POLITIEK OVERZICHT. 8EMENÖD NIEUWS Een boekhandelaar te Lei den werd in den laatsten tyd zoo nu en dan gewaar, dat er eene tamelijk groote hoeveelheid postzegels verdween uit den gesloten lessenaar in den winkel. Hy begon nu, om daaromtrent zekerheid te verkrijgen, iederen dag de hoeveelheid van iedere soort te tellen en te noteeren, teneinde .ook daardoor den dief te kun nen betrappen, hetgeen dan ook aanlei ding gaf dat hy zynen loopknecht ver dacht, die iederen namiddag alléén in den winkel verbleef. Thans werd die man door eene kleine opening in den zolder bespied, en ont dekte men jl. Dinsdag dat hy den les senaar opende en daaruit postzegels nam. De politie werd daarop geroepen, die in *8 mans bezit vond voor ruim 9 aan postzegels, alle welke te voren door den patroon gemerkt waren, zoodat aan ont kennen niet lang te denken viel. Hy is na opgemaakt proces-verbaal Daar do gevangenis te 's Gravenhage overgeb-aeht. De verdachte was vroeger 15 jaren als politie-agent in functie geweest, doch 4 jaren geleden ter zake van eene dooi' hem begane oneerlijke daad uit den dienst ontslagen. Het tv/eede slachtoffer, de 26-jarige C. Bierbooms, die te Rozen- daal bewusteloos iu eene bietenschuit werd gevonden, is in het gasthuis over leden. Donderdag ochtend is te Breda uit den Singel by de melkinrich ting het lyk opgevischt van den heer Wo, handelsreiziger uit Rotterdam, die reeds sedert eenige dagen vermist werd. Bij het leggen van een vloer in een iu aanbouw zijnd huis te Wouw werd, zonder dat men het be merkte, eene kat ingesloten. Toen de eigenaar in de woning zijn intrek nam, hoorde hij een voortdurend gemiauw. Hij liet een deurdorpel uitbreken en de kat kwam te voorschijn. Het beest was toen juist 20 dagen zonder eten en drinken opgesloten ge weest. Toen de heer B., opzichter aan de margariaefabriek der firma Ant. Jurgens te Osch, Donderdagochtend te ongeveer 4 uur," vergezeld van den nachtwacht dier fabriek, zich naar zijn werk wilde begeven, werd hij in de zijde getroffen door een met zware hagels geladen schot, waarvan verscheidene door zijn dikke jas in zijn lichaam drongen. Hevig bloedende, kon hij, teiugkeerende, nog zijn woning bereiken. Ofschoon lang niet buiten levensgevaar, is de toestand voor het oogenblik naar omstandigheden redelijk en wordt hij vanwege de firma Jurgens in het gast huis te Osch verpleegd. Menschrijft de reden van dezen moordaanslag aan laaghartige wraakneming toe. Naar den dader, die zich, begunstigd door de duisternis, schielijk uit de voeten heeft gemaakt, wordt door de maréchaussées en de politie ijverig gezocht. Op last van de justitie t Assen is Donderdaguamiddag derwaarts overgebracht A. S. uit Meppel, die voor eenigen tyd voor zyn patroon een aan- geteekenden brief met f 1425 ten post kantore moest bezorgen en dien brief, volgens zyne opgaaf, op straat verloor, Genoemde S. werd Dinsdag uit Am sterdam door twee rechercheurs daar ge bracht en onderging des avonds een langdurig verhoor. Te Leeuwarden speelde Woensdag een jongen met een geladen pistool. Onverwachts ging het af, met het gevolg dat drie zich in de nabijheid bevindende jongens door verscheidene hagelkorreltjes in de JdyDeenen werden getroffen. Tegen den zoo roekeloozen dader is proces-verbaal opgemaakt. door den officier van justitie bij de Haagsche rechtbank tegen een vonnis van dat college, waarbij J. C. K., te Leiden, adsistent-chef van dienst bij de Rijnlandsche stoomtram, is vrygespro- ken van de aanklacht, dat hij op 29 Juni 1.1. door het geven van tegenstrij dige orders met betrekking tot het wisselen van de stoomtram, door schuld zeer groot gevaar heeft doen ontstaan voor eene botsing onder Oegstgeest, tusschen een trein van de Rijnlandsche stoomtram maatschappij en een van de Noord- en Zuid-Hollandsche stoomtram- maatschappij. Het O. M. waargenomen door mr. Telders, erkende dat uit de behandeling weer bleek, dat men er zich eigenlijk over verwonderen moet dat er niet méér ongelukken plaats vinden, terwijl het hulde bracht aan de machinisten voor hun nauwlettende plichtsbetrachting. Intusschen