Betoogïngen in België id van verdienste der vadedandsche letterkunde. Hem een album met de namen der deelnemers overhandigde, vroeg de heer Laurillard dea nog steeds krassen tachtigjarige de vergunning om, ter herinnering aan dezen beteekenisvollen dag, zijn portret of buste te moge doen vervaardigen en aan het rijksmuseum aan te bieden, opdat voor de natie zichtbaar blijve het beeld eens mans, die in hare letterkunde eene eereplaats bekleedt. De jubilaris getuigde op den hem eigen eenvoudigen toon, zeer verrast te zijn door de liefde en hartelijkheid, die uit deze voorgenomen hulde sprak. Hij wilde niet narekenen in hoeverre die hulde voor zijne verdiensten te hoog kon zijo. Het zou ongepast zijn van zijnen kant, haar niet te aanvaarden. Na een kort samenzijn nam de intieme plechtigheid een einde. Aan den jubilaris werd gaarne tijd gegund om met zich zelf te overleggen wa.r zijne keuze op zal vallenop een portret of eene buste. Zondagnacht brak te Me- demblik ten huizo van den winkelier Boekei een felle brand uit. Niettegen staande de brandweer spoedig op de plaats des onheils was, kon niet voor komen wordeD, dat huis en alles wat daarin aanwezig was, door het vuur ver nield werd. Alles was verzekerd. De oorzaak is onbekend. Uit Ou d-rB eierland wordt van 6 dezer gemeld aan de N. R» CL Daar er voor herhaling der wanorde lijkheden van Donderdagnacht wórd ge vreesd, was de politie Zondag door de rijkspolitie uit de omliggende ge meenten van dit kanton versterkt, terwijl door den burgemeester werd gelast dat puin en steen, hetwelk zich op straat bevond, voor de duisternis inviel, moest worden opgeruimd. Tegen den middag bevonden zich reeds verscheidene personen op den dijk, die het den naefatwacht Van den Berg, die er met den politie-agent Wonnink Don derdagnacht het hevigst op moet hebben ingehakt, erg lastig maakten tot hand tastelijkheden kwam het echter niet. Tegen zeven uren in den avond trok een stoet, sterk 50 a 60 man, later tot een kleine 100 man aangegroeid, zin gende en met stokken gewapend door de gemeente. De politie bevond zich op het raadhuis. Tegen half tien trok de stoet zingende naar het huis van den heer A. van Baak, burgemeester dezer gemeente, ea wierp daar de ruiten in tóen de politie verscheen, was de stoet reeds verder getrokken. Naar men zegt moet ook de nachtwacht Van den Berg door het volk mishandeld zijn dit laatste eischt echter bevestiging. Het verdere gedeelte van den avond hebben gewapeode politie agenten rijksveldwachters nog op den dyk bij het politie-bureau en de naastbij gelegen straten gepatrouilleerd, doch behalve een paar sabelhouwen die werden uitgedeeld, viel er niets bizonders meer voor. Kort na middernacht had de gemeente weer haar gewoon aanzien. Aan het beleid van den kantonrechter en de tusschenkomst van een paar voorname ingezetenen is het te danken, dat er geen erger voorvallen hebben plaats gehad. Eenige dagen geleden kwam eene dienstbode, des morgens in een onbewoond huis aan de Breestraat te Léiden om aldaar te werken, toen zij tot haren schrik een haar onbekend mans persoon in de gang ontmoette. Onmid dellijk verliet zy do woning aan de achterzijde, langs welke zyde zij geko men was, terwijl later bleek dat de on bekende door de voordeur het pand ver" laten had. Door de recherche der politie werd enkele dagen daarna een persoon aangehouden, overeenkomende met het door de dienstbode opge geven. Hy ontkende echter. Op hemj werd gevonden een zoogenaamde looper, benevens een gewone sleutel, de eerste passende op de achterdeur der woning, de tweede behoorende op de plaatsdeur van dat pand, welke den morgen van de zonderlinge ontmoeting vermist werd. Ook werd een getuige gevonden, die den aangehoudene in den bewusten ochtend met een sleutel in de deur der achter woning had gezien. Ten slotte zwich tende voor de bewijzen, bekende hy het feit te hebben bedreven, doch bleef ont kennen schuldig te zyn aan diefstal van enkele vermiste servetgoederen. Intus- sohen bleek nog dat hij ten nadeele van een koetsiersknecht uit eenen stal een paar pantoffels en een blauwen kiel had