dat zich dan ook at spoedig koudvuur aan den arm heeft vertoond. Uit de instruetie moet verder voort gevloeid zijn, dat de geheele vechtpar tij begonnen is, doordat twee Dieren- sche jongens, die, voor de paarden staande, het wegrijden van den wagen belemmerden, den koetsier hebben ge slagen toen dere hen weg wilde drin gen. Die beiden (rekere S. en H.) zul len weldra wegens mishandeling van ge noemden koetsier terechtgesteld worden. Te Ond-Valkenburg (L.) heeft zich aangemeld een a8-jarige Duitscher, om de plaats in te nemen van den onlangs overleden kluizenaar op den Schaesberg. De aanneming zal echter nog moeten bekrachtigd worden door den bisschop te Roermond. Door steenzoekers is in het Fochtelooveld, gemeente Oosstellingwerf, onder den grond een kunstweg ontdekt. De weg loopt door het uitgestrekte veen en heeft van Fochteloo af eene richting op Assen ongeveer. Door de steenen alle z.g. bal- of keisteenen op te delven, heeft men den weg reeds over eene aanzienlijke lengte kunnen volgen. De weg is met eenige krommingen, overigens vrij regelmatig en over een breedte als ;de tegenwoordige straatwe gen aangelegd. Van welken tijd deze voorvaderlijke weg dateert is niet bekend. De landbouwer H. B. te Ureterp, Dinsdagmorgén uitgegaan zijnde om elders zaken te verrichten, is op zijne terugreis in den avond van dien dag onder Duurswoude te water geraakt en verdronken. Financieele Mededeelingen. Het Weekblad van Broekman en Honders bevat o. a. de volgende opgave van minder courante of incourante fondsen, in de week, tot den datum van 22 November loopende, door hun tusschenkomst verhandeld. Aand. Straatweg en vaart Gouda—Bodegraven h 40 pet. Aand. Credlet-Vereeniging. 109 Aand. Hollandsche Hypo theekbank160 Aand. Hollandsche Hypo- theekb. Oprichters bewijzen. ƒ180. Aand. Incasso Bank 104 Aand. Nationale Hypo theekbank 195. Aand. Vleeschhouweiij (Maatschappij voor) 105 Aand. Maassluissche Wa terleiding-Maatschappij 56 Aand. Amsterdam-Deli- Compagnie 1886/88 235 Oblig. Ned. Ind. Cultuur- Maatschappij104 Aand. Nederl.Indiache Gas-Maatschappij te Rot terdam100-100Ü Aand. Ned. Ind. Land- bouw-Mij. (Winst-Aand.) f 23. Scrip. Boxtel-Wezel Spoor weg (van le Hyp. Obligatiën) 10V1 Oblig. le Hyp. Westland- sche Stoomtramweg-Maats. 97 Aand. Nederbetuws.Beetw.- Suiker-fabr. te Geldermalsen. 67 Aand. Ned. Fabriek van Werktuigen en Spoorweg- materieel A47 Oblig. Concertgebouw te Amsterdam (Het) 28 (tAand. Arnhemsche Verzek. Mpij. tegen Brandschade 96 Aand. Nat. Levensverze keringbank te Rotterdam ƒ215. Aand. Nederlandsche Lloyd 85 Lstteren en Kunst* Bij de Dinsdag te Rotterdam in het Notarishuis gehouden veiling van fran sche schilderijen zyn een aantal stukken op enorme prijzen gebracht. „L'attente" van Meijsonier (1878, 26 op 15 cM.) if,000; „L'innocence" van Diax (76 op 62 cM.) 15,510. Inhoud van „De Hollandsche Lelie" ,n 23 dezer Hoofdartikel: Idealen, door Thérèse Hoven. Edna Lyall, (Mis Ada Ellen Bayley). Muzikaal praatje, door Mauita. Handwerken. Leestafel. Verantwoording van giften, door C. Orbaan. Kitty's echtgenoot. XIII. Vragenbus. Correspondentie. Week-kalender. Advertentiën. RECHTSZAKEN. Amsterdam Voor de rechtbank te stonden Dinsdag terecht 10. Wilhelmus Johannes Julius Dres, oud 31 jaar, metaaldraaier, en 20. Jo hannes Josephus Evers, oud 40 jaar, gaswerker, beiden wonende te Amster dam. De iste bekl. heeft eene vrouw met kinderen en staat terecht onder aan klacht dat hij in den lopp van Augus tus jl. valsche guldens en kwartjes heeft gemaakt, en daarvan verschillende stuks te Haarlem en te Amsterdam heeft uit gegeven. Deae beschuldiging wordt er kend. Als reden van zijn misdrijf geeft hij op, dat hij in den laatsten tijd geen werk had en met zyn gezin armoede leed. De 2de beklaagde heeft zich te ver antwoorden wegens het uitgeven van de valsche munten, door den isten bekl. gemaakt. Beiden kozen tot veld van operatie Haarlem. De kermis die daar in Aug. gehouden werd, was eene uitstekende gelegenheid. Maar op zeker