Woelingen in België. POLITIEK OVERZICHT. DjaiietoatBloffli ia Parijs. ÖEMENÖD NIEUWS een motto en vergezeld zijn van een j welke tot laat in den avond voortduurden gesloten brief, inhoudende den naam en en jammer genoeg door een stortregen ju werden onderbroken. s Avonds bal in de Sociëteit //De Eendracht," dat druk bezocht, tot vroeg in den morgen voortduurde. de woonplaats van den schrijver, welk brielje op de buitenzijde hetzelfde motto of spreuk moet dragen, benevens den naam en het adres van een tus- schenpersoon, door wiens bemiddeling het stuk wordt ingezonden en aan wien het eventueel kan worden terugge vonden. De niet bekroonde stukken worden, met de daarbij behoorende en niet geopende naambriefjes, ten spoedigste na de beoordeeling, aan den tusechen- persoon teruggezonden. Het kopijrecht van de bekroonde stukken verblijft aan het hoofdbestnur, dat de uitgave van het met den eersten prys bekroonde stuk waarborgt. Het hoofdbestuur behoudt zich het recht voor, het met den tweeden prijs bekroonde werkje uit te geven. KOLONIËN- Zaterdag 1 October is te Padang de opening voor het verkeer van de Emma- haven in de Koninginnebaai feestelijk gevierd. Aan het uitvoerig verslag, dat de Sumatra Courant van deze feestelijkheid geeft, wordt het volgende ontleend Reeds zeer vroeg in den morgen had zich op het station Sawahan een groot publiek verzameld, dat met den feesttrein naar de Emmahaven zou vertrekken. Alle civiele en militaire autoriteiten, een groot aantal ambtenaren, officieren en particulieren waren aanwezig. Te 7 uur 10 min. reed de feesttrein af onder de vroolijke tonen van een militair muziekkorps, hetwelk den tocht naar de haven medemaakte. Na een rit van weinige minuten kwam de trein ter bestemder plaatse aan. De haven was feestelijk versierdvan alle gebouwen op het emplacement, met groen en dundoek versierd, woeien tal- looze vlaggen en wimpels. Onder een bordes van groen en dun doek had zich het publiek verzameld, toen de Goeverneur van Sumatra's West kust, de heer De Munnich het spreek gestoelte beklom en het woord nam, om den aanwezigen te wijzen en het woord nam, om den aanwezigen te wijzen op het gewicht van dien dag. De spreker zette in het kort de wor dingsgeschiedenis van de haven uiteen. Hij herinnerde er aan hoe er eerst aan ge dacht was in de Troesan-baai een haven te bouwen voor den afvoer van kolen van de Ombilien-velden en hoe later de heer Cluysenaer bewees, dat de beter gelegen Brandewijnbaai zeer goed geschikt te maken was voor het handelsverkeer van Padang. De zaak bleef toen vele jaren rusten; doch ein delijk kwam in 1887 de wet tot stand, die gelijktijdig met den spoorwegbouw den havenaaoleg in de Brandewijnsbaai beval. Naar aanleiding vaD een opmer king in //Van Dag tot Dag" in het Handelsblad werd bovendien in November 1889 bepaald, dat de Brandewijnsbaai voortaan KoniDginnebaai en de haven Emmahaven zou heeten. Er deden zich bij den havenbouw grooter moeilijkheden voor dan men vermoed had, doch dank zij den ingenieurs Th. A. M. Ruys en R. P. O. D. Wynmalen en hun chef den hoofdingenieur J. W. IJzerman werden deze goed te boven gekomen. Met de beste wenschen voor Padang en zijn nieuwe haven besloot de heer De Munnich, waarna hy de haven in naam der Koningin geopend verklaarde. Nauw had de redenaar uitgesproken of een driewerf hoera paarde zich aan het //Wilhelmus" en //Wien Neerlandsch bloed," terzelfder tijd dat de Neder- landsche vlag geheachen werd, en de omliggende bergen daverden van het gedonder van vier stukken geschut. Blijkbaar onder den indruk nam de heer Yzerman het woord en dankte in een korte maar flinke rede zijne helpers in de moeielyke en groote taak, welke voor een groot gedeelte als geëindigd kon worden beschouwd en den gouver neur en diens ambtenaren voor de ver leende hulp en samenwerking. Onder al deze bedrijven en juist van pas kwam het