BOON'S CACAO, BOTER DELFTS ZOOLLEER F. H. HELT. Zijden Stoffen, Probeer de prima lekkere Jan Rustige Zonderlinge bezigheden. GEMENGD NIEUWS. Sint-Nicolaas-Aanbieding. Geoliede Goederen, lassen, Jeckers, Broeken, Pijpen en Zuidwesters. J. FABEE, Spaarne 22. Bakenessergracht No. 13, H. VELDWIJK, Lange Veerstraat 31. Sarphatiepark 121, Amsterdam. Haarsnijden en Scheren, Scheermessen aanzetten 15 Cts. 62. Gierstraat. 62. Chemische Wascü-Iiirichiiüï. Stoom ververij. &r. ISoutstnuit 86. Helznbrekersteeg. JïïLIÏÏS WULF? Go., Eric dan wel de paarden zal aan vallen,toen het doodelyk schot uit het nimmer talende wapen van Erie hem treft en bloedend doet neerstorten. Na zyn ze echter door hnnne vervolgens omringd, en schiet Skiën al zijn beschikbare kogels in de woeste bende. Gelukkig daar komen de honden, frisch en vurig verlangende naar den strijd gevolgd door hunne meeBters. Hot is nu een chaotische verwarring welke eindelijk eeno oplossing vindt als de vreeselijke strijd eindigt met de vlucht van de overblijvende wolven, die uitgeput hunne uitgestrekte bosschen bereiken en een dertigtal hunner op het slagveld achterlaten. Maar ook van de honden werd do helft gedood, terwijl bovendien verscheidene mannen, die hulp kwamen verleenen op hun lichaam voor altijd de sporen dragen van den vreeselijkon strijd, waaraan zij hebben deelgenomen. Svant- sen kwam er elecht af. Zijn linkerarm was bijna opengereten, en wanneer een der wolven, die hem naar do keel vloog, zijn sprong wat hooger had genomen, dan had Svantsen's vrouw hem nooit levend weer gezien. Skiën vocht als een leeuw en kwam er toch met een paar onbeteekenende schrammen ai. En de wolven, ofschoon het feit nu juist niet is goed te keuren, hadden een edel werk verricht. Zy hadden do edelste gevoelens, welke in de harten der menschen sluimeren, bij twee banner doen ontwakenin een paar minuten hadden zy gedaan, wat verscheidene jaren niet hadden kunnen bewerkstelligen zij hadden een bitteren wrok t-oen ver nielen en op de puinhoopen daarvan een vriendschap gebouwd, die slechts door den dood kan worden onderbroken. Hier en daar op de wereld oefenen de menschen al rare bedrijven uit: er zyn er, die langen tyd in vergeten hoekjes gedreven werden en door een toeval aan het licht komen i andere, die slechts van gisteren dagteekenen en oen uitvloeisel zijn van dien strijd om het bestaan of voortkomen uit den drang der toenemende beschaving. Onaangenaam, bijvoorbeeld, zij het al zeer winstgevend, moet het kweeken van bloedzniger8 zyn. Toch zijn er tegen woordig in de Vereenigde Staten twee inrichtingen, waar deze onoogeiijke, maar zeer veel gebruikte diertjes voor genees kundig doel worden aangekweekt eene te New York, de andere te Saa Francisco. De bloedzuigers worden van Bordeaux ingevoerd, in groote bussen, waarin zij zich bevinden in het drab uit de moerasseD, waarin zy gevangen wor den. Deze worden beschouwd als de beste en hongerigste van hunne soort. Er is voortdurende zorg noodig om de diertjes te beletten, de grenzen der inrichting te overschrijden, waar men ze kweekt en eene kleine ongeoorloofde lating voor eigen rekening te ondernemen. De be woners van een huis naast de inrichting van San Francisco, zaten, niet lang ge leden, in grooten angst, veroorzaakt door een troepje bloedzuigers, op de eene of andere wijze uit de inrichting verdwaald. De diertjes kwamen door een