Klems Advertentiën. NIEUWS- EN ADVEKTENTIEBLAD. 5e familie garesfooi 10e Jaargang. Vrijdag 11 November 1892. No. 2870. ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIËN: „Het Blaadje" Arrondissements-Rechtbank. STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37£. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Ondergeteekende brengt beleefdelijk in herinnering, dat kleine Advertentien bestemd tot plaatsing in en in de speciale rubriek in het Zater- djtgavondnummer van HAARLEM's ÖAGBLAD, 5 Cts. per regel te zamen, uiterlijk tot Vrijdagmorgen 12 uur aan het Bureau kunnen worden ingeleverd. T. C. PEEREBOOM. Haarlem, 10 Nov. 1892 Dezer dagen heeft de verdeeling plaats gehad van de som vaa 1200. welke H. M. de Koningin bij gelegen heid van Haar bezoek aan oaze ge meente, aan de armen heeft geschonken. Deze som is verdeeld onder de verschillende kerkgenootschappen, dia- coniën etc. in Haarlem, naar gelang van het aantal op het oogenblik der aan vrage door ben bedeelden. Zao reikte het burgerlijk Armbestuur heden aan elk gezin een molton deken uit, be nevens bruine bconen en gerookt spek, terwjjl de gezinnen met 3 of meer kinderen daarbij nog een kleinere mol- inn deken ontvingen. Ook de verpleegden in het Buitenhuis (Stads Armenhuis) werden dezer dagen onthaald. De op Dinsdag gehouden collecte door de Diaconie der Gereformeerde kerk, afd. Ged. Oudegracht, heeft op gebracht eene som van 644.58. De heer Henri Pielage, muziekonder wijzer alhier, heeft zich op een tot hem gericht verzoek, bereid verklaard op te treden als directeur van de te Halfweg bestaande dames-zangvereeaiging. De vermaarde tooneelspeelster Madame Jenny Thénard van de //Comédie fran- $aise" zal op Donderdag 17 November in den schouwburg alhier eene wsoiré« littéraire et dramatique" geven met me dewerking van den heer De Mey van het vThéatre Gymnase" te Parijs. Het programma zal bestaan uit causerieën, humoristische solo-voordrachten en de uitvoering van kleine toonedetukjes in een bedrijf. HaarlemZandvoort Spoorweg-Maat schappij. Gedurende de maand Juli 1892. Opbrengst reizigers 7460.33 idem goederen 768.15 idem diversen 97. Te zamen 8325.48 Per dag en per kilometer /31,59s. Jan Blom en Arie Blom, aardwerkers en broeders staan terecht terzake, dat zij in den nacht van 30 April op 1 Mei met zekeren Franciscus Oerlemans en Antonius van Dorst in een ark, in de Haarlemmermeer waarin de ondernemers van een werk verblijf hielden met stukken hout, steen, turven en stukken steenkool een aantal glasruiten hebben stukgeworpe*. Tegen Oerlemans en van Dorst, die niet zijn verschenen, wordt verstek ver leend. Deze arbeiders waren vaa meening, dat de opmeting van het door ken verrichte werk onrechtvaardig was ge schied en dat hun niet genoeg loon was uitbetaald. Vandaar de aanval op de ark. Later bleek, dat zij niet te weinig, maar teveel hadden gekregen. Beklaagden hadden een borrel op en dat moet ook wel zoo zijn, daar men zich anders moeilijk kan voorstellen, hoe zij er toe kwamen, vooral omdat de aanval bizoader hevig is geweest, ge tuige een stuk hout van anderbalven meter, dat tot projectiel heeft gediend, ea thans als stuk van overtuiging ter tafel is gebracht. De eisch tegea alle vier beklaagden luidt veroordeeling tot een gevangenis straf voor den tijd van 6 weken. Uitspraak over 8 dagen. De minister van binnen- landsche zaken heeft het houden van markten van herkauwende dieren en varkens te Beverwyk, Haarlem, Haar lemmermeer, Hilversum, Uitgeest, Uit hoorn en Velzen gedurende de maanden November en December van dit jaar verboden. De uitslag van deverkie- zing van een lid van de Provinciale Staten van Utrecht in het kiesdistrict Amerongen is, dat gekozen is jonkheer mr. K. A. Godin de Beaufort met 778 van de 911 uitgebrachte stemmen. Gedurende de maand Oc tober werden bij het kol. werfdepot te Harderwijk 89 manschappen aangeno men, waarvan 31 