s&. Maetsuqcker van Ba tavia en stoomde de haven binnen onder het gebulder van het geschut. De Maetsuijcker bleef het antwoord niet schuldighet want met vlaggen en wimpels versierd, salueerend met zyn vlag en drie kanonschoten, voer het statig de Koninginnebaai en zoo de haven binnen. Men zal zich herinneren, dat de MaetsuijJcer het eerste stoom schip van de //Kon. Paketvaart-Mij." was, dat de reede van Padang aandeed, Weldra legde de Maetsuijcker aan den havenkant aan en drongen allen aan boord, waar een gulle ontvangst en een welvoorziene disch de bezoekers wachtte. In de haven zelve ging het er zeer levendig toeduizenden menschen be wogen zich in opgewekte stemming en elk oogenblik bracht de trein honderden bezoekers. Twee militaire muziekkorpsen en in- landsche strijkorkesten deden zich onver moeid hooren, zoodat de volksspelen tot 12 uur in den middag steeds veel bekijks hadden, waarna alles weer naar Padang trok om de pret flink door te zetten. Om drie uur *s namiddags namen de kermis en de volksspelen op het Plein van Rome te Padang een aanvang, Tot dusverre hebben met uitzoade- ring van de Reiehsbote de regeerisgs- getrouwe duitsche bladen gezwegen over Bismaick's uitlatingen aan Blum. De Reiehsbote van Dinsdag doet een scherpen aanval op den ex-kanselier. Hij noemt hem eenen navolger van Nestor, wiens praatzucht grooter dan zijne wijsheid was. Voor den nieuwen staat van zaken (zegt het blad) is de oud geworden blik van den staatsman ^honoris causa" niet meer ruim genoeg. Bij zijn ontslag zeide Bismarck: „Mijn ambt kan men mij ontnemen, maar niet mijn verstand Ongelukkigerwijze zien wij vaak het spreekwoord „wien God een ambt geeft, dien geeft hij ook verstand* in omgekeerden zin bewaar heid. Ia den regel worden na het ont slag de blik en het oordeel van ver dienstelijke mannen beneveld. De Reiehsbote herinnert verder hoe Bismarck eenmaal zelf, wegens de spannen verhouding tot Rusland, het duitsch-oostenrijksche verbond in het leven riep. Volgens Bismarck's eigene verzekeringen, waren al de russische leeningen toch slechts oorlogsleenhagen en Bismarck's gansche politiek was, volgens zijne verklaring in den Rijksdag in 1888, gegrond geweest op de voor onderstelling van eenen oorlog met twee fronten. Thans beweert hij dat eene fijne politiek den oorlog met twee fronten van Duitschland zou kunnen afwendenen nochtans was hij zelf, blijkens zijne vroegere verklaringen, niet in het bezit van dit fijne „arcanum" geweest Voor den politieken ontwikkelings gang van het tegenwoordige (zoo schrijft de Reiehsbote verder) mist Bismarck thans de voeling, de oriën teering, die volgens zijne eigene vroegere uitspraak slechts langs ambtelijken weg te verkrijgen is. Zijne vrienden zijn niet meer in diplomatieken dienst, en zoo verneemt hij niets meer uit den binnensten schoot der regeeringen. Hij moet zijne dagelijksche wijsheid uit couranten putten en dit moge hem ter verontschuldiging dienen, dat hy den blik op de groote kwestiüa vaa het heden meer en meer schijnt te verliezen. Zoo hij tot onheil des Rijks thans tweespalt zaait, zoo sloopt hij met „saturnalische poitiek" zijn eigen werk, het drievoudig verbond, en speelt Duitschland's belagers aan Seine en Newa in de hand. De erkend officieele en officieuse organen bewaren intusschen nog steeds het stilzwijgen. Men vermoedt dat Caprivi het beneden zijn standpunt acht, door middel van de pers te ant woorden, doch in het Parlement op Bismarck's aanval van repliek dienen wil. Aan den anderen kant zou, volgens een provinciaal blad, de Keizer tot Caprivi's leger-ontwerp slechts zijne toestemming hebben gegeven met de koele woorden: „Zie maar hoe ver gij daarmee komt 1" Ook zouden zeer vele hooggeplaatste militairen er tegen zyn Tot dusver zyn te Rome gekozen 325 min/sterieelen, 101 radicalen on oppositie leden van Nicotera's party en 16 twijfel- achtigen. Er moeten 