BINNENLAND. WEDSTRIJDEN. De vorige week zyn alhier eenige' winkeliers opgelicht door twee dienst meisjes van ongeveer 20 jaren oud, de eene zwart en bleek, de andere blond met golvend haar, eerstbedoelde gekleed met mantel en hoed en laatstbedoelde met paarse japon en tulen muts, ook wel omgekeerd. Op naam van tergoeder naam bekende ingezetenen hebben zy op opzicht gehaald en zich toegeëigend corsettea en doeken. Naar men ons uit den IJpolder be richt zal vanwege het Rijk spoedig overgegaan, tot het onteigenen van circa 13 H. A. grond in den polder, benoo- digd voor het daarstellen van water kelders ten behoove der stelling Am sterdam. Morgen (Dinsdag) wanneer de nieuwe school te Houtrijk en Polanen, feestelijk in gebruik genomen zal worden, her denkt het hoofd dier school, de heer J. Wils zijn 30-jarige ambtsvervulling aldaar. Bij G. v. Tol landbouwer, sectie R 2i te Abenes Haarlemmermeer en bij D. Krom Q 3/4 te Haarlemmermeer, is mond- en klauwzeer uitgebroken. DelndischeMercuur meldt, dat namens het comité der tentoonstelling te Batavia in 1893 een contract gesloten is met de stoomvaartmaatschappijen «Ne derland" en «Rotterdamsche Lloyd", voor de uitgifte van speciale retourbiljetten naar Batavia, voor inzenders, hunne vertegenwoordigers en employés, en wel tegen de volgende verlaagde passage gelden Eerste klasseVan Amsterdam Rotterdam naar Batavia en terug/1000; van Genua en Marseille naar Batavia en terug 875, Tweede klasseVan Amsterdam en Rotterdam naar Batavia en terug/530 van Genua en Marseille naar Batavia en terug ƒ460, Spoedig zullen Dieuwe circulaires be treffende de tentoonstelling het licht zien, waarin ook andere bizonderheden over deze aangelegenheden te vinden zullen zyn. Door den Algemeenen Ne derlandschen Wielrijdersbond worden pogingen in het werk gesteld tot op richting van een algemeen bondslokasd te Amsterdam. Te dien einde zal Zater dag a. s. te Amsterdam eene algerneene vergadering worden gehouden van wiel rijders, onder voorzitterschap van den heer Muller Massis. Een der leden van de redac tie der Amsterdamsche Ort. heeft den hoogleeraar Stokvis geïnterviewd over het voorstel van den heer Wiiste om de amsterdamsche hoogeschool op te hefien. De heer Stokvis verklaarde de bedoe. ling van het voorstel niet te begrypen, HU achtte Amsterdam met zijn uitgebreid materiaal, niet alleen voor de medische faculteit, als vanzelf aangewezen voor een universiteit, en, werd de tegenwoor dige opgeheven, dan zou er misschien vanzelf een andere ontstaan, al had zy ook niet het recht van promotie. Te Amsterdam kan bovendien beter dan elders gestudeerd worden en zijn de kos ten van het studentenleven voel geringer dan in andere plaatsen. Een uitsluitend geneeskundige school achtte de hoogleeraar wel mogelijk, doch groote bezuiniging zou dat niet geven «Wij, de klinische hoogleeraren, met onze kostbare laboratoria, wij zyn eigen- lyk de dure professoren en daarop zou natuurlyk niet te bezuinigen zyn. De medische faculteit zou zelfs zeer uitge breid moeten worden. Scheikunde, wis- en natuurkunde, bacteriologie en nog enkele andere vakken zou men toch niet zenkunde kunnen missen." Wegens het groot aan-Gartneieien Europa's' noodzakelyk, dat voor de meeste vakken twee hoogleeraren zyn. Bezuiniging zou alleen mogelyk zijn door een herziening der wet H. O. «Daarin zijn bezwaren, waarop ik vroeger reeds gewezen heb en die ik met eenige collega's destyds in eene proeve van een wet op het hooger onderwys, die