vreemdelingen; aan hen werd 46,020 aan handgeld uit betaald. Naar Oost-Iadie vertrokken 4 de tachementen, samen sterk 8 officieren, 16 onderoff. en 160 minderen. Uit Oost-Indië keerden 8 miliciens en uit West-Indië 2 soldaten terug. De heden geopende 3e nati- onale tentoonstelling van chrysanthemums overtreft door de pracht en het aantal der inzendingen aller verwachtingen. Van de inzenders buiten Amsterdam voor zoover thans bekend, zyn bekroond Hummer 1 van het programmaGe broeders van Kuyk, Utrecht, le prijs no. 2 idem en Glym de Vos, Utrecht, tweede pry's Bouwman, Arnhem, 3de no. 3 Glym de Vos, lateVan Knyk, 3no. 4 Glym de Vos, 2deno. 5 Glym de Vos, 3de; no. 9 Houtvester, Utrecht, 2deno. 10 Glijm de Vos, le no. 11 Van Kuyk, 2deGlijm de Vos, 3de; bo. 12 Glijm de Vos, leHout vaste, 2de; no, 13 Van Kuyk, 1ste; Glym de Vos, 2de; no. 14 Van Kuyk, lsteno. 15 BouwmaDs, lsteno. 16 Van Kuyk, lsteno. 21 Blankensteyn, Haarlem, 2deVan Kooten, Utrecht, 3de no. 22 Blankensteyn, 2deno. 23 Van Kuyk, lsteno. 24 Van Kooten, lsteGlym de Vos, 3deno. 27 Ver meulen, Zaandam, lsteVan Kooten, 3de; no. 28 Boraeman, Zaandijk, 3de; no. 31 Reeling, Nieuwer-Amatol, lste en 2de no. 32 Reeling, lste no. 33 Reeling, lsteno. 38 Bas Backer, Apel doorn, lste Kaufmann, Nieuwer-Am- stel, 2de. Voorts bekroond no. 17a Blan kensteyn, lste, Adolf Snijder, Oosterbeek, 2de no. 18a Blankensteyn, eersteAdolf Snijder, Oosterbeek, derdeno. 19a Blankensteyn, 2de. Door Hare Majesteit Koningin-regen tes is een uitgezochte verzameling chry santhemums ingezonden ter opluistering, terwijl als curiositeit door de zorgen van den heer Dudok, de Wit en de firma Ferron te Amsterdam chrysanthemums zijn tentoongesteld in blokken ijs, op de wijze als onlangs gemeld werd, dat af gesneden bloemen uit Australië worden verzonden. Omtrent de lezing van Yeriaine ?n Amsterdam meldt het Hbld. het volgende: Dinsdagavond heeft de fransche dich ter Paul Verlaiae gelszen in de groote zaal van den heer Couturier. Men was verzocht niet te applaudis- seeren. Mev. Van Looy-Van Gelder verzocht bovendien iedereen als bewijs van eer bied op te staan toen de dichter bin nenkwam. Holland8che vrouwen en meisjes stonden gedwee op ter eere van den man, aangaande wiens leven en verleden de heer Bijvanck in zijn merk waardig boek, alleen met behulp van parabels en omschrijvingen, eenige aan duiding vermocht te geven. Wat de groote, ongelukkige dichter zeide, kon niemands ooren kwetsen, ook al had hij niet geweten dat vrou wen naar hem zouden luisteren. Hij is een gebroken man en het schijnt wreed hem dus te laten optreden, want hij is volstrekt onverstaanbaar. Hij mompelt binnensmonds, Het is alsof men van verre iemand in den droom hoort spreken. Wat hij véor de pauze zeide, ver- stond men zelfs op de eerste rij niet .Na de pauze las hij eenige zijner verzen voor, doch die gedichten, van welke vele een nieuwe muziek aan de fransche i taal gegeven hebben, waren hier en daar slechts evea verstaanbaar voor hen die ze kenden. Dof, eentonig klonken j de half ingeslikte woorden, i Het was een bijeenkomst, droefgees- tiger dan de droefgeestigheid zelve 1 j Door de Leidsche politie I werden Dinsdagavond aangehouden twee aldaar wonende sjouwerlieden, die by een opkooper eene groote hoeveelheid oud yzer verkochten, dat zy met eene roeischuit hadden aangevoerd en welk yzer by onderzoek bleek ontvreemd te zijn uit een gesloten gebouwtje, staande op het terrein van de Katoenweverij aan de Looierstraat. De ontdekking geschiedde als volgt: De grafmaker H., zijne gewone ronde op de begraafplaats aan de Groenesteeg doende, bemerkte in de sloot, scheidende die begraafplaats van bet terrein der weverij, eene roeischuit liggende op eene voor hem verdaGhte wijze. Hy stelde zich verdekt op en ontdekte verder dat twee lieden van het terrein versjouwden en dat in de roeiboot lagen. Toen zy weggevaren waren, ging hij hen achterna in de richting naar het Utrechtsche Yeer, van waar zy de Heerengracht invoeren, en toen, begrijpende dat zy naar dezen of genen opkooper zouden gaan, deed hy van zyne bevinding me- dedeeling aan het politiebureel, van waar twee p olitie-agenten werden ge zonden, om de dadzrs en het gestolene aan te houden. Beiden hebben dan ook het misdrijf bekend en zijn, na opgemaakt proces verbaal, naar de gevangenis te 's Gra- venhage overgebracht. Toen Woeisdagmiddag de quarantaine-dokter Van den Storp te Maassluis met de stoombarkas terugkeerde van Hoek van Holland, waar hy de bom Schev. 