bestond hier stellig strafbare schuld, al was er natuurlijk vau opzet geen sprake. Wel moge bekl. ontken nen tegenstrijdige bevelen te hebben gegeven, doch hier zijn geloofbare ge tuigen verschenen, die elk hebben medegedeeld de bevelen die zij hebben bekomen. Het requisitoir luidde dan ook tot vernietiging van het gewezen vonnis, bekl.'s. schuldigverklaring aan hetgeen hem was ten laste gelegd en zyn veroordeeling tot hechtenis voor den tijd van 14 dagen. Bekl. ontkende tegenstrijdige bevelen te hebben gegeven waarna de uit spraak bepaald werd over 14' dagen, Voor de arrondissements-rechtbank te Zutfen is Donderdag vonnis gewezen in zake de wed. BulkleyBecking en de directrice van het kinderziekenhuis//Mary te Apeldoorn. De eisch door de wed. B, ingesteld tot terugagve der goederen is haar ontzegd. V I S S C H E R IJ- Scheveningen, 17 November, Een schokker bracht zyne versche visch aan het strand, en maakte daarvan 71 de pryzen der visch stonden gelyk aan die van hedenochtend. Van de haringvisschery kwamen terug de schuiten Neerland* trouw, schipper J, den Heger, met 275 ton haring G. de Nietj schipper L. Bal, met 265 ton ha ring, beide schepen zyn in lossing. De pryzen der pekel- en steurharing blyven in éen doen. Nieuwediep, 17 November. Door 20 korders werden hier heden 5 tot 50 tongen, 2 tot 8 roggen, 5 tot 15 mandjes kl. schol en 1 tot 3 manden schar, door 7 beugers 5 to6 50 schelv., 1 tot kabelj. en 2 tot 10 roggen en door trekkers 35tal haring aangevoerd tong gold 50 cent, rog 1 per stuk, kl. schol f 3 a 2,50 per mandje, schar 1 per mand, schelv. 100 a 95 per honderd kabelj. 2,50 per stuk en haring f3 2,50 per tal. RECHTSZAKEN- Het gerechtshof te 'sHage behan delde Donderdag het hooger beroep, De debatten in de fransche Kamer worden uit den aard der zaak met spanning gevolgd, wyi daarvan afhangt of het ministerie Loubet zal vallen of blijven. De Figaro zegt dat wat ook de uitslag mocht zyn, het kabinet zoo het niet veel, toch vreeselyk gewond zou worden. De minister-president Loubet heeft iu den ministerraad medegedeeld, dat hy voornemens is het woord te voeren bi) de behandeling der artikelen van het wetsontwerp op de drukpers. Aan de dagbladen in de departe menten is eene telegrafische nota ge zonden, behelzende dat de bewering van een. lid van den senaat, als zou de likwidatie van het //Credit foncier" een tekort opleveren van 300 millioen, het onderwerp zal wezen van eene weder- legging, waarin aangetoond zal worden dat deze bewering op geen enkelen grond rust. Volgens den Figaro heeft de paus in eene audiëntie verleend aan den heer Cambon fransch gezant te Konstantinopel verklaard dat hy alles voor Frankrijk wil doea. Zoowel in als buiten dat land zal hij steeds met Frankryk zyn. Kardinaal Vanutelli is benoemd tot aartsbisschop van Bologna. Over deze benoeming wordt veel gesproken in ver band met het gerucht, dat Vanutelli hoopt tot paus te worden benoemd, waar by hy door Oostenrijk zou worden gesteund. la de belgische Kamer is beraadslaagd over het antwoord op de Troonrede. In antwoord op eene rede van den heer Janson zeide de heer Woeste, dat het niet aangaat België thans voor het alge meen kiesrecht te stellen, daar men thans staat vóór de grondwetsherziening. Later zal men over het algemeen kiesrecht kunnen beraadslagen. De heer Beernaert sprak in denzelfden geest, en verklaarde, dat de regeering hare voorstellen zal doen kennen, zoodra de commissie met haren arbeid gereed zal zijn. In de fransche Kamer is Dinsdag de beraaadslaging over het ontwerp tot wy- ziging der drukperswet hervat. De heer Ernest Roche, socialist en vroeger Bou langist, verklaarde dat de anarchie niets te maken heeft met het socialisme, dat alle gemeenschap met de anarchie afwijst. De spreker beschuldigde verder de regee ring, dat zy //agents provocateurs" on derhoudt. Hy verklaart, het volkomen begrypelyk te vinden dat alle anarchie toeneemt, waar de ellende van het volk zoo groot is, De heer Ayard zegt, dat er tusschen socialisme, collectivisme en anarchie geen onderscheid isalle