nu reeds lang vergeten is, vermeden heb." De hoogleeraar noemde het verkeerd, dat de salarissen der professoren zoo hoog zyn opgevoerd en hun de college gelden zijn onttrokken. De studenten studeeren daardoor veel goedkooper, daar zij nu met f800 voor de colleges at zyn. Die f 800 zijn niet te veel, wijl de studie de gelegenheid opent om een betrekking van f2000 a 3000 en meer per jaar te erlangen. Ook de staatsexamens achtte de heer Stokvis te goedkoop. De staat betaalt de kosten van de Staatscommissie, doch de candidaat betaalt alleen f 25 voor zijn diploma; siuagt men niet, dan betaalt men niets. Ooze wet H. O. noemde hij ten opzichte van collegegelden eenig in Europa. Ten slotte verklaarde de heer Stokvis, dat hij verwachtte, dat het voorstel Wüste met groote meerderheid zou wor den verworpen, De voorbereidende werk zaamheden tot den aanleg van het nieuwe wandelpark buiten de Muider- poort te Amsterdam, zijn in vollen gang, en daarmede wordt ai weer een nieuwe bladzijde gehecht in het afwis- selingrijke geschiedboek der Water graafsmeer. Eertijds een valschrijk water, werd ^het groene Diemermeir", gelijk de vroegere stads- en dorpsbeschrijver het noemt, omstreeks 1630 ingedijkt en in bouw- en weiland herschapen, waar- tusschen de oude Amsterdammers hunne lusthoven aanlegden. Ruim twintig jaar later echter bezweek de St. Anthonies dijk bij noordwesten storm voor een hoogen vloed, en liep de vruchtbare polder weer onder. Andermaal droog gelegd, moest de dijk in 1672, wegens een naderende krijgsmacht uit Frank rijk, tot verzekering der hoofdstad door raenschenhand worden doorgestoken tot weer rustige/ dagen aanbraken, en Spieghels „bruyzende Diemer zé", waar in den spaanschen tijd de oorlogssche pen elkander meer dan eens de volle laag gaven, voorgoed in een vriendelijk landschap overging, De aanleg der Oosterbegraafplaats in 1863 begonnen en in 1866 voltooid, was de eeiste belangrijke verandering in dien toestand. Daarop volgde, een 10-tal jaren later, de eerste rooilag van straten, die zoo snel toenam, dat de begraafplaats tegen verwachting midden in eene bebouwde buurt kwam te lig gen en zoodra hare plaatsvervangster aan de Kruislaan gereed is, als zoodanig gesloten moet worden. Zij gaat alsdan deel uitmaken van het Oosterpark, besloten tusschen de Mauritskade, Lin naeusstraat, Eerste Parkstraat en's-Gra vesandestraat, met een hoofdtoegang tegenover de Muiderpoort, Behalve een aantal plantsoenen en lommerrijke wandelplaatsen, krijgt het park een grooten vijver, een kinder speelplaats van zestien honderd vier kante meters oppervlakte, een terrein voor volksspelen van vijf duizend vier kante meter omvang, een veld voor balspelen van ruim acht duizend vier kante meter en een beschaduwde, plek voor openbare muziekuitvoeringen. De aanleg van het Oosterpark, dat eenmaal een aantrekkingspunt voor de geheele omgeving zal zijn, heeft den bouwlijst weer nieuw voedsel geschon ken. Een gedeelte der uitgebreide bloemisterij van Groenewegen Co. door den berlijnschen hoogleeraar Karl Koch in het Woehenschrift für Plan ,eine der interessantesten genoemd, heeft tal 8tadenten achtte de heer Stokvis hetreeds plaats gemaakt voor woningen. terwijl uit het vastgestelde bebouwings plan blijkt dat het terrein geheel in het stratennet is opgenomen. De' onmiddellijke gebuur, de twaalfde kerk der Nederlandsch Hervormde Ge meente, die de zijmuren der huizen in de Eerste en Tweede Van Swiuden straat afsluit, nadert hare voltooiing. De