61 herstemmingen plaats hebben. De Kamer van Luxemburg is Dinsdag door den ministerpresident geopend. De heer de Wacquart is tet voorzitter ge kozen. Uit Budapest wordt gemeld dat het ontslag van Szapary is aangenomen. Er zal evenwel geen nieuw Kabinet worden gevormd. Tisza is door den Keizer naar Weenen ontboden. In de Dinsdag door den koning van België uitgesproken troonrede komt het volgende voor: „In het bizonder on ernstig onderzoek onzer staatkundige organisatie, zooals onze grondwet het voorschrijft, heeft het kiezerskorps van heden u het mandaat egeven om eene ruime uitbreiding van de kiesbevoegdheid tot stand te brengen. Andere vraagstukken van ge lijken geest sluiten zich daarby aan en deze kwestie op te lossen zal het voor naamste werk der zitting zyn, welke than 8 geopend wordt. De opperste arbeidsraad heeft aan de belangen der arbeiders de organisatie gegeven, welke aan den landbouw en de industrie reeds waren gegeven, en men kan zeggen, dat onze arbeiderswetgeving voor geen enkele andere onderdoet. Noch tans, vooral in deze zaken moeten gedano zaken slechts een aansporing zijn om nieuwe te ondernemenen ik beveel aan uwe welwillende aandacht de wetten aan, welke u zullen worden voorgelegd, betreffende het arbeidscontract, de vor- miDg van ambachts groepen, ds bescher ming der kinderen, de spaarkassen en de kassen van onderling hulpbetoon. Bovendien werd nog vermeld dat de toestand der algemeene gezondheid be vredigend was. de landbouw een betrek kelijk overvloedigen oogst had gehad eo de nyverheid en handel zware tijden hadden doorstaan. Zooala wel te verwachten was is het in Brussel, Gent en Luik Dinsdag zeer woelig toegegaan. De opening der Kamers in Brussel en de tocht daarheen ken merkte zich evenwel niet door belang rijke incidenten. Te tien uur des morgens was het reeds stampvol voor de deur, die toegang gaf tot de openbare tribunes in de Kamer. De menschenmenigte be woog zich steeds in de richting der straten, waardoor de koninklijke stoet zou komen. In de grootste werkplaatsen dor stad stond het werk nagenoeg stil, door het wegblijven der arbeiders. Op de overvolle trottoirs zag men een massa personen, met een witte kaart op hun hoed, waarop stond te lezensuffrage universel 1 Tallooze papiertjes, hetzelfde bevattende werden uitgestrooid en de menschen in de handen gestopt, zoodat op sommige plaatsen de straat er wit van zag. Des morgens manifesteerde een troep van omstreeks 300 socialisten onder de vensters der mioisterieele hotels, onder den uitroep//Weg met den kar tonnen koning Te kwartier voor eenen reden de Koningin, de gravin van Vlaanderen en de prinsessen Henriette en Josephine met een talryk gevolg in staatsiekoetsen uit, om zich naar het //Palais de la Nation" te begeven. Over den geheelen weg stond, er een dichte menigte achter de hagen van soldaten en mannen der burgerwacht. Overal werd geroepen z/Leve het algemeen kiesrechtOver de straten viel een dichte regen van kleine papiertjes, met altoos diezelfde woorden//Leve het algemeen kies recht 1" Dezelfde betooging had plaats, toen de Koning voorby reed. Z. M. was te paard, vergezeld van den graaf van Vlaanderen en prins Albert, en gevolgd door een schitterenden staf. Een geheel pak van de kleine pa piertjes is op den Koning neergekomen. De bedrijver dezer onhandigheid is ter stond aangehouden. Het is een zekere Schenk, een socialist uit Gent, naar Brussel gekomen om te manifesteeren. Üet was een rumoer om doof te worden, al den tyd dat de Koning op straat was. Tusschen het onophoudelijk roepen om algemeen kiesrecht dpor, vernam men den kreet//Leve de Ko ning I" en over het geroep heen ging het geluid van trommen en trompetten en van de muziekcorpsen van het leger en van de korps wacht die de //Braban- fonne" speelden. De socialisten hebben overal kleine witte vlaggen en banderollen met de woorden//Leve het algemeen