ontvreemd. Hij is na opgemaakt proces verbaal ter beschikking van den officier van justitie te 's Hage gesteld. Door de politie in den Haag is Maandag beslag gelegd op een aantal nummers van een amsterdamsch drukwerk getiteld//de Oproerkraaier", waarmede door verschillende personen, zonder de vereischte vergunning op de straat werd gevent. (D.) Een van Middelharnisge- komen schipper, te Numansdorp, in de haven liggende is door cholera aange tast. Te Woubrugge kwam Zondag 6 dezer een geval van cholera met doodelyken >p voor by een man van ruim 60 jaar. Maandagochtend is te Woerden eene behoeftige vrouw aan cholera asiatica overleden. Te Loosdreeht heeft zich aan den Vechtkant een geval van cholera asiatic* voorgedaan. Zaterdag ochtend werd te Kuisen aan gifte gedaan van den dood van een der twee aan cholera lydende kinderen, en tegelijkertijd dat ook de 73jarige vader van den man uit dat gezin door dezelfde ziekte was aangetast. Zaterdag nacht is hy overleden. Ia die woning hebben zich nu zes gevallen voorgedaan waarvan vier met doodelijken afloop. Zondag is te Vlaardingen een geval van cholera nostras waargenomen. Tot Zaterdag kwamen te Breda van cholera 6 gevallen voor, waarvan 3 met doodelyken afloop. Ook te Prinsenhage hebben zich we derom een paar gevallen van cholera voorgedaan. Van de vyf choleralyders te Neder- horst den Berg zyn twee der drie aan getasten in hetzelfde gezin Zaterdag jl. bezweken, namelyk de 33jarïge gehuwde vrouw uit Breukelen. die ter verpleging was opgenomen, en haar 24jarige broeder, De toestand der moeder, hoewel iets gunstiger, blijft zorgwekkend, terwijl men by de twee andere lyders hoop op her stel begint te koesteren. Op de Oude Gracht, Weerdzyde, te Utrecht, is een geval van Aziatische cho lera voorgekomen. In de buurtschap Oudover (gemeente Loosdreeht) is Zondag ook de derde der door cholera aangetasten nog over leden. Uit één gezin bezweken eens vrouw vau 71, eea jongetje van 5 en een meisje van II jaren. De ziekte had een zeer snel verloop, Behalve het reeds vermelde meisje werd te IJselstein Zaterdag nog eene vrouw, wonende op Eiteren, door de cholera aangetast. Zondag deden zich geen gevallen voor; doch Maandag vertoonde zich de ziekte in de Kerkstraat by een man van 50 jarigen leeftyd. Toen Zaterdagavond de vrouw van den tolgaarder E. te Barne- veld den tolboom zou openen, werd door het onvoorzichtig rijden van den heer B. met zulk eene vaart tegen den boom gereden, dat deze open vloog. Hierdoor ontving bedoelde vrouw een geweldigen slag, en moest zy met eene diepe wonde aan het hoofd bewusteloos worden weg- Tot nu toe ia zij niet byge- komen. Men vreest voor haar leven. Te Martenshoek is de 61" jarige H. Pruis overleden tengevolg6 eener mishandeling, op hem door zyn0 vrouw gepleegd. Het echtpaar leefd6 sedert jaren in onmin. In tegenwoordig* heid van de justitie is het lijk ge" schouwd. De vrouw is in hechtenis genomen. RECHTSZAKEN- De Hooge Raad heeft Maandag met vernietiging van het vonnis der Haag- sche rechtbank, bevestigd de uitspraak van dea kantonrechter aldaar, waarbij out slag van rechtsvervolging is verleend we gens het zonder vergunning van den bur- meester op straat verspreiden van ge drukte geschriften. Met den kanton rechter ontzegde de Hooge Raad aan de verordening verbindende kracht. Den 22n Aug. voer de Ó5jarige gezagvoerder van de schroefstoomboot Nijmegen 11 van Rotterdam naar Dordt. Ter hoogte vaa Alblasserdam verliet hij het vaarwater aan den Ridderkerkschen wal, waar ecaige schepen naar Rotter dam zeilende waren, zonder toen vol doende uit te kijken. Het gevolg was, dat hij een dier schepen, de Vlaiblom aanvoer en belangrijk beschadigde. Door den schok sloeg 'de jeugdige schipper Thomas van Straten over kboord verdronk. Beklaagd van door schuldiemands dood te hebben veroorzarkt, stond Vrijdag voor de rechtbank te Dordrecht de gezagvoerder terecht, Johannes Reij- rners genaamd. Uit het getuigenverhoor bleek, dat de aan het schip veroorzaakte schade ƒ300 bedroeg, doch van de Nijmeeg- 8cue stoombootonderneming had de schipper, een broeder van den over ledene, 2500 