vijftig meter hooge toren, van hout met lood bekleed, is met haar fraaie spits een sieraad voor den omtrek. Het gebouw, opgetrokken van keurige baksteen, afgewisseld met bergsteen, laat zich het best zien uit de Eerste Parkstraat. Hoe sober ook van behan deling, geeft het met zijn eenigszins Klassieke hoofdpoort, waarboven net kerkelijk wapen ia beeldhouwwerk is aangebracht, den indruk van deugde lijkheid. In grondvorm vertoont de kerk een Grieksch kruis met korte armen, waar van een is afgesloten door het doop hek. Daar achter zijn preekstoel en bestuursbanken geplaatst. De drie overige «*rmen zijn bestemd voor mannenzitplaatsenhet midden- ruim is voor de vrouwen aangewezen. De hoofdtocgang, tegenover den preekstoel, ligt aan de Linnaeusstraat met een voorportaal, waarboven de orgelgalerij is ontworpen en zich de toren verheft. De zijingangeu bevinden zich in de Eerste en Tweede Van Swindenstraat. Beide portalen bieden tevens plaats aan voor trappen, indien zich later de behoefte mocht open baren aan galerijen, die, in den oor- spronkelijken aanleg voorzien, nog altijd met het geheel samenstemmend bijge bouwd kunnen worden. Inwendig wordt het metselwerk ge pleisterd met eenvoudige pilaster-, banden en lijstenverdeeling. De zolde ring is vaksgewijze in blank grenen hout uitgevoerd. Aan den preekstoel, van eikenhout, wordt bizondere zorg besteed. Alle werkzaamheden zijn thans zoo ver gevorderd, dat de kerk vermoedelijk hef laatst der volgende maand in ge bruik kan worden genomon. De aannemingssom bedroeg /91,13s maar dat bedrag is aanmerkelijk over schreden wegens verandering der vloe ren, aanmaak van meubelen en een ijzeren afsluithek om het geheele terrein. (Hbl.) Het mond- en klauwzeer is uitgebroken op de hoeve van Jongejans te Asseadelft, en vad Brasser te Uit geest. Te Bussem is door den heer A. M. C. Jongkindt Coninck, van De- demsvaart, eene tuinbouwschool opge richt, alwaar aan jongelieden zoowel practisch als theoretisch onderricht in het tuinbouwvak wordt gegeven. Dit onder wys bevat o. m. botanie, boomsnoei, ontwerpen maken voor het aanleggen van tuinen, italiaansch boekhouden, han delscorrespondentie in het hollandsch, fransch, duitsch en engelsch. Door de po 1 it ie t e B uss ura zijn eenige bedelaars in hechtenis ge nomen en daaronder één, die minstens vier koeien op slal heelt en onlangs nog twee vette varkens, elk van 300 halve kilo's, heeft verkocht. Een geacht ingezetenen van den Haag, die veel nut stichtte, de heer D. Sarluis, werd Zaterdagochtend dood op zyne kamer gevonden, blykbaar ge storven tengevolge van verstikking door gas. Ook zyn trouwe hond lag dood aan zyne voeten. In een buitengewoon p 0- litieblad bericht de commissaris van politie der centrale afdeeling te 'sGra- venhage, dat aldaar gestolen zyn 1 zilveren eetlepel, gemerkt E. S. M., 1 zilveren eetlepel, gemerkt E. K,, 1 zilveren eetlepel, gemerkt A. K., 2 zilveren dessertlepels, met lijsten en monogram K. M,, 1 zilveren des sertlepel, 1 zilveren moBtaardlepeltje, zilveren zuurlepeltje, opengewerkt, zilveren servetband, waarop gegra veerd Frickij, 1 servet, gemerkt B. K. 18, 1 zilveren fouragère met een paar zilveren schouderpassanten en e8n zilveren officiers-sabeldragon, behoorende tot een uniform der infanterie van de schutterij. Genoemde commissaris van politie verzoekt inbeslagneming en bericht. Vrijdagmiddag viel te Naaldwijk esn 16-jarige jongeling, die dikwijls aan toevallen leed, in het water en verdronk, eer