STADSNIEUWS, BINNENLAND. Rechtszaken. WEDSTRIJDEN. POLITIEK OVERZICHT. KOLONIËN. Gisteren (Vrijdagavond) vergaderde in een der lokalen van café „Brinkmann" de kiesvereeniging „Vooruitgang" tot het stellen van definitieve candidaten voor de bestaande vacatures in de Ka mer van Koophandel en Fabrieken al hier. Vóór men tot dit punt overging, werd een lid van het bestuur gekozen in de plaats van den heer H. L. Janssen van Raaij, die voor deze betrekking had bedankt, daar hij zich niet had kunnen vereenigen met den inhoud van het laatst rondgezonden strooibiljet. In zijne plaats werd met groote meerderheid ge kozen de heer A. van der Laan. Daarna vond de bespreking van de voorloopige candidaten voor leden van de Kamer van Koophandel plaats. In de afdeelingen waren al de vier aftre dende leden als voorloopige candidaten gesteld, namelijk de heeren A. de Clercq, Th. Figee, H. T. Peltenburg en E. J. Westerveld. Niemand over den heer de Clercq het woord verlangende, werd die definitieve candidatuur gesteld zonder discussie of stemming. Toen de voorloopige candidatuur Figee aan de orde kwamdeed de heer G. E. L. Hijmans de vraag, of van dezen en de beide overige candidaten ook bekend was, of zij voor vrijhandel zijn dan wel voor protectionisme en wensclite dit te vernemen van hen, die deze heeren in de afdeelingen hadden candidaat ge steld. Dat de heer de Clercq voor vrij handel is, was spreker ten volle bekend. De Voorzitter, de heer Mr. Th. de Haan Hugenholtz, verklaarde hierop niet te kunnen antwoorden. De heer W. L. Schram deelde mede, dat hij omtrent den heer Figée, naar hetgeen hij van dezen gehoord had, kon verklaren dat ook deze voor vrijhandel is. Hierop werd ook de heer Figee zonder stemming tot definitief candidaat van „Vooruitgang" geproclameerd. Over de denkwijze van de heeren Pel tenburg en Westerveld ten opzichte van het door den heer Hijmans geopperde, vermocht niemand inlichting te geven. Evenwel werd ook hunne definitieve candidatuur, na op verzoek van den heer Hij mans plaats gehad hebbende stemming, met meerderheid van stem men gesteld. Thans was aan de orde een "Voorstel van het Bestuur, dat de kiesvereeniging besluite, zich te wenden tot den Ge meenteraad, ten einde openbaarheid te verkrijgen van de vergaderingen van de kamer van Koophandel en Fabrieken. De Voorzitter deelde mede, dat het niet de bedoeling is, dat de kiesveree niging zich zal wenden tot den Raad, daar immers zij gcene rechtspersoon lijkheid bezit, maar dat het Bestuur op de volgens zijne meening beste wijze, zich aan den Gemeenteraad zal adres- seeren. De zaak is in de afdeelingen ter sprake gebracht. Hierover ontspon zich een vrij uit voerige discussie. De heer Schram wilde zich niet enkel wenden tot den Raad, maar ook tot de Kamer van Koophan del zelve; de heer J. W. Staffers deelde mede dat op een door hem en door den uitgever van dit blad gedaan ver zoek aan de Kamer van Koophandel om voortaan hare zittingen te mogen bijwonen, was bericht, dat haar regle ment dit verbood, doch dat de secre taris was gemachtigd, hun adressanten voortaan verslag van de vergaderingen te zenden. Nu is er evenwel in de vorige week eene vergadering geweest en daarvan heeft wel de Oprechte Haar- lemsche Courant een verslag gegeven, maar noch spreker, noch de heer Peere boom hebben van den secretaris eenig verslag ontvangen. De heer Mr. A. J. van Thiel beweert, dat dit persklachten zijn, waarmede deze vereeniging niet heeft te maken. Hoofdzaak is hier, dat men voor het publiek openbaarheid wenscht van de vergaderingen der Kamer van Koop handel. De heer Peereboom ontkent, dat hier persklachten worden ter sprake gebracht. De heer Schram kon uit het door den heer Stuiters medege deelde zien, dat een adres aan de Kamer van Koophandel