overleden. Woensdag kwam te Boskoop het eerste geval van cholera, waarschijnlijk asiatica, voor, midden op de achterkade, vlak aan de Gouwe, bij de vrouw van den tim merman W. d. B. Woensdagnamiddag is te Breda weder om een geval van cholera voorgekomen. De vrouw van Loer, die deze week in het ziekenhuis aan de ziekte bezweek, is er door aangetast, nadat zij eenige dagen ter observatie in het ziekenhuis had doorgebracht. Een arbeider van Leur, werkzaam aan de suikerfabriek te Breda, is Dinsdag avond per tram en verder per rijtuig naar zijne woning vervoerd onder hevige pijnen en reeds Woensdagochtend aan aziatische cholera overleden. Dinsdag werd te Eemnes een 15-jarige jongen onverhoeds door een zijner kameraden aangevallen ei door een messteek zeer gevaarlijk ge wond. Zjjn toestand is hopeloos. De werkloosheid onder de arbeiders te Terwispel en omstreken is reeds zoo groot dat 40 hoofden van ge zinnen zich bij den burgemeester van Opsterland vervoegd hebben, met het verzoek van gemeentewege werk te ver schaffen. De burgemeester beloofde zyne medewerking, waarna de arbeiders naar huis terugkeerden. In de veenderijen in Friesland zyn honderden arbeiders reeds werkloos. Een ingezetene van Scho- terland was zeemilicien te Nieuwediep en ging dezer dagen met verlof. Hij moest tot Heerenveen sporen en zich van daar zoo luidde het uit den mond van den bevelvoerenden officier naar de ge meente Schoterland begeven. Voor die reis moest de milicien reis geld hebben, maar hoeveel De milicien hield zich van de domme en ten slotte werd de afstand van Hee renveen naar Schoterland op zeker aantal kilometer vastgesteld en kreeg de matroos een aardig duitje reisgeld mede. Men scheen te Nienwediep niet te weten dat Heerenveen de hoofdplaats van Schoter land is A and. Ned. Stoomblee- kerij te Nij verdal. Oblig. Vereeniging tot Christelijke verzorging van Krankziunigen en Zenuw lijders te Utrecht. Oblig. Zeemanshuis Aand. Ned. Brand-Assu rantie - Maatschappij „De Salamander" Letteren es lamst. Inhoud van De Hollandsche Lelie van 9 November Hoofdartikel: En de steen was af gewenteldHet Japansche jonge meisje, door Erica. Herinncriogen aan Athene. (Slot.) Handwerken. Waarom? (versje), door Betsy Juta. Margot. Naar het leven van Paul Victor, Kitty's echtgenoot. XI. Een beroep op de mildheid der Hol landsche Lelies. Vragenbus. Cor respondentie. Week-kalender. Advertentien. Financieele ïïededeslingen. Het Weekblad van Broekman en Honders bevat o. a. de volgende opgave van minder courante oi incourante fondsen, in de week, tot den datum van 8 November loopende, door hun tusschenkomst verhandeld. Aand. Straatweg Zand- voort en Badhuis aldaar, 52'i pet. Aand. Amsterdamsche Voorschotbank Aand. Verkooplokaal „Frascati" Aand. Amsterdam-Bor- neo-Tabak-Maatschappij Aand. Nederl.-Indische Gas-Maatschappij te Rot terdam Scrip. Boxtel-Wezel Spoor weg (van ie Hyp. Obli gation) Aand. Kon. Ned. Locaal Spoorweg-Maatschappü te Apeldoorn Aand. Nederl. Rijnspoor weg-Maatschappij. Restan ten Aand. Ned. Scheep vaart-Maatschappij Inkomsten Oblig. Nederl. Zuid-Ooster-Spoorweg-Mij. Aand. Oosterstoomtram- Maatschappij Aand. Almelosche Stoom spinnerij, Weverij en Ver- werij Aand. Brood- en Meel fabriek te 'sHage Aand. Hollandsche Sui kerraffinaderij Oblig. Ned. Fabr. van Werktuigen en Spoorweg- materiëel A 90 96 5o 5i 23Ï 79 30 I35& 30 45 99 62 9754 zal handelen overeenkomstig do beloften