schadevergoeding beko men. De getuigen hadden de aanvaring zien aankomen, en gehoord, dat de schipper en diens overleden broeder dea onachtzamen kapitein hadden toegeroe pen een anderen koers te nemen. Vol gens eenigen moet de kapitein bepaald een dutje gedaan hebben, zoodat hij het gevaar niet bemerkte. De bekl. die als goed bevaren bekend staat en iemand is van onbesproken gedrag, verklaarde volstrekt niet ge slapen te hebben; door 't rammelen der machine heeft hij niets van het roepen kunnen hooren. Het O. M., hoewel betreurende, dat deze bekl. nog opzijn hoogea leeftijd moet terechtstaan, meende het ongeluk aan groote onachtzaamheid te moeten toeschrijven en eischte bekl.'s veroordeeling tot 4 maanden gevange nisstraf. Naar men mededeelt, zal den 9en dezer voor het kantongerecht te Sneek de uitgever van de Sneeher Courantde heer H. J. Poutsma, terechtstaan wegens het houden van een optocht, den 17en September 11. op den openbaren weg te Sneek, zonder daartoe van den burge meester vergunning te hebben. Poutsma zal zichzelf verdedigen. met het opwerpen van eene aarden borst wering op pl. m. 400 meter van ge noemde benting, met eene vunrlyn van pl. m. 30 meter. //Op den avond van den 24en dezer rukte ter observatie van den omtrek eene patrouille uit Lamdjamoe, onder com mando van den le luitenant der infan terie Doerrleben. z/Nog niet ver van de benting verwij derd, stiet zy op eene hinderlaag van Atjehers, die goed gedekt op korten afstand een flink salvo op den komenden troep losbrandde, met het ongelakk ge gevolg dat de le luitenant Doerrleben met twee kogelwocden neerzeeg en een Boeginee8ch fuselier zwaar werd ver wond. Genoemdo luitenant, door de zware verwonding niet kunnende opstaan, liet zich door een onderofficier ondersteunen gaf zulke goede commando's dat de vijand voor onze wel ingerichte salvo's het hazepad koos, met achterlating van twee dooden en eenige wapens. //Op den volgenden dag werden nog twee doode Atjehers in de struiken ge vonden. //He gewonden werden gedurende dien nacht per extra-trein naar het hospitaal vervoerd. z/De toestand van den le luitenant Doerrleben is zeer ernstig, doch daar hy een rustigen nacht (heden nacht) heeft gehad, hebben de doctoren zeer veel hoop op zyn behoud. //Gisteren ochtend omstreeks 3 uren werd zeer geheimzinnig naar Lambaroe gemarcheerd door eene compagnie fanterie, mineurs met dynamiet en een 75 tal dwangarbeiders met graaf- kapgereedachappen, terwyl eeae andere compagnie zich uit Lambaroe naar het voorterrein begaf, met het doel de vyan- delyke versterking Kaloet bij verrassing te nemen. z/Om welke reden de inneming niet heeft plaats gehad, weet men nieton- verrichterzake is alles teruggekeerd". KOLONIËN- In de Deli Ct. van 8 Oct. j.l. wordt uit Kota-Radja het volgende geschreven over een gevecht op den 24en Septem ber, waarvan in het verslag van den goeverneur van Atjeh van 14—26 Sept. slechts met een enkel woord melding werd gemaakt //Sedert eenige dagen heeft de bende van Tengkoe Mat Amin op den loer gelegen by Lamdjamoe en kregen wij de vorige week het bericht, dat de brutali teit van den vyand zoover zou gaan, om eenen aanval op die versterking te doen. Dat bericht werd echter niet bewaar heid. Wel houdt <j0 vyand zich bezig Met het oog op den dag van heden' hebben Zondag en Maandag in verschil lende steden opstootjes plaats gehad. Van Maandag wordt het volgende ge meld De burgemeester vvn Brussel heeft opnieuw ter kennis gebracht van hen, die meetings op de openbare straat voorbe reiden, dat dese op het gebied der ge meente Brussel ten strengste verboden zyn. De politie heeft in last, hieraan strikt de hand te houden. De heeren Furnemont en Vandendorpe, leden van den gemeenteraad, hadden niettemin, op de Place de la Chapelle, eene meeting belegd, welke door eenige duizenden personen werd bijgewoond, die de //Marseillaise" en de //Carmagnole// zongen. Nadat een Commissaris van politie aan het verbod tot het houden van meetings op do openbare straat had herinnerd, begaf de menigte zich naar het Volkshuis, waar redevoeringen wer- gehouden, waarin de handelwijze wordt gelaakt van de vertegenwoordigers, die hun woord niet hielden, lien riep Leve het algemeen stemrechtWeg met Graux I De menigte begaf zich vervolgons naar de voorstad St.