NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. familie garesfoot 10e Jaargang. Dinsdag 15 November 1892. No, 2873. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. Inwijding van ds Ambachtsschool. FEUILLETON- s HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 123. van 15 regels 50 Cents; .iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-TJitgever J. C. FEEEEEOOI. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE d CoJOHN F. JONESSucc.Parijs 316ts Faubourg Montmartre. Haarlem, 14 Nov. 1892 VERGADERING van den Raad der gemeente Haarlemop Woensdag 16 Rov. 1892, des tiamiddags te 2'., uur De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld. 1. Mededeeling en ingekomen stuk ken. Verslag cursus Hoofdonderwijzers 1891/92. Verzoek gemeente-secretaris eervol ontslag; 2. Zitting met gesloten deuren; 3. Voorstel B. en W.W. en rapport commissie van fnanciën, staat af- en overschrijving dieast 18924. Idem idem met tarief onderstand voor ^935» Idem idem eervol ontslag hoofd tweede tusschenschooi en over plaatsing van hoofden kostelooze scholen lett. E en B6. Idem idem oprichting zesde school voor kosteloos lager on derwijs; 7. Idem idem verandering naam Hazepaterslaan8. Idem idem benaming straten Zijlweg9. Idem idem onder stand wed, J. Schouten geb. Ursem, met rapport commissie van pensioenen 10. Rapport commissie van pensioenen adres Mej. W. A. van Dapperen, eer vol ontslagen hoofdonderwijzeres school Barbara-Gasthuis n. Voorstel B. en V.W. wijziging verordening hefling vergunningsrecht sterken drAnk; 12. Idem Dr. H. D. Tjeenk Willink her zienisg gemeentelijke belasting. Stiikksn Yan dan Haad. iDgekomen is een verzoek van Mr. A. k. Land om eervol ontslag als secretaris der gemeente, wegens zijne benoeming tot Griffier der Staten van Noord- Bolland. Wordt voorgeteld om mej. W. A. van >er6n, eervol ontslagen hoofdonder wijzeres aan de bewaarschool van het Bsrbara-Gasthuiseen pensioen van 357.81 'sjaars toe te kennen. Voorgesteld wordt eene wijziging in 1 politieverordening, strekkende tot be taling dat wanneer, voortaan een be langhebbende by het vergunningsrecht persoon aanwyst, die optreedt als deskundige by de herschatting, dit een in de gemeente Haarlem wonend persoon tij en tevens strekkende tot vervroeging van den tyd, waarin men belichten kan herschatting gebruik te willen Daken. Voorgesteld wordt a eervol ontslag op 'erzoek te verleenen aan den heer P. H. F. Bakker, hoofd der 2e tusschen ichool; voorts den heer H. K. A. Val hoofd van school E. over te plaat sen als hoofd der 2e tusschenschooi en len heer J. D. Franse, hoofd van school B., als zoodanig naar school E. Voorgesteld wordt een nieuwe school voor kosteloos lager onderwys te bouwen buiten de Amsterdamsche Poort, die uiterlyk 1 Mei 1894 gereed moet zijn en zooveel mogelijk naar het voorbeeld van school C (Leidschevaart) worden ontworpen. Naar wij vernemen, is de heer mr. A. J. W. Farncombe Sanders, afgevaar digde ter Tweede Kamer voor ons district, voornemens om, zoodra de kieswet in de afdeelingen zal zijn be handeld, over die wet hier ter stede een voordracht te houden. Bij de den 12e dezer gehouden stemming van acht leden in het college van Notabelen der Nederd. Hervormde ge meente alhier zyn niigebracht 1126 stemmen. Door de kiesvereeniging «Evangelie en Belydenis" en door den «Protestan tenbond" waren kandidaten voorgesteld. De uitslag der stemming was, dat de kandidaten van //Evangelie en Belydenis" allen zyn verkozen, en wel de heeren L. W. C. Bervoets, H. van Blaaderen, W. C. Bonebakker, F. H. de Gelder, J. M. Heybrock, J. H. Lieftinck, F. M. Baron van Lynden en Dr. A. E. van Roijen. Ia eene buitengewone vergadering heelt de koninklijke liedertafel „Zang en Vriendschap" alhier, het besluit ge nomen om eeae spaarkas op te richten, zooals dat vooral bij buitenlandsche liedertafels zeer ia zwang is, en tevens het reglement daarvan vastgesteld. De deelneming aan dc spaarkas is voor de