open raam binnen en klemden zich aan de bewo ners vaBt, die angstige uren doorstonden, alvorens zij zich met ruwe bezems van de ernstige beten der diertjes konden bevrij - den. Teneinde de Duitsche wetenschappe lijke onderzoekers van dieren te voorzien, waarop zy hunne geleerde proefnemingen kunnen verrichten, houdc een man te Berlijn zich bezig met het aankweeken van ratten, die in de geneeskundige la boratoria veelvuldig gebruikt worden en men zegt, dat dit bedrijf hem een goed bestaan oplevert. Op Java leeft een man, die een bestaan vindt in het beroep van profeet. De laatste vyftien jaren heeft hy een inko men genoten van ƒ1000 per jaar en het zonderlingste is, dat dit jaargeld hem be taald wordt onder voorwaarde, öafc hy geene vloedgolf zal voorspellen, die het geheele eiland zal overstroomen. De bij- geloovige eilandbewoners gelooven, dat hy in staat is, zulk eene ramp over het land te doen komen. Er komen van tyd tot lijd berichten in de nieuwsbladen van sommige men schen, die zooveel duizend woorden op eene briefkaart „geprakkezeord" hebben, maar de koning van deze tydverdryvers is een Romaansch edelmaD, de heer So- fer, die onlangs als eene zeldzame per soonlijkheid te Parys optrad. Hy noemt zich zelf een miorografisch artist en zijne bezigheid is volkomen goed gevormde letters met het bloote oog te schrijven, welk een gewoon mensch slechts met een sterk gewapend oog outcijferen kan. Hij had de vaardigheid, een portret van pre sident Carnot te teekenen in gewoon kabinet-formaat, waarvan elke lyn, ver groot, werd bevonden eene letter te zyn, zoodat het geheele portret eene levens beschrijving van den president bevatte in 62,000 letters. Baldwin Schniddag werd voor een Weener rechtbank gedaagd, als zynde zonder middelen van bestaan. Bij het ver hoor lekte het uit, dat hij kort te voren zijne betrekking had verloren als dichter aan eene suikerfabriek, waar hy een ruim salaris had verdiend voor het maken van versjes voor ulevellen. Hoewel hy beweerde, eene groote hervorming te heb ben teweeggebracht ia de zoutelooze rijmpjes, die voor zijn ttjc ,n gebruik waren en een nieuw tijdperk te hebben geopend voor de ulevellen-poe**, kwynt hy nu weg in een Oostenrykech bede- laarsgesticht als miskend genie. Roods Cijfers: In een artikel „Ronde Cijfers" in de Figaro bespreekt Ph. de Grandlieu de menschenslachtiDgen der fraoeche oor- logen naar aanleiding eener door de Academie openbaar gemaakto statistiek. Het is, zegt by, onmogelijk die cyfers zonder eene rilling te lezen. Van 1791 tot 1800 werden voor de biina voortdurende oorlogen in dat tijd perk achtereenvolgens 2,080,000 mannen onder de wapenen geroepen. Van dezen waren op het einde van hot jaar IA niet meer dan 677,598 over in 10 jaar waren bijna 1,400,000 van die 080,000 soldaten verdwenen. Napeleon verkwistte zyn mannen meedoogenloos. De gem* ti^dste statistici schatten zyn verbruik van soldaten op 2,500,000, anderen op 3,000,600. Van 1800-1814 werden 4 556,000 Franschen tot den dienst ge roepen, zonder nog de vreemdelingen to rekenen die overal onder Dranscho vlag werden ingelijfd. Volgens generaal Foy „trad men toen in den militaireu dieüst om dien niet meer levend te ver- laten." _T Van 1815—1851 was rust. Maar in 1852 begon een nieuw militant tydperk. De regeering die met de zinspreuk „L' Empire e'est la paix" was opge treden, hield niet op, oorlog to