men hem te hulp kon komen. Aan de Goorn onder de ge- meente Hoorn brandde Vrydagavond het huis van ae weduwe Koppes, die eenige dagen te voren overleden was, af. Het lyk stond gekist in de woning om den volgenden morgen begraven te worden. Daar de vlammen spoedig het geheele huis aangetast hadden, kon er niets ge red worden en is ook het lijk mede ver brand. Een oppasseres die by het lyk de wacht zou houden, schijnt ingeslapen te zyn en kon met moeite zich zelf redden. Nabij Eede is in den avond van 10 November J. v. V. uit Lunteren, toen hij nabij het dorp op een zwaar beladen wagen wilde springen, gevallen vóór het rad van den wagen. Het wiel ging hem over de borstonmiddellijk werd een geneesheer ontboden, die slechts den dood kon constateeren. De man iaat eene weduwe met 6 kinderen na. Door de politie te Maas tricht is Vrijdagavond aangehouden ze kere J. H. Ponders, oud 42 jaar, gebo ren te ELsloo-Beek, tydelyk te Maastricht woonachtig, op het oogenblik dat hy bezig was nagemaakte éénfrankstukken uit te geven. In zyne woning zijn de gereedschappen gevonden, benoodigd voor het vervaardigen van vaisch geld. Vrydagavond is de arbeid er J. v. H. aan de Blauwe Sluis te Steen bergen aan cholera nostras overleden. Het lyk is door de gemeento-politie naar het kerkhof te Kruisland gebracht. Woning en kleederen zyn aanstonds ont smet, terwyl de overige huisgenooten ter ontsmetting in de ziekenbarak te Steen bergen zyn opgenomen. Dit is het eerste geval, dat zich aldaar dit jaar voordoet. De politiepost, gedurende eenige we ken aan den Ketelmond by Kampen ge- stationneerd met het oog op de cholera, is Zaterdag opgeheven. De moeder van het kind tej Woerden dat Donderdag jl. aan cholera asiatica is overleden, is Vrydagavond ook door die ziekte aangetast en was Zaterdagochtend reeds oen lijk. De 3 sterfgevallen in de vorige week hebben alle een zeer snel verloop gehad. Vrydag avond werd door den maréchaussee te Grave afgemaakt een dolle hond, die reeds een twintigtal personen gebeten had. In verband hiermede is door den bur gemeester bokend gemaakt, dat van nu af gedurende 4 maanden de honden moe ten voorzien zyn van een muilkorf. Vrydag kwam onder Steen bergen een geval van cholera, waarschijn lyk nostras, voor bij een arbeider. Ee toestand der beide lyders aan aziatische cholera, die nog in de ryks- ziekenbarak te Hoek van Holland ver pleegd worden, was tot Zaterdag tame lijk bevredigend. De bomschuit is onder politietoezicht ontsmeteveneens de bemanning van het vaartuig. Eerstdaags zal de bom we der zee kiezen, zoodra daartoe vergun ning wordt gegeven. Te Leerdam is een tweede geval van cholera nostras voorgekomen, en wel bij eene vrouw op het Vliet, in de nabyheid der woning waar het eerste geval voor kwam. De toestand der vrouw is hoogst bedenkelijk. De Vr ij dagavond liep te Helmond, tegen veler verwachting, ia volmaakte rust af. Bij het uitgaan der fabrieken verscheen de politie niet, en dit bracht de menigte geheel van de wijs. De vijandige beweging toch had zich in de twee laatste dagen geheel tegen de politie gekeerd, en aangezien het gejouw nu niet met een uitval beantwoord werd en doelloos bleek, was de menigte spoedig verspreid, en had de stad reeds te half tien haar gewone aanzien. Het rustig deel der inwoners hoopt van harte, dat hiermede deze onverkwikkelijk geschiedenis zal geëindigd ajn. Lstteren an EansL Volgens bizondere zijde wordt ons uit Antwerpen van 11 dezer gemeld Heden ontvangt Peter Benoit