by de verkiezingen afgelegd. De betrekkingen met het buitenland zyn van vriendschappelyken aard. De kwestie betreffende Uganda zal zorg vuldig overwogen worden, gelyk zy ver dient. Wat de kwestie van Pamir aan- deze kan op vriendschappelijke wyze met Rusland geregeld worden door afbakening der grenzen. Er heeft eeno gedachtenwisseling met Rusland fOLITIM OVEMiCHT In de trojnrede, ter opening der zit ting van den Pruisischen Landdag wordt egedeeld, dat de rekening over het dienstjaar 1891/92 sluit met een tekort van 42 millioen, ten gevolge van ver meerdering jvan uitgaven voor spoorwe gen, dat door leening zal moeten worden akt. Ook voor het loopende dienstjaar ar geen gunstig slot te verwachten Ofschoon de financieele toestand niet zorgwekkend is, moet toch de grootste spaarzaamheid worden in acht genomen, Eene algemeene verbetering van de trak tementen der ambtenaren wordt daarom nog uitgesteld Voorts wordt in de troon rede een plan voor belastinghervorming aangekondigd. Het omvat een ontwerp tot afschaffing van staatsbelastingen, die van de gemeenten worden overgedragen, voorts eene vermogensbelasting, benevens eene wet op de plaatselijke belastingen, ten ,behoeve eener juiste verdeeling van gemeentelasten. Het is niet te doen om verhooging van belastingdruk, maar om aanvulling voor een bedrag van 102 millioen, hetwelk de staatskas bij af schaffing der staatsbelastingen zal missen. Verder worden nog aangekondigd ont werpen betreffende het kiesrecht, regeling om eene meerdere opbrengst der inkom stenbelasting te doen strekken ten behoeve van schoolwezen, en eindelyk een ontwerp ter uitbreiding van het spoorwegnet. Aangaande de buitenlandsche politiek bevat de troonrede niets. De gemeenteraad van Parys heeft zyne verontwaardiging te kennen gegeven over den schandelijken dynamietaanslag aldaar Dinsdag gepleegd. Een eerbiedige groet werd gebracht aan de slachtoffers besloten werd hunne begrafenis op stadskosten Zondag a. s. te doen plaats hebben. De prefect van politie is door den raad uitgenoodigd spoedig voorstel len te doen ten gunste der weduwen en weezen der slachtoffers. Tot voorzitter van de belgische Ka mer is herkozen de heer de Landtsheeren. Woensdag is de commissie uit de Kamer voor de grondwetsherziening bijeengekomen. Door den heer Frère Orban werd voorgesteld de zittingen te verdagen tot nadat de voorstellen der regeering zullen zijn ingekomen. Dit voor stel werd met 16 stemmen tegen een verworpen, nadat minister Beernaert had verklaard, dat de regeering hare voor stellen zal indienen, als twee commis- siën hare werkzaamheden zullen hebben geëindigd. By het Woensdag plaats gehad heb bende Danket van den lord-mayor te Londen, was geen enkel vreemde gezant tegenwoordig. Lord Kimberley, antwoor dende op een toost op het ministerie, verklaarde geen bizonderheden te kunnen openbaar maken over de wetsontwerpen, die de regeering voornemens is by het Parlement in te dienen. De regeering Er is reden om te hopen, dat de han del zich spoedig in welvaart zal kunnen verhengen. De toestand van den landbouw is betreurenswaardig. De minister hoopt dat men op het aanstaande congres der landbouwers een aannemelyk middel tot herstel aan de regeering en het parle ment zal kunnen voorstellen. Volgens bericht nit Rome zyn by de verkiezingen in Italië 54 radicale afge vaardigden gekozen. De Corriere di Napoli meldt, dat Crispi het programma van het