voeren. In den italiaanschen veldtocht werden van de 300.000 man 10.500 gedood terwyl een bijna gelijk aantal inde ziekenhuizen stierf. En toch is het volgens den sohrijver een dwaling, dat de kogels de meeste slachtoffers maken. Aan de ziekten die op de veldslagen volgen sterven er meer. In het tweede keizer ruk zijn, voor zoover meo uit de op zettelijk onduidelijke gegevens kan op maken, in 18 jaren 356,000 soldaten verdwenen. De opgaven betreffende den vernie- tigenden oorlog van 1870 zijn eveo onvolledig. Men kan slechts schatten. Te Weissenburg viel van het leger, te Worth ruim Te Metz sneuvelden voor de capitnlatie 25 generaals, 2Uaa officieren en meer dan 40,000 SJldaton Bii Sédan bedekten meer dan 10,0UU lijken het slagveld. Omstreeks 1,400,000 mannen werden in het geheel tot den dienst geroepen. Hoeveel daarvan sneu velden, is onbekend, maar wel weet men dat de sterfte van het jaai' 1871 in Frankrijk die van alle vroegere oorlogen overtreft. Met die sterlte is, zegt Grandlieu, niet het laatste woord gesproken: hierbij komen het tekort der huwelykon en geboorten dat er het gevolg van was. Deze mederekenond, komt hy tot de slotsom, dat de regeering van Napoleon III Frankrijk meer dan 2,060,000 men- schenlevena heelt gekost, behalve de milliarden, de verwoeste eigendommen. De beide keizerrijken kosten dos vijl millioen menBchenlevens. „Waartoe hebben die opofferingen ge diend vraagt De Grandlieu cynisch. „Welk voordeel brachten zy voor de nationale grootheid en voorspoed? Zij hobben tengevolge gehad, dat een vijan delijk koninkrijk en een keizorrijk naast onze grenzen gevormd werd zij hobben onze aderen en onze schatkist uitgeput zy hebben onze krachten verzwakt, door ons gebied te verminderon, door zelfs het ras met ondergang te dreigen. „Minder huwelijken, minder geboorten verzwakking en verkleining van licbaams bouw, infirmiteit van de kinderen dier invalide mannendit zijn de treurige gevolgen van die geweldige schokken, waarmede de volkeren elkaar vernielen." BINNENLAND. De chrysanthemu m-t entoon- stelling is Donderdag bezocht door ruim 2000 personeD, van wie 1300 betalenden. Vrydagochtend is vanwege de firma Bronger Co, te Rotterdam aan het politie-boreau aan de Kaasmarkt aldaar kennis gegeven, dat men in den afgeloopen nacht ingebroken bad in hare meubelfabriek aan de Hoogstraat. Het bleek dat de daders zich don toegang tot de fabriek verschaft hadden door het hangslot te verbreken van de deur, die toegaDg geeft tot den graanzolder van den heer Thomassen, in hetzelfde pand aanwezig. Na het verbreken van dat hangslot hebben zy de graanzolders be klommen en hebben zich van daar door het verbreken van een luik tot de aan grenzende fabriek toegang verschaft. Op die fabriek is alles doorsnuffeld, kaBten en lessenaars zijn opengebroken, zonder dat de dieven echter iets van hunne gading vonden, daar de heeren Bronger de vaste gewoonte schynen te hebben het geldswaardig bedrag by sluiting mede te nemen. Na aldus alles wat maar eenigszins vermoeden by de dieven op wekte van geld te kunnen bergen te hebben verbroken of vernield, hebben zy door de hoofddeur, de fabriek aan de Hoo-straat weder verlaten, zoodat zy eene geheele toornde gemaakt hebben. Dat de deor, toegang tot de graanzol- zolders van don heer Thomassen ge vende, openstond en het verbroken slot daarbij op don grond lag, merkte de politie den geheolen