weinig zal baten, aan gezien dit College zijne belofte tegenover de pers ook niet is nagekomen. De heer W. C. de Vos gaf als zijne meening te kennen, dat de vergaderin gen van de Kamer van Koophandel, als zijnde dit een adviseerend lichaam niet publiek behooren te zijn. Men beraad slaagt er veel gemakkelijker met geslo ten deuren. Spreker zou wel wenschen, dat over deze zaak heden geen besluit werd genomen, daar van de eigenlijke belanghebbenden, d. w. z. kiezers voor de Kamer van Koophandel, weinigen aanwezig zijn. De voorz. is dit niet met den spreker eens. Niet alleen de kiezers, allen heb ben belang bij de verrichtingen der IC. van IC. Bovendien worden ook van de vergaderingen van adviseerende Commis- sieën de eindresultaten gepubliceerd. De heer de Yos zegt, dat dit juist pleit voor zijn betoog. De resultaten worden bekend gemaakt, de debatten niet. Spreker verklaart, na eene opmerking van den heer van Thiel, dat het zijne bedoeling is, dat de kiezers voor de IC. van K. hoofdbelanghebbenden zijn. Hij wenschte eene motie te maken van zijn denkbeeld om de beslissing over dit punt te verdagen. Door den voorzitter was alsnog op gemerkt, dat de IC. van K. ten allen- tijde volle vrijheid behield, om zoo noodig met gesloten deuren te verga deren. Na nog eenig debat werd de motie van den heer de Yos in stem ming gebracht en verworpen met 49 tegen 2 stemmen, die van den voor steller en van den heer Yan der Schaaff en daarna het voorstel van het Bestuur goedgekeurd. Naar aanleiding van eene opmerking van een der leden, zal het bestuur raad plegen over de wensehelijkheid om rechtspersoonlijkheid aan te vragen. Hierna werd de vergadering gesloten. De cursus in hoefbeslag te geven van wege de Afd. Haarlem en Omstr. der HoU. Maatsch. v. Landbouw is Vrijdag avond begonnen. Tot den cursus zijn toegelaten YY. Blaauw, v. Alkmaar; P. de Boer, v. HoogewoudJ. Cos, v. Halfweg; J. van Eden Petersman, v. Benthuizen; P. Hogcboom, v. Haarlem; J. de Lange, v. Groote IJpolder; G. Moerbeek, v. Schei- merhornG. Nieuwenhuijzen v. Hout- rakpoldcr; A. Rempt, v. Stompe Toren (gem. Schermerhorn)G. v. Riesen, v. Heemstede; J. Smit, v. Avenhorn; P. Smit, v. WieringerwaardF. H. Stevens, v. BeverwijkP. Visser, v. N.- Scharwoude H. Wiedijk, v. Beemster allen bereids gevestigde hoefsmeden. Twaalf moesten wegens plaatsgebrek worden afgewezen. Eenigen daarvan vol gen nu, evenals enkele belangstellende niet-vaklui, de theoretische lessen. Op het museum van Kunstnijverheid alhier zullen a.s. Zondag en volgende dagen nog tentoongesteld blijven de beide tafereelen van den kruisgang door den kunstschilder A. Derkinderen ontworpen en aanvankelijk bestemd om in matkleurige muurtegels uitgevoerd, de kerk van het gesticht St. Johannes de Deo alhier te versieren. Het voornemen der commissie om op het einde der volgende maand in het Museum van Kunstnijver heid eene tentoonstelling van ICunst- smeedijzer te houden, schijnt met het beste gevolg te zullen worden bekroond reeds hebben verschillende eigenaars werken van smeedijzer behoorende tot het gebied van kunstnijverheid ter expo sitie aangeboden. Ook hebben verschil lende kunstsmeden hier te lande hunne medewerking toegezegd. Verdere in lichtingen omtrent die tentoonstelling kunnen verkregen worden bij den heer E. von Saher, conservator van het Mu seum. De fabrikant Behr te Balin gen in Wurtemburg ontving onlangs het verzoek, een monster-zending trico goederen af te zenden aan de firma madame Maria v. d. Meer en Co. te Amsterdam. De bestelling had eene waarde van ongeveer vijfhonderd mark. De fabrikant vroeg, waar hij inlich tingen kon verkrijgen omtrent de soli diteit der firma, en de firma antwoordde dat inlichtingen waren te verkrijgen bij de firma Holle Go. en bij de Amsterdamsche