ministerie, de ontwerpen op de pensioenkas en de belasting op de petroleum zal bestryden. Ook zal hy Giolitti interpelleeren over zyne inmenging in de verkiezingen. De heer Szapary heeft in de hon- gaarsche Kamer aangekondigd, dat het ministerie zyn ontslag heeft aangeboden. De Kamers hebben nu hare zitting voor een onbepaalden tyd verdaagd. De correspondent van de Times te Weenen zegt, dat wijlen lord Ainpthill, destijds engelsch ambassadeur te Berlijn, hem eens mededeelde, dat hij er in 1875 niet aan twijfelde of Bismarck had de toenmalige oorlogspaniek zelf bewerkstelligd om het aanhangige leger- ontwerp er door te krijgen. Dit was ook oogenschijnlijk de meening van Gortschakoff, die het evenwel deed voorkomen alsof hij den europeeschea vrede had gered, en dit kwam uit in zijn vermaard geworden telegram van vier woorden, want toen lord Ampthill Gortschakoff ging geiukwenschen, merkte deze ironisch op„ne triomphons pas trop". De Hirlop meldt, dat de hongaar- sche minister van Financiën en Koloman Szeli verklaard hebben, dat zij het voorzitterschap van den ministerraad zullen weigeren, indien het hun aange boden wordt, Het bericht dat de russische stoom boot Olga eenvoudig eene wijkplaats zocht aan de monding van den Donau ten gevolge van het slechte weder, is onjuist. Het meteorologisch bulletin, openbaar gemaakt vanwege de europeesche com missie, verklaart dat er windstilte was in de Zwarte Zee, toen de Olga, trachtte de haven van Sulina binnen te dringen. Bij dS gehouden stemming voor een president in de Vereenigde Staten van N. Amerika is Cleveland gekozen. De cijfers voor het kiescollege van den pre sident zijn als volgt: Cleveland 277 stemmen, Harrison 135 stemmen en Weaver, de candidaat der volkspartij, 32 stemmen. Stevenson, de candidaat der Demo craten voor het vice-presidentschap, heeft gezegd dat de schitterende zegepraal der Democraten de beteekenis heeft van een verzet der landbouwers en werk lieden tegen het Mackinley-tarief en tegen de protectionistische poliitiek der Republikeinen. Hy gelooft dat er in het nieuwe Huis van Afgevaardigden te Washington eene Democratische meer derheid zal zijn vaD meer dan honderd stemmen. Hunne meerderheid in de wetgevende macht van den Staat New- York zal zoo groot zyn, dat die Staat in den Senaat der republiek voor het eerst sedert vele jaren door twee leden vertegenwoordigd zal worden. Aan het fransche ministerie van ma rine is een telegram uit Dahomey out vangen, meldende dat de fransche kolonne zich van Kana na een hevigen stand heeft meester gemaakt. Aan de zyde der franschen vielen elf dooden en wer den 42 personen gewond. De gezonds- heidstoestand is bevredigend. Kolonel Dodds is na de vermeestering van Abomey (de hoofdstad van Daho mey) voornemens de stad in brand te steken, alsook Kana. Hy wil alsmede de dorpen ixi het gebied van de aan Frank rijk vyandige stammen verwoesten, ten einde deze eene voorbeeldige kastyding toe te dienen. De minister van marine heeft aan kolonel Dodds een telegram gezonden, waarin hij hem doet weten dat hy tot brigade-generaal is benoemd. 