werkende leden verplichtend. Elk stort minstens een gulden 'sjaars en vcor het aldus verkregen bedrag worden rentegeveade premieloten ge kocht. Valt op ëen lot een prijs, dan wordt die als hij minder dan f 1000.be draagt, geheel in de spaarkas gestort en voor Va, wanneer het een prijs is van meer dan 1000.In ^dat geval wordt Va onder de ledeD, naar gelang van hun aandeel in de spaarkas, verdeeld. Zoodra er 1000.in kas zal zijn, wordt in een algemeeae vergadering bepaald waartoe men die gelden zal bestemmen, welk doel evenwel altijd in overeenstemming zal moeten zijn met den werkkring der liedertafel. Nimmer mag meer dan worden besteed. De spaarkas is van de liedertafel geheel afgescheiden en zal door een geheel afzonderlijk bestuur worden be heerd. Zondag werd op het terrein voor de cavallerie kazerne alhier een match ge speeld tusschen de Utrechtsche Football club //Hercules" en de //Haarlemsche Footballclub," welke door laatstge noemde club werd gewonnen met 5 goals tegen 1 goal van de Utrechtsche club. Hedenmorgen te 11 uur bad de feeste lijke opening van de Haarlemsche Am bachtsschool aan de Kamperstraat plaats. De zaal waarin deze plaats vond was keurig met groen, bloemen en vlaggen gedecoreerd, evenals de ingang en het hek daartegenover, dit laatste door de goede zorgen van de firma E. H. Krelage Zoon. Van de inrichting zelve behoeven wij na onze beschryving in het nummer van 15 October j. 1. wel niets meer te zeg gen. Alleen, zij opgemerkt, dat alles in werking was. Het aantal leerlingen, waarmee de cursus wordt begonnen, be draagt 34, waarvan 3 leerlingen van buiten, een uit Spaarndam, Haarlemmer meer en IJmuiden. Zooals wy reeds mededeelden, is de heer Frans van Erkel directeur der school, terwijl de volgende bazen leeraars zyn aangesteldRaasveldt, timmeren, van Vliet, schilderen, Baron, meubelma ken en Nolens, smeden. De ruime zaal werd gevuld door een groot aantal genoodigden, die bij het binnentreden een presentielijst teekenden. De Minister van Binnenl. Zaken, mr. Tak van Poortvliet was uitgenoodigd, doch was wegens bezigheden verhinderd, daaraan gevolg te peven. Wy merkten op den heer Commissaris der Koningin in deze provincie, Jhr. Mr. J. W. M. Schorer, Gedeputeerde Staten, den heer Mr. A. J. W, Farncombe Sanders, lid van de 2de Kamer der Staten-Generaal, voorts Burgemeester, Wethouders en Raadsleden, vertegenwoordigers van ver- achillende corporaties en vereenigingen, benevens donateurs en leden van de Am bachtsschool, terwijl ook de leerlingen de zaal binnenkwamen. Het eerst nam de heer P. Kleiweg Dyserinck, voorzitter van het Bestuur, het woord en heette de aanwezigen welkom. /De heer Farncombe Sanders erlangde daarna het woord. Spreker begon met te herinneren aan het gildewezen in het jaar 1400, dat velen wellicht nu slechts nog oppervlakkig is bekend. Toch bewees die instelling vele diensten, uit den nood der tijden geboren, om de rechten der vrije burgers te hand haven en te verdedigen. Zij legden den grondslag onzer moderne maatschappij. Niet opzettelijk werden zij ingericht, maar de aaneensluiting die bestond leidde van zelf tot een nauwen band tusschen meesters en gezellen. Dan, de tijden zijn veranderd en toen de burger lijke vrijheid was verkregen, ontaardden zij in een verzameling van kleine finan- cieele belangen en gingen daardoor te loor. De groote omwenteling van 1789 heeft hen omvergeworpen. Er was toen niets meer, de maat schappij, ook het ambacht, was gedesor ganiseerd. Niets dan individualisme was de ieer. Daartegen is reactie gekomen en men besefte de noodzakelijkheid van een band voor het ambacht en in 1803 werd in Frankryk een wet gemaakt op de politie van de ambachten. Op het zedelijke element werd daarin niet gelet en zonder dat element kan geen maat schappij bestaan. Ook hier werd die wet ingevoerd, uitgevoerd echter nooit, strydig als ze was met den volksaard. Of ze nog be staat of niet, is spreker onbekend en het boezemt hem ook