-Gilles, waar evenals te Molenbeek-St.-Jean en te Cureghem een groote vergadering werd gehouden. Op eeze meetings viel niets bijzonders voor. Te St.-Gilles waren omstreeks 2000 personen ter vergadering. Na afloop trok de tot 2000 k 3000 man aangegroei de menigte naar het Volkshuis, waar ook de betoogers van de andere meetings waren aangekomen. Voor het Volkshuis was het zeer levendig. Een dichte menigte vulde de gslegen stratenen een talrijke politiemachtjwas aanwezig-tot handhaving der orde. In de zalen van het Volkshuis werden te gelykertyd drie meetings gehouden. In een daarvan richtte Volders, een der socialistischo hoofden, bet woord tot de menigte. Hy zeide dat de werklie den morgen véor het paleis van de Kamer van Vertegenwoordigers te zamen zullen zijn met de aristocratie en de «bourgeoisie". Hij drong er bij allen op aan, hun plicht te doen. «De betooging van dezen avond," dus ging hy voort wis van vredelievende aard, maar ik en alle leden der werklieden party zyn met geestkracht bezield en zullen zoo noodig daarvan gebruik maken." Bruneck, lid van den Bond voor het Algemeen Stemrecht, wees op de een stemmigheid der liberale, progressistische en socialistische pers, waar het geldt het aanheffen van den kreetleve het algemeen stemrecht I De voorzitter las eene dépêche voor van Tubise, waarin deze meldt, dat hy morgen (heden) te Brussel zal zyn met 500 man. De betoogers hebben na de vergadering huu tocht voortgezet zondsr dat zich iets van belang voordeed. Alleen werden twee ais burgers verkleede politie-agenten herkend en mishandeld. Onder de be- toogers werden vele afgevaardigden van Brussel opgemerkt. De gendarmerie der hoofdstnd is aan merkelijk versterkt en alle manschappen zijn door den burgemeester opgeroepen tot handhaving der orde. De bood voor Algemeen Stemrecht heeft tegen morgenavond een groote meeting aangekondigd. Hedenavond werd te Gent een groote meeting gehouden, waar verschillende hoofden der progressisten en socialisten het woord voerden. Anseele zeide in een heftige rede, dat hy alle mogelyk midde len zou aanwenden om het algemeen stemrecht te verkrygen. Hij zou morgen naar Brussel gaan om de troonrede te hooren en verzocht allen voorzitters der clubs hem by zijne terugkomst aan het station op te wachten; hij zou hun dan zyne indrukken madedeelen en zijne be velen geven. Na afloop der meeting trok men in optocht met muziek en vaandel door de straten der stad. Onder het zingen van de «Marseillaise»" trok de stoet welke uit omstreeks 2000 personen bestond, voort. Er werden be toogingen gehouden voor de burger-so ciëteit en voor de adellijke club op de «Place des Armes." De politie verspreid de de menigte zonder moeite. Later werd op de Vrijdagsche markt een gedeelte van den optocht door de politie met de sabel uiteengejaagd. Ver schillende personen werden gekwetste Velen zyn aangehouden. De menigte brak de sluitingen der ri olen open, en wierp de politie mét de stukken. De politie verweerde zich tegen dezen aanval door het gebruiken der revolvers. Het blad Le Peuple bevat een mani fest van de arbeiderspartij in het Centrum waarin wordt verklaard, dat tegenover de weigering van het algemeen kiesrecht, te Haine St. Pierre en omliggende plaat sen een groote betooging zal plaats hebben. In de fabrieksteden van het Centrum zullen groote meetings in de open lucht worden gehouden. Op de Vrijdagsche markt te Gant heeft te middernaent een ernstige botsing plaats gehad. Een sterke atdeeilng po litie wilde het laatste "gedeelte van den .optocht afsnijden, maar de menigte, welke verbitterd was door de revolver schoten welke door de politie waren gelost, brak de ijzeren boom beschermers op het plein, en de daar geplaatste banken. De agenten, die om het standbeeld van Van Aitevelde waren geplaatst, lostten hun wapens in de lucht. Daar de politie slecht werd aange voerd, werd de gendarmerie ontboden. Te halt elt kwam een piquet bereden