NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. g)e familie garesfoof. 10e Jaargang. Woensdag 16 November 1892. No. 2874. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. De Reis naar Turkije. BINNENLAND. FEUILLETON HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37£. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsrnimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEEEBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicity Etrangère G. L. DAUBE dè Co., JOHN F. JONESSucc.Parijs dl lus Faubourg Montmartre. Haarlem, 15 Nov. 1892 Door het bestuur vèn de Ambaehts- school is Maandag het volgende tele gram verzonden Aan H.M. de Koningin-Regentes. Paleis, *Het Loo*. z/Het bestuur van de Ambachtsschool te Haarlem, na de plechtige opening van het schoolgebouw vergaderd, wydt zynen eersten dronk aan het welzijn van HH. MM. de KoniDgin en de Koningin- Regentes Van Lennep, Secretaris. "Waarop 's namiddags het volgende telegrafisch antwoord werd ontvangen Van Lennep, Secretaris. Ambachtsschool, Haarlem. //H.M. de Koningin-Regentes draagt my op, het bestuur der Ambachtsschool H. D. dank te betuigen voor den nit- gebrachten dronk7'. Adjudant Van Hogendorp. De Ambachtsschool is Zondag e. k. tnsschen 10 en 4 uur gratis voor be langstellenden te zien, mits men is voorzien van eene toegangskaart, die aan het gebouw //Weten en Werken" verkrijgbaar is. Bij de heden gehouden herstemming voor de vacature van een lid in den gemeenteraad alhier, zijn uitgebracht 1188 stemmen. Het aantal kiesgerechtigden bedraagt 2906. Maandagavond namen de cursussen van „Volksbelang" alhier een aanvang met de lezing van den heer mr. H. Ph. de Kanter over onze Staatsregeling. Een zoo uitgebreid onderwerp als onze nederlandsche staatsregeling is uit den aard der zaak te belangrijk om het vluchtig te behandelen, vandaar dat de besprekingen iederen Maandagavond om de veertien dagen zullen worden voort gezet. Een ieder, wiea de wijze waarop onze wetgeving is ingericht, belangstel ling inboezemt, kunnen wij den cursus van den heer de Kanter aanoevelen, zijnde de besprekingen door hare dui delijkheid en helderheid voor een ieder bevattelijk en leerrijk. Bovendien heeft spreker zich bereid verklaard telkens na afloop van iederen cursus vragen te willen aanhooren aangaande het ge sprokene, wanneer iemand iets ondui delijk mocht zijn geweest. Na eene inleiding over de definitie van een staat, en welke beteekenis de Grondwet in de staatsregeling heeft, besprak Maandagavond de heer de Kanter de eerste zeven artikelen van onze grondwet. Uit eemige vragen, welke naar aan leiding van het gesprokene, door som mige) toehoorders werden gedaan bleek dat men voor dat oogenblik niet scheen te bedenken, dat het niet in de bedoeling va* den spreker ligt, de be staande wetten te beoordeelen, maar wel om ze te verklaren. Men houde dit toch vooral ia het oog. Misschien komt het door de talrijkheid van de tegenwoordig opgevoerde duïtsche kluchten, dat het bovengenoemde blijspel, Maandag in onzen schouwburg uitge voerd door de artisten van het Tivoli- theater uit Rotterdam, ons niet zeer heeft kunnen bekoren. Dit is zeker, dat na ,/Een man van de Wereld" de //Reis naar Turkye" er wel wat bleekjes uitziet. Men kan niet ontkennen, dat het stuk veel lachwekkends oplevert, maar de intrigue is onnatuurlijk en geforceerd en dat kan het, dikwijls zeer verdienstelijk, spel niet altijd doen vergeten. Een man, die met een meisje dat voor zijn vrouw doorgaat, in handen der turksche roovers valt, een Turk die vijf vrouwen heeft gehad, een pacha die de gevangen vrou wen van de roovers koopt om er zijn harem mee te verrijken, dat alles zijn dingen, die in een operette een uitne mend figuur zouden maken, maar aan een blijspel iets gezochts