oogenblik werden zij onvoorzichtig, en bemerkte eene vrouw, aan wie zij valsch geld in de hand stopten, dat zij beetgenomen was. Een politie agent schoot terechter tyd toe en bracht de mannen voor den commissaris van politie te Haarlem, die naar Amsterdam telegrapheerde. Daar werden terstond twee rechercheurs naar het huis vau den iBten bekl. gezonden, met het gevolg dat eenige toestellen en stoffen gelijk valsche munters die noodig hebben in beslag genomen werden. Ia de woning van den aden bekl. werd niets gevonden. Er is ook nog een derde persoon die aan de zaak schijnt deelgenomen te hebben en ook gearresteerd was. Daar van zijne schuld niet wettig bleek, ont sloeg de rechtbank hem van de vet volging. Het getuigenverhoor bevestigde de bekentenissen van den bekl, Tegenover den eisch van het O. M., dat tegen den iaten bekl. 4 jaren en tegen 2<l«n bekl. 3 jaren vordert, deed de toegevoegde verdediger, mr. Fockens, een beroep op clementie der rechtbank. Woensdag is de welbekende col porteur van het socialistisch weekblad Voorwaarts door den kantonrechter te 's Bosch ontslagen van alle rechtsver volging voor het venten van genoemd blad tegen het verbod des burgemees ters, wien daartoe bij een door den gemeenteraad vastgestelde verordening de bevoegdheid was gegeven. Voor het gerechtshof te 's Bosch werd Woensdag in hooger beroep be handeld de zaak tegen den gewezen hoofdagent der gemeentepolitie al daar A. v. L., die, beklaagd van knevelarij, door de arrondissements rechtbank aldaar was vrijgesproken, omdat die rechter niet als bewezen aan nam, dat v. L. de ten laste gelegde handelingen had verricht ambtshalve, zeodat geen knevelarij gepleegd was en dus geen veroordeeling kon volgen. Getuigen werden Woensdag niét op nieuw gehoord, en de behandeling der zaak bepaalde zich tot de kwestie, of de handelingen, waarvoor beklaagde terechtstaat, door hem zijn gepleegd in zijne betrekking als ambtenaar, ten deze als hoofdagent van politie te 's Bosch. Het O. M., waargenomen door den advocaat-generaal mr. T. G. H. Reitsma, hield de aanklacnt vol, betoogde, dat de gepleegde handelingen door v. L. zijn verricht in zijne hoedanigheid van ambtenaar en eischte schuldigverklaring aan knevelarij en veroordeeling van be klaagde tot een jaar gevangenisstraf, met ontzetting gedurende 7 jaar uit het recht tot het bekleeden vau openbare ambten. De verdediger, mr. F. A. Hengst, advocaat-procureur te 's Bosch, hand haafde het door hem in de eerste in stantie ingenomen standpunt, bestreed uitvoerig het requisitoir vau het O. M. en pleitte vrijspiaak, op grond dat de ten laste gelegen handelingen niet door L. zijn gepleegp in zijne kwaliteit als ambtenaar. Het Hof bepaalde de uitspraak op Woensdag 7 December. irOLITlEK 0 VEEZICHT. In de Woensdag te Berlijn gehouden zitting van den Rijksdag zijn de voor zitter en ondervoorzitters hez kozen. De rijkskanselier Von Caprivi gaf eene toelichting van de militaire voor stellen. Het betrof hier, zeide hij, de toekomst van Duitschland. Een aanval lende of preventieve oorlog zal nimmer door Duitschland gevoerd worden. Hij verklaarde verder, dat Duitschland nimmer Frankrijk had getart, en dat Bismarck de Emser dépêche uiet heeft vervalscht. De persoon van den czaar biedt de beste waarborgen voor het behoud van den vrede. Wat de militaire ontwikke ling van Rusland betreft, deze wekt vooralsnog geen bezorgdheid, maar zij kan gevaarlijk worden. Duitschland moet den voornaamsten militairen last op zich nemen, omdat het in staat moest zyn naar twee kanten front te maken. De rijkskanselier besprak daarna het hervormingsplan en de middelen welke tot dekking der hoogere uitgaven zijn aangewezen. Hy besloot met een beroep op de vaderlandsliefde; hij wees ook op het geen men verschuldigd was aan de nagedachtenis van hen die het duit- sche rijk hadden gegrondvest en daar voor gestorven zyn, opdat men later niet kunne zeggenDe gevallenen hadden hun bloed veil, maar het tegen woordige Duitschland wil voor het