ST. NICOLAASFEEST 1892. F. A. BEELEN Gz. Dagelijks versche BOTERLETTERS UX ST. NICOLAAS-CADEA ADRI. VAN BREEMEN Dames en Kindermantels arapluies stadsnieuws. BINNENLAND. De Panama-zaak. politiek: overzicht. GEMENGD NIEUWS. Advertentiën. 27 Koningstraat 27 ALLEEN 11 KONINGSTRAAT" Vmi*' r> ffi 'S de nieuwste artikelen in ComestiTeleselegante mandjes met fijne fruit. KISTJES MAMiATtïJNEN euz. Confiseur, Cuisinier. 86. ZIJLSTRAAT ZIJLSTRAAT 86 tevens voorhanden Borstplaat, Marsepein en Chocolaad werken BIJ Lange Yeerstraat 38, Groote keuze in TRICOT TAILLES en CORSETTEN. voor DAMES en HEEREN in alles prijsen. Vereeniging voor Lijkverbranding. Hedenmiddag had hier ter stede, in de bovenzaal van het Nut de jaarlijksclie algemeene vergadering plaats van de bovengenoemde vereeniging. Al de afdeelingen, twaalf in getal, wa ren vertegenwoordigd. Het zijn Leiden, Delft, Amsterdam, Haarlem, Rotterdam, Nijmegen, Dordrecht, 's Hage, Schiedam, Zutfen, Utrecht en de algemeene afdee- ling. De vergadering werd geopend door den voorzitter van het hoofdbestuur, den heer J. de Vrij die de aanwezi gen welkom heette. Daarop werd eene commissie aange wezen gevormd door de afd. Delft, den Haag en Leiden tot onderzoek der rekening en verantwoording betreffende de algemeene kas en het fonds voor lijkovens over 1891 en tot onderzoek voor de begrooting voor 1893. Een dergelijke commissie tot opma king van een aanbevelingslijst voor de vacatures en het Hoofdbestuur, werd gevormd door de afd. Rotterdam, den Haag, Leiden, Amsterdam en Haarlem. Hierna werd verslag uitgebracht over den staat en de handelingen der ver- oeniging in het afgeloopen jaar. Het ledental daalde met 32. De ontvangsten bedroegen 952,88, de uitgaven 780,93, zoodat een batig slot van 171,95 aan wezig is. Het batig saldo van het fonds voor lijkovens bedraagt 840,85s. Het kapi taal van het fonds bedroeg ultimo De cember j. I. 28000 nominaal. Er hadden twee crematiën plaats. De crematie kwam dit en het vorig jaar in de Tweede Kamer ter sprake waaruit bleek dat de Minister Tak van Poortvliet in beginsel niet gekant is tegen het denkbeeld, om hun die zulks verlangen, de vrijheid te schenken hunne lijken te doen ver branden, maar dat hg een nader onder zoek noodig achtte omtrent de afdoende waarborgen, die zouden kunnen wor den voorgeschreven ter tegemoetkoming aan de vooralsnog tegen de lijkver branding bestaande bezwaren, Thans wordt op voorstel van het be stuur besloten, het voordeelig saldo der algemeene kas over 1891 in het Fonds voor Lijkovens te storten. Hierbg voe gen de afd. Rotterdam en Leiden elk ƒ100.Haarlem ƒ50,enDordtrecht ƒ20.—. De straks benoemde commissiën bren gen nu rapport uit enadviseerentot goed keuring der rekeningen en verantwoor dingen over 1891 en de begrooting voor 1893. Hiertoe wordt besloten. Daarna gaat men over tot verkiezing van 6 leden van het Hoofdbestuurwaar van 2 te 's Hage moeten woonachtig zijn. Aftredend, niet herkiesbaar zijn de heeren Dr. H. J. Betz, A. J. C. J. S. Bergsma en D. Tijssens, terwijl herkies baar zijn de heeren W. C. A. Staring, A. L. H. Ising en G. A. Koopmans. Eerstgenoemde wenschte wegens hoogen leeftijd niet te worden herkozen. De twee laatstgenoemden worden her kozen, terwijl tot nieuwe leden van het hoofdbestuur worden gekozen de hee ren van den Berg, van de Rivière Haentz en Dl*. Francken. Voorstel van het Hoofdbestuur om inplaats van een uniform-tarief voor crematie (ƒ200,vast te stellen een tarief naar den leeftijd verdeeld in 10 klassen, loopende van ƒ100.voor personen van hoogstens 30 jaar tot ƒ350,voor storting na overlijden, een rubriek die vroeger niet bestond. De kosten van crematie te Gothan.l. bedragen gemiddeld ƒ350, Goedgekeurd, de volgende algemeene vergadering te houden te Breda. (Slot in het volgend Nummer.) De sneltrein n°. 