kiesrecht." Toen de Koningin en de prinsessen in het paleis der volksvertegenwoordiging kwamen, volgde een lange ovatie. Toen de koning de Kaïfier binnentrad, riepen twee personen: #weg met den koning die oogenblikkelyk werden ge arresteerd, evenals nog anderen, die op den weg tusschen het paleis en de Kamer oproerige kreten hadden aangeheven. Eenige kleine voorvallen van weinig beteekenis deden zich nog voor. Zoo geraakten de paarden voor het rytu,g der koningin op weg naar de Kamer, een oogenblik in de strengen verward, en terwyi de saamgeperste menigte riep //leve het algemeen kiesrecht, leve de koningin", groette de koningin vriende lyts. By het standbeeld van generaa Belliard kreeg de koning een handvol papiertjes, met het opschrift//al kiesrecht", op zijn steekhet paard schrikte, maar de koning hield het in bedwang Van de Velde, lid der werklieden-party stond in de gelederen van de //garde civique", riep luide//leve het alge meen kiesrecht I" en wierp een handvol papieren in de richting van den stoet, Hy werd door den compagnies-comman dant daarover streng berispt. De garde civiqu is zeer kalm uiteengegaan. Des avonds om tien uur drong een troep door de voor het paleis opgestelde burgerwacht heen. De bereden gendar mes sloegen er toen met de sabels op in en verstrooiden de bende, die naar alle kanten uiteenstoof. Set tumult was on beschrijfelijk. Het gepeupel brulde en floot. Verscheidenen QlC den h0op werden zwaar gewond in de naburige herbergen gedragen. In Brussel werden d08 avonds twee meetings gehouden waar het zeer woelig toeging, evenals in de te Gent en te Luik gehouden vergaderingen en optoch ten der socialisten. Te middernacht was de orde in de hoofdstad overal hersteld. geworden door de varige dynamiet-aan- en misschien ook wel door de dreigbrieven, welke de Maatschappij tij dens den duur der werkstaking te Car- maux had ontvangen den laatsten juist acht dagen geleden, geteekend door twee vroegere werklieden van Deeaze- ville, liet de man onmiddellyk de po litie waarschuwen, welke weldra te plaatse was en het verdachte voorwerp mede- nam naar het commissariaat van politie in de Rue des Bons Enfants. Wat daar. vlak bij het paleis Royal en op een hon derd meter afstand van het Louvre, is gebeurd, kan men vermoeden, maar nim mer met zekerheid vaststellen. Er had eene geweldige ontploffing plaats, en de getuigen onder wie de onder brigadier, een der agenten en de bediende d«r Maat schappy, die gezamelijk het verdachte voorwerp naar het commissariaat hadden gebracht, zyn allen op gruwelijke wyze verminkt en dood teruggevonden. De Rue des bons enfants is eene smalle, donkere straat, welke toen ik er kwam, aan weerszijden was afgezet door agenten, die echter onmiddellyk den verslaggever lieten doorgaan. Achter de agenten stond eene dichte menschen massa, maar er was heel weinig opschudding of ontsteltenis. Men had zich kunnen denken ia eene Hollandsche stad bij eeaen brand. Het perceel, waarin de ontploffing was ge schied, gaf weinig meer te zien dan de plaats, waaromheen het gebouw in een vierkant ia opgetrokken. Aan den linker kant, komende door de hoofddeur aan de straat, was het commissariaat gevestigd, in welks gevel op de plaats van een der ramen een groot gat is geslagen, [terwijl de overige vensters alle verbrijzeld zijn. Naar boven te gaan werd my niet meer toegestaan. De ontdekking van den per soon, die de bom heeft neergelegd in het perceel 11 van de Avenue de l'Opéra, zal, tenzy het toeval mocht helpen, niet gemakkelijk zyn, In het geheel heeft de ramp 5 slacht offers geëischtdo concierge, een agent, een onder-brigadier, de secretaris van den commissaris en een brigadier, die de tijding naar de prefectuur brachten plot seling dood neerviel. Volgens de Soir zou niet de concierge van het perceel, maar de kassier der Compagnie de Carmaux, gewaarschuwd door eenen bode die op het