81MENSD NIEUWS De woelingen in Brussel duurden Woensdag nog voort. Een manifesteerende troep werd door de gendarmerie in 8 groepen gescheiden. Een groep is in massa getrokken naar de Place royale, roepende „Leve het algemeen kiesrecht!" De gendarmes wer den uitgejouwd. De andere hoop is getrokken naar de Montagne de la conr en heeft denzelfden kreet aangeheven. Een escadron gendarmes te paard op den hoek van de Place royale was gereed om handelend op te treden. De burgemeester was ter plaatse. De politie, de gendarmes en de brandweer mannen versperden do nabij het paleis en de ministeriën gelegen straten. De manifesteerenden begonnen weg te trek ken. Er is Woensdagavond eene monster meeting door de Association libérale bij eengeroepen. 3500 personen, onder welke verscheidene senatoren en afgevaardigden, woonde haar bij. Fournemont, lid van den gemeenteraad, verklaarde, dat hoe krachtiger het volk protesteerde, hoe meer het zal kunnen rekenen op de ra dicale leiders. Op de uittartingen zullen wij antwoorden met eene wettige pro pagandamaar wy zyn bereid, zoo noo dig, ons bloed te vergieten. De afgevaardigde Jan son 'verklaarde dat de troonrede kleurloos is. Het parle ment, dat aan België een nieuwe kies wet wil geven, is voortgekomen uit een vervallen verklaard verkiezingskorps. Men heeft een valstrik gespannen, om den koninklijken stoet te laten voorbijtrekken en het leger is gebruikt, niet om den souverein te beschermen, maar om hem te beletten de volksstem te hooren. Het volk heeft zich niettemin doen hooren Indien gy geen lafaards zijt (geroep „Neen!" gevolgd door eene langdurige ovatie), zult gy uwen plicht begrijpen, De electorale kwestie staat boven partijen. In een vrij land moeten alle burgers hunne burgerschapsrechten kun nen uitoefenen. Ik bid den koning en der Kamer aan het volk zyne rechten niet te onthouden. Ik zou niet aanraden eene revolutie te maken. De spreker eindigde met uit naam der afgevaardigden van de uiterste linker zijde en de radicale afgevaardigden te verklaren, dat zy al het mogelijke zouden doen om de verjonging van het belgische vaderland tot stand te brengen. (Eene langdurige ovatie volgde.) Met eenparige stemmen is een voor stel aangenomen, waarby geprotesteerd wordt tegen de handelwijze der comm. voor de herziening. Toen de meeting ge ëindigd was, werd eene monster-manitea- tatie in de straten voorbereid. Een troep van 2500 personen trok van het Thé- atre Alhambra, waar de meeting gehou den was, met de roode vlag voorop, naar het paleis des konings en naar de Rue de la Montagne. De gendarmerie te paard voerde eene charge uit en yer- scheidene vrouwen raakten onder den voet en werden getrapt. Eene batterij artillerie is opgesteld voor het koninklyk paleis en de minis' teriöo. De cavalerie reed in galop over de Place du Palais en de garde civique is in alleryl ontboden. De manifesteerenden zyn te midder nacht uiteengedreven. De stad is tot rust teruggekeerd. Men herinnert zich de inhechtenisneming van den schatrijken Amerikaan Ward, schoonbroeder van den prins van Chimay, in België. Hij werd naar Bourgcs overgebracht als verdacht van zich schuldig te hebben gemaakt aan ontvoering van minder jarigen en diefstal Uit Bourges wordt thans gemeld, dat de heer Ward op vrije voeten is gesteld. Het is gebleken, dat hij het slachtoffer was geworden van een schandelijke poging tot afzetterij; toen men deze mislukt zag, had men een valsche be schuldiging tegen den heer Ward in gebracht. Aan de vrienden en onder steuners van het //Darkest England plan" heeft generaal Booth een manifest gericht, waarin hy op grond van het „wonderbaarlijk succes" dat reeds ver kregen is ten koste van omstreeks 185,000 p. st. (hoewel by slechts 120,000 