nacht Diet op, N. R» Ct Maandagavond werd dob ij eenkomst van het heilsleger te Gouda weder voor de zooveeiste maal verstoord. Het waren nu niet personen nit Gouda, doch nit Haastrecht. Eenige personen uit die plaats schenen het er op gemunt to hebben, de vergadering eens flink te sto ren. Na, het gelukte han uitstekend, doch de gevolgen bloven niet achterwege. Een voor een werden zij door de politie uit het gebouw verwijderd. Tegen de bul hamels werd proces-verbaal opgemaakt, waartoe ook behoort een der ge- moee teraadsleden uit Haastrecht. Donderdag avond was het te Helmond weder rumoerig. Het aantal schreeuwers was ecbtor aanzionlyk go dund, en het tooneel der ongeregeldhe den was naar eene der buitenwijken ver plaatst. Aanhoudende charges der bere den politie mochten tegen halfeit do rust geheel herstellen. Er zyn een viertal ar- reBtatiën gedaan. Hoewel de beweging veel mindor ernstig was dan Woensdag, vreest men, dat de woelige tooneeleD zich nog wel zullen horhalen. Donderdag zyn te Breda op nieuw twee gevallen van cholera voor gekomen, het eene by een vrouw, het andere bij een kindje, beiden ic de Mid- dellaan wonende. Sedert zijn goene sterfgevallen aan cholora aangegeven. Rechtszaken. De arrondissements-rechtbank te Roer mond heeft Donderdag uitspraak gedaan in de zaak van P. Janssen tegen Ph. Mesaemaeckers te V enloo c. s., gedaagden, waarin vernietiging en buiton-effectstelling was gevorderd van het testament, waarbij mojuffr. Lamps de Roomsch Katholieke parochie van den H. Martenis te Venloo tot de eenige en algeheole erfgename barer nalatenschap had benoemd. Zooals reeds is medegedeeld, was die vordering daarop gegrond, dat de tot erfgename benoemde parochie geen rechts- bestaan zonde hebban, als kunnende onder het woord „parochie" alleen verstaan worden het gebied, waarover de pastoor zyn kerkelijk gezag uitoefent en dat der halve de voormelde parochie niet als erfgename kan worden ingesteld. By haar vonnis vereenigde de rechtbank zich in zooverre met de bewering van den eischer, als onder het woord „paro chie" moet worden verstaan een zekere territoriale indeeliog van geloovigen, voor wier zielzorg een parochus of pastoor is aangesteld, "omdat in die beteekenis van dat woord de parochie niet is een zedolyk lichaam en daarom ook niet is een rechts persoon. De rechtbank nam daarbij echter tevens aan, dat het woord „parochie» ook nog beteokent „parochiale kerk» en dat in die beteekanis van dat woord meergo melde parochie door mejuffrouw Lampe tot hare erfgename kon worden ingeBteld, daar toch in die beteekenis de „parochie" is eene stichti.g en de rechtspersoonlijk heid van zoodanige stichtingen, althans hare bekwaamheid om te erven, by on derscheidene wetsbepalingen stilzwijgend is erkend. Vorder overwoog zij nog, dat het de klaarblijkelijke bedoeling van de erfiaat- ster was geweest, om de parochiekerk van den H. Martinus te Veoloo tot hare erfgename te benoemen. Op grond van een en ander kwam zij tot het besluit, dat de door mejuffrouw Lampe gedane erfstellig volkomen rechtsgeldig was en ontzegde zij mitsdien aan den eischer zyne vorderingen. Voor den eischer was opgetreden mr. Tripels, advocaat te Maastricht, en voor den gedaagde Messemaeckers mr. Ver- scheure SeD.. advocaat te Roermond. VISSCHERIJ. Scheveningen, 11 November. Eene Zandvoorder schuit, gevoerd door schipper C. Koper, maakte eene