gendarmerie ter plaatse en maakte een charge op de menigte, die daarop week. «Hoor dan nu ook myn besluit, vader. Ik heb altyd getracht een goede dochter voor u te wezen, maar ik heb er nooit in kunnen slagen, een zonderlinge soort van afkeer by u te over winnen. Nu wilt gy my noodzaken tot een huwelyk met den man, dien ik het meest verafschuw. Hiertoe kan zelfs uw vaderlijke macht over mij, my niet dwingen. Ik zeg u, vader, nooit, nooit, nooit zal ik Arthur Heigham vergeten en nimmer toestemmen in een huwelyk met George Caresfoot!" Toen hij zich omwendde, zag hy hoe zy het fiere hoofd in den nek wierp en met eene houding als een vorstin de kamer uitging. Philip staarde haar na met een uitdrukking van ontzetting in de oogen, toen viel hij achterover in zijn stoel en mompelde«Hilda, myn God, de doode keert terug Angela was naar hare kamer gesneld en had zich op haar bed geworpen. Nu zy uit de nabijheid haars vaders was, hernam de natuur weer de overhand en barstte zy in een stroom van tranen uit. Zoo bleef zy, krampachtig snikkende, langen tyd liggen, totdat er op do deur werd getikt en het vriendelijke gezicht van Pigott om den hoek der kamerdeur kwam kijken. «Liefje, wat scheelt er aan?" zei Pigott terwyl zy naar haar toeging en Angela's hand vatte. «Zyt ge weer zoo gekweld, arm kind «Pigott!" riep Angela hartstochtelijk uit, «wat hebt gy ontdekt? Wat is er toch gebeurd Ik moet zekerheid hebben. Vertel mij het ergste." «Goed nieuws kleintje," loog de oude meid vroolyk. «Ik weet waar hy is, op de hoeve van Thorpe, dicht by de beek, weet je wei «Hoe komt hy daar?" vroeg het jonge meisje angstig. «Ocb, hy heeft een ongeluk gehad," zei Pigott luchtig, «hij is van zyn paard gevallen, maar het heeft niets te beduiden." «Niets te beduiden, Pigott? En hy heeft al in zoo langen tijd myne brieven niet beantwoord en my zelfs niet een boodschap gezonden, dat hy ziek was. Pigott, je vertelt my niet alles. Zeg dadelyk wat er is, ik sterf van angst. Hy moet wel zwaar ziek zijn, dood misschien Zachte snikken schokten haar geheele lichaam en Pigott, door medelyden bewogen, vertelde nu alles wat er gebeurd was, hoe Arthur dagen lang bewusteloos was geweeBt, maar nu eindelijk sedert een paar uur zijn bewustzijn weer had teruggekregen, doch nog te zwak was om te spreken. «Wie heeft je dat alles verteld?" vroeg Angela. «Een meid van de hofstede," zeide Pigott. «De boerin was voor een halfuur uit en de dame, die meneer Heigham oppast, was ook heengegaan, omdat nu het ergste voorby was, zei ze. Ze zou van avond terugkomen." «De dame die hem oppast?" riep Angela en zij greep de hand van de oude met kracht vast, «welke dame, Pigott Arthur kent niemand in den geheelen omtrek. Hoe heet die dame «Dat heb ik aan de meid gevraagd, maar zy wist het niet." «Wat hot een oude dame?" vroeg Angela. Pigott loog weer. «Dat heb ik vergeten haar te vragen," zei ze, «maar natuurlijk zal het wel een oude dame zijn." «Ja, natuurlijk," antwoordde Angela droomerig, maar een nij pend gevoel van angst maakte zich van haar meester en opeens, Pigott naai' zich toetrekkende, zei ze half fluisterend«Pigott, ik ben zoo angstig, zoo angstig, voor Arthur. Ik moet er alles van weten, ik wil trachten hem te zien. Breng mij er van avond heen «Maar meisje," zei Iigott, wie de bezwaren van zulk een on derneming duidelijker voor den geest kwamen, dan het jonge meisje. Het meisje hield evenwel aan en smeekte zoolang, totdat de oude meid zy het dan ook met een bezwaard hart, er in toestemde om dien avond Angela naar de boerdery te geleiden. Zy deed het daarom des te eerder, omdat ook zy nieuwsgierig was om de dame te zien, van wie de boerenmeid had gesproken en die zy haar had afgeschilderd als een beeldschoone vrouw. Weliswaar begreep Pigott, dat Arthur die bewusteloos was geweest, zich zyn eigen verpleegster niet gekozen zou kunnen hebben, maar aan den anderen kant gevoelde zy, dat de dame die hem verpleegde, dat niet zonder goode redenen zou doen. Welke waren die redenen? Ziehier, wat van belang was om te weten te komen. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2