st. had ontvangen) een bede doet om hem de 65,000 p. st. te verschaffen, die hy tot aanvulling leende en thans be talen moet. Booth zet uiteen hoe het geld werd in land, gebonwen, werk tuigen en andere dingen van blijvende waarde. Als het geld niet komt, zal een deel van die goederen weder verkocht moeten worden. De insta llatie van den nie- wen londenschen lord-mayor Stuart Knili had Woensdag op plechtige wijze plaats. Reeds lang voor den middag was een zeer talryk publiek bijeen, om den optocht te aanschouwen. Deze was minder prachtig dan vroegere jaren, slechts enkele wagens kwamen er in voor. De stoet welke op de gewone wyze door de stratan trok, werd door velen met gejuich ontvangen. Toch werden ook teekenea van teleurstelling en onte vredenheid, zooals de kreet „no poperij," gehoord. By het vertrek van Guild-Hall moest de politie een paar maal een charge makeD op de menigte welke den stoet wilde volgen. Blijkbaar bevonden zich daaronder personen, die de gelegenheid wilden gebruiken om ongeregeldheden te verwekken. Hoewel de lucht bewolkt was, bleet het droog. De hertog van Marlborough is Woensdagmorgen dood op zyn bed gevonden in het Blenheim-paleis by Woodstock. George C. Spencer-Churchill, achtste hertog van Marlborough, markies van Blandford, enz., werd 13 Mei 1844 ge boren. Hy huwde met lady Albertha F. Hamilton maar liet zich in 1883 ean haar scheiden en huwde 5 jaar later met Lilian Warren, eene amerikaansche. De bekende staatsman lord Randolph Churchill is zyn broeder. De markies van Blandford Charles Churchill wordt nu hertog van Marlborough. Aan den gemeenteraad te Parys, zal een krediet worden gevraagd om de wednwen en weezen der slacht» offers van de ontploffing bij te staan. De lijkdienst zal Vrijdag met groote plechtigheid gehouden worden in Notre- Dame. Reeds ia de zesde gewonde overledene De ontploffing werd te Carmaux tegen 6 uur Dinsdagavond bekend en bracht eene hevige ontroering te weeg. Er is terstond eene vergadering van mijnwerkers gehouden waarin de volgende motie werd aangenomen De mijnwerkers van Carmaux kunnen niet de dupe worden van aanslagen die misschien door kapitalisten en reactio nairen werden beraamd. Zy keuren de ontploffing te Parys ten sterkste af en verklaren dat die met de werkstaking in geen verband staat. Zy verklaren socialisten en revolutionairen te zyn en dientengevolge de ontwikkeling der ar* gegeven. Lady Bellamy schrikte en werd bleek, maar spoedig herstelde zij zich en zei met een gedwongen lachje„Neen, dat heb ik nooit gezien „Een lengen. Gy hebt het hem ontnomen en aan myn vader gegeven. Dacht gy, dat ik gelooven rou, dat gy iemand die u vreemd i§, oppastet uit menschlievendheid, lady Bellamy?" Deze sidderde van toorn, vooral daar zij bemerkte hoe de boe? ren hunne hoofden by elkaar staken en met elkaar fluisterden. „En mag ik eens weten, met welk recht mejuffrouw Caresfoot zich bemoeit met de verzorging van een jongen man „Gy daagt my uit," antwoordde Angela vastberaden, „en meent dat ik de waarheid niet durf zeggen. Gy vergist u, lady Bellamy, Ik durf het luide zeggen, ten aanhoore van al deze menschen. Arthur Heigham is mijn verloofde." De boerin uitte een zachte kreet van verbazing. Lady Bellamy werd bleek en wierp het jonge meisje toornige blikken toe, maar Angela onbevreesd, ging voort: „Vrouw Thorpe, gy hebt myn verloofde het leven gered, ik kan er u niet genoeg voor danken. Wat ik