92 ontsmet had, werd de barkas aangevaren door de stoomboot Zuid-Holland. De dokter redde zich door eenen sprong op den ankerketting van de Zuid-Holland; de 2 matrozen vielen in de rivier, doch werden gered, terwijl de stoombarkas in het anker van de Zuid-Holland bleef han gen. Omstreeks 6 uren Woens dagnamiddag is door den goederentrein komende van de richtiag van ÏJselmonde, op het station Beurs te Rotterdam overreden eene 5 7jarige gehuwde vrouw uit Breda. Die vrouw was door hare familie, welke zij te Rotterdam bezocht had, naar den trein gebracht, en liep, nadat er „passagiers voor Breda" ge roepen was, hoewel vaa verschillende zijdeu gewaatschuwd, bij aankomst van dien trein over de rails om den aan de overzijde staanden trein voor Breda te bereiken. Zij werd door de machine van den goederentrein gegrepen en te pletter gereden, zoodat "de dood onmid dellijk volgde. De verschillende lichaams- deelen zijn bijeengezocht en per dren- kelïngenwagen naar de begraafplaats te Crooswijk overgebracht. Uit Kampen schryft men: De koopman H. ter Wee, aldaar, deed Dinsdagavond weder een stout waagstuk. Op het vernemen dat er iemand ten gevolge der duisternis in den dikken mist in 't water was gevallen, sprong hy, zonder zich een oogenblik te beden ken, gekleed van een vry hoogen wal in den Burgel. Hy had het geluk de drenkeling te grypen en bracht nu haar, een oude vrouw, bewusteloos aan den wal. De vrouw kwam weer bij en werd per rytuig naar hare woning gebracht. Hoe veel maien Ter Wee wel menschen, vaak met eigen levensgevaar uit het wa ter haalde, is hem zeiven niet juist be kend. Uit Helmond wordt van 8 November gemeld: Het ontslaan der werkstakers van de fabriek der firma J. A. Carp aldaar heeft by de overige helmondsche fabrieks arbeiders veel kwaad bloed gezet. Reeds twee avonden kwamen zy in zeer groo- ten getale in eene der voornaamste stra ten byeen, en gaven dan door gejoel en geschreeuw hun "misnoegsn te kennen. De werkstakers zei ven schijnen aan deze betooging geen deel te nemen. Maandag avond werd naar de politie; die de fa briek der firma Carp bewaakte, met steenen geworpen. Deze deed toen een uitval, waarby verschillende arbeiders slagen bekwamen, en een zekere v. W. vrij ernstig gewond werd. Heden avond heeft een groote treep fabriekarbeiders zich van steenen voor zien en is toen op groote schaal aan het ruiten inwerpen gegaan. In tal van par ticuliere huizen en winkels zijn de ruiten verbryzeld, en het schandaal nam eerst een einde, toen de voorraad steenen was uitgeput. Tot laat in den avond was het zeer woelig op straat. Een buitengewoon zware mist werkte het bedrijf der rust verstoorders zeer in de hand. Het bacteorologisch onder zoek heeft uitgemaakt, dat het geval te Katwyk aan den Ryn cholera asiatica is geweest. De lyder is hersteld, en andere gevallen kwamen niet voor. Dinsdag is te Leeuwarden een werk mansvrouw op het Vliet door cholera asiatica aangetast. Zy is Woensdag over leden. De p ersoon in de Kerkstraat te IJsel- stein, die Maandag door cholera werd aangetast, is den daarop volgenden nacht 59. HOOFDSTUK XVI. //Het onweer komt opzetten," zei ze angstig tot Angela. Op dat oogenblik kwamen ze den hoek van het huis om en zagen verlichte vensters. Dicht in hunne nabyheid sloeg een hond aan en Angela drong zich tegen de oude kindermeid