behoud vau het rijk niet de noodige middelen verschaften. Het door den rijkskanselier ia den Rijksdag voorgelezen telegram van den gelieimrath Abeken, den I3en Juli 1870, 's namiddags {3 uur 50. min. uit Ems aan het departement van buiten- landsche zaken gezonden, luidt ia zijn geheel als volgt: „Zijne Majesteit schrijft mijBene- detti ving op de wandeling mij op om op in 't laatst zeer dringende wijze van mij te verlangen, dat ik hem zou mach tigen terstond te tclegrafeeren, dat ik voor de toekomst mij verbond nooit weder toestemming te geven, als de Hohenzoller op de candidatuur terug komen mocht. Ik wees hem eindelijk, eenigszins ernstig af, daar men a tout jamais dergelijke engagementen niet mocht noch kon op zich nemen. „Natuurlijk zeide ik hem, dat ik nog niets ontvangen had, en daar hij over Parijs en Madrid vroeger bericht ont ving dan ik, hij wel zou inzien, dat mijne regeering weder buiten het spel was. Zijne Majesteit heeft sedert een schrijven van den prins ontvangen. Daar Zyne Majesteit aan Beneditti ge zegd had dat hij bericht van den prins verwachtte, heeft Z# M. in verband met bovenbedoelden eisch, op voorstel van graaf Eulenburg en mij besloten, Bene- detti niet meer te ontvangen, doch hem slechts door een adjudant te laten zeg gen: dat Z. M. thans van den prins bevestiging ontvangen heeft van het bericht, hetwelk Benedetti reeds uit Parijs ontvangen had, en aan den am bassadeur verder niets heeft mede te deelen. Z. M. laat het aan Uwe Excel lentie over of niet de nieuwe eisch van Benedeti en de afwijzing daarvan ter stond zoowel aan onae gezanten als in de pers behoort te worden medege deeld." Bij den Rijksdag is Woensdag een wetsontwerp op de landverhuizing in gediend. Het bepaalt dat hij, die zich belast met htt vervoer van landverhui zers naar vreemde landen, de vergun ning behoeft van den Rijkskanseüer, dat hij rijksburger moet zijn en in Duitschland zijn verblijf moet hebben De vergunning wordt niet verleend voor het verder vervoer uit niet-duitsche havens, doch kan worde* toegestaan voor niet-duitsche tusschenstations. Ook de agenten behoeven vergunningzij moeten rijksburgers zijn en docr de toe gelaten ondernemers gemachtigd worden. De verdere bepalingen bemoeilijken de landverhuizing, wegens de jvastgestelde voorafgaande aanmelding bij de politie. De landverhuizing is verboden, wan neer vreemde regeeriagea of vreemde maatschappijen het vervoer geheel of ten deele betalen, of voorschot verlee- nen. Passagiersbiljetten van overzeesche plaatsen mogen niet verkocht worden. Woensdagmorgen 'e 11 uur is te Rome het italiaaasche parlement plechtig door den koning geopend. De koning zeide dat de feesten van Genua het bewijs leveren van de vriendschappe lijke bettekkingen met andere mogend heden. Het evenwicht op de begrooting zal verkregen worden zonder nieuwe belastingen. De kolonie van Erythaea is een bron van inkomsten. De opleiding der soldaten moet verbeterd worden en het peil van het hooger onderwijs ver hoogd. Hervormingen in de rechtspraak en administratie zijn noodig. Hij eindigde aldus Victor Emmanuel koesterde de grootmoedige eerzucht, het vaderland aan de Italianen terug te geven en den weasch te verwezen lijken van een ander Romeinsch rijk. De eer, die mij toelacht, is mijn naam te verbinden aan de maatschappelijke en verstandelijke herleving van mijn land." Bij het voorlezen der .troonrede werd de koning zeer toegejuicht, vooral waar het gold de zineaedea betreftende de feesten te Genua. Daarentegen wordt echter gemeld, dat de eerste indrukken over het algemeen ongunstig zijn. De Fanftilla behelst een heftig arti kei tegen Giolitti, den minister-president, Wij meldden gisteren, dat zich inden belgischen Senaat een twintigtal leden der gematigde linkerzijde zich bij elkaar hebben aangesloten geen dag daarna wordt gemeld, dat Woensdagavond zeker aantal democratische katholieken zyn vergaderd ten einde eene nieuwe staat kundige groep te vormen. Het voor zitterschap zal worden