drie beoogen ze de omverwerping van het sociale ge bouw. Hij wyst er op, dat de toestand der arbeiders is vooruitgegaan, terwijl die der patroons hachelijk is geworden De heer Loubet handhaafde de nood- zakelijkheid der wet{ de regeering staa ontwapend tegenover de anarchisten en de alle zedeleer omverwerpende publi- catiën. Misbruik maken van de wet zal de regeering voorzeker niet. Deminister vraagt een votum van vertrouwen van de linkerzijde en het centrum. De zitting werd nu geschorst. Iu de //couloirs" liep het gerucht, dat het Kabinet op eene meerderheid vau dertig stemmen kon rekenen. Na de heropening vraagt de heer Deramel aan de regeering, of zy de wet gedurende verkiezings-tydperkea denkt toe te passen en verder of zy berust in ds verzending van het ontwerp naar eene commissie. Ingeval de regeering deze verzendiog niet gedoogde, zou spreker haar zyn vertrouwen niet geven. De beraadslaging werd daarop geslo ten, nadat nog de heer Pichon ten gunste van zoo eene verzending naar de commis sie had gesproken. Met 317 tegen 203 stemmen werd het voorstel tot verzending naar de com missie aangenomen. {Na de zitting.) Alvorens zich te ver diepen in de kwestie van het votum van vertrouwen over de wet op de pers, wil de heer Gouraux verzoeken een inter pellatie te mogen houden over de alge- meene politiek dezer regeering. Hy zal vragen dat men over dit zyn verzoek beraadslage, alvorens over te gaan tot de behandeling der artikelen van het wets ontwerp. De heer Loubet daarentegen wenscht, dat deze behandeling voorafga. Waarschijnlijk zal het de Kamer zelve moeten zyn, die in dezen beslist. In goed ingelichte kringen te Weenen wordt verzekerd, dat de Czarewitch aan graaf Kalnoky te verstaan gegeven heeft, dat de Czaar met groote voldoening keu- nis heeft genomen van 's ministers jong ste verklaringen omtrent de hartelijke verhouding tusschen beide Hoven. Graaf zich daarover zeer verheugde en al het mogelijke doen zou om de vriendschap pelijke gevoelens van het Weener Kabi net jegens Rusland door daden te toonen. De benoeming van Hieronymi in het Hongaarsche Kabinet is te Weenen met voldoening vernomen, maar de benoe ming van Ludwig Tisza wordt, vooral in de clericale wereld, scherp afgekeurd. Donderdag is de nieuw benoemde eerste minister van het Hongaarsche Ka net, Weckerlé, door den keizer ontvangen, om hem verslag te doen van zyne werk zaamheid tot het vormen van het minis ferie. Zaterdag zullen de ministers den eed afleggen. De correspondent der Nette freie Pr esse te St. Petersburg heeft een hooggeplaatst Russisch ambtenaar geïnterviewd. Deze verklaarde hem dat Rusland niets liever wenschte dau eene hartelijke toenadering tot Oostenrijk, maar dat dit alleen moge- lyk was, zoo Oostenryk wilde ophouden met zich met de Bulgaarsche aangelegen heden in te laten. Te Konstantinopel zyn weder ongunsti- berichten uit Kreta ontvangen. De Porte verklaart dat er rust heerscht op het eiland, maar erkent tevens dat er gevechten zijn geleverd, waarin aan beide zijden dooden vielen. Volgens berichten uit Tonkin komt de gouverneur Lauesaan op tegeu de bewe ringen der Fransche bladen. Hy zegt dat de bevrediging in de Auaamitische delta-provinciën in Tonkin volkomen is. Volgens de Ind. Beige heeft koningin Elisabeth met het Rumeen- sche hot gebroken. Zij weigert uit Italië naar haar land terug te keeren, en heeft haar veelbesproken hofdame mej. Va- caresco, verzocht weder bij haar te komen. In de Times komt een inge- zonden stuk voor van den heer W. Bramwell Booth, waarin deze opkomt tegen de verdachtmakingen van het Heilsleger door een zekeren heer G. Kebbell. Genoemde heer, zegt de heer Booth, is voor de commissie van onder zoek geweest om getuigenis af te leggen, maar dit heeft hy geweigerd omdat hy beweerde dat de commissie geen eed kon afnemen. De heer Booth zegt dat dit niets an ders dan een uitvlucht isde heer Keb bell had dan zyne verklarigen zonder beëediging kunnen afleggen. Er is inEngeland een nieuw werktuig voor kustverdedigingde hydrophoon, uitgevonden door kapitein Mc Evry, beproefd. Het