u bidden mag, voltooi uw liefdewerk. Deze vrouw," en zij wees op lady Bellamy, „verpleegt hem niet nit liefde, maar met by bedoelingen die ik niet raden kan, maar die zeker niet eerlijk kunnen zyn. Zy was het die dit medaillon, dat ik myn verloofde ten geschenke had geven, hem in zijn bewusteloozen toestand ontstolen en aan myn vader gege ven heeft, om my te doen gelooven, dat hy my ontrouw was ge worden. Laat haar niet meer by hem toe, ik bid het u. Gy hebt gehoord, hoe de dokter zeide. dat een klein verruim den zieke het leven zou kunnen kosten. Zij is zijne vriendin niet. O, ik smeek er u om, laat haar nu niet weer by hem toe Vrouw Thorpe, niet wetende wat te zeggen, staarde beurtelings Angela en lady Bellamy aan, die beide met hoogroode wangen daar stonden, terwijl er uit de oogec van lady Bellamy felle haat lichtte. Pigott was, zoodra Angela hare stem verhief, naar de deur der ziekenkamer gegaan, die op een kier stond, en had die ge- sloten, opdat de zieke het gesprek niet zou hooren. „Welnu, vrouw Thorpe," zei eindelijk ladv Bellamy met sner pende stem, zich tot de boerin wendende, „het is aan u om te beslissen. De zieke is in nw huis. Gy ziet, hoe ik voor myn menschlievendheid word beloond." Vrouw Thorpe was zichtbaar in tweestrijd. „Ja," mompelde zy ten slotte, „wanneer hy de verloofde is van juffrouw Cares foot „Vraag of juffrouw Caresfoot hem dan zelve wil oppassen," viel lady Bellamy haar in de rede, met een hatelyken grijns, die haar gansche gelaat vertrok. „Zy is er dan toch het naast aan toe." Vrouw Thorpe keek aarzelend naar Angela. Het meisje was bleek geworden, zy begreep dat haar goede naam niet gedoogde, dat zy baars vaders huis ontvluchtte om haren verloofde by een vreemde te gaan verplegen. „Dat kan niet, vrouw Thorpe," zei zij stamelend, „dat kan niet „In dat geval," hernam de boerin, nog steeds niet recht wetende hoe zy hier moest handelen, „in dat geval zou lady Bellamy...." „Kunnen vertrekken," viel Pigott, die tot dusverre gezwegen had, haar in de rede en daarop, zich tot Angela wendende, ging zy voort: „Vertrouwt ge hem aan my toe, myn duifje, aan uw onde lrigott? Zou myn hand zacht genoeg zyn om zyn kussens op te schudden en myn stem vriendelijk genoeg, om hem tot kalmte en geduld te bewegen „O Pigott," riep Angela, haar om den hals vallende, „wat zyfc gy toch goed voor mijMag Pigott dan hier blijven, vrouw Thorpe „Welzeker, mijn lieve juffer," antwoordde de boerin vriendelijk, „hy kon aan geen betere handen worden toevertrouwd." „En ik dan vroeg lady Bellamy honend. „Ik dank u voor uwe zorgen," antwoordde Angela zacht. „Gy deedt ze wel niet uit edele bedoelingen, maar aan u heb ik het toch gedeeltelijk te dankeD, dat hy nog leeft." „Ik verlang uw dankbetuigingen niet," snauwde lady Bellamy haar woedend toe en daarop wierp zy haren mantel om en zette haar hoed op, die in een hoek van de keuken op een stoel lagen. „Mylady!" riep de boerin, „gy gaat toch zoo niet heen, alleen in den Dacht. Myn zoon zal u naar huis ryden Lady Bellamy maakte een afwerend gebaar en ging naar de deur, maar op den drempel keerde zy zich nog even om en zeide met uitgestrekten arm en een van woede bevende stem„Nu tas- schen ons, Angela Caresfoot. Gy hebt voortaan eene vyandin, die nooit vergeten of vergeven zal. Vandaag hebt gy overwonnen, straks komt de beurt aan mij. Neem u in acht Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2