weinig belangstel ling in. Ook in andere landen heeft men dat stelsel gehad. De gevolgen dier desorganisatie bleven niet uit en de stipte opleiding van den werkman raakte steeds meer ia verval. Allangs begon men dat te gevoelen en men richtte wel scholen op, maar vergat, dat de maatschappij behoefte heeft niet alleen aan kennen, maar ook aan kun nen. Men vergat, dat naast de soholen voor de hoogere standen, de coasequentie ook onderwys in ambachtsnijverheid vorderde ten voordeele van het grootste deel der natie, den handwerksstand. - - Hierdoor nu raakte ook het ambacht eenigszins in discrediet en dat ia zeer jammer. Desnoods zou een natie kunnen bestaan zonder lezen en schrijven, maar niet zonder handenarbeid. Zulke maat schappijen hebben bestaan, getuige de graven onder die van de oude Etrusken in Rome, die voorwerpen behelzen, welke niemand meer kan namaken. Dit volk, waarvan men den naam zelfs niet kent, kon niet lezen en schryven. Op het handwerk komt het aan, zelfs in onzen tyd van machines, komt het in 't laatste ressort op de vaardigheid van 's menschen hand aan. Men had niet moeten nalaten die te ontwikkelen, omdat daardoor ook de werkman er zoo licht toe kwam, zyn geminacht werk te vermoffelen en te verknoeien. Elke arbeid is eervol, hoe schijnbaar eenvoudig ook, mits die goed wordt ver richt, getuige Heraclitus woord//hier zyn de goden te vinden." De eerste stoot, hier te lande gegeven aan het ambachtsonderwys, ging uit van de Maats. v. d. werkenden stand te Amsterdam. Deze waagde in 1861 eene poging, om een Ambachtsschool op te richten, primitief en zonder vast program ma weliswaar, maar het vestigde toch de aandacht op de goede zaak, verschil lende corporaties hebben daarna dikwijls beraadslaagd ®n eenstemmigheid heerschte er niet. Do eene richting wenschte terug keer tot het leerlingstelsel der gilden, de andere wenschte ambachtsscholen. Myns inziens hebben beide stelsels recht van bestsan. Terwyl men debatteerde, loste het pro bleem wat de ambachtsscholen betreft, zich zelf op. St eds meer werden er opgericht, een paar jaar geleden reeds 20, waarvan elf met 1000 leerlingen, hoofdzakelijk beoefenend timmeren, smeden, meubel makers en ververs. Men kan das dit aannemen, dat ambachtsscholen in groo- tere steden recht van bestaan hebben. Dit meenen eenparig de voorstanders der beide stelsels. Haarlem is een aangename plaats voor zulk een school, door ligging, fraaie omstrekeD, belangrijke industrie, tal van gegoede ingezetenen en goede verbinding met het heele land, behou dens eene reserve, de verbinding te water over Spaarndam (applaus). Hierna deelde spreker mede, hoe de ambaohtsschool is totstand gekomen, waarover wij daar wij reeds vroeger de historie van de oprichting in volg orde hebben medegedeeld kannen zwy- gen. In deze toelichting merkte spreker a. ofy hoe gelukkig het voor de school is geweest dat er nog oude corporaties bestaan en bracht hulde aan den ijvei van den ontwerper van het gebouw. Er zal nog een leeraar in het teekenen en een voor herhalingsonderwys worden benoemd. De jongens krygen voor niet gereed schap en een werkbuis, terwyl zy slechts ƒ2.50 per kwartaal schoolgeld betalen. Zij zullen acht uur daags werken en de avonden vrijhouden voor verdere theo retische stadie. In drie jaar wil men van de jongens geen volleerde werklieden maken, maar wil hen zoo onderleggen, dat zy op de werkplaats veel spoediger voor uitkomen dan een ander. Spreker be veelt aaD, vooral ook op de pbysische gesteldheid der jongens te letteD, om te weten of zij lichamelijk wel geschikt zyn voor het door hen gekozen vak. Spreker eindigde met eene uitnoodL diging van het bestuur, om de school te bezien en ean woord van dank aan hen,, die geldelijk bijdroegen in de zaak. Hierna werd de inrichting bezichtigd en vereenigden eenige genoodigden zich met het bestuur aan een déjeuner in café «Neuf". Zondagmorgen zyn door de politie aangehouden de gebroeder>B. 15 en 11 jaren, die aan de vuilnisbelt een party oud ijzer hadden ontvreemd. 