is een voorwerp dat op eenigen afstand van de kust ïd het water wordt neergelaten en in elee trische verbinding met de kust staat. Het waarschuwt wanneer een oorlogs schip op 1 Eng. myl afstands en wanneer eene torpedoboot op myl is. De uit vinder denkt dat het ook zou kunnen worden aangewend om by mist de sche pen te waarschuwen wanneer zy de kust Daderen. Voor de reis derkoningin van Engeland van Balmoral naar Windsor worden ditmaal, vermoedelijk in verband met het spoorwegongeluk by Thirsk, aller lei buitengewone veiligheidsmaatregelen genomen. Alle verkeer zal tydens het ryden van den koninklijken trein, op de betreffende lynen worden gestaaktwach ters zullen, op geringen afstand van el kander, langs de baan worden uitgezet het publiek zal op de weinige stations, waar de trein stopt, worden buitenge sloten, en eene voorafrijdende locomotie zal den koninklijken trein tot loods die nen, om te zien of alles op de baan in orde is. Het salonrijtuig der koningin, met groote weelde ingericht, heeft 7000 p.st, Kalnoky zou geantwoord hebben, dat hy gekost. Generaal Booth heef ver lag gegeven van de uitgaven ia komsten van het //Darkest *ï£ogland« fonds, loopende van 1 October 1890 tot 30 September 1892. Er is een tekort van M 62,468. Onder de posten van uitgaven komt ook voor 32,415 aangewend tot het in werking brengen van het plan. Hoe werden die £32,415 besteed? Hierover geeft de generaal een uitvoerig verslag. Er was bijvoorbeeld aan 4000 arme menschen 's nachts onderkomen verschaft. Er waren 5,000,000 goedkoope middag, malen verstrekt. Aan ongeveer 5000 werkloozen was arbeid verschaft. Deze 5000 man hadden voor 53,525 aan verschillende artikelen geleverd dochten einde hen aan het werk te houden, was het fonds verplicht een uitgaaf te doen van 98,992. Uit de gevangenis waren 497 misdadigers ontslagen en door hel fonds liefderijk opgenomen. Het was aan het fonds gelukt voor 134 dezer misdadigers betrekkingen te vinden. De landbouwkolonie heeft aan het fonds voor oprichting en in werking stellen 3,088 gekost. De fabrikanten van Lan- cashire denken er volgens de Timet nog niet over, aan de eischen der werk lieden toe te geven. Zooals wij reeds gemeld hebben, streven de fabrikanten naar hun collega's in die streken, waar de werkstaking nog niet uitgebro ken is, te bewegen minder urea per dag te doen werken. Zij vinden dan ook volgens belichten bij verschillende fabrikanten der Hyde en Glossep. districten steun. De meeste fabrikanten aldaar hebben reeds minder werkuren op hun fabrieken ingevoerd en zij die dit nog niet deden, zullen er insgelijks spoedig toe overgaan. Alleen in deze beide districten zijn 22,000 spindles. Een belangrijke ontdek- king op astronomisch gebied is on langs gedaan door den heer StanislaoB Meunier, hoogleeraar in de geologie bjj het Museum van Natuurlijke Historie te Parys. Naar men weet, ontdekte Schiaparolli te Milaan de talryke rechtlijnige kanalen op de planeet //Mars". Hij was ook de eerste die het verwonderlijke verschijn sel waarnam, dat deze kanalen die door Flammarion voor het werk van de Marsbewoners gehouden worden zich over hun geheele lengte verdubbelden, eene waarneming die eerst natuurlijk veel tegenspraak vond, maar eerlang door een aantal sterrekundigen werd be vestigd. Van dit verschijnsel heeft de heer Meunier thans de verklaring gevonden. Hy teekent op een gepolijste metalen plaat in grove trekken met zwarte vernis de kaart van Mars, kanalen, vlekken enz., en laat dan een zonnestraal of electri8ch licht er op vallen. Dan schuift hy, op een paar millimeter afstand van de plaat, en- er mee evenwijdig, een zeer doorschijnend op raam gespannen stukje mousseline voor de metalen plaat. en.... de lynen en vlekken, die kanalen on watervlakken voorstellen, verdubbelen zich voor den aanschouwer. Hiervan geeft de heer Meunier deze verklaring, dat de verdubbeling de scha duw is, ter zyde van elke lyn op het mousseline geworpen door het licht, dat door de metalen plaat wordt weerkaatst. De verdubbeling door Sohiaparelli waar genomen, zou dus niets anders