besom miug van f 61 voor zyne visch. In ver koop kwamen 180 manden visch: de pryzen waren als volgttongen, kl. 25 tot 30 c-, groote 60 tot 85 c., tarbot, kl. 75 c. tot f 8.50, gr. f 3.50 tot 6, schel- visch, gr. 19 tot 33 c., kl. 61 tot 77 c., schol, 3,75 a 4, gr. f450 a 5.50, ka beljauw kl. ƒ0.50 tot 1, gr. f 2 tot 2.50, scharren 1.75 tot 2.25, bolk f 1 tot 1.75, knorhanen f 2 tot 2.25, griet ƒ0.75 tot 1 25. De Engelsche hoofdofficier Fyern heeft ten gebruike veor het leger een luchtballon uitgedacht van zeer eigenaardige constructie. Het toestel be staat uit een ring, gevormd door een reeks van kleine ballons, zoodat, wanneer een daarvan door een kogel wordt door boord, slechts daaruit bet gas ontsnapt. Een omhulsel dat als valscherm dienst kan doen is er by gevoegd en de inrich ting van het geheel is zoo, dat als de luchtballon in de zee valt, by als red dingsboei 'v Het iy Q(J at de „Fou- droyant", ed 'ischip, naar Engeland teruggebracht zal worden. De heeren HudsoD, Jackson en Co. hebben een vereeniging gevormd en de romp van het schip voor 72,000 gulden gekocht. Hot zal waarschynlyk eerstdaags te Londen aankomen. By de begrafenis dor slacht- otfers uit do Rue des Bons Enfants te Parij3, had Vrydagochtend een lykdienet plaats in de Notre Dame. De kathe draal was te klein om de ontzaglyke menigte te bevatten, die zich voor het gebouw en rondom de 5 lijkkisten ver drong. Eenige lijkredenen werden ge houden. In sommige parysche bla den komt medededeeling voor dat de gewezen advocaat van Bavachol, Lagasse, van deze had vernomen dat de dyua- iniet-aauslagen in den winter weer zouden beginnen omdat het 's zomers te gevaarlijk was, de ontplofbare middelen te vervoeren, met het oog op de hitte. Ergerlijke toestanden zyn betreffende een doofstommen inrichting in Duitschland aan het licht gekomen. Dr. Heidsieck heeft in een vlugschrift den directeur van groote wreedheden beschul digi. Sjms werden den leerlingen de handen op den rug gebonden en ten einde hun sommige klanken te doen nit spreken, plaatsten de leeraren iustrumen - tjes in den mond van een of anderen leerling. Dit ging dikwyls zoo hardhan dig, dat menigmaal de mond van zulk een leerling bloedde. Druk gebruik werd gemaakt van de roede. Uit een onderzoek bleek, dat dr. Heid sieck de waarheid medegedeeld heeft en de eisch wegens laster door den directeur en de leeraren tegen dr. Heidsieck inge diend, is afgewezen. De rechter - erklaarde, dat de schrijver van het vlugschrift al gemeonen dank verdiende. Een onbeduidend voorval heeft aanleiding gegeven tot een diplo matiek vertoog. Op een Zwitsersch offf'cierenfeest te Geöève verscheen de Zwitsorsche generale staf mot de bonds- vaan en alle divisiechefs. De buffethouder van het spoorstation, alwaar de genoo- digden aankwamen, is een Fransehman en had eene Fransehe vlag uitgestoken, naar hy zoide, doordien hy op dat oogen biik geene Zwitsersehe vlag had. De heer Bernoud, burger van Genève, inspecteur bij den Franschen spoorweg waartoe het station behoort, maakte daarop de aan merking, dat het niet pastte, op een uitsluitend Zwitsersch militair feest eene Fransehe vlag uit te hangen en dienten gevolge werd de Fransehe driekleur door eene Zwitsersehe vlag vervangen. Het gevolg was, dat de heer Bernoud in Fransehe bladen met scheldwoorden werd overladen en door den Franschen minister van openbare werken werd afgezet. De