30, die te 7.5 van Zutfen naar Arnhem vertrekt, moest Vrijdag ochtend op het station Brummen blijven staan door gebrek aan vuur. De reizigers zijn uitgestapt en hebben na circa een half uur wachten plaats geno men in trein 150, waarmede ook de ba gage en de post vervoerd werden. Voor de reizigers, die door moesten naar de verschillende richtingen uit Arnhem, was dit ongetwijfeld een zeer ongewenscht oponthoud, aangezien zij de aansluitingen misten. Nadat weder vuur was gestookt ver trok trein 30 te ruim 8 uur, terwijl trein 150 eenige minuten vertraging onder vond. (Z. C Weder is te' Maa'ssluis bin nengekomen een zeevisschersvaartuig met schade aan de vleet. In den nacht van 30 op 31 October jl., is een Engelsch trawl-vaartuig ge varen in de vleet van M. A. 87, schip per J. de Boom, en zulks niettegen staande door de M. A. gestakeld werd (flambouwen ontstoken). Door de waterschout is proces-verb_aal opgemaakt. Zekere J. Geurts, koster te Lobit, is Donderdagavond door de duis ternis misleid aan den weg naar Elten in den Ouden Rijn geraakt en verdronken. Een schipper uit het W e s t- land, te Kwintsheul woonachtig, moest Donderdag wegens ongesteldheid uit Schiedam vertrekken. Vrijdag stierf hij in zijne woonplaats aan cholera asiatica. De commissie van enquête heeft Vrij dag den minister Ricard gehoord. Deze verklaarde, dat baron De Reinach aan eene vervolging zou hebben bloot ge staan, waarvan nu alleen door zijn over lijden moet worden afgezien. Door verschillende leden werd in de Couloirs der Kamer verhaald dat Dela- haye, die gelijk men weet in de Ka mer ernstige beschuldigingen uitbracht, bij zijn verhoor door de commissie zich tot algemeenheden bepaalde en slechts een oud-afgevaardigde van Ariège en een overleden oud-minister van land bouw bij name wist op te geven. Hij zeide geen stoffelijke, maar alleen zede lijke bewijzen te hebben, doch weiger de zich ook over deze laatste uit te laten. Hij noemde eenige bankinstellin gen, waar men bewijzen zou kunnen vinden, en stelde aan de commissie een lijst ter hand van verschillende vragen, welke zij aan de getuigen zou kunnen doen. Het heeft de verwondering der com missie gewekt, dat verzuimd is de stuk ken, die bij de baron De Reinach aan wezig waren, te verzegelen. De minister Ricard erkende dit verzuim. Waarschijn lijk zal dit feit tot eene interpellatie in de Kamer van Afgevaardigden aanleiding geven. De commissie heeft Antonin Proust gehoord. Deze kwam op tegen de be schuldiging waaraan hg ten doel stond en vroeg een grondig onderzoek. Den minister Ricard is machtiging gevraagd om kennis te nemen van de processtukken, bij den rechter van in structie aanwezig. Verder wenschte de commissie, dat de Regeering een onderzoek zou instel len naar de oorzaak van het overlijden van baron de Reinach. Ingeval vange- welddadigen dood zouden zijne nagelaten papieren onderzocht moeten worden. Ten slotte vroeg zij den minister machtiging om Drumont, die thans zijn sft*aftijd in de gevangenis volbrengt, veor zich te doen verschijnen. De afgevaardigden der Vereenigde Staten hebben Vrgdag in de Munt-con- ferencie te Brussel verscheidene voor stellen gedaan. Zij wenschten: lo. de herinstelling en het behoud van een vasten waarde- standaard tusschen goud en zilver en een geregeld gebruik der twee metalen als muntmetaal, 2o. deze resultaten kun nen verkregen worden door de afschaf fing der wettelijke beperkingen die op het oogenblik bestaan bij het slaan |van zilver; 3o. de essentieele voorwaarden bij deze schikking worden in het voor stel nader omschreven. In de munt-conferentie zette Allison, lid van den Senaat der V. S. en voor zitter der Amerikaansche afgevaardigden, het door hen ingediende voorstel uiteen, waarna hij in overweging gaf over alle door andere natiën in te dienen voorstel len grondig te beraadslagenalsmede aan zoodanige voorstellen den voorrang te geven boven het Amerikaansche. Tirard, voorzitter der Fransche afgevaardigden en sprekende uit naam der Latijnsche Unie, deed opmerken dat dit eene zon derlinge manier van doen zou zijnver mits de Amerikaansche voorstellen den grondslag vormen van het congres en dit bijeengekomen is op uitnoodiging van de Vereenigde Staten. Hij verklaarde echter dat de Fransche afgevaardigden bereid zijn elk voorstelten doel heb bende het zilver in waarde