zijn dan een optisch verschijnsel. In het begin van October is een postbeambte te Kassei (Duitscli- land) met zijn tienjarig dochtertje plot seling verdwenen. Alle nasporiagen leid» den tot dusverre tot niets, toen Zondag 1.1. beide vermisten, door kogels gedood, in een dicht pynbosch door jagers wer den gevonden. De conducteurs van de trams en omnibusssen hielden Woensdag een groote vergadering te Berlijn, waarin besloten werd een algemeene werksta- tergebleven. Zy naderde den waard en zeide vriendelijk, hem op den schouder kloppende: //Komaan, vriend, gaat gij niet helpen als uw hulp noodig i3 De man wilde antwoorden, maar sir John voorkwam hem en zeide tfLaat u niet om den tuin leiden. Het is haar alleen te doen om u weg te krijgen en dan miss Caresfoot toch mede te nemen z/Als gy dat denkt..." /,1k verzeker het u." z/Dan blyf ik hier," zei de man en ging zijn huis weer binnen. //Ah, sir John," zeide lady Bellamy zich tot hem keerende met zulk een bleek en verwrongen gezicht, dat hy terugdeinsde, //gy waart dus niet ziek. Het was komedie, niet waar en gij vondt het noodig mijn spel te bederven." z/Het spyt mij, dat het plannetje zoo mislukt is," antwoordde hy. //Misschien zou alles goed zyn gegaan, als ik dat glas wyn had uitgedronken, niet waar Maar dat heb ik niet gedaan z/Ahmompelde lady Bellamy en daarop, zich met een dui- velschen lach naar den kant van Isleworth Hall keerende, riep zij met de armen opgeheven//Het is gedaan, ik ben nu weer vry. Brandt voort, binten en balken, stort in, daken en vloeren en bedelft alles wat er uit de asch nog mocht overblijvenIk ben weer vry I vry 1" Sir John sidderde, toen hy haar daar zag staan met de om hoog geheven armen, als eene furie in den schyn van den vuur gloed en hy nam overhaast de vlucht en zette het op een Ioopen jn de richting van het brandende huis, dat hy spoedig bereikte. Het geheele gebouw stond in lichtelaaie. Hoog sloegen de vlam men uit alle vensters, tot boven de dakgoten uit. Een regen van vonken verspreidde zich telkens in de lucht, alB een ongeëvenaard vuurwerk. De hitte belette om dicht bij het huis te komen en men had dan ook alle pogingen om te blusschen opgegeven. George Caresfoot, druipend van water, met gescheurde kleede ren, blootshoofds en doodsbleek, dwaalde als een slaapwandelaar met starende oogen om het gebouw, zich nu en dan zoo dicht er by wagende, dat men hem moest terugtrekken. Allen hielden de oogen op het vreeselyk schouwspel gericht. Door de vensters golfde de vuurzee voller en onstuimiger, men hoorde haar geloei het akelig kraken en knapperen van balken en binten, nu en dan afgewisseld door den doffen slag van een stuk muur dat viel. //Hoe is de brand aangekomen hoorde Bellamy naast zich fluisteren door een der vele nieuwsgierigen die op het terrein waren gekomen. //Dat woet niemand," antwoordde een ander zacht. /,Hij was uit toen de brand uitbrak." Opeens schoot lord John een denkbeeld door het hoofd. Hy herinnerde zich, hoe hy de lamp naar beneden had geslagen, toen hy in blinde woede in George's kamer alles kort en klein Hij was dan de brandstichter Het koude zweet brak hem uit en onwillekeurig deed hij een paar schreden achteruit, en bedekte het gelaat met de handen, alsof het schouwspel hem onverdraaglijk was. Een luide kreet uit honderde kelen deed hem opzien. Steeds hooger waren de vlammen gestegen en in den vuurgloed kon men zien, hoe de hooge puntgevel waggelde en ieder oogenblik kon nederstorten. De menigte drong achteruit in verwarring. Opeens zag men den gevel voorover buigen en met een geweldig geraas viel hy op den grond. Toen de schrik voorbij was, riep een der toeschouwers//Mijn heer Caresfootwaar is hij en toen de menigte om hem heen drong, ging hy voort//Zooeven stond hy voor my en nu is hij plotseling weg I" Door een voorgevoel gedreven traden eenige mannen naar voren en keken behoedzaam in de massa heete steenen van den gevel. Er stak een hand uit omhoog. Het was die van George Cares foot, die daar bedolven lag onder het puin. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2