officieel de mededeeling dat hij door de koningin regentes der Nederlanden benoemd is tot ridder der Oranja-Nassau orde. Dat zal hier een goeden indruk maken, daar Noord-Nederland op die wijze de groote verdiensten huldigt van den Zuid-Ne- derlandschen meester, die patriotseh ge zinde nazaat onzer gemeenschappelijke voorvaderen. Dat geeft hier weer eens een gemoedelyk feest, waarbij men Noord- Nederland zal laten «leven (N. R. Ct) Richard Strauss heeft een groote opera gecomponeerd, die nog in dit sei« zoen te Weimar zal worden gegeven. Inhoud SempervirstisVrydag 11 Nov. Vriesea amethystina. Perzik-Aard- bezie, met een afbeelding. Oncidiutn lanceanum. Een nieuwe Bambusa. De Japansche Klimkomkommer nog maals beoordeeld. Andyvie opbinden. Een kykje vooraf. Het Lysol tot be- stryding der planten-parasieten. De groentenbouwery en handel aan den Langendyk. De in de wereld verschij nende Tuinbouw-tydschriften. Een reusachtige Bamboes. Er worden. Te Chicago. Een Calla met drie bloemscheeden. Een daad van van dalisme. Het Central Park te New- York. Waarvoor Hyacinthen al niet dienen kunnen. Een even nuttige als sierlyke plant? Aardbeziën in Amerika. Rozententoonstelling te 's Gravenhage. Verschillende mededeelingen. Ont vangen Prijscouranten. Inhoud van het Nederlandsch Tuinbouwblad. Weersgesteldheid. Inhoud Floralia, Vrijdag 11 Nov.; Het verdry ven van insecten. Het genot van een tweetal halfstam. Mo- relleboompjes. Weeknieuws. Korte mededeelingen, Vraagbord. Cor- respontie. Meterologische waarne mingen. Sprokkelingen. Boekaan kondigingen. Advertentien. By voegsel AviculturaKunstmatig broeden en opkweeken. Mengelingen, Vraagbord, Correspondentie. Advertentien. RECHTSZAKEN- Ook het openbaar ministerie bij de rechtbank te Rotterdam is in de zaak van Ockeloen iu hooger beroep geko men tegen het vonnis dier rechtbank. Heden zullen voor de rechtbank te 's Hage terechtstaan de gewezen hoofdopzichter en twee oppassers van het krankzinnigengesticht aldaar. De instructie, ingesteld tegen Her- manus Eijpe, groentenboer te Bussura, ter zake medeplichtigheid aan den ef fectendiefstal te Naarden, is afgeloopen, en Eijpe van alle rechtsvervolging ont slagen. Hij is dientengevolge Zaterdag in vrijheid gesteld. Daarentegen isPieter van Rosmalen naar de arrond.-recht- bank te Amsterdam verwezen, ter zake dat hij vac C. J. van Wegen heeft overgenomen 5 obligatiëa, afkomstig van wijlen Pieter de Graaf en zulks om ze te verkoopen tegen eene vergoeding van 25 pCt. De afstandsrit PaterswoldeAssen en terug lokte Zaterdag vele toeschou- wilde zy hem tot de schurkenstreek overhalen. «Wanneer gy aarzelt," zei ze op onverschilligen toon, «doe het dan niet. Er is een vastberaden man noodig, niet een die weifelt en aarzelt. Courage doet hier alles slageD, zwakheid alles mis lukken. Maar wilt ge niet, mij is het wel. Dan kunt ge er op ataat maken, dat Heigham over een halfjaar met Angela getrouwd zal zyn. Wat zal-dat een flink paar zyn, nietwaar? Wat zal de meoie Angela teeder aan don arm van dien flinken jongen man voorby uw huis wandelen en wat zal het geluk hun uit deoogen stralenMisschien zullen ze wel eens medelydend glimlachen, wanneer ze n zien en tot elkaar zeggen: «Kyk, daar is neef George, de arme man «Zwyg riep George buiten zichzelven van woede en het tafreel dat lady Bellamy hem schetste, deed zijn leelyke oogen van toorn flikkeren als die van een tijger, terwyl zUn bleek gezicht kramp achtig bewoog. «Duivelin, die ge zyt, ik zal