kantoor kwam, het verdachte voorwarp, in den vorm eenigszins doende denken aan een pad destoel, het eerst hebben ontdekt. De Kamerzitting, waarin deze gebeur tenis ter sprake kwam, was buitenge woon woelig. De interruptie van den anarchist Gabriel na de mededeeling van het gebeurde door Reinach: //het is eene eene aardigheid 1" wekte eenen storm van verontwaardiging eerst gekalmeerd toen Fioquet, als aitijd meester van zich zelf en met zyne metalen stem het ge schreeuw overheerschead, den anarchist toevoegde//de onderbreking is te laag om er op te antwoorden." Het verweer van den sociaal democraat Ferroul, dat zyne party de verantwoordelijkheid voor dergelyke daden ver van zich wierp, ze veroordeelend als ieder ander, werd met rumoer aangehoord. Verschillende moties om over te gaan tot de orde van den dag kwamen in handen van den voor zitter, en een drietal werd met 350 tegen 134 stemmen verworpen. Die van Arène, het vertrouwen uitdrukkende in de waak zaamheid en de kracht van het Goever- nement om eene herhaling van het ge beurde te voorkomen, werd met 359 tegen 94 stemmen aangenomen. Het eerste gedeelte dezer motie, den afschuw der Kamer vertolkende over daden als deze, kreeg alle 560 stemmen. De correspondent van deiV. RCt, schrijft uit Parijs het volgende: In de Avenue de l'Opéra no. 11 aan den kant van de Place du Théatre Fran cais zijn o. a. de kantoren gevestigd van de Société Anonyme des Mines de Car- maux. Dinsdagmorgen te elf uur voor de deur dier kantoren komende, vond de concierge daar een pak liggen, dat hem verdacht voorkwam, en dat opgenomen een witachtig poeder doorliet en vier a J vijf kilo zwaar bleek te zyn. Voorzichtig Te Antwerpen is een dia- manthandelaar, de heer Rombauts, op straat aangevallen, terwyi hy met een vriend ltep en van 40,000 frs. aan dia manten beroofd. Ook zyn gouden horloge met ketting en zyn beurs werden hem ontstolen. De heer Rombauts werd zwaar gesla gen en zyn toestand is ernstig. Dë aan randers is men op het spoor. Een troep van d r i e honderd werkloozen trok te Londen met de roode vlag voorop, Dinsdagnamiddag naar het bureau der St. James's Gazetteom te protesteeren tegen een artikel in dit blad, waarin gezegd werd dat de oploop van Zaterdag op het Trafalgar Square ten deele bestond nit kwajongens en straat slijpers. Terwyi de redacteur de aan voerders van den troep ontving, trachtte het gepeupel het bureau binnen te drin gen doch de politie dreef den hoop uiteen en nam de roode vlag in beslag. Afschuwelijke dingen zyn er aan het liclit gekomen omtrent den toestand van, of liever onder, de kerk van St. Mary Woolnoth, gelegen aan de Lombardstreet te Londen. Dit bede huis diende oudtyds, gelyk de meeste andere kerken, tot begraafplaats, en vaak placht de gemeente er in hare aandacht gestoord en beangstigd te worden door een onderaardsch gerommel, dat veroor zaakt werd door hot instorten van de in de gewelven opgestapelde lykkisten. Bovendien was de lucht er zóo verpest, dat volgens do verklaring van den iaaüsten rector byna al de officianten de noodlottige gevolgen daarvan hebben moeten ondervinden. Dit godshuis werd dan ook tien maanden geleden voor dec dienst gesloten. Thans blykt uit de openbaar gemaakte bescheiden, dat er tusschen de jaren 1700 en 1832 niet minder dan 2103 lijken onder den bodem dezer kerk werden weggeborgen. De hier boven aangeduide verschijnselen laten zich dus maar al te goed verklaren. Eene werkstaking van koristen is dezer dagen te Parijs by ge woond. Bij eene voorstelling van //Caval- leria Rusticana" in de opera oomiqu® zongen van de koren alleen de vrouwen; de mannen hielden zich stil, omdat ze hun loonen te laag vonden. Een in 111 i o e n e n p r o c e s brengt de groote wereld teParys en te Bucharest in beweging. In 1884 stierf te Parys de Rumeensche priss Michel Stourdza, oud souverein van Moldavië. Hy liet zyn ontzaglijk