61) HOOFDSTUK XVII. «Och, mijn waarde, wat weet gij weinig van de vrouwen af. kis Philip haar opsluit en van de buitenwereld afgezonderd houdt, zal haar liefde voor Heigham nog stygen, zij zal zich eene trtelares gaan voelen, en dat moet juist niet. Neen, Philip mag er niets van weten, hoe gaarne ik ook (en hier knarste zij op de |ndeo) ik mij aldus door hem op zijn dochter zou willen wreken". «Hebt gij dan een plan vroeg Caresfoot en keek haar uit [TO..- end aan. |»Myn arme George, wat zjjt gy toch een arm hoofd I Als ik u pt hielp, zou Heigham ai getrouwd zijn met Angela". 11 Al wol, al wel", antwoordde George misnoegd, «gij schijnt te jrgotea dat gij er voor wordt betaald." En zijn oog richtte zich elueteekenend naar de brandkast in den hoek. «I derdaad", hernam lady Bellamy met oea scherpen lach, «ge pot:; er mij niet aan te herinneren, George Caresfoot. Ik torach koten al zoolang en hy bogknt mij hoe langer zoomeer to drukken". «Het hangt van u af, om dien te verbreken", antwoordde George koel. «Help my mijn doel te bereiken en ik geef u de brieven terug". Lady Bellamy zweeg en tuurde naar buiten, alsof zij vergeten was dat Caresfoot haar antwoord verwachtte. «Welnu," zei hy eindelyk ongeduldig, «wat hebt gy my voor te stellen? Waarom spreekt gy Diet?" «Omdat ik niet weet, of gy in mijn plan znlt toestemmen", antwoordde lady Bellamy. „Ge zyt geen held, George en wat ik u wil voorstellen, is nu juist Diet iets alledaagsch." George beefde, hy dacht aan zyn toeleg tegen Heigham by de beek en vreesde, dat lady Bellamy weer iets dergelijks bedoelde. «Wat meent gy?" vroeg hy met een trilling in zyn stem. «Waarom wordt gy zoo bleek vroeg zy, «wees maar niet bang, ik zal u niet vooratellen om iemand om het leven te bren gen of zcoiets. Dat zou een groote dwaasheid zijn, myn waarde als* men samenspant en iemand strikken legt, moet men allereerst zorgen er zelf niet in te vallen. Neen, wat ik u wil voorstellen, ia ODgevaarlyk voor zoover de strafwet aaDgaat, maar men heeft er wat moed en wat koelbloedigheid voor noodig. En die hebt ge niet al te veel, wel?" «Wat wilt ge doen vroeg Georgo kortaf. «U helpen, maar gij zult de hoofduitvoerder van het plan moe ten zyn." «Wat is het dan Lady "Bellamy schoof haar stoei wat dichter bij dien vau George en fluisterde hem too: «Gy moat Angela ontvoeren!" George schoof achteruit van verbazing bij het hooren van dezen raad. «Angela ontvoeren riep hy uit, «maar dat gaat toch niet Wat zal Philip zeggen?" «Maar, mijn waarde, ge zoudt toch zijn goedkeuring niet vooraf willen vrageD. Ais het gebeurd is, mag hy tieren en razen zoo veel als hij wil, zyne toestemming moet hy dan wel geven en bovendien, hy wil u immers zyn dochter wel geven." «'t Is waarzeide George peinzend«maar het ge vaar, «Welk gevaar? De heele schaking is heel gemakkelijk en in een oogenblik klaargespeeld. Wij lokken op een avond onder een of ander voorwendsel het meisje naar buiten, overvallen haar en nemen haar mee 'in een rytuig. Ik ga met haar binnen zitten en gy rydt en de rest zullen wy wel nader bespreken. Den vol genden dag komt gy met haar terug en vóórdat Heigham weer van zyn ziekbed is opgestaan, zyt gy al getrouwd." Het was aan George te zien, dat het plan hem toelachte, al schrikten hem de gevaren daaraan verbonden, op dit oogenblik nog wat af. «Bedenk wel," vervolgde lady Bellamy, «dat wanneer Heigham weer hersteld is, er zeer zeker van uwe plannen niets zal komen. Ge hebt du gezien, wat Angela kan en durft en kunt er op rekenen, dat zij zich in geen geval door iemand zal laten dwars boomon. Met geduld nemen wij de vesting niet in, dat moet met geweld geschieden." -George zei niets, maar schudde bedenkelijk het hoofd, als zag hij nu eerst de bezwaren goed in en zy n raadgeefster begreep, dat zy hare duivelachtige inblazingen nog wat scherper moest kleuren,

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1