geven, dat den in druk niet verhoogt. De heer Willem van Zuylen speelde verdienstelijk als altijd, maar had een betrekkelijk ondergeschikte rol, die kern geen gelegenheid gai eens flink uit te komen. Overigens was er een goed samenspel. De heere* Jan C. de Vos (Hans Brückner) en Jos. van Biene (Demeter Mitrovics) benevens mevrouw Aug. van BienePoolman (Thea) vorm den menig aardig tooaeeltje en de heer Faassea vervulde de schoonvaderrol verdienstelijk. De heer Erlmaan trad op als journa list met een grime, die voor de ver tegenwoordigers der pers nu juist met heel vleiend was. De heer Ja* C. de Vos, di« vroeger zelf journalist is ge weest, had er dunkt ons voor moeten waken, dat zij* voormalig métier niet aldus door een kaalhoofdig, slechtge kleed, half verloopen personage werd getypeerd. Als stuk kon ons het blijspelletje „Onder vier oogen" beter voldoen. De heer de Vos en mevrouw van Biene maakten daarin alleraardigste tafereeltjes en verdienen daarvoor een woord van oprechte waardeering. Waar waren gisteren de ondankbaren, die beweren dat ons volk geen liefde heeft voor het tooneel? Niet alleen toch was de schouwburg vrij goed bezet, maar boven op de gaanderij werd de voorstelling gadegeslagen door een zeer jeugdigen schouwburgliefhebber ('t kan ook een liefhebster zijn geweest) die waarschijnlijk den aanvalligen leeftijd van eén jaar amper had bereikt en nu en dan zijne goedkeuring door een korten uitroep te kennen gaf. Als dit jonge mensch zoo voortgaat, zal het zeker een extra wereldwijs personage wordeD. Terwyl de hnisgenooten afwezig waren, is Zaterdagavond aan den Kruis weg te Haarlemmermeer afgebrand de woning van J. Boom. Bijna niets is gered kannen worden, doch alles was tegen brandschade ver zekerd. Het zoontje van Louten kwam Za terdagavond te Haarlemmermeer aan de Venneperweg, op noodlottige wijze om het leven. Al spelende ging het naast eenen in gang zij aden boerenwagen, geladen met bieten, en struikelde, met het nood lottige gevolg dat een der wielen over hoofd en lichaam heenging. Het kind was onmiddellijk dood. Hedenmorgen werd de nieuwe open bare school te Houtryk en Polanen fees telijk in gebruik genomen. Behalve het dagelyksch bestuur en het meerendeel der raadsleden, waren daarbij aanwezig de schoolopziener, architect, opzichteren aannemers. Ontworpen door den heer D, Storm, architect te Haarlem, werd het nette ge bouw binnen den tijd van vier maanden door de aannemers Giebels en Van Ser- vellen op de plaats gebouwd, waar de vroegere school en woning stonden. De minister van Binnen- landsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat volgens de bij hem ingeko men ambtsberichten in de afgeloopen week als aan aziatische cholera overle den, zijn aangegeven in Noord-Brabantte Breda, 3 per sonen te Steenbergen, 1 persoon te Terheyden, 2 personen in Gelderland te Huisen, 1 persoon in Zuid-Hollandte Bodegraven, 1 persoonte 'a Gravenzande, 1 persoon (behoorende tot de bemanning van een te Heek van Holland in quarantaine gelegen hebbend visschersvaartuig)te Hazerswoude, 1 persoon te Numansdorp, jl persoon; te Woerden 3 personente j Woubrugge, 1 persoon in Utrechtte Loosdrecht, 3 perso nen te IJselstein, 2 personen in Friesland: te Leeuwarden, 2 per sonen. Si.c/, De betrekking van commis saris der Koningin in Groningen, is aangeboden aan den heer Van Roy en, lid der Eerste Kamer. In tegenwoordigheid van vele belangstellenden onder welke mevrouw de weduwe Verhulst en de eenige zoon des toonkunstenaars werd Maandag in het rijks-museum te Amsterdam onthuld de marmeren buste van Joh. Verhulst. De heer B. Bonefang uit Rotterdam heeft Zaterdag een niet alle- daagsche ontmoeting gehad op zyn reis van Bergen op-Zoom naar Rozendaal. Hy bevond zich nl. alleen in een comparti