Bank. Dit antwoord was met behulp van eene uitstekende schrijf machine geschreven op eene brief kaart die aan de blanke zijde het Nederland- sche wapen droeg, en daaronder den naam der firma: madame Marie v. d. Meer Co. De fabrikant scheen nog geen vol doende zekerheid te hebben, en zond het antwoord der firma aan zijn agen ten te Amsterdam, met het beleefd verzoek eens een onderzoek naar be doelde firma in te stellen. Met de brief kaart ging men naar het hoofdbureau van politie, waar de commissaris, de heer Van Doesburgh, de verzekering gaf, dat men te doen had met de be kende oplichtersbende, waartegen on langs nog is gewaarschuwd. Dat de firma handelt in alles wat zij maar krijgen kan blijkt uit het feit, dat een fabrikant in Lancashire er is ingeloopen voor een som van zeshon derd gulden aannaaldeneen fabri kant te St. Galles in Zwitserland voor een vrij aanzienlijk bedrag aan horloge- veeren, en een eenvoudig boertje uit Dodewaard voor twee partijen aardap pelen, waarvan de eerste partij honderd mud bedroeg. (Echo), Door het hoofdkwartier voor Nederland van het „Leger des Ileils" werden ons de volgende mededeelingen gedaan „De Commissie, die op voorstel van Generaal Booth is gevormd, om de ver schillende beschuldigingen, tegen het Maatschappelijk Werk van het Leger des Heils in Engeland ingebracht, te overwegen en te onderzoeken en daar van verslag uit te brengen, vordert Hink met hare werkzaamheden. Een der voornaamste beschuldigingen, die ingebracht waren, nl. dat de Generaal zekere sommen tot zijn persoonlijk ge bruik zou hebben aangewend, is door de commissie voorbijgegaan als totaal onwaardig er een oogenblik hunne aan dacht aan te schenken. Omtrent ons Antwoord op „Een Pro test" van den heer Tom Le Clercq hebben wij het genoegen u mede te deelen, dat het Zaterdag 19 Nov. gereed zal zijn, waarna wij u onmiddellijk een ex. zullen zenden." Aan boord van eene zand aak, liggende in Bosland, heeft zich Vrijdag middag bij een schippersknecht een geval van cholera asiafica voorgedaan. Toen men den man naar de barak wilde vervoeren, was hij reeds overleden. Het lijk is naar de begraafplaats vervoerd. Het eerste geval van cholera asiatica in de gemeente Reeuwijk is geconsta- steerd bij de huisvrouw van A. de K., woonachtig in de afdeeling Sluipwijk. Bij een polderwerker te Hoofdplaat, met buikpuin aangekomen uit den om trek van Antwerpen, doen zich zeer ver dachte verschijnselen van cholera voor. Van zijne kameraden waren er plotse ling drie ziek geworden, van wie er een was overleden. Te Maassluis zijn enkele manschappen van den monitor Panter met de politie slaags geweest. Hadden zij zich gedurende het ver blijf te Maassluis over het algemeen rustig gedragen, op den laatsten dag scheen het er op gezet te zijn eens van leer te trekken, althans na het sluitings uur der herbergen werden latten afge rukt en-ging men de gemeente rond. Het eind was, dat men de politie ont moette en in de kast terecht kwam; dat dit niet zonder verzet ging en er van beide kanten klappen vielen, laat zich denken; een paar agenten werden zelfs lichtelijk gewond. Bedoelde schepelingen zullen alsnu voor den krijgsraad terecht staan. In den loop van dit jaar failleerde te 's Gravenhage een koopman in schoei sel, en wegens bedriegelijke verkorting van de rechten der schuldeischers stond Donderdag voor de arrond. rechtb. al daar te recht de zoon van den gefail leerde, die eenige kisten met schoen werk tot een bedrag van ƒ2163,50 aan den boedel had onttrokken. De held, bekende het hem ten laste gelegde feit, maar verklaarde niet ge weten te hebben dat hij iets deed wat hij niet mocht doen, maar toch had hij de goederen 's avonds in de duisternis vervoerd. Het O. M. oordeelde de ten laste ge legde feiten wettig en