te doen stij gen, met zorg te overwegen. Rivers Wil son stemdeuit naam der Engelsche afgevaardigden, met het Amerikaansche voorstel in, en sprak de hoop uit dat er een middel te vinden zou zjjn om het gebruik van het zilver als munt metaal te doen vermeerderen. De Duit- sche en Oostenrgksche afgevaardigden verklaarden van hunne regeeringen last ontvangen te hebben te zeggen dat deze niet gezind zijn iets in hare bestaande muntwetten te veranderen. De Russische afgevaardigden zeiden dat zij hunne regeering in geen enkel opzicht konden binden en zich van alle beslissingen moesten onthouden. De afgevaardigden van Frankrijk, Nederland, Spanje en Mexico verklaarden zich bereid om met Engeland zich in beginsel te vereenigen met het denkbeeld van uitbreiding van het gebruik van zilver als muntmetaal. De afgevaardigden van Zwitserland, Italië, Rumenië en Griekenland waren door hunne regeeringen niet van volmacht voorzien om hunne stem uit te brengen. De fransche Komer heeft in hare zit ting van Vrijdag een amendement-Mé- Iine op de wet op het gedistilleerd aan genomen betreffende de regeling der distilleerderijen op het platteland. Door den franschen minister van oor log is een wetsontwerp ingediend tot vermeerdering van het kader der legers en wel rnet 10 opperofficieren in den rang van général d'armée, 20 nieuwe brigadegeneraals, 2 bataljons vesting- en 2 regimenten berg-artillerie. De portugeesche regeering heeft zich nog steeds niet door de moeielijkheden kunnen heenworstelen,Jontstaan door den treurigen financieelen toestand. Nieuwe voorstellen zullen gedaan worden tot beperking der uitgaven. Hierbij zijn evenwel de begrooting der ambtenaren, noch de intrest op de staatsschuld mee gemoeid. Poussini en Colassini hebben de Ita- liaansche regeering geïnterpelleerd over hare bemoeiing met de jongste verkie zingen. Prinotti heeft tot de ministers eenige vragen gericht over de oprich ting der deposito en consignatiekas. Bij het binnenkomen van den voorzitter Zanardelli en na diens rede werd deze in de Kamer levendig toegejuicht. De Oostenrgksche Kamer zette Vrij dag de beraadslaging over de begroo- tings-artikelen voort. De jong-Czechen verklaarden dat de benoeming van eenen minister voor Bohemen hen koud laat. Vaschatty sprak zijne tevredenheid uit over Kalnoky's mededeelingen betreffen de de verhouding tot Rusland. Tengevolge van een geschil tusschen den afgevaardigde Andreansky en den voorzitter, ontstonden er Vrijdag in de Hongaarsche Kamer rumoerige toonee- len tengevolge waarvan de zitting ge schorst moest worden. Bij de heropening was de Kamer nog zeer woelig, maar dank zij de bemoeiing van den minister Von Weckerle, kon graaf Apponyi het woord voeren. Hij zeide te twijfelen of de regeering in staat zou zijn hare ge dane beloften na te komen, zoodat het tegenwoordige programma der liberale partij eene doode letter zou blijven. Hij is echter van gevoelen dat de regeering aan haar programma moet vasthouden en dat de lagere geestelijkheid hare bedreigingen ten opzichte van de ker kelijke politiek niet ten uitvoer zal brengen. De Agence Havas te Parijs ontving uit Porto Novo het bericht, dat de lui tenant-gouverneur Ballot en de kolonel Gérard, chef van Dodds' generalen staf, Vrijdag daar waren aangekomen, ko mende uit Dahomey. Zij houden zich bezig met de pacificatie van het gansche land. De stam der Nagos, ten getale van ongeveer 6000 menschen, heeft geluis terd naar de oproeping van den Fran schen bevelhebber, die Behanzin heeft vervallen verklaard van den troon. Men hoopt dat ook andere stammen zich weldra bg Frankrijk zullen aansluiten. De gezondheidstoestand van het Fran sche leger is uitstekend. Dodds is druk bezig orde [te stellen op de zaken van het landdat geheel gedesorganiseerd is. De heer Paul Kruger heeft in een intervieuw verklaard, dat wanneer hij tot Staatspresident van den Transvaal wordt herkozen, hij bij den Voiksraad eon wetsontwerp zal indienen, om vreem delingen, die in de laatste tien jaren genaturaliseerd zijn en die sedert vier jaren Transvaalsche burgers