fortuin na aan twee zooDs, de prinsen Gregorius en De- meter, beide uit zijn eerste huwelyk, en. aan eene dochter, prinses Gorfcschakoff, uit zijn tweede huwelyk. Prins Gregorius nam met de verdee ling van het fortuin geen genoegen, daar hy beweerde dat de moeder van prinses Gortschakoff in 't geheel geen vermogen mede ten huwelyk had gebracht en bij gevolg de prinses niet kon erven. De fransche rechter deelde deze meening niet, maar erkende toch dat prins Gre gorius te weinig had gekregen en ver oordeelde daarom prinses Gortschakofi tót de uitbetaling van 200,000 frs., van haar erfdeel, benevens 25000 frs. scha devergoeding. Hiermede verklaarde prins Gregorius zich evenwel niet tevreden eu de zaak is thans in hooger beroep. Ook in Rumenie maakte prins Grego rius de zaak aanhangig en wel eerst voor de rechtbank van Jassy. Deze stelde den prins in 't ongelijk en door het hot van Jassy werd dit vonnis bevestigd. Daar door niet ontmoedigd, bracht de prins de zaak voor het hof van Bucharest, det de zaak naar het hof van Galatz verweeg. Dit hof eindelyk besliste, dat volgens het Rumeensche recht prinses Gortscha koff geen aanspraak kon maken op de erfenis, omdat haar moeder geen huwe lijksgift had medegekregen en veroor deelde de prinses tot overgave van haar geheele aandeel in de erfenis zijnde een huis te Parijs, een paleis te Sorento, eene vorstelijke villa te Baden, uitge strekte goederen in Rumenië. zoo groot als provinciën, zilverwerk, diamanten eu zelfs den salon wagen, waarin prins Mi chel door Europa reisde. Dit alles te za- men bedraagt ongeveer 20.000 000 frs. De regeering van Luxe ra- burg wil, volgens de Börsèn Courierf een internationale speelbank oprich ten in de eenige luxemburgsche bad plaats Mondorf, die zij in exploitatie heeft genomen en waarvoor zij groote kosten maakte zonder dat de noodige badgasten kwamen. Een consortium van fransche bankiers heeft der regeeriug 150,000 gulden per j*ar aangeboden, mits zij te Mondorf een speelbank mocht oprichten. Ia de eerstvolgende Kamerzitting zal dit voorstel aan de beslissing der afge vaardigden worden onderworpen. In de gevangenis Bonne- Nouvelle te Rouaan waar onlangs reeds twee keer een opstand uitbrak, hebben zooals reeds in een vorig bericht is ver meld, weder ongeregeldheden plaats gehad. Het deel der gevangenis, wa&r hel oproer uitbrak, stond eenigen tijd onder streng toezicht. Toen de gevangenbe waarders 's avonds de ronde deden, vonden zij het gas uitgedraaid en den bewaker Kuntz op den grond in deer- niswaardigen toestand. De 16 gevangenen, die den man mishandeld hadden, zijn nu tot de cel veroordeeld. In een klooster te Jeruza lem is een non overleden in den ouder dom' van 115 jaren. Deze zuster was op 17-jarigen ouderdom in het klooster gekomen, en had in 98 jareu den drempel van de inrichting niet over- schredefi. De stoomboot Velum, welke van een walvischvangst in de Noorde lijke IJszee te San Francisco terug keerde, bracht het bericht, dat de barak Helen Mardie insgelijks op de wal vischvangst uit was, door hevige golven tnssehen twee ijsvelden is geworpen waardoor het schip verbrijzeld werd Er kwamen 35 personen om het leven. TELEGRAMMEN. NEW-YORK, 9 Nov. {Reuter.) De democraten overwinnen in alle staten, die twijfelachtig stonden en in vele andorej die tot dusver republikeinsch waren. Cle- velands verkiezing tot president is on twijfelbaar zeker. VARIA. Beeldspraak in de kunatcritiek van een sprankellievend blad z/Altyd te moeten spreken banale //woorden en klankloos onrythmische zift' i/tiendaar de kleine gedachten en nuchtere //gevoelens uitkropen als maden uit een^ iflijk en waar zelfs de vaag van schoonheid 11 nooit over heen gestreken was." Dichterlijke beeldspraak in hetzelfde blad voorkomende //Een richtsnoer op de levonskaart, //Dat als kuras u hield omtogen."

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2