overtuigend be wezen en achtte hier niet alleen eene poging maar een voltooid misdrijf san- wezig en vorderde 1 jaar en 6 maanden. De verdediger mr. Kappeijne van de Goppello Jr., wees er op, dat zijn cliënt er eigenlijk ingeloopen is door verkeerde raadgevingen en betwistte, dat deze zich strafschuldig heeft gemaakt. Zoo dra toch bij de inventarisatie aanwezig is wat aanwezig moet zijn, kan niet gezegd worden dat goederen aan den boedel zijn onttrokken. Vervolgens lichtte pleiter de kennelijke bedoeling van den wetgever toe ten aanzien van de artt. 341, 343 en 344 Strafwetboek en richtte ten slotte tegen den persoon die deze vervolging had uitgelokt een verwijt, dat het O.M. als zeer ongemotiveerd en ongepast qualificeerde. Uitspraak over 8 dagen. Den 27sten dezer zal door de gym- nasfiekvereeniging „Simson", te Koog a/d Zaan, een wedstrijd worden gehou den tusschen de Zaanlandsehe gymnas tiekverenigingen „Achilles" en „Con cordia" te Zaandam, „Simson" te Koog a/d Zaan, „Hercules" te Wormerveer, „Lycurgus" te Krommenie en „Jahn" te YVestzaan. Een gouden, zilveren en bronzen medaille zijn beschikbaar gesteld. De jury bestaat uit de heeren Hengevelt, te 's-Gravenhage, van der Boom en Vis ser, te Haarlem. Na afloop van den wed strijd zal een gecombineerde uitvoering van turners der deelnemende vereeni- gingen plaats hebben. De belgische Kamer heelt het adres van antwoord op de troonrede overeen komstig de redactievan Woeste, aange- nomen.Bij de besprekingen hierover heeft generaal Brialmont van het gouvernement een verklaring gevraagd, of het in deze zitting een ontwerp tot invoering van persoonlijken dienstplicht zal indienen. Beernaert verklaardedat het Kabi net niet op die kwestie is samenge steld terwijl generaal Pontus nog mede deelde dat persoonlijke dienstplicht niet op zijn programma staat. Dinsdag wordt te Brussel de munt- conferentie geopend met een rede van minister Beernaert. In de fransche Kamer, bij het debat over de drukwetpers, zeide Pichon dat het hem verwonderd had, den minister van binnenlandsehe zaken te zien optre den als de verminker van wetten, aan welke Frankrijk zijne rust en zijnen vooruitgang verschuldigd is., Hierop verklaarde Loubet het te be treuren, dat een republikein in de re- publikeinsche partij onrust kwam stoken. „Ik wensch", zeide hij, „niemands ge vangene te zijn. Ik dien mijn land eer lijk" (toejuichingen van centrum en linkerzijde). Mezière zeide, dat hij voor het ont werp zou stemmen als maatregel van veiligheid. Men eischte hierop sluiting, doch dit werd verworpen. De minister-president Loubet zeide ook nog dat de regeering bereid is te ant woorden op eene interpellatie over hare algemeene politiek, maar aan de zaak, waarmede de Kamer zich thans bezig houdt (de drukperswet), kan die inter pellatie niet vastgeknoopt worden. Nadat nog de minister Ricard aan het debat deelgenomen had, besloot de Kamer met 329 tegen 228 stemmen tot de behan- ling der artikelen over te gaan. Heden voortzetting der discussie. Het wetsontwerp betreffende het ko loniale leger is door den franschen Se naat aangenomen. De Reichsanzeiger verklaart dat het bericht in de pers, als zou de Keizer aan Gaprivi zijne toestemming tot het leger- ontwerp gegeven hebben met de woor- dên: Zie maar hoe ver jgij daarmede kamt", te eenenmale uit de [lucht is gegrepen. De Keizer heeft zich noch in dezen, noch in soortgelijken zin over deze aangelegenheid geuit. In het Huis van afgevaardigden zette Miquel in eene uitvoerige rede zijn be lastinghervormingsplan in onderdeelen uiteen, en verklaarde dat hij vol ver trouwen de verdere behandeling tege moet zag. Rickert bestreed het ontwerp wegens de te verwachten verhoogde op legging van indirecte.belastingen door het Rijk. Miquel antwoordde dat hij de