Zwitsersehe bondsregeering heeft van het geval kennis genomen en aan haren gezant te Parys opgedragen, aan den minister van binnenlandscho zaken al daar mede te deelen, dat de afzetting van den inspecteur haar pynlyk had ge troffen. Zy vond het zeer betreurens waardig, dat door zulk een maatregel, die voor het gevoel der Zwitsersehe be volking zooveel onaangenaams heeft, aan een onbeduidend voorval van zuiver par ticulieren aard een officieel karakter is gegeven, waarbij de wederzydsche lands kieuren in een ongunstigen zin tegenover elkaar werden gesteld. Zy acht zich der- halven verplicht, aan de Fransehe regee ring te herinneren, dat wanneer op Zwit sersehe bodem eene Fransehe vlag voor eene Zwitsersehe moet wykendaarin geene vernedering is gelegen. Lord Randolph Churchill heeft te kennen gegeven, dat er volgens hem volstrekt geen reden is, om aau te nemen dat zijn broeder, de hertog van Marlborough, geen natuurlijken dood stierf. De geneesheer had stilstand van het hart geconstateerd ten gevolge van eene hartkwaal. Den vorigen dag was de hertog nog uitgereden en hij had zich zeer wel be vonden 'b avonds was hij om half elf, zyn gewone nur, naar bed gegaan. Hy was in den laatsten tyd steeds we'va rende geweest. 's Morgens kwam de bediende met een kop chocolade binnen en zag den hertog nog slapende, maar bemerkte niets bizon- ders aan hem. Toen hy echter de gordynea van de ramen had opengeslagen, meende hy eeize verandering in de galaatsuit drukking te zien. Hy ging heen, kwam kort daarna terug en was zeer getroffen door het zien van den hertog die blykbaar leven loos daar lag. In Woodstock maakte de doodstyding zeer veel sensatie. Nader wordt nog gemeld, dat de her tog van Marlborough blykens de antop sie aan eene hartkwaal is gestorven. Rusland heeft thans weer 400,000 Berdangeweren naar de fabriek te Horstal in Belgiö gezonden om deze te doen voorzien van de nieuwe loopen vau klein kaliber. Zy blyven echter en kelladers. Rusland wil blykbaar in den zomer voor Robes en Garneering. Or. Houtstraat 24. H. J. VISSER. ZOETBSTRAAT Q, by JOH. H. FONTIJN. Levert een Salonportret met 12 visitekaartformaat voor...f 5,— Een half dozijn visitekaartfor maat met een proef.f 1.25 Een dozijn idem met 2 proeven f 2,— Ziet cle étalage. als: voorheen C. DE JONG Zn., HET ZIJN DE die u stoken moet! de meeste hittekracht ontwikkelenhet lang ste standhouden! werkelijk goede stevige doofkolen geven, en in het gebruik dus heel wat voor- deeliger zijn dan de goedkoopere merken die geen kool geven! en welk goedkoop dus erg duur koop is Men begrijpe s. v. p. wel hoe vaster de doofkool is, des te voordeeliger ze in den brand zijn. Verkrijgbaar bij Handela ren in Brandstoffen. Deze werden op de grootste Ten toonstellingen met eerste prijzen be kroond. VERKOOPLOKAAL kunnen d a g e 1 ij k s goederen wór den ingebracht en worden op ver- langen van huis afgehaald. N. D. DE LEUR, Makelaar. van 50, 55 of 60 Ce^t de 5 ons en zij zal u bevallen. BIJ Specialiteit in tegen concurreerende prijzen. SPECIALITEIT in Abonnement goedkoop, Immer iemand te huis. Fabrieksmerk DE RUITER. Onovertrefbare kwaliteit. Billijkste prijs. W.J-BOON&Coip, Wormerveer. Opgericht 1813. l&AGASIJN FABRIEK Haarlem. Specialiteit tot het verven va» AmeublementB tollen. Uititoomen van alle voorki- mende Kleedingstukken.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 5