. Onge lukkig bestaat er wel degelyk grond voor de vrees, dat zoo Frankryk ooit met de roode vlag tegen Duitschland oprukte, het bij ons nog meer vrienden van deze roode vlag zon vinden dan honderd jaren geleden vrienden der over onze grenzen waaiende driekleurige Fransche vlag. En wat Italië aangaat, eigenlijk is alleen Savoye streDg monarchaal gezind. In het noorden maakt men knipoogjes naar de ^republikeinsche bloedverwanten van Frankrijk" en in het zuiden ie men zeer vatbaar voor den pauselyken invloed. Tot het Berlijnsche congres was dus het vertrouwen dat czaar Alexander in my stelde en de welwillendheid die hy voor my had, zóo groot, dat Gortscha- koff er niets tegen doen kon, ooK niets by het Rnseische volk. Van toen aan echter begon de Russische pers met haar stoken tegen Duitschland en haar zin spelen op oorlog. Het zijn echter in werkelijkheid alleen de Joden in Rusland en voornamelijk de Polen, die den oorlog mot Duitschland willen. z/De Polen zyn flinker, meer ontwik keld dan de Russen. Zy zyn ook meesters in samenzweering en huichelarij. Zij we ten te zwygen, jaren lang, tot zy ein delijk het Russische masker afwerpen en zien als Polen vertoonen. De Rassen hebben slechts talent voor novellistische producten, romans en dergelyke, maar niet voor politiek. Zy weten precies, wat zy van Polen te verwachten hebben. Maar zij zeggen Nous le voyons bien arriver mais nous les penderons. Intus- schen is het nog niet zeker, wie hangt en wie hangen zal. wMet eene ongeloofelyke behendigheid hebben de Polen zich in alle positiënin Rusland weten te plaatsen. Hunne eenige hoop is alleen oorlog tegen Dnitschland, waarby Rusland aan het kortste eind zal trekken en het Poolsche ryk hersteld zal worden. 55) HOOFDSTUK XV. Intusschen had lady Bellamy een bezoek gebracht by Philip Caresfoot. Philip zag haar niet gaarne, zij had een zoo plotselinge en bijtende manier om hem aan een duister verleden te herinneren, dat hy altyd ruimer ademhaalde, wanneer haar rytuig de poort weer uitreed. Daar hy begreep, dat hy haar hulp noodig had, verborg hij zyn tegenzin zoo goed mogelyk, maar toch niet zoo of zyn bezoekster bemerkte het wel. Wat Angela betreft, deze wist niet wat zy van lady Bellamy denken moest. Instinctmatig gevoelde zy, dat deze vrouw met haar opzichtige toiletten en luidruchtig gesprek, niet oprecht was en toch werd zy soms door de vriendelijke, half beschermende wyze waarop lady Bellamy haar toesprak, getroffen en verweet zy zichzelve dat zy haar verkeerd beoordeelde. Het was drie dagen nadat Arthur den val had gedaan, dat lad Bellamy het bezoek by Philip bracht. Deze was niet thuis ei Angela ontving haar in den salon. Na de eerste begroeting viel het lady Bellamy onmiddellijk op, hoe bleek het meisje was, hoo rood en gezwollen hare oogleden, als van het schreien en in den loop van het gesprek bemerkte zij, dat Angela verstoord was en afgetrokken en blykbaar aau iets anders dacht. Op hare deel nemende vragen kreeg lady Bellamy niets dan vage antwoorden, zy gevoelde zich onwel, bad hoofdpijn en dergelyken, maar de scherpe blik van lady Bellamy ontdekte dadelyk dat zy moeite had om hare tranen in te honden. En wel had het arme kind er reden voor. Sedert drie dagen had zij niets van Arthur gehoord. Hare brieven waren onbeant woord gebleven, terwijl geen enkele aanwijzing haar uitlegging daarvan gaf. Haar verdriet werd nog vergroot door het gemis van iemand, aan wie zij haar hart eens kon uitstorten en zoo werd drie dagen lang, haar hart getroffen door den grootsten aDgst. Wat kon Arthur overkomen zyn? Was hy ziek, of dood misschien Toen lady Bellamy, zooder iets naders van haar te hebben kunnen booren, het hnis verliet, besloot zy naar George te gaan, in de verwachting dat deze wel nadere opheldering zou kunnen geven. Zij vond hem bleek en slordig in een kamerjapon gekleed, in een grooten fauteuil voor het venster zitten, terwyl hy doelloos voor zich uitstaarde. wWat scheelt u, George?" vroeg de dame, de kamer binnen tredende. z,Ge ziet er uit als een doode. Wat ik u bidden mag, kyk me niet met zulke holle oogen aan, of ik word ook nog ziek. Sr schijnt hier een besmettelijke Daar geestigheid in den omtrek rond te waren, want Angela, uw schoone nicht, was ook al zoo //Angela zei George met een schnwen blik op zyn bezoek ster. //Waafom was zy neerslachtig?" //Ik weet het niet, ik kom het u juist vragen." //My?" George wierp weder een steelschen blik op haar, alsof hij vermoedde dat zy meer wist dan zy zeggen wou. Hy be dacht zich een oogenblik, maar daarop inziende dat hy te eeniger tyd toch zou moeten mededeelen wat er met Arthur was gebeurd^ zei hy met een korten, gemaakten lach i/Ik vermoed, dat de oorzaak van Angela's ongesteldheid wel weet. Arthur Heigham heeft een ongeluk gehad." Lady Bellamy sprong byna op van haar stoel. //Heigham een ongeluk gehadHoe heeft zich dat toegedragen en hare don kere oogen, staarden George veelbeteekenend aan, als wilden zy hem doorboren. h Wat kykt ge my aan, Anne. Ben ik een wild dier, dat ge my zoo aanstaart zei George driftig, wel gevoelende waarom zy dit deed. z/Och, als u dat hindert wil ik het laten," antwoordde de be zoekster onverschillig. //Nn dan, wat is er gebeurd P" z/Naar ik gehoord heb, is Heigham by het overspringen van de beek van zyn paard gevallen. Het bruggetje was weggeslagen, dus moest hij den sprong wel doen." Wordt vervolgd,)

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1