hervorming nog in deze Landdagzitting hoopte af te doen. Saltier billijkte de grondbeginselen dezer hervorming, doch behield zich omtrent de noodzakelijk heid van de aanvullingsbelasting een onderzoek voor. In de Oostenrijksche Kamer van af gevaardigden zeide de Duitsch-liberale afgevaardigde Menger, zich richtende tot de jong-Czechen, dat zij, sprekend van een Boheemsch staatsrecht, zich schuldig maakten aan het misdrijf van hoogverraad. Hierdoor ontstond een on beschrijflijk tumult. De voorzitter onder brak de rede van den heer Menger en riep hem tot de orde, maar hief ten slotte de zitting op. Het geheele stedelijk bestuur van Ma drid den burgemeester uitgezonderd, is door de regeering in zijn ambt geschorst als gevolg van het onderzoek, ingesteld naar het gemeentelijk beheer. De verklaring van den spaanschen mi nister-president omtrent Portugal betreft den vrijen doorvoer van Spaansche koop waren naar Amerika over Lissabon. De zelfde vrijheid zou worden toegestaan voor Portugeesche koopwaren met be stemming naar Frankrijk. De regeering wenscht ook met Engeland in eene schikking te treden, met het oog op de nabuurschap der koloniën. BATAVIA, 15—21 Oct. Aan het verslag der voornaamste ge beurtenissen in het gouvernement Atjeh en Onderhoorighedcn, loopende van 27 Sept. tot en met 10 dezer, wordt het volgende ontleend Groot-Atjeh. Onze posten Boekit Ka- rang, Siroen, Lambaroe, Lamreng, Pakan- ICroeng-Tjoet en Kota Pohama werden eenige malen uit de verte beschoten, zonder ons verlies te berokkenen. Het terrein buiten de posten Lambaroe, Lamperme, Lamreng en Lampeneroet werd zooveel mogelijk schoon gekapt; dit geschiedde niet zonder dat de vijand de daartoe uitgezonden detachementen en dwangarbeiders verontrustte. Eenige salvo's waren echter meestal voldoende om het vijandelijk vuur te doen op houden. Ten einde het voorterrein tusschen Lambaroe en Lamreng op groote schaal open te kappen, werd op den 27sten September getracht de in dat voorter rein gelegen vijandelijke versterking Ka- loet met het aanbreken van den dag te bezetten. Een colonne van 3 officieren en 95 bajonetten rukte daartoe in den avond van Lambaroe uit, met opdracht om die versterking bij verrassing te nemen en te bezetten, terwijl tot dek king en uitvoering van de werkzaam heden nog eenige troepen van Kota Radja werden uitgezonden. De verrassing mislukte, waarop zon der eenig verlies teruggetrokken werd. Op den 4den dezer liep een Chinee- sche dwangarbeider naar den vijand over, nadat hij eenige dienstbrieven van Roem- pit naar Tjot-Iri had overgebracht. Onderhoorigheden. Noordkust. Slechts enkele malen werd onze post te Segli. beschoten, daarentegen werd van onze zijde door middel van infanterie- en ge schutvuur zooveel mogelijk afbreuk ge daan aan in het terrein zich bevindende Atjehers. In den vroegen morgen van den' 27slen September klom een Atjeher in een der lantaarnpalen buiten de ver. sterking; de schildwacht loste twen schoten, waarna de Atjeher zich liet zakken en onder schelden en tieren zich verwijderde. Oostkust- De vorsten van Djolok Be- sar, Bagoh en Edi Tjoet ontvingen Yan T. Nja Makam een schrijven, met vei', zoek om vrijen doortocht door hun land; zij hebben dat verzoek geweigerd. Op den 5den dezer werden een der tigtal mata-mata naar Séneboeh Datam gezonden, om aldaar een van 15 tot 20 man sterke troep bandieten te over- vallen. Men had het geluk 6 hunner te dooden, waaronder den aanvoerder Nja Din. een nu ongeveer een jaar ge leden door den radja van Edi tot 20 jaren dwangarbeid veroordeelden Atje her; de anderen wisten zich, met ach. terlating van verscheidene wapens, uit de voeten te maken. Door de troepen macht te Edi werden verkenningen ge maakt in het terrein rondom onze ver sterking. De geheele