ment met een jongmensch uit Arnhem, toen laatstgenoemde, na allerlei verhaal, een geladen revolver nit den zak haalde. De heer B. dacht aanvankelyk een krank zinnige voor zich te hebben, doch be merkte spoedig dat hy met iemand te doen had, die door wanhoop gedreven, zelfmoord wilde plegen. In zenuwachtige spanning wist de heer B. hem zoolang te bewegen van zijn plan af te zien, tot de trein het station, aldaar binnenliep, alwaar de heer Bone fang onmiddellyk aangifte deed by den stationchef. Een revolver met zes pa tronen werden hem door de rykspolitie ontnomen, die tevens proces-verbaal op maakte. Zaterdagnacht omstreeks 3 uren is in de barak op het exercitie veld te Rotterdam aan cholera asiatica overleden M. de Koning, die jl. Zaterdag derwaarts was gebracht. Te Zevenbergen zyn eene vrouw en bare dochter door cholera aangetast. Dit zijn de eerste gevallen, die zich aldaar voordoen. Of het cholera asiatica of nos tras is, is nog niet uitgemaakt. Te Krimpen a/d IJsel deed zich Maandag een tweede geval voor van cholera asiatica, thans bij een 3Ójarigen rietmattenmakersknecht. Voorzorgs- en ontsmettiagsmaatregelen zijn terstond in acht genomen en toegepast. De choleralijder die Donderdag in de Am alia-stichting te Utrecht werd opge nomen, aangetast door cholera nostras, is Maandag hersteld ontslagen. Zondag werd binnen gebracht een 39- jarig maD, wonende Jutfasche weg 8/, namelijk in het steegje, waar reeds zoo vele gevallen van cholera zijn voorge komen. Buitendien zijn nog drie gevallen van cholera aangegeven, alseen kind in de Laan van Croes 41, en twee geval len in dezelfde Laan 92. In laatstge noemde woning zijn beide patiënten reeds overleden. Uit Woerden wordt gemeld, dat in het aangrenzende Barwoutswaarder zich bij een werkman op een der 'fabrieken aldaar een geval van cholera asiatica heeft voorgedaan met spoedigenjJoode; lijken afloop. Zondag bezweek te Bodegraven met snel verloop een bejaard man aan cholera asiatica. Dit is het derde geval van dien aard in die gemeente. Aan het spoorwegstation te Dordrecht is Maandagavond by aan komst van den trein, die te ruim II uren uit Rotterdam was vertrokken, een conducteur, die van den loopplank sprong vóórdat de trein stilstond, onder de wagens geraakt en overre den. De ongelukkige werd zwaar ver; minkt en was terstond dood. Zondagnamiddag te ruim 3 uren is te Vlissingen by het aan boord willen gaan van de provinciale boot, een man van middelbaren leeftyd en vermoe delijk D. genaamd, woonachtig teXJzen- dyke, in het water gevallen. Niettegen staande men hem spoedig op den wal had gebracht en met succes de bewerking, voor drenkelingen voorgeschreven, op hem toepaste, zoodat hij na verloop van een uur weder kon spreken en zelfs loopen; overleed'hy toch kort daarna. De drenkeling is naar het lykenhuisje op de algemeene begraafplaats overge bracht. Het bekende klooster te Simpelveld (Limburg), waarin circa 500 zusters verblyf houden, en dat bekend staat om de kunstwerken, die daar ge maakt worden, heeft thans eene bestel ling gekregen ten bedrage van f 40,000, voor het maken van misgewaden voor een pontificalen dienst. Voor eenigen tijd werden door dit zelfde klooster misgewaden gezonden naar Gouda, ter waarde van f 10,000. De te Maastricht aange houden valsche munter Pcndera heeft reeds zijn misdrijf bekend en is her kend door verschillende winkeliers, bij wie hy de valsche kwartjes en frank- stukken heeft uitgegeven. Bij zijne arrestatie, waaraan hij zich door de vlucht trachtte te ontrukken en waarbij hij door de politie werd achtervolgd, heeft hij een gedeel'e der nagemaakte munten in de Jeker geworpen, waar naar gevischt zal worden, Penders moet reeds in België wegens diefstal gevan genisstraf hebben ondergaan. In het beheer van den in