doen wat ge mij voorstelt. Alles liever, dan dat Heigham haar trouwt l" «Zoo ken ik u weer," antwoordde lady Bellamy, voldaan over de uitwerking van hare prikkelende woorden. «Wat voor gevaar zou er in de onderneming gelegen zyn? De weg is eenzaam en geen wandelaars komen er in den laten avond langs. «Ge zult zien, dat alles uitstekend afloopt." Zy stond op en knoopte hare lange handsehQenen dicht. «-Tot weerziens," zeido zy en reikte hem hare hand, «ik zal nu gaan nadenken over de beste wyze om het plan ten uitvoer te brengen. Houd intusschen een gesloten rijtuig en twee flinke paarden voor morgenavond gereed en tracht al uw personeel te verwyderen zoodat gy zonder opzien te verwekken, kunt inspannen en uit- ryden." «Wanneer zie ik u weer vroeg George. «Morgenochtend kom ik alles verder bespreken. Wanneer gij maar zorgt voor wat ik u gezegd heb, dan zal ik het overige wel regelen." En hiermede ging zij heen, George achterlatende in een moei lijk te omschrijven gewaarwording, eensdeels van vreugde omdat hy nu kans zag, zyn doel te bereiken en anderdeels van vrees voor de stoutmoedige en gevaarlyke onderneming, die hy er voor wagen moest, want de minachtende wyze, waarop lady Bellamy over de bezwaren van de schaking had gesproken, had hem niet geheel en al kunnen geruststellen. Toen lady Bellamy tehuis kwam, vond zy tot hare verwonde ring haar man in hare kamer. Hy stond ongeduldig op de ruiten te trommelen en toen zy binnenkwam, keerde hij zich om en vroeg haar toornig, waar zy vandaan kwam. «Ik geloof niet, dat ik u daarvan rekenschap behoef te geven," antwoordde zijn vrouw koel en legde met de meeste kalmte hoed en mantel af. Zy was dan ook zeer verwonderd, toen haar echt genoot, die gewoonlyk de kalmte zelf was en nooit tegen haar durfde opstaan, met van toorn bevende stem zeide: «Dan zal i k het zeggen. Gij zyt weer bij Caresfoot geweest, by dien verwenechten George. Luister vrouw, ik zeg u, dat ik die bezoeken niet langer verkieB te dulden. Caresfoot is een schelm en wat gy voortdurend met hem hebt te bespreken, zullen wel niet anders dan schelmstreken zyn. Ik zeg u, dat ik niet langer duld, dat gij u met zyn plannen inlaat. Verstaat gij dat? Laat hij doen wat by wil, vroeg of laat zal hij wel aan de galg komen, maar ik wil niet, begrijpt gy wel, ik wil niet, dat myn naam, dien gy draagt, door hem wordt gecompromitteerd l" Lady Bellamy keek hem verbaasd aan. Zulk een uitval had zij nog nimmer van hem gehoord. Het scheen, alsof de kleine man grooter was geworden in zyn woede en zy begreep, dat zy deze rebellie tegen haar gezag onmiddellijk moest onderdrukken. «Welke kwade geest is in u gevaren vroeg zy op ijskouden toon en met een geposeerd air bedaard neerziende op haar klei nen echtgenoot. «Geloof my, het is voor uwe gezondheid niet dienstig en voor onzen huiselijken vrede deugt het volstrekt niet." Sir John trachtte zich nog te verzetten en wilde antwoorden, maar zij was hem voor en hernam met dezelfde afgemeten koel heid«Geef. u tcch geen moeite, werkelyk niet, het baat toch niet. Ik doe wat ik verkies en ik laat wat ik niet doen wil en de man,, die mij dat wil beletten, moet nog geboren worden. Vergeet toch niet, Sir John, dat ge uwen f raaien titel aan uw eigen verdiensten al zeer weinig te danken hebt l" Sir John werd paars van woede, toen hy zoo minaehtond werd toegesproken, maar zooals altijd legde hy het tegen hare onver- zettelyke kalmte af. Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2