colonne maakte op den 3den dezer een marsch naar Pedawa Besar. Den 5den dezer kwam de resident Scherer te Edi aan: ZHEd.G. vertrok den daaropvolgenden dag met den con troleur Vermeulen naar Telok Semawé, om aldaar onze vestiging voor te bereiden, Het weder was gelijkmatig, de hemel was bewolkt en nu en dan viel een weinig regen, vergezeld van oostelijken wind. De gezondheidstoestand was over het algemeen gunstiger. Het gemiddelde ziektecijfer bedroeg per dag 12 tegen 21 en dat van de berri-beri 8 tegen 8 gedurende den vorigen verslagtijd. Het sterftecijfer was hooger. De Javahode schrijtt in haar mail overzicht „Uit de verschillende berichten van de laatste nederlaag door ons in Atjeh geleden, blijkt dat de gouverneur van dat gewest van [hetgeen er den lsten October buiten onze linie tusschen Lam reng en Lambaroe is voorgevallen, eene eenigszins geflatterde voorstelling heeft gegeven. In zijn telegram toch aan de regeering gelijk dat in de Javaanscha Courant werd openbaar gemaakt, wordt gezegd dat er zich tusschen onze troe pen die het openkappen van het terrein moesten dekken en den vijand een ge vecht ontwikkelde, waaruit wij ons na een zwaar verlies terugtrokken, hetgeen de Atjehers ongehinderd toelieten, terwijl daarop met het openkappenjwerd voortge gaan. Zoo nu was |de toedracht der zaak volstrekt niet. Onder leiding van den overste Sievers ging men er op uit om eene vijandelijke benting te Kaloet te nemen en dat gelukte niet; de vij and opende zulk een hevig vuur, dat van eene geheele compagnie der onzen de officieren eenigen tijd alleen stonden, en spoedig tot den terugtocht besloten werd; de Atjehers lieten dien terugtocht niet ongehinderd geschieden maar brach ten de onzen thuis, gelijk de militaire uitdrukking is; van eene openkapping van het terrein, ten minste te dier plaatse, kon verder geen sprake zijn. Wat kolo nel Deijkerhoff heeft bewogen het ge beurde te vergoelijken is niet duidelijk: wel is het bekend dat zijne rapporten, tot groote ergernis van het legerbestuur, den toestand voortdurend gunstiger voor stellen dan die volgens anderen is, doch eene nederlaag als die bij Ka- loet laat zich toch op den duur niet verbloemen. Intusschen schijnt cle wijze, waarop de gouverneur van Atjeh zijne rapporten inkleedt, naar den smaak te zijn van de regeering, hetgeen hier uit valt op te maken dat in de Java- sche Courant van Kaloet in het geheel geene melding werd gemaakt, hoewel deze naam in het telegram van den gouverneur vau Atjeh voorkwam. De bedoeling van deze mystificatie is niet duidelijk: Gouverneur-Generaal zal toch zich zelf niet willen bedriegen en op eene bevrediging van Atjeh alleen op het papier gesteld zijn. De regee ring behoeft het publiek niet op de hoogte te houden van hetgeen er in Atjeh voorvalt, zij kan dit aan de par ticuliere nijverheid overlaten, maar als zij mededeelingen doet, behooren dezen de waarheid, de geheele waarheid en niets dan de waarheid te bevatten. „Ter wille van de invoering van eene scheepvaartregeling gelijk die op Atjeh's Oostkust reeds bestaat, ook op de Noord en Westkust, wordt den 22sten Octo ber Telok Semawé opnieuw bezet: Sa- malangan en Poeloe Raja zullen volgen. Met Oleh-leh, Edi, Segli en Melaboe zullen deze posten dan de plaatsen zijn in Atjeh voor den algem^enen handel opengesteld. Moge de scheepvaartrege ling de gunstige gevolgen hebben, die sommige harer voorstanders er zich van voorstellen. Thans is naar de meening van hen, die er over kunnen oordeelen, de toestand in Atjeh allertreurigst." Ten behoeve van de noodlijdenden op Groot-Sangi zijn laatstelijk bij het comité alhier, behalve een door het ministerie van koloniën overgemaakt be drag van /'1G00, geschonken doorHH.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 10