aangeboden aan den afgevaardigde Nothomb, voorstan der van algemeen kiesrecht, Woensdag zijn door de fransche Ka mer de 16 nog ontbrekende leden in de commissie van enquête voor de Pana ma zaak gekozen. Ia den Senaat heelt de heer Blavier het Crédit foncier te laste gelegd, dat het sedert 12 jaren 28 percent aan de aandeelhouders heeft uitgekeerd. Ver scheidene leeningen zijn gesloten op voorwaarden in strijd met de statuten, zoodat er een te kort is van 300 mil. De spreker verweet voorts aan het Crddit foncier, dat het maatschappijen in het leven heeft geroepen, die mis lukken en dat het den toestand aan de aandeelhouders geheel onjuist voor stelt. De minister van financiën zeide, dat als men de door den heer Blavier aan gegevene cijfers wilde controleeren, men minstens twee maanden daarvoor noodig had. De regeering heeft hare taak by het Crédit foncier steeds vervuld gelijk het behoort. De door het Crédit foncier uitgegeven obligatiën zijn voldoende gedekt. Het door den inspecteur van financiën in 1890 ingediende rapport levert er het bewijs van. In het oostenrijksche huis van afge vaardigden ontwikkelde Woensdag de heer Schlesinger een socialistisch pro gramma. De voorzitter ontnam hem toen het woord. Het Huis keurde de han delwijze van den voorzitter goed. De Tweede Kamer in Zweden heeft een artikel aangenomen, betreffende den oefeningstijd van 90 dagen voor de dienst plichtigen. Osman Digna heeft de telegraphische gemeenschap tusschen Soeakin en Tokar afgesneden. Volgens een dépêche van de Herald uit Valparaiso, verzekeren de regeerings- ambtenaren te Santiago dat er niet de minst* vrees behoeft te bestaan voor nieuwe beroeringen. Bij de Kamer van Columbia, is in behandeling een verzoek tot verlenging van de concessie, ingezonden door li- quid&teurs der Panama-maatschappij. Men verwacht dat binnen 14 dagen eene beslissing, waarschijnlijk eene guns tige, zal genomen worden. 8EMÏÏN8D NIEUWS. De Londensche correspon dent van het Hbld. schrijft: Liefhebbers van wielrijden en zij die het worden willen, verwijs ik naar de Agricultural Hall". Daar wordt de jaar» lijksche rijwieltentoonstelling gehouden onder den naam van „Stanley-show." Ik heb geen antwoord kunnen vinden op de vraag waarom die tentoonstelling naar Stanley is genoemd. Zou het een gcntle-hint zijn aan 't adres van Stanley om zijn volgende reis door Afri ka per rijwiel te maken? Daar het be woonde gedeelte van het zwarte binnen land een netwerk schijnt te zijn van harde voetpaden zou het zoo onmoge lijk nog niet zijn. En wat zou daarin een prachtige reclame zitten. 'tZou de sport nog meer vooruit helpen dan deze tentoonstelling, hoewel kenners beweren, dat zij de grootste en de belangwekkend ste is van de reeks. Ik heb er een kijkje genomen en ik moet zeggen 't ziet er smakelijk uital dat blinkend metaal en glanzend email en die mooie, gave banden waar geen scheurtje het denkbeeld wekt van slechte wegen of veiradelijker glasscherven. Dank zij de zorgvuldige constructie en zeldzaam zuivere afwerking der ine taaldeelen is het rijwiel tegenwoordig het ideale vervoermiddel. Nog éen stapje verder en de machines loopen van zelf. Nu reeds is het (bij wijze van spreken) voldoende een vooruitstrevend man te zijn om voort te vliegen over den weg, paard en rijtuig voorbij. Voor al de luchtbanden hebben de snelheid en de gemakkelijkheid van het ryden zeer bevorderd en voor liefhebbers is dan ook niets o elan g rij kers dan het zoe ken naar den idealen band, die nooit springt en nooit zijn veerkracht verliest. Daar er meer dan honderd soorten van banden zijn, zal ik mijn leekenoordeel stil voor mij houden. De band vaneen rijwiel moet men zelf kiezen, evenals een aardappel en een vrouw, zooals men ten uwent zegt. Ik zal niet trachten u eene beschrijving te geven van de kleine wijzigingen, die in de onderdeden der machines zijn aangebracht. Die laat ik over voor mijn collega's Dennyson zyn verlangen uit om tot Calais mede te gaan, maar hiervan wilde Isabel niet