zijn, be noembaar te verklaren tot leden van den Volksraad, mits zij bewijzen hebben gegeven van gehooazaamheid aan de wetten en instemming met de beginse- len der republiek. Bij de Duitsehe Rgksdag- verkiezingin het Markische district Arns- wald is de bekende antisemiet Ahl- wardt gekozen met 4133 stemmen. Deze uitslag baart in staatkundige kringen veelopzien. Ahlwardt zit op dit oogenblik wegens laster in de gevan genis. Aanstaanden Dinsdag zal het groote proces wegens zijn bekend artikel Ju- denflinten aanvangen. Dit artikel, waarin hij de ondeugdelijkheid van de door de wapenfabriek Löwe geleverde geweren betoogde, leidde tot een aanklacht we gens beleediging van den minister van oorlog en het officierskorps. Uit Parijs wordt gemeld, dat de exprestein welke uit Beauvais vertrok, Vrijdagavond nabij het station Bornet op een anderen trein stiet; 4 waggons werden verbrijzeld, 30 reizigers werden ernstig gekwetst. De Engelsche regeering heeft een overeenkomst gesloten betref fende het afbrengen van het bij Ferrol gestrande oorlogsschip Howe. Voor dit werk zal 35,000 worden betaad. Te Krakau staat een Pool tereeht die aan de politie te Petersburg verzonnen mededeelingen gaf over een aanslag op den Czaar en daarbij bepaalde personen als medeplichtigen aanwees. De man meende langs dezen weg een groote belooning te verwerven. De spaansche ministerraad heeft besloten in het buitenland 70,000 Mausergeweren en 5000 karabijnen, 7 millimeter, aan te so haffen. De wapen fabrieken te Toledo en Oviedo zullen onmiddellijk beginnen met de vervaar diging van patronen, welke noodig zijn om de bewapening te voltooien. De ministerraad overweegt een financieel plan, ten einde het evenwicht bij de begrooting te herstellen. Te Marcenelle heeft een jon gen van 15 jaren gepoogd zich dood te sohieten, omdat hij mei zijn Engelsch opstel aan het Athenaeum te Charleroi ongelukkig was geweest. De kogel bleef in zijn schouder zitten. Bij een jachtpartij aan den Rijn is de opperstalmeester van den Groother tog van Hessen, baron Von Nordeck zur Raven au, bij den overtocht der rivier in een roeiboot, door een beroerte getroffen en plotseling overleden. Prins Heinrich van Pruisen, die aan de partij deelnam, is terstond naar Kiel teruggekeerd. In den nacht van Donderdag op Vrijdag brak in de gevangenis te Guerswinkel bij Munster brand uit, met het noodlottig gevolg, dat een der ge vangenen in de vlammen omkwam. Uit Melbourne, hoofdstad van de kolonie Victoria wordt geseind, dat den 25sten dezer een zak, met initialen ,.East N. J." en voorzien den naam „Jack the Ripper bij Hawthoi is ontdekt. Bedoelde zak Hield in beenen van een man. De zaak is handen der Justitie. Een smokkelhandel va ƒ25.000 ontdekt. Vrijdagochtend we den twee schepen, de Drie Gebroede en de Santa Maria, van de heeren Ba bieux en zoon, bij hunne aankomst Wattreloo, douanenstation op de Bek sche grens gelegen nog bijtijds wegeï smokkelhandel in beslag genomen. I Santa Maria, hield eene lading verbo gen onder het bovendek van niet mii der dan ƒ25,000 aan waarde, terw voorts onder de kajuit eene hoeveelho ongebrande koffie werd gevonden. - De eigenaars zijn gearresteerd. CO c/> I I -s ea 03 ÊL CD ro Ondergeteekende heeft door deze de Eer zijne geachte begunstigers te berichtendat zijne zaak in Galante- riën en aanverwante artikelen ALLEEN ge- en is door uitbreiding en verbouwing van het huis in staat gesteld (met het oog op het a.s. St. Nicolaasfeest) zijne zoo zeer gewaardeerde Cliëuteele een GEHEEL NIEUWE KEUZE aan te bieden tegen de Billijkste Prijzen in Galanteriën, Lederwerken, Parfumeriën, Fantasie-Meubeltjes, Nikkel en Nieuw-Zilver waren, Luxe Huishoudelijke Artikelen, enz. enz. Onder yoortdurende aanbeveling, Uw DienstT. Dienaar, CM rt es s_ -t=i (fi O S3Ö KRUISSTRAAT 15, bericht zijn geachte Cliënteele dat hij ruim voorzien is van FIJNE DOOZEN MET FRANSCHE VRUCHTEN EN FONDANT. 15. WARMOESSTRAAT. 15. BBBHinHHHniI Gedurende de St. NICOLAASWEEK zal op onzejj een flink rabat worder^toegestaan.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 10