aan, voor het eerst een aanvechting van vrees gevoelende, nu zij byna het doel van hun tocht hadden bereikt. Dadelijk daarna werd een deur geopend en een vrouwenstem riep //Wie is daar „Ik ben het vrouw Thorpe, figott," antwoordde deze en op de deur toetredende, zeide zy „lk kom eens kyken naar den zieke, dien ge hier hebt. Dit is myn jonge meesteres, juffrouw Caresfoot, die ge wel eens gezien hebt //Juffrouw Angela?" zei vrouw Thorpe verbaasd, ;/zoo laat nog Kom binnen, kom binnen. Aanstonds komt een onweer opzetteD." En als om hare woorden te bevestigen, schoot er een verblin dende bliksemstraal door de lucht, bykans onmiddellyk gevolgd door een geweldigen donderslag. Vrouw Thorpe ging hare be zoeksters voor naar de keuken, waar haar man en zyne twee zoons aan de tafel zaten en een //goeden avond" mompelden, toen de vrouwen binnentraden. Nu Angela op het punt was haar doel verwezenlijkt te zien, kwam haar pas de moeilijkheid voor den geest, om te weten te komen wat zy wenschte en dat bezwaar werd nog grooter, daar zij bemerkte, dat vrouw Thorpe haar wel niet onvriendelijk maar toch met verwondering aanzag, blykbaar een reden zoekende voor het ongewone bezoek. Gelukkig kwam Pigott haar te hulp eu zeide, met een brutaliteit die Angela een blos van schaamte naar de wangen joegwIk kom namens myn meester, informeeren naar den toestand van meneer Heigham, vrouw Thorpe." Het gaat gelukkig wat vooruit," antwoordde de boerin en een glans van genoegen vetspreidde zich over haar gelaat. De dok ter is juist by hem en geeft zijn orders voor de verdere verple ging, want hy moet met groote zorg worden behandeld. Hoor maar, ge kunt zyn stem van hier hooren." Inderdaad hoorde Angela's gretig luisterend oor door den wand heen een zware mannenstem en daarop een zachte stem, blykbaar die van eene vrcuw, maar wat zij zeiden kon Angela niet hooren, evenmin de stemmen herkennen. Een oogenblik later werd de keukendeur in den hoek geopend, en verscheen de dokter, die met een haastigen groet wilde heengaan, toen vrouw Thorpe hem weerhield. #Hoe gaat het met den zieke, dokter?" vroeg zy hem. z/'t Gaat wel, 't gaat wei", zei hl] bemoedigend. Voorzichtige heid, volstrekte rust en in geen geval een plotselinge schok. De drank, dien ik heb voorgeschreven, moet hij trouw ieder uur hebben, anders sta ik voor niets in". En met deze woorden ging hy been. Angela's hart klopte van vreugde by het hooren van deze be moedigende woorden. O, had zy zelve hem mogen oppassen en verzorgen 1 Half opgerezen van haar stoel, de oogen gericht op de deur der ziekenkamer, had zij al hare zelfbeheersching noodig om kalm te blyven en niet naar hem toe te snellen. Maar wie, wie kon de vrouw zijn die hem verpleegde Zy was reeds op het punt om het aan de boerin te vragen, toen de deur van do ziekenkamer nogmaals werd geopend en een vrouw op den drempe 1 verscheen. z/Lady Bellamy riep Angela, van haar stoel opspringende en haar ontzet aanstarende. Angela!" riep lady Bellamy, en een oogenblik keek zy het meisje aan, maar daarop begaf haar de gewone onbeschroomdheid en sloeg zij voor den doordringenden blik van het meisje haren oogen neer. z/Hoe komt gy hier, lady Bellamy? Waarom past gy Arthur Heigham op Wie gaf u daartoe het recht vroeg Angela, luid en duidelyk, zich in hare volle lengte verheffende, terwyl de boerenfamilie verbaasd toezag. Vrouw Thorpe meende opheldering te moeten geven. //Deze dame ken ik", zei ze, //zij heeft my verzocht, den zieke te mogen oppassen, omdat ik teveel werk heb om dat goed te kunnen doen." z/Eilieve," zei lady Bellamy, die niet veel tyd noodig had, om hare zelfbeheersching te herwinnen, met een schampere lach, jyg schijnt myn menschlievendheid niet gaarne te zien." ,/Kent gy dit medaillon vroeg het meisje, terwyl zij op haar toetrad en haar het medaillon liet zien, dat haar vader baar had

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1