hooren, en zy hield hem voor hoe on gerust lady Maitland zou zyn over zyne langdurige afwezigheid. Met eenige moeite wist zy hem eindelijk te bewegen van dit denkbeeld af te zien. «Wij zullen goddank niet voor lang moeten scheiden zeide hij toen hy tot afscheid het meisje aan zyn hart drnkte. «Vaarwel, liefste. God zegene en behoede .ul" voegde Lij er met geschokte stem bij en drukte een vurigen kus op hare lippen. «Moge Hy ook u zegenen en behoeden, lieve Edward," fluis terde Isabel, terwyl haar blik door tranen werd verduisterd, toen *y deze woorden sprak, Vaarwel." «Wy moeten nu niet //vaarwel" tot elkaar zeggen, liefste," zeide Dennyson. «Dat klinkt alsof wy voor maanden of jaren van elkaar scheiden en ongetwyfeld zien wy elkaar over eenige dagen weer. Dus tot weerziens myn kind." «Tot weerziens, Edward. Tot weerziens 1" HOOFDSTUK II. Isabel's familie De familie van miss Chetwynd bestond uit haar vader, stief moeder en stiefzuster, benevens een neef, na den dood van zyne ouders in het huisgezin bij zyn oom opgenomen. Chetwynd was voor de tweede maal in het huwelyk getreden toen Isabel tien jaar oud was. De tegenwoordige mevrouw Chetwynd was de weduwe van eeu generaal, met witn zy veertig jaar in leeftyd had gescheeld. De familie bewoonde een klein appartement op de vyfde verdieping van een huis op den Boulevard St. Germain, tusschen Péres en Rue St. Guillaume. Vroeger hadden zy op de tweede verdieping gewoond, maar omstandigheden; «die zy niet hadden kunnen beheerschen," hadden hen genoodzaakt drie verdiepingen dichter naar den hemel te stijgen. Het appartement, zooals de fransche uitdrukking luidt, bestond uit zes vertrekken, namelyk een klein salon, een even kleine eetkamer, twee slaapkamers, een voorkamer en een klein lokaaltje met een vloer van roode tegeltjes, dat werd aangeduid met den naam van keuken, maar dat een engeleche keukenmeid nog te gering zou hebben geacht voor pro visiekamer. Met hef; oog op de weinige ruimte was de eetkamer slaapkamer geworden en werd het salon ook voor eetkamer ge bruikt. Op den dag van Isabel's plotseling vertrek van Rocklands be vond zich hare familie in zeer benarde omstandigheden. Het was eerst Donderdag en zy bezaten niets meer dan de groote som van vyf en tachtig centimesEr zou geen koren naar den molen wor den gebracht voor Zaterdagavond. Het ontbijt van de dames en den neef (Chetwynd zelf was naar den arbeid) had bestaan uit gebakken aardappelen. Toen in den namiddag de jonge Chetwynd naar school was, hadden mevrouw Chetwyud en haar dochter Nell, eene beraad slaging, hoe zy zich een diner zouden versohaften. Dat maal moest goed zijn omdat het hoofd van het huisgezin er aan zou deelnemen en de heer des huizes was zeer kieskeurig wat betreft zyn voedsel. «Al telt u de sous nog zoo dikwyls, moeder, zy zullen geen francstukken worden," zeide het meisje, toen de arme, kleine vrouw werktuigelyk de vyf en tachtig centimes natelde. «Er schiet niets anders over dan maar weer een bezoek te brengen aan een mont-de-piété (bank van leening)." «Wat wilt gy er heenbrengen, myn kind?" vroeg mevrouw Chetwynd. «Wy zullen er masr een paar candelabres heenbrengen," was het antwoord. Zy zullen wel wat zwaar zijn om te dragen, maar ik weet niets anders, wat wy voor de twee volgende dagen in ontbyt en middagmaal zonden kunnen omzetten." «Ik kan maar niet dadelyk besluiten om de candelabres te be- leenen," zeide mevrouw Chetwynd. «Leslie zal ze missen zoodrt hy de kamer binnentreedt, en het zal hem zoo pijnlyk aandoen." «Het zal hem nog pynlyker aandoen geen middagmaal te kry- gea I" riep Nell uit. Dit argument was beslissend, zoodat besloten werd, dat de fransche republiek de eer zou genieten om de bronzen candelabres van de familie Chetwynd onder haar hoede te mogen nemen tot op het oogenblik, dat zy in staat zou zyn ze weer op teeischen. Leslie Chetwynd wachtte al zoo lang op dat tydstip, dat steeds komen moest. Wordt vervolgd')

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2