hechtenis genoden brievengaarder K., te Eelde (Dr.), heeracht de grootste verwarring. Een bedrag van 1500 is verduisterd, en dagelijks komen er nog verduisteringen aan het licht. De borg stelling bedraagt slechts 250, zoodat 62) HOOFDSTUK XVII. #Het is goed, mevrouw," antwoordde hy stotterend van opge; wondenheid, „tegen uw tong mag ik niet bestand zijn, maar het zal uit zyn met de bezoeken aan Caresfoot. Dat verzeker ik u!" En met deze woorden liep hij de kamer uit, uitgeleide gedaan >door een sarrenden glimlach van zyn lieve vrouw. HOOFDSTUK XVIII. Toen mevrouw Bellamy den volgenden morgen met George CareBfoot de bizonderheden van het plan tot ontvoering van An gela besprak, kon zij weinig vermoeden, dat haar echtgenoot haar was gevolgd en nu onder het gesloten venster van de biblotheek waarin hij haar ontving, met gebalde vuisten stond te luisteren en te vergeefs trachtte, iets van het gesprek op te vangen. Feite lijk dacht zy aau haar man niet eens meer en dat hy aan de aanstaande onderneming een hinderpaal in den weg zou kunnen leggen wanneer hy daarvan kennis droeg, dat denkbeeld was zelfs niet bij baar opgekomen. Zij verklaarde na aan baar medesamenzweerder, hoe zy de schaking wilde aanleggen. //Ik zal naar bet huis van Philip gaan en met een grooten doek over mijn hoofd, aanbellen en de bood schap brengen dat meneer Heigbam plotseling veel zieker is ge worden en naar haar gevraagd heeft en dat ik haar bniten het hek wacht met een wagentje." //Maar als ze u herkent?" yroeg George. ffGeen rood, myn waarde, ik zal myn stem wel zoo verande] ren, dat ze niets vermoedt en mij houdt voor de dienstmeid van de boerdery." „En verder //Verder gaat alles zeer eenvoudig. Wanneer we ver genoeg van het huis af zyn, dan zeg ik haar hoe we haar verschalkt hebben en dat ze nu maar best doet met stil te zijn, daar het anders slecht met haar zon kunnen afloopen." George sidderde. ffWat I ge wilt haar toch niet mishandelen Dat duld ik nooit //Dwaas, dat is immers alleen een dreigement 1" George keek haar strak in de oogen. //Luister eens, Anne, pas op dat gy haar met geen vinger aanraakt, anders krygt ge met mij te doen. Ik ken u en uw boosaardig karakter zou niets liever doen, dan zich op Angela wreken. Maar ik zeg u, dat zal niet gebeuren. Hebt ge my goed begrepen z/Ten opzichte van Heigham waart ge anders zoo vreesachtig niet antwoordde lady Bellamy kwaadaardig. George beefde, toen hy terugdacht aan den angst, die hem had aangegrepen, toen hy Arthur op dien avond een valstrik had z/En waar gaan wy dan verder met haar heen?" vroeg hy,om het gesprek van een onderwerp, dat hem bizonder onaangenaam was, af te brengen. //Dat weet ik nog niet recht," antwoordde lady Bellamy na denkend, //Daarmee zullen we naar omstandigheden moeten han delen. En nu wat uw aandeel in de zaak betreft. Welke maat regelen hebt gij genomen, om zeker te zyn, dat wy niet bespied worden z/Myn huisknecht en myn tuinman zullen mot de dienstboden een feestje hebben. De tuinman is pas getrouwd, zoodat daarvoor een goede aanleiding was. Te zeven uur gaan ze allen heen, zoo dat we de handen vry hebben en kunnen doen wat wy willen, zonder dat iemand ons beloert." z/Waar zal dat feestje plaats hebben vroeg lady Bellamy. //In de herberg //de Turk"." z/Dat koffiehuis hier op den weg?" //Juist." z/is dat niet wat onvoorzichtig? Bedenk wel, dat wy daar mot ons rytuig voorby moeten. Een van de menschen behoeft maar op den weg te zijn en u Ae herkennen wanneer we voorbyryden, om alles in duigen te doen vallen!" //Gekheid," aeide George luchthartig. //Ze beginnen te zeven uur al met feestvieren en wy komen eerst over tienen met ons rytuig den weg langs. In dien tusschentijd hebben zy al zoove

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1